Szkolny konkurs chemiczny

09-04-2017 

 
Dnia 10.04.17 r. (poniedziałek), o godz. 9:40 w auli szkolnej odbędzie się konkurs chemiczny pt.: "Żywność i zdrowy tryb życia". Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych z klas pierwszych. Czekają dyplomy, nagrody i oceny z przedmiotów chemia i WF.
 
 
Magdalena Wojtaszek - Hudzik
Alicja Bartyzel

WYNIKI SZKOLNEGO KONKURSU DLA MATURZYSTÓW "ŻYCIU - TAK!"

09-04-2017 

Do szkolnego konkursu dla maturzystów „ŻYCIU - TAK!” zakwalifikowano 23 prace w kategoriach: literatura, praca plastyczna i prezentacja multimedialna.

 

3 kwietnia 2017 r. komisja w składzie: ks. Adam Cyran MS, p. Kinga Lizak, Karolina Wojtan kl. IV mt wyłoniła zwycięzców:

 

- I miejsce: EWELINA NOGA - kl. IV ft (kolaż)

 

- II miejsce: PATRYCJA WOJCIECHOWSKA - kl. IV fbt (rysunek)

 

- III miejsce: MARIA MICHALSKA - kl. IV fbt (kolaż) i DAWID ŁĘTEK- kl. IV mt (rysunek)

 

Wyróżnienie: MARLENA MARSZAŁEK - kl. IV ft (kolaż), ANITA TEREŚKIEWICZ- KL. IV ft (kolaż)

 

ZWYCIĘZCOM GRATULUJEMY!

 

Organizator konkursu p. Kinga Lizak dziękuje maturzystom za wykonanie oryginalnych prac oraz za zainteresowanie tematem.

 

 

Więcej: WYNIKI SZKOLNEGO KONKURSU DLA MATURZYSTÓW "ŻYCIU - TAK!"

"Zaczerpnąć powietrza"

06-04-2017 

Chcąc rozwijać swoje umiejętności oraz hobby związane z lotnictwem pragnę poinformować, iż istnieje możliwość zorganizowania Kursu spadochronowego w Aeroklubie Rzeszowskim.
Kurs obejmuje szkolenie teoretyczne, szkolenie praktyczne, kontrole wiedzy teoretycznej (KWT) oraz SAMODZIELNY skok z wysokości 800-1200 metrów metodą Static Line (skok na linę). Do tej podniebnej przygody nie potrzeba badań lekarskich.
Osoby niepełnoletnie również mogą skoczyć posiadając zgodę rodziców lub opiekunów prawnych.
W trakcie skoku istnieje możliwość filmowania, po wykonanym skoku zainteresowany dostaje filmik oraz zdjęcia ze skoku jest to doskonała pamiątka z jakże niesamowitego przeżycia.
Dzięki stałej współpracy Aeroklubu Rzeszowskiego z Zespołem Szkół Mechanicznych cena kursu wynosi jedyne 500 zł, czyli została obniżona o 200 zł od ceny którą oferuje Aeroklub Rzeszowski dla klientów zewnętrznych (700 zł).
Szkolenie prowadzone jest w grupach minimum 5 osobowych przez instruktora spadochronowego Pana Bogusława Marszałka, który oddał już dużo ponad 6200 skoków. Kurs kończy się otrzymaniem certyfikatu potwierdzającego ukończenie szkolenia spadochronowego oraz oddania samodzielnego skoku.

 

Co gwarantuje taki skok?

 • szkolenie w przemiłej atmosferze,
 • niesamowite wrażenia,
 • konkretną dawkę adrenaliny,
 • pamiątkę na całe życie,
 • możliwość wykonywania kolejnych skoków w odpowiadającym wam terminie, oraz wiele innych dodatkowych atutów.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY OSOBY ZAINTERESOWANE

 

Kontakt:

 

TAK! POMAGAM!

06-04-2017 

 

24 i 25 marca 2017 roku wolontariusze z naszej szkoły zaangażowali się w to, co w wolnym czasie lubią robić najbardziej, czyli w pomoc innym. Przez kilka godzin kolejny raz zachęcali klientów sklepów Biedronka i Hetman do wzięcia udziału w akcji "TAK! POMAGAM!".

Mąka, ryż, makarony, kasze, herbaty, konserwy i słodycze –to rzeczy, które wypełniły nasze wózki po brzegi .Wszystko trafi do rodzin, gdzie liczy się każdą złotówkę. Najważniejsza jednak będzie dla tych ludzi świadomość, że gdzieś są osoby gotowe do niesienia pomocy. Miło zauważyć, jak wiele osób jest chętnych do czynienia dobra.

Kolejna akcja zakończyła się ogromnym sukcesem naszych wolontariuszy. W skład tej grupy weszli: Paulina Perlak, Karolina Bator, Paulina Płoch, Klaudia Miazga kl. I ft Dawid Pleśniak kl. I bt Magdalena Szmyt kl. II ft Aleksandra Zapalska, Marcin Knutel kl. II mt Damian Wacław kl. II ct Michał Marciniec kl. III mbt Gabriela Wojtaszek, Paulina Sanecka kl. III ft Weronika Teper, Ewelina Krupa kl. IV ft.

Dziękujemy również naszym opiekunom: pani Kindze Lizak i pani Iwonie Adamiec - Zielińskiej za przygotowanie tej akcji i opiekę nad nami.

 

Szkolny Wolontariat

Płatne staże wakacyjne dla uczniów - spotkanie informacyjne

05-04-2017 

 Rszkoly

 

 5 kwietnia 2017 r. odbyło się spotkanie uczniów z panią Joanną Piętą koordynatorem projektu Urzędu Miasta Rzeszowa pt. "Rzeszowskie szkoły otwarte na rynek pracy".

Spotkanie dotyczyło staży wakacyjnych dla uczniów, a w szczególności warunków oraz zasad uczestnictwa, etapów rekrutacji i korzyści płynących z ich odbycia. Staże odbywać się bedą w branżach: mechanicznej, mechatronicznej, lotnistkowych służb operacyjnych oraz fryzjerskiej, z którymi szkoła współpracuje w ramach programowej praktyki zawodowej odbywanej w klasie trzeciej oraz z firmami naszego regionu, które wyraziły chęć uczestniczenia w tym projekcie. Każdy stażysta otrzyma: wynagrodzenie za odbyty staż w wymiarze 150 godzin w kwocie 997,40zł, odzież wymaganą na danym stanowisku pracy oraz zwrot kosztów dojazdu na miejsce stażu. Proponowane staże dają możliwość rozwoju zawodowego, zdobycia doświadczenia, a w szczególności  uczestniczenia w rzeczywistych warunkach pracy na etapie edukacji w wybranym przez siebie zawodzie. Takie możliwości przekładają się na dobry start w dorosłe życie.

 

 Więcej na temat staży wakacyjnych w zakladce projekty unijne.

 

SUM1

 

Więcej: Płatne staże wakacyjne dla uczniów - spotkanie informacyjne

Relacja z praktyk w Berlinie

05-04-2017 

Berlin2Za nami już trzy tygodnie praktyk w Berlinie. W czasie naszego pobytu zdążyliśmy się zaaklimatyzować w tak dużym mieście. Pomimo naszych początkowych obaw, wynikających z dużych różnic kulturowych, czujemy się tu pewnie i bezpiecznie.  

Miłym gościem w trakcie naszego pobytu była Pani Dyrektor Alicja Romaszuk, która odwiedziła nas w salonach podczas pracy, jak również spędziła z nami weekend. Zwiedziliśmy wspólnie najciekawsze zabytki Berlina. Podziwialiśmy Katedrę Berlińską oraz inne miejsca przy ulicy Unter den Linden.  W ubiegłym tygodniu pogoda nas rozpieściła i pozwoliła dostrzec uroki miasta w pełnym słońcu. Mieliśmy okazję spędzić cudowne chwile nad pobliskim jeziorem Müggelsee. Niedziela dostarczyła nam wielu nowych wrażeń podczas zwiedzania Reichstagu; siedziby rządu Niemiec. Panorama miasta widziana  z imponującej  kopuły  zapierała dech w piersiach.

Nasz wyjazd powoli dobiega końca, walizki pękają w szwach, a portfele są coraz cieńsze.

Jeśli ktoś zastanawia się czy warto skorzystać z zagranicznych praktyk w przyszłym roku to zapewniamy, że jest to cenne doświadczenie.

 

Tschüs!

Joanna Głowiś 3ft

 

A4

 

Więcej: Relacja z praktyk w Berlinie

Pierwszy dzień wiosny w Mechaniku

05-04-2017 

PRATT WHITNEY - logonawww

 

Pierwszy dzień wiosny przywitaliśmy wraz z firmą Pratt & Whitney AeroPower Rzeszów (Hamilton Sundstrand Poland).

Przedstawiciele firmy zaprezentowali profil montera silników lotniczych i mechanika napraw APU, oraz przedstawili funkcjonowanie i możliwości firmy. Całość spotkania uświetniona była bogatym programem z licznymi konkursami i nagrodami. Młodzież mogła się również wykazać, rozwiązując skomplikowane zadania praktyczne i poczuć się w roli montera. Nie można  nie wspomnieć o „Andym” tj. firmowej maskotce, która swoimi oryginalnymi pomysłami i tańcem bawiła nas do łez.

 

Dziękujemy za miło spędzony czas.

 

 

 

 

 

 

Więcej: Pierwszy dzień wiosny w Mechaniku

Edukacja teatralna

05-04-2017 

30 marca klasa 2 at wybrała się wraz z panią Agnieszką Kapłon oraz panią Agatą Pawlak do Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie na spektakl pod tytułem „Chory z urojenia”w reżyserii Waldemara Śmigasiewicza, którego premiera miała miejsce 25 marca bieżącego roku. Sztuka przedstawia losy Argana, zmagającego się z wymyślonymi chorobami, które całkowicie zdominowały życie tego hipochondryka i jego, skazanej na dziwactwa ojca, rodziny. „Chory z urojenia” to doskonała komedia mistrza gatunku – Moliera. Znajdziemy w niej wszystko, do czego przyzwyczaił nas klasyk – barwne postacie, arcyśmieszne sytuacje i nagłe zwroty akcji. Jego teksty są z jednej strony niezwykle żartobliwe, z drugiej zaś zawsze niosą jakieś ważne przesłanie. Dodatkową niespodzianką dla młodych widzów jest wprowadzenie słownictwa młodzieżowego oraz miłosne wyznanie jednego z bohaterów, które zaczyna się od słów „przez Twe oczy zielone oszalałem”. Warto zwrócić również uwagę na ciekawą scenografię autorstwa Maciej Preyera i doskonałą grę wszystkich aktorów. Serca widzów zdobyła jednak szczególnie Małgorzata Pruchnik-Chołka, o czym świadczyły brawa na widowni. Spektakl nam się podobał i zachęcamy wszystkich do obejrzenia sztuki. Teatr da się lubić!!! Następnie przeszliśmy do Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa, mieszczącej się przy ulicy 3 Maja. Mogliśmy zobaczyć zdjęcia dawnego i współczesnego Rzeszowa. Pan przewodnik opowiedział nam o miejscach, które te fotografie przestawiają. Następnie obejrzeliśmy prezentację opisującą zmiany zachodzące na ulicy 3 Maja. Dowiedzieliśmy się o przeszłości tej ulicy, o modyfikacji jej nazwy oraz o życiu, które się na niej toczyło w dawnych i bliższych nam czasach. Na pewno warto poznawać historię miasta, w którym się uczymy.

 

Przemysław Fitoł i Dominik Weber II at

 

 

 

 

Więcej: Edukacja teatralna

Włącz się do akcji "Moja książka dla ciebie"

05-04-2017 

Organizujemy zbiórkę książek dla dzieci z domowej biblioteczki. Prosimy o przynoszenie ciekawych i zachęcających do czytania książek w bardzo dobrym stanie. Książki powinny być opatrzone stosowną dedykacją od przekazującego ucznia dla nieznajomego dziecka.

Zgromadzone książki zostaną przekazane Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rzeszowie i wykorzystane w happeningu „Moja książka dla ciebie”, który odbędzie się w dniu 3 czerwca 2017r. Akcja polegać będzie na obdarowywaniu książkami spacerujących z opiekunami dzieci w wybranych miejscach w Rzeszowie.

Książki należy przynosić do biblioteki szkolnej najpóźniej do dnia 12 maja 2017 r.

 

Podaruj dzieciom książeczki z domowej biblioteczki!

Rajd szlakami II Korpusu Polskiego i Brygady Świętokrzyskiej

04-04-2017 

W tym roku mija 73 rocznica bitwy o Monte Cassino. Jak zawsze w tym czasie w maju organizowane są oficjalne uroczystości upamiętniające to wydarzenie. W tym roku chcielibyśmy zaproponować Państwu udział Waszej młodzieży jak również dorosłych w rajdzie szlakami II Korpusu Polskiego i Brygady Świętokrzyskiej. Nasz rajd będzie skupiał się wokół miejsc historycznych ściśle związanych z obchodami które proponujemy w porozumieniu z Urzędem do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych:

 

Tegoroczne uroczystości rocznicowe w Republice Włoskiej odbędą się wg następującego harmonogramu:

 • 17 maja br. (późnym popołudniem) - uroczystość w Piedimonte San Germano
 • 18 maja br. (od rana do południa) - uroczystość na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino z okazji 73. rocznicy bitwy o Monte Cassino
 • 19 maja br. (od rana do południa) - uroczystość na Polskim Cmentarzu Wojennym w Bolonii z okazji 72. rocznicy wyzwolenia Bolonii oraz (późnym popołudniem) uroczystość w Reggio Emilia z okazji 220. rocznicy powstania Mazurka Dąbrowskiego.

ale również pozwoli na odwiedzenie najpiękniejszych miejsc we Włoszech takich jak Rzym oraz Wenecja. Proponujemy Państwu do wyboru jeden z dwu programów, jak w załączniku i liczymy na Państwa obecność - zarówno młodzieży jak i dorosłych. Szczegóły w załączonym programie. Prosimy o zapoznanie się z programem i w razie dodatkowych pytań pozostajemy do Państwa dyspozycji.

 

Z pozdrowieniami i do zobaczenia na trasie rajdu...


Zaproszenie i program rajdu:

 

Ciekawa lekcja historii w Multikinie

03-04-2017 

24 marca klasa 2 bt pod opieką pani Agaty Pawlak udała się do Multikina w galerii handlowej Millenium Hall, aby uczestniczyć w ciekawych zajęciach, mających na celu przedstawienie historii polskich rodzin ratujących Żydów podczas okupacji niemieckiej. Film poprzedziła prelekcja pana Jakuba Pawłowskiego, reprezentującego Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej, który opowiedział nam o bohaterstwie Polaków z całego kraju i Podkarpacia, którzy ryzykowali własne życie, aby ocalić życie innych.

Po prelekcji rozpoczął się seans filmu pt. "Azyl", który opowiada o rodzinie państwa Antoniny i Jana Żabińskich, ratujących z obszaru warszawskiego getta swoich znajomych, ale również innych Żydów. Wydostawali ich z getta i ukrywali w podziemiach willi stołecznego zoo oraz w opustoszałych murach ogrodu zoologicznego, nawet w miejscach przeznaczonych dla zwierząt. Dzięki swojej odwadze i poświęceniu udało im się uratować około 500 istnień ludzkich. W filmie ukazano także niezwykłą postać Janusza Korczaka, który miał możliwość ucieczki z getta, wolał jednak towarzyszyć dzieciom w drodze do obozów zagłady.

Film zachęca do głębokiej refleksji i stawia dosadne pytanie: jak my zachowalibyśmy się w takiej sytuacji? Pokazuje do jakich odważnych i szlachetnych czynów byli zdolni Polacy.

Na pamiątkę naszego udziału w zajęciach otrzymaliśmy pamiątkowe foldery. Wyjście uważam za bardzo ciekawą i potrzebną lekcję historii.

 

Bartłomiej Witek 2 bt

 

 

 

REGULAMIN KONKURSU „INFORMATOR O ZAWODACH”

03-04-2017 Regulamin konkursu dla gimnazjalistów:

pobierz >>

Kongres Branżowy Fly&More

29-03-2017 

16 marca w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym G2A Arena w Jasionce odbył się kongres biznesowy firm branży lotniczej i około-lotniczej. Udaliśmy się tam 5 -osobową grupą z klasy 1 est. Kongres rozpoczął się o godzinie 12 i podzielony był na 6 paneli, z których każdy był poświęcony oddzielnemu tematowi z branży lotniczej lub około-lotniczej min: Jak skłonić pasażerów do zakupów na lotnisku, przyszłość lotniczego cargo, passenger experience- czyli jak skłonić pasażera do zakupów na lotnisku. Na poszczególne tematy wypowiadali się przedstawiciele firm z branży lotniczej, a także przedstawiciele hoteli Arłamów oraz Hilton Garden. W czasie 40- minutowej przerwy mogliśmy coś zjeść lub napić się, a także zapoznać się ze stoiskami firm biorących udział w kongresie oraz zapoznać się z ofertą edukacyjną Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania, która kształci na kierunkach: Aviation Management (Zarządzanie Lotnictwem) oraz startującym w tym roku kierunku General Aviation (Lotnictwo Ogólne).

 

Kongres ten był bardzo ciekawym doświadczeniem, na którym mogliśmy się dowiedzieć o rozbudowie infrastruktury lotniskowej, perspektywach rozwoju cargo w Polsce oraz o rozwoju turystyki biznesowej.

 

Jakub Tyzak 1 est

 

 

 

 

Więcej: Kongres Branżowy Fly&More

KONKURS WIEDZY PSYCHOLOGICZNEJ

29-03-2017 

UWAGA !!!

 

KONKURS WIEDZY PSYCHOLOGICZNEJ

pt. „BLIŻEJ SIEBIE”

 

Zapraszamy wszystkich uczniów do udziału w szkolnym konkursie. Zadaniem uczestników konkursu będzie rozwiązanie testu, wykazując się wiedzą dotyczącą następujących zagadnień:

 • KOMUNIKACJA INTERPERSONALNA,
 • STRES,
 • UZALEŻNIENIA OD INTERNETU
 • KONFLIKTY

Zgłoszenia do udziału w konkursie przyjmowane są do 12.04.2017 r. u pedagogów szkolnych. Uczestnikom konkursu będą udostępnione materiały zawierające tematykę konkursową.

 

Na zwycięzców czekają cenne nagrody. Konkurs odbędzie się 16.05.2017 r.

 

Szczegółowych informacji udzielają organizatorzy: Edyta Dragulska, Iwona Adamiec - Zielińska

 

Ogłoszenie o rekrutacji na staże zawodowe i praktyki dla uczniów

28-03-2017 

 

Ogłoszenie o rekrutacji na staże i praktyki zawodowe dla uczniów
Zespołu Szkół Mechanicznych
w ramach projektu
pn. Rzeszowskie szkoły zawodowe otwarte na rynek pracy
nr: WND-RPPK.09.04.00-18-0039/16

 

 

Gmina Miasto Rzeszów ogłasza rozpoczęcie rekrutacji na płatne staże zawodowe dla uczniów w ramach projektu „Rzeszowskie szkoły zawodowe otwarte na rynek pracy” realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020, Oś priorytetowa IX: Jakość edukacji i kompetencji w regionie, Działanie 9.4: Poprawa jakości kształcenia zawodowego.

 

Rekrutacja odbywa się w terminie od 29 marca 2017 r. do 21 kwietnia 2017 r.

 

Staże zawodowe są skierowane dla łącznie 57 uczniów kształcących się na kierunkach:

 • Technik mechanik
 • Technik mechatronik
 • Technik usług fryzjerskich
 • Technik lotniskowych służb operacyjnych

Szczegółowe wytyczne dotyczące udziału w projekcie określa Regulamin rekrutacji i udziału w praktykach i stażach zawodowych na feriach letnich w roku szkolnym 2016/2017, zamieszczony na szkolnej stronie internetowej http://www.zsm.resman.pl i tablicy ogłoszeń, gdzie dostępne są również wszystkie dokumenty rekrutacyjne: formularz rekrutacyjny oraz oświadczenia uczestnika.

Regulaminy i dokumentacja dostępne są również w Biurze projektu ul. Partyzantów 10a w Rzeszowie (budynek Gimnazjum nr 10).

 

Dokumenty rekrutacyjne należy złożyć osobiście w Zespole Szkół Mechanicznych, w sekretariacie szkoły.

 

Zapraszamy do udziału w formie wsparcia!

 

Więcej: Ogłoszenie o rekrutacji na staże zawodowe i praktyki dla uczniów

IV MECHANIKOWA DROGA KRZYŻOWA NA MAŁĄ RAWKĘ

27-03-2017 

20 marca 2017 roku grupa 45 uczniów z naszej szkoły pod opieką nauczycieli: p.Kingi Lizak, p.DorotyMichni, p.Iwony Adamiec- Zielińskiej, p.AgnieszkiUchman i księdza Adama Cyrana wybrała się na drogę krzyżową na Małą Rawkę w Bieszczadach. W tym roku odbyła się ona w trudnych warunkach. Szliśmy na szczyt w wysokim śniegu, atakowani gradem, a wkoło unosiła się gęsta mgła. W modlitwie i milczeniu rozważaliśmy mękę Pana Jezusa. Niesienie drobnego krzyża w takich warunkach było sporym wyzwaniem i uświadomiło nam, jak trudne musiało być dźwiganie krzyża przez Jezusa na Golgocie. Czas spędzony w Bieszczadach pomógł nam zrozumieć ile Jezus dla nas zrobił, a ile my poświęcamy Mu uwagi każdego dnia. Wśród ciężkich warunków atmosferycznych: wiatru, deszczu i śniegu każdy z nas miał okazję do swoich osobistych refleksji. Było to takie nasze: "Boże nie mam siły. Pomóż!" Kiedy przyszedł czas, aby przybić do krzyża kartkę z naszymi słabościami, po raz pierwszy chyba do nas tak wyraźnie dotarło, że "On wziął na siebie nasze grzechy". Dla jednych była to nauka, a dla innych być może nawet początek drogi nawrócenia. Wszyscy jesteśmy bardzo wdzięczni pani Kindze Lizak za kontynuację tak wspaniałego przedsięwzięcia oraz naszym nauczycielom za to, że są z nami w czasie takich wydarzeń jak droga krzyżowa.

 

Poniżej prezentujemy wspomnienia kilku uczestników tegorocznej wyprawy:

 

"To była moja pierwsza taka droga krzyżowa. Muszę przyznać, że jestem pod wielkim wrażeniem. Był to wspaniały czas do rozważań i refleksji nad swoim życiem. Znalazłem barykady jakie oddzielają mnie od Jezusa. Ta wędrówka uświadomiła mnie jak wiele Chrystus dla mnie uczynił i ile Go to kosztowało. Był to pożytecznie spędzony czas, z pewnością udam się na kolejna taką drogę krzyżową". Hubert kl. III at

 

 

"IV Mechanikowa Droga Krzyżowa nie należała do łatwych, ale dzięki swej trudności uświadomiła nam to, że pomimo iż upadamy i ciężko nam powstać, to warto jest walczyć. Całą drogę możemy odebrać jak walkę z grzechem, podłoże jest śliskie i zdradliwe, więc nie jest trudno o upadek. Natomiast każde powstanie jest jak spowiedź, jak powrót do Boga w radości serca". Michał kl. IV bt

 

 

Więcej: IV MECHANIKOWA DROGA KRZYŻOWA NA MAŁĄ RAWKĘ

Muzeum Techniki i Militariów w Rzeszowie

27-03-2017 

Od wielu lat interesujemy się historią rozwoju techniki i militariów. Nasza pasja zaowocowała stworzeniem znaczącej kolekcji pojazdów samochodowych, motocykli, sprzętu technicznego, artykułów gospodarstwa domowego oraz militariów.

Przedmiotem działalności Muzeum jest gromadzenie, inwentaryzowanie, katalogowanie, przechowywanie, renowacja i konserwacja zbiorów i zabytków oraz prowadzenie działalności edukacyjnej i wydawniczej a w szczególności udostępnianie do zwiedzania i organizowanie wystaw, imprez, uroczystości i rekonstrukcji historycznych.Wszystko co robimy, robimy w czynie społecznym, licząc na pomoc życzliwych ludzi i firm. Często dokładamy swoje prywatne oszczędności. Wstęp do naszego Muzeum jest dla wszystkich bezpłatny.

Muzeum posiada zbiory w postaci odrestaurowanych zabytkowych samochodów produkcji polskiej i francuskiej z lat 50-tych w tym m.in. samochody Warszawa, Syrena, Citroen oraz zabytkowe motocykle m.in. Sokół, Junak i Jawa. Ponadto muzeum posiada zbiory sprzętu gospodarstwa domowego i RTV z połowy XX wieku, takie jak: radioodbiorniki, gramofony, żelazka, pralki itp. Znaczącą część zbiorów stanowią militaria w tym pokaźne kolekcje sprzętu i wyposażenia wojskowego, policyjnego i strażackiego oraz ryngrafy, mundury, wojskowe monety pamiątkowe. Nie można pominąć równocześnie zbiorów związanych z lotnictwem. Reprezentowane jest ono m.in. przez samoloty Mig-21, Su 22, AN-2, Koliber czy też Iskra. Dla zwiedzających udostępniono także takie konstrukcje jak tramwaj, trolejbus czy policyjna armatka wodna.

Zbiory muzeum były gromadzone ok. 15 lat poprzez zakupy na giełdach samochodowych i giełdach staroci.

Muzeum nie prowadzi działalności gospodarczej, a wszelka pomoc i prace czynione są społecznie przez miłośników i sympatyków dawnej techniki. W grudniu 2011 roku zarejestrowano Fundację "Muzeum Techniki i Militariów", która przejęła w użytkowanie obiekty wystawiennicze przy ul. Kochanowskiego 19 i jest obecnie organizatorem wystaw i wydarzeń. Fundację Muzeum Techniki i Militariów reprezentuje m.in. Prezes Fundacji gen.bryg.rez. dr inż. Tomasz Bąk oraz sekretarz ppłk. w st. spocz. pilot mgr Józef Kubas.

 

 

 

Akcja rozwijania kompetencji czytelniczych

22-03-2017 

NIE TRZYMAJ KSIĄŻKI POD KLOSZEM!

WYMIEŃ SIĘ NIĄ!

 

KIEDY? 28 MARCA, DŁUGA PRZERWA
GDZIE? HOL PRZED AULĄ
O CO CHODZI? PRZYNIEŚ PRZECZYTANĄ KSIĄŻKĘ I WYMIEŃ SIĘ Z KIMŚ!

 

Celem akcji jest wspomaganie czytelnictwa i kształtowanie umiejętności nawiązywania relacji wśród społeczności szkolnej.

Jeśli masz książkę, którą dawno przeczytałeś, możesz wymienić ją na przyniesioną przez innych czytelników. Wymieniajmy się książkami, jakie sami chętnie zabralibyśmy do domu. Inni już to robią!

 

Marta Mucha

 

Wyniki eliminacji IX OgólnopolskiegoTurnieju Wiedzy Psychologicznej

22-03-2017 

Przez wiele miesięcy uczestnicy pilnie przygotowywali się do Turnieju, by wreszcie sprawdzić swoją wiedzę podczas eliminacji on-line, które odbyły się 6-7 marca. Wzięło w nich udział ponad 2000 uczniów z 220 szkół z całej Polski.

Uczniowie naszej szkoły również podjęli wyzwanie i przystąpili do testu eliminacyjnego. Rywalizacja była na wysokim poziomie. Do finału zakwalifikowało się 100 osób z najwyższymi wynikami w tym nasi uczniowie.

Finał odbędzie się 8 kwietnia w Warszawie. Będzie się on składać z dwóch części: pisemnego testu wiedzy psychologicznej oraz ustnego zadania problemowego. W drugiej części weźmie udział tylko 10 osób, które najlepiej wypadną w teście pisemnym.

 

Wyniki testu eliminacyjnego:

 • Agata Korszla 2mt - 92,5%
 • Krzysztof Gliwa 3at - 90,0%

Szczegółowe wyniki są dostępne na stronie:

http://charaktery.eu/turniej-psychologiczny/aktualnosci

 

Gratulujemy!!!

 

Opiekun: Edyta Dragulska

 

 

WYNIKI ETAPU SZKOLNEGO KONKURSU WIEDZY BIBLIJNEJ

20-03-2017 

 

14 marca 2017 r. odbył się etap szkolny Konkursu Wiedzy Biblijnej.

 

Do etapu diecezjalnego zakwalifikowali się:

 • MATEUSZ DZIEDZIC - klasa II mt
 • DARIUSZ ZDEB - klasa II mt
 • PAWEŁ CHMURA - klasa II mt

Gratulujemy i życzymy powodzenia na etapie diecezjalnym, który odbędzie się 25 kwietnia 2017 r.

Wizyta w Muzeum Historycznym w Sanoku

20-03-2017 

W dniu 6 marca grupa 34 uczniów naszej szkoły wyjechała na wycieczkę do Muzeum Historycznego w Sanoku celem poznania dorobku kulturowego zgromadzonego w tym muzeum. Przewodnik pan Jan Sokołowski oprowadził nas początkowo po galerii Mariana Kruczka, twórcy kompozycji z różnych materiałów komponujący z nich oryginalne reliefy i rzeźby. Następnie mogliśmy obejrzeć galerię malarstwa XX wieku im. Marii i Franciszka Prochasków, gdzie znajdują się dzieła autorstwa Prochask,i ale także takich artystów jak Tadeusz Makowski, Olga Boznańska, czy Józef Pankiewicz. Przedostatnim przystankiem w naszym zwiedzaniu były dzieła sztuki cerkiewnej. Muzeum zgromadziło ponad 1200 eksponatów ikon oraz przedmiotów liturgicznych. Ostatnim, a jednocześnie najciekawszym dla nas miejscem była galeria jednego z najciekawszych i najbardziej intrygujących artystów współczesnych, czyli Zdzisława Beksińskiego. Największa na świecie ekspozycja obejmuje około 600 prac jego autorstwa. Obejrzeliśmy fotografie, unikatowe obrazy malowane na szkle, rysunki, grafikę, rzeźby oraz bogatą twórczość malarską. Prace, które obejrzeliśmy świadczą o niezwykłym talencie i nieograniczonej wyobraźni Zdzisława Beksińskiego. Zwiedziliśmy także pracownię artysty, przeniesioną z jego mieszkania, w której znajduje się oryginalny testament, w którym autor przekazuje swój dorobek Muzeum w Sanoku. Mogliśmy dowiedzieć się również wielu ciekawych szczegółów na temat życia prywatnego oraz twórczości artysty ponieważ nasz przewodnik miał okazję osobiście poznać artystę.

Dziękujemy naszym opiekunkom pani Agacie Pawlak oraz pani Alicji Bartyzel za opiekę oraz możliwość poznania dorobku kulturowego regionu.

 

Paulina Pietrucha kl. 2 ft, Damian Wacław kl. 2 ct

 

 

 

 

Więcej: Wizyta w Muzeum Historycznym w Sanoku

Relacja z praktyki w Lizbonie

20-03-2017 

Drugi tydzień pobytu w Lizbonie mija w bardzo szybkim tempie. W hangarze Grupo 7 Air nabywamy nowych doświadczeń i umiejętności. Z mechanikami i awionikami komunikujemy się w języku angielskim, ale gdy zabraknie nam słowa przydaje się język migowy. Chętnie wymieniamy się z nimi doświadczeniami odnośnie budowy statków powietrznych oraz nabywamy od nich nowe umiejętności serwisowania i obsługi samolotów. Pracownicy Grupo7Air są bardzo mili, przyjaźni i otwarci na nas uczniów. Starają się nam pokazać jak najwięcej, wyjaśniają zasady działania podzespołów, ich proces naprawy oraz odpowiednie ich użytkowanie. Ciekawie i z pasją opowiadają nam o obyczajach i kulturze tutejszego regionu. Sami również chętnie słuchają o zwyczajach panujących w Polsce. Podczas pierwszego weekendu mieliśmy okazję pojechać autokarem do Sintry – zabytkowego miasta w Portugalii. Zwiedzaliśmy wówczas Quinta da Regaleira – jeden z najbardziej zaskakujących i enigmatycznych monumentów w Sintrze. Po kilkugodzinnym zwiedzaniu, autokarem udaliśmy się na najdalej oddalony punkt Europy Cabo da Roca. Wszyscy byliśmy zachwyceni świetnym widokiem na Ocean Atlantycki z tamtejszego wysokiego klifu i z wielkim trudem przy bardzo silnym wietrze udało nam się uwiecznić pobyt na kilku zdjęciach. Na koniec dnia udaliśmy się na plażę do Cascais – jednego z większych miast portowych w Europie, po czym wróciliśmy do apartamentu. W niedzielę mieliśmy okazję trochę dłużej pospać, bo dopiero o 14 pojechaliśmy miejscowym autobusem do jednej z najstarszych części Lizbony, w której znajduje się zamek św. Jerzego (Sao Jorge Castle). Na wzgórzu mieści się piękny XII wieczny zamek Maurów, który zwiedzaliśmy do godziny 16, po czym udaliśmy się do centrum miasta. Poznaliśmy wiele starych zabytkowych ulic, wiele zabytkowych budowli i pomników oraz zobaczyliśmy część nadbrzeżną, skąd rozciągał się cudowny wieczorny widok na ujście rzeki Tag. Około godziny 19, po wieczornej kolacji w centrum, wróciliśmy do mieszkania.

 

Szymon Saj III lt

 

Więcej: Relacja z praktyki w Lizbonie

Praktyki zawodowe i wymiana doświadczeń w branży fryzjerskiej Relacja z Berlina

20-03-2017 

erasmus plus logoOd tygodnia jesteśmy w Berlinie - pięknym, wielkim mieście.

Odbywamy tutaj czterotygodniową praktykę w salonach fryzjerskich. Mamy możliwość poznania nowych technik strzyżenia oraz samodzielnej pracy przy kliencie. Możemy spróbować własnych sił w naszym przyszłym zawodzie oraz zdobyć wiele nowych doświadczeń. Samodzielność nie objawia się tylko w pracy, lecz również przy poruszaniu się komunikacją miejską, która jest świetnie rozwinięta.

W wolnym czasie zwiedzamy miasto, robimy wiele zdjęć oraz zakupy w galeriach handlowych.

Minął tydzień, a przed nami jeszcze wiele atrakcji :)

 

Pozdrawiamy serdecznie  :)   
cdn...

 

Sylwia Panek 3ft

 

A

 

 

D

 

Więcej: Praktyki zawodowe i wymiana doświadczeń w branży fryzjerskiej Relacja z Berlina

Obchody 98. rocznicy śmierci płk. Leopolda Lisa - Kuli

18-03-2017 

7 marca 2017 r. odbyły się miejskie obchody 98. rocznicy śmierci płk. Leopolda Lisa-Kuli. W wydarzeniu tym miał zaszczyt uczestniczyć poczet sztandarowy naszej szkoły w składzie: Paulina Pietrucha z klasy 2 ft, Patrycja Gacek z klasy 1 ft, Gabriela Urban z klasy 2 mt oraz Gabriel Lech i Jakub Ptak z klasy 2 lt. Opiekę nad pocztem sprawowała pani Mariola Ustrzycka.

Uroczystość rozpoczęła Msza Święta w Kościele Farnym, której przewodniczył Ks. Biskup Jan Wątroba. W czasie jej trwania miało miejsce bardzo wzruszające przyrzeczenie “Orląt” Związku Strzeleckiego “Strzelec”, którego rotę odczytał szef Urzędu ds. Kombatantów I Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

Po zakończeniu Mszy Świętej uczestnicy uroczystości udali się na Plac Farny pod Pomnik Leopolda Lisa-Kuli, gdzie ponad 400 dziewcząt I chłopców z Jednostek Strzeleckich Zwiazku Strzeleckiego “Strzelec” złożyło uroczyste przyrzeczenie na historyczny sztandar Związku Strzeleckiego Leżajsk z roku 1927. Rotę przyrzeczenia odczytał bratanek naszego bohatera - Leopold Kula. Następnie, po okolicznościowych przemówieniach i nominacjach na wyższy stopień wojskowy żołnierzy AK, miał miejsce Apel Pamięci i zostala oddana salwa honorowa. Po niej przed pomnikiem naszego Wielkiego Rodaka zostały złożone wieńce i wiązanki kwiatów. Na zakończenie uroczystości odbył się pokaz musztry paradnej z bronią w wykonaniu Strzelców z Zespołu Szkół Technicznych w Rzeszowie oraz piękna defilada. Z dumą reprezentowaliśmy naszą szkołę w tej jakże ważnej uroczystości.

 

Paulina Pietrucha z klasy 2 ft

 


Więcej: Obchody 98. rocznicy śmierci płk. Leopolda Lisa - Kuli

Nagroda za wysokie wyniki w nauce lub 100% frekwencję

17-03-2017 

10 marca pod opieką pań: Marioli Berrahal i Lucyny Sulenckiej wybraliśmy się do kręgielni „Kula”, aby w nagrodę za wysokie wyniki w nauce lub stuprocentową frekwencję w pierwszym okresie, świętować wolny dla nas dzień od szkoły. Jednym gra szła jak z płatka, inni niestety musieli się trochę bardziej pomęczyć aby strącić choćby jednego kręgla. Jednak pomimo tego, wszyscy bawiliśmy się świetnie i uśmiechy z naszych twarzy niemalże nie schodziły. Po pewnym czasie każdy z nas już coraz pewniej trzymał w ręku kulę i wyniki były o wiele lepsze! Jednak jak wiadomo nawet i taki sport może zmęczyć człowieka, dlatego pyszna pizza pozwoliła nam uzupełnić utracone zasoby sił. Myślę, że tego typu wyjścia w pewnym sensie motywują nas do uzyskiwania pozytywnych ocen oraz utrzymywania wzorowej frekwencji. Jak widać, warto znajdować się w gronie najlepszych!

 

Karolina Wojtan, klasa 4 mt

 

 

 

 

 

Lekcje o Funduszach Europejskich

17-03-2017 

 

Już po raz trzeci w naszej szkole odbyła się akcja edukacyjna „Lekcje o Funduszach Europejskich. Przedsiębiorczość”, której organizatorem było Ministerstwo Rozwoju i Exacto Spółka z o.o.

Zajęcia zostały przeprowadzone przez panią Ewę Wojakowską w klasie 1lt (24 lutego) oraz 3dt (2 marca).

Podczas lekcji uczniowie pracowali nad komiksem, którego treść przybliżyła im działanie Platform Startowych dla nowych pomysłów na biznes. Ciekawym elementem był udział w konkursach, w których można było wygrać słuchawki, myszkę bezprzewodową, pendrive.

 

Oto nagrodzeni:

 • klasa 1lt – Patryk Lech, Ernest Noga, Rafał Kuźniar
 • klasa 3dt – Dominik Rusin, Paweł Filipek, Dominik Wiśniowski  

Więcej informacji o projekcie można znaleźć na stronie: https://www.polskawschodnia.gov.pl/lekcja

 

Oskar Mokwa z 1lt przygotował prezentację z lekcji, która odbyła się w jego klasie.

 

Prezentacja z lekcji:

Valid XHTML 1.0 Transitional Poprawny CSS!