Zespół Szkół Mechanicznych w Rzeszowie

Akcja "Czytaj PL"

PDFDrukujEmail

 

Czytaj PL to największa akcja czytelnicza w kraju. Dołączyła do niej również biblioteka ZSM, stając się Emisariuszem Superksiążek.

Akcja potrwa do końca listopada i ma charakter bezpłatnej wypożyczalni bestsellerowych e-booków i audiobooków.

 

 Oto lista dostępnych książek:

 • Remigiusz Mróz „Listy zza grobu” (Wydawnictwo Filia)
 • Magdalena Witkiewicz „Jeszcze się kiedyś spotkamy” (Wydawnictwo Filia)
 • Holly Black „Okrutny książę” (Wydawnictwo Jaguar)
 • Paulina Łopatniuk „Patolodzy” (Wydawnictwo Poznańskie)
 • Marek Krajewski „Dziewczyna o czterech palcach” (Wydawnictwo Znak)
 • Tomek Michniewicz „Chrobot. Życie najzwyklejszych ludzi świata” (Wydawnictwo Otwarte)
 • Jakub Małecki „Nikt nie idzie” (Wydawnictwo SQN)
 • Wojciech Tochman „Pianie kogutów, płacz psów” (Wydawnictwo Literackie)
 • Robert Małecki „Skaza” (Wydawnictwo Czwarta Strona)
 • Wojciech Drewniak „Historia bez cenzury 4” (Wydawnictwo Znak)
 • Jeff Haden „Mit motywacji” (Wydawnictwo Marginesy)
 • Wiesław Myśliwski „Ucho igielne” (Wydawnictwo Znak)

Jak korzystać z 12 darmowych bestsellerów?

 • Krok 1: Zainstaluj aplikację Woblink. Jeśli jesteś użytkownikiem smartfona lub tabletu z systemem Android lub iOS, wejdź do Sklepu Google Play lub iStore’a i pobierz najnowszą wersję aplikacji Woblink, a następnie ją zainstaluj. Jeśli miałaś lub miałeś już aplikację Woblink, pamiętaj o zaktualizowaniu jej!
 • Krok 2: Znajdź kod QR i zeskanuj go w aplikacji! Jeśli chcesz wejść do akcji Czytaj PL potrzebny ci będzie kod QR. Gdzie go znaleźć?

a) na plakacie w bibliotece ZSM lub na plakacie przy sklepiku ZSM

b) na plakacie, który można pobrać na stronie konkursowej

 • Krok 3: Zaloguj się lub zarejestruj zupełnie za darmo. Jeżeli jesteś już użytkownikiem Woblinka, możesz zalogować się loginem i hasłem, którego używałeś lub używałaś do tej pory. Jeżeli pierwszy raz masz do czynienia z Woblinkiem, zarejestruj się całkowicie bezpłatnie i błyskawicznie. Wystarczy, że podasz maila i wymyślisz hasło (które zapamiętasz!).
 • Krok 4: Wybierz książkę i delektuj się czytaniem i słuchaniem!

Po zalogowaniu lub rejestracji aplikacja powinna przenieść cię do „karuzeli”, z której możesz wybrać jedną z 12 bestsellerowych książek, która zostanie dodana do twojej półki. Jednocześnie na półce możesz mieć tylko jedną książkę z akcji, ale w dowolnym momencie możesz ją wymienić.

 

Więcej o akcji przeczytacie na stronie akcja.czytajpl.pl

 

Serdecznie zapraszamy do wypożyczania książek w ramach akcji „Czytaj PL”.

 

Koordynator: Marta Mucha

KWESTA NA CMENTARZACH

PDFDrukujEmail

Tradycyjnie w Uroczystość Wszystkich Świętych na cmentarzach diecezji rzeszowskiej wolontariusze naszej szkoły kwestowali na rzecz ubogich z Towarzystwa Pomocy św. Brata Alberta. 1 i 2 listopada spotkaliśmy się na cmentarzach Podkarpacia, aby uczestniczyć w pięknym i bardzo potrzebnym przedsięwzięciu. Celem tej dobroczynnej akcji była zbiórka funduszy umożliwiających pomoc ubogim i bezdomnym. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że wzięliśmy udział w tej akcji - mogliśmy pomóc i naprawdę dobrze spędzić ten dzień. Swój czas w tych świątecznych dniach na pomoc innym poświęcili następujący wolontariusze z naszej szkoły: Marcelina Cisek, Ania Rogala, Agata Bazan, Marcelina Sączawa, Jakub Gargaś, Bartosz Siarkowicz   kl. I fsg, Monika Staszewska, Paulina Tomaka, Patrycja Pelc kl. I fss, Kamil Pilip kl. I cg, Daniel Pięta kl. I ls, Mateusz Majta kl. II ct, Klaudia Kozubal kl. II mst, Ola Groń, Gabriela Lech, Julia Kardaś, Anna Gałas i Gabriela Dworak kl. II ft

 

Szkolny Wolontariat

 

ZNICZE ZEBRANE W ZSM ZAPŁONĘŁY NA CMENTARZU ŁYCZAKOWSKIM WE LWOWIE

PDFDrukujEmail

Od 16 lat na Cmentarzu Łyczakowskim odbywa się akcja Światełko Pamięci dla Cmentarza Łyczakowskiego, która polega na zapalaniu tysięcy biało-czerwonych zniczy przywożonych z Polski. Idea akcji wiąże się z wolą przypomnienia o wybitnych postaciach kultury pochowanych na Łyczakowie. Tradycyjnie znicze zapłonęły nie tylko na grobach znanych Polaków, ale także na grobach opuszczonych, niezależnie od narodowości i wyznania pochowanych w nich osób

Szkolny Wolontariat dziękuję wszystkim nauczycielom i uczniom, którzy włączyli się w zbiórkę zniczy na polski cmentarz we Lwowie. Biało- czerwone znicze zostały przekazane do Telewizji Rzeszów, a potem zawiezione i zapalone 1 listopada na największych i najstarszych nekropoliach - Łyczakowie, Cmentarzu Orląt i Cmentarzu Janowskim.

 

WYPOMINKI SZKOLNE

PDFDrukujEmail

7 listopada 2019 r. delegacja naszej szkoły wraz ze sztandarem pod opieką pana Krzysztofa Mazura uczestniczyła w wypominkach szkolnych. W modlitwie polecaliśmy zmarłych dyrektorów, nauczycieli, pracowników administracyjnych i uczniów, którzy odeszli od nas wiele lat temu lub całkiem niedawno. Spotkanie rozpoczęła Msza święta, podczas której uczniowie złożyli przed ołtarzem listy z imionami i nazwiskami osób zmarłych z każdej wspólnoty szkolnej. Po wspólnej modlitwie wszyscy mogli skorzystać z zaproszenia na gorącą czekoladę i ciastko.

 

WIELKI SUKCES DAMIANA HOSZKO Z KLASY II ACT

PDFDrukujEmail

Uczeń naszej szkoły wziął udział w XI Edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego PORTRET 2019 i zdobył wyróżnienie. Prace na konkurs wysłało 9247 fotografów z całej Polski.

Komisja konkursowa przyznała trzy główne miejsca oraz piętnaście wyróżnień. Jury doceniło talent Damiana i jego dotychczasową pracę. Autorzy wyróżnionych prac otrzymali Vouchery o wartości 650 złotych na dwudniowy KURS FOTOGRAFII STUDYJNEJ: MODA / PORTRET / POSTPRODUKCJA organizowany przez www.todobrykurs.pl. Zajęcia poprowadzi Sebastian Siębor, fotograf zajmujący się profesjonalnie fotografią oraz posiadający duże doświadczenie w branży.

Zajęcia odbędą się w profesjonalnym i pełni wyposażonym studio. Zwycięzcy będą mogli zdobyć doświadczenie w pracy na sprzęcie takich marek jak: Hasselblad, Phase One, Canon 5DsR, NEC, Mac pod okiem specjalisty oraz doświadczą pracy z modelką z jedną z najlepszych warszawskich agencji Model Plus.

 

Damianowi gratulujemy sukcesu i życzymy rozwoju własnego stylu w realizacji portfolio.

Grono Pedagogiczne ZSM

 

 

 

 

Więcej: WIELKI SUKCES DAMIANA HOSZKO Z KLASY II ACT

Poczet sztandarowy ZSM na miejskich obchodach Święta Niepodległości

PDFDrukujEmail

 

Z okazji 101. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę poczet sztandarowy szkoły w składzie: Marek Ciebiera 2ct, Mateusz Majta 2ct, Paweł Dral 1ag uczestniczył we Mszy Św. w kościele Farnym. W drugiej części uroczystości, podczas której dokonano odsłonięcia pomnika Józefa Piłsudskiego, naszą szkołę w poczcie reprezentowali: Rafał Nadłonek 3mst, Grzegorz Jamróz 2bt i Paweł Micał 1cg. Opiekę nad uczniami sprawowała pani Ewa Wojakowska.

 

Uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości

PDFDrukujEmail

„Bo wolność – to wśród mądrych ludzi żyć

Widzieć dobro w oczach ich i szczęście

Wolność – to wśród życia gór i chmur

Poprzez każdy bór i mur znać przejście”

 

12 listopada 2019 r. w Zespole Szkół Mechanicznych odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości. To wielkie wydarzenie rozpoczęło się od wprowadzenia pocztu sztandarowego i odśpiewania hymnu narodowego. Następnie uczniowie biorący udział w części artystycznej ukazali drogę Polaków do niepodległości. Wierszem, prozą i piosenką patriotyczną opowiedzieli o heroicznej walce Polaków o wolną Ojczyznę.

 

 

 

 

 

 

 

 

Więcej: Uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości

Szkoła do hymnu!

PDFDrukujEmail

W dniu 8 listopada uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Mechanicznych o symbolicznej godzinie 11:11 wspólnie odśpiewali cztery zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego” w ramach akcji „Szkoła do hymnu” zainicjowanej przez Ministra Edukacji Narodowej oraz Radę Dzieci i Młodzieży.

 

 

 

Wyniki ogólnopolskiego konkursu szachowego!

PDFDrukujEmail

 

W dniu 10 października odbył się ogólnopolski internetowy konkurs szachowy. Szachmaks jest oryginalną koncepcją konkursu szachowego, która wykorzystuje technologie informatyczne. Konkurs wymaga umiejętności grania w szachy. Nie trzeba mieć kategorii ani rankingu szachowego, żeby w nim uczestniczyć. Stanowi przede wszystkim intelektualną rozrywkę w formie internetowego quizu lub gry. W Szachmaksie trzeba wykazać się: wiedzą szachową, spostrzegawczością, umiejętnością logicznego myślenia oraz być gotowym na niestandardowe zadania podczas konkursu.

 

Miło nam poinformować, że uczniowie Zespołu Szkół Mechanicznych Urszula Jakubowska z kl. 4 mt oraz Krystian Piersiak z kl. 3 at zostali laureatami krajowymi SzachMaksa II.

 

Kolejna edycja konkursu 26 marca 2020. Na uczniów czekają nagrody pieniężne oraz vouchery.

Więcej informacji udzieli koordynator konkursu Agnieszka Buć

 

Serdecznie gratulujemy laureatom i zapraszamy do udziału w kolejnej edycji !!!

Udział naszej uczennicy w konkursie plastycznym

PDFDrukujEmail

Uczennica klasy I - Marcelina Sączawa - wzięła udział w konkursie satyrycznym „LXX lat NOWEJ HUTY". Organizatorami konkursu są: Stowarzyszenie CENTRUM B7 wraz z Wydziałem Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa. Rysunek satyryczny odnosi się do dzielnicy Krakowa – Nowej Huty – utrwala jej historię i ukazuje "naszą małą ojczyznę" w karykaturze. Oprócz talentu autorzy prac musieli wykazać się olbrzymią dawką poczucia humoru. Mamy nadzieję, że Marcelina spełniła wymagania konkursowe. Jej rysunki prezentujemy poniżej.

Marcelinie życzymy sukcesu.

 

Grono Pedagogiczne ZSM

 

 

 

Valid XHTML 1.0 Transitional Poprawny CSS!