Pratt & Whitney 1 września idzie do szkoły. Tylko do której?

Uwaga, otwiera nowe okno. PDFDrukujEmail

Poprawiony: 01-09-2016 Administrator 01-09-2016

 

Zespół Szkół Mechanicznych w Rzeszowie podpisał dziś umowę z Pratt & Whitney. Umowa dotyczy patronatu nad klasą w zawodzie technik mechanik.

 


 

Zespół Szkół Mechanicznych w Rzeszowie kształci w zawodach technik mechanik, technik mechanik lotniczy, technik awionik, technik mechatronik oraz technik usług fryzjerskich, a od tego roku - technik lotniskowych służb operacyjnych.

 

Dziś podpisana została umowa o patronacie nad klasą technik mechanik z firmą Pratt & Whitney (dawne WSK Rzeszów). Objęcie patronatem uczniów drugiej klasy kształcących się w zawodzie technik mechanik o specjalności operator obrabiarek numerycznych, jest kolejnym elementem współpracy największej rzeszowskiej firmy z Zespołem Szkół Mechanicznych, która trwa już wiele lat. W ramach tej współpracy PWR przekazywał szkole obrabiarki, narzędzia i elementy produkowanych przez siebie silników lotniczych, jako pomoce naukowe. Organizował wizyty studyjne dla nauczycieli przedmiotu. Funkcjonujące przy ZSM Centrum Kształcenia Praktycznego także powstawało przy współpracy z ówczesną WSK Rzeszów - przypomina Andrzej Czarnecki z Pratt & Whitney.

 

W ramach nowej umowy organizowane będą praktyki i staże, ale także szkolenia dla uczniów z zakresu funkcjonowania firmy branży lotniczej. - Tematyka zajęć dotyczyć będzie nie tylko kwestii technicznych, organizacji produkcji, ale także zagadnień z zakresu kodeksu etycznego, poufności danych - kontroli eksportu, systemu jakościowego w przemyśle lotniczym oraz zasad BHP, czyli filarów firmy Pratt & Whitney Rzeszów - precyzuje Andrzej Czarnecki.

 

- Utworzenie klasy patronackiej, to ważny krok, w konsekwentnie realizowanych przez firmy lotnicze przedsięwzięciach mających na celu zapewnienie tej branży wysoko wykwalifikowanych kadr. Po zakończeniu inwestycji w infrastrukturę edukacyjną w 12 ośrodkach Podkarpacia, nadszedł czas na dalsze działania. Mamy za sobą pilotażowe studia podyplomowe dla nauczycieli przedmiotu zrealizowane na Politechnice Rzeszowskiej. Z naszych analiz wynika, że ważnym elementem przygotowania młodych ludzi do pracy w przemyśle jest umożliwienie im zdobycia doświadczenia podczas praktyk w obszarach produkcji a także bezpośredniego kontaktu ze specjalistami firm lotniczych. Podpisane z Zespołem Szkół Mechanicznych porozumienie to umożliwia - mówi Alicja Wycisk-Kaleta, dyrektor personalny PWR.

 

Podczas inauguracji uczniowie z klasy patronackiej otrzymali koszulki firmowe PWR i zaproszenie na wycieczkę do zakładu.

 

Pratt & Whitney Rzeszów, po zmianie nazwy od 1 lipca 2015 r. kontynuuje tradycje WSK "PZLRzeszów" wybudowanej w ramach Centralnego Okręgu Przemysłowego jako PZL Wytwórnia Silników Nr 2 w Rzeszowie. Firma produkuje silniki i podzespoły do silników lotniczych krajowych i zagranicznych, od 2002, po prywatyzacji, należy do United Technologies Corporation. Zatrudnia około 3500 pracowników i wytwarza gotowe silniki oraz krytyczne części napędów do najnowocześniejszych samolotów pasażerskich i militarnych w świecie, m.in. A320 neo, Boeinga, F35 i innych oraz uczestniczy w najważniejszych programach Pratt & Whitney. W Rzeszowie zmontowane zostały wszystkie silniki stanowiące napęd do polskich F-16. Prezesem firmy od 2002 roku jest Marek Darecki.


Artykuł zaczerpnięty ze strony: rzeszow.wyborcza.pl

Valid XHTML 1.0 Transitional Poprawny CSS!