Zespół Szkół Mechanicznych w Rzeszowie

WYNIKI ETAPU SZKOLNEGO KONKURSU WIEDZY BIBLIJNEJ

PDFDrukujEmail

 

13 marca 2019 r. odbył się etap szkolny Konkursu Wiedzy Biblijnej.

 

Do etapu diecezjalnego zakwalifikowali się:

  • Gabriel Pytko - klasa I at
  • Michał Płotczyk - klasa II lt
  • Maksymilian Szpiech - klasa I bt

Gratulujemy i życzymy powodzenia na etapie diecezjalnym, który odbędzie się 25 kwietnia 2019 r.

SPOTKANIE Z MISJONARZEM

PDFDrukujEmail

26 lutego uczniowie klas: 1 at, 2 lt, 2 dt, 2 at, 3 ft i 4 ft spotkali się z misjonarzem – ks. Rafałem Cyfką dyrektorem Biura Regionalnego Międzynarodowej Organizacji Katolickiej Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Od lat odwiedza on Bliski Wschód, na którym oprócz konfliktów zbrojnych trwa walka z chrześcijaństwem. Tematem spotkania było właśnie prześladowanie chrześcijan. Najbardziej do słuchających przemówił fakt, że od czasów Chrystusa 75 mln chrześcijan oddało życie za wiarę, z czego 45 mln w XX wieku! Ks. Rafał ciekawie opowiadał o swoich doświadczeniach i dzielił się swoją wiedzą.

 

Międzynarodowy konkurs lotniczy Learn&Fly

PDFDrukujEmail

Rusza międzynarodowy konkurs lotniczy dla uczniów
szkół ponadpodstawowych!

 

Uczestnicy konkursu Learn&Fly, będą mieli za zadanie zbudować prosty latający model samolotu, a następnie wziąć udział w zawodach na najdłuższy lot. W pierwszym, krajowym etapie, do wygrania będą atrakcyjne nagrody i miejsce w zawodach na międzynarodowym szczeblu. W finale konkursu, polska reprezentacja będzie walczyć o główną nagrodę, z zespołami z Portugalii i  Hiszpanii. Pula nagród dla laureatów wynosi prawie 14 tysięcy złotych.

 

Rywalizacja rusza w kwietniu, ale już teraz organizatorzy zapraszają wszystkich zainteresowanych na spotkanie informacyjne, dotyczące zawodów, które odbędzie się 27 marca o godz. 10.00 w Pratt&Whitney Rzeszów przy ul. Hetmańskiej 120.

 

Zapisy na spotkanie są możliwe do 25 marca do godz. 12.00, przez formularz zgłoszeniowy, który znajdziecie na stronie www.dolina-wiedzy.pl/spotkanielearnfly/

 

Do rywalizacji będą mogły stanąć drużyny składające się od 2 do 4 uczniów szkół ponadpodstawowych oraz dodatkowo opiekuna. Ich zadaniem będzie zbudowanie prostego latającego modelu samolotu, który zaprezentuje swoje możliwości w finałowych zawodach na najdłuższy lot, odbywających się w maju. Drużyny podczas swoich prac będą korzystać z materiałów szkoleniowych przygotowywanych przez partnerów realizujących projekt Learn&Fly. Zwycięzcy polskiego etapu zostaną finalistami etapu międzynarodowego, który odbędzie się we wrześniu.

 

 

Więcej informacji:

Spotkanie ze świadkiem historii

PDFDrukujEmail

14 marca 2019 r. w siedzibie IPN przy ulicy Szopena odbyło się spotkanie ze Stanisławem Wnorowskim. Matka pana Stanisława - Alicja Wnorowska- działała w strukturach wywiadowczych WiN i za tę działalność otrzymała wyrok śmierci. I właśnie w celi śmierci rzeszowskiego zamku, który wtedy pełnił funkcję więzienia, w 1947 roku przyszedł na świat jej syn. Pan Stanisław opowiedział o trudnych czasach dzieciństwach i o powrocie z więzienia matki, którą objęła amnestia. Była to niezwykle wzruszająca opowieść i piękna lekcja historii. Opiekę nad młodzieżą, która uczestniczyła w spotkaniu sprawowała p. Ewa Wojakowska. Spotkanie odbyło się w ramach Obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

 

 

 

 

Więcej: Spotkanie ze świadkiem historii

Spotkanie z gośćmi z USA

PDFDrukujEmail

W dniu 15.03.2019 r. uczniowie klasy I ft i IV at uczestniczyli w spotkaniu z Państwem Caroline i Craigiem Rucin. Nasi Goście pochodzą ze Stanów Zjednoczonych, od kilkunastu lat mieszkają w Polsce. Przekazali nam wiele ważnych informacji na temat edukacji w USA. Dyskutowaliśmy na temat ciekawych miejsc w Ameryce, które chcielibyśmy odwiedzić. Poprzez krótki quiz mogliśmy sprawdzić naszą wiedzę o Stanach Zjednoczonych. Dzięki spotkaniu mogliśmy podszkolić swoje umiejętności języka angielskiego i dobrze się przy tym bawić. 

 

Kamil Szpakowski, Bartosz Piekarz klasa IV AT

 

 

 

 

 

Zawody w unihokeju dziewcząt

PDFDrukujEmail

11 marca 2019 r. reprezentacja naszej szkoły w składzie: Zuzanna Jabłecka, Patrycja Gacek, Klaudia Miazga, Angelika Bobowska, Wiktoria Cisek, Anna Gałas, Weronika Michno, Karolina Wołowiec, Klaudia Stodolak, Karolina Zamorska brała udział w zawodach unihokeja, które zostały rozegrane w IV LO w Rzeszowie. Nasza drużyna rozegrała dwa mecze. Pierwszy z nich z IX LO zakończył się wygraną ZSM, niestety drugi z III LO ( mistrzyniami województwa) zakończył się niepowodzeniem.

Miejmy nadzieję, że za rok pokażemy na co nas stać.

 

Zuzanna Jabłecka KL 2 MST

 

Edukacja teatralna

PDFDrukujEmail

 

Gustaw Herling – Grudziński - wybitny pisarz i publicysta emigracyjny, więzień sowieckich łagrów, oraz uczestnik bitwy pod Monte Cassino jest, zgodnie z uchwałą Sejmu RP, patronem 2019 roku.12 marca klasa 4 at wraz z paniami Agatą Pawlak i Agnieszką Kapłon udała się do Wojewódzkiego Domu Kultury, aby obejrzeć spektakl „Inny Świat”, który jest sceniczną adaptacją książki o tym samym tytule. Monodram Rafała Sadowskiego, aktora z Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, pozwolił nam na wzbogacenie wiadomości dotyczących tej lektury szkolnej, ale przede wszystkim skupiał się na emocjach człowieka cierpiącego w okrutnym świecie łagrów. Te emocje aktor ukazał w sposób bardzo sugestywny. Podczas spektaklu została wykorzystana bardzo skromna scenografia, która z jednej strony pozostawiała niedosyt, z drugiej mogła być odczytana w sposób symboliczny. Spektakl był dobrą okazją do przypomnienia sobie, jak ciężki los stał się udziałem naszych rodaków podczas II wojny światowej i bezpośrednio po niej.

 

Dominik Weber, Przemysław Fitoł   4 at

 

Edukacja teatralna

PDFDrukujEmail

13 marca 2019 r. uczniowie z klas 4 at, 2 ft, 2 ct wraz z panią Agnieszką Kapłon udali się do teatru im. Wandy Siemaszkowej, aby obejrzeć spektakl „Sprawiedliwi. Historia rodziny Ulmów”. Widzowie tego przedstawienia stali się świadkami najważniejszych chwil w życiu Wiktorii i Józefa Ulmów: ich zaręczyn, radości z narodzin gromadki dzieci, strachu o życie z nastaniem okupacji hitlerowskiej, aż po heroiczną decyzję pomocy Żydom i okrutną śmierć z rąk oprawców. Spektakl ukazał jak ludzie potrafią się zmieniać podczas wojny, gdy wokoło jest tylko i wyłącznie strach. W tym czasie każdy bał się przeciwstawić okupantowi, gdyż płaciło się za to wysoką cenę.Ulmowie byli świadomi jakiego wyzwania się podejmują, wiedzieli, że mogą stracić wszystko z dnia na dzień. Mimo to przyjęli pod swój dach ośmioro żydowskich uciekinierów. Głowa rodziny – Józef pomógł również innym, budując dla nich ziemiankę w pobliskim lesie, jednocześnie zaopatrując ich w żywność. Cała rodzina, wraz z szóstką dzieci została rozstrzelana, wraz z Żydami, którzy byli przez nich ukrywani. Wiktoria i Józef zostali pośmiertnie odznaczeni medalem Sprawiedliwi wśród Narodów Świata, trwa także ich proces beatyfikacyjny. Scenografia Katarzyny Stochalskiej pomagała w odbiorze sztuki, dawała możliwość przeniesienia się w czasie. Gra świateł była bardzo sugestywna. Sama gra aktorska Małgorzaty Pruchnik-Chołka oraz Roberta Żurka, którzy odgrywali role Wiktorii i Józefa Ulmów, była bardzo szczera i robiła ogromne wrażenie. Spektakl pod tytułem „Sprawiedliwi. Historia rodziny Ulmów” w reżyserii Beniamina Bukowskiego jest z pewnością sztuką godną obejrzenia.

 

Dominik Weber 4 at

 

 

 

 

 

Szkolny konkurs informatyczny "Bądź bezpieczny w sieci"

PDFDrukujEmail

Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów klas pierwszych i drugich do udziału

w szkolnym konkursie informatycznym "Bądź bezpieczny w sieci".

 

Celem konkursu jest propagowanie wiedzy dotyczącej bezpieczeństwa w sieci.

 

Warunkiem uczestnictwa jest zgłoszenie swego udziału nauczycielom informatyki
do dnia 22.03.2019 r.

 

Szczegółowe informacje udzielają nauczyciele organizatorzy: Adam Nazimek, Mariusz Kisiel, Bożena Piękoś – Kwolek i Stanisław Topolewicz.

 

Konkurs "Schulsystem in Deutschland"

PDFDrukujEmail

Dnia 5.04.2019 r. (piątek) o godz.11:30-12:25 w auli szkolnej odbędzie się Szkolny konkurs o systemie szkolnictwa w Niemczech.

 

Cele konkursu to:
1. Rozbudzenie wśród uczniów zainteresowań językiem niemieckim.
2. Podniesienie poziomu umiejętności językowych.
3. Wzbogacenie wiedzy o systemie  szkolnictwa w Niemczech.

 

Konkurs zostanie przeprowadzony  w języku niemieckim w  formie testu do uzupełnienia informacji, przetłumaczenia lub połączenia słownictwa.

Organizatorzy: D.Kustra, A.Pawlak

 

Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w konkursie.

Zgłoszenia u nauczycieli języka niemieckiego

Wyniki konkursu "Świat Gustawa Herlinga – Grudzińskiego"

PDFDrukujEmail

 

W dniu 7 marca 2019 r. odbył się szkolny konkurs wiedzy humanistycznej dotyczący życia i twórczości Gustawa Herlinga – Grudzińskiego. W konkursie wzięli udział uczniowie z klas 1lt, 1 bt, 1 act, 2 mst oraz 4 at. Uczestnicy wykazali się dużą wiedzą, ale zwycięzcy wyróżnili się bardzo dobrą znajomością zarówno biografii poety jak i jego utworów. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za uczestnictwo w konkursie i zachęcamy do udziału w kolejnych edycjach konkursu wiedzy humanistycznej.

 

Laureatami konkursu zostali:

  • I  miejsce - Krystian Zapłociński  klasa 2 mst
  • II miejsce - Michał Krużel klasa 1 bt
  • III miejsce - Dominik Weber klasa 4 at

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

 

Nagrody zostaną wręczone podczas najbliższej uroczystości szkolnej. 

Organizatorzy konkursu: Krystyna Potoczna, Agata Pawlak

Valid XHTML 1.0 Transitional Poprawny CSS!