TYPY SZKÓŁ

baner 2-2018

TECHNIK LOTNISKOWYCH SŁUŻB OPERACYJNYCH

 

Technik Lotniskowych Służb Operacyjnych to nowoczesny i wymagający zawód przyszłości, stawiający przed nowymi wyzwaniami i dający możliwość samorealizacji oraz dużej satysfakcji z wykonywanej pracy. Absolwenci tego zawodu są bardzo poszukiwani przez pracodawców, którzy cenią pracownika dobrze wykształconego i potrafiącego szybko reagować na zmieniającą się rzeczywistość.

 

 

 

Kwalifikacje uzyskiwane w wyniku kształcenia:

 • Kwalifikacja 1:
  AU.37 Obsługa operacyjna portu lotniczego
 • Kwalifikacja 2:
  AU.38 Prowadzenie działań we współpracy ze służbami żeglugi powietrznej

 

 

Więcej: TECHNIK LOTNISKOWYCH SŁUŻB OPERACYJNYCH

TECHNIK MECHANIK LOTNICZY

 

Technik mechanik lotniczy to wysokiej klasy specjalista upoważniony do poświadczania czynności wykonywanych podczas serwisowania statku powietrznego. Mechanik lotniczy obsługi hangarowej wykonuje czynności techniczne podczas przeglądów okresowych między lotami, ściśle współpracuje z technologami. Mechanik lotniczy obsługi liniowej wykonuje czynności lotnicze bezpośrednio przed lotem, ściśle współpracuje z pilotami.

 

mech lot

 

 

Informacje dodatkowe:

 

Uczniowie w trakcie nauki odbywają szkolenie praktycznew formie:

 • laboratoriów (pracownie szkolne)
 • zajęć praktycznych (Centrum Kształcenia Praktycznego w Rzeszowie,Pratt&Whitney Aero Power, Linetech S.A.)
 • zajęć praktycznych obsługowych (Linetech S.A, Ośrodek Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej, Aeroklub Rzeszowski)
 • praktyk zawodowych (Linetech S.A.,Ośrodek Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej, Aeroklub Rzeszowski, Aeroklub Podkarpacki w Krośnie, EADS PZL Warszawa Okęcie, Pratt& Whitney Aero Power, Heli Onei inne)

Zajęcia praktyczne z zakresu obróbki mechanicznej odbywają się w Centrum Kształcenia Praktycznego (CKP) w Rzeszowie, a z zakresu montażu i serwisowania silników lotniczychw Pratt& Whitney Aero Power

 

aeropower pw

 

Zajęcia praktyczne obsługowe statków powietrznych odbywają się w rzeczywistym środowisku obsługowym Linetech S.A., Ośrodka Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej (OKL) w Jasionce i Aeroklubu Rzeszowskiego (AR) w Jasionce

 

 

linetech

 

 

okl rz

 

 

 

 

Praktyki zawodowe realizowane są wLinetech S.A., Ośrodku Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej, Aeroklubie Rzeszowskim w Jasionce, Aeroklubie Podkarpackim w Krośnie, EADS PZL Warszawa Okęcie, Pratt& Whitney Aero Power,Heli One i wielu innych firmach lotniczych)

 

 

 

 

AirbusM-PZL 3DBlue

 

 

heli one

 

 

Nasi partnerzy :

 • Pratt & WhitneyAeroPowerRzeszów – światowy lider w zakresie projektowania, produkcji oraz napraw pomocniczych jednostek zasilających APU do wszelkiego typu samolotów pasażerskich
 • Linetech S.A.– największa na polskim rynku organizacja MRO z kapitałem prywatnym.Najbardziej dynamicznie rozwijająca się firma MRO w Europie środkowo - wschodniej. Prowadzi działalność w siedmiu polskich portach lotniczych:Warszawie, Poznaniu, Katowicach, Krakowie, Gdańsku, Rzeszowie i Wrocławiu. Dzięki najnowocześniejszym w Europie Środkowej hangarom w Katowicach i w Rzeszowie, wykonuje najbardziej skomplikowane przeglądy techniczne, jak i naprawy strukturalne dużych samolotów pasażerskich.
 • Ośrodek Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej (OKL) - największy w Polsce cywilny ośrodek kształcenia pilotów i mechaników lotniczych. Jest jednostką organizacyjną Politechniki Rzeszowskiej, powołaną do prowadzenia szkoleń dla uzyskania licencji, uprawnień oraz kwalifikacji lotniczych.

 

Najlepsi uczniowie odbywają praktyki zawodowe za granicą w ramach programu ErasmusPlusw firmach branży lotniczej w Lizbonie (Portugalia)

 

awionik 2

 

Uczniowie ZSM w zawodzie technik mechanik lotniczy maja możliwość odbywania w okresie wakacyjnym płatnych staży zawodowych w firmie Linetech S.A. na lotniskach Warszawa Okęcie, Katowice Pyrzowice i Rzeszów Jasionka. 

http://rzeszow.tvp.pl/35907509/praktyki-zawodowe-przyszlych-mechanikow-lotniczych

 

 

Do wyboru następujące oddziały:

 

 • klasa do licencji B3 mechanika lotniczego (program szkolenia certyfikowany przez Urząd Lotnictwa Cywilnego)
 • klasa patronacka Pratt& Whitney Aero Power (profil: produkcja silników lotniczych)
 • klasa patronacka Linetech S.A. (profil: serwisowanie dużych statków powietrznych)

 

 

Kwalifikacje uzyskiwanew wyniku kształcenia:

 

Kwalifikacja:

 • MG.31. - wykonywanie obsługi liniowej i hangarowej statków powietrznych

 

Więcej: TECHNIK MECHANIK LOTNICZY

TECHNIK AWIONIK

 

Technik awionik jest to unikatowy kierunek kształcący mechaników statków powietrznych, który obejmuje obsługę pokładowych urządzeń radionawigacyjnych, radiokomunikacyjnych oraz przyrządów pokładowych statków powietrznych. Awionik obsługuje elektronikę na pokładach statków powietrznych oraz zajmuje się obsługą liniową i hangarową wyposażenia elektrycznegoawionicznego statku powietrznego.

 

Na kierunku Technik Awionik uczniowie Zespołu Szkół Mechanicznych w Rzeszowie praktyki i staże odbywają w firmach: Ośrodek Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej w Jasionce, Aeroklub Rzeszowski, LineTech, Heli-One Poland, Aeroklub Podkarpacki w Krośnie, EADS PZL Warszawa-Okęcie, Pratt & Whitney AeroPower, Lizbona (Portugalia) w ramach projektu unijnego ERAZMUS+, natomiast zajęcia praktyczne w klasie III i IV w LineTech.


awionik 1

 

 

Informacja dodatkowe:

 • zajęcia dodatkowe z wykonywania modeli samolotów, programowania mikroprocesorów,
 • coroczne wycieczki do Muzeum Lotnictwa Cywilnego w Krakowie,
 • część zajęć prowadzony przy wsparciu symulatorów lotniczych,
 • metody projektów przygotowujące uczniów do przyszłej pracy projektanta awioniki.

 

Kwalifikacje uzyskiwane w wyniku kształcenia:

 

EE.12. - wykonywanie obsługi liniowej statków powietrznych i obsługi hangarowej wyposażenia awionicznego

 

Więcej: TECHNIK AWIONIK

TECHNIK MECHATRONIK

 

Technik mechatronik to nowoczesny, wymagający i poszukiwany zawód na rynku pracy. Mechatronik to osoba, która umie projektować nowoczesne urządzania i linie produkcyjne. Potrafi łączyć umiejętności wielu dziedzin nauki, bo tego wymaga nowoczesny przemysł. Obserwuje się stały wzrost zapotrzebowania na specjalistów w tym zawodzie. Znajdują oni zatrudnienie w energetyce, medycynie, przemyśle lotniczym, budownictwie, samochodowym i wielu innych branżach.

 

 

 

Informacja dodatkowe:

 • wyjazdy na Międzynarodowe Targi „Automaticon” w Warszawie,
 • wyjścia na Uniwersytet Rzeszowski i Politechnikę Rzeszowską na wydziały mechatroniczne,
 • praktyki zagraniczne w Berlinie (Niemcy) i Walencji (Hiszpania).

 

 

Kwalifikacje uzyskiwane w wyniku kształcenia:

 

 • Kwalifikacja 1:
  EE.02. – Montaż, uruchamianie i konserwacja urządzeń i systemów mechatronicznych
 • Kwalifikacja 2:
  EE.21. – Eksploatacja i programowanie urządzeń i systemów mechatronicznych


Więcej: TECHNIK MECHATRONIK

TECHNIK MECHANIK

 

Technik mechanik to tradycyjny ale równocześnie super nowoczesnywymagający zawód. Jego atrakcyjność jest szczególnie widoczna na Podkarpaciu ze względu na działające tutaj firmy branży lotniczej i mechanicznej stanowiące znaną na całym świecie „DOLINĘ LOTNICZĄ”. Absolwenci tego zawodu są poszukiwani przez pracodawców, mają otwartą drogę do dalszego rozwoju i kariery zawodowej.

 

n mech

 

Informacja dodatkow:

 

Uczniowie w trakcie nauki odbywają szkolenia praktyczne w formie:

 • ozajęć praktycznych,
 • opraktyk zawodowych.

Zajęcia praktyczne odbywają się w Centrum Kształcenia Praktycznego w Rzeszowie (www.ckp.rzeszow.pl). Uczniowie uczą się miedzy innymi obsługiwać obrabiarki sterowane numerycznie.

 

Praktyki zawodowe realizowane są w firmach branży lotniczej należących do Stowarzyszenia Grupy Przedsiębiorców Przemysłu Lotniczego „DOLINA LOTNICZA” (www.dolinalotnicza.pl), a także w innych lokalnych firmach branży mechanicznej a są to:

 • Pratt & Whitney Rzeszów S.A (dawniej WSK PZL-Rzeszów S.A) – światowy potentat w dziedzinie produkcji komponentów lotniczych i kompletnych jednostek napędowych,
 • Pratt & Whitney AeroPower Rzeszów – światowy lider w zakresie projektowania, produkcji oraz napraw pomocniczych jednostek zasilających APU do wszelkiego typu samolotów pasażerskich,
 • Teknia Rzeszów, Ramirent Rzeszów, Techprint, B&M OPTIC, Hasborg, Pamarpol, Borg Warner, Remet CNC Technology, Gwintmar i wiele innych.

 

n mech 5

 

aeropower pw

 

TEKNIA

 

BorgWarner

 

n mech 6

 

n mech 8

 

Najlepsi uczniowie odbywają praktyki zawodowe za granicą w ramach programu ErasmusPlus w firmach branży mechanicznej w Walencji (Hiszpania) i Lizbonie (Portugalia).

 

n mech 7

 

 

Kwalifikacje uzyskiwane w wyniku kształcenia:

 • Kwalifikacja 1:
  MG.19. Użytkowanie obrabiarek skrawających
 • Kwalifikacja 2:
  MG.44. Organizacja i nadzorowanie procesów produkcji maszyn i urządzeń

 

Więcej: TECHNIK MECHANIK

TECHNIK USŁUG FRYZJERSKICH

 

Technik usług fryzjerskich to kreatywny i wymagający zawód dla tych wszystkich którzy potrafią szybko reagować na zmieniające się trendy i modę oraz cenią sobie niezależność.
Współcześnie fryzjerzy lubią nazywać się stylistami i choć dla klientów jest to tylko bardziej chwytliwa nazwa tego zawodu, jednak warto by zastanowić się, czy faktycznie od dzisiejszych fryzjerów nie wymaga się czegoś więcej niż strzyżenia i ułożenia fryzury.

Fryzjerstwo to jedna z tych prac, której efekty widoczne są natychmiast po obsłużeniu klienta. Pasja i talent przekładają się bezpośrednio na wygląd i samopoczucie klienta oraz jego uznanie.

Topowi fryzjerzy mają w sobie coś z artysty, a raczej artystami są. Nie tylko tworzą fryzury, ale również, a może przede wszystkim, kreują wizerunek swojego klienta. Trafny dobór kolorów, stylu uczesania, formy fryzury, a nawet sposobu strzyżenia jest tym, co przesądza o sukcesie w zawodzie fryzjerskim. Przy czym tak samo ważne przy wyborze określonej propozycji jest stan włosów, jak i kształt twarzy, budowa ciała, barwa skóry i oczu, a nawet charakter klienta, czy styl, w którym  czuje się on najlepiej, lub do którego dąży.

Obecnie klienci stawiają w dużej mierze na indywidualizm swojego wyglądu, zatem fryzjerzy mają spore pole do popisu. Praktycznie nic ich nie ogranicza poza ich własną wyobraźnią i umiejętnościami. Współcześni fryzjerzy mają szeroki dostęp zarówno do najlepszych, najnowocześniejszych kosmetyków oraz urządzeń, do ich dyspozycji jest szereg szkoleń, pokazów, roboczych spotkań, na których mogą doskonalić swój fach, dostępne są też wszelkie nowinki ze świata mody i urody. Z tym wszystkim łączą się większe wymagania klientów co do profesjonalizmu fryzjerów, ale również większe możliwości, dla tych, dla których ten zawód stał się pasją.

 

5  7

 

 

Informacje dodatkowe:

 

Dajemy dodatkową możliwość zdobywania doświadczenia zawodowego poprzez:

 • praktyki zawodowe w renomowanych salonach fryzjerskich w kraju
 • tygodniowe innowacyjne kursy fryzjerskieprzy wsparciu UE
 • staże krajowe przy wsparciu UE
 • praktyki zagraniczne w ramach projektu unijnego ERASMUS+ (międzynarodowy certyfikatEuropass)

n mech 7

 

 

europass

 

Kwalifikacje uzyskiwanew wyniku kształcenia:

 • Kwalifikacja 1:
  AU.21. - wykonywanie zabiegów fryzjerskich (egzamin po 3 latach nauki potwierdzający zawód fryzjera),
 • Kwalifikacja 2:
  AU.26. - projektowanie fryzur (egzamin w 4 klasie i tytuł technika usług fryzjerskich),

 

Więcej: TECHNIK USŁUG FRYZJERSKICH

Valid XHTML 1.0 Transitional Poprawny CSS!