Wolontariat

PIELGRZYMOWANIE Z BŁ. JANEM PAWŁEM II

Z okazji Dnia Papieskiego udaliśmy się z panią Kingą na rzeszowski  szlak papieski. Pierwszy przystanek to bazylika oo. Bernardynów, gdzie dostaliśmy karty pielgrzyma. Po odmówieniu różańca w intencji rodzin ruszyliśmy do kościoła farnego. Tutaj odnowiliśmy przyrzeczenia chrzcielne i zapoznaliśmy się z postacią bł. Natalii Tułasiewicz, która pochodziła z Rzeszowa. Następnie zwiedzaliśmy ratusz, gdzie podpisaliśmy list do papieża Benedykta XVI. Każdy czuł się podekscytowany, w końcu list z naszymi nazwiskami ma dotrzeć do samego Watykanu. 

Więcej: PIELGRZYMOWANIE Z BŁ. JANEM PAWŁEM II

ZBIERAMY NAKRĘTKI


Nasza Szkoła włączyła się w akcję zbierania nakrętek na rehabilitację trzyletniej Marysi.

 


Marysia ma 3 latka. Od urodzenia jest chora na wodogłowie, małogłowie, Zespół Dandy-Walkera, niedorozwój nerwów wzrokowych, astygmatyzm, krótkowzroczność i epilepsję.
Marzeniem jej rodziców jest, aby ich córeczka była zdrowa, a jeśli nie do końca jest to możliwe, to przynajmniej choć trochę chcą się przyczynić, żeby jej życie było łatwiejsze. Jednak rehabilitacja, leczenie, wyjazdy na turnusy rehabilitacyjne, zakup sprzętu ortopedycznego wiążą się z ogromnymi nakładami finansowymi, którym nie są w stanie sami sprostać. Dlatego chcemy pomóc, zbierając nakrętki po napojach, mleku, jogurtach, środkach chemicznych.

 

 

Akcja będzie trwała cały rok. Nakrętki można w każdej chwili dostarczyć do p. Kingi Lizak, p. Magdaleny Dworak i p. Iwony Adamiec-Zielińskiej.

AKCJA „TUŻ OBOK”


Od 19 września do 31 października 2012 r. w naszej Szkole zostanie przeprowadzona akcja „TUŻ OBOK”. Zachęcamy każdą klasę do zrobienia paczki, w której znajdą się przybory szkolne z listy. Spis potrzebnych artykułów otrzymał samorząd klasowy. Ponadto czekamy na używane gry planszowe, bajki i pluszaki. Dary zostaną przekazane dzieciakom chorym na autyzm oraz dorosłym niepełnosprawnym. Paczki można zostawić u p. Kingi Lizak w sali nr 33 oraz u pedagoga, p. Iwony Adamiec-Zielińskiej.

AKCJA „TUŻ OBOK”


Od 19 września do 31 października 2012 r. w naszej Szkole zostanie przeprowadzona akcja „TUŻ OBOK”. Zachęcamy każdą klasę do zrobienia paczki, w której znajdą się przybory szkolne z listy. Spis potrzebnych artykułów otrzymał samorząd klasowy. Ponadto czekamy na używane gry planszowe, bajki i pluszaki. Dary zostaną przekazane dzieciakom chorym na autyzm oraz dorosłym niepełnosprawnym. Paczki można zostawić u p. Kingi Lizak w sali nr 33 oraz u pedagoga, p. Iwony Adamiec-Zielińskiej.

ZBIERAMY NAKRĘTKI


Nasza Szkoła włączyła się w akcję zbierania nakrętek na rehabilitację trzyletniej Marysi.


Marysia ma 3 latka. Od urodzenia jest chora na wodogłowie, małogłowie, Zespół Dandy-Walkera, niedorozwój nerwów wzrokowych, astygmatyzm, krótkowzroczność i epilepsję.
Marzeniem jej rodziców jest, aby ich córeczka była zdrowa, a jeśli nie do końca jest to możliwe, to przynajmniej choć trochę chcą się przyczynić, żeby jej życie było łatwiejsze. Jednak rehabilitacja, leczenie, wyjazdy na turnusy rehabilitacyjne, zakup sprzętu ortopedycznego wiążą się z ogromnymi nakładami finansowymi, którym nie są w stanie sami sprostać. Dlatego chcemy pomóc, zbierając nakrętki po napojach, mleku, jogurtach, środkach chemicznych.

 

Akcja będzie trwała cały rok. Nakrętki można w każdej chwili dostarczyć do p. Kingi Lizak, p. Magdaleny Dworak i p. Iwony Adamiec-Zielińskiej.

Z „KOLĄ” Z CIEMNOŚCI DO ŚWIATŁA

    kola_big.jpg15 maja ostatni w tym roku szkolnym uczestniczyliśmy  w katechezie audiowizualnej, której gościem był Mirek „Kola” Kolczyk.  W młodości był zwykłym "chuliganem". Ulica była jego domem. Nie zważał na to czy wyrządzał krzywdy innym, byle jemu było dobrze. Myślał, że jest wolnym człowiekiem, lecz tak naprawdę był "więźniem" alkoholu, narkotyków i papierosów. Ta droga doprowadziła go do więziennej celi. Tam stał się jeszcze bardziej zatwardziałym człowiekiem. Po śmierci kolegi chciał popełnić samobójstwo. Będąc sam w domu padł na kolana i po raz pierwszy w życiu prosząc Boga o pomoc nieświadomie się pomodlił. Od tamtej pory stał się innym człowiekiem. Zaczął sie modlić i czytać Ewangelię.  Zawsze interesował  go hip-hop . Teraz realizuje swoje plany tworząc katolicki hip - hop, którego próbkę mieliśmy okazje posłuchać. Mieszka w Rzeszowie ma żonę Roksanę, którą poznał na zjeździe młodzieży. Jest szczęśliwym człowiekiem, dającym świadectwo, wzywającym do nawrócenia i przede wszystkim głoszącym Ewangelię.

 

 

AUTOR: ALEKSANDRA KIEŁB

KLASA: III FT

ŚWIĄTECZNE ODWIEDZINY

W Wielki Czwartek uczniowie Zespołu Szkół Mechanicznych w Rzeszowie dziećmi ze świetlicy zanieśli paczki z życzeniami Wielkanocnymi osobom starszym oraz chorym należących do parafii Matki Bożej Saletyńskiej w Rzeszowie. Wolontariusze z uśmiechami na twarzy nieśli życzenia zgłoszonym, którzy z ogromną radością przyjmowali ich do swych mieszkań. Każdego z obdarowujących radowały chwile, kiedy ciężko chorzy mogli choć na moment zapomnieć o chorobie i cieszyć się świątecznym klimatem. 

Wolontariusze: Monika Grońko, Nikoletta Kalinowska, Klaudia Koba, Iwona Martoń, Paulina Stochła z klasy I ft; Patrycja Salach, Kamila Woźny z klasy I gt; Sylwia Rak, Magdalena Grzelak z klasy II gt; Maciej Gąsiorowski, Mateusz Szuberla z klasy III lt; Maria Cielec, Sylwia Bluj z klasy IV ft.

 

AUTOR: PATRYCJA SALACH

KLASA: I GT

SZKOLNY KONKURS DLA MATURZYSTÓW i III KLASY ZSZ „ŻYCIU- TAK!”

 

Do Szkolnego Konkursu Dla Maturzystów i III klasy ZSZ "ŻYCIU - TAK!" zakwalifikowano 30 prac w kategoriach: pokaz multimedialny, rysunek, wiersz, album i  kolaż.

13 kwietnia 2012r. komisja w składzie:

 

p. Jolanta Nazarko

p. Agnieszka Kapłon

p. Kinga Lizak

 

wyłoniła zwycięzców:

 

I miejsce:

MAGDALENA KĘPA

kl. IV gt

 

 

II miejsce:

JOANNA KUROWSKA

kl. IV ht

 

III miejsce:

KAROLINA WÓJCIK

kl. IV ft

 

 

   

Wyróżnienie:

KARINA KOŁEK

kl. III fz

 

 

 ZWYCIĘZCOM GRATULUJEMY!
Organizator Konkursu p. Kinga Lizak DZIĘKUJE MATURZYSTOM i UCZENNICOM KLASY III FZ za wykonanie oryginalnych prac oraz za zainteresowanie tematem.

 

     

KONCERT W HOŁDZIE PAPIEŻOWI POLAKOWI W VII ROCZNICĘ ŚMIERCI

 We wtorek 3 kwietnia o godz. 18.00 w Sali Balowej Muzeum-Zamku w Łańcucie odbył się koncert w hołdzie Papieżowi Polakowi w VII rocznicę śmierci. Wykonawcą był Chór i Orkiestra Kameralna „Nicolaus” z Kraczkowej. Warto zaznaczyć, że do chóru tego należą uczniowie naszej szkoły:

Monika Michna (sopran) z III gt, Natalia Chwaszcz (alt)z kl. IV ht oraz nasz absolwent Patryk Szajna (tenor).

Usłyszeliśmy w ich wykonaniu „Mszę e-moll op.62” Józefa Elasnera. Każdy zaprezentowany utwór nagradzany był

gromkimi brawami.

Bardzo nas cieszy fakt, że mamy w naszej szkole tak zdolnych uczniów, którzy tak pięknie rozwijają swoje zainteresowania . Cieszymy się, że mogliśmy wysłuchać tego niesamowitego koncertu.

 

Monika, Natalia i Patryk wraz z NICOLAUS zostali nominowani do nagrody muzycznej FRYDERYKI 2012!

GRATULUJEMY I TRZYMAMY KCIUKI.

WYNIKI KONKURSU BIBLIJNEGO

27 marca 2012 r. odbył się etap szkolny XVI Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, który obejmował Ewangelię wg św. Łukasza, Dzieje Apostolskie i Księgę Izajasza. Wzięło w nim udział 25 uczniów naszej Szkoły. Do etapu diecezjalnego zakwalifikowali się:

 
1.    SYLWIA KUBAS      kl.  III gt
2.    MONIKA GRONKO kl. I ft
3.    MAGDALENA ZWIERZYŃSKA kl. II gt


ZWYCIĘZCOM GRATULUJEMY I ŻYCZYMY POWODZENIA W ETAPIE DIECEZJALNYM!

WIELKANOCNE DZIEŁO CARITAS

25.03.2012r. uczestniczyliśmy w wielkanocnej akcji Caritas. Nasi wolontariusze sprzedawali baranki i paschaliki. Dzieło ma charakter charytatywny, ponieważ zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na pomoc chorym, biednym i ubogim. W myśl słów: „z niej wypływała troska o potrzebujących braci, tak że swoje dobra rozdzielali każdemu według potrzeby” ludzie z życzliwością odnosili się do naszej akcji, zostawiając więcej niż koszt baranka czy paschalika. Nasz dyżur trwał  od 7.30 do 13.30, a w czasie przerwy gościnne panie z Caritasu, jak zwykle, czekały na nas z herbatą, ciastem i kanapkami.

Do akcji zgłosili się: Monika Gronko, Nikoletta Kalinowska, Aneta Kwoka, Natalia Łuczyk i Klaudia Koba z kl. I ft; Kamila Woźny i Patrycja Salach z kl. I gt; Sylwia Rak z kl. II gt; Bartek Gancarz z kl. III mt; Sylwia Bluj i Maria Cielec z kl. IV ft; Monika Kiferling z kl. IV gt oraz nasz niezawodny absolwent Krzysztof Nalepa.

AUTOR: KLAUDIA KOBA
KLASA: I FT

DUCHOWA ADOPCJA DZIECKA POCZĘTEGO

23 marca uczennice naszej Szkoły podjęły się Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Przez 9 miesięcy, do Wigilii Bożego Narodzenia, obejmą modlitwą poczęte dziecko zagrożone zabiciem. Adopcja jest odpowiedzią na wezwanie bł. Jana Pawła II: „Bronić życia i umacniać je, czcić je i kochać – oto zadanie, które Bóg powierza każdemu człowiekowi…”
Nieprzypadkowo Jan Paweł II na początku swego pontyfikatu określił siebie „papieżem życia i odpowiedzialnego rodzicielstwa”. Zapowiedź ta potwierdzała się w każdym wymiarze pontyfikatu Ojca Świętego, który nieustannie wyrażał zarówno słowem, jak i czynem swoje zaangażowanie w obronę życia ludzkiego i godności jego przekazywania.

 

WSPANIAŁA MONIKA

Monika Kiferling jest uczennicą kl.4gt technikum usług fryzjerskich. Jest miłą, sympatyczną, uprzejmą i zawsze uśmiechniętą dziewczyną, która zauważa potrzebujących i pochyla się nad nimi z wielką troską. Można na nią zawsze liczyć, ponieważ jest do dyspozycji potrzebujących każdego dnia tygodnia. Należy do: Caritas, Koła Religijnego, pracuje jako opiekun-wolontariusz w świetlicy „Mała Przystań” i Duszpasterstwie Dzieci Niepełnosprawnych.

Więcej: WSPANIAŁA MONIKA

KATECHEZA AUDIOWIZUALNA. NIEBEZPIECZNA JOGA

We wtorek, 28 lutego, kolejny raz udaliśmy się na katechezę audiowizualną. Czy joga może być niebezpieczna? Przecież to tylko ćwiczenia fizyczne, forma relaksu, poprawy zdrowia... Czyżby? Gość - Agnieszka Gryncewicz – mówiła  o sobie takie słowa: "Spotkanie z jogą wywróciło mi życie do góry nogami i prawie skończyło się tragicznie. Zniszczeniem życia, rozbiciem rodziny, rozbiciem emocjonalnym i duchowym - miałam dręczenia demoniczne i w 2009 r. przeszłam egzorcyzm oraz wiele modlitw o uwolnienie i wychodzę z tego bagna mocą Jezusa i Kościoła. Doświadczam Mocy Boga i tego jak mnie stopniowo uzdrawia, uwalnia. Ale łatwo nie jest i lepiej było nie wchodzić..."
Wysłuchaliśmy  świadectwa osoby, która na własnej skórze przekonała się, że joga może być bardzo niebezpieczna. I jakie działanie mają sakramenty. Pani Agnieszka mówiła, że po egzorcyzmie  i uwolnieniu, sakramenty są dla niej jak kroplówka.

 

AUTOR: DOROTA ZAGAJA

KLASA: III FT

CZUWANIE TAIZE I SPOTKANIE Z EGZORCYSTĄ

16 lutego uczniowie naszej Szkoły wzięli udział w czuwaniu w duchu Taize: spokojna melodia kanonów i biblijne teksty. Następnie wzięliśmy udział we Mszy Św. i spotkaniu z egzorcystą ks. Marianem Rajchelem z archidiecezji przemyskiej. Wykład egzorcysty traktował o współczesnych zagrożeniach dla człowieka, działaniu mocy szatana. Duchowny podkreślił, że jego refleksje nie powstały na podstawie podręczników teologii moralnej, ale są oparte na egzorcyzmach.

Więcej: CZUWANIE TAIZE I SPOTKANIE Z EGZORCYSTĄ

OBCHODY ŚWIATOWEGO DNIA CHOREGO

W sobotę, 11 lutego, uczniowie z Koła Religijnego wzięli udział w obchodach Światowego Dnia Chorego. O godzinie 9.30 odbyła się Msza Święta po której wszyscy zaproszeni goście zostali zaproszeni na wspólne świętowanie do klubu „Cztery jabłka”. Gdy schodzili się pierwsi goście pomagaliśmy im się rozebrać z kurtek i płaszczy oraz  zająć wygodne miejsca. Częstowaliśmy gorącą herbatą, bo na zewnątrz był srogi mróz, słodyczami, owocami i kanapkami. Od czasu do czasu umilaliśmy świętowanie wspólnym śpiewem. Na koniec z uśmiechem na twarzy pomagaliśmy sprzątać.  Takie akcje nie tylko nie tylko uczą nas bezinteresowności, ale także uczą zrozumieć ludzi w podeszłym wieku i chorych. Najlepszym prezentem dla nas był uśmiech na twarzy naszych gości i cicho wypowiedziane słowo „dziękuję”.

 

AUTOR: KAROLINA SZETELA

KLASA:  III GT

Więcej: OBCHODY ŚWIATOWEGO DNIA CHOREGO

KATECHEZA AUDIOWIZUALNA „NAWRÓCIĆ NAWRÓCONEGO”

24 stycznia po raz kolejny wybraliśmy się z panią Kingą na katechezę audiowizualną. Tematem pierwszego w nowym roku spotkania była sprawa nawrócenia.  Naszym przewodnikiem w  tym temacie  był paulin Stanisław Jarosz, który odważnie mówił o swoich słabościach i przyznał otwarcie, że bardzo potrzebuje nawrócenia . Zastanawialiśmy się nad tym czy my - uważający się za wierzących i praktykujących - też nie potrzebujemy nawrócenia.  Przecież tak jak powiedział zakonnik: zło to zło, a świętość to świętość- nie można złączyć cukru pudru z cyjankiem! Nie możemy zmieniać przykazań i Ewangelii, bo to tak jakby człowiek chory zmieniał skład leków na recepcie od lekarza! Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze, był wątek i poważny i wesoły. O. Stanisław to góral z Podhala więc mówił do nas gwarą góralską i opowiadał anegdoty.

 

AUTOR:

OLA KIEŁB
KLASA: III FT
 

NIESAMOWITY FINAŁ AKCJI „POMÓŻ DZIECIOM PRZETRWAĆ ZIMĘ”

Od 1 do 15 grudnia w naszej Szkole została przeprowadzona wielka akcja „Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę''. Cała szkoła zbierała  żywność długoterminową,  słodycze, zabawki i odzież,  aby ułatwić życie dzieciom potrzebującym pomocy i wywołać uśmiech na ich twarzach. Każdy przewodniczący dostał listę rzeczy najpilniejszych, które miała dostarczyć jego klasa. My, młodzi bardzo przejęliśmy się losem dzieciaków, dlatego już od drugiego dnia akcji zaczęły się już pojawiać pierwsze paczki. Szkolni koordynatorzy wraz z panią Kingą Lizak oraz pedagogami szkolnymi mieli pełne ręce roboty przy segregowaniu darów. Do tego dochodziły dary indywidualne od nauczycieli i pracowników Szkoły. Finał akcji przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania! Zebraliśmy m.in. około: 50 kg cukru, 40 kg mąki, 30 l oleju, 30 kg ryżu, 10 kg kaszy, 20 kg makaronu, 60 czekolad, 50 dżemów i nutelli, 60 konserw,  herbatę, sól, słodycze, kakao, płatki śniadaniowe, budynie, kisiele, środki czystości i 7 worków z odzieżą oraz 2 z zabawkami. 20 grudnia przedstawiciele Radio Rzeszów odebrali plony naszej akcji i obiecali jeszcze przed świętami dostarczyć czekającym na nie dzieciakom.

Więcej: NIESAMOWITY FINAŁ AKCJI „POMÓŻ DZIECIOM PRZETRWAĆ ZIMĘ”

WIGILIA NA RZESZOWSKIM RYNKU

   20 grudnia prezydent naszego miasta zaprosił nas na rzeszowski rynek, na miejską Wigilię. Naszą Szkołę reprezentowały  klasy: I bt z p. Magdaleną Wojtaszek- Hudzik; III gt z p. Kingą Lizak i IV mt z p. Lucyną Sulencką.  To spotkanie przedświąteczne rozpoczął  koncert kolęd, a następnie świąteczne życzenia przekazał  mieszkańcom prezydent Rzeszowa, wojewoda i marszałek. Harcerze przekazali na ręce prezydenta światełko z groty betlejemskiej. Ku radości wielu była możliwość zobaczenia świętego  Mikołaja wraz z prawdziwymi reniferami oraz zakupu świątecznych ozdób. 

 

AUTOR: KAROLINA SZETELA

KLASA:  III GT

 

Więcej: WIGILIA NA RZESZOWSKIM RYNKU

WIELKA KWESTA SKUTECZNEJ POMOCY W MILLENIUM HALL

W ostatni przedświąteczny weekend, 16-18 grudnia 2011 roku, w nowo otwartym rzeszowskim Centrum Kulturalno-Handlowym Millenium Hall można było spotkać ubranych w charakterystyczne odblaski i mikołajowe czapeczki uczniów Zespołu Szkół Mechanicznych biorących udział w Wielkiej Kweście Skutecznej Pomocy. Młodzież wraz z przedstawicielami Rzeszowskiego Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta zbierała pieniądze na budowę Centrum Integracji Społecznej. Akcja spotkała się z dużym zainteresowaniem i życzliwością odwiedzających Centrum, którzy nie wahali się sięgnąć do portfeli, aby wspomóc tę inicjatywę. Za swoje wielkie serce otrzymali symboliczną paczuszkę sianka na wigilijny stół. Wśród ofiarodawców znalazł się środkowy drużyny Asseco Resovia Rzeszów, a także reprezentacji Polski mężczyzn w piłce siatkowej – Piotr Nowakowski, który z uśmiechem włączył się do akcji. Na 150 wolontariuszy, aż 19 było z naszej Szkoły, niektórzy kwestowali przez dwa dni.

 

Wszystkim darczyńcom z całego serca DZIĘKUJEMY!

 

WESOŁYCH ŚWIĄT!

 

Więcej: WIELKA KWESTA SKUTECZNEJ POMOCY W MILLENIUM HALL

SPOTKANIE Z PANIĄ MAŁGORZATĄ KOŻUCHOWSKĄ

13 grudnia wybraliśmy się na kolejną katechezę audiowizualną. Tym razem było to spotkanie ze znaną aktorką- Małgorzatą Kożuchowską i panią Elżbietą Ruman autorką książki "Główna rola w teatrze życia". Bazylika wypełniona była po brzegi, prawie pękała w szwach, a przyczynili się do tego stanu uczniowie naszej Szkoły ;-) Pani Małgorzata zaczęła spotkanie humorystycznie, pytając nas czy znamy żarty o Hance Mostowiak ;-) Ulubiony żart  aktorki to: " Puk, puk. Kto tam? Justyna Pochanke - Hanka nie żyje";-).

Sława, rozpoznawalność i nieustanny brak czasu to życie codzienne, z którym musi się pogodzić aktorka. Więc, gdzie w tym chaosie pani Małgosia znalazła Boga? Odpowiedź jest prosta: fundamentem jest wiara, której uczą nas rodzice, wpajają w nas wartości zgodne z nauką Jezusa, jako dzieci nie mamy za bardzo na to wpływu, aczkolwiek z wiekiem wykorzystujemy wiedzę samodzielnie kształtując swoje wyznanie i postawę. Opisując spotkanie z Janem Pawłem II aktorka ze wzruszeniem opowiadała, że patrząc w oczy schorowanego Papieża, który nie mógł już nic mówić, była w stanie sobie wyobrazić jak będzie wyglądał Sąd Ostateczny, ponieważ miała świadomość, że dotyka świętości... Radość, niepewność i lęk jednocześnie. Śmiało mogę powiedzieć, że można brać przykład z Małgorzaty Kożuchowskiej: ciepły uśmiech i szczere słowa na długo pozostaną w mojej pamięci.

Na pytanie: "Czy chciałaby Pani zostać święta " odpowiedziała bez zastanowienia i z uśmiechem:

 "Pewnie".

 

AUTOR: MARIA CIELEC

KLASA: IV FT

Valid XHTML 1.0 Transitional Poprawny CSS!