Lekcja patriotyzmu w Zamku Lubomirskich

Uwaga, otwiera nowe okno. PDFDrukujEmail

01-10-2017

W dniu 7 września klasa 3at wraz z wychowawczynią panią Agatą Pawlak wybrała się na zajęcia edukacyjne. Odwiedziliśmy Zamek Lubomirskich w Rzeszowie, gdzie w latach 1939-1944 znajdowało się więzienie niemieckie, a od 1944r komunistyczne. Pomiędzy 1944 a 1956 r. komuniści wykonali tam ponad 400 wyroków śmierci. Rolę więzienia zamek pełnił do 1981 r. Obecnie mieści się tam siedziba Sądu Okręgowego. Lekcję poprowadził pan Zenon Fajger pracownik rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, który oprowadzał nas po zamku i przybliżył nam historię tego obiektu. W jednym z pomieszczeń mogliśmy obejrzeć fotografie samego zamku oraz więzionych tam osób, jak również autentyczne drzwi z celi, na których widoczne są ślady pozostawione przez przetrzymywanych tam więźniów. Obejrzeliśmy również krótki film ukazujący rozmowę z człowiekiem, który przebywał w tutejszym więzieniu. Dowiedzieliśmy się jak okrutnie byli traktowani osadzeni. Druga część zajęć dotyczyła naszych symboli narodowych. Została nam przybliżona historia flagi, godła, oraz hymnu i ich znaczenia. Każdy z nas był zafascynowany każdą z opowieści.

Była to bardzo ciekawa lekcja historii, którą polecamy każdemu.

 

Przygotowali:

Rafał Fornal i Dominik Weber kl. 3at

 

 

 

 

 

Valid XHTML 1.0 Transitional Poprawny CSS!