Zespół Szkół Mechanicznych w Rzeszowie

Spotkanie z rodzicami

PDFDrukujEmail

 

Ogłoszenie

 

W dniu 22 listopada 2019 (piątek) odbędzie się spotkanie z rodzicami uczniów według porządku:

 

O godzinie 16:30 rodzice uczniów klas:

1hmg (tylko mechanik lotniczy), 1hms (tylko mechanik lotniczy), 1lg, 1ls, 2lt, 2ht, 3mst (tylko mechanik lotniczy), 4lt spotykają się w auli szkolnej z przedstawicielami firmy LOTAMS.

 

O godzinie 16:30 rodzice uczniów następujących klas spotykają się z wychowawcami w salach:

Klasa

Sala

Wychowawca

3at

25

M.Wojtaszek-Hudzik

3bt

18

A.Bartyzel

3ct

23

A.Nazimek

3dt

32

U.Szpuga

3ft

11

E.Pitera

4at

28

A.Frydrych

4bt

21

J.Nazarko

4ct

47

M.Wiśniowska

4dt

51

A.Domagała

4est

24

L.Sulencka

4ft

36

M.Mucha

4mt

22

A.Kapłon

 

O godzinie 17:15 rodzice uczniów klas 2at, 2bt, 2ct, 2act, 2ft, 2lt, 2ht, 2mst gromadzą się w auli szkolnej na spotkaniu z policjantem.

 

O godzinie 17:15 rodzice uczniów następujących klas spotykają się z wychowawcami w salach:

Klasa

Sala

Wychowawca

1hmg

17

D.Łagowska

1hms

11

M.Berrahal

1lg

28

W.Kubala

1ls

32

P.Czajor

1fsg

22

A.Kot

1fss

24

D.Kotowicz

1cg

25

D.Grudziński

1cs

18

A.Pawlak

1ag

21

M.Bardzik

1as

27

L.Grzesik

3mst

33

A.Buć

4lt

47

J.Cichoń

O godzinie 18:00 rodzice uczniów klas pierwszych gromadzą się w auli szkolnej na spotkaniu z pedagogiem. Proszę wychowawców o sprowadzenie rodziców do auli.

 

O godzinie 17:45 po spotkaniu w auli rodzice uczniów klas drugich spotykają się z wychowawcami w salach:

Klasa

Sala

Wychowawca

2at

18

E.Świder

2bt

21

B.Brzęk

2ct

36

M.Bajor

2act

47

S.Łoboda

2mst

28

E.Wojakowska

2lt

23

A.Uchman

2ht

25

N.Kocój

2ft

11

B.Hałucha

Wychowawcy są obecni w szkole w godzinach wyznaczonych dla ich klasy oraz pełnią dyżur do godziny 19:15. Pozostali nauczyciele pełnią dyżur w szkole w godzinach 17:00 – 19:15. Nauczyciele przedmiotów ogólnokształcących spotykają się z rodzicami w sali 12, nauczyciele przedmiotów zawodowych w pokoju nauczycielskim.

Konkurs na ozdobę bożonarodzeniową

PDFDrukujEmail

Zapraszamy uczniów naszej szkoły do wzięcia udziału w konkursie na ozdobę bożonarodzeniową z możliwością wykorzystania jej na choinkę, w oknie, na stole. Uczestnicy konkursu wykonują prace dowolną techniką. Jeden uczeń może przygotować kilka ozdób, które będą oceniane przez jury. Ocenie będą podlegały następujące elementy:

 • oryginalność
 • pomysłowość
 • estetyka wykonania

Prace należy złożyć w terminie do 10 grudnia w czytelni szkolnej. Szczegółowych informacji udzielają organizatorzy: Krystyna Potoczna, Agnieszka Kapłon, Kinga Lizak. Organizatorzy przewidują utworzenie wystawy ze zgłoszonych prac.

 Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie !!!

 

Pielęgnujmy piękny, staropolski zwyczaj samodzielnego wykonywania ozdób świątecznych.

 


Spektakl słowno - muzyczny "Wind und Vergänglichkeit" w Bibliotece Austriackiej

PDFDrukujEmail

W dniu 6 listopada 2019 roku grupa uczniów z klas: II ct, III ft oraz IV lt miała okazję uczestniczyć w spektaklu słowno-muzycznym poświęconym austriackiemu pisarzowi, dramaturgowi oraz najwybitniejszemu reprezentantowi literatury niemieckojęzycznej Thomasowi Bernhardowi pod tytułem: „Wind und Verganglichkeit” („Wiatr i nietrwałość”).

Spektakl odbył się w kampusie Instytutu Filologii Germańskiej przy ulicy Kopisto w Rzeszowie.

Spotkanie rozpoczęła pani dr Ewa Cwanek – Florek, pracownik Biblioteki Austriackiej w Rzeszowie, a równocześnie organizator tego wydarzenia. Cały spektakl prowadzony był w języku niemieckim przez gości z Austrii: panią Manuelę Marię Mitterer oraz pana Valentina Malanetski Głównym założeniem i jednocześnie atrakcją zaprezentowanej twórczości artystycznej było połączenie klasycznej formy sztuki literackiej Thomasa Bernharda oraz muzyki i efektów dźwiękowych

Muzyka, która tworzona była na żywo przez panią Mitterer i pana Malaneteski dodawała spektaklowi ogromnego smaku, dzięki któremu cały seans minął w bardzo przyjemnej i niepowtarzalnej atmosferze.

Uczniowie, którzy uczestniczyli w spektaklu, po jego zakończeniu jednogłośnie stwierdzili, że był to dobrze spędzony czas.

Kto wie, może ktoś z nich zostanie jeszcze polskim Thomasem Bernhardem?

 

Oskar Mokwa IV lt

 

 

 

 

 

 

 

II Międzynarodowa Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa "Syberia - dawniej i dzisiaj"

PDFDrukujEmail

W dniach 18 – 19 listopada b.r., w Instytucie Neofilologii Uniwersytetu Rzeszowskiego odbyła się konferencja naukowa poświęcona Syberii. Wśród licznych prelekcji, odczytów oraz wykładów znalazło się również wystąpienie gościa specjalnego, nauczyciela naszej szkoły, Pana Wojciecha Kubali o podróżach po współczesnej Syberii. W prelekcji uczestniczyli uczniowie klasy 1lg pod opieką Pani Alicji Bartyzel.

 

 

 

 

Więcej: II Międzynarodowa Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa "Syberia - dawniej i dzisiaj"

Wysoka dziewczyna

PDFDrukujEmail

14 listopada b.r., uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w specjalnie zorganizowanej dla nich, projekcji najnowszego, rosyjskiego filmu zatytułowanego „Wysoka dziewczyna”. Jest to antywojenny w swej wymowie obraz, który pokazuje trudną rzeczywistość powojennego Leningradu poprzez traumatyczne doświadczenia dwóch żołnierek Armii Czerwonej, okaleczonych psychicznie wskutek działań wojennych. Organizatorem projekcji był Pan Wojciech Kubala we współpracy z kinem Zorza w Rzeszowie.

 

Akcja "Czytaj PL"

PDFDrukujEmail

 

Czytaj PL to największa akcja czytelnicza w kraju. Dołączyła do niej również biblioteka ZSM, stając się Emisariuszem Superksiążek.

Akcja potrwa do końca listopada i ma charakter bezpłatnej wypożyczalni bestsellerowych e-booków i audiobooków.

 

 Oto lista dostępnych książek:

 • Remigiusz Mróz „Listy zza grobu” (Wydawnictwo Filia)
 • Magdalena Witkiewicz „Jeszcze się kiedyś spotkamy” (Wydawnictwo Filia)
 • Holly Black „Okrutny książę” (Wydawnictwo Jaguar)
 • Paulina Łopatniuk „Patolodzy” (Wydawnictwo Poznańskie)
 • Marek Krajewski „Dziewczyna o czterech palcach” (Wydawnictwo Znak)
 • Tomek Michniewicz „Chrobot. Życie najzwyklejszych ludzi świata” (Wydawnictwo Otwarte)
 • Jakub Małecki „Nikt nie idzie” (Wydawnictwo SQN)
 • Wojciech Tochman „Pianie kogutów, płacz psów” (Wydawnictwo Literackie)
 • Robert Małecki „Skaza” (Wydawnictwo Czwarta Strona)
 • Wojciech Drewniak „Historia bez cenzury 4” (Wydawnictwo Znak)
 • Jeff Haden „Mit motywacji” (Wydawnictwo Marginesy)
 • Wiesław Myśliwski „Ucho igielne” (Wydawnictwo Znak)

Jak korzystać z 12 darmowych bestsellerów?

 • Krok 1: Zainstaluj aplikację Woblink. Jeśli jesteś użytkownikiem smartfona lub tabletu z systemem Android lub iOS, wejdź do Sklepu Google Play lub iStore’a i pobierz najnowszą wersję aplikacji Woblink, a następnie ją zainstaluj. Jeśli miałaś lub miałeś już aplikację Woblink, pamiętaj o zaktualizowaniu jej!
 • Krok 2: Znajdź kod QR i zeskanuj go w aplikacji! Jeśli chcesz wejść do akcji Czytaj PL potrzebny ci będzie kod QR. Gdzie go znaleźć?

a) na plakacie w bibliotece ZSM lub na plakacie przy sklepiku ZSM

b) na plakacie, który można pobrać na stronie konkursowej

 • Krok 3: Zaloguj się lub zarejestruj zupełnie za darmo. Jeżeli jesteś już użytkownikiem Woblinka, możesz zalogować się loginem i hasłem, którego używałeś lub używałaś do tej pory. Jeżeli pierwszy raz masz do czynienia z Woblinkiem, zarejestruj się całkowicie bezpłatnie i błyskawicznie. Wystarczy, że podasz maila i wymyślisz hasło (które zapamiętasz!).
 • Krok 4: Wybierz książkę i delektuj się czytaniem i słuchaniem!

Po zalogowaniu lub rejestracji aplikacja powinna przenieść cię do „karuzeli”, z której możesz wybrać jedną z 12 bestsellerowych książek, która zostanie dodana do twojej półki. Jednocześnie na półce możesz mieć tylko jedną książkę z akcji, ale w dowolnym momencie możesz ją wymienić.

 

Więcej o akcji przeczytacie na stronie akcja.czytajpl.pl

 

Serdecznie zapraszamy do wypożyczania książek w ramach akcji „Czytaj PL”.

 

Koordynator: Marta Mucha

KWESTA NA CMENTARZACH

PDFDrukujEmail

Tradycyjnie w Uroczystość Wszystkich Świętych na cmentarzach diecezji rzeszowskiej wolontariusze naszej szkoły kwestowali na rzecz ubogich z Towarzystwa Pomocy św. Brata Alberta. 1 i 2 listopada spotkaliśmy się na cmentarzach Podkarpacia, aby uczestniczyć w pięknym i bardzo potrzebnym przedsięwzięciu. Celem tej dobroczynnej akcji była zbiórka funduszy umożliwiających pomoc ubogim i bezdomnym. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że wzięliśmy udział w tej akcji - mogliśmy pomóc i naprawdę dobrze spędzić ten dzień. Swój czas w tych świątecznych dniach na pomoc innym poświęcili następujący wolontariusze z naszej szkoły: Marcelina Cisek, Ania Rogala, Agata Bazan, Marcelina Sączawa, Jakub Gargaś, Bartosz Siarkowicz   kl. I fsg, Monika Staszewska, Paulina Tomaka, Patrycja Pelc kl. I fss, Kamil Pilip kl. I cg, Daniel Pięta kl. I ls, Mateusz Majta kl. II ct, Klaudia Kozubal kl. II mst, Ola Groń, Gabriela Lech, Julia Kardaś, Anna Gałas i Gabriela Dworak kl. II ft

 

Szkolny Wolontariat

 

ZNICZE ZEBRANE W ZSM ZAPŁONĘŁY NA CMENTARZU ŁYCZAKOWSKIM WE LWOWIE

PDFDrukujEmail

Od 16 lat na Cmentarzu Łyczakowskim odbywa się akcja Światełko Pamięci dla Cmentarza Łyczakowskiego, która polega na zapalaniu tysięcy biało-czerwonych zniczy przywożonych z Polski. Idea akcji wiąże się z wolą przypomnienia o wybitnych postaciach kultury pochowanych na Łyczakowie. Tradycyjnie znicze zapłonęły nie tylko na grobach znanych Polaków, ale także na grobach opuszczonych, niezależnie od narodowości i wyznania pochowanych w nich osób

Szkolny Wolontariat dziękuję wszystkim nauczycielom i uczniom, którzy włączyli się w zbiórkę zniczy na polski cmentarz we Lwowie. Biało- czerwone znicze zostały przekazane do Telewizji Rzeszów, a potem zawiezione i zapalone 1 listopada na największych i najstarszych nekropoliach - Łyczakowie, Cmentarzu Orląt i Cmentarzu Janowskim.

 

WYPOMINKI SZKOLNE

PDFDrukujEmail

7 listopada 2019 r. delegacja naszej szkoły wraz ze sztandarem pod opieką pana Krzysztofa Mazura uczestniczyła w wypominkach szkolnych. W modlitwie polecaliśmy zmarłych dyrektorów, nauczycieli, pracowników administracyjnych i uczniów, którzy odeszli od nas wiele lat temu lub całkiem niedawno. Spotkanie rozpoczęła Msza święta, podczas której uczniowie złożyli przed ołtarzem listy z imionami i nazwiskami osób zmarłych z każdej wspólnoty szkolnej. Po wspólnej modlitwie wszyscy mogli skorzystać z zaproszenia na gorącą czekoladę i ciastko.

 

WIELKI SUKCES DAMIANA HOSZKO Z KLASY II ACT

PDFDrukujEmail

Uczeń naszej szkoły wziął udział w XI Edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego PORTRET 2019 i zdobył wyróżnienie. Prace na konkurs wysłało 9247 fotografów z całej Polski.

Komisja konkursowa przyznała trzy główne miejsca oraz piętnaście wyróżnień. Jury doceniło talent Damiana i jego dotychczasową pracę. Autorzy wyróżnionych prac otrzymali Vouchery o wartości 650 złotych na dwudniowy KURS FOTOGRAFII STUDYJNEJ: MODA / PORTRET / POSTPRODUKCJA organizowany przez www.todobrykurs.pl. Zajęcia poprowadzi Sebastian Siębor, fotograf zajmujący się profesjonalnie fotografią oraz posiadający duże doświadczenie w branży.

Zajęcia odbędą się w profesjonalnym i pełni wyposażonym studio. Zwycięzcy będą mogli zdobyć doświadczenie w pracy na sprzęcie takich marek jak: Hasselblad, Phase One, Canon 5DsR, NEC, Mac pod okiem specjalisty oraz doświadczą pracy z modelką z jedną z najlepszych warszawskich agencji Model Plus.

 

Damianowi gratulujemy sukcesu i życzymy rozwoju własnego stylu w realizacji portfolio.

Grono Pedagogiczne ZSM

 

 

 

 

Więcej: WIELKI SUKCES DAMIANA HOSZKO Z KLASY II ACT

Uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości

PDFDrukujEmail

„Bo wolność – to wśród mądrych ludzi żyć

Widzieć dobro w oczach ich i szczęście

Wolność – to wśród życia gór i chmur

Poprzez każdy bór i mur znać przejście”

 

12 listopada 2019 r. w Zespole Szkół Mechanicznych odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości. To wielkie wydarzenie rozpoczęło się od wprowadzenia pocztu sztandarowego i odśpiewania hymnu narodowego. Następnie uczniowie biorący udział w części artystycznej ukazali drogę Polaków do niepodległości. Wierszem, prozą i piosenką patriotyczną opowiedzieli o heroicznej walce Polaków o wolną Ojczyznę.

 

 

 

 

 

 

 

 

Więcej: Uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości

Valid XHTML 1.0 Transitional Poprawny CSS!