Zespół Szkół Mechanicznych w Rzeszowie

Ogłoszenie

PDFDrukujEmail

Ogłoszenie

PDFDrukujEmail

 

Lista osób przyjętych do Internatu ZSM w Rzeszowie znajduje się w zakładce Internat.

 

Nabór do Internatu ZSM >>

Wyniki matury 2019

PDFDrukujEmail

 

 

Gratulujemy absolwentom i nauczycielom sukcesu na egzaminie maturalnym !

 

W Rzeszowie maturę zdało 92 proc. tegorocznych absolwentów szkół średnich. To lepszy wynik niż odnotowano na Podkarpaciu i w kraju. 

 

Centra Komisja Egzaminacyjna w czwartek podała wyniki tegorocznych matur. W kraju do egzaminu dojrzałości przystąpiło 247 230 absolwentów techników i liceów. Na Podkarpaciu zdających było 16 189, w tym 9 694 w liceach, 6 495 w technikach. W samym Rzeszowie do matury przystąpiło 2 900 uczniów. 

W kraju maturę zdało 80,5 proc. absolwentów, 12,9 proc. może liczyć na poprawkę w sierpniu. W liceach zdało 86,4 proc. osób, a w technikum 70,5 proc. 

Na Podkarpaciu maturę zdało 81 proc. absolwentów, czyli 13 119 osób. W sierpniu egzamin poprawkowy będzie pisało 2 012 uczniów (12,4 proc.) – 755 w liceum i 1257 w technikum W naszym regionie matury nie zdało 1 058 osób (6,5 proc.) – 377 w liceum i 681 w technikum. W Rzeszowie egzamin zdało 2668 osób (92 proc.), poległo – 232 absolwentów.

 

Jeden z najwyższych wyników wśród techników uzyskał Zespół Szkół Mechanicznych tj. ponad 92-procentową zdawalność.

 

 

 

Podręczniki szkolne - jedyne takie ...

PDFDrukujEmail

WAKACJE 2019

PDFDrukujEmail

 

BANER WAKACJE

Wycieczka Szlakiem Polski pierwszych Piastów

PDFDrukujEmail

W najgorętsze dni tegorocznego czerwca mieliśmy okazję uczestniczyć w wycieczce, która była znakomitą lekcją historii o Polsce wczesnośredniowiecznej. Trasa tej długiej włóczęgi wiodła tzw. Szlakiem Piastowskim, po Wielkopolsce i Kujawach. Pierwszym punktem było grodzisko w Gieczu, które archeolodzy typują na siedzibę rodową dynastii Piastowskiej. Następnie ponad pół dnia spędziliśmy w Poznaniu gdzie zwiedziliśmy zabudowę Ostrowa Tumskiego, wyspy na Warcie gdzie znajduje się katedra z XI – XVIII wieku – miejsce pochówku Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Zwiedziliśmy również położoną nieopodal zabytkową starówkę Poznania i jedną z najbardziej znanych galerii handlowych w Polsce, Stary Browar. Pierwszej nocy niemalże nie dane nam było usnąć. Upalna noc i hordy komarów dały się nam bardzo we znaki. Rankiem jednak aura zrobiła się dla nas nieco łaskawsza i ruszyliśmy w dalszą trasę. Drugi dzień wyprawy zaczęliśmy od zwiedzenia pozostałości po grodzie na Ostrowie Lednickim. To prawdopodobne miejsce chrztu Mieszka I i zarazem chrztu Polski o czym świadczą zachowane ruiny kaplicy wraz z wczesnoromańską chrzcielnicą. Następnym punktem było Gniezno, gdzie najpierw zapoznaliśmy się z ekspozycją w Muzeum Początków Państwa Polskiego, a następnie zwiedziliśmy katedrę gnieźnieńską wraz z jej najcenniejszym zabytkiem – drzwiami gnieźnieńskimi. W godzinach ruszyliśmy w stronę Kujaw i wizytując po drodze miejsce śmierci księcia Leszka Białego dojechaliśmy do Biskupina. Tutaj czekała nas jedna z najbardziej znanych w Polsce atrakcji turystycznych. Pozostałości po grodzie z okresu kultury łużyckiej. Mieliśmy szczęście ponieważ trafiliśmy dodatkowo na piknik archeologiczny i dzięki temu mogliśmy uczestniczyć w zajęciach warsztatowych.

Wieczorem ruszyliśmy na nasz drugi nocleg, do Bydgoszczy. Udało się nam pospacerować po zabytkowej starówce tego miasta zanim rozszalała się nad nim potężna ulewa. Rankiem trzeciego dnia ruszyliśmy w drogę powrotną, ale czekało na nas jeszcze kilka atrakcji. Pierwszą była wizyta w Kruszwicy gdzie wspięliśmy się na słynną „Mysią Wieżę”, a w rzeczywistości wieżę XIV-wiecznej, kazimierzowskiej warowni. W Kruszwicy zwiedziliśmy również romańską kolegiatę. Następnie zrobiliśmy krótki postój na polach bitwy pod Płowcami, gdzie w 1331 roku rycerstwo Władysława Łokietka zmagało się z krzyżacką potęgą. Mniej więcej około południa dojechaliśmy do położonego obok Łęczycy Tumu, gdzie znajduje się największa w Polsce świątynia wzniesiona w stylu romańskim. Ostatnim punktem naszej wycieczki był Inowłódź, gdzie zobaczyliśmy piękny, XII wieczny kościół Św. Idziego, ruiny zamku z XIV wieku oraz dokonaliśmy zakupów w miejscu niezwykłym – w zabytkowej, XIX-wiecznej synagodze żydowskiej, która po renowacji przekształcona została w sklep spożywczy. Wieczorem dotarliśmy do Rzeszowa. Zmęczeni, ale zadowoleni.

W wycieczce, która odbyła się w dniach 12-14 czerwca br. uczestniczyli uczniowie klas: 1ct, 1ft, 1ht, 1lt, 1mst, 2bt, 2ct, 2dt, 3est i 3mt pod opieką Pana Wojciecha Kubali, Pani Alicji Bartyzel i Pani Joanny Cichoń.

 

 

 

 

 

 

 

 

Więcej: Wycieczka Szlakiem Polski pierwszych Piastów

"Nasze wspomnienia portugalsko - hiszpańskie"

PDFDrukujEmail

logo wiedza edukacja rozwoj

Wyróżnienie ucznia ZSM w XX Wojewódzkim Konkursie Plastycznym organizowanym przez Muzeum – Zamek w Łańcucie

PDFDrukujEmail

W dniu 4 czerwca 2019 r. Jury XX Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego pt. "Zamki. Pałace. Dwory" dokonało oceny wszystkich nadesłanych na konkurs prac i wyłoniło laureatów. Wśród nich znalazł się uczeń Zespołu Szkół Mechanicznych Michał Ślęzak z klasy 1 lt , który otrzymał wyróżnienie. W dniu 17.06.2019 r. odbyło się uroczyste wręczenie nagród oraz oficjalne otwarcie wystawy prac w Maneżu oraz Sali Balowej Muzeum – Zamku w Łańcucie. Laureatowi serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

Opiekunem ucznia była pani Agata Pawlak.

 

 

 

 

Więcej: Wyróżnienie ucznia ZSM w XX Wojewódzkim Konkursie Plastycznym organizowanym przez Muzeum – Zamek w Łańcucie

IV edycja akcji "Jak nie czytam jak czytam"

PDFDrukujEmail

"Jak nie czytam, jak czytam" to najpopularniejszy happening czytelniczy w Polsce, w którym co roku bierze udział ponad 2 000 placówek https://czytamy.org/mapa. Przedsięwzięcie powstało, by złamać stereotyp nieczytającej młodzieży i zamanifestować, że uczniowie czytają więcej niż dorośli.

63% uczniów czyta w czasie wolnym, dorośli w badaniach Biblioteki Narodowej wypadają dużo gorzej. Organizatorem akcji jest redakcja miesięcznika „Biblioteka w Szkole” wraz z bibliotekami miejskimi i szkolnymi. Szczegóły znajdują się na stronie www.czytamy.org

Zespół Szkół Mechanicznych 7 czerwca już po raz kolejny przyłączył się do tej prostej i radosnej akcji promowania czytelnictwa poprzez rekord liczby osób czytających w jednym momencie.

Tym razem udaliśmy się na Bulwary nad Wisłokiem, aby pokazać uczniom nowe miejsca, w których miło jest oddać się lekturze. Widok dużej grupy młodzieży z książkami w rękach bardzo przyciągał wzrok. Nasi uczniowie wśród siedzących na ławeczkach nieczytających dorosłych wyglądali bardzo symbolicznie. Przełamywali krążący stereotyp, jakoby młodzi czytali mniej.

Serdecznie dziękujemy uczniom z klas : 1ht, 1bt, 1ft, 2ft, 3ft, 3dt, którzy włączyli się do akcji, oraz ich opiekunom.

Mamy nadzieję że poczucie uczestnictwa w niecodziennym, ogólnopolskim wydarzeniu jeszcze bardziej zmotywuje nas do czytania.

 

Bibliotekarze

 

 

 

 

 

 

 

 

Więcej: IV edycja akcji "Jak nie czytam jak czytam"

Współpraca z Fundacją DKMS

PDFDrukujEmail

Wyniki konkursu

PDFDrukujEmail

Rozstrzygnięcie szkolnego konkursu "Wiedza o oprogramowaniu Open Source".

Zwycięzcami w konkursie "Wiedza o oprogramowaniu Open Source" zostali:

  • I miejsce - Karol Siwy klasa 1BT
  • II miejsce - Michał Krużel klsa 1BT

Gratuluję

Stanisław Topolewicz

Valid XHTML 1.0 Transitional Poprawny CSS!