Wolontariat

KONCERT Z OKAZJI VII NARODOWEGO DNIA ŻYCIA

21 marca  nasza klasa  wybrała się z panią Kingą Lizak do  filharmonii na koncert "Młodzi Młodym" z okazji VII Narodowego Dnia Życia. Hasłem przewodnim  uroczystości były słowa: "W komunii z Bogiem". Obchody rozpoczęło przedstawienie o stworzeniu świata.
Była także poezja, śpiew i taniec. Wielką radość wywołały występy przedszkolaków, które między innymi zatańczyły poloneza. Każdy występ był nagradzany wielkimi brawami. Przed koncertem nasze odczucia były mieszane, nie wiedziałyśmy czego możemy się spodziewać na takim koncercie. Jednak już w czasie pierwszego występu odczułyśmy, że uczestniczymy w czymś co niezwykle nas ubogaci. Niektórym z nas zakręciła się łza w oku, gdy na scenę wyszły osoby niepełnosprawne i wykonały układ ruchowy z piosenką. Każdy z podziwem i wstrzymanym oddechem patrzył na dzieciaki.
Wrażenia były niesamowite i na pewno długo w pozostaną w pamięci wspomnienia z tego koncertu.
 

AUTOR: DOMINIKA MOSKWA
KLASA: III HT

KONCERT TOMKA KAMIŃSKIEGO

W niedzielę 13 marca chętni uczniowie wzięli udział w koncercie pieśni wielkopostnych w kościele u Saletynów. Wystąpił Tomek Kamiński - popularny artysta wykonujący muzykę chrześcijańską i autorską. Mogliśmy usłyszeć w jego wykonaniu znaną nam pieśń: ,,Ty tylko mnie poprowadź" oraz wiele piosenek wprowadzających w czas Wielkiego Postu. Koncert bardzo nam się podobał.

Teksty piosenek dały nam dużo do myślenia i zastanowienia się nad swoim życiem. 

AUTOR: ANETA SZCZEPANKIEWICZ

KLASA:  II GT

UDZIAŁ W KATECHEZIE AUDIOWIZUALNEJ

08.03.2011r . członkowie Koła Religijnego i chętni uczniowie wzięli udział w katechezie audiowizualnej , która odbyła się w Bazylice o. Bernardynów. Poświęcona była problemowi istnienia szatana. Katechezę wygłosił dr Bogdan Kocańda – franciszkanin z Rychwałdu. Przed laty posługiwał jako egzorcysta w diecezji kieleckiej.

REKOLEKCJE 2011

REKOLEKCJE 2011

POMAGAMY CHORYM- ŚWIATOWY DZIEŃ CHOREGO

 11.02.2011r. uczniowie z Zespołu Szkół Mechanicznych na czele z Panią Kingą włączyli się w obchody Światowego Dnia Chorego.  O godzinie 10: 30 przyszliśmy do klubu „Cztery jabłka”. Ustawialiśmy krzesła i stoły. Wraz z parafialnym Caritasem przygotowaliśmy poczęstunek dla chorych, którzy mogli do nas przyjść. Dosłownie po ostatnich przygotowaniach pierwsi goście wchodzili do pomieszczenia. Pomagaliśmy im zdjąć płaszcze i kurtki oraz zajmować miejsca  przy stole. My mężczyźni częstowaliśmy chorych ciepłymi posiłkami, gorącymi napojami oraz słodyczami. Dziewczyny z kolei przygotowały program artystyczny. Były piosenki religijne, ale i biesiadne. Nasi goście chętnie śpiewali. Były rozmowy i gawędy, które dawały wiele radości naszym gościom. A zwyczajne trzymanie za rękę dawało szczęście do łez. Starsi ludzie bardzo cieszyli się z naszej obecności. Ciągle nam dziękowali.
Proponowane nam przez Panią Kingę akcje, są zawsze niezwykłe i uczą nas przede wszystkim bezinteresowności.  W zamian za okazaną pomoc nie powinniśmy spodziewać się zapłaty materialnej. Jest inna, o wiele cenniejsza: szczęście na twarzy potrzebującego.


Uczniowie biorący udział w akcji: Katarzyna Fryzeł, Adrian Kicka, Rafał Czech z kl. I lmt; Ola Kiełb z kl. II ft; Karolina Szetala (muzyczna) i Ania Sądej (fotograf) z kl. II gt; Michał Ptasz
nik i Maciej Gąsiorowski z kl. II lt; Maria Cielec z kl. III ft oraz Monika Kiferling z kl. III gt.

 

AUTOR: MACIEJ GĄSIOROWSKI   

 KLASA: II LT

WIGILIJNE DZIEŁO POMOCY DZIECIOM

5 i 12 grudnia 2010 roku uczniowie naszej Szkoły działający w Kole Religijnym uczestniczyli w akcji „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom”. Od rana do późnego wieczoru sprzedawaliśmy  świece  wigilijne  w ramach pomocy dzieciom z rodzin dotkniętych powodzią. Pomimo mrozu i śniegu do akcji zgłosiło się 13 osób, którym nie groźne były  warunki pogodowe . Po wykonaniu dobrej roboty udaliśmy się do świetlicy,  gdzie czekała na nas gorąca herbata, kanapki i coś słodkiego. Ponadto 5 grudnia z tradycyjnym „mikołajem” zapukaliśmy do drzwi sióstr Saletynek. Siostry były bardzo zaskoczone, ale jednocześnie uśmiech nie schodził z ich twarzy.

W akcji wzięli udział: Dorota Zagaja i Ola Kiełb z kl. II ft; Karolina Szetela z kl. II gt; Maciej Gąsiorowski, Piotr Cyrana, Michał Ptasznik, Mateusz Szuberla, Jakub Baranowski i Mateusz Homa z kl. II lt; Bartek Gancarz z kl. II mt; Maria Cielec i Sylwia Bluj z kl. III ft oraz niezawodnie jak co roku Krzysztof Nalepa z kl. IV kt.

WSZYSTKIM DZIĘKUJEMY ZA POMOC I ZAPRASZAMY Z ROK!


AUTORZY:

OLA KIEŁB KL. II FT

MICHAŁ PTASZNIK KL. II LT

 

MIKOŁAJE Z MECHANIKA U CHORYCH I STARSZYCH

6 grudnia w dniu św.Mikołaja młodzież naszej Szkoły uczestniczyła w akcji „MIKOŁAJ”. Odwiedzaliśmy ludzi chorych, samotnych oraz niepełnosprawnych mieszkających na terenie parafii M.B. Saletyńskiej.

O godzinie 14:30 Mikołaje oraz ich pomocnicy  spotkali się w świetlicy parafialnej. Po krótkim spotkaniu 30 osobowa  ekipa ruszyła do akcji: anielice, renifery i śnieżynki  Chodząc ulicami i odwiedzając ludzi starszych, chorych, samotnych i niepełnosprawnych  byliśmy bardzo szczęśliwi ponieważ na ich twarzach pojawiał się uśmiech, a niekiedy i łzy szczęścia, że ktoś o nich pamięta. Każdy otrzymał paczkę od św. Mikołaja, dobre słowo oraz życzenia bożonarodzeniowe.  Ludzie którzy nas mijali na ulicach przyjaźnie się uśmiechali, a grzeczne dzieci dostawały słodki podarunek JPo odwiedzeniu wszystkich osób wróciliśmy do świetlicy, gdzie mieliśmy przygotowany mały poczęstunek:kanapki, zupę pomidorową, ciepłą herbatę i słodycze. Ksiądz proboszcz także otrzymał mały podarunek za to, że był grzeczny i odmawiał codziennie paciorki J Do akcji zaangażowała  nas wszystkich pani profesor Kinga Lizak i nikt z nas nie żałował, że dał się namówić 

Dziękujemy całej ekipie za zaangażowanie i WIELKIE SERCE 

Do zobaczenia z rok! Więcej: MIKOŁAJE Z MECHANIKA U CHORYCH I STARSZYCH

SUKCES KASI NA ELIMINACJACH KONKURSU POEZJI RELIGIJNEJ

16 listopada w Gminnym Centrum Kultury w Trzcianie odbyły się eliminacje rejonowe do XX Podkarpackiego Konkursu Poezji Religijnej, którego finał odbędzie się 10 grudnia w Sędziszowie Młp. Wzięły w nim udział:

Katarzyna Jedynak z kl. III ht prezentując w kategorii poezja śpiewana utwory: „Banita” E. Stachury i „Aria na strunie G” E. Kroczyńskiej oraz Patrycja Fijałkowska z kl. I ft w kategorii recytacja utwory: „Pociecha” ks. J. Twardowskiego i „Tworzywo” K.Wojtyły. Sukces odniosła Kasia Jedynak – zakwalifikowała się do finału, pokonując 23 uczestników. Jej występ bardzo spodobał się jury, którego członkowie mówili tylko o zaletach jej występu.

 

GRATULUJEMY I ŻYCZYMY POWODZENIA PODCZAS WYSTĘPU W FINALE!

WEEKEND W SEMINARIUM

W dniach 4-6 listopada pięciu uczniów naszej szkoły z ks. Łukaszem na czele, wyruszyło na podbój krakowskiego seminarium Saletynów. Po krótkiej i niezbyt męczącej podróży nasza ekspedycja dotarła do Grodu Kraka. Pierwsze kroki skierowaliśmy do Mc Donalda, aby orzeźwić nasze zmęczone ciała zimnym Shake’m. Szybka rundka po rynku i jedziemy dalej. Saletyni przyjęli nas z otwartymi rękami i zastawionymi stołami. Więcej: WEEKEND W SEMINARIUM

WYPOMINKI SZKOLNE

4 listopada wraz z pocztem sztandarowym i Panią Kingą wzięliśmy udział w "Wypominkach Szkolnych". Na początku przedstawiciele szkół wyczytywali imiona i nazwiska zmarłych dyrektorów, nauczycieli,uczniów i pracowników szkół. Ja wyczytałam osoby zmarłe z naszej szkoły, a w szczególny sposób poleciliśmy w modlitwie tych, którzy odeszli od nas w tym roku: p.dr Elżbietę Szmigielską, p.Edwarda Batora i naszego kolegę Krystiana Rzepkę. Następnie w ich intencji odbyła się uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem ks. dr Jana Szczupaka, który wygłosił do nas młodych słowo związane z życiem po śmierci.

 

 

KWESTA NA CMENTARZACH 1 LISTOPADA

1 listopada grupa wolontariuszy z naszej Szkoły, zachęcona przez p.Kingę wzięła udział w XXI kweście rzeszowskiego Towarzystwa im. św. brata Alberta. Od rana do zmierzchu kwestowaliśmy na cmentarzach m.in. w: Tyczynie, Zaborowie, Budziwoju, Wysokiej Głogowskiej, Chmielniku, Czudcu,
Dobrzechowie i Nockowej. Dzięki zebranym przez nas datkom pomoc otrzymają ubodzy i najbardziej potrzebujący np. ci, którzy nie mają na leki. Odwiedzający cmentarze okazali się hojnymi ludźmi nieobojętnymi na potrzeby innych. Każdy wrzucał ofiarę do skrzynki, a w zamian dostawał nasz uśmiech i obrazek :-)


AUTOR: DOMINIKA MOSKWA
KLASA: III HT

KONCERT ZESPOŁU "MANITOU"

21 października w ramach duchowej formacji m.in. uczniowie działający w Kole Religijnym wzięli udział w inauguracja działalności Duszpasterstwa "Wieczernik". Na początku została odprawiona Msza św. ze słowem wygłoszonym specjalnie do młodych ludzi.Następnie miał miejsce koncert zespołu "MANITOU". Grupa powstała w 1992 r. w Rzeszowie. Stylistycznie- tekstowo zespół wykorzystuje w swojej orginalnej muzyce wiersze ks.Jana Twardowskiego, Adama Asnyka czy Edwarda Stachury.
Na koncercie mogliśmy usłyszeć wiele piosenek o pięknych,ponadczasowych tekstach, które mówią o poszukiwaniu w życiu tego co najważniejsze np."Ciągle szukam", "Ogród dzieciństwa" i "Nie daj się życiu".

AUTOR: KATARZYNA KANIA 
KLASA: IV FTv

Jubileusz Dnia Papieskiego

10 października na rzeszowskim rynku odbył się koncert z okazj dziesiątego, jubileuszowego Dnia Papieskiego, obchodzonego pod hasłem: "Odwaga świętości". W koncercie wystąpili: "Grupa z Quilismą" oraz Magda Anioł- popularna artystka wykonującego muzykę chrześcijańską. Mogliśmy usłyszeć w jej wykonaniu m.in. piosenkę "Lolek" oraz "Zaufaj Panu". Pomimo zimna w niedzielnych obchodach Dnia Papieskiego licznie wzięła udział  młodzież naszej Szkoły razem z p.Kingą.

 

AUTOR: ANETA SZCZEPANKIEWICZ
KLASA: II GT

JERYCHO

W dniach 30.09-07.10. w parafii M.B.Saletyńskiej odbyło się "Jerycho" czyli siedmiodniowe czuwanie. Wzięła w nim udział młodzież działająca w Kole Religijnym oraz m.in. klasy:IIft, IIgt, IIlt, IVft, IVgt. Ponadto kl.IVgt obejrzała wystawę "Wybierz życie".
 

KONKURS WIEDZY O PRYMASIE TYSIĄCLECIA STEFANIE KARDYNALE WYSZYŃSKIM

6 października 2010r. obył się Konkurs Wiedzy o Prymasie Tysiąclecia Stefanie Kardynale Wyszyńskim organizowany przez Stowarzyszenie "Civitas Christiana". Idea konkursu to popularyzacja życia i dzieła Prymasa Wyszyńskiego, którego Jan Paweł II określił słowami: "Taki człowiek zdarza się raz na tysiąc lat".

Uczniowie klas maturalnych: Joanna Ząbek i Katarzyna Panek kl. IV gt oraz Krzysztof Nalepa i Patryk Szajna kl. IV kt będą reprezentować naszą Szkołę w finale wojewódzkim, który odbędzie się w Komańczy.

GRATULUJEMY :-)
 

„SPRAGNIENI ŚWIADECTWA” W DĘBOWCU

Jak co roku uczniowie naszej Szkoły uczestniczyli w Międzynarodowych Saletyńskich Spotkaniach Młodych w Dębowcu, które odbywały się w dniach 05.07 do 10.07.2010 r. Ponad 2500 młodych ludzi, nie tylko z Polski, przybyło, aby zbliżyć się do Jezusa i Jego oblicza. Niesamowita atmosfera zbliża młodzież, nawet tę najbardziej zbuntowaną, nie radzącą sobie z własnymi problemami.

Pierwszy dzień był dniem organizacyjnym. Pomimo zmęczenia podróżą, na twarzach było wiele łez szczęścia, że po raz kolejny można być w tym miejscu. W drugi dzień, najważniejszy, mieliśmy okazję się wyspowiadać, ale to nie była taka zwyczajna spowiedź. Wyobraźmy sobie, że mamy całą listę rzeczy, które nas „zabijają” od środka i czujemy, że jeśli zaraz nie powiemy o tym bliskiej, zaufanej osobie, wykończymy się. Dębowiec jest jednym z miejsc, gdzie mamy możliwość rozmawiania z księdzem, jak z własnym bratem, który przekazuje cenne rady i uwagi, przy czym może odpuszczać nam grzechów, co zbliża do Boga.

Więcej: „SPRAGNIENI ŚWIADECTWA” W DĘBOWCU

Rozpoczęcie wakacji w Tatrach


W dniach od 21 do 24 czerwca, wspaniała ekipa naszego Mechanika, na czele której stała Pani Kinga, wybrała się w Tatry. Więcej: Rozpoczęcie wakacji w Tatrach

Z WIELKANOCNYMI ŻYCZENIAMI

W Wielki Czwartek od godziny 10 razem z koleżankami działającymi w Kole Religijnym oraz dziećmi ze świetlicy „Mała Przystań” odwiedziłyśmy osoby chore, starsze i niepełnosprawne mieszkające na terenie osiedla i parafii M.B. Saletyńskiej. Każda z tych osób otrzymała od nas świąteczną „babkę” i życzenia. Mieszkania odwiedzałyśmy zgodnie z otrzymaną listą - ok. 120 adresów. Wszyscy, do drzwi których zapukaliśmy, bardzo serdecznie nas przyjmowali. Ci ludzie byli nam wdzięczni za to, że ktoś o nich pamięta. Pojawiały się łzy na ich policzkach. Jak nam opowiadali, bardzo dużo przeżyli i tych dobrych, i tych mniej dobrych chwil, ale zawsze mogli liczyć na odruchy ludzkiej życzliwości, takiej jak ta nasza. Po zakończeniu odwiedzin panie z Caritasu ugościły nas świątecznymi wypiekami i herbatą. Rozeszłyśmy się do domów szczęśliwe, że mogłyśmy sprawić tym ludziom tak wielką, świąteczną niespodziankę.
W akcję zaangażowały się:
Monika Kiferling z kl. II gt; Agnieszka Lew, Marta Ciapa, Sylwia Groszek i Bożena Pieróg z kl. IV gt.

AUTOR: BOŻENA PIERÓG
KLASA:   IV GT


 

DUCHOWA ADOPCJA DZIECKA POCZĘTEGO

25 marca w dniu Święta Życia - Zwiastowania NMP maturzystki z kl. IV ht (najliczniej), IV gt oraz uczennice klas: I fz i III fz podjęły się Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.
Duchowa Adopcja polega na modlitwie za jedno poczęte, zagrożone śmiercią dzieciątko. Trwa 9 miesięcy i polega na codziennym odmawianiu tajemnicy różańcowej i specjalnej modlitwy. Można także podjąć dodatkowe postanowienie.
Podpisując przyrzeczenie stałyśmy się odpowiedzialne za życie tych nienarodzonych dzieci. Ogarnęło nas uczucie radości z niesionej przez nas pomocy tym malutkim bezbronnym istotkom.
Będziemy bronić świętości życia poprzez codzienną modlitwę.
 

BERNADETA OŻÓG
KLASA: IV HT

VI NARODOWY DZIEŃ ŻYCIA

 

23 marca cała nasza klasa 3gt wybrała się z panią Kingą Lizak do Wojewódzkiego Domu Kultury na koncert „Bądźmy Świadkami Miłości” z okazji obchodów

VI Narodowego Dnia Życia.

Więcej: VI NARODOWY DZIEŃ ŻYCIA

Valid XHTML 1.0 Transitional Poprawny CSS!