TYPY SZKÓŁ

PDFDrukujEmail

TECHNIK MECHANIK

 

Technik mechanik to tradycyjny ale równocześnie super nowoczesnywymagający zawód. Jego atrakcyjność jest szczególnie widoczna na Podkarpaciu ze względu na działające tutaj firmy branży lotniczej i mechanicznej stanowiące znaną na całym świecie „DOLINĘ LOTNICZĄ”. Absolwenci tego zawodu są poszukiwani przez pracodawców, mają otwartą drogę do dalszego rozwoju i kariery zawodowej.

 

n mech

 

Informacja dodatkow:

 

Uczniowie w trakcie nauki odbywają szkolenia praktyczne w formie:

 • ozajęć praktycznych,
 • opraktyk zawodowych.

Zajęcia praktyczne odbywają się w Centrum Kształcenia Praktycznego w Rzeszowie (www.ckp.rzeszow.pl). Uczniowie uczą się miedzy innymi obsługiwać obrabiarki sterowane numerycznie.

 

Praktyki zawodowe realizowane są w firmach branży lotniczej należących do Stowarzyszenia Grupy Przedsiębiorców Przemysłu Lotniczego „DOLINA LOTNICZA” (www.dolinalotnicza.pl), a także w innych lokalnych firmach branży mechanicznej a są to:

 • Pratt & Whitney Rzeszów S.A (dawniej WSK PZL-Rzeszów S.A) – światowy potentat w dziedzinie produkcji komponentów lotniczych i kompletnych jednostek napędowych,
 • Pratt & Whitney AeroPower Rzeszów – światowy lider w zakresie projektowania, produkcji oraz napraw pomocniczych jednostek zasilających APU do wszelkiego typu samolotów pasażerskich,
 • Teknia Rzeszów, Ramirent Rzeszów, Techprint, B&M OPTIC, Hasborg, Pamarpol, Borg Warner, Remet CNC Technology, Gwintmar i wiele innych.

 

n mech 5

 

aeropower pw

 

TEKNIA

 

BorgWarner

 

n mech 6

 

n mech 8

 

Najlepsi uczniowie odbywają praktyki zawodowe za granicą w ramach programu ErasmusPlus w firmach branży mechanicznej w Walencji (Hiszpania) i Lizbonie (Portugalia).

 

n mech 7

 

 

Kwalifikacje uzyskiwane w wyniku kształcenia:

 • Kwalifikacja 1:
  MG.19. Użytkowanie obrabiarek skrawających
 • Kwalifikacja 2:
  MG.44. Organizacja i nadzorowanie procesów produkcji maszyn i urządzeń

 

Więcej: TECHNIK MECHANIK
PDFDrukujEmail

TECHNIK USŁUG FRYZJERSKICH

 

Technik usług fryzjerskich to kreatywny i wymagający zawód dla tych wszystkich którzy potrafią szybko reagować na zmieniające się trendy i modę oraz cenią sobie niezależność.
Współcześnie fryzjerzy lubią nazywać się stylistami i choć dla klientów jest to tylko bardziej chwytliwa nazwa tego zawodu, jednak warto by zastanowić się, czy faktycznie od dzisiejszych fryzjerów nie wymaga się czegoś więcej niż strzyżenia i ułożenia fryzury.

Fryzjerstwo to jedna z tych prac, której efekty widoczne są natychmiast po obsłużeniu klienta. Pasja i talent przekładają się bezpośrednio na wygląd i samopoczucie klienta oraz jego uznanie.

Topowi fryzjerzy mają w sobie coś z artysty, a raczej artystami są. Nie tylko tworzą fryzury, ale również, a może przede wszystkim, kreują wizerunek swojego klienta. Trafny dobór kolorów, stylu uczesania, formy fryzury, a nawet sposobu strzyżenia jest tym, co przesądza o sukcesie w zawodzie fryzjerskim. Przy czym tak samo ważne przy wyborze określonej propozycji jest stan włosów, jak i kształt twarzy, budowa ciała, barwa skóry i oczu, a nawet charakter klienta, czy styl, w którym  czuje się on najlepiej, lub do którego dąży.

Obecnie klienci stawiają w dużej mierze na indywidualizm swojego wyglądu, zatem fryzjerzy mają spore pole do popisu. Praktycznie nic ich nie ogranicza poza ich własną wyobraźnią i umiejętnościami. Współcześni fryzjerzy mają szeroki dostęp zarówno do najlepszych, najnowocześniejszych kosmetyków oraz urządzeń, do ich dyspozycji jest szereg szkoleń, pokazów, roboczych spotkań, na których mogą doskonalić swój fach, dostępne są też wszelkie nowinki ze świata mody i urody. Z tym wszystkim łączą się większe wymagania klientów co do profesjonalizmu fryzjerów, ale również większe możliwości, dla tych, dla których ten zawód stał się pasją.

 

5  7

 

 

Informacje dodatkowe:

 

Dajemy dodatkową możliwość zdobywania doświadczenia zawodowego poprzez:

 • praktyki zawodowe w renomowanych salonach fryzjerskich w kraju
 • praktyki zagraniczne w ramach projektu unijnego ERASMUS+ (międzynarodowy certyfikat Europass)

n mech 7

 

 

europass

 

Kwalifikacje uzyskiwanew wyniku kształcenia:

 • Kwalifikacja 1:
  FRK.01. - Wykonywanie zabiegów fryzjerskich
 • Kwalifikacja 2:
  FRK.03. - Projektowanie fryzur

 

Więcej: TECHNIK USŁUG FRYZJERSKICH
PDFDrukujEmail

BRANŻOWA SZKOŁA I STOPNIA
W ZAWODZIE FRYZJER

 

Fryzjer zwany teraz coraz częściej stylistą fryzur jest osobą, która zawodowo zajmuje się układaniem fryzur zgodnie z życzeniem klienta. W pierwszej kolejności doradza wybór odpowiedniej fryzury, dopasowanej do kształtu twarzy klienta i jego kolorystyki lub proponuje odpowiednie modyfikacje. Wykonuje zabiegi fryzjerskie, takie jak: strzyżenie, mycie, pielęgnowanie, modelowanie, układanie włosów, czesanie, trwała ondulacja, rozjaśnianie i farbowanie włosów, za pomocą różnorodnych narzędzi, z wykorzystaniem specjalistycznych aparatów oraz materiałów fryzjerskich. Gromadzi i udostępnia żurnale fryzjerskie, pomocne w doborze fryzury. Śledzi mody i techniki fryzjerskiej, stosuje nowoczesne aparaty i środki fryzjersko-kosmetyczne.

 

Fryzjerstwo jest zawodem, który nieustannie się rozwija, stale podnosi się poziom oferowanych usług. Nowe technologie, ewoluujący rynek mody, wzrastająca potrzeba społeczna dbania o wygląd, wpływają na zmianę oczekiwań wśród klientów, co powoduje że nieustannie jest zapotrzebowanie na zatrudnienie fryzjerów.

 

Fryzjer to kierunek, który umożliwia nabycie umiejętności i praktyki w zawodzie. Absolwent fryzjerstwa potrafi prowadzić salon fryzjerski zarówno pod względem praktycznym jak i estetycznym. Posiada nie tylko wiedzę i umiejętności istotne do wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych oraz strzyżenia włosów, ale potrafi również dokonać analizy kolorystycznej i przeprowadzić zabieg koloryzacji. Zna zasady sprzedaży i ekspozycji artykułów fryzjerskich, potrafi ocenić je pod względem jakościowym i estetycznym. Fryzjer zna też podstawy komunikacji z klientem, które są bardzo ważne w tym zawodzie. 

 

W ramach zawodu fryzjer zdobywa kwalifikację AU.21.:

Wykonywanie zabiegów fryzjerskich.

 

 

 

Informacje dodatkowe (innowacje, specjalizacje…)

 

Dajemy możliwość rozwoju w formie szkoleń branżowych i udziału w zagranicznych lub krajowych praktykach oraz stażach, a to wszystko w ramach realizowanych przez nas projektów unijnych jak: ERASMUS+ oraz „ Rzeszowskie szkoły otwarte na rynek pracy”. 

 

n mech 7


 

Rzeszowskie szkoły zawodowe otwarte na rynek pracy
Projekt dofinansowany ze środków
Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach
Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego

na lata 2014-2020

 

 

Kwalifikacje uzyskiwane w wyniku kształcenia:

 

AU.21. - wykonywanie zabiegów fryzjerskich (egzamin po 3 latach nauki potwierdzający zawód fryzjera

 

Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie fryzjer po potwierdzeniu kwalifikacji AU.21. Wykonywanie zabiegów fryzjerskich może uzyskać dyplom potwierdzający kwalifikacje w zawodzie technik usług fryzjerskich po potwierdzeniu dodatkowo kwalifikacji AU.23. Projektowanie fryzur oraz uzyskaniu wykształcenia średniego.

 

Więcej: Branżowa szkoła I stopnia - fryzjer

Valid XHTML 1.0 Transitional Poprawny CSS!