75. ROCZNICA BITWY O MONTE CASSINO

Uwaga, otwiera nowe okno. PDFDrukujEmail

27-05-2019

Z okazji obchodów 75. rocznicy bitwy o Monte Cassino, jednej z najbardziej zaciętych bitew II wojny światowej, delegacja ZSM została zaproszona do wzięcia udziału w uroczystości związanej z upamiętnieniem polskich bohaterów 2 korpusu gen. Władysława Andersa, który jest patronem naszej szkoły. W skład pocztu sztandarowego Zespołu Szkół Mechanicznych im. Władysława Andersa weszli: Arkadiusz Tabaka, Marek Ciebiera, Mateusz Majta, opiekę nad młodzieżą sprawowała pani Agata Pawlak.

W dniu 18 maja 2019 r. o godzinie 17:00 na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino od Mszy Świętej, sprawowanej przez biskupa polowego Józefa Guzdka, rozpoczęły się oficjalne rocznicowe obchody. Następnie swoje przemówienia wygłosili obecni na uroczystościach goście. Był to między innymi Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda, który powiedział między innymi: "Cmentarz na Monte Cassino to kawałek polskiej ziemi". Słowa te uświadomiły nam Polakom, iż daleko od polskich granicznych słupów, gdzieś w malowniczych Włoszech, leży kawałek naszej ojczyzny, kawałek naszej historii, o której musimy pamiętać tak, jak o bohaterach, którzy zginęli walcząc o wolną Polskę i wolną Europę.

Oczywiście nie mogło zabraknąć wzruszających słów innych ważnych gości obecnych na tej uroczystości, jak między innymi prezydenta Włoch Sergia Mattarelli, córki generała Władysława Andersa Anny Marii Anders oraz weteranów 2. Korpusu Polskiego.

Uroczystości zakończyły się apelem pamięci oraz salwą honorową Wojska Polskiego. Złożono również kwiaty na grobach żołnierzy spoczywających na Cmentarzu Wojennym oraz w centralnym punkcie cmentarza, którym jest grób generała Andersa, pochowanego już po wojnie wśród swoich żołnierzy. Odegrane zostały hymny Polski i Włoch.

Wspólnie przeżyte chwile na Monte Cassino oraz w czasie podróży zacieśniły relacje oraz pozwoliły nawiązać nowe przyjaźnie z grupami młodzieży z innych szkół, którym patronuje gen. Władysław Anders. Reprezentowanie szkoły podczas tak ważnych uroczystości było dla nas wielkim zaszczytem.

 

CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM!

 

Mateusz Majta 1 ct

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Valid XHTML 1.0 Transitional Poprawny CSS!