Wolontariat

KATECHEZA AUDIOWIZUALNA

We wtorek 8 października odbyła się kolejna katechez audiowizualna u bernardynów. Tym razem wysłuchaliśmy świadectwa aktorka Patrycji Hurlak, znanej z seriali "Klan", "M jak miłość", "Na Wspólnej" miała karierę, pieniądze, wpływowych znajomych i wielką moc, którą dawała jej czarna magia. Dwa lata temu przeżyła nawrócenie. Aktorka "zabawy z magią" rozpoczęła już w drugiej klasie szkoły podstawowej. Najpierw zaczęła interesować się amuletami, później dostała książkę z zaklęciami i klątwami. I tak z czasem rozpoczęło się wróżenie z kart, przygoda z horoskopami, medycyną niekonwencjonalną oraz wywoływanie duchów. Tytuł katechezy był niepokojący: "Nawrócona wiedźma”, ale jej życie było niepokojące, aż do nawrócenia.

„PODZIEL SIĘ POSIŁKIEM”

img 9832W piątek i w sobotę 4- 5 października młodzież z naszej Szkoły uczestniczyła w akcji "Podziel się posiłkiem". Zbieraliśmy żywność w sklepie „Biedronka”. Zmienialiśmy się na dyżurach co dwie godziny. Informowaliśmy klientów o celu akcji, rozdawaliśmy ulotki, czasem po prostu rozmawialiśmy z darczyńcami. Zebraliśmy ok.300 kg produktów spożywczych. Już w poniedziałek zrobiliśmy paczki, którymi się podzielimy. Panie Iwona Adamiec- Zielińska i Kinga Lizak przeszkoliły i czuwały nad całą armią wolontariuszy: Ewelina Krupa i Weronika Teper z kl. I ft; Monika Mołdoch, Agata Musiał, Natalia Data, Anna Prucnal, Sylwia Słysz i Sabina Stec z kl. II ft; Kamil Pisarek i Sebastian Malinowski z kl. II mbt; Justyna Bartnik, Monika Maziarz i Patrycja Salach z kl. III gt; Dominika Jezierska i Aneta Pilch z kl. IV ft oraz Łukasz Szczepański z kl. IV lmt. Transportem zajęli się: Rafał Czech, Adrian Kicka i Maciej Kłoda z kl. IV lmt. Natomiast rozdzielaniem żywności: Małgorzata Klimczko, Agata Siciak i Gabriela Sikora z kl. I ft; Sebastian Malinowski, Patryk Naspiński i Kamil Pisarek z kl. II lmt oraz Adrian Świder i Jakub Janik z kl. II lt.

DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM ZA WIELKIE SERCE, POŚWIĘCONY CZAS I CIERPLIWOŚĆ!

 

AUTOR: SEBASTIAN MALINOWSKI

KL. II MBT

Więcej: „PODZIEL SIĘ POSIŁKIEM”

PIELGRZYMKA MATURZYSTÓW DO CZĘSTOCHOWY

img 9816W piątek 27 września ok. godziny 5.00 my, maturzyści, wraz z nauczycielami: panią Kingą Lizak, panią Mariolą Ustrzycką, panią Dorotą Kustrą, panią Urszulą Szpugą oraz księdzem kierownikiem Kamilem Pękalskim MS wyruszyliśmy na pielgrzymkę do Częstochowy. Podróż w autokarze minęła nam bardzo szybko i już o godzinie 10.15 znaleźliśmy się na Jasnej Górze. O godzinie 11.00 udaliśmy się do kaplicy na katechezę, nabożeństwo pokutne oraz adorację Najświętszego Sakramentu.

Więcej: PIELGRZYMKA MATURZYSTÓW DO CZĘSTOCHOWY

AKCJA „TUŻ OBOK III”

Tym razem chcemy pomóc dzieciakom z Towarzystwa Świętego Brata Alberta w uzupełnieniu ich szkolnego plecaczka. Dlatego prosimy każdą klasę o przygotowanie paczki z przyborami szkolnymi. Paczki prosimy złożyć do 21 października 2013r. tradycyjnie u p. Kingi Lizak sala 33 lub u w gabinecie pedagoga u p. Iwony Adamiec- Zielińskiej. Do włączenia się w akcję zapraszamy także nauczycieli i pracowników Szkoły. W pokoju nauczycielskim znajduje się pudełko, gdzie można zostawić zeszyty, długopisy, kredki itp.

Przypominamy również, że do czerwca zbieramy nakrętki na rehabilitację Amelki Czekańskiej. Można je przynosić w każdej chwili do sali 11 i 33 oraz do p. Iwony Adamiec- Zielińskiej, p. Kingi Lizak, p. Elżbiety Pitery i p. Magdaleny Dworak.

AKCJA „ZBIERAMY NAKRĘTKI”

Baner Amelka

nakretki

 

Od nowego roku szkolnego kontynuujemy akcję „Zbieramy nakrętki” . W czerwcu oddaliśmy dwadzieścia dwa kolorowe, 120 litrowe worki nakrętek na rehabilitację Marysi. W akcję włączyli się także nasi absolwenci. Obecnie zbieramy nakrętki na rehabilitację i operację małej Amelki. Nakrętki mogą być po napojach, mleku, jogurtach i środkach chemicznych. Akcja będzie trwała cały rok szkolny. Tradycyjnie nakrętki można w każdej chwili dostarczyć do p. Kingi Lizak sala nr 33, p. Magdaleny Dworak i p. Elżbiety Pitery sala nr 11 oraz do p. Iwony Adamiec- Zielińskiej.

Finał akcji "zbieramy nakrętki"

NAKRĘĆ  SIĘ  NA POMAGANIE

DZIĘKUJEMY  naszej całej szkolnej społeczności za włączenie się w akcję: NAKRĘĆ SIĘ NA POMAGANIE. 

 

Dzięki uczniom i nauczycielom zebrałyśmy dwadzieścia dwa (22) kolorowe, 120 litrowe worki nakrętek. W akcję włączyli się także nasi absolwenci, którzy zostawiali je na portierni. Regularnie przekazywałyśmy nakrętki pani Karolinie, czyli cioci Marysi.

 

Akcji nie kończymy! Pamiętajcie o niej także na wakacjach, wtedy szybko napełnimy następne worki.

 

Jeszcze raz DZIĘKUJEMY- p. M. Dworak, p. E.Pitera, p. I. Adamiec- Zielińska i p. Kinga Lizak.

WIELKANOC 2013 - NIE ZAPOMINAMY O STARSZYCH I CHORYCH BLIŹNICH

wielkanoc2W Wielkim Tygodniu uczniowie z Mechanika dołączyli się do akcji prowadzonej przez Panie z Caritasu. Naszym zadaniem było roznosić uśmiech, dobre słowo i wielkanocne upominki. W grupach kilku osobowych zostaliśmy przydzieleni do kilkudziesięciu mieszkań. Miłe Panie z Caritasu zaraziły nas swoją werwą i życzliwością.” Samotność nie jest naszym przeznaczeniem, a samych siebie poznajemy tylko wtedy, kiedy możemy się przejrzeć w oczach innych ludzi.” (P. Coelho) Więcej: WIELKANOC 2013 - NIE ZAPOMINAMY O STARSZYCH I CHORYCH BLIŹNICH

FINAŁ AKCJI „TUŻ OBOK- WIELKANOCNA POMOC”

 

IMG 5892Drodzy koledzy i koleżanki z ZSM. Możemy być  dumni z siebie i swoich nauczycieli, wychowawców!!!

 

Każdy z nas miał okazję do tego, aby pomóc i z tej okazji skorzystał, jak na ucznia „mechanika” przystało. Umożliwiły nam to p. Kinga i p. Pedagog z pomocą samorządów klasowych,  organizując  akcję „TUŻ OBOK – WIELKANOCNA POMOC”. Celem akcji była pomoc rodzinom, które żyją skromnie, aby mogły przeżyć Święta Zmartwychwstania Pańskiego z uśmiechem na twarzy i świadomością, że Bóg poprzez drugiego człowieka pamięta o każdym. Dla większości z nas pewnie takie podstawowe produkty jak: makaron, cukier, mąka, olej, płatki czy dżem, itd. nic wielkiego nie znaczą. Ale dla wielu rodzin to wielka pomoc. IMG 5884

 

Ofiarowanymi darami podzieliliśmy się także z dzieciakami ze świetlicy „MAŁA PRZYSTAŃ”, działającej przy parafii M.B. Saletyńskiej i była to największa paczka, która sprawiła niemało radości tak i dzieciom, jak i opiekunom.

 IMG 5915

Jeżeli chodzi o ogólną ilość produktów to nikt się nie spodziewał, że będzie ich aż tak dużo. Każdy nauczyciel lub uczeń, widząc całą „moc” produktów ,które były gromadzone w gabinecie pani Pedagog, łapał się za głowę i pytał, co my z tym zrobimy. Ale Pani Kinga, Pani Pedagog i uczniowie czuwający nad sprawnym przebiegiem akcji dobrze wiedzieli, co zrobić - rozdać tym, którzy tego bardzo potrzebują i sprawić im wiele radości.

 IMG 5883

Całej akcji przewodniczyło hasło: NIKT Z NAS NIE JEST TAK BIEDNY, ABY NIE MÓGŁ POMÓC DRUGIEMU CZŁOWIEKOWI”.

 

Myślę, że ta akcja da każdemu wiele do myślenia, zmotywuje do niesienia pomocy drugiemu człowiekowi i sprawi, że świat zacznie się zmieniać właśnie od nas.

 

Dziękujemy klasom, które stanęły na wysokości zadania: 1lt, 1mbt, 1dt, 1et, 1ft, 2bt, 2dt, 2ft, 2gt, 3lmt, 3bt, 3ft, 3gt, i naszym niezawodnym maturzystom: 4lt, 4mt, 4dt, 4ft, 4gt.

 

AUTOR: PATRYK NASPIŃSKI
KLASA: 1 MBT

DUCHOWA ADOPCJA DZIECKA POCZĘTEGO

 

DA25 marca uczennice klas maturalnych i ZSZ podjęły się Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Przez 9 miesięcy, do Wigilii Bożego Narodzenia, obejmą modlitwą poczęte dziecko zagrożone zabiciem. Adopcja jest odpowiedzią na wezwanie bł. Jana Pawła II: „Bronić życia i umacniać je, czcić je i kochać – oto zadanie, które Bóg powierza każdemu człowiekowi…”
Nieprzypadkowo Jan Paweł II na początku swego pontyfikatu określił siebie „papieżem życia i odpowiedzialnego rodzicielstwa”. Zapowiedź ta potwierdzała się w każdym wymiarze pontyfikatu Ojca Świętego, który nieustannie wyrażał zarówno słowem, jak i czynem swoje zaangażowanie w obronę życia ludzkiego i godności jego przekazywania.

WYNIKI KONKURSU BIBLIJNEGO

 

17.-Ogolnopolski-Konkurs-Wiedzy-Biblijnej large22 marca 2013 r. odbył się etap szkolny XVII Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, który obejmował Księgę Rodzaju (12-50) i List do Rzymian. Wzięło w nim udział 25 uczniów naszej Szkoły. Do etapu diecezjalnego zakwalifikowali się:


•    DOMINIKA JEZIERSKA z klasy 3 ft          I miejsce
•    MICHAŁ RADZISZEWSKI z klasy 3 lmt   II miej ce
•    AGNIESZKA TENDELSKA z klasy 3 ft     III miejsce

 


Zwycięzcom gratulujemy i życzymy powodzenia w etapie diecezjalnym!

ROZSTRZYGNIĘCIE SZKOLNEGO KONKURSU DLA MATURZYSTÓW „ŻYCIU - TAK!”

 

Do Szkolnego Konkursu Dla Maturzystów „ŻYCIU - TAK!” zakwalifikowano 30 prac w kategoriach: literacka, plastyczna i multimedialna.

 


20 marca 2013 r. komisja w składzie:
•    p. Jolanta Nazarko
•    p. Agnieszka Kapłon
•    p. Kinga Lizak

 

wyłoniła zwycięzców:

    I miejsce: ALEKSANDRA KIEŁB   kl. IV ft (rysunek)
•    II miejsce: AGNIESZKA BAJEK kl. IV gt (kolaż)
•    III miejsce: ARKADIUSZ KAWA kl. IV lt (pokaz multimedialny)

 

Wyróżnienie:
•    WIOLETTA KOŁODZIEJ kl. IV ft (opowiadanie)
•    PAULINA WILCZEK  kl. IV gt ( malarstwo)

 

ZWYCIĘZCOM GRATULUJEMY!

 

 

Organizator Konkursu p. Kinga Lizak dziękuje maturzystom za wykonanie oryginalnych prac oraz za zainteresowanie tematem.

IMG 5870IMG 5872IMG 5875

WIELKANOCNE DZIEŁO CARITAS – BARANKI DO ŚWIĄTECZNEGO KOSZYKA

baranek wielW niedziele 10 i 17 marca 2013 r. uczestniczyliśmy w wielkanocnej akcji Caritas. Nasi wolontariusze sprzedawali baranki i paschaliki. Dzieło ma charakter charytatywny, ponieważ zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na pomoc chorym, biednym i ubogim. W myśl słów: „z niej wypływała troska o potrzebujących braci, tak że swoje dobra rozdzielali każdemu według potrzeby” ludzie z życzliwością odnosili się do naszej akcji, zostawiając więcej niż koszt baranka czy paschalika. Nasz dyżur trwał  od 9.00 do 15.00, a w czasie przerwy gościnne panie z Caritasu, jak zwykle, czekały na nas z herbatą, ciastem i kanapkami. Sprzedaliśmy wszystkie baranki i paschaliki i dało nam to ogromną satysfakcję.

Do akcji zgłosili się: Kasia Smura i Kamil Pisarek z kl. I mbt; Grzegorz Sowa z kl. I lt; Natalia Data z kl. I ft oraz Monika GronkoNikola Kalinowska z kl. II ft.

 

AUTOR: KATARZYNA SMURA

KLASA: I mbt

Z POSŁUGĄ NA DNIU CHOREGO

dsc08020W poniedziałek 11 lutego .2013 r. obchodziliśmy Światowy Dzień Chorego. Jak co roku pomagaliśmy w organizacji tego Święta. Zaraz po Mszy wraz z paniami z Caritasu przygotowaliśmy poczęstunek dla zaproszonych. Pomagaliśmy zdjąć płaszcze, rozdawaliśmy herbatę, kawę, robiliśmy pamiątkowe zdjęcia, a przede wszystkim umajaliśmy im ten czas śpiewem. Starsi ludzie byli bardzo szczęśliwi, że mogliśmy być z nimi w ten dzień i dziękowali nam za wszystko. Kończąc to świętowanie pomogliśmy posprzątać co sprawiło nam wiele frajdy.  
Jak dobrze jest widzieć uśmiech na twarzy innych, gdy nie zrobiliśmy nic wielkiego.

Pomimo, że to były już ferie, w pełnej gotowości zjawili się wolontariusze: Agata Musiał z kl. I ft; Mateusz Sanek, Kamil Pisarek z kl. I mbt; Grzegorz Fąfara z kl. I lt Monika Gronko, Nikola Kalinowska z kl. II ft; Monika Maziarz, Monika Ziaja, Patrycja Salach z kl. II gt; Karolina Szetela z kl. IV gt i Bartek Gancarz z kl. IV mt.

AUTOR: PATRYCJA SALACH

KLASA: II gt

Więcej: Z POSŁUGĄ NA DNIU CHOREGO

OGÓLNOPOLSKI KONKURS BIBLIJNY

"OD WIARY ABRAHAMA DO WIARY KOŚCIOŁA"

 

konkurs wiedzy biblijnejZAKRES merytoryczny siedemnastej edycji obejmie Księgę Rodzaju (rozdz. 12 - 50) oraz List Świętego Pawła do Rzymian wraz z wstępami, przypisami i komentarzami oraz słowniczkiem. Tekstem źródłowym jest Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu - Najnowszy przekład z języków oryginalnych z komentarzem (Edycja Świętego Pawła, 2009).

 

TERMIN: 22 MARCA 2013 R.

 

ZGŁOSZENIA PRZYJMUJĄ KATECHECI DO 1 MARCA 2013 R.


ZAPRASZAMY!

Konkurs dla maturzystów

SZKOLNY KONKURS DLA MATURZYSTÓW „ŻYCIU- TAK!”

 

CEL KONKURSU:

 

-pogłębione poznanie problemu aborcji oraz jej skutków w wymiarze indywidualnym i społecznym;
-uznanie życia ludzkiego jako wartości nienaruszalnej już od poczęcia, co jest motywacją do jego obrony;
-umocnienie postawy szacunku dla życia.

 

WARUNKI UCZESTNICTWA:

 

Wykonanie pracy konkursowej w jednej z kategorii:
- literackiej: wiersz, opowiadanie, nowela, reportaż;

- plastycznej: plakat, grafika, malarstwo, fotografia;

- multimedialnej: strona internetowa, film, program komputerowy, program multimedialny.

 

 

TERMIN DOSTARCZENIA PRAC: 01.03.2013 R.


PRACE PRZYJMUJE: P. KINGA LIZAK

WIGILIJNE DZIEŁO POMOCY DZIECIOM

IMG 5054W dwie grudniowe niedziele, 16 i 23, włączyliśmy się w ekumeniczną akcję „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom”. W parafii M.B. Saletyńskiej rozprowadzaliśmy świece na stół wigilijny. W tym roku pod hasłem: „ Podziel serce – pomnóż miłość”. Pieniądze ze sprzedaży świeczek zostaną przeznaczone na dofinansowanie kolonii dla dzieci z rodzin wielodzietnych, ubogich i dysfunkcyjnych oraz na przygotowanie posiłków dla dzieci ze świetlicy „Mała Przystań”, gdzie pracują wolontariusze z naszej Szkoły. Mamy nadzieję, że dzięki naszej pomocy akcja przyniesie radość wielu dziecięcym sercom.

 

Do akcji włączyli się: Kamil Pisarek, Mateusz CeglarzKatarzyna Smura z kl. I mbt; Grzegorz Fąfara i Grzegorz Sowa z kl. I lt; Natalia Data i Łucja Kruszewska z kl. I ft oraz Małgorzata Mroczkowska z kl. II gt.

 

AUTOR: KATARZYNA SMURA
KLASA: I MBT

Akcja MIKOŁAJ

JEST TAKI DZIEŃ, TYLKO JEDEN, RAZ DO ROKU, CZYLI MECHANIKOWY MIKOŁAJ
Jest taki dzień, bardzo ciepły, choć grudniowy...

Ekipa Mikołaja6 grudnia do naszej Szkoły z dalekiej krainy przybył wspaniały gość, prawdziwy Święty Mikołaj. Jakimś cudownym zrządzeniem losu rozmnożył się w kilkunastu młodych Mikołajów. To pewnie przez gromadkę ślicznych śnieżynek. Ci wspaniali Mikołajowie wraz z orszakiem dobrych elfów i oczywiście śnieżynek, kroczyli po ulicach naszego pięknego miasta spowitego w dywan ze śniegu. Nieśli ze sobą niezliczoną ilość radości i uśmiechu, a przy okazji rozdawali skromne podarki dla starszych i chorych mieszkańców osiedla. W wesołej podróży od drzwi do drzwi byliśmy świadkami wielkiego wzruszenia tych ludzi. Po długim wędrowaniu trafiliśmy do Caritasu przy kościele M.B. Saletyńskiej. Tam czekał na nas poczęstunek i gorąca herbatka idealna na ten mroźny wieczór. Tego dnia wszyscy staliśmy się Mikołajami, IMG 5028wraz z prezentami rozdawaliśmy radość tym najstarszym i najmłodszym. A to wszystko sie stało tylko dlatego, że nasza pani Kinga ma znajomości ze Świętym  Mikołajem. 

 
DZIĘKUJEMY CAŁEJ EKIPIE ZA ZAANGAŻOWANIE I WIELKIE SERCE!
DO ZOBACZENIA ZA ROK!

Więcej: Akcja MIKOŁAJ

Z MIKOŁAJKOWĄ PACZKĄ U PODOPIECZNYCH ŚRODOWISKOWEGO DOMU SAMOPOMOCY


Po zakończeniu akcji „Tuż obok” we wtorek  4 grudnia z Moniką i paniami  Kingą Lizak i Iwoną Adamiec-Zielińską wybrałyśmy się do Środowiskowego Domu Pomocy w Wysokiej Głogowskiej. Podopiecznym podarowałyśmy jedną z paczek z artykułami papierniczymi z naszej akcji. Bardzo łatwo znalazłyśmy lokalizację instytucji i szybko zabrałyśmy się do przekazania naszego daru. Pani Justyna , jedna z opiekunek  placówki, po przyjęciu paczki oprowadziła nas po budynku, pokazując  sale przeznaczone na terapie, siłownię, stolarnię, kuchnię i świetlicę.

Więcej: Z MIKOŁAJKOWĄ PACZKĄ U PODOPIECZNYCH ŚRODOWISKOWEGO DOMU SAMOPOMOCY

AKCJA CHARYTATYWNA

POMÓŻ DZIECIOM PRZETRWAĆ ZIMĘ
IMG 499012 grudnia 2012 r. uczestniczyliśmy w akcji charytatywnej "Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę". Akcja ta miała na celu zgromadzenie żywności, odzieży, środków higieny oraz zabawek dla dzieci z biednych i trudnych rodzin. Punkt, w którym kwestowaliśmy mieścił się w niedużym markecie spożywczym, więc nie spodziewaliśmy się dużej ilości darów. Ku naszemu zdziwieniu akcją zainteresowana była spora grupa ludzi. Wszyscy mieli dobre serca i chętnie pomagali. Szokującą sytuacją było oddanie całych wózków żywności przez dwie osoby, które zrobiły zakupy w sklepie tylko po to, by przekazać je na naszą akcję.  Ucieszył nas fakt, że ludzie dziękowali nam za to, że mogą pomagać.  "DZIWIMY SIĘ,  ŻE LUDZIE SĄ DOBRZY ZAMIAST DZIWIĆ SIĘ, ŻE SĄ ŹLI". Po tej akcji na pewno się to zmieni!

 W zbiórce wzięli udział: Katarzyna Smura, Mateusz CeglarzMateusz Sanek z kl. I mbt oraz Małgorzata Mroczkowska, Patrycja SalachMonika Ziaja z kl. II gt pod opieką p. Kingi Lizak i p. Iwony Adamiec-Zielińskiej.

 

AUTOR: MAŁGORZATA MROCZKOWSKA
KLASA: II gt

WYNIKI ETAPU SZKOLNEGO OTK


29  listopada odbył się etap szkolny XXIII Olimpiady Teologii Katolickiej „Święci apostołowie Piotr i Paweł: urząd i charyzmaty w Kościele”.
 
Komisja w składzie:
ks. Rafał Frąckowiak MS
ks. Kamil Pekalski  MS
Kinga Lizak
 
do etapu diecezjalnego zakwalifikowała następujące osoby:
 
1.      ARKADIUSZA KAWĘ   kl. IV lt
2.      PATRYCJĘ SALACH   kl. II gt
3.      KATARZYNĘ FRYZEŁ kl. III lmt
 
Zwycięzcom gratulujemy i życzymy powodzenia na etapie  diecezjalnym.

KWESTA ALBERTYŃSKA 1 LISTOPADA

kwesta2012Dnia 1 listopada uczniowie Zespołu Szkół Mechanicznych wzięli udział jako wolontariusze w kweście im św. Brata Alberta. Kwestowaliśmy w różnych punktach na rzeszowskich oraz podrzeszowskich cmentarzach. Zebraliśmy około 115 tysięcy złotych. Wszystko, co trafiło do puszek, będzie przeznaczone na pomoc bezdomnym i potrzebującym, także dla dzieci z niezamożnych rodzin oraz na dokończenie budowy Centrum Integracji Społecznej. Choć na dworze było zimno, nasi wolontariusze z uśmiechem na twarzy służyli pomocą.

Kwestowali: Monika Wójcik, Patrycja Tomasik z kl. I ft i Magdalena Zgórska z kl. II gt w Nowej Wsi; Karolina Godek z kl. I ft i Patrycja Salach z kl. II gt w Świlczy; Monika Ziaja z kl. II gt w Chmielniku oraz Paweł Krzanowski z kl. II dt w Rzeszowie. Akcję w naszej Szkole koordynowały: p. Kinga Lizak i p. Iwona Adamiec- Zielińska.

 

AUTOR: PATRYCJA SALACH

KLASA: II GT

Valid XHTML 1.0 Transitional Poprawny CSS!