Zespół Szkół Mechanicznych w Rzeszowie

Sprawozdanie z Podkarpackiego Kalejdoskopu Podróżniczego

PDFDrukujEmail

Poprawiony: 05-12-2014 Administrator 04-12-2014 


Dnia 21.11.2014r klasa II bt wybrała się na spotkanie z podróżnikami pod opieką pani Magdaleny Dworak oraz pani Doroty Kustry. Po wyjściu ze szkoły i dotarciu autobusem na miejsce wszyscy w niecierpliwością oczekiwaliśmy rozpoczęcia prezentacji. Zostaliśmy zaproszeni do auli rzeszowskiego WSiZ - u, gdzie swoją prezentację rozpoczął pan Bartłomiej Machowski. Tematem jego wykładu była podróż „Portugalia za 4 euro”. „Oprowadził” nas po całej Portugalii, pokazał najsłynniejsze zabytki, wyliczył ciekawostki, zainteresował nas tym państwem i zachęcił do podróżowania tanim kosztem, bo to jest możliwe. On sam był na to doskonałym przykładem.

Kolejnym podróżnikiem był Łukasz Bejster. Tematem jego wykładu stał się: „ Egipt w cieniu Placu Tahrir”. Opowiedział o wyprawie, dzięki której możemy poznać całkowicie inny Egipt, niż ten jaki większość z nas ma okazję zobaczyć będąc w Sharm-el-Szejk lub Hurghadzie. Kilkudniowa wizyta u egipskiej rodziny, jazda na motorach po Dolinie Królów, godziny spędzone na feluce podczas rejsów po Nilu, udział w egipskim weselu - to jedne z wielu atrakcji, jakich można doświadczyć w Egipcie. Jednakże najciekawszym fragmentem prelekcji będzie relacja z zamieszek na Placu Tahrir w Kairze w czasie „arabskiej wiosny”.
Ostatnim prezentującym swoje podróże był pan Marcin Obałek . Zilustrował nam podróż pod nazwą: „Polska Ekspedycja Amazońska – nowe odkrycia archeologiczne w lasach deszczowych Boliwii, czyli przygoda na całego!”. Projekt ten organizowany przez Stowarzyszenie Czysty Świat oraz Klub Globtroterów TOTUTOTAM ma na celu ochronę dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego amazońskiej części Boliwii. Organizatorzy prowadzą wykopaliska archeologiczne w słabo rozpoznanej strefie doliny rzeki Beni w tym na przedhiszpańskim stanowisku Uaua-uno, położonym na skraju sawann Llanos de Mojos.

Po skończonych wykładach odbyło się losowanie nagród. Większość z zaplanowanej puli zdobyli uczniowie 6 LO w Rzeszowie.

Po zakończeniu konferencji i spotkania z podróżnikami klasa udała się z powrotem do szkoły na lekcje.


Michał Żak kl. 2bt

Spotkanie z ks. prof. Michałem Hellerem

PDFDrukujEmail

Poprawiony: 04-12-2014 Administrator 24-11-2014 

W dniu 18 listopada 2014 r. grupa uczniów z klas: 2 bt, 2 mt i 4 lmt pod opieką pani Marioli Ustrzyckiej wzięła udział w spotkaniu z ks. prof. Michałem Hellerem, jednym z najwybitniejszych współczesnych kosmologów i filozofów. Na wstępie warto powiedzieć, że profesor jest osobą bardzo cenioną nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Jest laureatem nagrody Templetona (jako jedyny Polak), wykłada na wielu uczelniach amerykańskich i angielskich m.in. na Harwardzie i Oxfordzie, a w tym roku został odznaczony przez Prezydenta RP Orderem Orła Białego.

Wykład, który miał miejsce w Rzeszowskiej Filharmonii, był zatytułowany "Od Wielkiego Wybuchu do Gułagu". Już sama tematyka wykładu bardzo nas zaintrygowała   i wzbudziła naszą ciekawość. Poza tym chcieliśmy poznać tego wybitnego naukowca o bardzo interesującej osobowości.

Ksiądz Heller na początku spotkania wytłumaczył nam Teorię Wielkiego Wybuchu i powstania Wszechświata, idąc dalej, skończył na Gułagu i współczesnych losach ludzkości. Dość często odnosił się w swoim wykładzie do problemu Dobra i Zła. Zaskakujące było to, jak łączył nauki ścisłe (matematykę, fizykę) właśnie z istnieniem Dobra i Zła . W ciekawy sposób zespalał dwie w ogóle nie pasujące do siebie rzeczy, które jak się okazuje są ze sobą bardzo powiązane. Razem z nim rozmyślaliśmy nad istnieniem Wszechświata i rozwojem nauki. Po wykładzie księdza mogliśmy zadawać mu pytania, na które dostawaliśmy trochę zawiłe dla nas, ale bardzo mądre odpowiedzi. Ks. prof. Michał Heller to naprawdę wspaniała osobowość (w dodatku z poczuciem humoru) i czujemy się niezwykle zaszczyceni, że mieliśmy okazję uczestniczyć w spotkaniu z nim.


Katarzyna Bieda z klasy 4 lmt

 

WYNIKI KONKURSU

PDFDrukujEmail

Poprawiony: 03-12-2014 Agnieszka Kapłon 03-12-2014 

WYNIKI KONKURSU NA PREZENTACJĘ MULTIMEDIALNĄ

„POWSTANIE WARSZAWSKIE I JEGO BOHATEROWIE”

 

I miejsce – Szymon Saj 1lt

II miejsce - Bartłomiej Gil 2mt

III miejsce –Gabriela Nawój 2ft

 

          Serdecznie gratulujemy. Nagrody i dyplomy zostaną wręczone podczas najbliższej uroczystości szkolnej.

 

               

                       

"Szkoła zawodowa – mój wybór"

PDFDrukujEmail

Poprawiony: 30-11-2014 Administrator 28-11-2014 


Zapraszamy do udziału w konkursie "Szkoła zawodowa – mój wybór”, który jest organizowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Celem konkursu jest upowszechnianie kształcenia zawodowego. Zadaniem uczestników jest wykazanie się umiejętnościami, kreatywnością i takim sposobem prezentacji tematu, który zachęci do świadomego planowania własnej kariery edukacyjno - zawodowej.

Przedmiotem konkursu jest wykonanie pracy na temat „Wybrałam/wybrałem szkołę zawodową, bo...”w jednej z trzech kategorii:

  • praca pisemna (opowiadanie, esej, inna forma) – nie więcej niż 3strony standardowego maszynopisu (1800 znaków na stronę, bez spacji),
  • praca plastyczna – dowolną techniką,
  • film – dowolną techniką, również z wykorzystaniem telefonów komórkowych, o długości 3-7 minut, zapis w formatach AVI lub MPEG.

Prace konkursowe należy dostarczyć do właściwego terytorialnie kuratorium oświaty z dopiskiem: Konkurs „Szkoła zawodowa – mój wybór” do dnia 31 marca 2015 r.


Zainteresowanych prosimy o zgłaszanie się do p. Edyty Dragulskiej

Regulamin konkursu >>

Strzał w dziesiątkę!

PDFDrukujEmail

Poprawiony: 11-12-2014 Administrator 27-11-2014 

W dniu 20 listopada 2014 r. grupa 27 uczniów naszej szkoły z klas 1lt, 1 at, 1bt, 1 et, 1 mbt i 3 ft pod opieką nauczycieli: pana Andrzeja Frydrycha i pana Tomasza Chrapka odwiedziła strzelnicę sportową "Strzelka" w Zabajce.

Na początku odbyliśmy szkolenie dotyczące bezpieczeństwa i prawidłowego posługiwania się bronią. Strzelaliśmy z pistoletów COLT, KBKS, karabinu ANSCHUTZ oraz z GLOCKA o kalibrze 9mm. Szkolenie, jak również samo oddawanie strzałów, sprawiało nam wielką frajdę.Zastrzyk energii, który nam zafundował pan Andrzej zachęcił wielu z nas do tego typu wyjazdów. W najbliższej przyszłości planujemy taką właśnie wycieczkę. Naprawdę polecamy wyjazdy na strzelnicę! Obecność w naszym gronie   Sabiny Stec z klasy 3 ft udowadnia, że jest to rozrywka nie tylko dla mężczyzn.


Maciej Pecka 1 at

  

Więcej: Strzał w dziesiątkę!

Valid XHTML 1.0 Transitional Poprawny CSS!