„Cudze chwalicie, swego nie znacie” – wycieczka po Rzeszowie

W poniedziałek 30 października klasa 1 HS wybrała się na wycieczkę po Rzeszowie. Celem klasowego wyjścia było poznanie najważniejszych punktów historycznych, religijnych oraz kulturowych na mapie stolicy Podkarpacia. Szczególnym zainteresowaniem cieszył się pomnik Stanisława Nitki, który znajduje się nieopodal naszej szkoły przy ulicy Bulwarowej. Rzeźba ta powstała po to, by upamiętnić ostatniego mężczyznę z klanu rzeszowskich przewoźników. Ród Nitków przez wiele lat pomagał przedostać się rzeszowianom z jednego brzegu Wisłoka na drugi. To codzienne zajęcie Stanisława Nitki z czasem stało się atrakcją turystyczną Rzeszowa. Oprócz wspomnianego pomnika mieliśmy okazję zobaczyć posąg Leopolda Lisa-Kuli oraz Jana Pakosławica. Po spacerze wzdłuż Alei Pod Kasztanami dotarliśmy pod Zamek Lubomirskich, który jest obecnie siedzibą Sądu Okręgowego. Stojąc  
w pobliżu Pałacu Letniego Lubomirskich oraz Fontann Multimedialnych mogliśmy stwierdzić, że charakterystycznym elementem w architekturze Rzeszowa jest kontrast między tym, co tradycyjne i zabytkowe, a tym, co nowoczesne i innowacyjne.  

 

Norbert Szetela- klasa I HS  

Narzędzia dostępności