Z życia szkoły

MATURA 2017

 

 

Drodzy Maturzyści !

 

Życzymy Wam lekkiego pióra, twórczego niepokoju, przytomności umysłu, optymizmu, siły, skupienia, prostych pytań i jasnych odpowiedzi oraz dumy z uzyskanych wyników.

 

Dyrekcja, Nauczyciele, Społeczność szkolna

 


 

 

 

Więcej: MATURA 2017

Pratt & Whitney 1 września idzie do szkoły. Tylko do której?

 

Zespół Szkół Mechanicznych w Rzeszowie podpisał dziś umowę z Pratt & Whitney. Umowa dotyczy patronatu nad klasą w zawodzie technik mechanik.

 


 

Zespół Szkół Mechanicznych w Rzeszowie kształci w zawodach technik mechanik, technik mechanik lotniczy, technik awionik, technik mechatronik oraz technik usług fryzjerskich, a od tego roku - technik lotniskowych służb operacyjnych.

 

Dziś podpisana została umowa o patronacie nad klasą technik mechanik z firmą Pratt & Whitney (dawne WSK Rzeszów). Objęcie patronatem uczniów drugiej klasy kształcących się w zawodzie technik mechanik o specjalności operator obrabiarek numerycznych, jest kolejnym elementem współpracy największej rzeszowskiej firmy z Zespołem Szkół Mechanicznych, która trwa już wiele lat. W ramach tej współpracy PWR przekazywał szkole obrabiarki, narzędzia i elementy produkowanych przez siebie silników lotniczych, jako pomoce naukowe. Organizował wizyty studyjne dla nauczycieli przedmiotu. Funkcjonujące przy ZSM Centrum Kształcenia Praktycznego także powstawało przy współpracy z ówczesną WSK Rzeszów - przypomina Andrzej Czarnecki z Pratt & Whitney.

 

W ramach nowej umowy organizowane będą praktyki i staże, ale także szkolenia dla uczniów z zakresu funkcjonowania firmy branży lotniczej. - Tematyka zajęć dotyczyć będzie nie tylko kwestii technicznych, organizacji produkcji, ale także zagadnień z zakresu kodeksu etycznego, poufności danych - kontroli eksportu, systemu jakościowego w przemyśle lotniczym oraz zasad BHP, czyli filarów firmy Pratt & Whitney Rzeszów - precyzuje Andrzej Czarnecki.

 

- Utworzenie klasy patronackiej, to ważny krok, w konsekwentnie realizowanych przez firmy lotnicze przedsięwzięciach mających na celu zapewnienie tej branży wysoko wykwalifikowanych kadr. Po zakończeniu inwestycji w infrastrukturę edukacyjną w 12 ośrodkach Podkarpacia, nadszedł czas na dalsze działania. Mamy za sobą pilotażowe studia podyplomowe dla nauczycieli przedmiotu zrealizowane na Politechnice Rzeszowskiej. Z naszych analiz wynika, że ważnym elementem przygotowania młodych ludzi do pracy w przemyśle jest umożliwienie im zdobycia doświadczenia podczas praktyk w obszarach produkcji a także bezpośredniego kontaktu ze specjalistami firm lotniczych. Podpisane z Zespołem Szkół Mechanicznych porozumienie to umożliwia - mówi Alicja Wycisk-Kaleta, dyrektor personalny PWR.

 

Podczas inauguracji uczniowie z klasy patronackiej otrzymali koszulki firmowe PWR i zaproszenie na wycieczkę do zakładu.

 

Pratt & Whitney Rzeszów, po zmianie nazwy od 1 lipca 2015 r. kontynuuje tradycje WSK "PZLRzeszów" wybudowanej w ramach Centralnego Okręgu Przemysłowego jako PZL Wytwórnia Silników Nr 2 w Rzeszowie. Firma produkuje silniki i podzespoły do silników lotniczych krajowych i zagranicznych, od 2002, po prywatyzacji, należy do United Technologies Corporation. Zatrudnia około 3500 pracowników i wytwarza gotowe silniki oraz krytyczne części napędów do najnowocześniejszych samolotów pasażerskich i militarnych w świecie, m.in. A320 neo, Boeinga, F35 i innych oraz uczestniczy w najważniejszych programach Pratt & Whitney. W Rzeszowie zmontowane zostały wszystkie silniki stanowiące napęd do polskich F-16. Prezesem firmy od 2002 roku jest Marek Darecki.


Artykuł zaczerpnięty ze strony: rzeszow.wyborcza.pl

Dzień Patrona Szkoły

W dniu 16 maja w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Patrona Szkoły. Wszyscy uczniowie oraz nauczyciele zgromadzili się w tym dniu w auli szkolnej, aby wziąć udział w uroczystej akademii poświęconej gen. Władysławowi Andersowi i jego żołnierzom.

W montażu poetycko – muzycznym młodzież przedstawiła najważniejsze informacje z biografii gen. Andresa oraz wzruszające wiersze i piosenki dotyczące naszego patrona i jego żołnierzy.

 

 

 

 

W akademii udział wzięli:

 • z klasy 1 ft - Maria Makarska
 • z klasy 1 at - Dominik Weber
 • z klasy 1 lt - Gabriel Lech
 • z klasy 2 bt - Bartłomiej Klimczak
 • z klasy 2 ft - Agnieszka Babiarz i Gabriela Gaweł
 • z klasy 3 bt - Michał Żak
 • z klasy 3 lt - Maciej Makuch

Oprawę muzyczną zapewnił Wojciech Kojder z klasy 1 at.

 

Akademię przygotowały panie: Krystyna Potoczna i Agata Pawlak

 

 

 

 

Więcej: Dzień Patrona Szkoły

Sukces Mechanika w Ogólnopolskim Rankingu Szkół Ponadgimanzjalnych 2016

 

 

Miło nam poinformować, że Zespół Szkół Mechanicznych w Rzeszowie otrzymał tytuł "Srebrnej Szkoły 2016" plasując się w czołówce szkół według XVIII Edycji Ogólnopolskiego Rankingu Szkół Ponadgimanzjalnych 2016 przygotowanego przez Fundację Edukacyjną Perspektywy.

 

W rankingu egzaminów zawodowych 2016 zajęliśmy pierwsze miejsce w kategorii - technik mechanik (pełna lista rankingowa).

 

Zdobycie czołowego miejsca w ogólnopolskim Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych PERSPEKTYWY jest dla naszego technikum zasłużonym powodem do dumy. Świadczy to przecież o dobrej atmosferze w szkole, tworzonej wspólnie przez znakomitą kadrę, ambitnych uczniów, a także władze samorządowe dbające o właściwe warunki nauczania.

 

V Krajowa Konferencja Technicznych Szkół Lotniczych

 

W dniach 12 – 14 listopada 2015 r. w Zespole Szkół Mechanicznych odbyła się V Krajowa Konferencja Technicznych Szkół Lotniczych, której tematem było „Tworzenie płaszczyzny wymiany informacji, wiedzy i doświadczenia pomiędzy szkołami i uczelniami oraz lotniczymi organizacjami obsługowymi”. Organizatorami Konferencji było Stowarzyszenie Technicznych Szkół Lotniczych oraz Zespół Szkół Mechanicznych. Uczestniczyli w niej dyrektorzy i nauczyciele przedmiotów zawodowych z dwudziestu sześciu szkół, przedstawiciele lotniczych organizacji obsługowych, przemysłu lotniczego, wyższych uczelni kształcących kadry dla lotnictwa i przemysłu lotniczego z całego kraju.

 

 

W pierwszym dniu Konferencji w ramach trzech bloków tematycznych: 1. Lotnicze organizacje obsługowe pracodawcami absolwentów technikum. Oczekiwania. 2. Współpraca szkół średnich i wyższych. 3. Współpraca przemysłu lotniczego ze szkołami zawodowymi; wypowiadali się zaproszeni goście prezentując swoje doświadczenia oraz przedstawiając nowe rozwiązania. W tej części Konferencji uczestniczyli także uczniowie naszej szkoły, kształcący się w zawodach technik mechanik lotniczy i technik awionik. Na zakończenie pierwszego dnia Konferencji odbyło się spotkanie z wicedyrektorem Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Panią Ewą Rudomino.

W drugim dniu uczestnicy Konferencji mieli okazję zwiedzić Centrum Kształcenia Praktycznego w Rzeszowie, Ośrodek Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej, Heli-One, infrastrukturę Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka oraz spotkać się z Naczelnikiem Inspektoratu Licencjonowania Personelu Lotniczego Urzędu Lotnictwa Cywilnego Panem Tadeuszem Gembskim.

Trzeci dzień Konferencji poświęcony był omówieniu wyników egzaminów z przygotowania zawodowego, pracy Stowarzyszenia, wymianie doświadczeń. Przedstawiciele Zespołu Szkół Mechanicznych w Rzeszowie oraz Zespołu Szkół Zawodowych Nr 1 w Dęblinie przedstawili drogę swoich szkół do uzyskania Certyfikatu Organizacji Szkolenia Personelu Obsługi Technicznej Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

 

 

 

 

 Nagranie 1  Nagranie 2
 Nagranie 3  Nagranie 4

 

Więcej: V Krajowa Konferencja Technicznych Szkół Lotniczych

Rozpoczynamy nowy rok szkolny 2015/2016

 

Stoimy u progu nowego roku szkolnego 2015/2016. Jeszcze wprawdzie czujemy zapach lata, lecz czeka na nas kolejny rok zdobywania wiedzy i umiejętności.

Serdecznie witamy pierwszoklasistów i cieszymy się, że jesteście z nami. Życzymy wam dużo sukcesów, radości i uśmiechu na co dzień. Oby nasza szkoła była dla Was drugim domem, w którym spotkacie miłe koleżanki i kolegów oraz wspaniałych nauczycieli.

Wszystkim uczniom życzymy dużo wiary w siebie i swoje możliwości, oraz zdobywania wysokich ocen. 

 

Więcej: Rozpoczynamy nowy rok szkolny 2015/2016

DZIEŃ PATRONA SZKOŁY

W dniu 15 maja świętowaliśmy Dzień Patrona Szkoły. Wszystkie klasy wraz z wychowawcami zgromadziły się w auli szkolnej, aby uczestniczyć w akademii przygotowanej specjalnie z tej okazji. W montażu poetycko - muzycznym znalazły się informacje o biografii gen. Władysława Andersa, wiersze dotyczące patrona i jego żołnierzy, oraz wzruszające piosenki, wśród których nie mogło zabraknąć tej wyjątkowej – „Czerwonych maków na Monte Cassino”.

 

W akademii udział wzięli:

 • z klasy 1 ft: Agnieszka Babiarz i Marianna Uryć,
 • z klasy 2 ft: Paulina Siudak, Agata Siciak, Kinga Skrobacz,
 • z klasy 3 ft: Sylwia Słysz,
 • z klasy 1 bt: Jakub Selwa i Bartłomiej Klimczak,
 • z klasy 2 mt: Robert Klimczak,
 • z klasy 2 fbt: Michał Macek , Patryk Całka i Michał Przywara.

 

Akademię przygotowały panie: Jolanta Nazarko i Agnieszka Kapłon

 

 

 

 

Więcej: DZIEŃ PATRONA SZKOŁY

MATURY ROZPOCZĘTE !!!

4 maja nasi tegoroczni absolwenci, podobnie jak ich rówieśnicy w całym kraju, rozpoczęli maraton maturalny. Mają już za sobą obowiązkowe egzaminy pisemne z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego. Przed nimi pozostały jeszcze obowiązkowe egzaminy ustne i pisemne, ale już z wybranych przedmiotów. Trzymamy za Was kciuki i życzymy osiągnięcia bardzo dobrych wyników.

 

 

 

 

 

 

Więcej: MATURY ROZPOCZĘTE !!!

POŻEGNANIE MATURZYSTÓW

24 kwietnia zakończył się rok szkolny dla tegorocznych maturzystów. Absolwenci klas: 4ft, 4gt, 4bt, 4dt, 4lmt wraz z wychowawcami: Martą Muchą , Ewą Wojakowską, Agnieszką Kapłon, Piotrem Czajorem i Sławomirem Świetlikiem spotkali się wspólnie po raz ostatni w auli szkolnej. Podczas krótkiej, pożegnalnej uroczystości zebrani obejrzeli prezentację multimedialną przygotowaną przez Samorząd Uczniowski, która była podsumowaniem ich czteroletniego pobytu w Mechaniku. Było poważnie, wzruszająco, ale także zabawnie, gdy prezentowane były zdjęcia z wigilii klasowych, otrzęsin, studniówki, wspólnych wycieczek i innych, mniej oficjalnych imprez. Pan Dyrektor Mariusz Kapica pogratulował wszystkim ukończenia szkoły i życzył osiągnięcia jak najlepszych wyników podczas rozpoczynających się wkrótce egzaminów maturalnych.Ważnym punktem uroczystości było wręczenie świadectw z czerwonym paskiem i nagród za stuprocentową frekwencję.

 

 

Szkołę z wyróżnieniem ukończyli następujący uczniowie:

 • Krystian SERAFIN 4lmt – 5,64
 • Paweł ŚWIĄTEK 4lmt – 5,43
 • Krzysztof DUDA 4bt – 5,41
 • Łukasz JANISZEWSKI 4bt – 5,30
 • Bartłomiej ZDEB 4bt – 5,19
 • Katarzyna BIEDA 4lmt – 5,18
 • Patrycja SALACH 4gt – 4,96
 • Agata OLESIAK 4lmt – 4,89
 • Renata BIELENDA 4lmt – 4,89
 • Bartosz KLIMASZ 4dt – 4,86
 • Tomasz ZIAJA 4bt – 4,81
 • Błażej ZIEMIAŃSKI 4lmt – 4,79
 • Paulina STOCHŁA 4ft – 4,78

Za stuprocentową frekwencję na zajęciach lekcyjnych w roku szkolnym 2014/2015 nagrody odebrali uczniowie:

 • Paulina KOZIEŁ 4ft
 • Karolina TELEGA 4ft
 • Dominik BIŚTO 4lmt
 • Michał BARAN 4dt

Nagrodzonym serdecznie gratulujemy. Wszystkim maturzystom życzymy osiągnięcia bardzo dobrych wyników podczas zbliżających się egzaminów.

 

 

 

 

Więcej: POŻEGNANIE MATURZYSTÓW

III SALON EDUKACJI ZAWODOWEJ & TECHNICZNEJ DLA GIMNAZJALISTÓW


 

W dniu 5 marca 2015 r. tłumy gimnazjalistów z woj. podkarpackiego odwiedziły Rzeszowski Salon Edukacji Zawodowej i Technicznej. Tegoroczne targi odbyły się w budynku Zespołu Szkół Mechanicznych w Rzeszowie oraz Centrum Kształcenia Praktycznego przy ulicy Hetmańskiej zorganizowane przez Stowarzyszenie Klaster Edukacji Zawodowej i Technicznej w Rzeszowie. Gimnazjaliści mieli okazję zapoznać się z ofertą edukacyjną ośmiu rzeszowskich szkół ponadgimnazjalnych, która co roku staje się bogatsza. Były też spotkania z doradcami i informacje o rynku pracy. Salonowi towarzyszyła także konferencja dla dyrektorów i nauczycieli pt. "Kształcenie innowacyjnych kadr zawodowych dla gospodarki Podkarpacia".

 

Wielkie podziękowania dla Wszystkich uczniów zaangażowanych w pracę przy
III Salonie Edukacji Zawodowej i Technicznej. Byliście wspaniali! Jeszcze raz dzięki!

 

 


 

 

 

 

 

Więcej: III SALON EDUKACJI ZAWODOWEJ & TECHNICZNEJ DLA GIMNAZJALISTÓW

UROCZYSTA AKADEMIA Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

 

IMG 6038

 

10 listopada 2014 r. odbyła się akademia z okazji Święta Niepodległości. Montaż słowno-muzyczny przygotowany na tę uroczystość poruszał problemy walki o wolność narodu i poświęcenia życia dla Ojczyzny. Przywołane zostały ważne wydarzenia w historii Polski, w których Polacy musieli opowiedzieć się po stronie walczących za Ojczyznę. Fragmenty obfitujące w fakty poświęcone historii narodu polskiego przeplatały recytacje i śpiew. Wojskowe pieśni pozwalały zgromadzonym w auli wsłuchać się w uczucia, które towarzyszyły wszystkim walczącym za naszą wolność.

Więcej: UROCZYSTA AKADEMIA Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

Dzień Edukacji Narodowej 2014 - GALERIA ZDJĘĆ

 

Dzień Edukacji Narodowej 2014

 

OTRZĘSINY 2014 - GALERIA ZDJĘĆ

 

 

Otrzęsiny 2014KOLAŻ-link

 

 

Uroczystość odsłonięcia Pomnika Sybiraków

W dniu 17 września 2014 r. poczet sztandarowy naszej szkoły w składzie: Paulina Stochła i Iwona Martoń z klasy 4 ft oraz Filip Orlewski z klasy 4 Imt pod opieką pani Marioli Ustrzyckiej wziął udział w uroczystości odsłonięcia Pomnika Sybiraków w Rzeszowie. Monument ten  przedstawia idącego pod wiatr człowieka, po kolana brnącego w śniegu. Na śladach jego stóp widnieją nazwy miejsc zsyłek, śmierci i męczeństwa, które stały się udziałem wielu Polaków na syberyjskiej ziemi. Tę wzruszającą uroczystość rozpoczęła Msza święta w Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego, której przewodniczył biskup Edward Białogłowski.

Po zakończeniu nabożeństwa uczestnicy uroczystości, wśród których znaleźli się m.in. przedstawiciele władz naszego regionu, kombatanci oraz liczne poczty sztandarowe i mieszkańcy Rzeszowa, udali się do Parku Sybiraków, aby wziąć udział w odsłonięciu Pomnika. Kolejnym etapem uroczystości było wręczenie odznaczeń „Zasłużony dla Związku Sybiraków”. Na zakończenie odczytano Apel Pamięci, oddano salwę honorową i złożono pod Pomnikiem wieńce i wiązanki kwiatów.

 

Paulina Stochła z klasy 4 ft

 

CIMG2354

 

CIMG2358

 

IMG 5123

Spotkanie w IPN

W dniu 16 września 2014 r. grupa uczniów z klas 4 lmt i 2 bt pod opieką pani Marioli Ustrzyckiej wzięła udział w spotkaniu zorganizowanym przez rzeszowski Oddział Instytutu Pamięci Narodowej z okazji 75 rocznicy agresji ZSRR na Polskę. Spotkanie, które miało miejsce w budynku IPN przy ulicy Szopena rozpoczęła dyrektor Oddziału pani Ewa Leniart. Serdecznie przywitała wszystkich zebranych i krótko wprowadziła nas w tematykę spotkania. Następnie zabrał głos pan Tomasz Bereza, który wygłosił odczyt na temat genezy agresji ZSRR na Polskę 17 września 1939 r. i jej przebiegu. Po prelekcji został wyświetlony film dokumentalny „ Defilada zwycięzców” w reżyserii Grzegorza Brauna i Roberta Kaczmarka. Film ten, przedstawiający niemiecko – radziecką współpracę we wrześniu 1939 roku, której uwieńczeniem była defilada wojsk Wermachtu i Armii Czerwonej w Brześciu nad Bugiem i niemiecko – radziecki układ o granicach i przyjaźni, bardzo nas zainteresował i pobudził do refleksji. Szczególnie poruszyły nas autentyczne relacje ludzi, którzy w okresie swojego dzieciństwa byli świadkami ataku wojsk radzieckich na Polskę i mimo upływu czasu z takim samym wzruszeniem i emocjami przeżywali te wrześniowe dni sprzed siedemdziesięciu pięciu lat. Na zakończenie pan Tomasz Bereza podzielił się z nami swoimi refleksjami na temat radzieckiej agresji i na temat filmu, który obejrzeliśmy oraz serdecznie podziękował nam za udział w spotkaniu.

 

Katarzyna Bieda z klasy 4 lmt

 DSC0063

 

 DSC0066

Rozpoczynamy nowy rok szkolny 2014/2015

 

 

Nowy rok szkolny

 

Stoimy u progu nowego roku szkolnego 2014/2015. Jeszcze wprawdzie czujemy zapach lata, lecz czeka na nas kolejny rok zdobywania wiedzy i umiejętności.

Serdecznie witamy pierwszoklasistów i cieszymy się, że jesteście z nami. Życzymy wam dużo sukcesów, radości i uśmiechu na co dzień. Oby nasza szkoła była dla Was drugim domem, w którym spotkacie miłe koleżanki i kolegów oraz wspaniałych nauczycieli.

Wszystkim uczniom życzymy dużo wiary w siebie i swoje możliwości, oraz zdobywania wysokich ocen.

 

Więcej: Rozpoczynamy nowy rok szkolny 2014/2015

Znak Jakości Szkoły 2014

 

brazowa-szkola-technika

 

Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” potwierdza, że Technikum nr 7  w Zespole Szkół Mechanicznych im. gen. W. Andersa w Rzeszowie jest wśród 300 najlepszych techników w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych PERSPEKTYWY 2014 i przysługuje mu tytuł „Brązowej Szkoły 2014”.

Uczniowie ze 100% frekwencją

LISTA UCZNIÓW ZE 100% FREKWENCJĄ

ZA OKRES

kwiecień– maj– czerwiec 2014

 

1.Grzegorz Ziobro – kl. 1mt

2.Dawid Łętek – kl. 1mt

3.Wojciech Bryś – kl. 1bt

4.Michał Szabatkiewicz– kl. 1bt

5.Michał Żak– kl. 1bt

6.Dawid Słomiany – kl. 1 bt

7.Ewelina Krupa – kl. 1ft

8.Konrad Więcek – kl. 1dt

9.Mateusz Bryk - kl. 1mbt

10.Michał Baran – kl. 3dt

11.Paulina Kozieł – kl. 3dt

12.Tomasz Ziaja – kl. 3bt

13.Michał Macek – kl. 1fbt (za poprzedni okres)

 

GRATULUJEMY!!!

     

Bilety do kina Helios do odbioru u wychowawcy w dniu rozdania świadectw.

Podziękowanie

podz

Konkurs

WYNIKI SZKOLNEGO

 

KONKURSU GEOGRAFICZNEGO

 

WIEDZY O EUROPIE

 

geog 

 

1. K. KOSIŃSKI   KL.1 LT

2. M. SZURLEJ   KL.1 LT

3. W. PIENIĄŻEK   KL.1 LT

4. G. POTOCZNY   KL.3 FT

 

                                                                                                                                                                 

 

 

Wewnątrzszkolna liga w piłce siatkowej

siatkowkaW II półroczu roku szkolnego 2013/2014 została zorganizowana międzyklasowa liga w piłce siatkowej chłopców.Do rozgrywek zgłosiło się 7 reprezentacji klasowych (1bt, 1mt, 1lt, 1dt, 2mbt, 3dt, 4dt).Cały turniej trwał 3 miesiące i w tym okresie rozegrano 24 spotkania.Do ścisłego finału awansowały 3 zespoły klasowe - 1lt, 2mbt i 3dt.Mistrzostwo szkoły zdobyła klasa 3dt, 2 miejsce zajęła klasa 2mbt, a na 3 pozycji uplasowała się klasa 1lt.W/w drużyny otrzymały nagrody rzeczowe.
 
Składy drużyn:
3dt - Dawid Pilecki,Marcin Ożóg,Jakub Stępień,Michał Baran,Marcin Buć,Damian Koza,Mateusz Szwajdych
2mbt - Mateusz Sanek,Kamil Fąfara,Artur Bojda,Krzysztof Rachwał,Hubert Tarnawski,Krzysztof Gliwski,Adrian Baran,Mateusz Ceglarz
1lt - Paweł Romański,Maciej Szurlej,Damian Lutecki,Karol Cieszyński,Patryk Piekarz,Wojciech Pieniążek,Jakub Pluta
 
W sumie w zawodach uczestniczyło ok.50 uczniów.
 
Gratulujemy wszystkim zawodnikom sportowej postawy, zaangażowania, woli walki i umiejętności współdziałania w zespole.
 
Ze sportowym pozdrowieniem - organizatorzy turnieju: mgr Tomasz Chrapek, mgr Marek Haber, mgr Sławomir Stawarz.
 
DSC 1742

Valid XHTML 1.0 Transitional Poprawny CSS!