Zespół Szkół Mechanicznych w Rzeszowie

PODZIĘKOWANIE

PDFDrukujEmail

 

W imieniu Pana prezesa Pratt& Whitney Rzeszów Marka Dareckiego oraz swoim, dziękuję wszystkim uczniom Zespołu Szkół Mechanicznych w Rzeszowie, którzy pracowali jako wolontariusze w czasie trwania II Festiwalu Nauki, największej imprezie popularnonaukowej w regionie, adresowanej do wszystkich mieszkańców Podkarpacia i nie tylko.

 

W ciągu trzech dni trwania Festiwalu 50 uczniów z naszej szkoły pracowało w informacji,przy obsłudze stanowisk, zajmowało się logistyką. Jak powiedział Pan Prezes Marek Darecki podczas Ogólnopolskiej Konferencji "Kształcenie zawodowe w kontekście Industry 4.0" - bez Was, tego Festiwalu nie udałoby się przeprowadzić tak sprawnie i dobrze.

Dziękuję za Wasze zaangażowanie, zdyscyplinowanie, sumienność, dojrzałość i profesjonalizm.

 

Mariusz Kapica

WOLONTARIAT ZAPRASZA

PDFDrukujEmail

Myślisz o wolontariacie?

Lubisz pomagać innym?

Masz głowę pełną pomysłów i chcesz się nimi podzielić?

 

Dołącz do naszego szkolnego wolontariatu, który podąża za słowami: „Tam gdzie jest człowiek potrzebujący musi znaleźć się człowiek, który otoczy potrzebującego wsparciem”.

 

Chętni mogą zgłaszać się do p. Kingi Lizak sala 33 i p. Iwony Adamiec- Zielińskiej- gabinet pedagoga.

 

ZAPRASZAMY

 


AKCJA "ZBIERAMY NAKRĘTKI”

PDFDrukujEmail

W bieżącym roku szkolnym kontynuujemy akcję „Zbieramy nakrętki”. W czerwcu oddaliśmy kilkanaście 120 litrowych worków nakrętek na rehabilitację Amelki Michalskiej.

W akcję włączyli się także nasi absolwenci.

 

Nakręć się na pomaganie. Przyłącz się to tej akcji także i Ty!!!

O co chodzi?

O zbieranie różnego typu plastikowych nakrętek, zakrętek, korków, wieczek i pokrywek. Nie wyrzucaj nakrętek, przyłącz się do akcji i zbieraj razem z nami!

Akcja będzie trwała przez cały rok szkolny.

 

Nakrętki można w każdej chwili dostarczyć do p. Kingi Lizak sala nr 33, p. Elżbiety Pitery sala nr 11 oraz do p. Iwony Adamiec- Zielińskiej do gabinetu pedagoga.

 

Szkolny Wolontariat

 


ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO W SANKTUARIUM M. B. PATRONKI RZESZOWA

PDFDrukujEmail

11 września w Uroczystość Matki Bożej Rzeszowskiej o godz. 9.00 na Mszy św. pod przewodnictwem diecezjalnego duszpasterza młodzieży ks. Krzysztofa Golasa zgromadziła się młodzież ze szkół średnich wraz z pocztami sztandarowymi, aby przez wstawiennictwo Maryi wyprosić sobie u Boga potrzebne łaski na nowy rok szkolny i światło Ducha Św. w podejmowaniu decyzji na progu dorosłego życia. Naszą szkołę reprezentowała kl. II bt. Razem z młodzieżą w uroczystościach uczestniczyła p. Kinga Lizak, a opiekę nad pocztem sztandarowym sprawowała p. Mariola Ustrzycka.

 

Festiwal Nauki

PDFDrukujEmail

W imieniu organizatorów

zapraszamy w niedzielę 17 września 2017 r.

do G2A Arena Centrum Wystawienniczo – Kongresowe

Województwa Podkarpackiego w Jasionce

uczniów, rodziców, nauczycieli oraz pracowników szkoły na

 

 

wstęp wolny dla wszystkich chętnych

 

dolina-wiedzy.pl/festiwal

 

OPISOWY PROGRAM FESTIWALU NAUKI

 • 11:00 – 18:00 – Piknik Naukowy [sala wystawiennicza, poziom 0] – strefa ze stanowiskami naukowymi, na których będzie można dotknąć nauki z bliska i wciągnąć się w jej fascynujący świat. Swoją działalność zaprezentują koła naukowe, instytucje i organizacje z regionu, jak i całej Polski, związane głównie z naukami ścisłymi i kierunkami technicznymi, a także prowadzące działalność popularnonaukową. Wśród atrakcji łaziki marsjańskie, drony, modele samolotów, technologie kosmiczne i planetarium. W trakcie pikniku o dobrą zabawę będą dbać Robot EuGenius oraz science buskerzy. Dla najmłodszych dzieci przygotowaliśmy malowanie twarzy i animacje, gigantyczne klocki, dorigami oraz dmuchany plac zabaw. Każdy uczestnik będzie mógł wykonać pamiątkowe zdjęcie w fotobudce.
 • 11:00 – 18:00 – Wystawy interaktywne [antresola, poziom 2] – dzięki interaktywnym eksponatom w nowatorski, nietypowy sposób, odwiedzający będą mogli zapoznać się z wybranymi zagadnieniami i zjawiskami naukowymi. Dwie interaktywne wystawy o łącznej powierzchni ponad 600 m2, które na co dzień spotkać można w centrach nauki w Polsce i za granicą. Wystawy będą dostępne dla wszystkich odwiedzających.
 • 11:00 – 14:00 – Rover Challenge Workshops cz. 1 [sala konferencyjna, poziom 1] – Warsztaty z zakresu realizacji projektów, inżynierii, robotyki, automatyki, łączności i innych dziedzin mających zastosowanie w amatorskich i profesjonalnych projektach kosmicznych i lotniczych.
 • 11:30 – 17:30– Wykłady naukowe –  prelekcje i pokazy naukowe, prowadzone przez popularyzatorów nauki, ekspertów oraz wykładowców uczelni wyższych. Po raz pierwszy wykłady Politechniki Dziecięcej otwarte będą także dla rodziców i opiekunów.
  • 11:30 – Kosmos – marzenia, rzeczywistość (Mirosław Hermaszewski)
  • 13:00 – Skąd się biorą kolory (Jacek Błoniarz – Łuczak)
  • 14:30 – O luminescencji słów kilka
  • 16:30 – Brr… Bardzo zimno – wybuchowy pokaz naukowy
 • 15:30 – 18:00 – Rover Challenge Workshops cz. 2 [sala konferencyjna, poziom 1] – Poszukiwanie i rozwijanie nowych kosmicznych technologii. Małe firmy i startupy w branży kosmicznej. Od projektów studenckich do działalności gospodarczej. Zawody, konkursy, projekty studenckie jako platforma współpracy biznes- nauka i źródło kadr dla sektora kosmicznego. Możliwości, propozycje i kierunki współpracy firm, nauki, administracji przy realizacji międzynarodowych zawodów i konkursów studenckich.
 • 19:00 – 22:00– „Wieczór z nauką 18+” – Czas apokalipsy(obowiązuje rejestracja) wieczorne spotkanie naukowe z ekspertami skierowane wyłącznie do dorosłych.  Podczas naszych spotkań z naukowcami postaramy się porozmawiać o szansach i zagrożeniach związanych z rozwojem sztucznej inteligencji, niebezpieczeństwem ze strony otaczających nas mikroorganizmów oraz działalności człowieka, która może być tragiczna w skutkach dla nas i naszej planety. Więcej na stronie wydarzenia https://dolina-wiedzy.pl/festiwal/program/wieczor-z-nauka-18

Kiermasz używanych podręczników

PDFDrukujEmail

 

W dniach 13 - 14 września 2017 r. (środa i czwartek) na długiej przerwie w auli szkolnej odbędzie się kiermasz podręczników używanych.

Zainteresowani uczniowie mogą przynosić stare podręczniki, aby je sprzedać młodszym koleżankom i kolegom.

 

Serdecznie zapraszamy!

Inauguracji nowego roku szkolnego 2017/2018 w Zespole Szkół Mechanicznych

PDFDrukujEmail

Podczas inauguracji nowego roku szkolnego 2017/2018 w Zespole Szkół Mechanicznych podpisane zostało porozumienie między Pratt & Whitney AeroPower a szkołą.

 

Pratt & Whitney AeroPower jest przedsiębiorstwem zajmującym się produkcją komponentów lotniczych i kompletnych jednostek napędowych. Działalność firmy poza produkcją nowych komponentów do silników lotniczych, obejmuje również ich remont w efekcie, którego przywracana jest pełna zdatność komponentów do lotu.

Pratt & Whitney AeroPower objęło patronat nad klasą pierwszą w zawodzie technik mechanik i grupą w zawodzie technik mechanik lotniczy. Uczniowie nie tylko będą odbywali praktyki w przedsiębiorstwie, ale również będą uczestniczyli w szkoleniach, zajęciach lekcyjnych prowadzonych przez specjalistów z Pratt & Whitney AeroPower. Po zakończeniu nauki otrzymają certyfikaty potwierdzające kształcenie się w klasie pod patronatem Pratt & Whitney AeroPower. Najlepsi otrzymają ofertę zatrudnienia.

Począwszy od tego roku szkolnego uczniowie klas 3 i 4 w zawodzie technik mechanik lotniczy będą odbywali zajęcia praktyczne w Pratt & Whitney AeroPower, a także w organizacji obsługowej statków powietrznych Linetech oraz Ośrodku Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej co pozwoli na realizację kształcenia dualnego.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podziękowania

PDFDrukujEmail

W imieniu Fundacji WeGirls dziękujemy za Wasz dar.


W roku szkolnym 2016/17 dwunastu darczyńców przekazało swoje włosy na peruki  dla dzieci, które w wyniku choroby lub nieszczęśliwego wypadku utraciły ten atrybut urody.  

 

Oto DARCZYŃCY, którzy za pośrednictwem pracowni fryzjerskiej Zespołu Szkół Mechanicznych oddali włosy, jednocześnie zyskując nowe fryzury:

 1. Aleksandra Dziedzic
 2. Wiktoria Szylar
 3. Urszula Grobelna
 4. Paulina Pietrucha
 5. Sabina Kudła
 6. Marcelina Pyć
 7. Emilia Grobelna
 8. Krzysztof Domagała
 9. Kalina Konopka
 10. Barbara Szpunar
 11. Magdalena Długosz
 12. Paulina Mędrygał

 

Więcej: Podziękowania

Wyprawka szkolna 2017/2018

PDFDrukujEmail

W związku z wejściem w życie w dniu 26 lipca 2017 r.:

 -  Uchwały Nr 115/2017 w sprawie Rządowego programu pomocy uczniom w 2017 r. – „Wyprawka szkolna”,

 -  Rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków udzielania pomocy finansowej uczniom na zakup podręczników i materiałów edukacyjnych (Dz. U. z 2017 r., poz. 1457)

informujemy rodziców uczniów (prawnych opiekunów, rodziców zastępczych) o programie i jego sposobie realizacji.

 

Informacje dotyczące Rządowego programu pomocy uczniom w 2017 r. – „Wyprawka szkolna” dostępne są  na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej www.men.gov.pl. Zapraszamy do zapoznanie się z ich treścią.

 

W załączeniu wzór wniosku o dofinansowanie zakupu podręczników dla uczniów uczęszczających do szkół na terenie Gminy Miasto Rzeszów w roku szkolnym 2017/2018.

Przewidywany termin zakończenia naboru  wniosków – 8 września 2017 r.

 

Bliższych informacji na powyższy temat udzielają pracownicy Oddziału Stypendiów Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Rzeszowa pod nr. tel.: 17 875 46 14 – Pani Izabela Blecharczyk.

 

pobierz >>

Air Show Radom 2017

PDFDrukujEmail

Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza zaprasza uczniów Zespołu Szkół Mechanicznych na Air Show Radom w dniach 25 – 28 sierpnia 2017 r.

 

Uczniowie, którzy będą chcieli wziąć udział w pokazach, proszeni są o bezpośredni kontakt z Fundacją informując, że są uczniami Zespołu Szkół Mechanicznych w Rzeszowie.

 

Organizatorzy zapewniają transport, nocleg oraz obiad. Wyjazd z miasteczka Politechniki Rzeszowskiej w piątek o godzinie 9:30, powrót w poniedziałek ok. godziny 12:00 do Rzeszowa. Decyduje kolejność zgłoszeń.

 

Fundacja Wspierania Edukacji
przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza
ul. Hetmańska 120, 35-078 Rzeszów
tel. 17 743 23 22

 

www.dolina-wiedzy.pl

www.facebook.com/DolinaWiedzy

 

Valid XHTML 1.0 Transitional Poprawny CSS!