Zbiórka krwi

12-11-2018 

Już w najbliższy czwartek w godzinach od 8:00 do 10:00 w naszej szkole odbędzie się piąta akcja zbiórki krwi. W tym roku akcja jest zorganizowana z okazji 100 - lecia ODZYSKANIE NIEPODLEGŁOŚCI.

Honorowym dawcą może zostać każdy pełnoletni uczeń. Zapisy prowadzi Samorząd Uczniowski. Wszystkich zachęcamy do wzięcia udziału w tej akcji i zapraszamy do zapisywania się.

Osoby, które oddadzą krew otrzymają komplet czekolad. Przypominamy, że krew może być pobierana nie częściej niż 6 razy w roku od mężczyzn i nie częściej niż 4 razy w roku od kobiet, przy czym przerwa pomiędzy kolejnymi donacjami nie może być krótsza niż 2 miesiące.

Więcej informacji u organizatorów: pani J. Cichoń i pana P. Pustelny

 

"Oddając własną krew, dobrowolnie i bezinteresownie,

to jest gest o wysokiej wartości moralnej i obywatelskiej. To dar życia"

św. Jan Paweł II

 

Szkolne obchody 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości

10-11-2018 

 

9 listopada cała społeczność ZSM włączyła się w ogólnopolskie obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. W tym dniu rozpoczęliśmy świętowanie od wspólnego odśpiewania hymnu państwowego o godzinie 11. 11. Tym samym włączyliśmy się do akcji „Rekord dla Niepodległej” i byliśmy częścią prawie 5 milionowej wspólnoty uczniów i nauczycieli ze szkół w Polsce i za granicą, która zgłosiła swój udział w tym pięknym wydarzeniu. Po odśpiewaniu „Mazurka Dąbrowskiego”  zebrani w auli szkolnej obejrzeli wzruszający montaż słowno – muzyczny, którego celem było wyrażenie wdzięczności tym wszystkim, dzięki którym sto lat temu Polska mogła powrócić na mapę świata. Wybrzmiały słowa między innymi „Reduty Ordona”, a także wersy „Dziadów” cz. III. Można była usłyszeć tradycyjne pieśni legionowe, ale również piękną współczesną piosenkę „Uwierz Polsko”. Po zakończeniu części oficjalnej uczniowie brali udział w konkursie wiedzy o Polsce. Pytania dotyczyły bardzo wielu dziedzin: literatury, sportu, filmu, muzyki, kuchni, poprawności językowej. Najlepsi w konkursowych zmaganiach okazali się przedstawiciele klas: 1 bt i 3 at. To był piękny i wzruszający dzień dla całej społeczności Zespołu Szkół Mechanicznych.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Siatkówka dziewcząt

07-11-2018 

Jak co roku szkolna drużyna ZSM wzięła udział w rozgrywkach siatkówki dziewcząt Szkół Ponadgimnazjalnych miasta Rzeszowa. Zgłoszonych zostało 17 reprezentacji. 19.10.2018 r. odbyły się eliminacje. W naszej grupie znalazły się szkoły: ZSKU, ALO oraz ZS Nr 1. Tego dnia nasza drużyna zaprezentowała się bardzo dobrze, była zdeterminowana, na boisku pokazała charakter. Po zaciętej walce dziewczyny awansowały do finałów, które odbywały się w V LO. Kolejne mecze rozegrały się między drużynami z II LO, IV LO, I LO oraz V LO. Mechanik ponownie znalazł się wśród zwycięzców grup i zajął 5 miejsce.

 

Skład: Urszula Grobelna, Gabriela Stadnik, Gabriela Urban, Klaudia Bzikot, Andżelika Matuła, Dominika Florek, Klaudia Tarczyluk, Wiktoria Szylar, Klaudia Stodolak, Karolina Wołowiec, Patrycja Jarosz.

 

Opiekun: mgr Alicja Bartyzel

 

 

 

 

Więcej: Siatkówka dziewcząt

Konkurs Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych

07-11-2018 

Dnia  22  października 2018 r. odbył się w naszej szkole Konkurs Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych.

Uczestnicy konkursu zmagali się z pytaniami dotyczącymi geografii, historii i kultury Wielkiej Brytanii i Stanów ZjednoczonychNajwiększą wiedzą o tych krajach wykazali się:

 • I miejsce - Krystian Zapłocinski z kl. 2mst
 • II miejsce - Agata Korszla z kl. 4mt
 • III miejsce - Krzysztof Faber z kl.3at

Uczniowie otrzymają nagrody na najbliższej uroczystości szkolnej.

 

Gratulujemy!

 


KWESTA NA CMENTARZACH

07-11-2018 

 

Tradycyjnie w Uroczystość Wszystkich Świętych na cmentarzach diecezji rzeszowskiej wolontariusze naszej szkoły kwestowali na rzecz ubogich z Towarzystwa Pomocy św. Brata Alberta. 1 listopada spotkaliśmy się na cmentarzach Podkarpacia, aby uczestniczyć w pięknym i bardzo potrzebnym przedsięwzięciu. Celem tej dobroczynnej akcji była zbiórka funduszy umożliwiających pomoc ubogim i bezdomnym. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że wzięliśmy udział w tej akcji - mogliśmy pomóc i naprawdę dobrze spędzić ten dzień. Swój czas w tych świątecznych dniach na pomoc innym poświęcili następujący wolontariusze z naszej szkoły: Julia, Ania, Ola, Gabrysia kl. I ft, Mateusz kl. I ct, Krystian, Mateusz kl. II mst, Iza i Kinga kl. III ft.

 

Szkolny Wolontariat

Szkolny Konkurs Ortograficzny

05-11-2018 

 

Zapraszamy do udziału w Konkursie Ortograficznym z Języka Angielskiego!
Konkurs, w formie dyktanda, odbędzie się 13 listopada (wtorek) o godz. 11:35 w auli szkolnej.
Zgłoszenia prosimy kierować  do nauczycieli języka angielskiego lub bezpośrednio do organizatorów konkursu do dnia 12.11.2018 r.

 

Organizatorzy:
Magdalena Bardzik
Sławomir Łoboda

KONKURSNA NAJŁADNIEJSZĄ DEKORACJĘ SALI Z OKAZJI 100-LECIA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

04-11-2018 

 

W związku ze zbliżającym się dniem 11 listopada serdecznie zapraszamy wszystkie klasy do udziału w KONKURSIE NA NAJŁADNIEJSZĄ DEKORACJĘ SALI.

 

Jury oceni:

 • liczbę elementów nawiązujących do 100 rocznicy odzyskania niepodległości,
 • pomysłowość,
 • estetykę wykonania.

W każdej kategorii przyznane zostaną punkty od 1 do 10. Zwycięzcy zostaną wyłonieni na podstawie sumy uzyskanych punktów. Uczniowie dekorujący zwycięską salę w nagrodę otrzymają dzień bez pytania.

Akcja "Biało – Czerwony ZSM"

04-11-2018 

W dniu 8 listopada (czwartek) planujemy w naszej szkole przeprowadzenie akcji pod nazwą "Biało – czerwony ZSM". Wydarzenie polega na tym, że uczniowie poszczególnych klas ubierają się w tym dniu w odzież (koszule, koszulki, itp.) w dwóch kolorach białym i czerwonym, w taki sposób, aby siedząc w sali lekcyjnej, tworzyli polską flagę. Ważne jest, aby zachować proporcje bieli i czerwieni. Komisja konkursowa, złożona z uczniów i nauczycieli, odwiedzi sale lekcyjne i zrobi zdjęcia zespołom klasowym, a także oceni flagi utworzone przez poszczególne klasy. Te klasy, które w całości wezmą udział w akcji zostaną nagrodzone dniem bez pytania. Podczas długiej przerwy planujemy wspólne zdjęcie w auli szkolnej. Zapraszamy do udziału w akcji nauczycieli i wychowawców.Bądźmy razem biało-czerwoni!

 

Bohaterowie walczący o naszą niepodległość

04-11-2018 

Z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości wysłuchaliśmy dwóch wykładów pana Zenona Fajgera z IPN-u w Rzeszowie o Polakach, którzy zapisali się na kartach historii Polski jako bohaterowie walczący o naszą niepodległość. Podczas pierwszego wykładu prowadzący przedstawił biografie Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego oraz Ignacego Paderewskiego. Drugi wykład był o Wincentym Witosie, Wojciechu Korfantym oraz Ignacym Daszyńskim. Biografie tych bohaterów skłaniają do refleksji i budzą podziw. Dziękujemy.

 

Dominik Młynarczyk, Michał Kozicki 3ct

 


IV edycja "Wystartuj z nami"

31-10-2018 

 

Prezentacje i stoiska 18 firm z Rzeszowa i regionu. Rozmowy kwalifikacyjne uczestników z Pracodawcami. Warsztaty w czterech blokach tematycznych. Konkursy. Rozmowy dotyczące praktyk i staży dla uczniów szkół zawodowych. Kilkaset osób. To w pigułce Podkarpackie Wystartuj z nami, którego czwarta edycja odbyła się 30 października 2018 r. w Zespole Szkół Mechanicznych.

 Dziękujemy za udział w evencie i zapraszamy na V edycję Wystartuj z nami, która odbędzie się 24 kwietnia 2019 r. oczywiście w Zespole Szkół Mechanicznych.

 

 

 

 

 

 

Więcej: IV edycja "Wystartuj z nami"

Wyniki konkursu "Marszałek Józef Piłsudski"

29-10-2018 

W dniu 23 października odbył się konkurs historyczny, którego tematem były życie i działalność Marszałka Józefa Piłsudskiego. W konkursowych zmaganiach wzięło udział 48 osób. Najlepsi okazali się uczniowie:

 • Kacper Walkowicz 1 ht – I miejsce
 • Bartłomiej Birkowski 1 bt – II miejsce
 • Michał Krużel 1 bt – III miejsce

Konkurs był okazją do włączenia się w obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom! Wszystkim uczestnikom dziękujemy za liczny udział.

 

Ciekawa lekcja o sztuce w Bibliotece Austriackiej

29-10-2018 

W dniu 22.10.2018 r. klasa 2 ft pod opieką pani Agaty Pawlak wzięła udział w zajęciach na temat secesji wiedeńskiej, które odbyły się w Bibliotece Austriackiej w Rzeszowie, w związku z corocznym jesiennym festiwalem literackim „Austria czyta”. Pani Ewa Cwanek – Florek, pracownik biblioteki, przybliżyła nam życie i twórczość najważniejszych austriackich artystów, takich jak Gustav Klimt, Joseph Maria Olbrich czy Otto Wagner, którzy założyli stowarzyszenie Secesji Wiedeńskiej (Wiener Sezession). Poznaliśmy również architekturę i najważniejsze zabytki Wiednia, reprezentujące ten nurt.

Warsztaty były bardzo ciekawe i wzbogaciły naszą wiedzę na temat kultury i sztuki Wiednia, który bywa nazywany stolicą secesji, a podsumowaniem zajęć był konkurs z nagrodami.

 

Karolina Szeliga kl. 2ft

 

 

Więcej: Ciekawa lekcja o sztuce w Bibliotece Austriackiej

SZLAKIEM JANA PAWŁA II

29-10-2018 

14 października 2018 r. grupa uczniów ZSM wyruszyła na pielgrzymi szlak śladami św. Jana Pawła II, w ramach rzeszowskich obchodów XVIII Dnia Papieskiego. Na trasie naszej wędrówki znalazło się wiele miejsc, między innymi: Krzyż Ofiar Komunizmu, Kościół św. Krzyża, Ratusz, Fara, Bazylika Ojców Bernardynów, Katedra i Park Papieski. W każdym miejscu zbieraliśmy na karcie pielgrzyma pieczątki z wizerunkami świętych lub błogosławionych, związanych z naszym miastem. Mieliśmy możliwość modlitwy, między innymi w intencji Ojczyzny, naszych rodzin oraz zapoznania się z wydarzeniami z historii Rzeszowa. Hasło tegorocznego Dnia Papieskiego brzmiało "Promieniowanie ojcostwa".

 

Mateusz kl. II at

 


"English is Easy"

29-10-2018 

Serdecznie zapraszamy do udziału w piątej edycji szkolnego konkursu języka angielskiego "English is Easy". Konkurs odbędzie się 7 listopada o godzinie 13:15 w auli szkolnej.

Chęć wzięcia udziału w konkursie należy zgłosić do 30 października. Nagroda główna to roczny kurs języka angielskiego w Szkole Języków Obcych "Professional English School" o wartości 1980zł.

 

Szczegółowych informacji udzielają nauczyciele organizatorzy: Dorota Łagowska i Dagmara Kotowicz.

BEAUTY z ZSM

22-10-2018 

13 października w podkarpackiej G2Arena odbyły się Targi Beauty dla branży fryzjersko-kosmetycznej.

Zespół Szkół Mechanicznych wystawił swoje stoisko, które cieszyło się dużym zainteresowaniem. Nasze uczennice w teamie :Klaudia Chochrek i Ola, Andżelika Grobelna i Iza oraz Wioletta Leniart i Martyna   zaprezentowały swoje umiejętności z dziedzin BEAUTY(fryzura, makijaż oraz stylizacja wizerunku), tworząc awangardowe dzieła na swoich modelkach.

 

 

 

 

 

 

 

 

Wycieczka do Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie

22-10-2018 

Dnia 09.10. 2018 r. uczniowie naszego technikum wraz z opiekunami udali się na jednodniową wycieczkę do Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie Nasz autokar wyjechał spod szkoły o godzinie 7:05.

Do Krakowa dojechaliśmy około godziny 9:40. Po przybyciu na miejsce podzieliliśmy się na dwie grupy, które mogły w różny sposób zobaczyć skarby jakie oferowało nam muzeum. Mieliśmy okazje zobaczyć m in. takie samoloty jak MiG-29GT– samolot Radziecki z 1982 roku, brytyjskiego SupermarineSpitfire LF Mk.XVIE, czy Blériot XI. Nie zabrakło również polskich akcentów, np. TS-11 Iskra bis B „Czerwona 1” lub PZL-106AR Kruk.

Oprócz modeli samolotów odwiedziliśmy również wielkie hale, a tam zobaczyliśmy wiele wystaw poświęconych czasom II wojny światowej. W mojej opinii w miejscu tym naprawdę można było poczuć klimat tamtego czasu.

Na koniec wycieczki uczniowie mieli okazję trochę poeksperymentować z dostępnymi w muzeum eksponatami – zobaczyć w praktyce działanie prawa Bernoulliego, wsiąść do prawdziwego kokpitu samolotu, a nawet skorzystać z profesjonalnego symulatora. Ponadto czwórka szczęśliwców miała okazję sprawdzić swoją wytrzymałość na zmienne warunki podczas „zabawy” w żyroskopie. Lotnictwo jest naszą pasją, więc wycieczka ta była dobrą okazją do poszerzenia naszej wiedzy. Mamy nadzieje, że pan Bogdan Czach i pan Maksymilian Sobczak znów nas tam zabiorą.

 

Wyniki konkursu plastycznego "NIEPODLEGŁOŚĆ W OCZACH MŁODYCH”

17-10-2018 

 

W konkursie plastycznym udział wzięli przedstawiciele następujących klas: 1at,1bt,1act, 1ft, 1mst, 2at, 2lt, 3at, 4ft. Uczniowie mieli za zadanie przygotowanie plakatu nawiązującego tematyką do jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 

Oto wyniki:

 • 1 miejsce – Mikołaj Blicharz 1act
 • 2 miejsce – Szymon Sondej 3at i Bartosz Zawada 3at /praca zbiorowa/
 • 3 miejsce – Kamil Leniart 2lt

Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy za udział, laureaci otrzymają nagrody i pamiątkowe dyplomy podczas najbliższej akademii.

Organizatorzy konkursu: Andrzej Frydrych, Wojciech Kubala, Ewa Wojakowska

Wyniki Konkursu Wiedzy Humanistycznej "Zbigniew Herbert – życie i twórczość"

17-10-2018 

 

W dniu 11.10.2018 r. odbył się szkolny konkurs wiedzy humanistycznej dotyczący życia i twórczości poety i jego najważniejszych dzieł. Uczestnicy wykazali się dużą wiedzą, ale zwycięzcy wyróżnili się znakomitą znajomością zarówno biografii poety jak i jego utworów. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za uczestnictwo w konkursie i zachęcamy do udziału w kolejnych edycjach konkursu wiedzy humanistycznej.

 

Laureatami konkursu zostali:

 • I miejsce: Krystian Zapłociński - klasa 2 mst
 • II miejsce: Klaudia Dańczuk - klasa 2 mst
 • III miejsce: Anna Gientka - klasa 2 mst

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

 

Nagrody zostaną wręczone podczas najbliższej uroczystości szkolnej. 

Organizatorzy konkursu: Krystyna Potoczna, Agata Pawlak

Licealiada - szachy drużynowe

17-10-2018 

W zawodach szachowych, które odbyły się w ramach Licealiada wzięło udział 12 rzeszowskich szkół ponadgimnazjalnych.

Nasi uczniowie zdobyli 11 punktów dużych i 19 małych,co pozwoliło im zająć II miejsce w klasyfikacji końcowej i awans do kolejnej rundy.

 

Drużyna Zespołu Szkół Mechanicznych wystąpiła w składzie: Krystian Piersiak 2at, Urszula Jakubowska 3mt, Michał Czubat 1 act oraz Marek Warzocha 1bt.

 

Serdecznie gratulujemy !!!

 

 

 

 

Więcej: Licealiada - szachy drużynowe

Dzień Edukacji Narodowej

12-10-2018 

W dniu 12 października 2018 r. odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej połączona z podpisaniem Porozumienia dotyczącego działań w ramach klasy patronackiej między LINETECH S.A. a Zespołem Szkół Mechanicznych im. gen Władysława Andersa.

 

Ze strony LINETECH S.A. umowę podpisali Pan Piotr Kaczor, Prezesa Zarządu LINETECH Aircraft Maintenance oraz Pani Anna Kordus, członek Zarządu LINETECH Aircraft Maintenance, a ze strony Zespołu Szkół Mechanicznych dyrektor Pan Mariusz Kapica.

Listy gratulacyjne, dotyczące Dnia Edukacji Narodowej oraz podpisania Porozumienia, na ręce dyrektora szkoły przesłali Podkarpacki Kurator Oświaty Pani Małgorzata Rauch oraz Prezydent Miasta Rzeszowa Pan Tadeusz Ferenc.

Pan Mariusz Kapica wręczył wyróżnionym nauczycielom oraz pracownikom administracji i obsługi nagrody dyrektora.

Uroczystość zakończyły występy uczniów, którzy przygotowali program ukazujący szkołę widzianą z ich perspektywy.

 

 

 

 

 

 

Więcej: Dzień Edukacji Narodowej

Maraton ZUMBY

12-10-2018 

W dniu 13 października 2018 r. (sobota) odbędzie się w naszej szkole maraton ZUMBY w godzinach 16:00 - 19:00. Wstęp na ZUMBĘ to paczka pieluch lub 20zł.

 

Serdecznie zapraszamy !

 


Wystartuj z nami

12-10-2018 

wyst 10-2018 6

Jakub Flaga z klasy 2 dt wicemistrzem Europy w Freestyle Slalomie

11-10-2018 

Szanowni Państwo, miło nam poinformować, że Jakub Flaga z klasy 2 dt został 29 września 2018 roku wicemistrzem Europy w Freestyle Slalomie. Zawody odbyły się w Barcelonie. Nasza Polska Kadra Narodowa, składająca się z 15 zawodników, brała udział we wszystkich konkurencjach. Warto też wspomnieć o tym, że nasz kolega  może się pochwalić innymi osiągnięciami w Free Jumpie, a to:

 • drugie  miejsce na mistrzostwach Europy,
 • czterokrotne  mistrzostwo Polski,
 • trzecie  miejsce w zawodach w Berlinie,
 • czwarte miejsce na mistrzostwach świata w Holandii,
 • pierwsze  miejsce na zawodach w Czechach ,
 • pierwsze miejsce na zawodach w Kętrzynie.

Jaku Flaga jeździ na rolkach od  szóstego roku życia. Zawodowo zaczął się tym zajmować przed czterema laty. Inspiracją był y dla niego osiągnięcia Daniela Żukowskiego „Bombla”, z którym wygrał w tym roku w Kętrzynie. Nasz kolega chciałby pobić rekord świata (przeskoczenie wysokości 158 cm) i zdobyć mistrzostwo.  Trzymamy kciuki i serdecznie gratulujemy osiągnięć.

 

Hubert Płodzień

 


 

 


 

 

 

 

Wycieczka klasy 4ct do Muzeum Okręgowego

11-10-2018 

Dnia 5.10.2018 r. klasa 4ct pod opieką pani Ewy Wojakowskiej odwiedziła Muzeum Okręgowe w Rzeszowie, w ramach akcji "Polska, zobacz więcej – weekend za pół ceny". Zwiedzaliśmy wystawę "Żołnierz polski 1914-1945" ze zbiorów pana Jana Partyki. Interesująca dla nas była rekonstrukcja okopu z czasów I wojny światowej, dzięki któremu mogliśmy zobaczyć na czym polegał trud walki żołnierza w tamtych czasach. Wystawa obejmowała cztery sale, które wyznaczały kolejne etapy walk o Niepodległą. W każdej sali obejrzeliśmy odznaczenia, odznaki pamiątkowe i emblematy, imienne pamiątki żołnierzy walczących o niepodległość, związanych z naszym regionem. Myślę, że to była ciekawa lekcja historii.

 

Mateusz Buda 4ct

 


 

 

 

 

 

Więcej: Wycieczka klasy 4ct do Muzeum Okręgowego

XXI edycja Olimpiady Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej "EUROELEKTRA"

10-10-2018 

 

W roku szkolnym 2018/2019 Stowarzyszenie Elektryków Polskich organizuje XXI edycję Olimpiady Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej "EUROELEKTRA"

 

Zawody rozgrywane są w trzech etapach w trzech grupach tematycznych:

 1. Elektrycznej
 2. Elektronicznej
 3. Teleinformatycznej

Zawody I stopnia odbędą się 7 listopada 2018 roku (środa) o godz. 9:00 w auli szkolnej.

Chętnych uczniów prosimy o zgłaszanie się do mgr inż. Zdzisława Kłeczka lub innego nauczyciela przedmiotów zawodowych.

 

CHĘTNYCH SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

TUŻ OBOK - AKCJA PIELUCHY

10-10-2018 

Po raz kolejny pomagamy. Tym razem podopiecznym Domów Samopomocy Społecznej i hospicjów.

Prosimy każdą klasę o kupienie w aptece opakowania Pieluch Super Seni 30 szt rozmiar M-L.

 

Termin składania pieluch: 26 października 2018 r. u Pani Kingi Lizak - sala 33 oraz u Pani Iwony Adamiec - Zielińskiej w gabinecie pedagoga.

 

Valid XHTML 1.0 Transitional Poprawny CSS!