TYPY SZKÓŁ

20-02-2018 

baner 2-2018

PDFDrukujEmail

TECHNIK LOTNISKOWYCH SŁUŻB OPERACYJNYCH

 

Technik Lotniskowych Służb Operacyjnych to nowoczesny i wymagający zawód przyszłości, stawiający przed nowymi wyzwaniami i dający możliwość samorealizacji oraz dużej satysfakcji z wykonywanej pracy. Absolwenci tego zawodu są bardzo poszukiwani przez pracodawców, którzy cenią pracownika dobrze wykształconego i potrafiącego szybko reagować na zmieniającą się rzeczywistość.

 

 

 

Kwalifikacje uzyskiwane w wyniku kształcenia:

 • Kwalifikacja 1:
  AU.37 Obsługa operacyjna portu lotniczego
 • Kwalifikacja 2:
  AU.38 Prowadzenie działań we współpracy ze służbami żeglugi powietrznej

 

 

Więcej: TECHNIK LOTNISKOWYCH SŁUŻB OPERACYJNYCH
PDFDrukujEmail

TECHNIK MECHANIK LOTNICZY

 

Technik mechanik lotniczy to wysokiej klasy specjalista upoważniony do poświadczania czynności wykonywanych podczas serwisowania statku powietrznego. Mechanik lotniczy obsługi hangarowej wykonuje czynności techniczne podczas przeglądów okresowych między lotami, ściśle współpracuje z technologami. Mechanik lotniczy obsługi liniowej wykonuje czynności lotnicze bezpośrednio przed lotem, ściśle współpracuje z pilotami.

 

mech lot

 

 

Informacje dodatkowe:

 

Uczniowie w trakcie nauki odbywają szkolenie praktycznew formie:

 • laboratoriów (pracownie szkolne)
 • zajęć praktycznych (Centrum Kształcenia Praktycznego w Rzeszowie,Pratt&Whitney Aero Power, Linetech S.A.)
 • zajęć praktycznych obsługowych (Linetech S.A, Ośrodek Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej, Aeroklub Rzeszowski)
 • praktyk zawodowych (Linetech S.A.,Ośrodek Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej, Aeroklub Rzeszowski, Aeroklub Podkarpacki w Krośnie, EADS PZL Warszawa Okęcie, Pratt& Whitney Aero Power, Heli Onei inne)

Zajęcia praktyczne z zakresu obróbki mechanicznej odbywają się w Centrum Kształcenia Praktycznego (CKP) w Rzeszowie, a z zakresu montażu i serwisowania silników lotniczychw Pratt& Whitney Aero Power

 

aeropower pw

 

Zajęcia praktyczne obsługowe statków powietrznych odbywają się w rzeczywistym środowisku obsługowym Linetech S.A., Ośrodka Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej (OKL) w Jasionce i Aeroklubu Rzeszowskiego (AR) w Jasionce

 

 

linetech

 

 

okl rz

 

 

 

 

Praktyki zawodowe realizowane są wLinetech S.A., Ośrodku Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej, Aeroklubie Rzeszowskim w Jasionce, Aeroklubie Podkarpackim w Krośnie, EADS PZL Warszawa Okęcie, Pratt& Whitney Aero Power,Heli One i wielu innych firmach lotniczych)

 

 

 

 

AirbusM-PZL 3DBlue

 

 

heli one

 

 

Nasi partnerzy :

 • Pratt & WhitneyAeroPowerRzeszów – światowy lider w zakresie projektowania, produkcji oraz napraw pomocniczych jednostek zasilających APU do wszelkiego typu samolotów pasażerskich
 • Linetech S.A.– największa na polskim rynku organizacja MRO z kapitałem prywatnym.Najbardziej dynamicznie rozwijająca się firma MRO w Europie środkowo - wschodniej. Prowadzi działalność w siedmiu polskich portach lotniczych:Warszawie, Poznaniu, Katowicach, Krakowie, Gdańsku, Rzeszowie i Wrocławiu. Dzięki najnowocześniejszym w Europie Środkowej hangarom w Katowicach i w Rzeszowie, wykonuje najbardziej skomplikowane przeglądy techniczne, jak i naprawy strukturalne dużych samolotów pasażerskich.
 • Ośrodek Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej (OKL) - największy w Polsce cywilny ośrodek kształcenia pilotów i mechaników lotniczych. Jest jednostką organizacyjną Politechniki Rzeszowskiej, powołaną do prowadzenia szkoleń dla uzyskania licencji, uprawnień oraz kwalifikacji lotniczych.

 

Najlepsi uczniowie odbywają praktyki zawodowe za granicą w ramach programu ErasmusPlusw firmach branży lotniczej w Lizbonie (Portugalia)

 

awionik 2

 

Uczniowie ZSM w zawodzie technik mechanik lotniczy maja możliwość odbywania w okresie wakacyjnym płatnych staży zawodowych w firmie Linetech S.A. na lotniskach Warszawa Okęcie, Katowice Pyrzowice i Rzeszów Jasionka. 

http://rzeszow.tvp.pl/35907509/praktyki-zawodowe-przyszlych-mechanikow-lotniczych

 

 

Do wyboru następujące oddziały:

 

 • klasa do licencji B3 mechanika lotniczego (program szkolenia certyfikowany przez Urząd Lotnictwa Cywilnego)
 • klasa patronacka Pratt& Whitney Aero Power (profil: produkcja silników lotniczych)
 • klasa patronacka Linetech S.A. (profil: serwisowanie dużych statków powietrznych)

 

 

Kwalifikacje uzyskiwanew wyniku kształcenia:

 

Kwalifikacja:

 • MG.31. - wykonywanie obsługi liniowej i hangarowej statków powietrznych

 

Więcej: TECHNIK MECHANIK LOTNICZY
PDFDrukujEmail

TECHNIK AWIONIK

 

Technik awionik jest to unikatowy kierunek kształcący mechaników statków powietrznych, który obejmuje obsługę pokładowych urządzeń radionawigacyjnych, radiokomunikacyjnych oraz przyrządów pokładowych statków powietrznych. Awionik obsługuje elektronikę na pokładach statków powietrznych oraz zajmuje się obsługą liniową i hangarową wyposażenia elektrycznegoawionicznego statku powietrznego.

 

Na kierunku Technik Awionik uczniowie Zespołu Szkół Mechanicznych w Rzeszowie praktyki i staże odbywają w firmach: Ośrodek Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej w Jasionce, Aeroklub Rzeszowski, LineTech, Heli-One Poland, Aeroklub Podkarpacki w Krośnie, EADS PZL Warszawa-Okęcie, Pratt & Whitney AeroPower, Lizbona (Portugalia) w ramach projektu unijnego ERAZMUS+, natomiast zajęcia praktyczne w klasie III i IV w LineTech.


awionik 1

 

 

Informacja dodatkowe:

 • zajęcia dodatkowe z wykonywania modeli samolotów, programowania mikroprocesorów,
 • coroczne wycieczki do Muzeum Lotnictwa Cywilnego w Krakowie,
 • część zajęć prowadzony przy wsparciu symulatorów lotniczych,
 • metody projektów przygotowujące uczniów do przyszłej pracy projektanta awioniki.

 

Kwalifikacje uzyskiwane w wyniku kształcenia:

 

EE.12. - wykonywanie obsługi liniowej statków powietrznych i obsługi hangarowej wyposażenia awionicznego

 

Więcej: TECHNIK AWIONIK
PDFDrukujEmail

TECHNIK MECHATRONIK

 

Technik mechatronik to nowoczesny, wymagający i poszukiwany zawód na rynku pracy. Mechatronik to osoba, która umie projektować nowoczesne urządzania i linie produkcyjne. Potrafi łączyć umiejętności wielu dziedzin nauki, bo tego wymaga nowoczesny przemysł. Obserwuje się stały wzrost zapotrzebowania na specjalistów w tym zawodzie. Znajdują oni zatrudnienie w energetyce, medycynie, przemyśle lotniczym, budownictwie, samochodowym i wielu innych branżach.

 

 

 

Informacja dodatkowe:

 • wyjazdy na Międzynarodowe Targi „Automaticon” w Warszawie,
 • wyjścia na Uniwersytet Rzeszowski i Politechnikę Rzeszowską na wydziały mechatroniczne,
 • praktyki zagraniczne w Berlinie (Niemcy) i Walencji (Hiszpania).

 

 

Kwalifikacje uzyskiwane w wyniku kształcenia:

 

 • Kwalifikacja 1:
  EE.02. – Montaż, uruchamianie i konserwacja urządzeń i systemów mechatronicznych
 • Kwalifikacja 2:
  EE.21. – Eksploatacja i programowanie urządzeń i systemów mechatronicznych


Więcej: TECHNIK MECHATRONIK

Valid XHTML 1.0 Transitional Poprawny CSS!