Wolontariat

WIGILIJNE DZIEŁO POMOCY DZIECIOM

Już po raz kolejny ekipa z Mechanika włączyła się w "Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom" prowadzone przez CARITAS w parafii M.B.Saletyńskiej. W tym roku hasło akcji brzmi "Podarujmy dzieciom czas". Od dawna wiadomo, że czas poświęcony dzieciom przez rodziców i opiekunów jest najlepszą inwestycją. Nie zastąpią go żaden prezent ani słodycze.
Przez dwie kolejne niedziele, nasza ekipa wkładała serce i czas, aby sprzedać jak najwięcej świec. W tym miejscu dziękujemy naszym kochanym Paniom z CARITASU, które dbały o nas, przygotowując nam kanapki, kawę i herbatę. I Pani Kindze, która jak zwykle nad wszystkim czuwała.
W akcję włączyli się: Małgorzata Mroczkowska z kl. I gt; Ola Kiełb z kl. III ft; Marcin Bira, Jakub Baranowski i Maciej Gąsiorowski z kl. III lt; Bartek Gancarz i Łukasz Salach z kl. III mt; Maria Cielec i Sylwia Bluj z kl. IV ft; oraz nasz niezawodny absolwent KRZYSZTOF NALEPA :-)

DZIĘKUJEMY :-)

 

Autor: Łukasz Salach

Klasa III mt

 

Więcej: WIGILIJNE DZIEŁO POMOCY DZIECIOM

MIKOŁAJE Z MECHANIKA NIE PRÓŻNUJĄ


Hoł hoł hoł !  Mechanik w roli świętego Mikołaja 
Pogodnego grudniowego popołudnia, co prawda bez śniegu, wyruszyliśmy obsypywać ludzi prezentami. Odwiedziliśmy chorych i starszych, którzy z wielką radością nas przyjęli. Mikołajowie wraz ze Śnieżynkami i małymi elfikami podążali blok po bloku, aż roznieśli wszystkie paczuszki.

Więcej: MIKOŁAJE Z MECHANIKA NIE PRÓŻNUJĄ

"POMÓŻ DZIECIOM PRZETRWAĆ ZIMĘ" W MECHANIKU

Nasza Szkoła włączyła się w Ogólnopolską Akcję "POMÓŻ DZIECIOM PRZETRWAĆ ZIMĘ" organizowaną przez Radio Rzeszów. Do wzięcia udziału w akcji zapraszamy zarówno klasy, jak i nauczycieli i pracowników Szkoły. Zbieramy: słodycze, żywność długoterminową, odzież, obuwie, zabawki (także używane). Akcja prowadzona jest z myślą o dzieciach z rodzin wielodzietnych, niepełnych, będących w trudnej sytuacji materialnej z terenu Rzeszowa i okolic.

Dary zbieramy do 15 grudnia. Można je złożyć u pani Kingi Lizak w Sali 33 oraz u pani Iwony Adamiec-Zielińskiej w pokoju pedagoga.

 

Koordynatorkami akcji w naszej Szkole są: Sylwia Rak z kl. II gt oraz Karolina Skała i Adrianna Borowiec z kl. III gt oraz przewodniczący klas.

WYNIKI ETAPU SZKOLNEGO OTK

 

29 listopada odbył się etap szkolny XXIi Olimpiady Teologii Katolickiej "Kościół naszym domem".
 

Komisja w składzie:
ks. Łukasz Hołda MS
Kinga Lizak Do etapu diecezjalnego zakwalifikowała następujące osoby:


1.      MONIKĘ LISOWICZ     kl. III gt
2.      KATARZYNĘ FRYZEŁ   kl. II  lmt
3.      SYLWIĘ KUBAS           kl. III gt
 

Zwycięzcom gratulujemy i życzymy powodzenia na etapie  diecezjalnym.

AKCJA "POMÓŻ DZIECIOM PRZETRWAĆ ZIMĘ"


27 listopada wstałyśmy skoro świt i wyruszyłyśmy do przydzielonych nam przez Radio Rzeszów sklepów, aby POMÓC DZIECIOM PRZETRWAĆ ZIMĘ. Naszym zadaniem było informowanie klientów o idei akcji i zachęcanie do wzięcia w niej udziału. Akcja prowadzona była z myślą o dzieciach z rodzin wielodzietnych, niepełnych lub będących w trudnej sytuacji materialnej. Ludzie ofiarowali na nasze ręce odzież, obuwie, zabawki, żywność długoterminową i to nie tylko same makarony, ale i słodycze, bo dzieciakom przede wszystkim trzeba osłodzić nadchodzącą zimę. Nie przeszkadzał nam ziąb, bo to akcja o szczytnym celu. Nad całością czuwała pani Kinga, która też nie narzekała na chłód :-).

 

Więcej: AKCJA "POMÓŻ DZIECIOM PRZETRWAĆ ZIMĘ"

ŚWIADECTWO DOBROMIRA "MAKA" MAKOWSKIEGO "BYŁEM MARIONETKĄ..."

We wtorek 15 listopada, razem z panią Kingą, wybraliśmy się na kolejną katechezę audiowizualną, której gościem był Dobromir "Mak" Makowski. Wychowanek bidula i ulicy. Były narkoman i złodziej. Dziś jeździ po Polsce i rapując opowiada młodym, że można żyć lepiej. Mówi o sobie: „byłem marionetką diabła; takim pędzelkiem, którym malował sobie zły świat na ziemi; wydawało mi się, że robię dobre rzeczy, a z każdym dniem umierałem.”
Świadectwo jego życia jest niezwykle pouczające. Patrząc po wypełnionej po brzegi bazylice, na twarzach obecnych można było wyczytać wielkie poruszenie i zauważyć płynące łzy i to wcale nie ukradkiem ocierane. Dobromir wykonał dla nas trzy utwory - dwa z nich wymyślił w trakcie rapowania, a trzeci poświęcił swoim nieżyjącym rodzicom.
 

AUTOR: DANUTA SZCZĘCH
KLASA: IV HT

Kwesta na cmentarzach

 ALBERTYŃSKA KWESTA NA CMENTARZACH

1 listopada, jak co roku mogliśmy zobaczyć na cmentarzach kwestujących wolontariuszy. Od rana uczniowie naszej Szkoły kwestowali m.in. na cmentarzach w Czudcu, Zaborowie i Strzyżowie.
Mieszkańcy Podkarpacia wykazali się w tym roku wyjątkową hojnością. Podczas kwest prowadzonych na nekropoliach w regionie szczodrze wrzucali pieniądze do puszek na pomoc potrzebującym. A my odwdzięczaliśmy się uśmiechem i obrazkiem.

AUTOR: DOMINIKA MOSKWA
KLASA: IV HT

Pielgrzymka Maturzystów na Jasną Górę

 24 października o 5.30 maturzyści naszej Szkoły wraz z uczniami szkół należących do parafii M.B. Saletyńskiej, wyruszyli w podróż do Czarnej Madonny. Jechaliśmy, by prosić o pozytywne rozpatrzenie naszych próśb. O co się modliliśmy? Oczywiście prawie wszyscy w intencji dobrze zdanej matury i egzaminów zawodowych.

Więcej: Pielgrzymka Maturzystów na Jasną Górę

Spotkanie z Tomaszem Terlikowskim


18 października 2011 r. w "Czterech jabłkach" odbyło się spotkanie z panem Tomkiem Terlikowskim: dzienikarzem, filozofem, tłumaczem, pisarzem i działaczem katolickim oraz redaktorem naczelnym portalu fronda.pl.

Więcej: Spotkanie z Tomaszem Terlikowskim

Wykład o okultyzmie


19 października 2011 r. dla klas maturalnych odbyło się spotkanie z Panem Grzegorzem Bacikiem. Tematem wykładu, jaki pan Bacik miał wygłosić, był okultyzm. Nasza wiedza na temat wróżbiarstwa czy wywoływania duchów i związanych z tym konsekwencji była znikoma, dlatego gdy w auli padły pierwsze słowa,wszyscy obecni zamilkli...

Więcej: Wykład o okultyzmie

DZIEŃ PAPIESKI W TEATRZE MASKA

17 października 2011 r. z okazji Dnia Papieskiego odbyło się XI Spotkanie Młodzieży w teatrze "MASKA". Mieliśmy szczęście uczestniczyć w tym spotkaniu. Obejrzeliśmy spektakl pt. "Co mam zrobić Karolu?" o dzieciństwie, powołaniu i kapłaństwie Karola Wojtyły. Usłyszeliśmy także głos bł. Jana Pawła dotyczący wartości życia człowieka. Tegoroczne hasło dnia brzmiało: "Jan Paweł II- człowiek modlitwy" dlatego ważne miejsce w tym spotkaniu odegrała modlitwa, także przez śpiew i taniec. W czasie przerwy zostaliśmy poczęstowani "papieskimi kremówkami", czyli tym, "co tygryski lubią najbardziej" :-) Każdy z nas złożył również swój podpis pod listem do papieża Benedykta XVI.

 

AUTOR: WIOLA KOŁODZIEJ
KLASA: III FT

 

JAKIMOWICZ O SŁABOŚCI CZYLI KATECHEZA AUDIOWIZUALNA


       20 września uczniowie z Koła Religijnego uczestniczyli w  katechezie audiowizualnej "Niech żyje słabość". Więcej: JAKIMOWICZ O SŁABOŚCI CZYLI KATECHEZA AUDIOWIZUALNA

PIELGRZYMOWANIE "RZESZOWSKIM SZLAKIEM ŚWIĘTYCH"

7 października grupa uczniów naszej szkoły razem z p. Kingą  Lizak wzięła udział  w pielgrzymowaniu "Rzeszowskim szlakiem świętych".

 

Więcej: PIELGRZYMOWANIE "RZESZOWSKIM SZLAKIEM ŚWIĘTYCH"

Akcja "Podziel się posiłkiem"


W dniach 23 i 24 września odbyła się ogólnopolska zbiórka żywności "Podziel się posiłkiem" pod patronatem marki Danone i telewizji Polsat. Parterem strategicznym i organizatorem lokalnych zbiórek żywności jak co roku zostały Banki Żywności. Uczniowie Zespołu Szkół Mechanicznych, szczególnie uczennice kl. III gt, także w niej uczestniczyli. Informując klientów sklepów o założeniach akcji, prosiliśmy, aby kupili jeden produkt więcej i włożyli do naszych wózków, aby pomóc niedożywionym dzieciom. Życzliwość ludzi na każdym kroku nas zaskakiwała - nasze wózki bardzo szybko zapełniały się po brzegi. POMAGANIE JEST PROSTE!
Do udziału w akcji zachęciły nas: p. Kinga Lizak, p. Iwona Adamiec- Zielińska i p. Magdalena Bardzik.

 

AUTOR: KAROLINA SKAŁA
KLASA: III GT

22 Olimpiada Teologii Katolickiej


ETAP SZKOLNY:  24 LISTOPADA 2011 R.

 

LITERATURA:
Magisterium: Katecheza Jana Pawła II Znaczenie słowa Kościół (20. 07. 1991)[1]
(Wierzę w Kościół ) - KKK 770-776 (s. 192-195), 781-801 (s. 195-201), 811-865 (s. 203-217).
Aspekty biblijne: (Początki Kościoła) - Dzieje Apostolskie - rozdz. 1-4; 9; 15, 1-33.
Aspekty historyczne: (Kościół w Europie - Kościół na Pomorzu)
Jan Paweł II, Encyklika Slavorum Apostoli;
Z. Lec, Św. Otton. Życie i działalność biskupa - misjonarza, w: Święty   Otton z Bambergu - ewangelizator Pomorza. Jego kult do czasów współczesnych, pr. zbior. pod red. G. Wejmana, WT USz, Szczecin 2004 , 11-32. PDF

DOSTĘPNA NA STRONIE WWW.OTK.PL W ZAKŁADCE LITERATURA

ZGŁOSZENIA PRZYJMUJĄ KATECHECI DO 10 LISTOPADA  2011 R.

WYCIECZKA KOŁA RELIGIJNEGO

   24 maja 2011r. Koło Religijne w nagrodę za cały rok pracy zostało zaproszone przez parafialny oddział Caritas i ks. Henryka- proboszcza na wycieczkę do Strachocinia, Dukli i Dębowca.

   O godzinie  7:00 rano wszyscy spotkaliśmy się z panią Kingą przy sanktuarium M. B. Saletyńskiej. Podróż rozpoczęliśmy śpiewem godzinek.  Dość szybko dotarliśmy do sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Starchociniu. Przed Mszą Św. wsłuchaliśmy się w historię jego życia i ucałowaliśmy relikwie.  Następnie wyruszyliśmy do Dukli,  gdzie w restauracji zjedliśmy obiad i później odwiedziliśmy sanktuarium Św. Jana. W drodze do Dębowca śpiewaliśmy piosenki i pieśni aż nas gardła bolały, a Karolinę palce od strun J I tak dotarliśmy do Dębowca.  O godz. 15:00 w sanktuarium Matki Bożej Płaczącej odmówiliśmy Koronkę do Miłosierdzia Bożego, zapoznaliśmy się z historią objawienia na La Salette i spacerowaliśmy po dróżkach, odmówiliśmy różaniec i zaśpiewaliśmy majówkę.  Okazało się, że czeka na nas niespodzianka, czyli ognisko. Było pieczenie kiełbasek i śpiew. Niestety trzeba było wracać L W autokarze bawiliśmy się przy dźwiękach gitary. Każdy uśmiechnięty, rozśpiewany  zastanawiał się kiedy następny wyjazd .

Cieszę się, że mogłam uczestniczyć w tej wycieczce.

 

AUTOR: PATRYCJA FIJAŁKOWSKA

KLASA: I FT

 

Więcej: WYCIECZKA KOŁA RELIGIJNEGO

Dyplomy dla naszych uczniów

 

Dyplom dla Katarzyny Panek i Józefiny Bachórz za udział w konkursie "Na skrzydłach wiary i rozumu unosi się duch mojej młodzości"

 

Więcej: Dyplomy dla naszych uczniów

BARANKI I PASCHALIKI WIELKANOCNE

W niedzielę 10 i 17 kwietnia  uczniowie działający w Kole Religijnym, jak co roku, wspomogli wielkopostną akcję Caritas, czyli  sprzedaż wielkanocnych baranków i paschalików . A w Niedzielę Palmową również palm. Podczas akcji  spotkaliśmy się z dużą życzliwością . Ludzie  zatrzymywali się przy nas nie tylko w celu zakupów, ale i rozmowy. Pytali z jakiej szkoły jesteśmy i jak to się dzieje, że angażujemy się w taką pomoc drugiemu człowiekowi . Nasze koleżanki wykazały się niezwykłymi umiejętnościami marketingowymi J. Sprzedały nawet zapałki. W trakcie przerw  nasze panie z Caritasu parzyły nam gorącą herbatę. Było tak miło, że zostaliśmy dłużej niż było zaplanowane J

 

 

W akcji udział wzięli: Ola Kiełb  z kl. II ft; Sylwia Bluj i Maria Cielec z kl. III ft;  Michał Ptasznik  i Maciej Gąsiorowski z kl. II lt oraz Krzysztof Nalepa z kl. IV kt.

 

AUTOR:  KRZYSZTOF NALEPA

KLASA: IV KT

KONCERT W VI ROCZNICĘ ŚMIERCI JANA PAWŁA II

W niedzielę 3 kwietnia o godz. 18.00  w Sali Balowej Muzeum-Zamku w Łańcucie odbył się koncert z okazji VI rocznicy śmierci Jana Pawła II. Wykonawcą był Chór i Orkiestra Kameralna „Nicolaus” z Kraczkowej. Warto zaznaczyć, że do chóru tego należą uczniowie naszej szkoły: Monika Michna z II gt, Natalia Chwaszcz z kl. III ht i Patryk Szajna z IV kt. W skład repertuaru wchodziły utwory Józefa Elsnera, Georga F. Händla, Piotra Pałki oraz Miry Opalińskiej. Każdy zaprezentowany utwór nagradzany był gromkimi brawami, a szczególnie te z wkładem solistów. Na koniec , na życzenie widowni, wykonano bis utworu „Santo Subito” po którym brawa długo jeszcze brzmiały. Bardzo nas cieszy fakt, że mamy w naszej szkole tak zdolnych kolegów i koleżanki, którzy tak pięknie rozwijają swoje zainteresowania . Ciszę się, że mogliśmy wysłuchać tego niesamowitego koncertu.

 

AUTOR: ANNA SĄDEJ

KLASA: II GT

DUCHOWA ADOPCJA DZIECKA POCZĘTEGO

24.03.2011r. w przeddzień święta Zwiastowania Pańskiego uczennice klas maturalnych  razem z Panią Kingą złożyły uroczyste przyrzeczenie podejmując się Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Przygotowane na to wyzwanie na lekcjach religii i skupione po konferencji rekolekcyjnej, udałyśmy się do kaplicy księży Saletynów, gdzie złożyłyśmy słowa przyrzeczenia. Nabożeństwo  poprowadził ks. Rafał Frąckowiak. Wierzymy, że dzięki naszej modlitwie i postanowieniom, dzieci zagrożone zabiciem w łonie matki, przyjdą na świat.


AUTOR: AGNIESZKA IWAŃSKA
 KLASA:  IV FT

PIELGRZYMKA MATURZYSTÓW

31 marca o godz. 23.00 maturzyści  naszej Szkoły wyruszyli na pielgrzymi szlak na Jasną Górę, do obozu Auschwitz- Birkenau i Kalwarii Zebrzydowskiej. Razem z nami pielgrzymowali: ks. Rafał Frąckowiak MS, p. Agnieszka Buć, p. Barbara Popieluch, p. Mariola Ustrzycka, p. Joanna Cichoń i p. Kinga Lizak. Jechaliśmy dwoma autokarami, w których panowała przyjazna atmosfera,  ale oczywiście nie obeszło się bez przygód. Około godz. 2 w nocy złapaliśmy gumę i kierowcy musieli wymienić koło.  Ksiądz Rafał zrobił nam żart z okazji 1 kwietnia, chciał z nami wracać do Szkoły,  bo niby zalał pielgrzymkowe dokumenty herbatą. Było śmiesznie i ciekawie, ale wkrótce dotarliśmy na miejsce i należało się wyciszyć i spoważnieć.

Więcej: PIELGRZYMKA MATURZYSTÓW

Valid XHTML 1.0 Transitional Poprawny CSS!