Zespół Szkół Mechanicznych w Rzeszowie

Akcja "Czytaj PL"

14-11-2019 

 

Czytaj PL to największa akcja czytelnicza w kraju. Dołączyła do niej również biblioteka ZSM, stając się Emisariuszem Superksiążek.

Akcja potrwa do końca listopada i ma charakter bezpłatnej wypożyczalni bestsellerowych e-booków i audiobooków.

 

 Oto lista dostępnych książek:

 • Remigiusz Mróz „Listy zza grobu” (Wydawnictwo Filia)
 • Magdalena Witkiewicz „Jeszcze się kiedyś spotkamy” (Wydawnictwo Filia)
 • Holly Black „Okrutny książę” (Wydawnictwo Jaguar)
 • Paulina Łopatniuk „Patolodzy” (Wydawnictwo Poznańskie)
 • Marek Krajewski „Dziewczyna o czterech palcach” (Wydawnictwo Znak)
 • Tomek Michniewicz „Chrobot. Życie najzwyklejszych ludzi świata” (Wydawnictwo Otwarte)
 • Jakub Małecki „Nikt nie idzie” (Wydawnictwo SQN)
 • Wojciech Tochman „Pianie kogutów, płacz psów” (Wydawnictwo Literackie)
 • Robert Małecki „Skaza” (Wydawnictwo Czwarta Strona)
 • Wojciech Drewniak „Historia bez cenzury 4” (Wydawnictwo Znak)
 • Jeff Haden „Mit motywacji” (Wydawnictwo Marginesy)
 • Wiesław Myśliwski „Ucho igielne” (Wydawnictwo Znak)

Jak korzystać z 12 darmowych bestsellerów?

 • Krok 1: Zainstaluj aplikację Woblink. Jeśli jesteś użytkownikiem smartfona lub tabletu z systemem Android lub iOS, wejdź do Sklepu Google Play lub iStore’a i pobierz najnowszą wersję aplikacji Woblink, a następnie ją zainstaluj. Jeśli miałaś lub miałeś już aplikację Woblink, pamiętaj o zaktualizowaniu jej!
 • Krok 2: Znajdź kod QR i zeskanuj go w aplikacji! Jeśli chcesz wejść do akcji Czytaj PL potrzebny ci będzie kod QR. Gdzie go znaleźć?

a) na plakacie w bibliotece ZSM lub na plakacie przy sklepiku ZSM

b) na plakacie, który można pobrać na stronie konkursowej

 • Krok 3: Zaloguj się lub zarejestruj zupełnie za darmo. Jeżeli jesteś już użytkownikiem Woblinka, możesz zalogować się loginem i hasłem, którego używałeś lub używałaś do tej pory. Jeżeli pierwszy raz masz do czynienia z Woblinkiem, zarejestruj się całkowicie bezpłatnie i błyskawicznie. Wystarczy, że podasz maila i wymyślisz hasło (które zapamiętasz!).
 • Krok 4: Wybierz książkę i delektuj się czytaniem i słuchaniem!

Po zalogowaniu lub rejestracji aplikacja powinna przenieść cię do „karuzeli”, z której możesz wybrać jedną z 12 bestsellerowych książek, która zostanie dodana do twojej półki. Jednocześnie na półce możesz mieć tylko jedną książkę z akcji, ale w dowolnym momencie możesz ją wymienić.

 

Więcej o akcji przeczytacie na stronie akcja.czytajpl.pl

 

Serdecznie zapraszamy do wypożyczania książek w ramach akcji „Czytaj PL”.

 

Koordynator: Marta Mucha

KWESTA NA CMENTARZACH

14-11-2019 

Tradycyjnie w Uroczystość Wszystkich Świętych na cmentarzach diecezji rzeszowskiej wolontariusze naszej szkoły kwestowali na rzecz ubogich z Towarzystwa Pomocy św. Brata Alberta. 1 i 2 listopada spotkaliśmy się na cmentarzach Podkarpacia, aby uczestniczyć w pięknym i bardzo potrzebnym przedsięwzięciu. Celem tej dobroczynnej akcji była zbiórka funduszy umożliwiających pomoc ubogim i bezdomnym. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że wzięliśmy udział w tej akcji - mogliśmy pomóc i naprawdę dobrze spędzić ten dzień. Swój czas w tych świątecznych dniach na pomoc innym poświęcili następujący wolontariusze z naszej szkoły: Marcelina Cisek, Ania Rogala, Agata Bazan, Marcelina Sączawa, Jakub Gargaś, Bartosz Siarkowicz   kl. I fsg, Monika Staszewska, Paulina Tomaka, Patrycja Pelc kl. I fss, Kamil Pilip kl. I cg, Daniel Pięta kl. I ls, Mateusz Majta kl. II ct, Klaudia Kozubal kl. II mst, Ola Groń, Gabriela Lech, Julia Kardaś, Anna Gałas i Gabriela Dworak kl. II ft

 

Szkolny Wolontariat

 

ZNICZE ZEBRANE W ZSM ZAPŁONĘŁY NA CMENTARZU ŁYCZAKOWSKIM WE LWOWIE

14-11-2019 

Od 16 lat na Cmentarzu Łyczakowskim odbywa się akcja Światełko Pamięci dla Cmentarza Łyczakowskiego, która polega na zapalaniu tysięcy biało-czerwonych zniczy przywożonych z Polski. Idea akcji wiąże się z wolą przypomnienia o wybitnych postaciach kultury pochowanych na Łyczakowie. Tradycyjnie znicze zapłonęły nie tylko na grobach znanych Polaków, ale także na grobach opuszczonych, niezależnie od narodowości i wyznania pochowanych w nich osób

Szkolny Wolontariat dziękuję wszystkim nauczycielom i uczniom, którzy włączyli się w zbiórkę zniczy na polski cmentarz we Lwowie. Biało- czerwone znicze zostały przekazane do Telewizji Rzeszów, a potem zawiezione i zapalone 1 listopada na największych i najstarszych nekropoliach - Łyczakowie, Cmentarzu Orląt i Cmentarzu Janowskim.

 

WYPOMINKI SZKOLNE

14-11-2019 

7 listopada 2019 r. delegacja naszej szkoły wraz ze sztandarem pod opieką pana Krzysztofa Mazura uczestniczyła w wypominkach szkolnych. W modlitwie polecaliśmy zmarłych dyrektorów, nauczycieli, pracowników administracyjnych i uczniów, którzy odeszli od nas wiele lat temu lub całkiem niedawno. Spotkanie rozpoczęła Msza święta, podczas której uczniowie złożyli przed ołtarzem listy z imionami i nazwiskami osób zmarłych z każdej wspólnoty szkolnej. Po wspólnej modlitwie wszyscy mogli skorzystać z zaproszenia na gorącą czekoladę i ciastko.

 

WIELKI SUKCES DAMIANA HOSZKO Z KLASY II ACT

14-11-2019 

Uczeń naszej szkoły wziął udział w XI Edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego PORTRET 2019 i zdobył wyróżnienie. Prace na konkurs wysłało 9247 fotografów z całej Polski.

Komisja konkursowa przyznała trzy główne miejsca oraz piętnaście wyróżnień. Jury doceniło talent Damiana i jego dotychczasową pracę. Autorzy wyróżnionych prac otrzymali Vouchery o wartości 650 złotych na dwudniowy KURS FOTOGRAFII STUDYJNEJ: MODA / PORTRET / POSTPRODUKCJA organizowany przez www.todobrykurs.pl. Zajęcia poprowadzi Sebastian Siębor, fotograf zajmujący się profesjonalnie fotografią oraz posiadający duże doświadczenie w branży.

Zajęcia odbędą się w profesjonalnym i pełni wyposażonym studio. Zwycięzcy będą mogli zdobyć doświadczenie w pracy na sprzęcie takich marek jak: Hasselblad, Phase One, Canon 5DsR, NEC, Mac pod okiem specjalisty oraz doświadczą pracy z modelką z jedną z najlepszych warszawskich agencji Model Plus.

 

Damianowi gratulujemy sukcesu i życzymy rozwoju własnego stylu w realizacji portfolio.

Grono Pedagogiczne ZSM

 

 

 

 

Więcej: WIELKI SUKCES DAMIANA HOSZKO Z KLASY II ACT

Uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości

13-11-2019 

„Bo wolność – to wśród mądrych ludzi żyć

Widzieć dobro w oczach ich i szczęście

Wolność – to wśród życia gór i chmur

Poprzez każdy bór i mur znać przejście”

 

12 listopada 2019 r. w Zespole Szkół Mechanicznych odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości. To wielkie wydarzenie rozpoczęło się od wprowadzenia pocztu sztandarowego i odśpiewania hymnu narodowego. Następnie uczniowie biorący udział w części artystycznej ukazali drogę Polaków do niepodległości. Wierszem, prozą i piosenką patriotyczną opowiedzieli o heroicznej walce Polaków o wolną Ojczyznę.

 

 

 

 

 

 

 

 

Więcej: Uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości

Poczet sztandarowy ZSM na miejskich obchodach Święta Niepodległości

13-11-2019 

 

Z okazji 101. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę poczet sztandarowy szkoły w składzie: Marek Ciebiera 2ct, Mateusz Majta 2ct, Paweł Dral 1ag uczestniczył we Mszy Św. w kościele Farnym. W drugiej części uroczystości, podczas której dokonano odsłonięcia pomnika Józefa Piłsudskiego, naszą szkołę w poczcie reprezentowali: Rafał Nadłonek 3mst, Grzegorz Jamróz 2bt i Paweł Micał 1cg. Opiekę nad uczniami sprawowała pani Ewa Wojakowska.

 

Szkoła do hymnu!

13-11-2019 

W dniu 8 listopada uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Mechanicznych o symbolicznej godzinie 11:11 wspólnie odśpiewali cztery zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego” w ramach akcji „Szkoła do hymnu” zainicjowanej przez Ministra Edukacji Narodowej oraz Radę Dzieci i Młodzieży.

 

 

 

Wyniki ogólnopolskiego konkursu szachowego!

12-11-2019 

 

W dniu 10 października odbył się ogólnopolski internetowy konkurs szachowy. Szachmaks jest oryginalną koncepcją konkursu szachowego, która wykorzystuje technologie informatyczne. Konkurs wymaga umiejętności grania w szachy. Nie trzeba mieć kategorii ani rankingu szachowego, żeby w nim uczestniczyć. Stanowi przede wszystkim intelektualną rozrywkę w formie internetowego quizu lub gry. W Szachmaksie trzeba wykazać się: wiedzą szachową, spostrzegawczością, umiejętnością logicznego myślenia oraz być gotowym na niestandardowe zadania podczas konkursu.

 

Miło nam poinformować, że uczniowie Zespołu Szkół Mechanicznych Urszula Jakubowska z kl. 4 mt oraz Krystian Piersiak z kl. 3 at zostali laureatami krajowymi SzachMaksa II.

 

Kolejna edycja konkursu 26 marca 2020. Na uczniów czekają nagrody pieniężne oraz vouchery.

Więcej informacji udzieli koordynator konkursu Agnieszka Buć

 

Serdecznie gratulujemy laureatom i zapraszamy do udziału w kolejnej edycji !!!

Udział naszej uczennicy w konkursie plastycznym

12-11-2019 

Uczennica klasy I - Marcelina Sączawa - wzięła udział w konkursie satyrycznym „LXX lat NOWEJ HUTY". Organizatorami konkursu są: Stowarzyszenie CENTRUM B7 wraz z Wydziałem Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa. Rysunek satyryczny odnosi się do dzielnicy Krakowa – Nowej Huty – utrwala jej historię i ukazuje "naszą małą ojczyznę" w karykaturze. Oprócz talentu autorzy prac musieli wykazać się olbrzymią dawką poczucia humoru. Mamy nadzieję, że Marcelina spełniła wymagania konkursowe. Jej rysunki prezentujemy poniżej.

Marcelinie życzymy sukcesu.

 

Grono Pedagogiczne ZSM

 

 

 

Nauczyciel Kraju Ojczystego

08-11-2019 

W środę, 6 listopada br. w siedzibie Ministerstwa Edukacji Narodowej, w Warszawie odbyła się uroczysta gala, podczas której wręczono tytuły i medale „Nauczyciel Kraju Ojczystego”. Jedną z uhonorowanych osób był nauczyciel Zespołu Szkół Mechanicznych w Rzeszowie, Pan Wojciech Kubala.

 

Tytuł ten przyznawany jest przez Kapitułę Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego, nauczycielom w uznaniu szczególnych zasług, w pracy edukacyjno – wychowawczej związanej z upowszechnianiem turystyki i krajoznawstwa oraz promowaniem różnych form aktywności turystycznej w środowisku szkolnym.

 

Pan Wojciech Kubala jest organizatorem licznych wycieczek tematycznych i krajoznawczych w naszej szkole, a także opiekunem Szkolnego Koła Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych nr 15, najliczniejszego w województwie podkarpackim. Współpracuje również z Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną w Rzeszowie, prowadząc prezentacje podróżnicze, w których biorą udział również uczniowie ZSM. W latach 2008 – 2018 odbył kilkadziesiąt wypraw, m. in. do krajów dawnego ZSRR, Bliskiego Wschodu i Europy Zachodniej. W pełni realizuje zatem koncepcję PTTK przekazywania wiedzy i doświadczenia młodemu pokoleniu, któremu pomaga w odkrywaniu piękna i historii ziemi ojczystej.

 

 

 

 

 

 

 

Ogłoszenie o rekrutacji na staże zawodowe dla uczniów ZSM w zawodzie technik mechanik lotniczy w roku szkolnym 2019/2020

07-11-2019 

 

Ogłoszenie o rekrutacji na staże zawodowe dla uczniów Zespołu Szkół Mechanicznych w zawodzie technik mechanik lotniczy w ramach projektu
pn. Dualne kształcenie - pewne zatrudnienie

Nr : RPPK.09.04.00-18-0003/17

        

Gmina Miasto Rzeszów/Zespół Szkół Mechanicznych w Rzeszowie ogłasza rozpoczęcie rekrutacji na staże zawodowe dla uczniów w zawodzie technik mechanik lotniczy w ramach projektu „Dualne kształcenie – pewne zatrudnienie” realizowanego w ramach RPO Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020, Oś priorytetowa IX: Jakość edukacji i kompetencji w regionie, Działanie 9.4: Poprawa jakości kształcenia zawodowego.

 

Projekt realizowany jest w partnerstwie z firmą Linetech S.A. z siedzibą w Warszawie.

W ramach projektu, uczniowie ZSM w zawodzie technik mechanik lotniczy zakwalifikowani do projektu, uzyskają następujące rodzaje wsparcia:

 1. płatny staż zawodowy w firmie Linetech na lotniskach w Rzeszowie, Katowicach lub Warszawie w wymiarze 300 h realizowany w czasie ferii i wakacji.
 2. pakiet szkoleń lotniczych (EWIS,FTS,PART,HF) w trakcie stażu
 3. zakwaterowanie w czasie stażu wyjazdowego
 4. refundację kosztów dojazdu i wyżywienia
 5. stypendium stażowe
 6. odzież roboczą

Kandydaci składają w sekretariacie szkoły wypełnione i podpisane przez siebie, a w przypadku uczniów niepełnoletnich także przez rodziców, następujące dokumenty:

Dokumenty rekrutacyjne należy składać w terminie od 15.11.2019 r. do 22.11.2019 r.

 

Szczegółowe wytyczne określa Regulamin rekrutacji i udziału w projekcie pt. „Dualne kształcenie - pewne zatrudnienie” w roku szkolnym 2019/2020.

Regulamin i dokumenty rekrutacyjne dostępne są w Biurze projektu, mieszczącym się w pokoju nr 9 parter, oraz na szkolnej stronie internetowej zsm.resman.pl w dziale Projekty Unijne.

Informacji o projekcie udziela mgr inż. Adam Dytko.

 

Zapraszamy do udziału w projekcie!

Regulamin

                            rekrutacji i udziału w projekcie

Wyniki szkolnego konkursu wiedzy o zasadach dobrego wychowania

06-11-2019 

W dniu 30 października w auli szkolnej odbył się finał szkolnego konkursu wiedzy o zasadach dobrego wychowania. W konkursowych zmaganiach wzięło udział 50 uczniów naszej szkoły. Reprezentowane były klasy: 1 ag, 1 lg, 1 fsg, 2 ct, 2 ft, 2 mst, 2 bt, 3 ct, 3 mst, 3 ft, 4 at. Wszyscy uczestnicy wykazali się dobrą znajomością tematu. Jury konkursu wyłoniło następujących zwycięzców:

 • I miejsce i tytuł Mistrza Savoir Vivre’u ZSM - Martyna Woś z klasy 2ft   
 • II miejsce i tytuł Wicemistrza Savoir Vivre’u zdobywają ex aequo Klaudia Dańczuk 3mst i Patrycja Nawrot 3ft

Serdecznie gratulujemy!!!

 

Zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach organizowanych przez nauczycieli bibliotekarzy.      

 

Znalezione obrazy dla zapytania savoir vivre grafika

Warsztaty językowe "Wiedeń jako atrakcja turystyczna" w Bibliotece Austriackiej w Rzeszowie

04-11-2019 

W dniu 30 października 2019 roku klasa IV lt pod opieką pani Agaty Pawlak wzięła udział w zajęciach pod tytułem: „Wiedeń jako atrakcja turystyczna”. Wykład połączony z prezentacją multimedialną został przedstawiony przez panią Ewę Cwanek –  Florek pracownika Biblioteki Austriackiej w Rzeszowie. Podczas zajęć pani prowadząca przedstawiła nam najpopularniejsze atrakcje Wiednia, a były to m.in.: Pałac Schönbrunn (letnia rezydencja Habsburgów), Stephansdom - Katedra Świętego Szczepana (zabytkowa Katedra w stylu gotyckim mieszcząca się w centrum Wiednia), Ruprechtkirche – Kosciół Św. Ruperta (najstarszy kościół w Wiedniu w stylu romańskim), Prater (rozległy park z masą przestrzeni oraz park rozrywki z ponad 250 atrakcjami!), Stadtpark ze słynnym pomnikiem Straussa z 1925 roku, Hofburg (rezydencja cesarska Habsburgów) i wiele, wiele innych równie ciekawych miejsc. Wykład zawierał również informacje dotyczące historii powstania znanych obiektów, styli architektonicznych budowli, ale również kuchni stolicy Austrii. Nie zabrakło kilku osobistych refleksji pani prowadzącej, która miała okazję już kilkakrotnie odwiedzić Wiedeń. Zajęcia przyczyniły się do poszerzenia naszej wiedzy ogólnej na temat Austrii i jej stolicy, jak również wzbogaciły nasze słownictwo z zakresu języka niemieckiego. Podsumowaniem wyjścia był konkurs sprawdzający zdobytą wiedzę, a uczniowie, którzy wykazali się najlepszym refleksem otrzymali nagrody. Naszym zdaniem takie lekcje powinny odbywać się częściej, nauka poprzez zabawę to najlepszy sposób na zdobycie wiedzy. Mamy nadzieję, że będziemy mogli jeszcze nie raz uczestniczyć w takim wydarzeniu.

 

Oskar Mokwa 4 lt

 

 

 

 

Więcej: Warsztaty językowe "Wiedeń jako atrakcja turystyczna" w Bibliotece Austriackiej w Rzeszowie

Lekcje biblioteczne w WiMBP w Rzeszowie

29-10-2019 

W dniach 23,24 i 25 października uczniowie  klas 1fsg, 1fss i 1 hms uczestniczyli w lekcji bibliotecznej, która odbyła się w  Wypożyczalni Głównej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej, mieszczącej się przy ulicy Dąbrowskiego. Lekcja składała się z trzech części: pierwsza to obejrzenie pomieszczeń, w których zgromadzone zostały ogromne zbiory biblioteczne, druga  wykład pracownika biblioteki na temat  regulaminu wypożyczalni i zasad korzystania z niej i trzecia –  ćwiczenia praktyczne przy stanowiskach komputerowych, dotyczące logowania czytelnika w systemie, przeszukiwania zbiorów katalogowych, a także wielu innych operacji, niezbędnych przy korzystaniu z w pełni skomputeryzowanej biblioteki.

Wyjście zorganizowały i opiekę nad młodzieżą sprawowały panie: Krystyna Potoczna, Agnieszka Kapłon, Agata Pawlak i Wioletta Machowska.

 

 

 

 

 

 

 

Szkolny konkurs wiedzy o zasadach dobrego wychowania

25-10-2019 

Wszystkich, którzy zgłosili swój udział w szkolnym konkursie wiedzy o zasadach dobrego wychowania informujemy, że odbędzie się on 30 października (środa) w godzinach 12:20 - 13:05 w auli szkolnej. Zadaniem uczestników będzie rozwiązanie testu wyboru składającego się z pytań na temat zasad savoir vivre’u. 

 

ZOSTAŃ MISTRZEM SAVOIR VIVRE’U

 

 

Ogólnopolski konkurs "Bliżej pszczół"

22-10-2019 

Gratulacje dla Adama Micała z 2lt

21-10-2019 

17 października 2019r.  w Sądzie Okręgowym w Rzeszowie odbyło się uroczyste wręczenie nagród zwycięzcom I Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Mediacja ma moc”, organizowanego przez Podkarpackiego Kuratora Oświaty i Sąd Okręgowy w Rzeszowie. Uczeń naszej szkoły Adam Micał otrzymał wyróżnienie w kategorii szkół ponadgimnazjalnych. Sukces jest tym większy, że praca Adama została opublikowana w kalendarzu na 2020 rok, wydanym przez organizatorów konkursu. Opiekę nad uczniem sprawowała pani Ewa Wojakowska.

 

Gratulujemy sukcesu!

 

 

 

 

 

 

 

 

Więcej: Gratulacje dla Adama Micała z 2lt

Piękno życia utrwalone na fotografiach Damiana

18-10-2019 

Uczeń naszej szkoły wziął udział w XIII Edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego "Życie jest piękne". Nazwa konkursu jest jednocześnie jego tematem przewodnim. Damian Hoszko zatrzymał w kadrze ulotne życiowe chwile i pokazał ich wyjątkowość. Utrwalone przez niego momenty tworzą niezwykły obraz naszej ziemskiej wędrówki. Wszystkie ujęcia niezwykłych chwil, w połączeniu z majestatem przyrody, skłaniają nas do refleksji oraz wzbudzają zachwyt nad życiem. Bez wątpienia zdjęcia Damiana dowodzą tezy, że życie jest piękne.

Damianowi życzymy sukcesu.

 

Grono Pedagogiczne ZSM

 


 

 

Ogłoszenie

18-10-2019 

Konkurs dla klas pierwszych po wycieczkach po Rzeszowie

RZESZOW IN MY EYES

 

Prosimy o przygotowanie prezentacji multimedialnych o Rzeszowie w języku angielskim. Mogą to być również prace w wersji tradycyjnej typu projekt.

Termin składania prac u organizatorów - nauczycieli języka angielskiego Marioli Berrahal i Lucyny Sulenckiej lub u swojego nauczyciela angielskiego – 30 listopada 2019.

Atrakcyjne nagrody czekają.

 

Zapraszamy

 

Wycieczka Szlakiem Państwa Zakonu Krzyżackiego

16-10-2019 

Za nami kolejna wycieczka krajoznawcza Szkolnego Koła Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych nr 15, które działa przy naszej szkole. Tym razem przez 3 dni (9 – 11 października), w niesamowitym tempie zwiedzaliśmy zabytki architektury oraz miejsca związane z historią Państwa Zakonu Krzyżackiego oraz wojen polsko – krzyżackich.

Zaczęliśmy od Torunia, miasta wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO, gdzie odwiedziliśmy ruiny krzyżackiego zamku z XIII wieku oraz Muzeum Historii Miasta Torunia, Muzeum w domu Mikołaja Kopernika i Muzeum Ratusza Staromiejskiego. Następnie pojechaliśmy do Chełmna, które pierwotnie typowane było na miejsce krzyżackiej stolicy i zachowało oryginalny, średniowieczny układ urbanizacyjny z przełomu XIII i XIV wieku. Zobaczyliśmy również krzyżackie zamki w Świeciu, Kwidzynie i największy europejski zamek w Malborku – dawną krzyżacką stolicę. W pierwszy, obfitujący we wrażenia dzień, „byliśmy na nogach” niemalże od świtu do nocy, po czym zakwaterowaliśmy się w klimatycznym Szkolnym Schronisku Młodzieżowym w Malborku. Drugi dzień naszej wycieczki rozpoczęliśmy od starówki Gdańska, gdzie zobaczyliśmy wnętrza zabytkowego ratusza oraz wspięliśmy się na wieżę XIV-wiecznej Bazyliki Mariackiej, skąd rozpościerała się zapierająca dech w piersiach panorama starego miasta. Następne punkty naszego programu z tego dnia to: katedra we Fromborku z okresu XIV/XV wieku, pozostałości po starówce w Pieniężnie, doskonale zachowany zamek w Lidzbarku Warmińskim z XIV wieku oraz wieczorne zwiedzanie starówki Olsztyna, które zakończyliśmy wizytą w kinie, na nocnym seansie filmu „Joker”. W ostatni dzień wyjazdu gościliśmy na polach bitwy grunwaldzkiej z 1410 roku oraz zwiedziliśmy Interaktywne Muzeum Państwa Krzyżackiego w pobliskim Działdowie. Przez te 3 dni otrzymaliśmy potężną porcję wiedzy o dziejach konfliktu polsko – krzyżackiego i niespecjalnie mieliśmy czas by się nudzić.

W wycieczce uczestniczyli uczniowie klas: 1ag, 1cg, 1fsg, 1hms, 1hmg i 1lg pod opieką Pana Wojciecha Kubali, Pani Alicji Bartyzel i Pani Edyty Dragulskiej.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wycieczka do Muzeum Lotnictwa w Krakowie

15-10-2019 

W dniu 09.09.2019r. odbyła się jednodniowa wycieczka uczniów ZSM do Muzeum Lotnictwa w Krakowie. Organizatorami wyjazdu byli nauczyciele: pan Bogdan Czach, pan Maksymilian Sobczak i pani Natalia Bołba. W czasie wycieczki zapoznaliśmy się z konstrukcjami statków powietrznych i silników lotniczych z okresu I i II wojny światowej. Mogliśmy przyjrzeć się z bliska jak wyglądają poszczególne części samolotów. Na koniec mieliśmy okazję wsiąść do prawdziwego kokpitu samolotu oraz skorzystać z profesjonalnego symulatora.
Po zakończeniu zwiedzania, w drodze powrotnej, odbył się konkurs z wiedzy jaką udało nam się zdobyć podczas wycieczki do muzeum. Nagrodami głównymi były modele samolotów oraz szybowiec do składnia. Ten wyjazd był ciekawą formą poszerzenia wiedzy o historii polskiego lotnictwa.

 

Uczestnicy wycieczki

 

 

 

 

 

 

Więcej: Wycieczka do Muzeum Lotnictwa w Krakowie

DZIEŃ PAPIESKI - SZLAKIEM ŚW. JANA PAWŁA II

15-10-2019 

W dniach 11- 13 września w Rzeszowie odbyły się uroczystości związane z Dniem Papieskim. Uczniowie naszej szkoły wyruszyli rzeszowskim szlakiem świętych. W programie znajdowały się stacje związane z Janem Pawłem II i osobami, które papież beatyfikował oraz kanonizował z terenu naszej diecezji. Pielgrzymowanie rozpoczęliśmy od stacji pod krzyżem komunizmu, gdzie udzieliliśmy wywiadu dla Radia Via oraz otrzymaliśmy kartę pielgrzyma papieskiego, w której mogliśmy udokumentować nasze pielgrzymowanie. Następnie bazylika Ojców Bernardynów (św. Jan z Dukli), Fara Rzeszowska (bł. Natalia Tułasiewicz), Katedra i Park Papieski (beatyfikacja J.S. Pelczara), Krzyż-pomnik ofiar komunizmu przy Zamku (bł. Władysław Findysz), Ratusz Rzeszowski, kościół Św. Krzyża, kościół św. Józefa na Staromieściu (bł. Jan Balicki), kościół św. Jadwigi Królowej i kościół bł. Karoliny Kózkówny. Część trasy zrobiliśmy wspólnie, część każdy mógł dokończyć indywidualnie. Wróciliśmy zadowoleni, bo to był bogaty w przeżycia czas.

 

Patrycja Pelc kl. I fss

 

 

 

Dzień Edukacji Narodowej

14-10-2019 

W dniu dzisiejszym odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Pamiętając o celach reform z roku 1773, iż „edukacja powinna być sama w sobie użyteczna, ułatwiać życie i prowadzić do poprawy poziomu życia materialnego”, uroczystość poprzedziło podpisanie kolejnego Porozumienia dotyczącego działań w ramach klasy patronackiej Pratt & Whitney Rzeszów S.A. z Zespołem Szkół Mechanicznych. Patronatem objęta została klasa I as 5 – letniego technikum w zawodzie technik mechatronik. Porozumienie podpisali ze strony Pratt & Whitney Rzeszów S.A. Vice Prezes ds. Operacyjnych, Dyrektor Zarządzający Pan Marcin Samolej oraz Dyrektor Zespołu Szkół Mechanicznych im. gen. W. Andersa Pan Mariusz Kapica. W uroczystości uczestniczyli również przedstawiciele firmy LOT AMS Aircraft Maintenance Services oraz LineTech, które sprawują patronat nad klasami w zawodach technik awionik i technik mechanik lotniczy, a także przedstawiciele Rady Rodziców.

Po części oficjalnej dyrektor Zespołem Szkół Mechanicznych wręczył nagrody Dyrektora wyróżnionym nauczycielom oraz pracownikom szkoły, a uczniowie przedstawili zebranym program specjalnie przygotowany na Dzień Edukacji Narodowej.

 

Wszystkiego, co najlepsze, Drodzy pedagodzy i pracownicy naszej szkoły.

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Więcej: Dzień Edukacji Narodowej

Olga Tokarczuk z literacką nagrodą Nobla!

10-10-2019 


 

Dziś ogłoszono dwóch laureatów literackiej Nagrody Nobla - za rok 2018 i 2019.

Komisja noblowska zdecydowała, że nagroda powędruje do polskiej pisarki Olgi Tokarczuk.

PIELGRZYMKA MATURZYSTÓW NA JASNĄ GÓRĘ

10-10-2019 

27 września odbyła się pielgrzymka maturzystów ZSM na Jasną Górę. Pierwszym punktem programu była konferencja ks. Michała Domasika, który skupił się na fragmencie Ewangelii św. Mateusza o uzdrowieniu niewidomego żebraka Bartymeusza. Po konferencji uczestniczyliśmy w nabożeństwie pokutnym i adoracji Najświętszego Sakramentu. W czasie jego trwania wielu z nas skorzystało z sakramentu pokuty. Mszy św. przewodniczył biskup rzeszowski Jan Wątroba. W homilii podziękował nam maturzystom: „Wasza odpowiedź na zaproszenie katechetów i przyjazd tutaj już jest świadectwem dojrzałości. I choć nikt wam nie wręczy stosownych dokumentów, to przez sam udział w pielgrzymce zdajecie pozytywnie egzamin dojrzałości. Dziękuję za to świadectwo. Poczujmy się w tej wielkiej rzece młodych ludzi, którzy przybywają tutaj w określonymi celu, w związku z bliskim egzaminem maturalnym. Przybywacie, aby Matce Bożej powiedzieć, co jest treścią waszego życia; powiedzieć o tym szczególnym roku z maturą, wyborem studiów. Ogólnie chodzi o dobre wykorzystanie czasu, który szybko mija, jak ziarnka piasku w klepsydrze. Ważne, aby go nie zmarnować i dobrze przeżyć”. Ostatnim punktem programu był różaniec w kaplicy Cudownego Obrazu.

Dziękujemy serdecznie księdzu Grzegorzowi Różyckiemu za zorganizowanie pielgrzymki, paniom: Kindze Lizak, Jolancie Nazarko, Joannie Cichoń, panom: Andrzejowi Frydrychowi i Krzysztofowi Mazurowi za opiekę nad nami, a także wspólną modlitwę w intencji naszej matury.

 

Wojtek i Marcin kl. IV mt

 

 

 

 

Więcej: PIELGRZYMKA MATURZYSTÓW NA JASNĄ GÓRĘ

Valid XHTML 1.0 Transitional Poprawny CSS!