Porozumienie między szkołą a Pratt & Whitney Rzeszów S.A

18-03-2021 

W roku szkolnym 2021/2022 Zespół Szkół Mechanicznych rozpocznie kształcenie w zawodzie technik robotyk.

 

Ogromne zainteresowanie pracodawców specjalistami w tym zawodzie, zaowocowało podpisaniem Porozumienia między szkołą a Pratt & Whitney Rzeszów S.A. dotyczącego działań w ramach klasy patronackiej Pratt & Whitney Rzeszów S.A.

 

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021

18-03-2021 

UDZIAŁ UCZENNIC W XVII OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE DLA MŁODZIEŻY "POMÓŻ OCALIĆ ŻYCIE BEZBRONNEMU"

18-03-2021 

Uczennice Róża Słysz, Marcelina Sączawa z kl. II fsg, Andriana Vatsyak, Karolina Jastrzębska z kl. III ft przygotowały prace w kategorii plastycznej na XVII Ogólnopolski Konkurs dla Młodzieży „Pomóż ocalić życie bezbronnemu”.

Prace są pełne refleksji nad wartością życia i godnością człowieka. Tematyką konkursu są wszystkie aktualne zagadnienia bioetyczne. Wyniki będą ogłoszone w pierwszej połowie maja.

 

Zaproszenie do udziału w konkursie

18-03-2021 

Wspólnie z Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną w Rzeszowie zapraszamy do udziału w konkursie pt. "Wielki test wiedzy o Irenie i Władysławie Andersach". Konkurs odbędzie się online w dniu 29.03.2021 r. o godzinie 14:00 na Forms. Ze względów organizacyjnych prosimy o zgłoszenie chęci udziału w konkursie do 26.03.2021 r.

 

Szczegółowych informacji udzielają nauczyciele organizatorzy: Agata Pawlak i Dorota Kustra

 

Serdecznie zapraszamy

 

Informacja dla maturzystów

16-03-2021 

WYNIKI ETAPU SZKOLNEGO KONKURSU WIEDZY BIBLIJNEJ

15-03-2021 

W dniach 10 - 12 marca 2021 r. odbył się na platformie online etap szkolny XXV Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. Zakres tematyczny obejmował: Księgę Ezechiela oraz Ewangelię według św. Jana wraz z wprowadzeniami, przypisami i komentarzami oraz słownikiem pojęć.

 

Do etapu diecezjalnego, z wysokimi wynikami, zakwalifikowali się:

 • Aleksandra Groń kl. III ft - 88/90 pkt.
 • Zuzanna Pachlita kl. II fss - 85/90 pkt.
 • Gabriel Pytko kl. III at – 84/90 pkt.

Gratulujemy i życzymy powodzenia na etapie diecezjalnym, który odbędzie się 21 kwietnia 2021 r.

 

Konkurs fotograficzny "Moja półka z książkami"

15-03-2021 

Serdecznie zapraszamy uczniów naszej szkoły do udziału w konkursie "Moja półka z książkami".

Drodzy uczniowie ,wykonajcie zdjęcia, na których zaprezentujecie swoje książki, półki i regały z książkami, swoje domowe biblioteczki. Wyniki konkursu oraz najciekawsze zdjęcia zostaną opublikowane na stronie internetowej szkoły. Każdy uczeń może dostarczyć 1 lub 2 fotografie z opisem (imię, nazwisko i klasa). Mile widziane dodatkowe elementy, np. tło, ozdobniki, metaforyczne ujęcie tematu. Prace prosimy przesyłać na adres mailowy naszej biblioteki Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. do 10 kwietnia.

 

Serdecznie zapraszają bibliotekarze ZSM

 

SPOTKANIE Z AUSTRIACKIM PISARZEM ANDREASEM JUNGWIRTHEM

15-03-2021 

10 marca 2021 r. klasa 4 ft, wraz z panią Agatą Pawlak, wzięła udział w spotkaniu online, organizowanym przez Bibliotekę Austriacką w Rzeszowie z pisarzem , autorem powieści dla młodzieży i dorosłych Andreasem Jungwirthem. Urodzony w 1967 r. w Linz pisarz studiował germanistykę, nauki o teatrze oraz aktorstwo. Po dłuższym pobycie w Berlinie wrócił do Austrii i obecnie mieszka w Wiedniu i współpracuje jako wykładowca z wiedeńskim Schauspielhaus. Podczas spotkania mieliśmy możliwość wysłuchania fragmentów jednej z powieści autora „Schwebezustand”, przeznaczonej dla młodzieży i przede wszystkim o młodzieży. Pisarz opowiedział również swoich pisarskich inspiracjach oraz o tym jak wygląda praca nad książką, przedstawił także swoje plany na przyszłość.

Spotkanie prowadzone było w języku niemieckim, mieliśmy więc możliwość rozwinięcia naszych umiejętności językowych.

 

Weronika Błażej i Kinga Cygan 4 ft

 

 

 

PROGRAM PROMOCJI POZYTYWNYCH POSTAW I WARTOŚCI

11-03-2021 

"PRZYJAZNE SERCE" - rok szkolny 2020/2021

 

Cele programu:

 • kreowanie i promowanie pozytywnych postaw i wartości ogólnoludzkich oraz społecznych,
 • kształtowanie poczucia odpowiedzialności za innych,
 • dążenie do poszanowana wolności osobistej i godności człowieka,
 • mobilizowanie młodzieży do stawania w obronie wartości moralnych.

Kryteria postawy kandydata:

 • wysoka kultura osobista
 • umiejętność współpracy z innymi
 • wytrwałość w pokonywaniu trudności
 • empatia
 • pomoc słabszym i potrzebującym
 • odpowiedzialność za siebie i innych
 • skuteczność działania
 • reagowanie na nietolerancję, krzywdę drugiego człowieka

Formy działań młodzieży zasługujące na nagrodzenie:

 • podejmowanie działań wolontarystycznych ( minimum 1 rok) na rzecz społeczeństwa i środowiska lokalnego
 • aktywna postawa w przeciwdziałaniu uzależnieniom dzieci i młodzieży
 • podejmowanie działań przeciw przemocy i agresji w szkole
 • aktywne i szlachetne postepowanie w miejscu zamieszkania, wobec sąsiadów

Zapraszamy Samorządy klas do zgłaszania wychowawcom kandydatur do programu:

 • "Przyjazne Serce" ZSM (termin marzec 2021)

Udział Izy w konkursie literacko-plastycznym

10-03-2021 

Uczennica naszej szkoły – Izabela Toczek (kl. II fsg) – wzięła udział w II edycji konkursu literacko - plastycznego "Polskie Serce Pękło. Katyń 1940" organizowanego z inicjatywy Marszałek Sejmu - Elżbiety Witek, przez Kancelarię Sejmu.

Praca uczennicy przedstawia monetę jako symbol silnego metalu Polski, która pomimo tego, że była silna, została zraniona w samo serce, a w tym sercu jest Matka Boża Katyńska - jako symbol Zbrodni Katyńskiej.

Projekt wykonany przez Izę w wymowny sposób upamiętnia tragiczne wydarzenia wpisane   w historię naszej ojczyzny.

Uczennicy gratulujemy kreatywności i życzymy wygranej w konkursie.

 

Grono Pedagogiczne ZSM

 

Gawęda o Bolesławie Prusie

10-03-2021 

9 marca uczennice klasy 4 ft wzięły udział w ciekawym spotkaniu online z dr hab. Joanną Rusin, pracownikiem naukowym i wykładowcą Uniwersytetu Rzeszowskiego. Wykład dotyczył życia i twórczości wybitnego pisarza epoki pozytywizmu Bolesława Prusa. Prowadząca w bardzo ciekawy i przystępny sposób opowiadała o wybranych etapach życia autora, wplatając w swoją prelekcję liczne ciekawostki i anegdoty. Słuchacze mieli także możliwość poznać mniej znane fakty z życia Bolesława Prusa, dowiedzieć się o jego fascynacji ówczesnymi nowinkami technicznymi. Ponieważ prowadząca opowiadała również o wybitnych powieściach, w tym także o „Lalce”, spotkanie było doskonałą formą powtórki przed maturą. Na zakończenie każdy zainteresowany mógł zadać pytanie na czacie i uzyskać wyczerpującą odpowiedź. Wydarzenie zorganizowała Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie.

 

DZIEŃ KOBIET

07-03-2021 

Konkurs o zwyczajach i tradycjach wielkanocnych

07-03-2021 

Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie, którego tematem są zwyczaje i tradycje wielkanocne. Zadaniem uczestników będzie rozwiązanie testu w formie zdalnej (testportal). Swój udział prosimy zgłaszać do dnia 20 marca na adres mailowy biblioteki szkolnej Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 

Bibliotekarze serdecznie zapraszają do udziału!

 

Pamiętamy o Łukaszu Cieplińskim

07-03-2021 

3 marca dwunastu uczniów naszej szkoły wzięło udział w spotkaniu on – line z panem Zenonem Fajgerem, pracownikiem rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Temat spotkania to życie i działalność Łukasza Cieplińskiego – żołnierza niezłomnego. Wykład pana Fajgera wzbogacony był prezentacją ciekawych dokumentów i fotografii, a ważnym elementem prelekcji były związki Łukasza Cieplińskiego z Rzeszowem. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele klas: 2as, 2ag, 2 fsg, 3 ft, 3 bt. Dziękujemy za zainteresowanie tematem i zachęcamy do udziału w kolejnych tego typu wydarzeniach. Organizatorem spotkania była Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie.

 

Udział Kamili w konkursie fotograficznym

07-03-2021 

Uczennica naszej szkoły – Kamila Drozd (kl. II fss) – wzięła udział w XX Ogólnopolskim Konkursie Fotografii Dzieci i Młodzieży "Człowiek, Świat, Przyroda".

Celem konkursu jest zainteresowanie młodzieży pięknem otaczającego nas świata, miejscami, w których żyjemy, zwrócenie uwagi na niezwykłość i delikatność przyrody.

Zdjęcia Kamili prezentują ciekawe krajobrazy, miejsca bliskie i odległe człowiekowi, subtelność świata, która wzbudza do refleksji nad sensem naszej egzystencji. Uczennicy gratulujemy kreatywności, pomysłu i życzymy wygranej w konkursie.

 

 

 

 

Więcej: Udział Kamili w konkursie fotograficznym

"DZIEŃ WYŁĄCZENIA SIĘ"

04-03-2021 

Dnia 5 marca 2021 r. (piątek) obchodzony jest na całym świecie "DZIEŃ WYŁĄCZENIA SIĘ" od wszelkich urządzeń multimedialnych (telefon, komputer, tv, itp.). Ideą tego dnia jest pozyskanie czasu, który można wykorzystać na spotkania z bliskimi, aktywny relaks, ulubioną książkę.

 

Jak co roku w naszej szkole organizowaliśmy "DZIEŃ WYŁĄCZENIA SIĘ OD TELEFONU KOMÓRKOWEGO". W obecnym czasie pandemii i konieczności uczestniczenia w lekcjach za pośrednictwem komputera, telefonu może być to trudne.

Jednak zachęcamy całą społeczność szkloną, aby chodź na kilka godzin wyłączyć się od technologii w zaciszu domowym, by sprawić sobie przyjemność i odpocząć od natłoku informacji. Zachęcamy do refleksji nad ilością czasu jaki spędzamy przy komputerze, a ilością czasu spędzonego z bliskimi lub przyjaciółmi.

Osoby chętne do podzielenia się w jaki sposób „wyłączyły się od technologii” i jak spędziły ten czas, zapraszamy do wysłania informacji, zdjęcia lub krótkiego filmiku w poniedziałek 08.03.2021r. na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. lub Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 

Organizatorzy: Iwona Adamiec-Zielińska, Edyta Dragulska

 

Ciekawa lekcja języka angielskiego

04-03-2021 

25 lutego klasa 2hmg miała przyjemność odbywać zdalną lekcję z wolontariuszką Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana - panią Caroliną Silvą. Była to idealna okazja do rozwinięcia umiejętności rozmowy uczniów w języku angielskim, jak również możliwość poznania kultury, zabytków i zwyczajów Portugalii. Pani Silva dostarczyła solidnej dawki wiedzy gramatycznej z języka portugalskiego, a wiedza ta została utrwalona za pomocą końcowej ankiety-sprawdzianu. Dodatkowo prowadząca wykazała się nieprzeciętnym podejściem do tematu i przedstawiła bardzo spójną, logiczną i przystępną do zrozumienia prezentację. W przygotowanej przez Ms. Silva zdalnej lekcji nie zabrakło interakcji w postaci rozmowy, kontaktu ze sztuką oraz muzyką. Wszyscy uczestnicy bardzo aktywnie uczestniczyli w zajęciach, ponieważ udało im się ominąć barierę językową i nieśmiałość.

Cała klasa 2hmg pragnie raz jeszcze serdecznie podziękować pani Carolinie Silvie oraz Fundacji im. Roberta Schumana za możliwość poszerzenia wiedzy w tak ciekawy sposób.

 

Jakub Gryboś -  klasa 2hmg

 

Spotkanie z pracownikiem rzeszowskiego schroniska “Kundelek"

04-03-2021 

26 lutego klasa 2hmg uczestniczyła w spotkaniu z panią Katarzyną Pokrzywą -pracownikiem rzeszowskiego schroniska "Kundelek". Placówka działa od 2005 roku, zamieszkują tam porzucone, zgubione, pokiereszowane przez los, młode i starsze psy i koty, ale też znajduje się miejsce dla innych zwierzaków. Pani Katarzyna uświadomiła uczniom jak ważny dla schroniska jest wolontariat, który wspiera stałych pracowników przy tak licznej gromadce zwierząt, które zostały przygarnięte do schroniska. Wolontariat polega zarówno na dbaniu o czystość kojców zwierząt, jak i na przyjemniejszych czynnościach, jak spacer czy zabawa z psem lub kotem. Natomiast, gdy ktoś nie ma czasu na wsparcie schroniska w formie wolontariatu, może wirtualnie adoptować zwierzaka, zasilić konto schroniska drobnym datkiem lub wziąć udział w akcji "Godzina z bezdomnym psem".

Jeśli ktoś byłby zainteresowany wsparciem schroniska “Kundelek” szczegółowe informacje może znaleźć na stronie schroniska: www.kundelek.rsoz.org

 

Marlena Kucińska, 2hmg

 

 


 

 

 

Więcej: Spotkanie z pracownikiem rzeszowskiego schroniska “Kundelek"

Szkolny konkurs znajomości gramatyki języka niemieckiego

02-03-2021 

Serdecznie zapraszamy do udziału w szkolnym konkursie znajomości gramatyki języka niemieckiego. Konkurs odbędzie się 26 marca o godzinie 10:40 na platformie Quizizz.

Chęć wzięcia udziału w konkursie można zgłaszać do nauczycieli języka niemieckiego.

 

Szczegółowych informacji udzielają nauczyciele organizatorzy: B. Kataniak - Stefańska, M. Kot - Nowicka i D. Kustra

 

Wyniki szkolnego konkursu na temat życia i działalności Witolda Pileckiego

01-03-2021 

1 marca, w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, odbył się w naszej szkole konkurs (w formie zdalnej) poświęcony rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu. 42 uczestników rozwiązywało test dotyczący zarówno wojennych losów bohatera, jak i powojennej, konspiracyjnej działalności. Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:

 • I miejsce (ex aequo) - Dawid Łojek 4 dt, Michał Krużel 3 bt, Jakub Wania 3 bt
 • II miejsce (ex aequo) - Kacper Kubik 3 mst, Piotr Michałek 4 dt

W konkursie reprezentowane były klasy: 2 as, 2 ag, 2 fsg, 3 ft, 3 mst, 3 lt, 3 bt, 3 ct, 4 at, 4 ct, 4 dt

 

Zwycięzcom gratulujemy !!!

 

Nauczyciele organizatorzy: Magdalena Wojtaszek – Hudzik, Ewa Wojakowska i Agnieszka Kapłon dziękują za zainteresowanie tematem, gratulują dobrych wyników i zapraszają do udziału w kolejnych konkursach.

 

Podziękowanie dla naszej szkoły

25-02-2021 

Uczniowie naszej szkoły zaangażowali się w projekt BohaterON stanowiący część V edycji ogólnopolskiej kampanii "BohaterOn włącz historię!". Za uczestnictwo w akcji otrzymaliśmy podziękowanie.

Jesteśmy wdzięczni wszystkim uczniom, którzy chętnie przyłączyli się do tego projektu i wysyłali kartki oraz listy zawierające słowa uznania do Powstańców.

Koordynatorem szkolnego projektu była Wioletta Machowska. Do akcji aktywnie włączyli się nauczyciele poloniści: Barbara Brzęk, Jolanta Nazarko, Agnieszka Kapłon oraz Sławomir Świetlik.

 

Za zaangażowanie i gorące serca serdecznie dziękujemy!

 

 

 

NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

25-02-2021 

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – święto państwowe ustanowione dla upamiętnienia żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Święto zostało ustanowione przez Sejm RP w 2011 roku, aby upamiętnić tych, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawili się narzuconej siłą władzy komunistycznej. Zachęcamy Was do poszerzenia wiedzy na temat żołnierzy niezłomnych.

Nasza biblioteka posiada ciekawe książki związane z tą tematyką. Zapraszamy do odwiedzenia biblioteki. Pracujemy stacjonarnie!!

 


 

 

 

Więcej: NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

"English is Easy!"

22-02-2021 

Serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnej edycji Szkolnego Konkursu Znajomości Słownictwa i Gramatyki Języka Angielskiego "English is Easy!"  

 • Konkurs odbędzie się 17 marca o godzinie 10:40 na platformie Quizizz.
 • Chęć wzięcia udziału w konkursie można zgłaszać do końca lutego.

Szczegółowych informacji udzielają nauczyciele organizatorzy: Dagmara Kotowicz i Dorota Łagowska

 

Udział Moniki w konkursie literackim

22-02-2021 

Monika Piwko (uczennica klasy II fsg) wzięła udział w XI Ogólnopolskim Konkursie Literackim "Literacki SMS – poezja i proza na 160 znaków".

Zadaniem uczestników konkursu było sformułowanie literackiej wypowiedzi, składającej się maksymalnie ze 160 znaków (ze spacjami) w formie złotej myśli, aforyzmu, wiersza, rady, sentencji, przestrogi. Treść literackich SMS-ów dotyczyć musiała szeroko pojętej egzystencji, np. codzienności, sfery uczuć, systemu wartości, wszystkiego, co wiąże się z hasłem: "Skąd przychodzimy? Kim jesteśmy? Dokąd zmierzamy?". Monika przekazała swoje emocje w wierszu, któremu nadała tytuł "Buntowniczka".

Uczennicy gratulujemy kreatywności i życzymy wygranej w konkursie.

 

Grono Pedagogiczne ZSM

 

Bezpłatne szczepienia przeciwko GRYPIE!

15-02-2021 

SP ZOZ NR 1 w Rzeszowie informuje, że w ramach programu szczepień dla mieszkańców Miasta Rzeszowa istnieje możliwość skorzystania z darmowego szczepienia dla dzieci od ukończenia 6 miesiąca życia oraz dorosłych w wieku do 74 roku życia z obniżoną odpornością.

 

NIE JEST WYMAGANE OŚWIADCZENIE LEKARSKIE! PACJENT PODPISUJE OŚWIADCZENIE WŁASNE O STANIE OBNIŻONEJ ODPORNOŚCI, DOSTĘPNE W PUNKTACH SZCZEPIEŃ.

 

Z programu mogą skorzystać mieszkańcy Rzeszowa - posiadający obywatelstwo polskie, zameldowane na stałe lub czasowo na terenie miasta Rzeszowa.

„Program szczepień profilaktycznych przeciwko grypie dla mieszkańców Miasta Rzeszowa w wieku od 65 do 74 lat oraz z grup podwyższonego ryzyka”. Nie jest wymagana wcześniejsza rejestracja!

 

Punkty szczepień w Przychodni Specjalistycznej na ulicy : Hetmańskiej 21, Hoffmanowej 8a, Lubelskiej 6, Szpital Miejski – Rycerska 4

 

Więcej szczegółów na www.spzoz1.rzeszow.pl w zakładce Pacjent – Programy profilaktyczne

 

Kup Wirtualnego Pączka dla Jakuba

10-02-2021 

Drodzy nauczyciele, uczniowie i sympatycy ZSM w Rzeszowie.

 

Co roku w TŁUSTY CZWARTEK organizowaliśmy "słodkie" akcje charytatywne, mające na celu wsparcie i pomoc dla potrzebujących uczniów naszej szkoły. W tym roku, w ten niecodzienny "TŁUSTY CZWARTEK" zapraszamy do zakupu wirtualnego pączka dla Kuby.

 

Jakub w trakcie wakacji uległ tragicznemu wypadkowi lotniczemu. Wymaga długotrwałego leczenia oraz intensywnej rehabilitacji. Wierzymy, że dzięki gorącym sercom oraz  ”słodkim” i drobnym gestom  zbierzemy kwotę potrzebną na leczenie i rehabilitację Kuby. Aktualnie jest podopiecznym Stowarzyszenia "Pod Skrzydłem Anioła". Organizuje ono akcję charytatywną wspierającą zbiórkę pieniędzy, które zostaną przekazane na leczenie i rehabilitację Jakuba. Do końca zbiórki zostało tylko kilka tygodni.

Nasze wsparcie dla niego jest bezcenne.

 

Jeśli chcesz wesprzeć Kubę i kupić dla niego wirtualnego pączka
wejdź na stronę:

 

 https://dajesz.com.pl/pomozmy-jakubowi-w-dramatycznej-walce-o-zycie-i-zdrowie

 

Wolontariat Szkolny

 

 

Valid XHTML 1.0 Transitional Poprawny CSS!