Wolontariat

GÓRA GROSZA

W dniach 27 i 28 listopada 2014 r. oraz 3 i 5 grudnia 2014 r. nasza szkoła weźmie udział w akcji "GÓRA GROSZA". Celem organizatorów jest zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym na tworzenie i dofinansowanie domów dla dzieci, rodzinnych domów dziecka,  zawodowych rodzin zastępczych oraz domów dziecka, które realizują prorodzinne programy wychowawcze. Będziemy zbierać grosze, ale złotówki też mile widziane:) Zachęcamy do wzięcia udziału w akcji.

                                                                                                                                                    SAMORZĄD UCZNIOWSKI

 

KWESTA NA CMENTARZACH W DNIU 1 LISTOPADA

Wolontariusze z naszej szkoły wzięli udział w największej na Podkarpaciu kweście charytatywnej zorganizowanej przez Rzeszowskie Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta. Kwestowali z puszkami na wielu nekropoliach. Celem tej dobroczynnej akcji była zbiórka funduszy umożliwiających pomoc ubogim i bezdomnym. Swój czas w tym świątecznym dniu na pomoc innym poświęcili następujący uczniowie:

  • Gabriela Gaweł, Mariola Domino- Jacek z kl. I ft, Marlena Marszałek z kl. II ft, Łucja Kruszewska, Monika Paszkowska, Ilona Sondej z kl. III ft, Paweł Krzanowski z kl IV dt - na cmentarzu Wilkowyja;
  • Klaudiusz Bobowski z kl. I ft na cmentarzu w Tyczynie;
  • Weronika Teper z kl. II ft na cmentarzu w Zaborowie;
  • Ewelina Krupa na cmentarzu w Lubeni.

WSZYSTKIM WOLONTARIUSZOM SERDECZNIE DZIĘKUJEMY!!!

My też możemy pomagać!!!

Na pewno często zadajecie sobie pytanie:


„co mogę zrobić dla innych?”


Chcemy przedstawić wam propozycję pomocy ludziom po chemioterapii. Fundacja Rak&Roll, której założycielką była chora na raka Śp. Magdalena Prokopowicz przyjmuje włosy jako materiał do wytwarzania peruk oraz produkt wysokowartościowy. Warunkiem jest posiadanie naturalnych, długich, zdrowych i nie poddanych zabiegom chemicznym włosów, tzw. dziewiczych. Naturalna peruka niezbędna dla osób po chemioterapii kosztuje powyżej 2000zł!! (oczywiście sztuczne są tańsze L…). Jeżeli wasze włosy nie spełniają tych kryteriów zapytajcie bliskie osoby, może one będą mogły pomóc. Taki dylemat miała Sylwia Słysz z kl.3ft. Jej włosy są zbyt krótkie i rozjaśnione, ale dorastająca siostra bez żalu pozbyła się warkocza.

Sylwia wysłała włosy siostry do Fundacji Rak&Roll i pomogła potrzebującym.

Podobnie postąpiła nasza pani pedagog Iwona Zielińska! Kilka lat temu postanowiła oddać swoje włosy tym kobietom, które je straciły w wyniku chemioterapii, dla Rak&Roll. Jeśli Ty lub ktoś z Twojego otoczenia chciałby wspomóc fundację zgłoś się do p. Iwony Zielińskiej lub skontaktuj się z Rak&Roll facebook: https://www.facebook.com/FundacjaRaknRoll.
Zachęcamy Was również do zapuszczania włosów, aby pomóc kobietom w tych trudnych chwilach walki z chorobą.

 

TUŻ OBOK - DLA PODOPIECZNYCH RZESZOWSKIEGO TOWARZYSTWA POMOCY IM. ŚW. BRATA ALBERTA

Po raz kolejny pomagamy. Z okazji św. Mikołaja chcemy obdarować przyborami szkolnymi dzieciaki, które są po opieką Rzeszowskiego Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta.
Prosimy każdą klasę o zrobienie paczki, w której powinny się znaleźć następujące przybory szkolne: zeszyty, bloki rysunkowe, papiery kolorowe, bibuła, kredki, farby, długopisy, ołówki, kleje itp. Oczywiście możecie dorzucić, co tylko chcecie.

Termin składania paczek: 21 listopada 2014 r. u pani Kingi Lizak - sala 33 i u pani Iwony Adamiec- Zielińskiej- w gabinecie pedagoga.


Przypominamy, że trwa akcja „Zbieramy nakrętki”
.


Szkolny Wolontariat

AKCJA „ZBIERAMY NAKRĘTKI”


W tym roku szkolnym kontynuujemy akcję „Zbieramy nakrętki” . W czerwcu oddaliśmy dwanaście bardzo dużych worków nakrętek dla chorej Amelki. W akcję włączyli się także nasi absolwenci. Tegoroczna zbiórka jest przeznaczona na rehabilitację małej Olinki, która mieszka niedaleko naszej szkoły. Nakrętki mogą być po napojach, mleku, jogurtach i środkach chemicznych. Akcja będzie trwała cały rok szkolny.
Tradycyjnie nakrętki można w każdej chwili dostarczyć do p. Kingi Lizak (sala nr 33), p. Magdaleny Dworak i p. Elżbiety Pitery (sala nr 11) oraz do p. Iwony Adamiec- Zielińskiej (pokój pedagoga).

AKCJA „TUŻ OBOK- PACZKA DLA HOSPICJUM”

akcjaW czwartek 22 maja z paniami Kingą Lizak i Iwoną Adamiec- Zielińską wybraliśmy się do siedziby Podkarpackiego Hospicjum dla Dzieci. Od 1 do 14 kwietnia w naszej szkole trwała akcja „Tuż obok- Paczka dla Hospicjum”. Wszystkie chętne klasy przygotowywały paczkę z najbardziej potrzebnymi rzeczami dla chorych dzieci. Uczniowie i nauczyciele nie zawiedli i zgromadziliśmy między innymi: pampersy - 16 paczek, chusteczki nawilżające - 36 sztuk, szampony/ płyny - 17 sztuk, kremy, balsamy - 8 sztuk; sudocremy - 5 sztuk; bobofruty- 37 sztuk, deserki - 51 sztuk, maści - 11 sztuk oraz ręczniki, zupki, kaszki i farbki. Orientacyjny koszt wszystkich darów wyniósł 1420 zł. Hospicjum zrobiło na nas ogromne wrażenie. Mogłyśmy poznać wolontariuszki zajmujące się dziećmi, tzw. wolontariuszki biurowe i sympatyczną załogę. Z panią Moniką zamieniliśmy kilka zdań. Opowiedziała nam o pracy w hospicjum. Wrażenie zrobiły na nas liczne zdjęcia dzieciaków, które już odeszły i tych, które są pacjentami tej placówki. Wiemy już komu pomagamy i jak ta pomoc jest bardzo potrzebna. JESZCZE RAZ DZIĘKUJEMY NAUCZYCIELOM ORAZ KLASOM: 1mt, 1lt, 1bt, 1dt, 1et, 1ft, 1fbt, 2lt, 2mbt, 2bt, 2ft, 3ft, 3gt, 4bt, 4ft i 4 gt. Dziękujemy także rodzicom, którzy włączyli się w przygotowanie paczek. Przekonaliśmy się jak ważna i oczekiwana jest nasza pomoc, dlatego chcemy tę Akcję kontynuować!

Gabriela Bazan kl. 1fbt, Cezary Szaro i Dawid Grzesik kl. 1lt

DROGA KRZYŻOWA NA TARNICĘ

IMG 1204W czwartek (10.04) wybraliśmy się na najwyższy szczyt Bieszczadów Tarnicę, aby uczestniczyć w drodze krzyżowej. 43 osobowej grupie uczniów z Mechanika towarzyszyły nauczycielki z naszej Szkoły : p. Kinga Lizak, p. Dorota Michnia, p. Dorota Kustra i p. Agnieszka Kapłon oraz absolwent naszej szkoły ks. Łukasz Stachura- saletyn z Dębowca.

Więcej: DROGA KRZYŻOWA NA TARNICĘ

AKCJA „TUŻ OBOK- WIELKANOCNA POMOC DZIECIOM Z HOSPICJUM”

fc1b40a30aeefaf64431118630b33170Tym razem chcemy pomóc dzieciom z rzeszowskiego hospicjum.

Prosimy, aby w Waszej paczce znalazły się takie rzeczy:

Pampersy rozmiar 4 lub 5 Dada z „Biedronki” lub Happy, Huggies, Bambino, chusteczki nawilżające, szampon lub płyn do kąpieli Bambino, maść z witaminą A, tormentiol, balsam do ciała dla dzieci, deserki w słoiczkach i soki Bobo- fruit.

Oczywiście jeśli chcecie możecie dorzucić coś więcej np. śpiochy, kaftaniki, body dziecięce, ręczniki itp.

PACZKI PROSIMY SKŁADAĆ DO 16 KWIETNIA 2014 R. U PANI KINGI LIZAK SALA 33 LUB U PANI IWONY ADAMIEC- ZIELIŃSKIEJ GABINET PEDAGOGA.

SZKOLNY WOLONTARIAT

DZIECKA POCZĘTEGO DUCHOWA ADOPCJA

duchowaadopcja25 marca uczennice klas maturalnych podjęły się Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Przez 9 miesięcy, do Bożego Narodzenia, obejmą modlitwą poczęte dziecko zagrożone zabiciem. Adopcja jest odpowiedzią na wezwanie bł. Jana Pawła II: „Bronić życia i umacniać je, czcić je i kochać – oto zadanie, które Bóg powierza każdemu człowiekowi…”

Nieprzypadkowo Jan Paweł II na początku swego pontyfikatu określił siebie „papieżem życia i odpowiedzialnego rodzicielstwa”. Zapowiedź ta potwierdzała się w każdym wymiarze pontyfikatu Ojca Świętego, który nieustannie wyrażał zarówno słowem, jak i czynem swoje zaangażowanie w obronę życia ludzkiego i godności jego przekazywania.

SZKOLNY KONKURS DLA MATURZYSTÓW „ŻYCIU- TAK!”

img 5870Cel Konkursu:

-umocnienie postawy szacunku dla życia

-uznanie życia ludzkiego jako wartości nienaruszalnej już od poczęcia, co jest motywacją do jego obrony.

 

Warunki uczestnictwa:

Wykonanie pracy konkursowej w jednej z kategorii:

- literackiej: wiersz, opowiadanie, nowela, reportaż;
- plastycznej: plakat, grafika, malarstwo, fotografia;
- multimedialnej: strona internetowa, film, program komputerowy, program multimedialny.

 

Termin dostarczenia prac: 01.03.2014 r.

Prace przyjmuje: P. Kinga Lizak

 

 

MIKOŁAJE Z MECHANIKA W AKCJI

dsc 0041

 

 

Czy wierzycie w Świętego Mikołaja? Nie? No, to posłuchajcie! Jest, jest i ma wielu pomocników w naszym Mechaniku, którzy chętnie nieśli pomoc i radość parafianom od Matki Bożej z La Salette i mieszkańcom osiedla Dąbrowskiego. Mimo braku śniegu, nieustraszeni Mikołajowie z Aniołczycami ochoczo, z domu do domu, z drzwi do drzwi wędrowali, by wesprzeć skromnymi podarkami, a nade wszystko dobrym słowem i uśmiechem starszych i chorych mieszkańców osiedla. Ciepło przyjęci pomocnicy doznali czaru miłości, a ich pracy towarzyszyły uśmiechnięte i rozradowane twarze obdarowanych. Natomiast radosne reakcje najmłodszych dodawały wszystkim wolontariuszom skrzydeł. Po długiej i wyczerpującej pracy drogi wszystkich Mikołajów i Aniołczyc skrzyżowały się w jadalni świetlicy „Mała Przystań”, gdzie wspólnie mogli zjeść pyszne ciasto i napić się ciepłej herbaty i podzielić wrażeniami. Czas przedstawić 40 osobową bandę świętych: Mikołaje: Cezary Szaro, Maciej Makuch, Mateusz Skubisz, Karol Kosiński i Patryk Piekarz z kl. I lt; Norbert Prucnal z kl. I mt; Patryk Naspiński, Konrad Mazur, Mateusz Ceglarz i Kamil Pisarek z kl. II mbt; Patryk Kidacki z kl. II bt oraz Alan Bara i Łukasz Szczepański z kl. IV lmt wraz ze swoimi Aniołczycami: Małgorzata Klimoczko, Agata Siciak, Weronika Teper, Ewelina Krupa, Ewelina Noga, Ewa Kowalska i Paulina Chyłek z kl. Ift; Andżelika Czekaj z kl. I fbt;  Żaneta Lotycz i Karolina Wojtan z kl. I mt; Sylwia Słysz, Monika Mołdoch, Karolina Nowak, Anna Prucnal, Natalia Data i Sabina Stec z kl. II ft; Katarzyna Smura z kl. II mbt; Monika Ziaja, Patrycja Salach, Monika Maziarz, Justyna Bartnik z kl. III gt; Nikoletta Kalinowska, Monika Gronko, Iwona Martoń, Sylwia Kot, Karolina Kluz z kl. III ft; Dominika Jezierska z kl. IV ft oraz Katarzyna Fryzeł z kl. IVlmt. A nie spuszczała nas z oka Pani Kinga Lizak.

 

Autor: Karol Kosiński kl. I lt

Zdjęcia: Mateusz Skubisz kl. I lt

POMÓŻ DZIECIOM PRZETRWAĆ ZIMĘ

img 0172

 

1 grudnia roku odbyła się XXI edycja akcji „Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę”. Organizatorem w naszym województwie było Radio Rzeszów. Uczniowie naszej Szkoły, jak co roku, również włączyli się do tej akcji. W godzinach od 10.00 do 15.00 zbieraliśmy żywność odzież, zabawki oraz środki czystości w delikatesach FRAC. Okoliczni mieszkańcy bardzo pozytywnie zareagowali i nie skąpili pieniędzy dla dzieci- wózki bardzo szybko się zapełniały. Świadczy o tym pobity rekord w ilości zebranych rzeczy i produktów przez wolontariuszy naszej Szkoły! Podczas akcji nie brakowało radości, szczerych wybuchów śmiechu i zdziwienia. Wszystkim darczyńcom i wolontariuszom z całego serca dziękujemy i czekamy na następne akcje. Myślę, że pasuje tu myśl Antoine de Saint-Exupéry: „Im więcej dajesz, tym bardziej rośniesz”. W to pomaganie włączyli się, a nawet zgłosili na ochotnika: Małgorzata Klimoczko i Agata Siciak z kl. I ft; Cezary Szaro i Maciej Makuch z kl. I lt; Kamil Pisarek z kl. II mbt oraz Maciej Kłoda z kl. IV lmt; koordynatorki: pani Kinga i pani Iwona oraz pan Andrzej ze Straży Miejskiej.

 

AUTOR: Agata Siciak

KLASA: I ft

 

Więcej: POMÓŻ DZIECIOM PRZETRWAĆ ZIMĘ

WYNIKI OTK

28 listopada odbył się etap szkolny Olimpiady Teologii Katolickiej „Męczennicy XX wieku – świadkowie wiary”.

Do etapu diecezjalnego zakwalifikowali się:

  1. 1.Katarzyna Fryzeł   kl. IV lmt
  2. 2.Kamil Franczyk kl. II bt
  3. 3.Dominik Drozd kl. II bt

GRATULUJEMY!

WYPOMINKI SZKOLNE

wypominiki szkolneW piątek 22 listopada, jak co roku, delegacja naszej Szkoły wraz ze Sztandarem uczestniczyła w wypominkach szkolnych. W modlitwie polecaliśmy zmarłych dyrektorów, nauczycieli pracowników administracyjnych i uczniów. „Każdy ze zmarłych wychowawców czy uczniów był kimś wyjątkowym. Każdemu należy się pamięć i modlitwa” – podkreślali uczniowie biorący udział w modlitwie.

Autor: Monika Mołdoch

Klasa: II ft

KWESTA DLA STOWARZYSZENIA „RODZINA RODZIN”

kwestaW piątek i sobotę 22-23 listopada 2013r. uczestniczyliśmy w kweście dla Stowarzyszenia Rodzin Wielodzietnych. Zbieraliśmy pieniądze w sklepie "Real". Informowaliśmy klientów o celu naszej akcji oraz pomagaliśmy w pakowaniu zakupów. Zebrane pieniądze zostały przeznaczone na paczki mikołajkowo-świąteczne dla dzieci z rodzin wielodzietnych. Zachęceni przez panią Kingę w akcji udział wzięli : Weronika Teper i Ewelina Krupa z kl. I ft; Natalia Data, Sylwia Słysz, Anna Prucnal, Sabina Stec z klasy II ft, Kamil Pisarek z kl. II mbt oraz Nikoletta Kalinowska i Monika Gronko z kl. III ft

WSZYSTKIM WOLONTARIUSZOM BARDZO DZIĘKUJEMY ZA POŚWIĘCONY CZAS I WIELKIE SERCE.

AUTOR: NIKOLETTE KALINOWSKA

KLASA: III FT

Z WIZYTĄ W TOWARZYSTWIE IM. BRATA ALBERTA

6 listopada delegacja naszej Szkoły przekazała zebrane przybory szkolne dzieciom z rodzin objętych opieką Towarzystwa Św. Brata Alberta w Rzeszowie. W skład delegacji weszli uczniowie z klas, które zrobiły największe paczki w akcji „Tuż obok III” czyli Kasia z IV lmt, Sylwek i Waldek z III bt oraz Panie Kinga Lizak i Iwona Adamiec- Zielińska. Pani Jadwiga ,na której ręce przekazaliśmy nasze zdobycze, zdziwiona ich ilością, serdecznie dziękowała naszej Szkole za zainteresowanie, bezinteresowność i chęć niesienia pomocy potrzebującym. Dlatego DZIĘKUJEMY WAM WSZYSTKIM!

 

AUTOR: KATARZYNA FRYZEŁ

KLASA: IV LMT

 

o towarzystwie

XXIV OLIMPIADA TEOLOGII KATOLICKIEJ „MĘCZENNICY XX WIEKU- ŚWIADKOWIE WIARY”


TERMIN ETAPU SZKOLNEGO:

29.11.2013 r.

ZGŁOSZENIA PRZYJMUJĄ:

p. Kinga Lizak

ks. Kamil Pękalski MS

CELE OLIMPIADY:

• zapoznanie uczestników z biblijnymi, teologicznymi, historycznymi i społecznymi aspektami męczeństwa i świadectwa wiary członków Kościoła katolickiego w XX wieku;

• pogłębienie refleksji nad kształtem własnych postaw osobowych w oparciu o autorytet świadków wiary;

• przygotowanie do podejmowania samodzielnych decyzji i zadań, wynikających z postaw wiary i patriotyzmu;

• zachowanie i pielęgnowanie dziedzictwa chrześcijańskiego martyrologium XX w.

LITERATURA:

Dostępna na www.otk.pl do pobrania w zakładce etap szkolny

ZAPRASZAMY

FINAŁ AKCJI „TUŻ OBOK III”

img 0031FINAŁ AKCJI „TUŻ OBOK III” 21 października zakończyła się akcja charytatywna "Tuż obok III". Tym razem jej celem było zebranie przyborów szkolnych dla dzieci z rodzin objętych opieką Towarzystwa Św. Brata Alberta w Rzeszowie. Uczniowie i nauczyciele jak zwykle nie zawiedli, wykazali się bardzo dużym zaangażowaniem i chęcią niesienia pomocy potrzebującym. Ilość podarowanych przyborów przerosła nasze oczekiwania, liczyliśmy i liczyliśmy. I tak uzbierało się blisko 300 zeszytów, 150 długopisów, 134 ołówki, 28 opakowań kredek, 63 gumki do mazania, 40 bloków rysunkowych,20 papierów kolorowych, 22 opakowania farb, 3 plecaki, 4 piórniki i wiele innych, nawet nie podanych na liście rzeczy. DZIĘKUJEMY WAM WSZYSTKIM!!! A oto klasy, które wykazały się wrażliwością na potrzeby innych: 1mt, 1lt, 1bt, 1dt, 1et, 1ft, 1fbt, 2lt, 2mbt, 2bt, 2dt, 2ft, 3lmt, 3bt, 3dt, 3ft, 3gt, 4lmt, 4bt, 4dt, 4ft i 4gt. Liczeniem, segregowaniem i pakowaniem zajęli się: Gabriela Bazan kl. 1fbt;Weronika Teper i Ewelina Krupa kl. 1ft; Cezary Szaro kl. 1lt oraz Dawid Guzek kl.2dt. Nad wszystkim pieczę sprawowały: Pani Kinga Lizak i Pani Iwona Adamiec- Zielińska. AUTOR: CEZARY SZARO KLASA: I LT

 

Więcej: FINAŁ AKCJI „TUŻ OBOK III”

WOLONTARIAT SZKOLNY

kwesta na cmentarzuDrodzy uczniowie w ramach współpracy z Rzeszowskim Towarzystwem Pomocy im. św. Brata Alberta i Caritas Diecezji Rzeszowskiej, WOLONTARIAT SZKOLNY zaprasza chętnych uczniów do udziału w kweście na cmentarzach parafialnych w miejscowościach: Babica, Budziwój, Budy Głogowskie, Czudec, Dobrzechów, Domatków, Górno, Jasionka, Kamień, Lutcza, Łukawiec, Malawa, Mogielnica, Mrowla, Niechobrz, Nowa Wieś, Przewrotne, Rudna Wielka, Strzyżów, Sokołów Młp., Tyczyn, Trzeboś, Trzebuska, Wysoka Głogowska, Zaborów w dniu 1 listopada 2013r. na rzecz ubogich i bezdomnych.

 

Szczegółowe informacje i zapisy chętnych wolontariuszy u pedagoga szkolnego pani Iwony Adamiec-Zielińskiej i pani Kingi Lizak do 25.10.2013r.

PIELGRZYMOWANIE Z JANEM PAWŁEM II

img 9871W miniony piątek tj. 11 października , grupa kilkunastu uczniów naszej Szkoły , wraz z panią Kingą Lizak udała się na szlak pielgrzymkowy po Rzeszowie , z okazji XIII Dnia Papieskiego. Odwiedziliśmy kilka miejsc związanych z osobami , które Jan Paweł II kanonizował lub beatyfikował , a wszystko to w duchu dziękczynienia za dar Papieża Polaka , który odznaczał się szczególną odwagą świętości. Wędrówkę rozpoczęliśmy od przy Krzyżu ofiar komunizmu , na Placu Śreniawitów , gdzie każdy otrzymał tzw. "Kartę pielgrzyma papieskiego" z wyznaczonymi miejscami , do których udawaliśmy się i przy których mieliśmy określone zadania. Tutaj odmówiliśmy modlitwę za Ojczyznę i zapaliliśmy znicz. Więcej: PIELGRZYMOWANIE Z JANEM PAWŁEM II

SERCE MECHANIKA

DSC 0769W czwartek 10 października wspaniałe osoby z naszej Szkoły dzieliły się czasem i sercem ze starszymi osobami udzielającymi się w rzeszowskim dziele Caritas które, tego dnia miały spotkanie i konferencję. Nas poproszono o posługiwanie podczas tej konferencji: o kawkę, herbatkę, kanapki, sprzątanie, a przede wszystkim o naszą obecność. Do tych zajęć podeszliśmy z wielką radością serca. Panie były bardzo wdzięczne i uśmiech na ich twarzach budził jeszcze większą radość na naszych twarzach. Pamiętano o nas i zostaliśmy poczęstowani wieloma smakołykami, słodyczami, cukierkami, które umilały na naszą pracę. Za to, że mogliśmy pomóc dziękujemy bardzo Pani Kindze Lizak która potrafi zachęcić i jest wspaniałym pośrednikiem między tymi co potrzebują pomocy a Mechanikiem.

 

Autor: PATRYK NASPIŃKI

Klasa: II mbt

Valid XHTML 1.0 Transitional Poprawny CSS!