Wolontariat

JAKIMOWICZ O SŁABOŚCI CZYLI KATECHEZA AUDIOWIZUALNA


       20 września uczniowie z Koła Religijnego uczestniczyli w  katechezie audiowizualnej "Niech żyje słabość". Więcej: JAKIMOWICZ O SŁABOŚCI CZYLI KATECHEZA AUDIOWIZUALNA

PIELGRZYMOWANIE "RZESZOWSKIM SZLAKIEM ŚWIĘTYCH"

7 października grupa uczniów naszej szkoły razem z p. Kingą  Lizak wzięła udział  w pielgrzymowaniu "Rzeszowskim szlakiem świętych".

 

Więcej: PIELGRZYMOWANIE "RZESZOWSKIM SZLAKIEM ŚWIĘTYCH"

Akcja "Podziel się posiłkiem"


W dniach 23 i 24 września odbyła się ogólnopolska zbiórka żywności "Podziel się posiłkiem" pod patronatem marki Danone i telewizji Polsat. Parterem strategicznym i organizatorem lokalnych zbiórek żywności jak co roku zostały Banki Żywności. Uczniowie Zespołu Szkół Mechanicznych, szczególnie uczennice kl. III gt, także w niej uczestniczyli. Informując klientów sklepów o założeniach akcji, prosiliśmy, aby kupili jeden produkt więcej i włożyli do naszych wózków, aby pomóc niedożywionym dzieciom. Życzliwość ludzi na każdym kroku nas zaskakiwała - nasze wózki bardzo szybko zapełniały się po brzegi. POMAGANIE JEST PROSTE!
Do udziału w akcji zachęciły nas: p. Kinga Lizak, p. Iwona Adamiec- Zielińska i p. Magdalena Bardzik.

 

AUTOR: KAROLINA SKAŁA
KLASA: III GT

22 Olimpiada Teologii Katolickiej


ETAP SZKOLNY:  24 LISTOPADA 2011 R.

 

LITERATURA:
Magisterium: Katecheza Jana Pawła II Znaczenie słowa Kościół (20. 07. 1991)[1]
(Wierzę w Kościół ) - KKK 770-776 (s. 192-195), 781-801 (s. 195-201), 811-865 (s. 203-217).
Aspekty biblijne: (Początki Kościoła) - Dzieje Apostolskie - rozdz. 1-4; 9; 15, 1-33.
Aspekty historyczne: (Kościół w Europie - Kościół na Pomorzu)
Jan Paweł II, Encyklika Slavorum Apostoli;
Z. Lec, Św. Otton. Życie i działalność biskupa - misjonarza, w: Święty   Otton z Bambergu - ewangelizator Pomorza. Jego kult do czasów współczesnych, pr. zbior. pod red. G. Wejmana, WT USz, Szczecin 2004 , 11-32. PDF

DOSTĘPNA NA STRONIE WWW.OTK.PL W ZAKŁADCE LITERATURA

ZGŁOSZENIA PRZYJMUJĄ KATECHECI DO 10 LISTOPADA  2011 R.

WYCIECZKA KOŁA RELIGIJNEGO

   24 maja 2011r. Koło Religijne w nagrodę za cały rok pracy zostało zaproszone przez parafialny oddział Caritas i ks. Henryka- proboszcza na wycieczkę do Strachocinia, Dukli i Dębowca.

   O godzinie  7:00 rano wszyscy spotkaliśmy się z panią Kingą przy sanktuarium M. B. Saletyńskiej. Podróż rozpoczęliśmy śpiewem godzinek.  Dość szybko dotarliśmy do sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Starchociniu. Przed Mszą Św. wsłuchaliśmy się w historię jego życia i ucałowaliśmy relikwie.  Następnie wyruszyliśmy do Dukli,  gdzie w restauracji zjedliśmy obiad i później odwiedziliśmy sanktuarium Św. Jana. W drodze do Dębowca śpiewaliśmy piosenki i pieśni aż nas gardła bolały, a Karolinę palce od strun J I tak dotarliśmy do Dębowca.  O godz. 15:00 w sanktuarium Matki Bożej Płaczącej odmówiliśmy Koronkę do Miłosierdzia Bożego, zapoznaliśmy się z historią objawienia na La Salette i spacerowaliśmy po dróżkach, odmówiliśmy różaniec i zaśpiewaliśmy majówkę.  Okazało się, że czeka na nas niespodzianka, czyli ognisko. Było pieczenie kiełbasek i śpiew. Niestety trzeba było wracać L W autokarze bawiliśmy się przy dźwiękach gitary. Każdy uśmiechnięty, rozśpiewany  zastanawiał się kiedy następny wyjazd .

Cieszę się, że mogłam uczestniczyć w tej wycieczce.

 

AUTOR: PATRYCJA FIJAŁKOWSKA

KLASA: I FT

 

Więcej: WYCIECZKA KOŁA RELIGIJNEGO

Dyplomy dla naszych uczniów

 

Dyplom dla Katarzyny Panek i Józefiny Bachórz za udział w konkursie "Na skrzydłach wiary i rozumu unosi się duch mojej młodzości"

 

Więcej: Dyplomy dla naszych uczniów

BARANKI I PASCHALIKI WIELKANOCNE

W niedzielę 10 i 17 kwietnia  uczniowie działający w Kole Religijnym, jak co roku, wspomogli wielkopostną akcję Caritas, czyli  sprzedaż wielkanocnych baranków i paschalików . A w Niedzielę Palmową również palm. Podczas akcji  spotkaliśmy się z dużą życzliwością . Ludzie  zatrzymywali się przy nas nie tylko w celu zakupów, ale i rozmowy. Pytali z jakiej szkoły jesteśmy i jak to się dzieje, że angażujemy się w taką pomoc drugiemu człowiekowi . Nasze koleżanki wykazały się niezwykłymi umiejętnościami marketingowymi J. Sprzedały nawet zapałki. W trakcie przerw  nasze panie z Caritasu parzyły nam gorącą herbatę. Było tak miło, że zostaliśmy dłużej niż było zaplanowane J

 

 

W akcji udział wzięli: Ola Kiełb  z kl. II ft; Sylwia Bluj i Maria Cielec z kl. III ft;  Michał Ptasznik  i Maciej Gąsiorowski z kl. II lt oraz Krzysztof Nalepa z kl. IV kt.

 

AUTOR:  KRZYSZTOF NALEPA

KLASA: IV KT

KONCERT W VI ROCZNICĘ ŚMIERCI JANA PAWŁA II

W niedzielę 3 kwietnia o godz. 18.00  w Sali Balowej Muzeum-Zamku w Łańcucie odbył się koncert z okazji VI rocznicy śmierci Jana Pawła II. Wykonawcą był Chór i Orkiestra Kameralna „Nicolaus” z Kraczkowej. Warto zaznaczyć, że do chóru tego należą uczniowie naszej szkoły: Monika Michna z II gt, Natalia Chwaszcz z kl. III ht i Patryk Szajna z IV kt. W skład repertuaru wchodziły utwory Józefa Elsnera, Georga F. Händla, Piotra Pałki oraz Miry Opalińskiej. Każdy zaprezentowany utwór nagradzany był gromkimi brawami, a szczególnie te z wkładem solistów. Na koniec , na życzenie widowni, wykonano bis utworu „Santo Subito” po którym brawa długo jeszcze brzmiały. Bardzo nas cieszy fakt, że mamy w naszej szkole tak zdolnych kolegów i koleżanki, którzy tak pięknie rozwijają swoje zainteresowania . Ciszę się, że mogliśmy wysłuchać tego niesamowitego koncertu.

 

AUTOR: ANNA SĄDEJ

KLASA: II GT

DUCHOWA ADOPCJA DZIECKA POCZĘTEGO

24.03.2011r. w przeddzień święta Zwiastowania Pańskiego uczennice klas maturalnych  razem z Panią Kingą złożyły uroczyste przyrzeczenie podejmując się Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Przygotowane na to wyzwanie na lekcjach religii i skupione po konferencji rekolekcyjnej, udałyśmy się do kaplicy księży Saletynów, gdzie złożyłyśmy słowa przyrzeczenia. Nabożeństwo  poprowadził ks. Rafał Frąckowiak. Wierzymy, że dzięki naszej modlitwie i postanowieniom, dzieci zagrożone zabiciem w łonie matki, przyjdą na świat.


AUTOR: AGNIESZKA IWAŃSKA
 KLASA:  IV FT

PIELGRZYMKA MATURZYSTÓW

31 marca o godz. 23.00 maturzyści  naszej Szkoły wyruszyli na pielgrzymi szlak na Jasną Górę, do obozu Auschwitz- Birkenau i Kalwarii Zebrzydowskiej. Razem z nami pielgrzymowali: ks. Rafał Frąckowiak MS, p. Agnieszka Buć, p. Barbara Popieluch, p. Mariola Ustrzycka, p. Joanna Cichoń i p. Kinga Lizak. Jechaliśmy dwoma autokarami, w których panowała przyjazna atmosfera,  ale oczywiście nie obeszło się bez przygód. Około godz. 2 w nocy złapaliśmy gumę i kierowcy musieli wymienić koło.  Ksiądz Rafał zrobił nam żart z okazji 1 kwietnia, chciał z nami wracać do Szkoły,  bo niby zalał pielgrzymkowe dokumenty herbatą. Było śmiesznie i ciekawie, ale wkrótce dotarliśmy na miejsce i należało się wyciszyć i spoważnieć.

Więcej: PIELGRZYMKA MATURZYSTÓW

KONCERT Z OKAZJI VII NARODOWEGO DNIA ŻYCIA

21 marca  nasza klasa  wybrała się z panią Kingą Lizak do  filharmonii na koncert "Młodzi Młodym" z okazji VII Narodowego Dnia Życia. Hasłem przewodnim  uroczystości były słowa: "W komunii z Bogiem". Obchody rozpoczęło przedstawienie o stworzeniu świata.
Była także poezja, śpiew i taniec. Wielką radość wywołały występy przedszkolaków, które między innymi zatańczyły poloneza. Każdy występ był nagradzany wielkimi brawami. Przed koncertem nasze odczucia były mieszane, nie wiedziałyśmy czego możemy się spodziewać na takim koncercie. Jednak już w czasie pierwszego występu odczułyśmy, że uczestniczymy w czymś co niezwykle nas ubogaci. Niektórym z nas zakręciła się łza w oku, gdy na scenę wyszły osoby niepełnosprawne i wykonały układ ruchowy z piosenką. Każdy z podziwem i wstrzymanym oddechem patrzył na dzieciaki.
Wrażenia były niesamowite i na pewno długo w pozostaną w pamięci wspomnienia z tego koncertu.
 

AUTOR: DOMINIKA MOSKWA
KLASA: III HT

KONCERT TOMKA KAMIŃSKIEGO

W niedzielę 13 marca chętni uczniowie wzięli udział w koncercie pieśni wielkopostnych w kościele u Saletynów. Wystąpił Tomek Kamiński - popularny artysta wykonujący muzykę chrześcijańską i autorską. Mogliśmy usłyszeć w jego wykonaniu znaną nam pieśń: ,,Ty tylko mnie poprowadź" oraz wiele piosenek wprowadzających w czas Wielkiego Postu. Koncert bardzo nam się podobał.

Teksty piosenek dały nam dużo do myślenia i zastanowienia się nad swoim życiem. 

AUTOR: ANETA SZCZEPANKIEWICZ

KLASA:  II GT

UDZIAŁ W KATECHEZIE AUDIOWIZUALNEJ

08.03.2011r . członkowie Koła Religijnego i chętni uczniowie wzięli udział w katechezie audiowizualnej , która odbyła się w Bazylice o. Bernardynów. Poświęcona była problemowi istnienia szatana. Katechezę wygłosił dr Bogdan Kocańda – franciszkanin z Rychwałdu. Przed laty posługiwał jako egzorcysta w diecezji kieleckiej.

REKOLEKCJE 2011

REKOLEKCJE 2011

POMAGAMY CHORYM- ŚWIATOWY DZIEŃ CHOREGO

 11.02.2011r. uczniowie z Zespołu Szkół Mechanicznych na czele z Panią Kingą włączyli się w obchody Światowego Dnia Chorego.  O godzinie 10: 30 przyszliśmy do klubu „Cztery jabłka”. Ustawialiśmy krzesła i stoły. Wraz z parafialnym Caritasem przygotowaliśmy poczęstunek dla chorych, którzy mogli do nas przyjść. Dosłownie po ostatnich przygotowaniach pierwsi goście wchodzili do pomieszczenia. Pomagaliśmy im zdjąć płaszcze i kurtki oraz zajmować miejsca  przy stole. My mężczyźni częstowaliśmy chorych ciepłymi posiłkami, gorącymi napojami oraz słodyczami. Dziewczyny z kolei przygotowały program artystyczny. Były piosenki religijne, ale i biesiadne. Nasi goście chętnie śpiewali. Były rozmowy i gawędy, które dawały wiele radości naszym gościom. A zwyczajne trzymanie za rękę dawało szczęście do łez. Starsi ludzie bardzo cieszyli się z naszej obecności. Ciągle nam dziękowali.
Proponowane nam przez Panią Kingę akcje, są zawsze niezwykłe i uczą nas przede wszystkim bezinteresowności.  W zamian za okazaną pomoc nie powinniśmy spodziewać się zapłaty materialnej. Jest inna, o wiele cenniejsza: szczęście na twarzy potrzebującego.


Uczniowie biorący udział w akcji: Katarzyna Fryzeł, Adrian Kicka, Rafał Czech z kl. I lmt; Ola Kiełb z kl. II ft; Karolina Szetala (muzyczna) i Ania Sądej (fotograf) z kl. II gt; Michał Ptasz
nik i Maciej Gąsiorowski z kl. II lt; Maria Cielec z kl. III ft oraz Monika Kiferling z kl. III gt.

 

AUTOR: MACIEJ GĄSIOROWSKI   

 KLASA: II LT

WIGILIJNE DZIEŁO POMOCY DZIECIOM

5 i 12 grudnia 2010 roku uczniowie naszej Szkoły działający w Kole Religijnym uczestniczyli w akcji „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom”. Od rana do późnego wieczoru sprzedawaliśmy  świece  wigilijne  w ramach pomocy dzieciom z rodzin dotkniętych powodzią. Pomimo mrozu i śniegu do akcji zgłosiło się 13 osób, którym nie groźne były  warunki pogodowe . Po wykonaniu dobrej roboty udaliśmy się do świetlicy,  gdzie czekała na nas gorąca herbata, kanapki i coś słodkiego. Ponadto 5 grudnia z tradycyjnym „mikołajem” zapukaliśmy do drzwi sióstr Saletynek. Siostry były bardzo zaskoczone, ale jednocześnie uśmiech nie schodził z ich twarzy.

W akcji wzięli udział: Dorota Zagaja i Ola Kiełb z kl. II ft; Karolina Szetela z kl. II gt; Maciej Gąsiorowski, Piotr Cyrana, Michał Ptasznik, Mateusz Szuberla, Jakub Baranowski i Mateusz Homa z kl. II lt; Bartek Gancarz z kl. II mt; Maria Cielec i Sylwia Bluj z kl. III ft oraz niezawodnie jak co roku Krzysztof Nalepa z kl. IV kt.

WSZYSTKIM DZIĘKUJEMY ZA POMOC I ZAPRASZAMY Z ROK!


AUTORZY:

OLA KIEŁB KL. II FT

MICHAŁ PTASZNIK KL. II LT

 

MIKOŁAJE Z MECHANIKA U CHORYCH I STARSZYCH

6 grudnia w dniu św.Mikołaja młodzież naszej Szkoły uczestniczyła w akcji „MIKOŁAJ”. Odwiedzaliśmy ludzi chorych, samotnych oraz niepełnosprawnych mieszkających na terenie parafii M.B. Saletyńskiej.

O godzinie 14:30 Mikołaje oraz ich pomocnicy  spotkali się w świetlicy parafialnej. Po krótkim spotkaniu 30 osobowa  ekipa ruszyła do akcji: anielice, renifery i śnieżynki  Chodząc ulicami i odwiedzając ludzi starszych, chorych, samotnych i niepełnosprawnych  byliśmy bardzo szczęśliwi ponieważ na ich twarzach pojawiał się uśmiech, a niekiedy i łzy szczęścia, że ktoś o nich pamięta. Każdy otrzymał paczkę od św. Mikołaja, dobre słowo oraz życzenia bożonarodzeniowe.  Ludzie którzy nas mijali na ulicach przyjaźnie się uśmiechali, a grzeczne dzieci dostawały słodki podarunek JPo odwiedzeniu wszystkich osób wróciliśmy do świetlicy, gdzie mieliśmy przygotowany mały poczęstunek:kanapki, zupę pomidorową, ciepłą herbatę i słodycze. Ksiądz proboszcz także otrzymał mały podarunek za to, że był grzeczny i odmawiał codziennie paciorki J Do akcji zaangażowała  nas wszystkich pani profesor Kinga Lizak i nikt z nas nie żałował, że dał się namówić 

Dziękujemy całej ekipie za zaangażowanie i WIELKIE SERCE 

Do zobaczenia z rok! Więcej: MIKOŁAJE Z MECHANIKA U CHORYCH I STARSZYCH

SUKCES KASI NA ELIMINACJACH KONKURSU POEZJI RELIGIJNEJ

16 listopada w Gminnym Centrum Kultury w Trzcianie odbyły się eliminacje rejonowe do XX Podkarpackiego Konkursu Poezji Religijnej, którego finał odbędzie się 10 grudnia w Sędziszowie Młp. Wzięły w nim udział:

Katarzyna Jedynak z kl. III ht prezentując w kategorii poezja śpiewana utwory: „Banita” E. Stachury i „Aria na strunie G” E. Kroczyńskiej oraz Patrycja Fijałkowska z kl. I ft w kategorii recytacja utwory: „Pociecha” ks. J. Twardowskiego i „Tworzywo” K.Wojtyły. Sukces odniosła Kasia Jedynak – zakwalifikowała się do finału, pokonując 23 uczestników. Jej występ bardzo spodobał się jury, którego członkowie mówili tylko o zaletach jej występu.

 

GRATULUJEMY I ŻYCZYMY POWODZENIA PODCZAS WYSTĘPU W FINALE!

WEEKEND W SEMINARIUM

W dniach 4-6 listopada pięciu uczniów naszej szkoły z ks. Łukaszem na czele, wyruszyło na podbój krakowskiego seminarium Saletynów. Po krótkiej i niezbyt męczącej podróży nasza ekspedycja dotarła do Grodu Kraka. Pierwsze kroki skierowaliśmy do Mc Donalda, aby orzeźwić nasze zmęczone ciała zimnym Shake’m. Szybka rundka po rynku i jedziemy dalej. Saletyni przyjęli nas z otwartymi rękami i zastawionymi stołami. Więcej: WEEKEND W SEMINARIUM

WYPOMINKI SZKOLNE

4 listopada wraz z pocztem sztandarowym i Panią Kingą wzięliśmy udział w "Wypominkach Szkolnych". Na początku przedstawiciele szkół wyczytywali imiona i nazwiska zmarłych dyrektorów, nauczycieli,uczniów i pracowników szkół. Ja wyczytałam osoby zmarłe z naszej szkoły, a w szczególny sposób poleciliśmy w modlitwie tych, którzy odeszli od nas w tym roku: p.dr Elżbietę Szmigielską, p.Edwarda Batora i naszego kolegę Krystiana Rzepkę. Następnie w ich intencji odbyła się uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem ks. dr Jana Szczupaka, który wygłosił do nas młodych słowo związane z życiem po śmierci.

 

 

Valid XHTML 1.0 Transitional Poprawny CSS!