MIKOŁAJE Z MECHANIKA W AKCJI!!!

09-12-2016 

Jesteśmy „nowi” w wolontariacie i mimo, że wciąż poznajemy szkołę i nowych ludzi, zgłosiliśmy się do akcji "Mikołaj".

Trochę z ciekawości, ale też z chęci niesienia pomocy innym. Dlatego 6 grudnia, wraz z całą grupą, zebraliśmy się razem, aby odwiedzić starszych i chorych. Nie ukrywamy, przyznajemy się, na początku nie byliśmy pewni tego, czy zdołamy wykonać postawione przed nami zadanie. Przebrani i gotowi do wyjścia zabraliśmy ze sobą prezenty i ruszyliśmy w drogę. Ku naszemu zdziwieniu to wielkie wyzwanie zaczęło nam sprawiać wielką radość. Z coraz to większym uśmiechem na twarzy odwiedziliśmy kolejne, czekające na nas osoby chore, starsze i samotne. Niezapomniane są te momenty, gdy na twarzy tych ludzi pojawiał się uśmiech. Dzięki tej akcji ujrzeliśmy wszystko z innej perspektywy. Gotowi czekamy na kolejne takie akcje. Naprawdę warto podarować innym swój czas, swój uśmiech, swoją dłoń i niejednokrotnie łzę. Ta mikołajowa przygoda otworzyła na pewno nowy rozdział w naszym życiu i dała nam dużo do myślenia. Sprawiła, że chcemy być lepsi i zaczniemy wymagać od siebie więcej. Na pewno zaczęliśmy bardziej doceniać to, co mamy.

Jesteśmy dopiero w pierwszej klasie, dlatego przed nami wiele akcji, w których na pewno weźmiemy udział. Oto pełen skład niezwykłej ekipy świętego Mikołaja:

 

Aniołki: Gosia Korchowiec, Gabriela Zarzycka kl. I est, Paulina Perlak, Julia Młynarska, Patrycja Gacek kl. I ft, Ola Kuryło kl. I lt, Magdalena Szmyt, Paulina Pietrucha kl. II ft, Ola Zapalska, Agata Korszla kl. II mt, Martyna Burek kl. III mbt, Paulina Sanecka, Madzia Pelc, Gabriela Wojtaszek, Madzia Wnuk, Aneta Warzybok, Gabriela Żyła, Asia Głowiś, Gabrysia Mazur kl. III ft, Karolina Wojtan kl. IV mt, Paulina Siudak, Gosia Domaradzka, Weronika Teper, Klaudia Skrobacz, Ewelina Krupa kl. IV ft.

 

Mikołaje: Gracjan Rudzik kl. I est, Dominik Sobota kl. I lt, Marcin Makowski, Wojciech Maciąg, Piotr Gołojuch kl. I mt, Dawid Pleśniak kl. I bt, Mateusz Buda, Damian Wacław kl. II ct, Michał Marciniec kl. III mbt.

 

Dziękujemy pani Kindze i pani Iwonie, które pomogły mam odnaleźć się w wolontariacie i zawsze są chętne, aby nam pomóc :-).

Dziękujemy bardzo również pani Edycie Dragulskiej i pani Dorocie Łagowskiej za pomoc w „odnajdywaniu” ulic i mieszkań i za to, że czuwały nad naszym bezpieczeństwem.

 

Patrycja Gacek, Julia Młynarska kl. I ft i Marcin Makowski kl. I mt

 


WOLONTARIAT NA MIKOŁAJA W DOMOWYM HOSPICJUM

09-12-2016 

W poniedziałek 5 grudnia wybraliśmy się do Domowego Hospicjum dla dzieci. Ubrani w stroje Świętego Mikołaja, wraz z pielęgniarkami, udaliśmy się do domów chorych dzieci na całym Podkarpaciu. Te odwiedziny uświadomiły nam, jak ważną rolę odgrywa w życiu chorych dzieci dzień 6 grudnia. To było dla nas wielkie przeżycie, chociaż odwiedziliśmy dzieci chore, także na nieuleczalne choroby. Ten dzień był bardzo wyjątkowy także dla ich rodzin. Maluchy, choć tak bardzo chore, były szczęśliwe. Opowiadały nam o sobie, ciągnęły za brodę, śpiewały. Radość i miłość płynęła z tak bardzo prostych gestów jak uśmiech i przytulenie dziecka. Ten dzień był pełen refleksji! Można tyle ofiarować i to nie tylko w uroczystość Świętego Mikołaja! Zachęcamy bardzo do obdarowywania tego materialnego, jak i duchowego. Warto pomagać. Każdy z nas ma ten dar, trzeba tylko uwierzyć w siebie, tak jak w dzieciństwie wierzyliśmy w Mikołaja.

 

  Mateusz Skubisz i Dominik Kaczor  IV lt

 

ZAPRASZAMY WAS DO NASZEGO WOLONTARIATU !!!

 


Mikołajki w kinie

08-12-2016 

W dniu 14 grudnia 2016r. z okazji Mikołajek klasa 2 ct wraz z wychowawczynią panią Dorotą Łagowską udała się do Multikina na seans pod tytułem "Przełęcz ocalonych" ("HacksawRidge") w reżyserii Mela Gibsona. Film przedstawia schyłek drugiej wojny światowej, kiedy to Amerykańska Armia walczy z Japończykami na Pacyfiku. Do wojska zaciąga się DesmondDoss – główny bohater filmu. Desmond, ze względu na swoją głęboką wiarę i przekonania, odmawia noszenia broni, ale pragnie pomagać ojczyźnie jako sanitariusz. Jego postawa spotyka się z głębokim niezrozumieniem, nieufnością, a nawet agresją ze strony kolegów żołnierzy i dowódców. Czas pokazuje jednak, jak bardzo źle go osądzili. Podczas najcięższych starć, wielokrotnie ryzykując życiem, niepozorny, nieuzbrojony Desmond wydostaje z ognia walki kilkudziesięciu rannych żołnierzy… Byliśmy zdumieni i zachwyceni postawą tego bohatera , jednocześnie mając na uwadze, iż film był oparty na faktach .Oglądaliśmy ze skupieniem i podziwem. Zwieńczeniem naszego wyjścia był spacer ulicami Rzeszowa w malowniczej,zimowej scenerii. Podczas wędrówki rozmawialiśmy na temat postawy Dossa. Film wywołał w nas wiele pozytywnych emocji i skłonił do głębokiej refleksji . Ponieważ nasza wychowawczyni uczy języka angielskiego, dość szybko język dyskusji zmienił się z języka polskiego na język filmu - angielski. Takim sposobem „upiekliśmy dwie pieczenie na jednym ogniu” - mogliśmy doszlifować język angielski i podzielić się wrażeniami z seansu. Całe wyjście na długo zagości w naszej pamięci i będzie nam przypominało, co w życiu jest ważne, a jeśli kiedyś będziemy chcieli się poddać przywołamy postawę Dossa -jego waleczność i wierność ideałom.

 

Dominik Grochmal IIct

Tydzień Filmu Niemieckiego w Rzeszowie

08-12-2016 

 

Zapraszamy na Tydzień Filmu Niemieckiego w Rzeszowie

w dniach 12-18 grudnia 2016 r.

 

W ramach Tygodnia pokazane zostaną najnowsze, najgłośniejsze i wielokrotnie nagradzane produkcje filmowe z Niemiec. Towarzyszyć będą im spotkania z twórcami.

 

Można obejrzeć filmy:

12.12.2016 – "Toni Erdmann"

13.12.2016 – "Fritz Bauer kontra państwo"

14.12.2016 – "24 tygodnie"

15.12.2016 – "Fukushima moja miłość"

16.12.2016 – "4 królowie"

17.12.2016 – "Pewnego razu"

18.12.2016 – "Kim jest Oda Jaune?"

 

Projekcje odbędą się w auli głównej Uniwersytetu Rzeszowskiego, ul. Prof. Pigonia 1,

Kampus Rejtana o godz. 17:00.

 

Na wszystkie filmy wstęp wolny.

Serdecznie zapraszamy!

 

Nauczyciele języka niemieckiego

"Żywe Muzeum"

08-12-2016 

 

W dniu 30 listopada uczniowie naszej szkoły z klas: 2mt i 3bt pod opieką pani Marioli Ustrzyckiej i pani Ewy Wojakowskiej wzięli udział w IV edycji projektu edukacyjnego „Żywe Muzeum” zorganizowanego przez Regionalną Sekcję Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” i Rzeszowski Oddział Instytutu Pamięci Narodowej.
„Żywe Muzeum” to inicjatywa, której celem jest popularyzowanie najnowszej historii Polski, upowszechnianie historycznych miejsc związanych z lokalną społecznością oraz prezentowanie treści historycznych w nowoczesnej formie.

W tym roku głównym tematem przedsięwzięcia był wprowadzony 13 grudnia 1981 roku stan wojenny.

W tegorocznym cyklu wydarzenia wzięło udział 1509 uczniów z 39 szkół z województwa podkarpackiego.

IV edycja projektu edukacyjnego „Żywe Muzeum” została przygotowana w formie gry terenowej. Dla uczestników wyznaczono na terenie Rzeszowa punkty związane z historią i działalnością „Solidarności” i wydarzeniami z okresu stanu wojennego, były to m.in. dawny Dom Kolejarza, Zamek Lubomirskich, Kościół Farny, Kościół OO.. Bernardynów, Zakład Karny w Załężu. Start miał miejsce w budynku Instytutu Pamięci Narodowej przy ul. Słowackiego, gdzie otrzymaliśmy mapy i wytyczyliśmy szlak naszej wędrówki. W punktach docelowych mogliśmy spotkać wielu ciekawych ludzi, tzw. „świadków historii” i wysłuchać ich niezwykle cennych i wzruszających relacji, obejrzeć interesujące filmy i wystawy i zobaczyć wiele przedmiotów związanych z okresem stanu wojennego.

Uczestnictwo w tym wydarzeniu było dla nas bardzo ważną, życiową lekcją historii, która pozwoliła nam lepiej zrozumieć historię stanu wojennego i docenić bohaterów, działających dla dobra Ojczyzny w tym trudnym dla naszego narodu czasie.

 

Mateusz Dziedzic 2mt

 

 

 

 

Więcej: "Żywe Muzeum"

Lista uczniów ze 100% frekwencją

08-12-2016 

Lista uczniów ze 100% frekwencją
w za okres wrzesień – październik – listopad 2016

 

Absolutny Rekord ZSM – Gratulujemy!!!

 

1. Piotr Bednarz - kl. 2 lt 48. Siciak Arkadiusz - kl. 4fbt
2. Wiktoria Bielawa - kl. 2 lt 49. Jarosław Bialic - kl. 3 at
3. Szymon Siorek - kl. 2 lt 50. Mirosław Bialic - kl. 3 at
4. Krystian Drapała - kl. 2 lt 51. Kamil Ładoś - kl. 3 at
5. Jan Kotlarz - kl. 2 lt 52. Maciej Łukasik - kl. 3 a
6. Wojciech Bober - kl. 2 lt 53. Mateusz Murias - kl. 3 at
7. Kacper Sidor - kl. 2 lt 54. Michał Niemczak - kl. 3at
8. Wojciech Bryś – kl. 4 bt 55. Gabriela Gaweł - kl. 3ft 
9. Michał Szabatkiewicz – kl. 4 bt 56. Marianna Uryć - kl. 3ft
10. Michał Żak – kl. 4 bt 57. Grzegorz Ziobro – kl. 4mt
11. Szczepan Kaczor – kl. 4 bt 58. Bartłomiej Gil – kl. 4mt
12. Hubert Futoma - kl. 1lt 59. Dawid Łętek – kl. 4mt
13. Jakub Kempanowski - kl. 1lt  60. Adrian Welc – kl. 4mt
14. Albert Kluz - kl. 1lt 

61. Witold Król – kl. 1at

15. Adrian Kozik - kl. 1lt

62. Sebastian Kyc – kl. 1at

16. Seweryn Krauz - kl. 1lt 63. Konrad Pelc – kl. 1at
17. Patryk Lech - kl. 1lt 64. Szymon Skała – kl. 1at
18. Dariusz Matuszkiewicz - kl. 1lt

65. Krystian Sołtys – kl. 1at

19. Ernest Noga - kl. 1lt

66.Marcin Stats – kl. 1at

20. Filip Pieniążek - kl. 1lt 67. Arkadiusz Tabor – kl. 1at
21. Rafał Plizga - kl. 1lt 68. Rafał Woś – kl. 1at
22. Hubert Podgórski - kl. 1lt 69. Przemyslaw Wyskiel – kl. 1at
23. Kacper Reizer - kl. 1lt 70. Patryk Ozimek – kl. 1at
24. Patryk Szymański - kl. 1lt 71. Marcin Gielarowski - kl. 2mt
25. Damian Wójcik - kl. 1lt  72. Marcin Knutel - kl. 2mt
26. Bartosz Zimny - kl. 1lt 73. Sebastian Marszał - kl. 2mt
27. Krupa Ewelina - kl. 4 ft 74. Michał Panek - kl. 2mt
28. Teper Weronika - kl. 4 ft 75. Adrian Jabłoński - kl. 3bt
29. Arkadiusz Strzałba – kl. 2dt 76. Marek Chorzępa - kl. 1ct
30. Paweł Kielar kl. 1 est  77. Erwin Nowak – kl. 1ct
31. Dominik Pelc kl. 1 est

78. Kużniar Paweł – kl. 3et

32. Adrian Kaczmarzyk kl 1 mt

79. Hardyl Patryk - kl.3et.

33. Marcin Zegar - kl. 1 mt 80. Bartłomiej Witek - kl. 2bt

34. Rafał Fornal - kl. 2 at

81. Bobowski Damian – kl. 1dt
35. Kamil Kud - kl. 3ct 82. Czekaj Sławomir – kl. 1dt
36. Michał Pitera - kl. 3ct 83. Domino Jakub – kl. 1dt
37. Patryk Zembroń - kl. 3ct 84. Kocon Michał – kl. 1dt
38. Mateusz Szopiak - kl. 3ct 85. Porada Krystian – kl. 1dt
39. Mateusz Buda - kl. 2ct 86. Szurlej Kamil – kl. 1dt 
40. Michał Ruszała - kl. 2ct 87. Wąs Łukasz – kl. 1dt
41. Dawid Bembenek - kl. 2ct 88. Źrebiec Kamil – kl. 1dt
42. Bartosz Bochnak - kl. 2ct 89. Dawid Banaś – kl. 1bt
43. Mateusz Kunas - kl. 2ct 90. Michał Micał – kl. 1bt
44. Krzysztof Więckowicz - kl. 2ct 91. Kamil Koszałka – kl. 1bt
45. Wojciech Szwed - kl. 2ct 92. Wiktor Pruchnik – kl. 1bt
46. Paulina Pietrucha- kl. 2ft 93. Klaudia Mik - kl. 1ft
47. Monika Sala - kl. 2ft 94. Macek Michał - kl. 4fbt

Mikołajki klasy 4mt

08-12-2016 

Dnia 6.12.2016 r. klasa 4 mt wraz z wychowawczynią panią Mariolą Berrahal udała się w ramach Mikołajek do kina Helios na film pt. "Sully".

Wybór repertuaru nie był obojętny. Jako klasa o kierunku ściśle związanym z lotnictwem tj. awionika wybraliśmy się właśnie na ten film, ponieważ jest wśród nas wielu pasjonatów lotnictwa. Film ten ukazuje historię pilota Sullenberger’a, który 15 stycznia 2009 roku zwodował airbusa na rzece Hudson. Później to wydarzenie nazwano „cudem na rzece Hudson”, ponieważ manewr Sully’ego uratował życie wszystkim 155 osobom, które znajdowały się na pokładzie. Kapitan stał się bohaterem narodowym.

Następnie udaliśmy się do Biura Wystaw Artystycznych (BWA) w Rzeszowie na 4 edycję „Triennale Polskiego Malarstwa Współczesnego – Jesienne Konfrontacje – Rzeszów 2016”. Mieliśmy okazję zobaczyć wiele obrazów, np. „Trwanie” - Natalii Rybki, „Sen” - Radosława Jastrzębskiego i wiele wiele innych. Z podziwem stwierdziliśmy, że umysł i ręce artysty potrafią stworzyć „coś” właściwie z niczego, a mianowicie z przedmiotów, które w gruncie rzeczy powinny znaleźć się w kuble na śmieci, a stały się dziełem.

Myślę, że żaden z uczestników nie czuł się znudzony, ponieważ oferowana przez wystawę różnorodność form wyrazu artystycznego sprawiła, że każdy mógł znaleźć dzieło, które przykuło jego uwagę.

 

Mateusz Bar - klasa 4mt

 

"Festiwal HAIR Fair & Beauty Fair" Katowice 2016

08-12-2016 

 

 

Jak co roku, uczniowie naszej szkoły, a także absolwenci wraz z nauczycielami, uczestniczyli w największych targach fryzjersko- kosmetycznych "Festiwal HAIR Fair & Beauty Fair", które odbyły się 27 listopada w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

 

Co roku z tysiącami sympatyków Festiwalu- miłośnikami fryzjerstwa - spotykają się tam najważniejsze postacie z branży. Aktywni fryzjerzy, styliści, artyści światowego formatu, mistrzowie i uczniowie…

W tym roku uczestnicy targów mogli zobaczyć m.in. najnowsze trendy we fryzjerstwie, makijażu i stylizacji paznokci, nowoczesne i innowacyjne zabiegi pielęgnacyjne twarzy i ciała, a także przedłużanie rzęs. Podczas targów odbywało się wiele konkursów o zasięgu międzynarodowym z dziedzin :fryzjerstwa, make-up i kunsztu zdobienia paznokci, a także wybory Miss Śląska.

 

 

Wisienką na torcie okazały się pokazy światowego fryzjerstwa m.in. Mistrzów Świata (Seul 2016) MARTY ROBAK I BŁAŻEJA ADAMUS oraz Barber Garage. Imprezę poprowadził Krzysztof Ibisz a naszym aparatom nie umknęły też znani i lubiani m.in. Rafał Maślak, Natalia Siwiec, Wróblewski oraz duet Wierzbicki i Schmidt.

Targi to świetny sposób na poznanie osób, które dzielą naszą pasję oraz możliwość przetestowania nowych kosmetyków, które chcielibyśmy stosować. Ponad 500 stoisk branżowych dało nam ogromne możliwości na poszerzanie wiedzy. Był oczywiście także czas na zakupy. Uczniowie naszej szkoły wrócili zachwyceni, każdy znalazł coś dla siebie i na pewno sporo się nauczył. Wielu z nas zadeklarowało swój udział w przyszłorocznych targach.

 

Marysia Makarska - klasa2ft

 

 

Więcej: "Festiwal HAIR Fair & Beauty Fair" Katowice 2016

OGŁOSZENIE

05-12-2016 

 

Informujemy, że w dniach 7 – 14 grudnia 2016 r. biblioteka szkolna będzie nieczynna. W tym czasie można korzystać ze stanowisk komputerowych w czytelni.

AKCJA BOMBKA W MECHANIKU !!!

03-12-2016 

Szukamy sposobów,

żeby upiększyć naszą szkołę na święta !!!

Pomóż Nam !!!

 

W dniu 6 grudnia odbędzie się zbiórka ozdób choinkowych. Za każdą przyniesioną ozdobę otrzymacie bonus na godzinkę lekcyjną bez pytania i pisania niezapowiedzianych kartkówek.

Prosimy o "mikołajkowo-świąteczne" stroje, żeby nasze klasy i korytarze wyglądały wesoło i każdego wprowadzały w świąteczny nastrój.

Będziemy robić zdjęcia, które stworzą później mega świąteczny kolaż Mechanika.


SAMORZĄD UCZNIOWSKI

 


Port Lotniczy "Rzeszów - Jasionka" bez tajemnic

03-12-2016 

Dnia 24.11.2016 r. klasa 1 est wraz z wychowawczynią panią Lucyną Sulencką i  panem Grzegorzem Brzeskim, nauczycielem zawodu, udała się na wycieczkę do Portu Lotniczego Jasionka.
Mieliśmy okazję z bliska poznać pracę lotniskowych służb operacyjnych. Odwiedziliśmy miejsca, których zwykły pasażer samolotu nie jest w stanie zobaczyć. Dzięki rozmowom z pracownikami lotniska dowiedzieliśmy się wielu rzeczy na temat tego zawodu. Była to dla nas szansa, aby dokładnie przyjrzeć się całemu procesowi startu i lądowań statków powietrznych. Poznaliśmy również plusy i minusy pracy w porcie, a także zobaczyliśmy poszczególne elementy płyty lotniskowej.
Dziękujemy panu Grzegorzowi Brzeskiemu za możliwość przeniesienia zajęć z  infrastruktury portów lotniczych ze szkolnej  klasy na międzynarodowe lotnisko. Wycieczka była idealną okazją, aby poznać tajniki wybranego przez nas zawodu. Mamy nadzieję powtórzyć to bardzo ciekawe doświadczenie w najbliższym czasie.

 

Gabriela Zarzycka kl. 1 est

 


 

 

 

 

 

"PODZIEL SIĘ POSIŁKIEM" AKCJA DLA HOSPICJUM

03-12-2016 

25-26 listopada 2016 roku wolontariusze z naszej szkoły zaangażowali się w pomoc podopiecznym hospicjum i ich rodzinom. Przez kilka godzin zachęcaliśmy klientów sklepów „Biedronka” do wzięcia udziału w zbiórce żywności. Makarony, cukier, mąka, kasze, herbaty, olej czy słodycze –to rzeczy, które wypełniły nasze wózki po brzegi. Wszystko trafi do potrzebujących rodzin. NAJPIĘKNIEJSZY WIDOK TO TAKI, GDY CZŁOWIEK PRAGNIE POMÓC DRUGIEMU CZŁOWIEKOWI!

Akcja zakończyła się ogromnym sukcesem wolontariuszy. Koszyki zapełniły się żywnością. Skład tej mocnej i wytrwałej grupy stanowili: Paulina Perlak kl. 1 ft, Dawid Pleśniak kl. 1 bt, Paulina Pietrucha, Maria Makarska, Magdalena Szmyt kl. 2 ft, Damian Wacław kl. 2 ct, Michał Marciniec, Tomasz Kościółek kl. 3 mbt, Paulina Sanecka, Gabriela Wojtaszek kl. 3ft, Jakub Makuch kl. IV mt.

 

Autor: Paulina Pietrucha kl. 2 ft

 


Bezpłatne trzymiesięczne praktyki na stanowisku Młodszy Mechanik Napraw APU

01-12-2016 

 

Jeśli chcesz zdobyć swoje pierwsze doświadczenia w międzynarodowym

przedsiębiorstwie zapraszamy Cię do zapoznania się z naszą ofertą.

 

Młodszy Mechanik Napraw

 

Oferujemy:

 • Ciekawą pracę pełną wyzwań, pozwalającą na zastosowanie wiedzy teoretycznej w praktyce,
 • Program szkoleń adaptacyjnych w ramach P&W i zasad korporacji UTC,
 • Poznanie procesów i projektów na poziomie międzynarodowym,
 • Rozwój i doskonalenie umiejętności zawodowych,
 • Pracę w przyjaznej atmosferze i w dobrym zespole,
 • Uwaga: Praktyka jest bezpłatna.

Do zadań praktykanta należeć będą m.in.:

 • Uczestnictwo w naprawach (naprawy pod nadzorem),
 • Przygotowywanie do montażu i demontażu części,
 • Przygotowywanie prac standardowych,
 • Pomoc w logistyce napraw i przepływie części.

Jesteś idealnym kandydatem jeśli:

 • Masz wykształcenie średnie techniczne – wykształcenie wyższe będzie dodatkowym atutem,
 • Znajomość języka angielskiego na poziomie komunikatywnym - minimum A2/B1,
 • Znajomość rysunku technicznego,
 • Znajomość narzędzi pomiarowych,
 • Dobrze rozwinięte zdolności manualne,
 • Wiedza z zakresu budowy i zasad działania silników lotniczych oraz zainteresowanie branżą lotniczą,
 • Cechujesz się wysoką kulturą osobistą i pro aktywnością w podejmowaniu działań, chcesz się uczyć i poszerzać swoją wiedzę,
 • Nie wymagamy doświadczenia praktycznego, liczą się umiejętności kandydata.

Osoby zainteresowane ofertą praktyk, prosimy o przesłanie CV w języku polskim i angielskim na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. z tytułem maila: Młodszy Mechanik Napraw.

 

Pratt&Whitney AeroPower Rzeszów jest częścią korporacji United Technologies Company (UTC) zrzeszającej Firmy z branży lotniczej i przemysłowej. Spółki UTC zlokalizowane są na całym świecie. W Polsce funkcjonują spółki tj: PZL Mielec, WSK PZL- Rzeszów, Otis, Pratt&WhitneyKalisz i inne. Firma P&W AeroPower Rzeszów działa od 2009 r. W ostatnim czasie Firma zmieniła nazwę z Hamilton Sundstrand Poland Sp.z o.o. na aktualnie funkcjonującą. Obszary działalności Firmy to montaż nowych silników APU (Auxilary Power Unit), remonty i naprawa silników AP i komponentów oraz działalność badawczo-rozwojowa.

LEKCJA BIBLIOTECZNA W WOJEWÓDZKIEJ I MIEJSKIEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ

01-12-2016 

29 listopada odwiedziliśmy Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Rzeszowie przy ulicy Dąbrowskiego. Nauczyliśmy się korzystać z katalogów on-line oraz e-zbiorów. Poznaliśmy również najnowocześniejszy system zwracania książek do biblioteki. O dowolnej porze można skorzystać z okienka wrzuty i zwrócić przeczytane książki . Ze zbiorów można korzystać przez Internet. Oferta biblioteki to zarówno książki przydatne w nauce jak i te, które warto przeczytać dla przyjemności. Z pewnością będziemy tu przychodzić.                                                  

 

Uczniowie klasy 1ct

 


 

Więcej: LEKCJA BIBLIOTECZNA W WOJEWÓDZKIEJ I MIEJSKIEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ

"I TY MOŻESZ MIEĆ CZERWONĄ CZAPKĘ"

29-11-2016 

 

Uprzejmie informujemy, że rusza VIII edycja Akcji Mikołajkowej pt.: "I TY MOŻESZ MIEĆ CZERWONĄ CZAPKĘ" organizowanej przez Podkarpackie Hospicjum dla Dziecii i VI Liceum Ogólnokształcące.

 

Zbiórka pieniędzy do puszek na rzecz dzieci nieuleczalnie chorych i ich rodzin odbędzie się dnia 1 grudnia 2016r. (czwartek) na 4 godz. lekcyjnej (10:30).

 

Zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału w akcji, co zaowocuje uśmiechem na twarzach małych pacjentów.

Nauczycieli uczących w tym czasie prosimy o umożliwienie wejścia do sali lekcyjnej wolontariuszom z VI Liceum Ogólnokształcącego.

 

WYNIKI KONKURSU CZYTAMY LITERATURĘ ANGLOJĘZYCZNĄ

29-11-2016 

Konkurs, który odbył się 28 listopada, cieszył się zainteresowaniem uczniów z kl. 1 est, 2 ct, 3 at, 3 lt oraz 4 mt.

Uczestnicy wykazali się szerokim wachlarzem zainteresowań literaturą anglojęzyczną, od poezji, klasyki poprzez fantasy aż do literatury współczesnej. Zaprezentowali  również wysoki poziom interpretacji tekstu. 

 

Nalepsi okazali się:
- I miejsce: Jakub Tyzak z kl. 1 est
- II miejsce:  Karolina Wojtan z kl. 4 mt
- III miejsce:  Daniel Florek z kl. 3 at
 
 
Nagrody zostaną wręczone podczas najbliższej uroczystości szkolnej, serdecznie gratulujemy i zachęcamy do dalszego czytania !!!

KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA PROZY HENRYKA SIENKIEWICZA

29-11-2016 

 

Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów do udziału w Konkursie Pięknego Czytania prozy Henryka Sienkiewicza. Warunkiem uczestnictwa jest zgłoszenie swego udziału u organizatorów do 5 grudnia 2016 roku.

 

Szczegółowych informacji udzielają nauczyciele organizatorzy: Jolanta Nazarko, Barbara Brzęk i Agata Pawlak. Wstępny termin konkursu – grudzień 2016 roku.

 

Serdecznie zapraszamy!!!

 

REGULAMIN KONKURSU

 

Cele konkursu:

 • Popularyzacja książki i czytelnictwa wśród młodzieży, propagowanie idei pięknego czytania.
 • Rozwijanie aktywności czytelniczej uczniów.
 • Doskonalenie umiejętności posługiwania się żywym słowem, wyraźnego i wyrazistego czytania.
 • Sztuka interpretacji tekstu.
 • Rozbudzanie wrażliwości na piękno języka literackiego.

Zasady konkursu:

 1. Uczestnik konkursu czyta indywidualnie wybrany przez siebie fragment prozy Sienkiewicza (około 40 wersów).
 2. Uczestników oceniać będzie komisja konkursowa.
 3. Punktowana będzie interpretacja tekstu pod względem:
 • dykcji,
 • płynności,
 • interpunkcji,
 • wyrazistości,
 • ekspresji słowa i wyrazu artystycznego czytanego tekstu.

Udział w Objazdowym Festiwalu Filmowym Watch Docs

29-11-2016 

18 listopada klasa 2mt wzięła udział wraz z Panią Agatą Pawlak w Objazdowym Festiwalu Filmowym Watch Docs. Jest to festiwal corocznie organizowany przez Helsińską Fundację Praw Człowieka oraz Społeczny Instytut Filmowy. Festiwal odbywał się jak co roku w Wyższej Szkole Prawa i Administracji w Rzeszowie. Na początku wysłuchaliśmy wykładu pt. "Społeczne aspekty dyskryminacji" prowadzonego przez ks. dr Marka Storego. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy o dyskryminacji oraz kulturze Izraela i nie tylko. Następnie odbył się seans filmu "Przekaż wiośnie, by nie nadchodziła". Poruszający film o życiu afgańskich żołnierzy po tym jak Międzynarodowe Siły Wsparcia Bezpieczeństwa zakończyły działania bojowe, przekazując kontrolę nad krajem miejscowym żołnierzom. WATCH DOCS  to jedna z największych na świecie imprez filmowych poświęconych prawom człowieka. Każdego roku na festiwalu pokazywanych jest wiele filmów, a każdy z nich to inna dramatyczna historia.   Celem tego przedsięwzięcia jest dostarczanie wiedzy, pobudzenie wrażliwości oraz edukacja wielokulturowości.

Bardzo spodobała się nam ta lekcja kultury w plenerze i nie możemy się doczekać kolejnej.

 

Agata Korszla 2 mt

 


 

 

Sukces naszych szachistów

28-11-2016 

18 listopada 2016 roku w Zespole Szkół Licealnych w Leżajsku odbyły się rejonowe rozgrywki drużynowe w szachach, z udziałem ośmiu najlepszych zespołów, wyłonionych w eliminacjach powiatowych, obejmujących powiaty: łańcucki, leżajski i rzeszowski.

Pierwsze miejsce zdobyła drużyna Zespołu Szkół Mechanicznych w Rzeszowie w składzie: Urszula Jakubowska z klasy I mt, Dawid Szewczyk, Damian Burek i Sebastian Miazga z klasy IV mt, wyprzedzając drużynę z Zespołu Szkół w Sokołowie Małopolskim. Obydwa zespoły uzyskały awans do finału wojewódzkiego. Mamy nadzieję na dobry występ w kolejnych zawodach.

 

Serdecznie gratulujemy!!!         

 


 

 

 

Więcej: Sukces naszych szachistów

WYPOMINKI SZKOLNE

28-11-2016 

W dniu 21 listopada odbyła się Msza Święta w intencji zmarłych nauczycieli, uczniów i pracowników szkół Rzeszowa i okolic, połączona z wypominkami. W wydarzeniu tym wzięła udział delegacja naszej szkoły: Paulina Perlak, Wiktoria Patrońska z klasy 1 ft; Maria Makarska, Patrycja Szela z klasy 2 ft; Dawid Olbrycht, Dariusz Zdeb z klasy 2 mt. Nie zabrakło również naszego pocztu sztandarowego, w którego skład wchodzili: Gabriela Urban z klasy 2 mt, Paulina Pietrucha z klasy 2 ft oraz Jakub Ptak z klasy 2 lt. Opiekę nad uczniami sprawowała pani Kinga Lizak.                                                        

Msza Święta odbyła się w Kościele Chrystusa Króla, przewodniczył jej ks. biskup Edward Białogłowski.

Podczas nabożeństwa modliliśmy się za zmarłych nauczycieli, wychowawców, pracowników szkoły oraz uczniów. Jednym z elementów uroczystości była procesja, podczas której wspominaliśmy dusze zmarłych z naszej szkoły.

Jesteśmy dumni, że mogliśmy uczestniczyć w tym wydarzeniu i reprezentować naszą szkołę oraz uczcić pamięć tych, którzy odeszli.

 

Dariusz Zdeb kl. II mt

 


NA STARYM CMENTARZU W RZESZOWIE

28-11-2016 

„Ludzie nie znający swojej przeszłości to sieroty Boże, bezradnie błądzące w chaosie świata, nie wiedzące skąd przyszły i dokąd zmierzają”.

 

W dniu 24 listopada klasa 3 ft wybrała się w niezwykłą podróż śladami przeszłości miasta Rzeszowa. Pod opieką pani Kingi Lizak udaliśmy się na Stary Cmentarz, znajdujący się przy ulicy Targowej. Dzięki tej wycieczce uzupełniliśmy swoją wiedzę historyczną na temat najstarszej zachowanej nekropolii w mieście. Szacuje się, iż spoczywa tam ok. 40 000 osób. Na cmentarzu znajduje się też pomnik wzniesiony w 1886 roku na cześć powstańców styczniowych oraz grób ofiar II wojny światowej. Przystanęliśmy także przy symbolicznym grobie ks. Jerzego Popiełuszki i dzieci nienarodzonych. Na koniec wspólnie odmówiliśmy koronkę do Bożego Miłosierdzia i zapaliliśmy znicze.

 

Gabriela Wierzchałek kl. III ft

 


"JAK ZAPRZYJAŹNIĆ SIĘ Z RYNKIEM PRACY"

28-11-2016 

Uczniowie klas IV wzięli udział w spotkaniu informacyjnym pt.: "JAK ZAPRZYJAŹNIĆ SIĘ Z RYNKIEM PRACY".

Spotkanie prowadził doradca zawodowy z Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Rzeszowie Pan Janusz Cyzio. Młodzież zdobyła wiedzę przydatną w przygotowaniu się do wejścia na rynek pracy (m.in. źródła aktualnych informacji o rynku pracy, formy wsparcia oferowane przez instytucje działające na rynku pracy). Uczniowie uczestniczący w zajęciach wykazali się zdyscyplinowaniem i zainteresowaniem.

 

Serdecznie dziękujemy Panu Januszowi Cyzio za współpracę i zapraszamy ponownie.

 

Warto być the Best!

21-11-2016 

14 listopada 2016 r. najlepsi uczniowie Mechanika po raz kolejny zostali zaproszeni do kręgielni Kula - Bowling & Club w ramach nagrody za osiągnięcia w II okresie roku szkolnego 2015/2016. Warunkiem było otrzymanie świadectwa z czerwonym paskiem lub 100% frekwencja. Opiekunami były jak zawsze pani Lucyna Sulencka i pani Mariola Berrahal. Jak zwykle bawiliśmy się świetnie.

Oprócz gry w kręgle, mogliśmy się poczęstować pyszną pizzą. Niektórzy z nas grali pierwszy raz, ale i tak radzili sobie świetnie. Serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców !

 

Agata Korszla kl. I mt

 


 

 

 

Więcej: Warto być the Best!

FINAŁ AKCJI „PIELUCHY”

21-11-2016 

17 listopada 2016 r. wraz z grupą wolontariuszy z Mechanika pod „dowództwem” pani Kingi Lizak i pani Iwony Adamiec-Zielińskiej wybraliśmy się do rzeszowskich Domów Pomocy Społecznej. Głównym celem naszego wyjścia było przekazanie placówkom pieluch, które wcześniej zostały zebrane w naszej szkole, w ramach odbywającej się niedawno akcji charytatywnej.

Jako pierwszy odwiedziliśmy Dom Pomocy Społecznej im. Józefy Jaklińskiej w Rzeszowie. Tam spędziliśmy czas na rozmowie z podopiecznymi oraz przyłączyliśmy się do krótkich ćwiczeń fizycznych, które są niezwykle ważne dla ich zdrowia. Nie sądziliśmy nawet, że nasze przybycie wywoła tyle uśmiechów na twarzach pensjonariuszy ośrodka. Pełni satysfakcji i radości zarówno tej widocznej na twarzach oraz tej niewidocznej - w sercu, udaliśmy się wkolejne miejsce, którym była placówka początkowo przeznaczona dla kombatantów i ich rodzin. Obecnie przyjmowani są tam ci, którzy potrzebują opieki, nie mają już sił, aby zadbać o siebie albo nie mają rodzin, które mogłyby się nimi zająć. Placówka stała się domem dla ludzi z ogromnym bagażem doświadczeń.

Podczas naszej wizyty poznaliśmy zasady funkcjonowania tego miejsca oraz dzieliliśmy się dobrym słowem z pacjentami, którzy zgodzili się na nasze odwiedziny. Poznaliśmy ich historie i niejednokrotnie przykre sytuacje, przez które znaleźli się w tym miejscu. Pacjenci tego ośrodka są bardzo zadowoleni z opieki jaką tutaj otrzymują, są zaprzyjaźnieni z personelem, jednakże często doskwiera im samotność. Nasza obecność z pewnością rozweseliła im dzień, a na zmęczonych i pomarszczonych twarzach ludzi świadomych swojego przemijania mogliśmy dostrzec wdzięczność za poświęcenie im kilku chwil. To doświadczenie uświadomiło nam, że małe gesty mają wielką siłę , która pomaga żyć.

Dziękujemy klasom: 1 at, 1 bt, 1 ct, 1 dt, 1 lt, 1 ft, 1 mt, 2 at, 2 bt, 2 ct, 2 dt, 2 ft, 2 lt, 2 mt, 3 at, 3 bt, 3 ft, 3 lt, 3 mbt, 4 dt, 4 et, 4 fbt, 4 ft, 4 mt za włączenie się do akcji naszego wolontariatu- WARTO POMAGAĆ!

 

Karolina Wojtan i Jakub Makuch 4mt

 

 

 

 

Więcej: FINAŁ AKCJI „PIELUCHY”

KONKURS RECYTATORSKI

21-11-2016 

Konkurs Recytatorski Poezji Patriotycznej

„W Ojczyźnie serce me zostało”

 

Serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnej edycji Szkolnego Konkursu Recytatorskiego, tym razem pod hasłem „ W ojczyźnie serce me zostało”.

 

 

Regulamin:

 

 • uczestnicy przygotowują do recytacji dwa dowolne teksty poetyckie o tematyce patriotycznej;
 • każdy uczestnik prezentuje dwa utwory poetyckie( minimum 12 wersów każdy) ;
 • uczestników konkursu oceniać będzie powołane przez organizatorów jury według następujących kryteriów:
 1. dobór repertuaru (z uwzględnieniem wartości literackich tekstów oraz dostosowania ich do możliwości recytatora);
 2. interpretacja utworów;
 3. kultura słowa;
 4. ogólny wyraz artystyczny;
 •  laureaci konkursu otrzymają nagrody i dyplomy oraz oceny celujące lub bardzo dobre z języka polskiego, religii lub wiedzy o kulturze.

Konkurs odbędzie się na początku lutego 2017 roku. Udział należy zgłosić do 10 stycznia.

Dodatkowych informacji udzielają organizatorzy konkursu, nauczyciele : Agnieszka Kapłon, Kinga Lizak , Agata Pawlak

 

Serdecznie zapraszamy !!!

OGŁOSZENIE

17-11-2016 

 

Uwaga!

 

W dniu 18 listopada 2016 r. (piątek) nasza szkoła dołączy się do ustanowienia rekordu Polski w masowym śpiewaniu szanty. Prosimy nauczycieli i uczniów o pozostanie w salach o godzinie 11.15 i włączenie się w śpiewanie szanty (przez radiowęzeł). W związku z biciem rekordu przerwa zostanie wydłużona do 11.45.

Valid XHTML 1.0 Transitional Poprawny CSS!