Wolontariat

DUCHOWA ADOPCJA DZIECKA POCZĘTEGO

23 marca uczennice naszej Szkoły podjęły się Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Przez 9 miesięcy, do Wigilii Bożego Narodzenia, obejmą modlitwą poczęte dziecko zagrożone zabiciem. Adopcja jest odpowiedzią na wezwanie bł. Jana Pawła II: „Bronić życia i umacniać je, czcić je i kochać – oto zadanie, które Bóg powierza każdemu człowiekowi…”
Nieprzypadkowo Jan Paweł II na początku swego pontyfikatu określił siebie „papieżem życia i odpowiedzialnego rodzicielstwa”. Zapowiedź ta potwierdzała się w każdym wymiarze pontyfikatu Ojca Świętego, który nieustannie wyrażał zarówno słowem, jak i czynem swoje zaangażowanie w obronę życia ludzkiego i godności jego przekazywania.

 

WSPANIAŁA MONIKA

Monika Kiferling jest uczennicą kl.4gt technikum usług fryzjerskich. Jest miłą, sympatyczną, uprzejmą i zawsze uśmiechniętą dziewczyną, która zauważa potrzebujących i pochyla się nad nimi z wielką troską. Można na nią zawsze liczyć, ponieważ jest do dyspozycji potrzebujących każdego dnia tygodnia. Należy do: Caritas, Koła Religijnego, pracuje jako opiekun-wolontariusz w świetlicy „Mała Przystań” i Duszpasterstwie Dzieci Niepełnosprawnych.

Więcej: WSPANIAŁA MONIKA

KATECHEZA AUDIOWIZUALNA. NIEBEZPIECZNA JOGA

We wtorek, 28 lutego, kolejny raz udaliśmy się na katechezę audiowizualną. Czy joga może być niebezpieczna? Przecież to tylko ćwiczenia fizyczne, forma relaksu, poprawy zdrowia... Czyżby? Gość - Agnieszka Gryncewicz – mówiła  o sobie takie słowa: "Spotkanie z jogą wywróciło mi życie do góry nogami i prawie skończyło się tragicznie. Zniszczeniem życia, rozbiciem rodziny, rozbiciem emocjonalnym i duchowym - miałam dręczenia demoniczne i w 2009 r. przeszłam egzorcyzm oraz wiele modlitw o uwolnienie i wychodzę z tego bagna mocą Jezusa i Kościoła. Doświadczam Mocy Boga i tego jak mnie stopniowo uzdrawia, uwalnia. Ale łatwo nie jest i lepiej było nie wchodzić..."
Wysłuchaliśmy  świadectwa osoby, która na własnej skórze przekonała się, że joga może być bardzo niebezpieczna. I jakie działanie mają sakramenty. Pani Agnieszka mówiła, że po egzorcyzmie  i uwolnieniu, sakramenty są dla niej jak kroplówka.

 

AUTOR: DOROTA ZAGAJA

KLASA: III FT

CZUWANIE TAIZE I SPOTKANIE Z EGZORCYSTĄ

16 lutego uczniowie naszej Szkoły wzięli udział w czuwaniu w duchu Taize: spokojna melodia kanonów i biblijne teksty. Następnie wzięliśmy udział we Mszy Św. i spotkaniu z egzorcystą ks. Marianem Rajchelem z archidiecezji przemyskiej. Wykład egzorcysty traktował o współczesnych zagrożeniach dla człowieka, działaniu mocy szatana. Duchowny podkreślił, że jego refleksje nie powstały na podstawie podręczników teologii moralnej, ale są oparte na egzorcyzmach.

Więcej: CZUWANIE TAIZE I SPOTKANIE Z EGZORCYSTĄ

OBCHODY ŚWIATOWEGO DNIA CHOREGO

W sobotę, 11 lutego, uczniowie z Koła Religijnego wzięli udział w obchodach Światowego Dnia Chorego. O godzinie 9.30 odbyła się Msza Święta po której wszyscy zaproszeni goście zostali zaproszeni na wspólne świętowanie do klubu „Cztery jabłka”. Gdy schodzili się pierwsi goście pomagaliśmy im się rozebrać z kurtek i płaszczy oraz  zająć wygodne miejsca. Częstowaliśmy gorącą herbatą, bo na zewnątrz był srogi mróz, słodyczami, owocami i kanapkami. Od czasu do czasu umilaliśmy świętowanie wspólnym śpiewem. Na koniec z uśmiechem na twarzy pomagaliśmy sprzątać.  Takie akcje nie tylko nie tylko uczą nas bezinteresowności, ale także uczą zrozumieć ludzi w podeszłym wieku i chorych. Najlepszym prezentem dla nas był uśmiech na twarzy naszych gości i cicho wypowiedziane słowo „dziękuję”.

 

AUTOR: KAROLINA SZETELA

KLASA:  III GT

Więcej: OBCHODY ŚWIATOWEGO DNIA CHOREGO

KATECHEZA AUDIOWIZUALNA „NAWRÓCIĆ NAWRÓCONEGO”

24 stycznia po raz kolejny wybraliśmy się z panią Kingą na katechezę audiowizualną. Tematem pierwszego w nowym roku spotkania była sprawa nawrócenia.  Naszym przewodnikiem w  tym temacie  był paulin Stanisław Jarosz, który odważnie mówił o swoich słabościach i przyznał otwarcie, że bardzo potrzebuje nawrócenia . Zastanawialiśmy się nad tym czy my - uważający się za wierzących i praktykujących - też nie potrzebujemy nawrócenia.  Przecież tak jak powiedział zakonnik: zło to zło, a świętość to świętość- nie można złączyć cukru pudru z cyjankiem! Nie możemy zmieniać przykazań i Ewangelii, bo to tak jakby człowiek chory zmieniał skład leków na recepcie od lekarza! Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze, był wątek i poważny i wesoły. O. Stanisław to góral z Podhala więc mówił do nas gwarą góralską i opowiadał anegdoty.

 

AUTOR:

OLA KIEŁB
KLASA: III FT
 

NIESAMOWITY FINAŁ AKCJI „POMÓŻ DZIECIOM PRZETRWAĆ ZIMĘ”

Od 1 do 15 grudnia w naszej Szkole została przeprowadzona wielka akcja „Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę''. Cała szkoła zbierała  żywność długoterminową,  słodycze, zabawki i odzież,  aby ułatwić życie dzieciom potrzebującym pomocy i wywołać uśmiech na ich twarzach. Każdy przewodniczący dostał listę rzeczy najpilniejszych, które miała dostarczyć jego klasa. My, młodzi bardzo przejęliśmy się losem dzieciaków, dlatego już od drugiego dnia akcji zaczęły się już pojawiać pierwsze paczki. Szkolni koordynatorzy wraz z panią Kingą Lizak oraz pedagogami szkolnymi mieli pełne ręce roboty przy segregowaniu darów. Do tego dochodziły dary indywidualne od nauczycieli i pracowników Szkoły. Finał akcji przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania! Zebraliśmy m.in. około: 50 kg cukru, 40 kg mąki, 30 l oleju, 30 kg ryżu, 10 kg kaszy, 20 kg makaronu, 60 czekolad, 50 dżemów i nutelli, 60 konserw,  herbatę, sól, słodycze, kakao, płatki śniadaniowe, budynie, kisiele, środki czystości i 7 worków z odzieżą oraz 2 z zabawkami. 20 grudnia przedstawiciele Radio Rzeszów odebrali plony naszej akcji i obiecali jeszcze przed świętami dostarczyć czekającym na nie dzieciakom.

Więcej: NIESAMOWITY FINAŁ AKCJI „POMÓŻ DZIECIOM PRZETRWAĆ ZIMĘ”

WIGILIA NA RZESZOWSKIM RYNKU

   20 grudnia prezydent naszego miasta zaprosił nas na rzeszowski rynek, na miejską Wigilię. Naszą Szkołę reprezentowały  klasy: I bt z p. Magdaleną Wojtaszek- Hudzik; III gt z p. Kingą Lizak i IV mt z p. Lucyną Sulencką.  To spotkanie przedświąteczne rozpoczął  koncert kolęd, a następnie świąteczne życzenia przekazał  mieszkańcom prezydent Rzeszowa, wojewoda i marszałek. Harcerze przekazali na ręce prezydenta światełko z groty betlejemskiej. Ku radości wielu była możliwość zobaczenia świętego  Mikołaja wraz z prawdziwymi reniferami oraz zakupu świątecznych ozdób. 

 

AUTOR: KAROLINA SZETELA

KLASA:  III GT

 

Więcej: WIGILIA NA RZESZOWSKIM RYNKU

WIELKA KWESTA SKUTECZNEJ POMOCY W MILLENIUM HALL

W ostatni przedświąteczny weekend, 16-18 grudnia 2011 roku, w nowo otwartym rzeszowskim Centrum Kulturalno-Handlowym Millenium Hall można było spotkać ubranych w charakterystyczne odblaski i mikołajowe czapeczki uczniów Zespołu Szkół Mechanicznych biorących udział w Wielkiej Kweście Skutecznej Pomocy. Młodzież wraz z przedstawicielami Rzeszowskiego Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta zbierała pieniądze na budowę Centrum Integracji Społecznej. Akcja spotkała się z dużym zainteresowaniem i życzliwością odwiedzających Centrum, którzy nie wahali się sięgnąć do portfeli, aby wspomóc tę inicjatywę. Za swoje wielkie serce otrzymali symboliczną paczuszkę sianka na wigilijny stół. Wśród ofiarodawców znalazł się środkowy drużyny Asseco Resovia Rzeszów, a także reprezentacji Polski mężczyzn w piłce siatkowej – Piotr Nowakowski, który z uśmiechem włączył się do akcji. Na 150 wolontariuszy, aż 19 było z naszej Szkoły, niektórzy kwestowali przez dwa dni.

 

Wszystkim darczyńcom z całego serca DZIĘKUJEMY!

 

WESOŁYCH ŚWIĄT!

 

Więcej: WIELKA KWESTA SKUTECZNEJ POMOCY W MILLENIUM HALL

SPOTKANIE Z PANIĄ MAŁGORZATĄ KOŻUCHOWSKĄ

13 grudnia wybraliśmy się na kolejną katechezę audiowizualną. Tym razem było to spotkanie ze znaną aktorką- Małgorzatą Kożuchowską i panią Elżbietą Ruman autorką książki "Główna rola w teatrze życia". Bazylika wypełniona była po brzegi, prawie pękała w szwach, a przyczynili się do tego stanu uczniowie naszej Szkoły ;-) Pani Małgorzata zaczęła spotkanie humorystycznie, pytając nas czy znamy żarty o Hance Mostowiak ;-) Ulubiony żart  aktorki to: " Puk, puk. Kto tam? Justyna Pochanke - Hanka nie żyje";-).

Sława, rozpoznawalność i nieustanny brak czasu to życie codzienne, z którym musi się pogodzić aktorka. Więc, gdzie w tym chaosie pani Małgosia znalazła Boga? Odpowiedź jest prosta: fundamentem jest wiara, której uczą nas rodzice, wpajają w nas wartości zgodne z nauką Jezusa, jako dzieci nie mamy za bardzo na to wpływu, aczkolwiek z wiekiem wykorzystujemy wiedzę samodzielnie kształtując swoje wyznanie i postawę. Opisując spotkanie z Janem Pawłem II aktorka ze wzruszeniem opowiadała, że patrząc w oczy schorowanego Papieża, który nie mógł już nic mówić, była w stanie sobie wyobrazić jak będzie wyglądał Sąd Ostateczny, ponieważ miała świadomość, że dotyka świętości... Radość, niepewność i lęk jednocześnie. Śmiało mogę powiedzieć, że można brać przykład z Małgorzaty Kożuchowskiej: ciepły uśmiech i szczere słowa na długo pozostaną w mojej pamięci.

Na pytanie: "Czy chciałaby Pani zostać święta " odpowiedziała bez zastanowienia i z uśmiechem:

 "Pewnie".

 

AUTOR: MARIA CIELEC

KLASA: IV FT

WIGILIJNE DZIEŁO POMOCY DZIECIOM

Już po raz kolejny ekipa z Mechanika włączyła się w "Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom" prowadzone przez CARITAS w parafii M.B.Saletyńskiej. W tym roku hasło akcji brzmi "Podarujmy dzieciom czas". Od dawna wiadomo, że czas poświęcony dzieciom przez rodziców i opiekunów jest najlepszą inwestycją. Nie zastąpią go żaden prezent ani słodycze.
Przez dwie kolejne niedziele, nasza ekipa wkładała serce i czas, aby sprzedać jak najwięcej świec. W tym miejscu dziękujemy naszym kochanym Paniom z CARITASU, które dbały o nas, przygotowując nam kanapki, kawę i herbatę. I Pani Kindze, która jak zwykle nad wszystkim czuwała.
W akcję włączyli się: Małgorzata Mroczkowska z kl. I gt; Ola Kiełb z kl. III ft; Marcin Bira, Jakub Baranowski i Maciej Gąsiorowski z kl. III lt; Bartek Gancarz i Łukasz Salach z kl. III mt; Maria Cielec i Sylwia Bluj z kl. IV ft; oraz nasz niezawodny absolwent KRZYSZTOF NALEPA :-)

DZIĘKUJEMY :-)

 

Autor: Łukasz Salach

Klasa III mt

 

Więcej: WIGILIJNE DZIEŁO POMOCY DZIECIOM

MIKOŁAJE Z MECHANIKA NIE PRÓŻNUJĄ


Hoł hoł hoł !  Mechanik w roli świętego Mikołaja 
Pogodnego grudniowego popołudnia, co prawda bez śniegu, wyruszyliśmy obsypywać ludzi prezentami. Odwiedziliśmy chorych i starszych, którzy z wielką radością nas przyjęli. Mikołajowie wraz ze Śnieżynkami i małymi elfikami podążali blok po bloku, aż roznieśli wszystkie paczuszki.

Więcej: MIKOŁAJE Z MECHANIKA NIE PRÓŻNUJĄ

"POMÓŻ DZIECIOM PRZETRWAĆ ZIMĘ" W MECHANIKU

Nasza Szkoła włączyła się w Ogólnopolską Akcję "POMÓŻ DZIECIOM PRZETRWAĆ ZIMĘ" organizowaną przez Radio Rzeszów. Do wzięcia udziału w akcji zapraszamy zarówno klasy, jak i nauczycieli i pracowników Szkoły. Zbieramy: słodycze, żywność długoterminową, odzież, obuwie, zabawki (także używane). Akcja prowadzona jest z myślą o dzieciach z rodzin wielodzietnych, niepełnych, będących w trudnej sytuacji materialnej z terenu Rzeszowa i okolic.

Dary zbieramy do 15 grudnia. Można je złożyć u pani Kingi Lizak w Sali 33 oraz u pani Iwony Adamiec-Zielińskiej w pokoju pedagoga.

 

Koordynatorkami akcji w naszej Szkole są: Sylwia Rak z kl. II gt oraz Karolina Skała i Adrianna Borowiec z kl. III gt oraz przewodniczący klas.

WYNIKI ETAPU SZKOLNEGO OTK

 

29 listopada odbył się etap szkolny XXIi Olimpiady Teologii Katolickiej "Kościół naszym domem".
 

Komisja w składzie:
ks. Łukasz Hołda MS
Kinga Lizak Do etapu diecezjalnego zakwalifikowała następujące osoby:


1.      MONIKĘ LISOWICZ     kl. III gt
2.      KATARZYNĘ FRYZEŁ   kl. II  lmt
3.      SYLWIĘ KUBAS           kl. III gt
 

Zwycięzcom gratulujemy i życzymy powodzenia na etapie  diecezjalnym.

AKCJA "POMÓŻ DZIECIOM PRZETRWAĆ ZIMĘ"


27 listopada wstałyśmy skoro świt i wyruszyłyśmy do przydzielonych nam przez Radio Rzeszów sklepów, aby POMÓC DZIECIOM PRZETRWAĆ ZIMĘ. Naszym zadaniem było informowanie klientów o idei akcji i zachęcanie do wzięcia w niej udziału. Akcja prowadzona była z myślą o dzieciach z rodzin wielodzietnych, niepełnych lub będących w trudnej sytuacji materialnej. Ludzie ofiarowali na nasze ręce odzież, obuwie, zabawki, żywność długoterminową i to nie tylko same makarony, ale i słodycze, bo dzieciakom przede wszystkim trzeba osłodzić nadchodzącą zimę. Nie przeszkadzał nam ziąb, bo to akcja o szczytnym celu. Nad całością czuwała pani Kinga, która też nie narzekała na chłód :-).

 

Więcej: AKCJA "POMÓŻ DZIECIOM PRZETRWAĆ ZIMĘ"

ŚWIADECTWO DOBROMIRA "MAKA" MAKOWSKIEGO "BYŁEM MARIONETKĄ..."

We wtorek 15 listopada, razem z panią Kingą, wybraliśmy się na kolejną katechezę audiowizualną, której gościem był Dobromir "Mak" Makowski. Wychowanek bidula i ulicy. Były narkoman i złodziej. Dziś jeździ po Polsce i rapując opowiada młodym, że można żyć lepiej. Mówi o sobie: „byłem marionetką diabła; takim pędzelkiem, którym malował sobie zły świat na ziemi; wydawało mi się, że robię dobre rzeczy, a z każdym dniem umierałem.”
Świadectwo jego życia jest niezwykle pouczające. Patrząc po wypełnionej po brzegi bazylice, na twarzach obecnych można było wyczytać wielkie poruszenie i zauważyć płynące łzy i to wcale nie ukradkiem ocierane. Dobromir wykonał dla nas trzy utwory - dwa z nich wymyślił w trakcie rapowania, a trzeci poświęcił swoim nieżyjącym rodzicom.
 

AUTOR: DANUTA SZCZĘCH
KLASA: IV HT

Kwesta na cmentarzach

 ALBERTYŃSKA KWESTA NA CMENTARZACH

1 listopada, jak co roku mogliśmy zobaczyć na cmentarzach kwestujących wolontariuszy. Od rana uczniowie naszej Szkoły kwestowali m.in. na cmentarzach w Czudcu, Zaborowie i Strzyżowie.
Mieszkańcy Podkarpacia wykazali się w tym roku wyjątkową hojnością. Podczas kwest prowadzonych na nekropoliach w regionie szczodrze wrzucali pieniądze do puszek na pomoc potrzebującym. A my odwdzięczaliśmy się uśmiechem i obrazkiem.

AUTOR: DOMINIKA MOSKWA
KLASA: IV HT

Pielgrzymka Maturzystów na Jasną Górę

 24 października o 5.30 maturzyści naszej Szkoły wraz z uczniami szkół należących do parafii M.B. Saletyńskiej, wyruszyli w podróż do Czarnej Madonny. Jechaliśmy, by prosić o pozytywne rozpatrzenie naszych próśb. O co się modliliśmy? Oczywiście prawie wszyscy w intencji dobrze zdanej matury i egzaminów zawodowych.

Więcej: Pielgrzymka Maturzystów na Jasną Górę

Spotkanie z Tomaszem Terlikowskim


18 października 2011 r. w "Czterech jabłkach" odbyło się spotkanie z panem Tomkiem Terlikowskim: dzienikarzem, filozofem, tłumaczem, pisarzem i działaczem katolickim oraz redaktorem naczelnym portalu fronda.pl.

Więcej: Spotkanie z Tomaszem Terlikowskim

Wykład o okultyzmie


19 października 2011 r. dla klas maturalnych odbyło się spotkanie z Panem Grzegorzem Bacikiem. Tematem wykładu, jaki pan Bacik miał wygłosić, był okultyzm. Nasza wiedza na temat wróżbiarstwa czy wywoływania duchów i związanych z tym konsekwencji była znikoma, dlatego gdy w auli padły pierwsze słowa,wszyscy obecni zamilkli...

Więcej: Wykład o okultyzmie

DZIEŃ PAPIESKI W TEATRZE MASKA

17 października 2011 r. z okazji Dnia Papieskiego odbyło się XI Spotkanie Młodzieży w teatrze "MASKA". Mieliśmy szczęście uczestniczyć w tym spotkaniu. Obejrzeliśmy spektakl pt. "Co mam zrobić Karolu?" o dzieciństwie, powołaniu i kapłaństwie Karola Wojtyły. Usłyszeliśmy także głos bł. Jana Pawła dotyczący wartości życia człowieka. Tegoroczne hasło dnia brzmiało: "Jan Paweł II- człowiek modlitwy" dlatego ważne miejsce w tym spotkaniu odegrała modlitwa, także przez śpiew i taniec. W czasie przerwy zostaliśmy poczęstowani "papieskimi kremówkami", czyli tym, "co tygryski lubią najbardziej" :-) Każdy z nas złożył również swój podpis pod listem do papieża Benedykta XVI.

 

AUTOR: WIOLA KOŁODZIEJ
KLASA: III FT

 

Valid XHTML 1.0 Transitional Poprawny CSS!