Wolontariat

POMÓŻ DZIECIOM PRZETRWAĆ ZIMĘ

img 0172

 

1 grudnia roku odbyła się XXI edycja akcji „Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę”. Organizatorem w naszym województwie było Radio Rzeszów. Uczniowie naszej Szkoły, jak co roku, również włączyli się do tej akcji. W godzinach od 10.00 do 15.00 zbieraliśmy żywność odzież, zabawki oraz środki czystości w delikatesach FRAC. Okoliczni mieszkańcy bardzo pozytywnie zareagowali i nie skąpili pieniędzy dla dzieci- wózki bardzo szybko się zapełniały. Świadczy o tym pobity rekord w ilości zebranych rzeczy i produktów przez wolontariuszy naszej Szkoły! Podczas akcji nie brakowało radości, szczerych wybuchów śmiechu i zdziwienia. Wszystkim darczyńcom i wolontariuszom z całego serca dziękujemy i czekamy na następne akcje. Myślę, że pasuje tu myśl Antoine de Saint-Exupéry: „Im więcej dajesz, tym bardziej rośniesz”. W to pomaganie włączyli się, a nawet zgłosili na ochotnika: Małgorzata Klimoczko i Agata Siciak z kl. I ft; Cezary Szaro i Maciej Makuch z kl. I lt; Kamil Pisarek z kl. II mbt oraz Maciej Kłoda z kl. IV lmt; koordynatorki: pani Kinga i pani Iwona oraz pan Andrzej ze Straży Miejskiej.

 

AUTOR: Agata Siciak

KLASA: I ft

 

Więcej: POMÓŻ DZIECIOM PRZETRWAĆ ZIMĘ

WYNIKI OTK

28 listopada odbył się etap szkolny Olimpiady Teologii Katolickiej „Męczennicy XX wieku – świadkowie wiary”.

Do etapu diecezjalnego zakwalifikowali się:

  1. 1.Katarzyna Fryzeł   kl. IV lmt
  2. 2.Kamil Franczyk kl. II bt
  3. 3.Dominik Drozd kl. II bt

GRATULUJEMY!

WYPOMINKI SZKOLNE

wypominiki szkolneW piątek 22 listopada, jak co roku, delegacja naszej Szkoły wraz ze Sztandarem uczestniczyła w wypominkach szkolnych. W modlitwie polecaliśmy zmarłych dyrektorów, nauczycieli pracowników administracyjnych i uczniów. „Każdy ze zmarłych wychowawców czy uczniów był kimś wyjątkowym. Każdemu należy się pamięć i modlitwa” – podkreślali uczniowie biorący udział w modlitwie.

Autor: Monika Mołdoch

Klasa: II ft

KWESTA DLA STOWARZYSZENIA „RODZINA RODZIN”

kwestaW piątek i sobotę 22-23 listopada 2013r. uczestniczyliśmy w kweście dla Stowarzyszenia Rodzin Wielodzietnych. Zbieraliśmy pieniądze w sklepie "Real". Informowaliśmy klientów o celu naszej akcji oraz pomagaliśmy w pakowaniu zakupów. Zebrane pieniądze zostały przeznaczone na paczki mikołajkowo-świąteczne dla dzieci z rodzin wielodzietnych. Zachęceni przez panią Kingę w akcji udział wzięli : Weronika Teper i Ewelina Krupa z kl. I ft; Natalia Data, Sylwia Słysz, Anna Prucnal, Sabina Stec z klasy II ft, Kamil Pisarek z kl. II mbt oraz Nikoletta Kalinowska i Monika Gronko z kl. III ft

WSZYSTKIM WOLONTARIUSZOM BARDZO DZIĘKUJEMY ZA POŚWIĘCONY CZAS I WIELKIE SERCE.

AUTOR: NIKOLETTE KALINOWSKA

KLASA: III FT

Z WIZYTĄ W TOWARZYSTWIE IM. BRATA ALBERTA

6 listopada delegacja naszej Szkoły przekazała zebrane przybory szkolne dzieciom z rodzin objętych opieką Towarzystwa Św. Brata Alberta w Rzeszowie. W skład delegacji weszli uczniowie z klas, które zrobiły największe paczki w akcji „Tuż obok III” czyli Kasia z IV lmt, Sylwek i Waldek z III bt oraz Panie Kinga Lizak i Iwona Adamiec- Zielińska. Pani Jadwiga ,na której ręce przekazaliśmy nasze zdobycze, zdziwiona ich ilością, serdecznie dziękowała naszej Szkole za zainteresowanie, bezinteresowność i chęć niesienia pomocy potrzebującym. Dlatego DZIĘKUJEMY WAM WSZYSTKIM!

 

AUTOR: KATARZYNA FRYZEŁ

KLASA: IV LMT

 

o towarzystwie

XXIV OLIMPIADA TEOLOGII KATOLICKIEJ „MĘCZENNICY XX WIEKU- ŚWIADKOWIE WIARY”


TERMIN ETAPU SZKOLNEGO:

29.11.2013 r.

ZGŁOSZENIA PRZYJMUJĄ:

p. Kinga Lizak

ks. Kamil Pękalski MS

CELE OLIMPIADY:

• zapoznanie uczestników z biblijnymi, teologicznymi, historycznymi i społecznymi aspektami męczeństwa i świadectwa wiary członków Kościoła katolickiego w XX wieku;

• pogłębienie refleksji nad kształtem własnych postaw osobowych w oparciu o autorytet świadków wiary;

• przygotowanie do podejmowania samodzielnych decyzji i zadań, wynikających z postaw wiary i patriotyzmu;

• zachowanie i pielęgnowanie dziedzictwa chrześcijańskiego martyrologium XX w.

LITERATURA:

Dostępna na www.otk.pl do pobrania w zakładce etap szkolny

ZAPRASZAMY

FINAŁ AKCJI „TUŻ OBOK III”

img 0031FINAŁ AKCJI „TUŻ OBOK III” 21 października zakończyła się akcja charytatywna "Tuż obok III". Tym razem jej celem było zebranie przyborów szkolnych dla dzieci z rodzin objętych opieką Towarzystwa Św. Brata Alberta w Rzeszowie. Uczniowie i nauczyciele jak zwykle nie zawiedli, wykazali się bardzo dużym zaangażowaniem i chęcią niesienia pomocy potrzebującym. Ilość podarowanych przyborów przerosła nasze oczekiwania, liczyliśmy i liczyliśmy. I tak uzbierało się blisko 300 zeszytów, 150 długopisów, 134 ołówki, 28 opakowań kredek, 63 gumki do mazania, 40 bloków rysunkowych,20 papierów kolorowych, 22 opakowania farb, 3 plecaki, 4 piórniki i wiele innych, nawet nie podanych na liście rzeczy. DZIĘKUJEMY WAM WSZYSTKIM!!! A oto klasy, które wykazały się wrażliwością na potrzeby innych: 1mt, 1lt, 1bt, 1dt, 1et, 1ft, 1fbt, 2lt, 2mbt, 2bt, 2dt, 2ft, 3lmt, 3bt, 3dt, 3ft, 3gt, 4lmt, 4bt, 4dt, 4ft i 4gt. Liczeniem, segregowaniem i pakowaniem zajęli się: Gabriela Bazan kl. 1fbt;Weronika Teper i Ewelina Krupa kl. 1ft; Cezary Szaro kl. 1lt oraz Dawid Guzek kl.2dt. Nad wszystkim pieczę sprawowały: Pani Kinga Lizak i Pani Iwona Adamiec- Zielińska. AUTOR: CEZARY SZARO KLASA: I LT

 

Więcej: FINAŁ AKCJI „TUŻ OBOK III”

WOLONTARIAT SZKOLNY

kwesta na cmentarzuDrodzy uczniowie w ramach współpracy z Rzeszowskim Towarzystwem Pomocy im. św. Brata Alberta i Caritas Diecezji Rzeszowskiej, WOLONTARIAT SZKOLNY zaprasza chętnych uczniów do udziału w kweście na cmentarzach parafialnych w miejscowościach: Babica, Budziwój, Budy Głogowskie, Czudec, Dobrzechów, Domatków, Górno, Jasionka, Kamień, Lutcza, Łukawiec, Malawa, Mogielnica, Mrowla, Niechobrz, Nowa Wieś, Przewrotne, Rudna Wielka, Strzyżów, Sokołów Młp., Tyczyn, Trzeboś, Trzebuska, Wysoka Głogowska, Zaborów w dniu 1 listopada 2013r. na rzecz ubogich i bezdomnych.

 

Szczegółowe informacje i zapisy chętnych wolontariuszy u pedagoga szkolnego pani Iwony Adamiec-Zielińskiej i pani Kingi Lizak do 25.10.2013r.

PIELGRZYMOWANIE Z JANEM PAWŁEM II

img 9871W miniony piątek tj. 11 października , grupa kilkunastu uczniów naszej Szkoły , wraz z panią Kingą Lizak udała się na szlak pielgrzymkowy po Rzeszowie , z okazji XIII Dnia Papieskiego. Odwiedziliśmy kilka miejsc związanych z osobami , które Jan Paweł II kanonizował lub beatyfikował , a wszystko to w duchu dziękczynienia za dar Papieża Polaka , który odznaczał się szczególną odwagą świętości. Wędrówkę rozpoczęliśmy od przy Krzyżu ofiar komunizmu , na Placu Śreniawitów , gdzie każdy otrzymał tzw. "Kartę pielgrzyma papieskiego" z wyznaczonymi miejscami , do których udawaliśmy się i przy których mieliśmy określone zadania. Tutaj odmówiliśmy modlitwę za Ojczyznę i zapaliliśmy znicz. Więcej: PIELGRZYMOWANIE Z JANEM PAWŁEM II

SERCE MECHANIKA

DSC 0769W czwartek 10 października wspaniałe osoby z naszej Szkoły dzieliły się czasem i sercem ze starszymi osobami udzielającymi się w rzeszowskim dziele Caritas które, tego dnia miały spotkanie i konferencję. Nas poproszono o posługiwanie podczas tej konferencji: o kawkę, herbatkę, kanapki, sprzątanie, a przede wszystkim o naszą obecność. Do tych zajęć podeszliśmy z wielką radością serca. Panie były bardzo wdzięczne i uśmiech na ich twarzach budził jeszcze większą radość na naszych twarzach. Pamiętano o nas i zostaliśmy poczęstowani wieloma smakołykami, słodyczami, cukierkami, które umilały na naszą pracę. Za to, że mogliśmy pomóc dziękujemy bardzo Pani Kindze Lizak która potrafi zachęcić i jest wspaniałym pośrednikiem między tymi co potrzebują pomocy a Mechanikiem.

 

Autor: PATRYK NASPIŃKI

Klasa: II mbt

KATECHEZA AUDIOWIZUALNA

We wtorek 8 października odbyła się kolejna katechez audiowizualna u bernardynów. Tym razem wysłuchaliśmy świadectwa aktorka Patrycji Hurlak, znanej z seriali "Klan", "M jak miłość", "Na Wspólnej" miała karierę, pieniądze, wpływowych znajomych i wielką moc, którą dawała jej czarna magia. Dwa lata temu przeżyła nawrócenie. Aktorka "zabawy z magią" rozpoczęła już w drugiej klasie szkoły podstawowej. Najpierw zaczęła interesować się amuletami, później dostała książkę z zaklęciami i klątwami. I tak z czasem rozpoczęło się wróżenie z kart, przygoda z horoskopami, medycyną niekonwencjonalną oraz wywoływanie duchów. Tytuł katechezy był niepokojący: "Nawrócona wiedźma”, ale jej życie było niepokojące, aż do nawrócenia.

„PODZIEL SIĘ POSIŁKIEM”

img 9832W piątek i w sobotę 4- 5 października młodzież z naszej Szkoły uczestniczyła w akcji "Podziel się posiłkiem". Zbieraliśmy żywność w sklepie „Biedronka”. Zmienialiśmy się na dyżurach co dwie godziny. Informowaliśmy klientów o celu akcji, rozdawaliśmy ulotki, czasem po prostu rozmawialiśmy z darczyńcami. Zebraliśmy ok.300 kg produktów spożywczych. Już w poniedziałek zrobiliśmy paczki, którymi się podzielimy. Panie Iwona Adamiec- Zielińska i Kinga Lizak przeszkoliły i czuwały nad całą armią wolontariuszy: Ewelina Krupa i Weronika Teper z kl. I ft; Monika Mołdoch, Agata Musiał, Natalia Data, Anna Prucnal, Sylwia Słysz i Sabina Stec z kl. II ft; Kamil Pisarek i Sebastian Malinowski z kl. II mbt; Justyna Bartnik, Monika Maziarz i Patrycja Salach z kl. III gt; Dominika Jezierska i Aneta Pilch z kl. IV ft oraz Łukasz Szczepański z kl. IV lmt. Transportem zajęli się: Rafał Czech, Adrian Kicka i Maciej Kłoda z kl. IV lmt. Natomiast rozdzielaniem żywności: Małgorzata Klimczko, Agata Siciak i Gabriela Sikora z kl. I ft; Sebastian Malinowski, Patryk Naspiński i Kamil Pisarek z kl. II lmt oraz Adrian Świder i Jakub Janik z kl. II lt.

DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM ZA WIELKIE SERCE, POŚWIĘCONY CZAS I CIERPLIWOŚĆ!

 

AUTOR: SEBASTIAN MALINOWSKI

KL. II MBT

Więcej: „PODZIEL SIĘ POSIŁKIEM”

PIELGRZYMKA MATURZYSTÓW DO CZĘSTOCHOWY

img 9816W piątek 27 września ok. godziny 5.00 my, maturzyści, wraz z nauczycielami: panią Kingą Lizak, panią Mariolą Ustrzycką, panią Dorotą Kustrą, panią Urszulą Szpugą oraz księdzem kierownikiem Kamilem Pękalskim MS wyruszyliśmy na pielgrzymkę do Częstochowy. Podróż w autokarze minęła nam bardzo szybko i już o godzinie 10.15 znaleźliśmy się na Jasnej Górze. O godzinie 11.00 udaliśmy się do kaplicy na katechezę, nabożeństwo pokutne oraz adorację Najświętszego Sakramentu.

Więcej: PIELGRZYMKA MATURZYSTÓW DO CZĘSTOCHOWY

AKCJA „TUŻ OBOK III”

Tym razem chcemy pomóc dzieciakom z Towarzystwa Świętego Brata Alberta w uzupełnieniu ich szkolnego plecaczka. Dlatego prosimy każdą klasę o przygotowanie paczki z przyborami szkolnymi. Paczki prosimy złożyć do 21 października 2013r. tradycyjnie u p. Kingi Lizak sala 33 lub u w gabinecie pedagoga u p. Iwony Adamiec- Zielińskiej. Do włączenia się w akcję zapraszamy także nauczycieli i pracowników Szkoły. W pokoju nauczycielskim znajduje się pudełko, gdzie można zostawić zeszyty, długopisy, kredki itp.

Przypominamy również, że do czerwca zbieramy nakrętki na rehabilitację Amelki Czekańskiej. Można je przynosić w każdej chwili do sali 11 i 33 oraz do p. Iwony Adamiec- Zielińskiej, p. Kingi Lizak, p. Elżbiety Pitery i p. Magdaleny Dworak.

AKCJA „ZBIERAMY NAKRĘTKI”

Baner Amelka

nakretki

 

Od nowego roku szkolnego kontynuujemy akcję „Zbieramy nakrętki” . W czerwcu oddaliśmy dwadzieścia dwa kolorowe, 120 litrowe worki nakrętek na rehabilitację Marysi. W akcję włączyli się także nasi absolwenci. Obecnie zbieramy nakrętki na rehabilitację i operację małej Amelki. Nakrętki mogą być po napojach, mleku, jogurtach i środkach chemicznych. Akcja będzie trwała cały rok szkolny. Tradycyjnie nakrętki można w każdej chwili dostarczyć do p. Kingi Lizak sala nr 33, p. Magdaleny Dworak i p. Elżbiety Pitery sala nr 11 oraz do p. Iwony Adamiec- Zielińskiej.

Finał akcji "zbieramy nakrętki"

NAKRĘĆ  SIĘ  NA POMAGANIE

DZIĘKUJEMY  naszej całej szkolnej społeczności za włączenie się w akcję: NAKRĘĆ SIĘ NA POMAGANIE. 

 

Dzięki uczniom i nauczycielom zebrałyśmy dwadzieścia dwa (22) kolorowe, 120 litrowe worki nakrętek. W akcję włączyli się także nasi absolwenci, którzy zostawiali je na portierni. Regularnie przekazywałyśmy nakrętki pani Karolinie, czyli cioci Marysi.

 

Akcji nie kończymy! Pamiętajcie o niej także na wakacjach, wtedy szybko napełnimy następne worki.

 

Jeszcze raz DZIĘKUJEMY- p. M. Dworak, p. E.Pitera, p. I. Adamiec- Zielińska i p. Kinga Lizak.

WIELKANOC 2013 - NIE ZAPOMINAMY O STARSZYCH I CHORYCH BLIŹNICH

wielkanoc2W Wielkim Tygodniu uczniowie z Mechanika dołączyli się do akcji prowadzonej przez Panie z Caritasu. Naszym zadaniem było roznosić uśmiech, dobre słowo i wielkanocne upominki. W grupach kilku osobowych zostaliśmy przydzieleni do kilkudziesięciu mieszkań. Miłe Panie z Caritasu zaraziły nas swoją werwą i życzliwością.” Samotność nie jest naszym przeznaczeniem, a samych siebie poznajemy tylko wtedy, kiedy możemy się przejrzeć w oczach innych ludzi.” (P. Coelho) Więcej: WIELKANOC 2013 - NIE ZAPOMINAMY O STARSZYCH I CHORYCH BLIŹNICH

FINAŁ AKCJI „TUŻ OBOK- WIELKANOCNA POMOC”

 

IMG 5892Drodzy koledzy i koleżanki z ZSM. Możemy być  dumni z siebie i swoich nauczycieli, wychowawców!!!

 

Każdy z nas miał okazję do tego, aby pomóc i z tej okazji skorzystał, jak na ucznia „mechanika” przystało. Umożliwiły nam to p. Kinga i p. Pedagog z pomocą samorządów klasowych,  organizując  akcję „TUŻ OBOK – WIELKANOCNA POMOC”. Celem akcji była pomoc rodzinom, które żyją skromnie, aby mogły przeżyć Święta Zmartwychwstania Pańskiego z uśmiechem na twarzy i świadomością, że Bóg poprzez drugiego człowieka pamięta o każdym. Dla większości z nas pewnie takie podstawowe produkty jak: makaron, cukier, mąka, olej, płatki czy dżem, itd. nic wielkiego nie znaczą. Ale dla wielu rodzin to wielka pomoc. IMG 5884

 

Ofiarowanymi darami podzieliliśmy się także z dzieciakami ze świetlicy „MAŁA PRZYSTAŃ”, działającej przy parafii M.B. Saletyńskiej i była to największa paczka, która sprawiła niemało radości tak i dzieciom, jak i opiekunom.

 IMG 5915

Jeżeli chodzi o ogólną ilość produktów to nikt się nie spodziewał, że będzie ich aż tak dużo. Każdy nauczyciel lub uczeń, widząc całą „moc” produktów ,które były gromadzone w gabinecie pani Pedagog, łapał się za głowę i pytał, co my z tym zrobimy. Ale Pani Kinga, Pani Pedagog i uczniowie czuwający nad sprawnym przebiegiem akcji dobrze wiedzieli, co zrobić - rozdać tym, którzy tego bardzo potrzebują i sprawić im wiele radości.

 IMG 5883

Całej akcji przewodniczyło hasło: NIKT Z NAS NIE JEST TAK BIEDNY, ABY NIE MÓGŁ POMÓC DRUGIEMU CZŁOWIEKOWI”.

 

Myślę, że ta akcja da każdemu wiele do myślenia, zmotywuje do niesienia pomocy drugiemu człowiekowi i sprawi, że świat zacznie się zmieniać właśnie od nas.

 

Dziękujemy klasom, które stanęły na wysokości zadania: 1lt, 1mbt, 1dt, 1et, 1ft, 2bt, 2dt, 2ft, 2gt, 3lmt, 3bt, 3ft, 3gt, i naszym niezawodnym maturzystom: 4lt, 4mt, 4dt, 4ft, 4gt.

 

AUTOR: PATRYK NASPIŃSKI
KLASA: 1 MBT

DUCHOWA ADOPCJA DZIECKA POCZĘTEGO

 

DA25 marca uczennice klas maturalnych i ZSZ podjęły się Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Przez 9 miesięcy, do Wigilii Bożego Narodzenia, obejmą modlitwą poczęte dziecko zagrożone zabiciem. Adopcja jest odpowiedzią na wezwanie bł. Jana Pawła II: „Bronić życia i umacniać je, czcić je i kochać – oto zadanie, które Bóg powierza każdemu człowiekowi…”
Nieprzypadkowo Jan Paweł II na początku swego pontyfikatu określił siebie „papieżem życia i odpowiedzialnego rodzicielstwa”. Zapowiedź ta potwierdzała się w każdym wymiarze pontyfikatu Ojca Świętego, który nieustannie wyrażał zarówno słowem, jak i czynem swoje zaangażowanie w obronę życia ludzkiego i godności jego przekazywania.

WYNIKI KONKURSU BIBLIJNEGO

 

17.-Ogolnopolski-Konkurs-Wiedzy-Biblijnej large22 marca 2013 r. odbył się etap szkolny XVII Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, który obejmował Księgę Rodzaju (12-50) i List do Rzymian. Wzięło w nim udział 25 uczniów naszej Szkoły. Do etapu diecezjalnego zakwalifikowali się:


•    DOMINIKA JEZIERSKA z klasy 3 ft          I miejsce
•    MICHAŁ RADZISZEWSKI z klasy 3 lmt   II miej ce
•    AGNIESZKA TENDELSKA z klasy 3 ft     III miejsce

 


Zwycięzcom gratulujemy i życzymy powodzenia w etapie diecezjalnym!

ROZSTRZYGNIĘCIE SZKOLNEGO KONKURSU DLA MATURZYSTÓW „ŻYCIU - TAK!”

 

Do Szkolnego Konkursu Dla Maturzystów „ŻYCIU - TAK!” zakwalifikowano 30 prac w kategoriach: literacka, plastyczna i multimedialna.

 


20 marca 2013 r. komisja w składzie:
•    p. Jolanta Nazarko
•    p. Agnieszka Kapłon
•    p. Kinga Lizak

 

wyłoniła zwycięzców:

    I miejsce: ALEKSANDRA KIEŁB   kl. IV ft (rysunek)
•    II miejsce: AGNIESZKA BAJEK kl. IV gt (kolaż)
•    III miejsce: ARKADIUSZ KAWA kl. IV lt (pokaz multimedialny)

 

Wyróżnienie:
•    WIOLETTA KOŁODZIEJ kl. IV ft (opowiadanie)
•    PAULINA WILCZEK  kl. IV gt ( malarstwo)

 

ZWYCIĘZCOM GRATULUJEMY!

 

 

Organizator Konkursu p. Kinga Lizak dziękuje maturzystom za wykonanie oryginalnych prac oraz za zainteresowanie tematem.

IMG 5870IMG 5872IMG 5875

Valid XHTML 1.0 Transitional Poprawny CSS!