Warsztaty klasy II hs w Muzeum Etnograficznym w Rzeszowie

9 kwietnia uczniowie klasy 2hs wzięli udział w warsztatach pt. „Alleluja! Chrystus Zmartwychwstał! Wielki Tydzień dzień po dniu”, które odbyły się w Muzeum Etnograficznym w Rzeszowie.

Podczas zajęć  mieliśmy okazję poznać tradycje i zwyczaje wielkopostne i wielkanocne  naszego regionu.  W ramach prelekcji dowiedzieliśmy się  jak dawniej obchodzono Wieki Post, dlaczego był to czas karania winowajców oraz na jakim instrumencie można było grać w tym okresie. Rozwiązaliśmy kilka zagadek związanych z obrzędami wielkanocnymi, m.in.: dlaczego święcimy chrzan, kto strzela z beczki ulanowskiej i czym barwiono dawniej jajka. W drugiej części, warsztatowej, zdobiliśmy pisanki tradycyjną metodą – przy użyciu wosku i barwników. Każdy uczestnik miał możliwość stworzenia własnego, unikalnego jajka.

 

Jakub Kapusta kl. II hs

Narzędzia dostępności