Z życia szkoły

Wycieczki. Rajd Mechanik. Kurs szybowcowy. W obiektywie.

Inauguracji nowego roku szkolnego 2017/2018 w Zespole Szkół Mechanicznych

PDFDrukujEmail

04-09-2017 

Podczas inauguracji nowego roku szkolnego 2017/2018 w Zespole Szkół Mechanicznych podpisane zostało porozumienie między Pratt & Whitney AeroPower a szkołą.

 

Pratt & Whitney AeroPower jest przedsiębiorstwem zajmującym się produkcją komponentów lotniczych i kompletnych jednostek napędowych. Działalność firmy poza produkcją nowych komponentów do silników lotniczych, obejmuje również ich remont w efekcie, którego przywracana jest pełna zdatność komponentów do lotu.

Pratt & Whitney AeroPower objęło patronat nad klasą pierwszą w zawodzie technik mechanik i grupą w zawodzie technik mechanik lotniczy. Uczniowie nie tylko będą odbywali praktyki w przedsiębiorstwie, ale również będą uczestniczyli w szkoleniach, zajęciach lekcyjnych prowadzonych przez specjalistów z Pratt & Whitney AeroPower. Po zakończeniu nauki otrzymają certyfikaty potwierdzające kształcenie się w klasie pod patronatem Pratt & Whitney AeroPower. Najlepsi otrzymają ofertę zatrudnienia.

Począwszy od tego roku szkolnego uczniowie klas 3 i 4 w zawodzie technik mechanik lotniczy będą odbywali zajęcia praktyczne w Pratt & Whitney AeroPower, a także w organizacji obsługowej statków powietrznych Linetech oraz Ośrodku Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej co pozwoli na realizację kształcenia dualnego.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Od Rzeszowskiego „Mechanika” po Walię – czyli: Czy trzeba być „kosmitą” aby dostać się na uczelnie za granicą?

PDFDrukujEmail

03-07-2017 

Czwarta (a już niedługo piąta) technikum to czas kiedy wszyscy chcąc czy nie chcąc myślą o maturze. Podczas gdy pierwsze półrocze bywa zwykle niemal beztroskim okresem kiedy kończą się przedmioty zawodowe, drugie budzi już realną grozę z ostatnimi egzaminami z naszych kwalifikacji i widmem matury na horyzoncie. Jednakże co potem? Nieliczni mają plany, które uważają za pewnik. Wielu ma mniej więcej pojęcie czy chce iść na studia, czy po szkole od razu do pracy. Reszta po prostu czeka na wyniki w nadziei, że „trafi się” jakaś szansa. Przy czym nie należy takich okazji lekceważyć.

W grudniu 2016 roku kiedy mój rocznik (‘97) rozpoczął już drugie półrocze swojego ostatniego roku, „trafiła mi się” właśnie taka szansa.

Do naszej szkoły przybyła pani Monika Więckowska i przedstawiła czwartoklasistom możliwość wybrania Aberyswyth University jako kolejnego stopnia edukacji. Jest to 4 uczelnia wyższa w Wielkiej Brytanii, a co za tym idzie w światowym rankingu jest daleko wyżej niż którakolwiek polska uczelnia. Zapewniła przy tym, że każdy kto się zdecyduje, znajdzie z jej strony pomoc przy aplikowaniu na uczelnię. Powiedziała nam o możliwości przystąpienia do egzaminu, z dwóch wybranych przedmiotów, a nagrodą był indeks na dowolny kierunek (powiązany z przedmiotami, które się pisało) oraz stypendium wypłacane przez uczelnię jeżeli uzyskany wynik był wystarczająco dobry.

Stwierdziłem wtedy, że w sumie niczym nie ryzykuję, do matury przygotowywałem się już od połowy roku, więc będzie to dobry test jakie zrobiłem postępy.

Egzamin odbył się początkiem lutego w Siedlcach, na Mazowszu.

Był on całkowicie po angielsku i nie miał nic wspólnego z naszą podstawą programową, w końcu to nie na polską uczelnię był ten egzamin. Odbywał się on w dwóch częściach, po 90 min., każdy uczestnik „podjął walkę” z wybranymi przedmiotami.

Na wyniki trzeba było trochę poczekać więc w międzyczasie dalej kształciłem się do matury.

3 marca otrzymałem wyniki mojej pracy. Okazało się, że uzyskałem 75% i 63% odpowiednio z fizyki i matematyki.

Dało mi to do myślenia, że nad matematyką należy jeszcze popracować.

W tydzień później otrzymałem list od uczelni, że w związku z uzyskanym wynikiem (progiem było po 40% z obu części) przyznają mi „bezwarunkową” ofertę przyjęcia na wybrany kierunek oraz stypendium pierwszego progu (było ich 3, pierwszy jest najniższy).

Czemu „bezwarunkowa” ? No, jednak był jeden warunek. Trzeba było zdać, nie ważne na ile, nasze krajowe egzaminy końcowe, czyli maturę. W przypadku niespełnienia tego warunku, moja oferta zostałaby przeniesiona na przyszły rok. Wiedząc, że nie muszę już osiągać niemożliwego wyniku aby mieć pewne miejsce na dobrej uczelni, mogłem spokojnie przystąpić do dalszych przygotowań, swoich i innych.

Niemniej jednak brak presji, powodowanej wynikiem z matury (bo co do tego że ją zdam nie było wątpliwości), sprawił, że nie spędziłem tego czasu na nauce na tyle efektywnie, na ile byłbym zmuszony w przeciwnym razie. Pozwoliło mi to pomóc innym, na tyle na ile czasu nam starczyło. Sam za to skończyłem powtarzać materiał z matematyki (fizykę skończyłem jeszcze przed egzaminami na uczelnię). Tak minął czas do końca roku, a potem nadeszły matury…

30 czerwca zawitałem ponownie do szkoły by odebrać wyniki, teraz gdy mam już pewne miejsce na uczelni pozostaje mi już tylko kupić bilet lotniczy by od października br. rozpocząć moją dalszą edukacje na wydziale fizyki.

Jak wynika z powyższego opisu, to my sami decydujemy o własnym losie i to co innym wydaje się abstrakcją, tak naprawdę jest w zasięgu naszych rąk, a przede wszystkim chęci. Otrzymać indeks na dobrą zagraniczną uczelnię to przywilej nie tylko dla najbogatszych, ale przede wszystkim ambitnych młodych ludzi, którzy nie boją się wyzwań jakie stawia przed nimi życie, trzeba tylko korzystać z okazji i dołożyć od siebie trochę pracy...

 

Maciek Makuch

MATURA 2017

PDFDrukujEmail

Poprawiony: 04-05-2017 Piotr Pustelny 04-05-2017 

 

 

Drodzy Maturzyści !

 

Życzymy Wam lekkiego pióra, twórczego niepokoju, przytomności umysłu, optymizmu, siły, skupienia, prostych pytań i jasnych odpowiedzi oraz dumy z uzyskanych wyników.

 

Dyrekcja, Nauczyciele, Społeczność szkolna

 


 

 

 

Więcej: MATURA 2017

Pratt & Whitney 1 września idzie do szkoły. Tylko do której?

PDFDrukujEmail

Poprawiony: 01-09-2016 Administrator 01-09-2016 

 

Zespół Szkół Mechanicznych w Rzeszowie podpisał dziś umowę z Pratt & Whitney. Umowa dotyczy patronatu nad klasą w zawodzie technik mechanik.

 


 

Zespół Szkół Mechanicznych w Rzeszowie kształci w zawodach technik mechanik, technik mechanik lotniczy, technik awionik, technik mechatronik oraz technik usług fryzjerskich, a od tego roku - technik lotniskowych służb operacyjnych.

 

Dziś podpisana została umowa o patronacie nad klasą technik mechanik z firmą Pratt & Whitney (dawne WSK Rzeszów). Objęcie patronatem uczniów drugiej klasy kształcących się w zawodzie technik mechanik o specjalności operator obrabiarek numerycznych, jest kolejnym elementem współpracy największej rzeszowskiej firmy z Zespołem Szkół Mechanicznych, która trwa już wiele lat. W ramach tej współpracy PWR przekazywał szkole obrabiarki, narzędzia i elementy produkowanych przez siebie silników lotniczych, jako pomoce naukowe. Organizował wizyty studyjne dla nauczycieli przedmiotu. Funkcjonujące przy ZSM Centrum Kształcenia Praktycznego także powstawało przy współpracy z ówczesną WSK Rzeszów - przypomina Andrzej Czarnecki z Pratt & Whitney.

 

W ramach nowej umowy organizowane będą praktyki i staże, ale także szkolenia dla uczniów z zakresu funkcjonowania firmy branży lotniczej. - Tematyka zajęć dotyczyć będzie nie tylko kwestii technicznych, organizacji produkcji, ale także zagadnień z zakresu kodeksu etycznego, poufności danych - kontroli eksportu, systemu jakościowego w przemyśle lotniczym oraz zasad BHP, czyli filarów firmy Pratt & Whitney Rzeszów - precyzuje Andrzej Czarnecki.

 

- Utworzenie klasy patronackiej, to ważny krok, w konsekwentnie realizowanych przez firmy lotnicze przedsięwzięciach mających na celu zapewnienie tej branży wysoko wykwalifikowanych kadr. Po zakończeniu inwestycji w infrastrukturę edukacyjną w 12 ośrodkach Podkarpacia, nadszedł czas na dalsze działania. Mamy za sobą pilotażowe studia podyplomowe dla nauczycieli przedmiotu zrealizowane na Politechnice Rzeszowskiej. Z naszych analiz wynika, że ważnym elementem przygotowania młodych ludzi do pracy w przemyśle jest umożliwienie im zdobycia doświadczenia podczas praktyk w obszarach produkcji a także bezpośredniego kontaktu ze specjalistami firm lotniczych. Podpisane z Zespołem Szkół Mechanicznych porozumienie to umożliwia - mówi Alicja Wycisk-Kaleta, dyrektor personalny PWR.

 

Podczas inauguracji uczniowie z klasy patronackiej otrzymali koszulki firmowe PWR i zaproszenie na wycieczkę do zakładu.

 

Pratt & Whitney Rzeszów, po zmianie nazwy od 1 lipca 2015 r. kontynuuje tradycje WSK "PZLRzeszów" wybudowanej w ramach Centralnego Okręgu Przemysłowego jako PZL Wytwórnia Silników Nr 2 w Rzeszowie. Firma produkuje silniki i podzespoły do silników lotniczych krajowych i zagranicznych, od 2002, po prywatyzacji, należy do United Technologies Corporation. Zatrudnia około 3500 pracowników i wytwarza gotowe silniki oraz krytyczne części napędów do najnowocześniejszych samolotów pasażerskich i militarnych w świecie, m.in. A320 neo, Boeinga, F35 i innych oraz uczestniczy w najważniejszych programach Pratt & Whitney. W Rzeszowie zmontowane zostały wszystkie silniki stanowiące napęd do polskich F-16. Prezesem firmy od 2002 roku jest Marek Darecki.


Artykuł zaczerpnięty ze strony: rzeszow.wyborcza.pl

Dzień Patrona Szkoły

PDFDrukujEmail

24-05-2016 

W dniu 16 maja w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Patrona Szkoły. Wszyscy uczniowie oraz nauczyciele zgromadzili się w tym dniu w auli szkolnej, aby wziąć udział w uroczystej akademii poświęconej gen. Władysławowi Andersowi i jego żołnierzom.

W montażu poetycko – muzycznym młodzież przedstawiła najważniejsze informacje z biografii gen. Andresa oraz wzruszające wiersze i piosenki dotyczące naszego patrona i jego żołnierzy.

 

 

 

 

W akademii udział wzięli:

  • z klasy 1 ft - Maria Makarska
  • z klasy 1 at - Dominik Weber
  • z klasy 1 lt - Gabriel Lech
  • z klasy 2 bt - Bartłomiej Klimczak
  • z klasy 2 ft - Agnieszka Babiarz i Gabriela Gaweł
  • z klasy 3 bt - Michał Żak
  • z klasy 3 lt - Maciej Makuch

Oprawę muzyczną zapewnił Wojciech Kojder z klasy 1 at.

 

Akademię przygotowały panie: Krystyna Potoczna i Agata Pawlak

 

 

 

 

Więcej: Dzień Patrona Szkoły

Valid XHTML 1.0 Transitional Poprawny CSS!