Zespół Szkół Mechanicznych w Rzeszowie

NAGRODZENI W TATRACH

PDFDrukujEmail

Poprawiony: 13-10-2014 Administrator 13-10-2014 

W nagrodę za opiekę nad salą 33, wygrany konkurs „Klasowy szyk” oraz wolontariat uczniowie: Patrycja Salach, Monika Ziaja z kl. IV gt, Cezary Szaro, Maciej Makuch, Bartek Dubiel z kl. II lt wyjechali na weekend w Tatry. Dołączył do nich Tomasz Pluta z kl. III mbt. Wspomnieniami z pobytu podzieliła się Patrycja.
Jeszcze w nocy, bo była dopiero godzina 3.30 (4.10.2014) wraz z panią Kingą i panią Iwoną wyruszyliśmy w Tatry. Dzięki doświadczeniu i rozwadze pana kierowcy bardzo szybko dojechaliśmy na miejsce. Już o 8.00 zakupiliśmy bilety do Tatrzańskiego Parku Narodowego i ruszyliśmy na szlak.
Nasza przygoda rozpoczęła się w Palenicy Białczańskiej, następnie koło Wodogrzmotów Mickiewicza skręciliśmy do Doliny Roztoki i skierowaliśmy się w kierunku Doliny Pięciu Stawów Polskich. Ku naszej radości mgły ustąpiły i mogliśmy zobaczyć jak odsłaniają nam cudowne, jesienne Tatry. To był czas na podziwianie i zdjęcia. Przy schronisku zjedliśmy śniadanie, rozgrzaliśmy się ciepłą herbatą i ruszyliśmy na Orlą Perć w kierunku Koziego Wierchu. I tak zakochaliśmy się w Tatrach J Mimo, chwilami ciężkich podejść, z uśmiechem na twarzy dotarliśmy na szczyt. Czuliśmy się niemal jak zdobywcy Himalajów, a to tylko 2291 m n.p.m. Na szczycie zjedliśmy „obiad”, toffifi, wypiliśmy całą zawartość termosów, porozmawialiśmy z resztą zdobywców i delektowaliśmy się spektaklem jaki podarowały nam jesienne Tatry. Niestety, trzeba było schodzić. Pani Kinga prowadziła nas tak, że zeszliśmy bezpiecznie i szczęśliwie. Jeszcze raz odwróciliśmy się, żeby zobaczyć nasz szczyt. Wracaliśmy koło wodospadu Siklawa. Na parkingu już czekał na nas pan Janusz i zawiózł nas do hotelu. Następnego dnia ruszyliśmy na Rusinowa Polanę. Na Wiktorówkach uczestniczyliśmy w prawdziwej góralskiej Mszy Św. Na Polanie objadaliśmy się oscypkami od Bacy Stasia.
Niestety, wszystko co dobre szybko się kończy i wizytą na Krupówkach zakończyliśmy nasz pobyt w Tatrach. Prosimy, aby więcej było takich wycieczek! Piękną puentą naszego wyjazdu są słowa św. Jana Pawła II :"Góry pozwalają doświadczyć trudu wspinaczki, strome podejścia kształtują charakter, kontakt z przyrodą daje pogodę ducha."
Dziękujemy Panu Dyrektorowi za taką niesamowitą nagrodę! 

Więcej: NAGRODZENI W TATRACH

Obchody 75 rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego

PDFDrukujEmail

04-10-2014 

W dniu 27 września 2014 r. poczet sztandarowy naszej szkoły w składzie: Patrycja Tracz i Paulina Woźniak z klasy 2 ft i Grzegorz Ziobro z klasy 2 mt pod opieką pani Marioli Ustrzyckiej uczestniczył w obchodach 75 rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego.
Uroczystość rozpoczęła Msza Święta w Kościele pod wezwaniem Świętego Krzyża, której przewodniczył biskup Edward Białogłowski. Po nabożeństwie uczestnicy obchodów udali się pod pomnik Armii Krajowej, aby oddać hołd wszystkim, którzy na Rzeszowszczyźnie i na terenie całego okupowanego kraju działali w strukturach Polskiego Państwa Podziemnego. Po oficjalnych przemówieniach i wręczeniu nominacji na wyższe stopnie oficerskie kilku byłym żołnierzom Armii Krajowej, odczytano Apel Pamięci i oddano salwę honorową. Na zakończenie uroczystości zostały złożone pod Pomnikiem wieńce i wiązanki kwiatów.

Patrycja Tracz i Paulina Woźniak z klasy 2 ftWięcej: Obchody 75 rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego

Konferencja z okazji 75 rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego

PDFDrukujEmail

03-10-2014 

W dniu 26 września 2014 r. grupa uczniów naszej szkoły z klas: 2 bt, 3 mbt i 4 bt pod opieką pani Marioli Ustrzyckiej uczestniczyła w konferencji popularnonaukowej zorganizowanej z okazji 75 rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego i 70 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, która miała miejsce w sali audytoryjnej Urzędu Marszałkowskiego. Spotkanie rozpoczęło się od przemówień Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla i Dyrektor Rzeszowskiego Oddziału IPN Ewy Leniart. Następnie dwoje kombatantów: pani Barbara Wyrzykowska i pan Mieczysław Chackiewicz zostało odznaczonych medalami za udział w Powstaniu Warszawskim.

Po tym wzruszającym momencie głos zabrał prof. Grzegorz Ostasz, który wygłosił wykład o działalności Polskiego Państwa Podziemnego na Rzeszowszczyźnie. Również kolejne wykłady: dr Piotra Szopy na temat wymiaru sprawiedliwości Polskiego Państwa Podziemnego, Mirosława Surdela o próbach udzielania pomocy Powstaniu Warszawskiemu przez struktury PPP z Polski południowo-wschodniej i Macieja Małozięcia o konspiracyjnej działalności w obwodzie AK Dębica bardzo nas zaciekawiły i wzbudziły w naszych sercach poczucie dumy z bycia Polakami i uczniami szkól ziemi rzeszowskiej, której synowie w czasie II wojny światowej wnieśli tak wielki wkład w walkę z okupantem.

W trakcie przerwy pomiędzy wykładami obejrzeliśmy bardzo ciekawą, dwujęzyczną wystawę „Polska Walcząca”, która przedstawiała strukturę i formy działalności Polskiego Państwa Podziemnego w okupowanym kraju, ze szczególnym uwzględnieniem naszej rzeszowskiej konspiracji.

Konferencję zakończył występ chóru Gimnazjum i Liceum Sióstr Prezentek, który wykonał kilka pieśni patriotycznych.

Konferencja pogłębiła naszą wiedzę i rozbudziła zainteresowanie działalnością Polskiego Państwa Podziemnego. Dzięki niej mogliśmy również poznać panią porucznik Janiną Wierzbicką-Kopeć, łączniczkę komendanta Inspektoratu Rejonowego ZWZ - AK Rzeszów Łukasza Cieplińskiego, z którą rozmowa była dla nas dużym przeżyciem.

 

Więcej: Konferencja z okazji 75 rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego

Wyniki konkursu międzyklasowego „Nasze pasje i hobby”

PDFDrukujEmail

Poprawiony: 15-01-2015 Administrator 15-01-2015 

 

WYNIKI KONKURSU

„NASZE PASJE I HOBBY”

 

Rozstrzygnięto konkurs międzyklasowy „NASZE PASJE I HOBBY”.

Zadaniem uczestników było stworzenie w klasie wspólnego kolażu dotyczącego zainteresowań.

W konkursie zwyciężyła klasa3ft i otrzymała nagrodę w postaci dofinansowania zakupu biletów do kina.

Pozostali uczestnicy konkursu: kl. 1ft, kl. 2bt, kl. 4ft zostaną nagrodzeni dniem bez pytania i sprawdzianów.

Prace konkursowe będzie można podziwiać w holu szkoły.


Gratulujemy!

PREZENTUJEMY SWOJE TALENTY PODCZAS PRESTIŻOWEJ GALI

PDFDrukujEmail

Poprawiony: 07-10-2014 Administrator 01-10-2014 

PREZENTUJEMY SWOJE TALENTY
PODCZAS PRESTIŻOWEJ GALI
ROZDANIA NAGRÓD W KONKURSIE „BIZNES KLASA”

Dnia 25 września 2014 r. trójka uczniów naszej szkoły wraz z panem Bogdanem Czachem prezentowała swoje talenty podczas prestiżowej gali rozdania nagród w konkursie ,,BIZNES KLASA” w Hotelu Rzeszów. Był to konkurs dla firm, które wspierają szkoły zawodowe i uczniów w ramach programu ,,Podkarpacie stawia na zawodowców”.
Choć gala rozpoczynała się o godzinie 18-tej na miejsce przybyliśmy wcześniej, aby przygotować stoisko. Nie zajęło nam to dużo czasu ,więc mieliśmy chwilę na przyglądanie się osiągnięciom naszych kolegów z Eletronika i Ekonomika oraz na drobne poprawki. Około godziny 17-tej zaczęli się powoli zbierać zaproszeni goście. Stoisko ZSM, a szczególnie stojące na nim samoloty i roboty, wzbudziły duże zainteresowanie.
Okazało się, że na gali zgromadziło się wiele ważnych osobistości takich jak: Marszałek Władysław Ortyl, Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy Tomasz Czop, Bartosz Górski (Wiceprezes Asseco Resovii Rzeszów) i wielu innych gości. Całe spotkanie trwało około godziny. Głównym punktem programu było wręczenie nagród. Po tym wszyscy udali się na kolację, a my zaczęliśmy powoli się pakować.
Mieliśmy naprawdę ogromny zaszczyt zaprezentować swoje osiągnięcia podczas tak ważnego wydarzenia. Z tak wielu zawodowych szkół ponadgimnazjalnych na Podkarpaciu byliśmy właśnie my, rzeszowski Elektronik oraz Zespół Szkół Ekonomicznych z Sanoka. Jest to ważne wyróżnienie dla naszego technikum.

 

 

Valid XHTML 1.0 Transitional Poprawny CSS!