Zwiedzanie Zamku Lubomirskich w Rzeszowie

13 maja uczniowie klas 3hmg oraz 3cs pod opieką pani Ewy Wojakowskiej  i pani Edyty Dragulskiej mieli  okazję zwiedzać podziemia Zamku Lubomirskich w Rzeszowie. Obecnie znajduje się tutaj siedziba Sądu Okręgowego, a do 1981 mieściło się w tym  budynku więzienie. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od poznania historii tego miejsca. Następnie udaliśmy się do podziemi. Idąc korytarzami piwnic zamkowych,  mieliśmy  okazję zobaczyć wystawę zdjęć więźniów, również tych, którzy zostali tutaj zakatowani.  Duże wrażenie zrobiła na nas owiana złą sławą cela śmierci, gdzie przez lata dokonywano egzekucji na wielu patriotach np.  członkach zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” (WiN). Na zakończenie naszego pobytu w podziemiach doszliśmy do sali pamięci, tutaj  nasz przewodnik, pan Paweł Fornal z rzeszowskiego oddziału IPN, szczegółowo opowiedział  historię funkcjonowania zamku i więzienia w XX wieku. To była dla nas bardzo ciekawa lekcja historii.

 

Jakub Ślusarczyk 3hmg

Narzędzia dostępności