Ogólnopolska akcja "Jak nie czytam jak czytam”

05-06-2019 

7 czerwca 2018 r. (piątek) włączamy się w ogólnopolską akcję "Jak nie czytam jak czytam". W ubiegłym roku w całej Polsce czytało 459 409 uczniów. Celem akcji jest promocja czytelnictwa oraz inicjowanie mody na czytanie. 

W tym dniu pobijamy rekord w czytaniu w jednym momencie o godzinie 10:00. Wyznaczone klasy wraz z opiekunami spotykają się na trzeciej godzinie lekcyjnej (9:40 - 10:25) w Auli skąd wspólnie wyruszymy na Bulwary nad Wisłokiem aby zgromadzić się obok fontanny i czytać. Każdy uczeń powinien przynieść ze sobą książkę (własną bądź wypożyczoną dzień wcześniej z biblioteki). 

 

Bibliotekarze

 

Klasa 1mst na lotnisku w Jasionce

05-06-2019 

29 maja 2019r. klasa 1 mst zwiedzała port lotniczy w Jasionce pod opieką pani Ewy Wojakowskiej i pana Dawida Grudzińskiego.

Podczas wizyty mogliśmy zobaczyć jak odbywa się odprawa pasażerów, zdawanie bagażu i kontrola osobista, lądowanie statku powietrznego i jego przygotowanie do lotu. Obejrzeliśmy rozładunek, załadunek, uzupełnienie paliwa oraz naładowanie akumulatorów do następnego lotu. Dowiedzieliśmy się także jak funkcjonuje lotnisko pod względem zabezpieczeń. Mieliśmy okazję na własnej skórze przekonać się o wysokiej jakości bezpieczeństwa. Zaprezentowano nam także wozy i zaopatrzenie lotniskowej straży pożarnej do zwalczania zagrożeń na terenie lotniska i poza nim. Zapoznano nas z wyzwaniami, z którymi muszą się mierzyć strażacy, uzyskaliśmy informacje na temat szkoleń ratowników i ich obowiązków.

Po opuszczeniu lotniska w Jasionce i powrocie do Rzeszowa w budynku WiMBP przy ul. Sokoła obejrzeliśmy wystawę pod tytułem „Świat Herlinga – Grudzińskiego”. Ostatnim punktem była Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa, gdzie podziwialiśmy zdjęcia na wystawie ”Rzeszów – dawniej i dziś”.

 

Michał Spirała 1mst

 

 

Więcej: Klasa 1mst na lotnisku w Jasionce

Ciekawa lekcja z native speakerami

05-06-2019 

W dniu 4 czerwca 2019 r. w klasie 1 act odbyły się zajęcia języka angielskiego z rodziną Państwa Rucin - native speakerami za Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej.

Carol, Craig i ich syn Andrew zaangażowali całą klasę do aktywnego udziału w rozmowach wykorzystując przy tym bardzo ciekawe metody pracy. Cała lekcja przeprowadzona została w języku angielskim, co pozwoliło uczniom wykorzystać nabyte umiejętności w praktyce.

Były to niezwykle atrakcyjne zajęcia, a rodzina Państwa Rucin już zapowiedziała, że w przyszłym roku szkolnym ponownie zawita do ZSM.

 

Oferty pracy dla absolwentów ZSM

04-06-2019 

 

Zachęcamy absolwentów, którzy ukończyli naszą szkołę do zapoznania się z ofertami pracy w firmie BorgWarner Poland z siedzibą w Jasionce.

 

Firma prowadzi aktualnie rekrutację na stanowiska:

Oferty są bardzo atrakcyjne, dające możliwości rozwoju.

Uczeń ZSM wśród laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego

04-06-2019 

30 kwietnia br. w Warszawie odbyła się uroczystość podsumowania Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego "75 rocznica bitwy o Monte Cassino" oraz rozdania nagród. Z przyjemnością informujemy, że w gronie laureatów konkursu znalazł się uczeń klasy 2ct, Krzysztof Tłuczek, którego praca została nagrodzona wyróżnieniem. W konkursie wzięło udział 332 szkoły i 3286 uczniów ze szkół w całym kraju. Ostatecznie do etapu finałowego w kategorii szkół ponadgimnazjalnych przeszło 77 szkół i 212 uczniów. Jury zdecydowało się nagrodzić 21 uczniów, wśród których znalazł się również Krzysztof. Nauczyciele przygotowującym naszego ucznia do udziału w konkursie był Pan Wojciech Kubala.

 

 

 

 

 

 

Więcej: Uczeń ZSM wśród laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego

Wyniki konkursu "BLIŻEJ SIEBIE"

04-06-2019 

W dniu 24.05.2019 r. odbył się konkurs wiedzy psychologicznej pt.: "BLIŻEJ SIEBIE". Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem, wzięło w nim udział 13 uczniów z klas: 1ft, 1mst, 2at, 2dt, 2mst.

 

Laureaci konkursu:

 • I miejsce: Klaudia Dańczuk kl. 2mst
 • II miejsce: Adrian Draus kl. 2dt
 • III miejsce: Martyna Woś kl. 1ft
 • Wyróżnienie: Dawid Łojek kl. 2dt

GRATULUJEMY!!!

 

Nagrody zostaną wręczone podczas uroczystego zakończenia roku szkolnego.
Konkurs przygotowały i przeprowadziły: p. Edyta Dragulska, p. Iwona Adamiec-Zielińska

 

Wyniki Konkursu Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych: Australia i Kanada

04-06-2019 

Z przyjemnością ogłaszamy zwycięzców tegorocznego konkursu:

 • I miejsce: Krystian Zapłociński kl. 2 mst
 • II miejsce: Kacper Pietrzak kl. 3 mt
 • III miejsce: Jakub Bochniak kl. 1 ht

Serdecznie gratulujemy!

 

Nagrody zostaną wręczone podczas uroczystego zakończenia roku szkolnego. Organizatorzy: M. Bardzik, S. Łoboda

 

Dzień Patrona Szkoły

03-06-2019 

W tym roku świętowaliśmy Dzień Patrona naszej Szkoły gen. W. Andersa 30-ego  maja.  Z tej okazji w auli szkolnej odbył się finał Konkursu Wiedzy o gen. W. Andersie przeplatany programem słowno - muzycznym.

W konkursie wzięły udział czteroosobowe drużyny z klas 1mst, 1bt, 2at, 2 dt oraz drużyna Nauczycieli w składzie p. Joanna Cichoń, p. Iwona Zielińska, p. Bogdan Czach oraz p. Tadeusz Reichel. W finale drużyny zmierzyły się z trudnymi pytaniami na temat naszego Patrona, 2-go Korpusu, a także musieli m.in. uzupełnić tekst pieśni Czerwone maki.  Uczestnicy wzięli również udział w internetowej konkurencji Kahoot , która była zarówno edukacyjna jak i miejscami zabawna. Były również zadania dla uczniów z publiczności, którzy bezbłędnie odpowiadali na pytania wygrywając drobne gadżety. 

W trakcie konkursu mogliśmy wysłuchać poruszającej recytacji wiersza zaprezentowanego przez Krystiana Bartonia z kl. 2 bt i Wojtka Magonia z 3mt, wojskowego wykonania Marszu  2-go Korpusu przez uczniów z kl. 1 ct., a także kilku patriotycznych piosenek w interpretacji Joasi Niemiec, Julii Kardaś z kl. 1 ft oraz Krystiana Bartonia. 

Po ostrej rywalizacji w konkursie na I miejscu uplasowali się nauczyciele ( oddając swoje nagrody kolejnej drużynie), na II miejscu kl. 1 bt, a III miejsce kl. 1mst. Serdecznie gratulujemy !

 

 

 

 

 

 

 

 

Więcej: Dzień Patrona Szkoły

Praktyki zawodowe w Walencji

03-06-2019 

 

Ostatnie dwa tygodnie Naszego pobytu w Walencji były bardzo intensywne. Czas spędziliśmy na ćwiczeniach fizycznych w ramach Esmovi FIT, konstruowaniu robotów do zapasów- Esmovia Tech, oraz zwiedzaliśmy muzeum Fallas, aby poznać tradycję Święta Ognia. To nie wszystko - razem z mieszkańcami tego słonecznego miasta, oglądaliśmy mecz o Puchar Króla, wyświetlony na ulicach Walencji. Po zmaganiach sportowych, świętowaliśmy wielką wygraną we wspaniałym stylu. Ten wieczór pozwolił nam zatopić się w kulturze Hiszpanii, poznać wielu znajomych, pomimo bariery językowej, zyskaliśmy wiele wspaniałych chwil, z mieszkańcami. Warto wspomnieć, że przyłączyli się nawet do celebracji urodzin jednego z nas.

Niestety, wszystko co dobre kiedyś się kończy. Opuściliśmy to magiczne miasto, zabieramy ze sobą- bagaż doświadczeń, wspomnienia, oraz kilka pamiątek schowanych w walizkach.

 

 

 

 

 

 

Więcej: Praktyki zawodowe w Walencji

Sukces uczniów ZSM

31-05-2019 

25 maja 2019 roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w finale wojewódzkim Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego.

Drużyna w składzie: Bartosz Hadała 1 lt, Rafał Nadłonek 2 mst, Mikołaj Szmuc 2 at zajęła IV miejsce, co jest dużym sukcesem, tym bardziej, że nie jesteśmy szkołą samochodową. Indywidualnie Mikołaj Szmuc zajął VI miejsce.

Gratulujemy i życzymy sukcesów w przyszłym roku. Opiekunem drużyny był pan Andrzej Frydrych.

 

 

 

Wyniki szkolnego konkursu wiedzy o teatrze "Magia teatru"

31-05-2019 

27 maja odbyła się druga edycja szkolnego konkursu wiedzy o teatrze "Magia teatru". W tym roku pytania dotyczyły spektaklu Teatru Telewizji „Cena”. W konkursowych zmaganiach najlepsi okazali się uczniowie:

 • I miejsce Dominik Koryś - klasa 3 mt
 • II miejsce Alan Fortuniak - klasa 1 act
 • III miejsce Wojciech Sandomierski - klasa 1 act

Serdecznie gratuluję zwycięzcom i dziękuję za liczny udział uczniom z klas: 1act, 2at, 2ct, 3mt. Zapraszam do udziału w konkursach humanistycznych w przyszłym roku.

 

Agnieszka Kapłon

 

Ogólnopolski Konkurs Języka Angielskiego FOX

30-05-2019 

 

5 marca  2019 r. odbył się w naszej szkole Ogólnopolski Konkurs Języka Angielskiego FOX pod patronatem naukowym Instytutu Filologii Angielskiejoraz Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Poziom Konkursu od lat jest bardzo wysoki i oprócz wiedzy językowej oraz kulturoznawczej wymaga również przeczytania lektury w języku angielskim.
Udział w nim wzięli uczniowie z klas 1mst, 2mst, 2bt, 3lt, 3est i 4bt.

 • Patryk Pasko
 • Gabriela Zarzycka
 • Hubert Futoma
 • Jakub Rusinek
 • Jakub Duda
 • Rafal Nadlonek
 • Kacper Rawdanowicz
 • Kacper Litwinski
 • Karolina Wolowiec
 • Krystian Zaplocinski
 • Wojciech Szyna

W maju 2019 r. podano wyniki Konkursu. Patryk Paśko z kl.1 mst uzyskał najlepszy wynik w szkole i otrzymał dyplom od organizatorów oraz nagrodę książkową ufundowaną przez wydawnictwo MMPublications. Pozostali uczestnicy otrzymali Dyplomy Uczestnictwa.

Gratulujemy i zachęcamy do Konkursu w przyszłym roku.

 

Organizatorzy: Mariola Berrahal, Lucyna Sulencka

Zawody Learn&Fly

27-05-2019 

 

22 maja, na terenie Pratt&Whitney w Rzeszowie, odbył się krajowy etap zawodów Learn&Fly, międzynarodowego projektu związanego z branżą lotniczą, współfinansowanego w ramach programu Unii Europejskiej ERASMUS+. Organizatorem zawodów była Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza. Przez ponad miesiąc drużyny pracowały nad modelami, a wynik swoich prac – obliczenia, rysunki techniczne, proces budowania, czy też wyniki symulacji i testów stworzonych modeli, zaprezentowały w raporcie. Jury składające się z  przedstawicieli organizatora zawodów i koordynatora projektu, samorządu, kuratorium, sponsora oraz eksperta lotnictwa, miało za zadanie ocenić raport i prezentację każdego z zespołów w trakcie dnia zawodów. Następnym etapem były loty.

Każda drużyna miała 5 prób lotów – model musiał odbyć prawidłowy lot szybowy z obciążeniem, na jak najdłuższą odległość. Zbudowane modele oceniane były także pod względem zgodności konstrukcji z regulaminem konkursu (komisja naliczała ewentualne punkty karne za każde naruszenie). Samolot musiał przejść również tzw. "crash test", a następnie odbyć prawidłowy płynny lot.

Zespół Szkół Mechanicznych reprezentowały drużyny Eskadra, Volant Team oraz RC-KP przygotowywane przez panów Bogdana Czacha oraz Maksymiliana Sobczaka.

Niezmiernie miło nam ogłosić, iż drużyna "RC-KP", którą reprezentowali uczniowie klasy 2 lt w składzie: Dominik Adach, Kamil Leniart, Dominik Kotula oraz Wojciech Bieniek zajęła wysokie trzecie miejsce (wygrana 200 euro), pokonując profesjonalne zespoły modelarskie.

 

Dominik Kotula

 

 

 

 

 

 

 

 

Więcej: Zawody Learn&Fly

75. ROCZNICA BITWY O MONTE CASSINO

27-05-2019 

Z okazji obchodów 75. rocznicy bitwy o Monte Cassino, jednej z najbardziej zaciętych bitew II wojny światowej, delegacja ZSM została zaproszona do wzięcia udziału w uroczystości związanej z upamiętnieniem polskich bohaterów 2 korpusu gen. Władysława Andersa, który jest patronem naszej szkoły. W skład pocztu sztandarowego Zespołu Szkół Mechanicznych im. Władysława Andersa weszli: Arkadiusz Tabaka, Marek Ciebiera, Mateusz Majta, opiekę nad młodzieżą sprawowała pani Agata Pawlak.

W dniu 18 maja 2019 r. o godzinie 17:00 na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino od Mszy Świętej, sprawowanej przez biskupa polowego Józefa Guzdka, rozpoczęły się oficjalne rocznicowe obchody. Następnie swoje przemówienia wygłosili obecni na uroczystościach goście. Był to między innymi Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda, który powiedział między innymi: "Cmentarz na Monte Cassino to kawałek polskiej ziemi". Słowa te uświadomiły nam Polakom, iż daleko od polskich granicznych słupów, gdzieś w malowniczych Włoszech, leży kawałek naszej ojczyzny, kawałek naszej historii, o której musimy pamiętać tak, jak o bohaterach, którzy zginęli walcząc o wolną Polskę i wolną Europę.

Oczywiście nie mogło zabraknąć wzruszających słów innych ważnych gości obecnych na tej uroczystości, jak między innymi prezydenta Włoch Sergia Mattarelli, córki generała Władysława Andersa Anny Marii Anders oraz weteranów 2. Korpusu Polskiego.

Uroczystości zakończyły się apelem pamięci oraz salwą honorową Wojska Polskiego. Złożono również kwiaty na grobach żołnierzy spoczywających na Cmentarzu Wojennym oraz w centralnym punkcie cmentarza, którym jest grób generała Andersa, pochowanego już po wojnie wśród swoich żołnierzy. Odegrane zostały hymny Polski i Włoch.

Wspólnie przeżyte chwile na Monte Cassino oraz w czasie podróży zacieśniły relacje oraz pozwoliły nawiązać nowe przyjaźnie z grupami młodzieży z innych szkół, którym patronuje gen. Władysław Anders. Reprezentowanie szkoły podczas tak ważnych uroczystości było dla nas wielkim zaszczytem.

 

CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM!

 

Mateusz Majta 1 ct

 

 

 

 

 

 

 

 

Więcej: 75. ROCZNICA BITWY O MONTE CASSINO

WYNIKI KONKURSU HISTORYCZNEGO

27-05-2019 

Wyniki szkolnego konkursu historycznego na prezentację multimedialną pt. "Szlak bojowy 2 Korpusu" przedstawiają się następująco:

 • I miejsce – Dariusz Matuszkiewicz z 3lt
 • II miejsce – Maciej Majewski z 1bt
 • III miejsce – Seweryn Krauz z 3lt

Nagrody i dyplomy zostaną wręczone podczas obchodów Dnia Patrona Szkoły. Serdecznie gratulujemy. Organizator konkursu - Ewa Wojakowska

 

Job shadowing - Lisbona

25-05-2019 

logo wiedza edukacja rozwoj

 

Od 28 kwietnia 2019 r. pięcioro nauczycieli przedmiotów zawodowych naszej szkoły przebywało w Lizbonie Wizyta była etapem realizacji projektu „Ponadnarodowa mobilność uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” realizowanego ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus+  sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe. Uczestnicy zapoznali się z portugalskim systemem edukacji m.in. podczas wizyty w portugalskim Departamencie Edukacji, wizytowali kilka szkół i ośrodków szkoleniowych na terenie Lizbony. Poznali również plany nauczania, warunki lokalowe, bazę dydaktyczną a także mogli uczestniczyć w zajęciach lekcyjnych. Odwiedzane szkoły i centra edukacyjne kształcą w zawodach mechanicznych, mechatronicznych, lotniczych i fryzjerskich.

 

 

 

 

 

 

Więcej: Job shadowing - Lisbona

Wyniki egzaminów z kwalifikacji

24-05-2019 

 

Zapraszamy tegorocznych absolwentów po odbiór dyplomów potwierdzających kwalifikacje zawodowe w dniu 24 maja 2019 r. do sali nr 7 (biblioteka szkoły) w godz. 8:00 – 15:00.

Wielki sukces uczniów ZSM w ogólnopolskiej olimpiadzie!

24-05-2019 

 

Z dużą przyjemnością informujemy, że Mateusz Buda 4ct, Mateusz Majta 1ct i Marek Ciebiera 1ct zdobyli w klasyfikacji drużynowej I miejsce w etapie okręgowym ogólnopolskiej Olimpiady Innowacji Technicznych i Wynalazczości.

Indywidualnie najlepszym okazał się Mateusz Majta zdobywając I miejsce w okręgu rzeszowskim. Marek Ciebiera zajął IV miejsce , a Mateusz Buda VI miejsce. Nasi reprezentanci podtrzymali tym samym pasmo sukcesów jakie od lat uczniowie ZSM osiągają na szczeblu okręgowym i centralnym tej Olimpiady. Mateusz Majta będzie reprezentował naszą szkołę i okręg rzeszowski w eliminacjach ogólnopolskich Olimpiady , które w tym roku odbędą się w Koszalinie.

Opiekunem uczniów był mgr inż. Adam Dytko.

Serdecznie gratulujemy !!!

 

Organizatorzy Olimpiady:

Konkurs Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych

23-05-2019 

Wszystkich chętnych uczniów zapraszamy do udziału w  Konkursie Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych. Tematyka:  Kanada i Australia.

Konkurs, w formie testu, zostanie przeprowadzony 3 czerwca 2019 r. (poniedziałek) w godz. 9.40-10.25 w auli szkolnej. Prosimy o zgłaszanie udziału u swoich nauczycieli języka angielskiego, bądź też, bezpośrednio u organizatorów tj. Magdaleny Bardzik i Sławomira Łobody.

Termin nadsyłania zgłoszeń to 31 maja b.r.

 

Wyniki eliminacji do Konkursu o gen. W. Andersie

21-05-2019 

Do Wielkiego Finału Konkursu o gen. W. Andersie, który odbędzie się w dniu 30 maja 2019 r. przechodzą drużyny z klas: 2 at, 1 bt, 2 dt oraz 1 mst

Piątą drużyną w finale będzie drużyna nauczycieli.

 

Gratulujemy!

 

andres

Oferta pracy dla absolwentów ZSM

20-05-2019 

Zachęcam absolwentów, którzy ukończyli szkołę w zawodach technik mechanik, mechatronik a przede wszystkim technik mechanik lotniczy i awionik o kontakt z firmą. Oferta jest bardzo atrakcyjna i daje możliwości rozwoju, łącznie z uzyskaniem licencji pilota.

 

Dyrektor ZSM - Mariusz Kapica

 

Fenomenalny wynik !

16-05-2019 

15.05.2019 r. Krystian Herba zdobył najwyższy budynek Estonii w czasie 8 minut i 52 sekund.

 

Nauczyciel Zespołu Szkół Mechanicznych pokonał na rowerze 30 pięter, 630 schodów hotelu w Swissotel w Tallinnie najwyższego budynku w Estonii. Chciał to zrobić w czasie !poniżej 10 minut, a wynik był zdecydowanie lepszy! Zaledwie 8 minut i 52 sekund.

 

Krystian Herba specjalizuje się w trialu rowerowym, zdobywa najwyższe budynki na świecie skacząc na rowerze po schodach. Do tej pory zdobył 17 wieżowców w 13 krajach – więcej, niż ktokolwiek na świecie. Pięciokrotnie jego rekordy zostały wpisane do Księgi Rekordów Guinnessa. W Estonii ustanowiło oficjalny rekord tego kraju.

 

Gratulujemy !

 

 

 

 

 

 

 

Zapraszamy do udziału w konkursie

16-05-2019 

Places of tourist interest you can reach by plane from Rzeszów International Airport czyli Zwiedzamy świat latając z Jasionki

 

Prace konkursowe to foldery opisujące miejsca do których można polecieć na wakacje.

 

Prace:

 • są w języku angielskim
 • mają format A4 i mają formę folderu
 • zawierają opis miejsca i min 2 atrakcji turystycznych

Prace są oceniane za:

 • teść i poprawność językową
 • formę graficzną

Pamiętajcie, że można latać z przesiadkami. W pracy należy poinformować jak dotrzeć do opisanego miejsca.

 

Trzy najlepsze prace zostaną nagrodzone ocenami celującymi (waga 3) z języka angielskiego.

Termin oddania prac - 1.06.2019

 

Praktyki zawodowe w Walencji

15-05-2019 

 

Od 5 maja br. 9-osobowa grupa naszych uczniów przebywa na praktykach zawodowych w Walencji, zorganizowanych w ramach programu Erasmus. Praktyki odbywają się od poniedziałku do piątku, w zakładach pracy usytuowanych na terenie miasta. W ich trakcie uczniowie wykonują prace ślusarskie takie jak gwintowanie, wiercenie, spawanie, szlifowanie oraz obsługują tokarki CNC. Mają również okazję do nauki podstaw języka hiszpańskiego oraz poprawienia umiejętności posługiwania się językiem angielskim. Podczas weekendów wszyscy korzystają ze znakomitej pogody wypoczywając na plaży albo zwiedzając Walencję i poznając hiszpańską kulturę. W praktykach uczestniczą uczniowie klasy 3at i 3bt pod opieką Pana Wojciecha Kubali.

 

 

 

 

 

 

 

Więcej: Praktyki zawodowe w Walencji

Podziękowanie

15-05-2019 

Stylistki fryzur w Douglas

14-05-2019 

Nasze uczennice z Technikum Usług Fryzjerskich po raz kolejny zostały zaproszone do współpracy przy wykonywaniu stylizacji fryzur podczas Dni Piękności sieci Drogerii DOUGLAS.

Adeptki fryzjerstwa przez trzy dni wykonywały fryzury klientkom drogerii. To prestiżowe zadanie przypadło w udziale uczennicom klas 3ft i 4ft.

 

Stylizacje wykonywały:

 • Katarzyna Bury
 • Klaudia Chochrek
 • Aleksandra Dudziak
 • Katarzyna Jasińska
 • Urszula Grobelna
 • Gabriela Stadnik

 

 

Valid XHTML 1.0 Transitional Poprawny CSS!