Wolontariat

WIELKANOCNE DZIEŁO CARITAS – BARANKI DO ŚWIĄTECZNEGO KOSZYKA

baranek wielW niedziele 10 i 17 marca 2013 r. uczestniczyliśmy w wielkanocnej akcji Caritas. Nasi wolontariusze sprzedawali baranki i paschaliki. Dzieło ma charakter charytatywny, ponieważ zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na pomoc chorym, biednym i ubogim. W myśl słów: „z niej wypływała troska o potrzebujących braci, tak że swoje dobra rozdzielali każdemu według potrzeby” ludzie z życzliwością odnosili się do naszej akcji, zostawiając więcej niż koszt baranka czy paschalika. Nasz dyżur trwał  od 9.00 do 15.00, a w czasie przerwy gościnne panie z Caritasu, jak zwykle, czekały na nas z herbatą, ciastem i kanapkami. Sprzedaliśmy wszystkie baranki i paschaliki i dało nam to ogromną satysfakcję.

Do akcji zgłosili się: Kasia Smura i Kamil Pisarek z kl. I mbt; Grzegorz Sowa z kl. I lt; Natalia Data z kl. I ft oraz Monika GronkoNikola Kalinowska z kl. II ft.

 

AUTOR: KATARZYNA SMURA

KLASA: I mbt

Z POSŁUGĄ NA DNIU CHOREGO

dsc08020W poniedziałek 11 lutego .2013 r. obchodziliśmy Światowy Dzień Chorego. Jak co roku pomagaliśmy w organizacji tego Święta. Zaraz po Mszy wraz z paniami z Caritasu przygotowaliśmy poczęstunek dla zaproszonych. Pomagaliśmy zdjąć płaszcze, rozdawaliśmy herbatę, kawę, robiliśmy pamiątkowe zdjęcia, a przede wszystkim umajaliśmy im ten czas śpiewem. Starsi ludzie byli bardzo szczęśliwi, że mogliśmy być z nimi w ten dzień i dziękowali nam za wszystko. Kończąc to świętowanie pomogliśmy posprzątać co sprawiło nam wiele frajdy.  
Jak dobrze jest widzieć uśmiech na twarzy innych, gdy nie zrobiliśmy nic wielkiego.

Pomimo, że to były już ferie, w pełnej gotowości zjawili się wolontariusze: Agata Musiał z kl. I ft; Mateusz Sanek, Kamil Pisarek z kl. I mbt; Grzegorz Fąfara z kl. I lt Monika Gronko, Nikola Kalinowska z kl. II ft; Monika Maziarz, Monika Ziaja, Patrycja Salach z kl. II gt; Karolina Szetela z kl. IV gt i Bartek Gancarz z kl. IV mt.

AUTOR: PATRYCJA SALACH

KLASA: II gt

Więcej: Z POSŁUGĄ NA DNIU CHOREGO

OGÓLNOPOLSKI KONKURS BIBLIJNY

"OD WIARY ABRAHAMA DO WIARY KOŚCIOŁA"

 

konkurs wiedzy biblijnejZAKRES merytoryczny siedemnastej edycji obejmie Księgę Rodzaju (rozdz. 12 - 50) oraz List Świętego Pawła do Rzymian wraz z wstępami, przypisami i komentarzami oraz słowniczkiem. Tekstem źródłowym jest Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu - Najnowszy przekład z języków oryginalnych z komentarzem (Edycja Świętego Pawła, 2009).

 

TERMIN: 22 MARCA 2013 R.

 

ZGŁOSZENIA PRZYJMUJĄ KATECHECI DO 1 MARCA 2013 R.


ZAPRASZAMY!

Konkurs dla maturzystów

SZKOLNY KONKURS DLA MATURZYSTÓW „ŻYCIU- TAK!”

 

CEL KONKURSU:

 

-pogłębione poznanie problemu aborcji oraz jej skutków w wymiarze indywidualnym i społecznym;
-uznanie życia ludzkiego jako wartości nienaruszalnej już od poczęcia, co jest motywacją do jego obrony;
-umocnienie postawy szacunku dla życia.

 

WARUNKI UCZESTNICTWA:

 

Wykonanie pracy konkursowej w jednej z kategorii:
- literackiej: wiersz, opowiadanie, nowela, reportaż;

- plastycznej: plakat, grafika, malarstwo, fotografia;

- multimedialnej: strona internetowa, film, program komputerowy, program multimedialny.

 

 

TERMIN DOSTARCZENIA PRAC: 01.03.2013 R.


PRACE PRZYJMUJE: P. KINGA LIZAK

WIGILIJNE DZIEŁO POMOCY DZIECIOM

IMG 5054W dwie grudniowe niedziele, 16 i 23, włączyliśmy się w ekumeniczną akcję „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom”. W parafii M.B. Saletyńskiej rozprowadzaliśmy świece na stół wigilijny. W tym roku pod hasłem: „ Podziel serce – pomnóż miłość”. Pieniądze ze sprzedaży świeczek zostaną przeznaczone na dofinansowanie kolonii dla dzieci z rodzin wielodzietnych, ubogich i dysfunkcyjnych oraz na przygotowanie posiłków dla dzieci ze świetlicy „Mała Przystań”, gdzie pracują wolontariusze z naszej Szkoły. Mamy nadzieję, że dzięki naszej pomocy akcja przyniesie radość wielu dziecięcym sercom.

 

Do akcji włączyli się: Kamil Pisarek, Mateusz CeglarzKatarzyna Smura z kl. I mbt; Grzegorz Fąfara i Grzegorz Sowa z kl. I lt; Natalia Data i Łucja Kruszewska z kl. I ft oraz Małgorzata Mroczkowska z kl. II gt.

 

AUTOR: KATARZYNA SMURA
KLASA: I MBT

Akcja MIKOŁAJ

JEST TAKI DZIEŃ, TYLKO JEDEN, RAZ DO ROKU, CZYLI MECHANIKOWY MIKOŁAJ
Jest taki dzień, bardzo ciepły, choć grudniowy...

Ekipa Mikołaja6 grudnia do naszej Szkoły z dalekiej krainy przybył wspaniały gość, prawdziwy Święty Mikołaj. Jakimś cudownym zrządzeniem losu rozmnożył się w kilkunastu młodych Mikołajów. To pewnie przez gromadkę ślicznych śnieżynek. Ci wspaniali Mikołajowie wraz z orszakiem dobrych elfów i oczywiście śnieżynek, kroczyli po ulicach naszego pięknego miasta spowitego w dywan ze śniegu. Nieśli ze sobą niezliczoną ilość radości i uśmiechu, a przy okazji rozdawali skromne podarki dla starszych i chorych mieszkańców osiedla. W wesołej podróży od drzwi do drzwi byliśmy świadkami wielkiego wzruszenia tych ludzi. Po długim wędrowaniu trafiliśmy do Caritasu przy kościele M.B. Saletyńskiej. Tam czekał na nas poczęstunek i gorąca herbatka idealna na ten mroźny wieczór. Tego dnia wszyscy staliśmy się Mikołajami, IMG 5028wraz z prezentami rozdawaliśmy radość tym najstarszym i najmłodszym. A to wszystko sie stało tylko dlatego, że nasza pani Kinga ma znajomości ze Świętym  Mikołajem. 

 
DZIĘKUJEMY CAŁEJ EKIPIE ZA ZAANGAŻOWANIE I WIELKIE SERCE!
DO ZOBACZENIA ZA ROK!

Więcej: Akcja MIKOŁAJ

Z MIKOŁAJKOWĄ PACZKĄ U PODOPIECZNYCH ŚRODOWISKOWEGO DOMU SAMOPOMOCY


Po zakończeniu akcji „Tuż obok” we wtorek  4 grudnia z Moniką i paniami  Kingą Lizak i Iwoną Adamiec-Zielińską wybrałyśmy się do Środowiskowego Domu Pomocy w Wysokiej Głogowskiej. Podopiecznym podarowałyśmy jedną z paczek z artykułami papierniczymi z naszej akcji. Bardzo łatwo znalazłyśmy lokalizację instytucji i szybko zabrałyśmy się do przekazania naszego daru. Pani Justyna , jedna z opiekunek  placówki, po przyjęciu paczki oprowadziła nas po budynku, pokazując  sale przeznaczone na terapie, siłownię, stolarnię, kuchnię i świetlicę.

Więcej: Z MIKOŁAJKOWĄ PACZKĄ U PODOPIECZNYCH ŚRODOWISKOWEGO DOMU SAMOPOMOCY

AKCJA CHARYTATYWNA

POMÓŻ DZIECIOM PRZETRWAĆ ZIMĘ
IMG 499012 grudnia 2012 r. uczestniczyliśmy w akcji charytatywnej "Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę". Akcja ta miała na celu zgromadzenie żywności, odzieży, środków higieny oraz zabawek dla dzieci z biednych i trudnych rodzin. Punkt, w którym kwestowaliśmy mieścił się w niedużym markecie spożywczym, więc nie spodziewaliśmy się dużej ilości darów. Ku naszemu zdziwieniu akcją zainteresowana była spora grupa ludzi. Wszyscy mieli dobre serca i chętnie pomagali. Szokującą sytuacją było oddanie całych wózków żywności przez dwie osoby, które zrobiły zakupy w sklepie tylko po to, by przekazać je na naszą akcję.  Ucieszył nas fakt, że ludzie dziękowali nam za to, że mogą pomagać.  "DZIWIMY SIĘ,  ŻE LUDZIE SĄ DOBRZY ZAMIAST DZIWIĆ SIĘ, ŻE SĄ ŹLI". Po tej akcji na pewno się to zmieni!

 W zbiórce wzięli udział: Katarzyna Smura, Mateusz CeglarzMateusz Sanek z kl. I mbt oraz Małgorzata Mroczkowska, Patrycja SalachMonika Ziaja z kl. II gt pod opieką p. Kingi Lizak i p. Iwony Adamiec-Zielińskiej.

 

AUTOR: MAŁGORZATA MROCZKOWSKA
KLASA: II gt

WYNIKI ETAPU SZKOLNEGO OTK


29  listopada odbył się etap szkolny XXIII Olimpiady Teologii Katolickiej „Święci apostołowie Piotr i Paweł: urząd i charyzmaty w Kościele”.
 
Komisja w składzie:
ks. Rafał Frąckowiak MS
ks. Kamil Pekalski  MS
Kinga Lizak
 
do etapu diecezjalnego zakwalifikowała następujące osoby:
 
1.      ARKADIUSZA KAWĘ   kl. IV lt
2.      PATRYCJĘ SALACH   kl. II gt
3.      KATARZYNĘ FRYZEŁ kl. III lmt
 
Zwycięzcom gratulujemy i życzymy powodzenia na etapie  diecezjalnym.

KWESTA ALBERTYŃSKA 1 LISTOPADA

kwesta2012Dnia 1 listopada uczniowie Zespołu Szkół Mechanicznych wzięli udział jako wolontariusze w kweście im św. Brata Alberta. Kwestowaliśmy w różnych punktach na rzeszowskich oraz podrzeszowskich cmentarzach. Zebraliśmy około 115 tysięcy złotych. Wszystko, co trafiło do puszek, będzie przeznaczone na pomoc bezdomnym i potrzebującym, także dla dzieci z niezamożnych rodzin oraz na dokończenie budowy Centrum Integracji Społecznej. Choć na dworze było zimno, nasi wolontariusze z uśmiechem na twarzy służyli pomocą.

Kwestowali: Monika Wójcik, Patrycja Tomasik z kl. I ft i Magdalena Zgórska z kl. II gt w Nowej Wsi; Karolina Godek z kl. I ft i Patrycja Salach z kl. II gt w Świlczy; Monika Ziaja z kl. II gt w Chmielniku oraz Paweł Krzanowski z kl. II dt w Rzeszowie. Akcję w naszej Szkole koordynowały: p. Kinga Lizak i p. Iwona Adamiec- Zielińska.

 

AUTOR: PATRYCJA SALACH

KLASA: II GT

PIELGRZYMOWANIE Z BŁ. JANEM PAWŁEM II

Z okazji Dnia Papieskiego udaliśmy się z panią Kingą na rzeszowski  szlak papieski. Pierwszy przystanek to bazylika oo. Bernardynów, gdzie dostaliśmy karty pielgrzyma. Po odmówieniu różańca w intencji rodzin ruszyliśmy do kościoła farnego. Tutaj odnowiliśmy przyrzeczenia chrzcielne i zapoznaliśmy się z postacią bł. Natalii Tułasiewicz, która pochodziła z Rzeszowa. Następnie zwiedzaliśmy ratusz, gdzie podpisaliśmy list do papieża Benedykta XVI. Każdy czuł się podekscytowany, w końcu list z naszymi nazwiskami ma dotrzeć do samego Watykanu. 

Więcej: PIELGRZYMOWANIE Z BŁ. JANEM PAWŁEM II

ZBIERAMY NAKRĘTKI


Nasza Szkoła włączyła się w akcję zbierania nakrętek na rehabilitację trzyletniej Marysi.

 


Marysia ma 3 latka. Od urodzenia jest chora na wodogłowie, małogłowie, Zespół Dandy-Walkera, niedorozwój nerwów wzrokowych, astygmatyzm, krótkowzroczność i epilepsję.
Marzeniem jej rodziców jest, aby ich córeczka była zdrowa, a jeśli nie do końca jest to możliwe, to przynajmniej choć trochę chcą się przyczynić, żeby jej życie było łatwiejsze. Jednak rehabilitacja, leczenie, wyjazdy na turnusy rehabilitacyjne, zakup sprzętu ortopedycznego wiążą się z ogromnymi nakładami finansowymi, którym nie są w stanie sami sprostać. Dlatego chcemy pomóc, zbierając nakrętki po napojach, mleku, jogurtach, środkach chemicznych.

 

 

Akcja będzie trwała cały rok. Nakrętki można w każdej chwili dostarczyć do p. Kingi Lizak, p. Magdaleny Dworak i p. Iwony Adamiec-Zielińskiej.

AKCJA „TUŻ OBOK”


Od 19 września do 31 października 2012 r. w naszej Szkole zostanie przeprowadzona akcja „TUŻ OBOK”. Zachęcamy każdą klasę do zrobienia paczki, w której znajdą się przybory szkolne z listy. Spis potrzebnych artykułów otrzymał samorząd klasowy. Ponadto czekamy na używane gry planszowe, bajki i pluszaki. Dary zostaną przekazane dzieciakom chorym na autyzm oraz dorosłym niepełnosprawnym. Paczki można zostawić u p. Kingi Lizak w sali nr 33 oraz u pedagoga, p. Iwony Adamiec-Zielińskiej.

AKCJA „TUŻ OBOK”


Od 19 września do 31 października 2012 r. w naszej Szkole zostanie przeprowadzona akcja „TUŻ OBOK”. Zachęcamy każdą klasę do zrobienia paczki, w której znajdą się przybory szkolne z listy. Spis potrzebnych artykułów otrzymał samorząd klasowy. Ponadto czekamy na używane gry planszowe, bajki i pluszaki. Dary zostaną przekazane dzieciakom chorym na autyzm oraz dorosłym niepełnosprawnym. Paczki można zostawić u p. Kingi Lizak w sali nr 33 oraz u pedagoga, p. Iwony Adamiec-Zielińskiej.

ZBIERAMY NAKRĘTKI


Nasza Szkoła włączyła się w akcję zbierania nakrętek na rehabilitację trzyletniej Marysi.


Marysia ma 3 latka. Od urodzenia jest chora na wodogłowie, małogłowie, Zespół Dandy-Walkera, niedorozwój nerwów wzrokowych, astygmatyzm, krótkowzroczność i epilepsję.
Marzeniem jej rodziców jest, aby ich córeczka była zdrowa, a jeśli nie do końca jest to możliwe, to przynajmniej choć trochę chcą się przyczynić, żeby jej życie było łatwiejsze. Jednak rehabilitacja, leczenie, wyjazdy na turnusy rehabilitacyjne, zakup sprzętu ortopedycznego wiążą się z ogromnymi nakładami finansowymi, którym nie są w stanie sami sprostać. Dlatego chcemy pomóc, zbierając nakrętki po napojach, mleku, jogurtach, środkach chemicznych.

 

Akcja będzie trwała cały rok. Nakrętki można w każdej chwili dostarczyć do p. Kingi Lizak, p. Magdaleny Dworak i p. Iwony Adamiec-Zielińskiej.

Z „KOLĄ” Z CIEMNOŚCI DO ŚWIATŁA

    kola_big.jpg15 maja ostatni w tym roku szkolnym uczestniczyliśmy  w katechezie audiowizualnej, której gościem był Mirek „Kola” Kolczyk.  W młodości był zwykłym "chuliganem". Ulica była jego domem. Nie zważał na to czy wyrządzał krzywdy innym, byle jemu było dobrze. Myślał, że jest wolnym człowiekiem, lecz tak naprawdę był "więźniem" alkoholu, narkotyków i papierosów. Ta droga doprowadziła go do więziennej celi. Tam stał się jeszcze bardziej zatwardziałym człowiekiem. Po śmierci kolegi chciał popełnić samobójstwo. Będąc sam w domu padł na kolana i po raz pierwszy w życiu prosząc Boga o pomoc nieświadomie się pomodlił. Od tamtej pory stał się innym człowiekiem. Zaczął sie modlić i czytać Ewangelię.  Zawsze interesował  go hip-hop . Teraz realizuje swoje plany tworząc katolicki hip - hop, którego próbkę mieliśmy okazje posłuchać. Mieszka w Rzeszowie ma żonę Roksanę, którą poznał na zjeździe młodzieży. Jest szczęśliwym człowiekiem, dającym świadectwo, wzywającym do nawrócenia i przede wszystkim głoszącym Ewangelię.

 

 

AUTOR: ALEKSANDRA KIEŁB

KLASA: III FT

ŚWIĄTECZNE ODWIEDZINY

W Wielki Czwartek uczniowie Zespołu Szkół Mechanicznych w Rzeszowie dziećmi ze świetlicy zanieśli paczki z życzeniami Wielkanocnymi osobom starszym oraz chorym należących do parafii Matki Bożej Saletyńskiej w Rzeszowie. Wolontariusze z uśmiechami na twarzy nieśli życzenia zgłoszonym, którzy z ogromną radością przyjmowali ich do swych mieszkań. Każdego z obdarowujących radowały chwile, kiedy ciężko chorzy mogli choć na moment zapomnieć o chorobie i cieszyć się świątecznym klimatem. 

Wolontariusze: Monika Grońko, Nikoletta Kalinowska, Klaudia Koba, Iwona Martoń, Paulina Stochła z klasy I ft; Patrycja Salach, Kamila Woźny z klasy I gt; Sylwia Rak, Magdalena Grzelak z klasy II gt; Maciej Gąsiorowski, Mateusz Szuberla z klasy III lt; Maria Cielec, Sylwia Bluj z klasy IV ft.

 

AUTOR: PATRYCJA SALACH

KLASA: I GT

SZKOLNY KONKURS DLA MATURZYSTÓW i III KLASY ZSZ „ŻYCIU- TAK!”

 

Do Szkolnego Konkursu Dla Maturzystów i III klasy ZSZ "ŻYCIU - TAK!" zakwalifikowano 30 prac w kategoriach: pokaz multimedialny, rysunek, wiersz, album i  kolaż.

13 kwietnia 2012r. komisja w składzie:

 

p. Jolanta Nazarko

p. Agnieszka Kapłon

p. Kinga Lizak

 

wyłoniła zwycięzców:

 

I miejsce:

MAGDALENA KĘPA

kl. IV gt

 

 

II miejsce:

JOANNA KUROWSKA

kl. IV ht

 

III miejsce:

KAROLINA WÓJCIK

kl. IV ft

 

 

   

Wyróżnienie:

KARINA KOŁEK

kl. III fz

 

 

 ZWYCIĘZCOM GRATULUJEMY!
Organizator Konkursu p. Kinga Lizak DZIĘKUJE MATURZYSTOM i UCZENNICOM KLASY III FZ za wykonanie oryginalnych prac oraz za zainteresowanie tematem.

 

     

KONCERT W HOŁDZIE PAPIEŻOWI POLAKOWI W VII ROCZNICĘ ŚMIERCI

 We wtorek 3 kwietnia o godz. 18.00 w Sali Balowej Muzeum-Zamku w Łańcucie odbył się koncert w hołdzie Papieżowi Polakowi w VII rocznicę śmierci. Wykonawcą był Chór i Orkiestra Kameralna „Nicolaus” z Kraczkowej. Warto zaznaczyć, że do chóru tego należą uczniowie naszej szkoły:

Monika Michna (sopran) z III gt, Natalia Chwaszcz (alt)z kl. IV ht oraz nasz absolwent Patryk Szajna (tenor).

Usłyszeliśmy w ich wykonaniu „Mszę e-moll op.62” Józefa Elasnera. Każdy zaprezentowany utwór nagradzany był

gromkimi brawami.

Bardzo nas cieszy fakt, że mamy w naszej szkole tak zdolnych uczniów, którzy tak pięknie rozwijają swoje zainteresowania . Cieszymy się, że mogliśmy wysłuchać tego niesamowitego koncertu.

 

Monika, Natalia i Patryk wraz z NICOLAUS zostali nominowani do nagrody muzycznej FRYDERYKI 2012!

GRATULUJEMY I TRZYMAMY KCIUKI.

WYNIKI KONKURSU BIBLIJNEGO

27 marca 2012 r. odbył się etap szkolny XVI Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, który obejmował Ewangelię wg św. Łukasza, Dzieje Apostolskie i Księgę Izajasza. Wzięło w nim udział 25 uczniów naszej Szkoły. Do etapu diecezjalnego zakwalifikowali się:

 
1.    SYLWIA KUBAS      kl.  III gt
2.    MONIKA GRONKO kl. I ft
3.    MAGDALENA ZWIERZYŃSKA kl. II gt


ZWYCIĘZCOM GRATULUJEMY I ŻYCZYMY POWODZENIA W ETAPIE DIECEZJALNYM!

WIELKANOCNE DZIEŁO CARITAS

25.03.2012r. uczestniczyliśmy w wielkanocnej akcji Caritas. Nasi wolontariusze sprzedawali baranki i paschaliki. Dzieło ma charakter charytatywny, ponieważ zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na pomoc chorym, biednym i ubogim. W myśl słów: „z niej wypływała troska o potrzebujących braci, tak że swoje dobra rozdzielali każdemu według potrzeby” ludzie z życzliwością odnosili się do naszej akcji, zostawiając więcej niż koszt baranka czy paschalika. Nasz dyżur trwał  od 7.30 do 13.30, a w czasie przerwy gościnne panie z Caritasu, jak zwykle, czekały na nas z herbatą, ciastem i kanapkami.

Do akcji zgłosili się: Monika Gronko, Nikoletta Kalinowska, Aneta Kwoka, Natalia Łuczyk i Klaudia Koba z kl. I ft; Kamila Woźny i Patrycja Salach z kl. I gt; Sylwia Rak z kl. II gt; Bartek Gancarz z kl. III mt; Sylwia Bluj i Maria Cielec z kl. IV ft; Monika Kiferling z kl. IV gt oraz nasz niezawodny absolwent Krzysztof Nalepa.

AUTOR: KLAUDIA KOBA
KLASA: I FT

Valid XHTML 1.0 Transitional Poprawny CSS!