KONKURS "TWOJA DROGA DO SUKCESU"

09-04-2018 

 

Regulamin konkursu:

 

pobierz >>

 

 

Formularz zgłoszenia uczestnictwa w konkursie:


pobierz >>

Wyniki konkursu z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

09-04-2018 

 

1 marca obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji w naszej szkole został ogłoszony konkurs historyczny „ Pamiętamy o Niezłomnych”. W tym roku celem konkursu było przypomnienie i upamiętnienie Żołnierzy Niezłomnych związanych   z Podkarpaciem. W konkursowych zmaganiach wzięło udział 31 uczniów z klas: 1 ft, 1 at, 1 bt, 1 mst, 2 ft, 2 lt, 3 bt, 3 ct, 3 dt, 4 ct. Jury w składzie: p. Agnieszka Kapłon, p. Ewa Wojakowska, p. Andrzej Frydrych dokonało oceny prac i przyznało następujące miejsca:

 • I miejsce: Anna Gientka z klasy 1 mst (praca dotyczyła Łukasza Cieplińskiego)
 • II miejsce: Dariusz Matuszkiewicz z klasy 2 lt (praca dotyczyła Stanisława Ruska)
 • III miejsce: Krystian Zapłociński z klasy 1 mst (praca na temat Ludwika Marszałka)
 • III miejsce: Oskar Mokwa z klasy 2 lt (praca na temat Łukasza Cieplińskiego)

Gratulujemy!!!

 

Serdecznie dziękujemy za udział w konkursie i podjęcie wysiłku mającego na celu upamiętnienie naszych bohaterów, którzy za wierność Ojczyźnie płacili bardzo często najwyższą cenę.

AKCJA „BABECZKA” - ŚWIĄTECZNE ODWIEDZINY W DOMACH CHORYCH I STARSZYCH

09-04-2018 

Koniec Wielkiego Postu, więc czas na kolejną akcję. Cała gromada gotowych do czynienia dobra wolontariuszy ZSM wzięła udział w akcji „Babeczka”. Otrzymaliśmy adresy oraz paczki i wyruszyliśmy do chorych, którzy jak co roku, niecierpliwie na nas czekali. Naszym celem były odwiedziny starszych i chorych osób z terenu parafii M.B. Saletyńskiej w Rzeszowie. Były to spotkania, które pozostaną na długo w naszej pamięci.. Często wydaje się nam, że to my mamy ciężko w życiu, ale po wysłuchaniu zwierzeń płynących prosto z serca, uświadamiamy sobie jak mało jeszcze przeszliśmy w życiu, aby zrozumieć prawdziwy trud i cierpienie. Niektórzy z chorych potrzebowali po prostu chwili rozmowy, wsparcia, pocieszenia. Daliśmy z siebie jak zawsze wszystko. Ostatnie spotkanie odbyliśmy ze wspaniałą kobietą, która pomimo sędziwego wieku (97 lat) i wielu dolegliwości, pogodą ducha, optymizmem, radością mogłaby obdzielić wszystkich. Każdy z nas zdał sobie sprawę, że blisko są ludzie, którzy potrzebują uśmiechu, dobrego słowa, a my możemy im to dać. Dziękujemy p. Kindze za to, że opiekuje się nami w ten czas i uczy nas ciągle na nowo wrażliwości.

W akcji tym razem wzięli udział: W. Leniart, K. Ślemp, A. Skubisz, A. Matuła, K. Bzikot, K. Cygan kl. I ft, J. Kurcz kl. I dt, Z. Jabłecka, Z. Zdeb kl. I mst, Ł. Marczak, K. Wnęk kl. I at, M. Płotczyk kl. I lt, W. Maciąg, M. Makowski, K. Pietrzak kl. II mt, J. Młynarska, P. Gacek, A. Bobowska, R. Gorczyca, K. Mik kl. II ft , A. Kuryło kl. II lt Dawid Pleśniak kl. II bt, A. Zapalska kl. III mt, M. Makarska, M. Szmyt, U. Grobelna, G. Stadnik, P. Pietrucha, A. Dziedzic kl. III ft, M. Buda kl. III ct, M. Pelc, G. Żyła, G. Wojtaszek, A. Warzybok kl. IVft oraz K. Skrobacz i W. Teper- absolwentki.

 

Patrycja kl. II ft i Marcin kl. II mt

 


 

 

 

Więcej: AKCJA „BABECZKA” - ŚWIĄTECZNE ODWIEDZINY W DOMACH CHORYCH I STARSZYCH

WYNIKI SZKOLNEGO KONKURSU DLA MATURZYSTÓW "ŻYCIU - TAK!"

06-04-2018 

Do szkolnego konkursu dla maturzystów "ŻYCIU - TAK!" zakwalifikowano 17 prac w kategoriach: literatura, praca plastyczna i prezentacja multimedialna.

 • I miejsce: KATARZYNA KIDA - kl. IV ft (rysunek)
 • II miejsce: JAROSŁAW BIALIC - kl. IV at (poezja)
 • III miejsce: PAULINA SANECKA - kl. IV ft (kolaż)

ZWYCIĘZCOM GRATULUJEMY!

 

Organizator konkursu p. Kinga Lizak dziękuje maturzystom za wykonanie oryginalnych prac oraz za zainteresowanie tematem.

Powitanie wiosny w ZSM

04-04-2018 

04-04-2018 1a

 

W bieżącym roku, razem z firmą LINETECH, Dzień Wiosny w naszej szkole obchodziliśmy, zapoznając się z kulturą Chin i Japonii. Klasy, które brały udział w rywalizacji miały za zadanie przebrać swoich przedstawicieli w charakterystyczny sposób. Byli więc karatecy, wojownicy ninja, kwitnące drzewka wiśni :) Mogliśmy zapoznać się z pismem chińskim, jedliśmy zupki chińskie na czas (z magicznym dodatkiem). Pisaliśmy haiku o LINETECH-u i tworzyliśmy dla firmy gadżety na rynek wschodni. Klasowi siłacze brali udział w walkach sumo, a klasowe piękności zamieniliśmy w gejsze. Najlepszy gadżet "wyprodukowała" klasa 2 ct i zgarnęła główną nagrodę, ufundowaną przez firmę LINETECH. Całą rywalizację wygrała klasa 2 lt, która będzie mieć szansę przyjrzeć się pracy w siedzibie firmy w Jasionce. Choć za oknem leżał śnieg, my bawiliśmy się świetnie, jak zawsze w Mechaniku :)

 

Samorząd Uczniowski

04-04-2018 1-1

 04-04-2018 1-2

04-04-2018 1-3

Więcej: Powitanie wiosny w ZSM

KWESTA NA RZECZ TOWARZYSTWA PRZYJACIÓŁ DZIECI

04-04-2018 

logo tpd

 W przedświątecznym tygodniu wolontariusze naszej szkoły włączyli się w ważną akcję - zbiórkę funduszy, które zostaną przeznaczone na opłacenie pobytu na koloniach i obozach rehabilitacyjnych podopiecznych Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. W tym przedsięwzięciu wzięliśmy udział po raz drugi. Nasi wolontariusze kwestowali w sklepie „Społem” przy ul. Asnyka. Oferowali swoją pomoc przy pakowaniu zakupów. W podziękowaniu klienci wrzucali datki do puszek. Akcja spotkała się z pozytywnym odzewem. Darczyńców motywowaliśmy szczerymi uśmiechami, a jeszcze cieplejszymi dziękowaliśmy za okazane serce. Te dni dały nam wiele radości. Lubimy pomagać, cieszy nas pozytywna reakcja ludzi, a przy okazji przebywamy ze sobą i radośnie spędzamy czas. Nagrodą są pełne ciepła rozmowy z tymi, którzy oprócz tego, że wrzucali dary do wózka czy puszki, zatrzymywali się przy nas, aby porozmawiać.

Serdecznie dziękujemy ekipie, którą tworzyli: Andżelika Matuła, Klaudia Bzikot, Martyna Jakubowska kl. I ft, Jakub Kurcz kl. I dt, Jakub Jastrzębski kl. I at, Zuzanna Jabłecka kl. I mst, Dawid Pleśniak kl. II bt, Marcin Makowski, Kacper Pietrzak kl. II mt, Aleksandra Dziedzic, Gabriela Stadnik, Urszula Grobelna kl. III ft i Marianna Uryć kl. IV ft. Opiekę nad nami sprawowały panie: Kinga Lizak, Iwona Adamiec- Zielińska i Edyta Dragulska.

 

Szkolny Wolontariat

Sukces Wiktorii Patrońskiej

28-03-2018 

20 marca 2018 r. odbyła się X edycja Konkursu Fantazji Fryzjerskiej organizowanego przez ZSOFiK w Warszawie. Wzięło w nim udział 46 uczestników z 23 szkół z całej Polski. Tegoroczne zmagania zawodników przebiegały pod hasłem „Galaktyczny blask”. Nasza uczennica z klasy 2 ft Wiktoria Patrońska otrzymała wyróżnienie specjalne za pracę konkursową zatytułowaną „Gwiazda wybiegu”, która obejmowała pełną stylizację modelki (strój, konstrukcję przestrzenną, makijaż i fryzurę). Jej talent i kunszt pracy dostrzegł członek Jury - pełnomocnik Rektora Wyższej Szkoły Zawodowej Łódzkiej Korporacji Oświatowej- pan Arkadiusz Sadura. Wiktoria w nagrodę otrzymała SREBRNY INDEKS na Studia Wyższe na kierunku Chemia Technologii Fryzjerskich. W konkursie ZSM reprezentowała również Klaudia Chochrek z klasy 2 ft . Należy podkreślić, że pomimo utrudnień, jakimi są długa podróż oraz ograniczone możliwości transportu ogromnych konstrukcji przestrzennych, jakie mają inni zawodnicy, dajemy radę! Bardzo wysoki poziom prac artystycznych naszych uczennic dowodzi, że talent i ciężka praca, to jedyna droga do sukcesu przyszłego stylisty fryzur.

 

Bożena Hałucha

 


 

 

 

Więcej: Sukces Wiktorii Patrońskiej

Ogłoszenie

28-03-2018 

Rada Rodziców baner

 

Od miesiąca kwietnia 2018 r. wpłaty na Radę Rodziców, proszę przesyłać tylko i wyłącznie na rachunek bankowy.


Dane do przelewu:

 • Nazwa odbiorcy: Zespół Szkół Mechanicznych, ul. Hetmańska 45A,
  35-078 Rzeszów
 • Nr rachunku: 92 1020 4391 0000 6502 0144 9172
 • Tytułem: Darowizna na Radę Rodziców

 

Gotowe druki do przelewu dostępne są na stronie szkoły.

 

pdf button

Konkurs młodego patrioty

28-03-2018 

Biblioteka szkolna zaprasza chętnych uczniów do udziału w konkursie młodego patrioty, który odbędzie się pod koniec kwietnia 2018 r. Konkurs będzie dotyczył najistotniejszych faktów na temat symboli, hymnów i świąt narodowych. Chętni uczniowie proszeni są o zgłaszanie się do biblioteki szkolnej, gdzie uzyskają szczegółowe informacje. Serdecznie zapraszamy do udziału.

 

Bibliotekarze

Konkurs znajomości języka niemieckiego "Übung macht den Meister"

27-03-2018 

Konkurs odbędzie się 20 kwietnia 2018 r. o godz. 11:35 (piątek) w auli szkolnej.

Zgłoszenia u nauczycieli języka niemieckiego.

Zapraszamy chętnych do udziału w konkursie. Nagrody czekają.

 

Nagrody i oceny celujące czekają !

V MECHANIKOWA DROGA KRZYŻOWA BIESZCZADZKIMI BEZDROŻAMI

26-03-2018 

19 marca 2018 r. wyruszyliśmy na V Mechanikową Drogę Krzyżową w Bieszczady. W grupie śmiałków znaleźli się: 47 uczniów, 3 absolwentów oraz nauczyciele p. Kinga Lizak, p. Dorota Kustra , p. Iwony Adamiec- Zielińska, p. Agnieszka Buć, p. Anna Domagała i ksiądz Adama Cyran. Niestety, pogoda kilkanaście godzin przed wyjazdem zrobiła się typowo zimowa, przez co nasz autokar nie mógł dojechać do ustalonego miejsca, nie dotarliśmy także do naszego przewodnika. Trudności nieco zmieniły nasze plany, ale byliśmy uparci i wytrwali. Znajomością gór wykazała się pani Kinga Lizak, dzięki czemu odbyliśmy drogę bieszczadzkimi bezdrożami, co uczyniło naszą wyprawę wręcz ekstremalną. Droga Krzyżowa przebiegała w ciszy. Każdy z nas dostał malutki krzyż, który zaciśnięty w dłoni przypominał nam w czym uczestniczymy. Na koniec pojechaliśmy na Mszę Świętą do rodzinnego kościoła ks. Adama w Zagórzu. Wszyscy jesteśmy bardzo wdzięczni pani Kindze Lizak za kontynuację tak wspaniałego przedsięwzięcia oraz naszym nauczycielom za to, że są z nami nie tylko w szkole, ale również w czasie takich wydarzeń.

 

Marcin kl. II mt i Wiola kl. I ft

 

 

Prezentujemy wspomnienia kilku uczestników tegorocznej wyprawy:

 

„Niestety warunki pogodowe nie pozwoliły nam osiągnąć pierwotnego celu. Mimo zmiany trasy nie było łatwo. Każdy z nas przechodził przez swoją drogę krzyżową, trzymając w dłoni własny krzyż. Skorzystałem z możliwości spowiedzi, czyli kolejnej szansy, jaką dał mi Jezus.”

 

Dawid- absolwent ZSM

 

 

Więcej: V MECHANIKOWA DROGA KRZYŻOWA BIESZCZADZKIMI BEZDROŻAMI

Spotkanie z przedstawicielem firmy WELCOME Airport Services

20-03-2018 

 

W dniu 23.03.2018 r. (piątek) o godz. 13:15 w auli szkoły odbędzie się spotkanie z przedstawicielem firmy  WELCOME Airport Services dla uczniów, którzy byliby zainteresowani pracą w niej. Serdecznie zapraszamy.

 

Więcej informacji: www.welcome-as.pl

WYNIKI ETAPU SZKOLNEGO KONKURSU WIEDZY BIBLIJNEJ

20-03-2018 

 

13 marca 2018 r. odbył się etap szkolny Konkursu Wiedzy Biblijnej.

 

Do etapu diecezjalnego zakwalifikowali się:

 • KACPER WNĘK - klasa I at
 • URSZULA JAKUBOWSKA - klasa II mt
 • SEWERYN KRAUZ - klasa II lt

Gratulujemy i życzymy powodzenia na etapie diecezjalnym, który odbędzie się 18 kwietnia 2018 r.

Znakomita wiadomość dla absolwentów i uczniów Zespołu Szkół Mechanicznych!

20-03-2018 

Spółka EME Aero, powołana przez Lufthansa Technik i MTU Aero Engines, wybuduje w Jasionce zakład, w którym będzie prowadzony remont i obsługa techniczna silników turbowentylatorowych PW1000G, które napędzają między innymi Airbusy A320neo, Bombardier CSeries, Mitsubishi MRJ czy Embraer E-Jet E2.

Fabryka powstanie do 2020 roku, docelowo ma zapewnić 800 miejsc pracy, a Lufthansa Technik i MTU zainwestują w fabrykę ok. 150 mln euro.

 

Spotkanie z technologią najwyższych lotów

20-03-2018 

 

W dniu 16.03.2018 r. klasa 3ct wraz z wychowawczynią panią Dorotą Łagowską miała zaszczyt gościć w murach szkolnych przedstawicieli Pratt & Whitney Rzeszów. Spotkanie miało na celu pokazanie uczniom jak ważne są umiejętności i wiedza w przemyśle lotniczym, poznaliśmy także zarys funkcjonowania firmy. Dowiedzieliśmy się, że rzeszowski zakład jest jednym z najlepszych w regionie. Podczas prezentacji, którą obejrzeliśmy, nasz gość pan Andrzej Czarnecki dokładnie wytłumaczył nam zwyczaje panujące w firmie, przedstawił też poszczególne etapy produkcji części lotniczych. Całe wydarzenie przebiegało w bardzo miłej atmosferze. Tematy poruszone w prezentacji były interesujące. Dzięki spotkaniu uczniowie klasy patronackiej są bogatsi o nową wiedzę z dziedziny lotniczej. Z chęcią weźmiemy udział w kolejnych takich wydarzeniach.

 

Dominik Grochmal, 3ct

 


 

 

 

 

AKCJA "TAK! POMAGAM!"

19-03-2018 

 

9 marca w sklepach Biedronka i Hetman odbyła się zbiórka żywności długoterminowej w której wziął udział nasz szkolny wolontariat. Święta Wielkanocne to szczególny czas, kiedy każdemu człowiekowi potrzebna jest bliskość drugiego człowieka. Produkty zebrane podczas zbiórki trafiają do najbiedniejszych, rodzin wielodzietnych, osób samotnie wychowujących dzieci, bezdomnych, chorych i bezrobotnych. Za pomocą prostego gestu można pokazać ludziom, którzy z różnych życiowych powodów znaleźli się w ciężkiej sytuacji, że nie są sami. Nasza mistrzowska trójka, czyli Patrycja, Zuza i Kuba, w przeciągu dwóch godzin zebrała dwa pełne wózki żywności w sklepie Hetman.

Do akcji przyłączyli się: Zuzanna Jabłecka, Patrycja Jarosz kl. I mst, Jakub Kurcz kl. I dt, , Wioletta Leniart, Aleksandra Skubisz, Katarzyna Ślemp, Patrycja Dusza, Paulina Wiater, Kinga Cygan, Gabriela Kożyniak kl. I ft, Dawid Pleśniak kl. II bt, Wojciech Maciąg, Kacper Pietrzak kl. II mt, Gabriela Żyła, Magdalena Pelc kl. IV ft..

Wszystko odbyło się pod opieką pań: Iwony Adamiec-Zielińskiej, Edyty Dragulskiej i Kingi Lizak.

 

Zuzanna i Patrycja 1mst, Jakub 1dt

KONKURS RECYTATORSKI „W SERCACH NASZYCH POLSKA”

19-03-2018 

Wszystkich uczniów, którzy zgłosili swój udział w szkolnym konkursie recytatorskim informujemy, że termin został ustalony na 11 kwietnia (środa) godz. 12:20.

 

Serdecznie zapraszamy.

Prosimy pamiętać o odświętnym stroju.

Edukacja teatralna

19-03-2018 

16 marca klasy 1 at i 1 ct wybrały się wraz z panią Agnieszką Kapłon i panią Magdaleną Wojtaszek – Hudzik do Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie na spektakl pod tytułem „Chory z urojenia” w reżyserii Waldemara Śmigasiewicza. Sztuka przedstawia losy Argana, zmagającego się z wymyślonymi chorobami, które całkowicie zdominowały życie tego hipochondryka i jego, skazanej na dziwactwa ojca, rodziny. „Chory z urojenia” to doskonała komedia mistrza gatunku – Moliera. Znajdziemy w niej wszystko, do czego przyzwyczaił nas klasyk – barwne postacie, arcyśmieszne sytuacje i nagłe zwroty akcji. Jego teksty są z jednej strony niezwykle żartobliwe, z drugiej zaś zawsze niosą jakieś ważne przesłanie. Przedstawienie krytykuje lekarzy oraz kwestionuje ich uczciwość wobec pacjentów, gani również tyranię rodziców wobec dzieci i narzucanie im partnerów życiowych. Ciekawa scenografia oraz dobra gra aktorów przyciąga uwagę widza. Dodatkową niespodzianką dla młodej publiczności jest wprowadzenie słownictwa młodzieżowego. Z niecierpliwością czekamy na kolejne premiery w Siemaszkowej.

 

 

 

100% FREKWENCJA

15-03-2018 

 

Lista uczniów ZSM ze 100% frekwencją
w okresie grudzień 2017 - styczeń - luty 2018

 • Klasa 1at: Jeż Damian, Jastrzębski Jakub, Kordas Mateusz
 • Klasa 1bt: Michał Posłuszny, Rusinek Jakub
 • Klasa 1lt: Adach Dominik, Bieniek Wojciech, Długosz Krzysztof, Zając Bartlomiej
 • Klasa 1mst: Gientka Anna, Łakomy Kacper, Wolan Szymon, Rafał Nadłonek
 • Klasa 1ft: Kożyniak Gabriela
 • Klasa 2at: Kłósek Dominik, Pelc Konrad
 • Klasa 2bt: Michał Micał
 • Klasa 2ct: Czuba Mateusz, Mikrut Mateusz
 • Klasa 2dt: Wąs Łukasz
 • Klasa 2lt: Kempanowski Jakub, Krauz Seweryn, Matuszkiewicz Dariusz, Podgórski Hubert, Sobota Dominik, Wójcik Damian
 • Klasa 2 est: Karol Kielar, Małgorzata Korchowiec
 • Klasa 3at: Rafal Fornal
 • Klasa 3ct: Dawid Bembenek, Mateusz Kunas, Mateusz Mikrut
 • Klasa 3dt: Józef Wesół
 • Klasa 3mt: Panek Michał
 • Klasa 3lt: Bednarz Piotr, Kotlarz Jan, Chrunik Marek
 • Klasa 4bt: Adrian Jabłoński 
 • Klasa 4et: Szymon Nowak
 • Klasa 4lt: Damian Wielgos

 

GRATULUJEMY WYTRWAŁOŚCI !!!

Pozdrowienia z Berlina

14-03-2018 

logo wiedza edukacja rozwoj

Już niedługo nasza przygoda w Berlinie dobiegnie końca. Miesiąc spędzony tutaj minął nam bardzo szybko. W trakcie praktyk w niemieckich salonach fryzjerskich wiele się nauczyliśmy. W wolnym czasie zwiedziliśmy wiele ciekawych miejsc i poznawaliśmy to wspaniałe miasto. Pobyt w Berlinie bardzo nam się spodobał i z chęcią powtórzylibyśmy tę przygodę.

 

Sala Monika, Paulina Pietrucha, Edyta Skowron i Justyna Włodarczyk kl. 3 ft

 


 

Zajęcia z języka angielskiego

14-03-2018 

 

6 marca klasa IV bt pod przewodnictwem pana Sławomira Łobody uczestniczyła w zajęciach z języka angielskiego prowadzonych przez panią Brianę Krewson – stypendystkę Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta. Lekcja poświęcona była rozmowie na temat różnych aspektów kultury Stanów Zjednoczonych (sport, historia, polityka, itp.) Podczas zajęć uczniowie wykazali się sporą wiedzą i umiejętnościami językowymi.

Wyniki eliminacji X OgólnopolskiegoTurnieju Wiedzy Psychologicznej

14-03-2018 

Przez kilka miesięcy uczestnicy pilnie przygotowywali się do Turnieju, by wreszcie sprawdzić swoją wiedzę podczas eliminacji on-line, które odbyły się 5-6 marca. Wzięło w nich udział prawie 1000 uczniów z całej Polski.

Trzech uczniów naszej szkoły również podjęło wyzwanie i przystąpiło do testu eliminacyjnego. Rywalizacja była na wysokim poziomie. Do finału zakwalifikowało się 100 osób z najwyższymi wynikami w tym nasi uczniowie: Zuzanna Zdeb 1mst i Krystian Zapłociński 1mst.

Finał odbędzie się 7 kwietnia w Warszawie. Będzie się on składać z dwóch części: pisemnego testu wiedzy psychologicznej oraz ustnego zadania problemowego. W drugiej części weźmie udział tylko 10 osób, które najlepiej wypadną w teście pisemnym.

 

Wyniki testu eliminacyjnego:

 • Krystian Zapłociński 1mst – 84,8%
 • Zuzanna Zdeb 1mst – 81,2%
 • Jakub Duda 1mst – 77,3%

Szczegółowe wyniki są dostępne na stronie:

charaktery.eu/turniej-psychologiczny/aktualnosci

 

Gratulujemy!!!

Opiekun: Edyta Dragulska

 

Wystawa "Cisza przed burzą … Ostatnie lato II RP"

14-03-2018 

W dniu 28 lutego 2018 r. w naszej szkole odbyły się: prelekcja oraz warsztaty historyczne związane z otwarciem wystawy "Cisza przed burzą… Ostatnie lato II RP" z okazji obchodów 100 - lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Osobą prowadzącą była pani Katarzyna Kyc z Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie. Prelekcja dotyczyła dwóch ostatnich miesięcy istnienia II RP, widzianych nie przez pryzmat wielkiej polityki, tylko tego, z czym stykał się obywatel przedwojennej Polski. Moja klasa 3ct wraz z panią Ewą Wojakowską uczestniczyła w warsztatach, podczas których pracowaliśmy w grupach. Mieliśmy za zadanie przeanalizować teksty źródłowe i poznać punkt widzenia każdej ze stron konfliktu w momencie wybuchu wojny. 

Wystawa była interesująca, ponieważ mieliśmy okazję zobaczyć plakaty, zdjęcia, fotokopie artykułów prasowych. Mogliśmy skupić się na dawnym życiu ludzi, także tych z naszej okolicy. Wiele osób z naszej klasy zainteresowało się poszczególnymi wątkami przedstawionymi w ciekawej formie podczas wystawy. W przyszłości chętnie weźmiemy udział w podobnych spotkaniach.

 

Krystian Ziomek 3ct

 


 

 

 

 

 

Więcej: Wystawa "Cisza przed burzą … Ostatnie lato II RP"

Nowy wymiar Pracowni Fryzjerskiej

09-03-2018 

assd4

 

Wraz z rozpoczęciem współpracy z Panem Pawłem Żelazo, właścicielem i głównym stylistą marki Paul Ferro w Rzeszowie, pracownia fryzjerska zyskała zupełnie nowy wymiar w świecie profesjonalnego fryzjerstwa. Wyposażenie pracowni wzbogaciło się o profesjonalne produkty do koloryzacji włosów firmy KEMON.

 

Możemy się pochwalić, że nasza pracownia poza tym, iż spełnia odpowiednie standardy określone w podstawie programowej dla zawodu Technik Usług Fryzjerskich i jest dostosowana do potrzeb rynku pracy, posiada profesjonalne produkty, co z pewnością pomoże przyszłym adeptom sztuki fryzjerskiej lepiej przygotować się do pracy zawodowej.

 

Mieliśmy również przyjemność spotkać się z Panem Pawłem w Akademii Paul Ferro gdzie uczniowie wraz z nauczycielami uczestniczyli w pokazie szkoleniowym.

 

Na decyzję wyboru szkoły wpływają różne czynniki. Z pewnością jednym z nich jest wyposażenie sal lekcyjnych i pracowni w odpowiednie instrumentarium. Pracownia w której nasi uczniowie zdobywają wiedzę praktyczną, wyposażona jest w specjalistyczny sprzęt ale ma również to, czego próżno szukać wokoło, mamy Przyjaciela Stylistę i Trenera marki Paul Ferro Pana Pawła Żelazo, który z wielkim zaangażowaniem włącza nas w świat zawodowego fryzjerstwa. Mamy nadzieję, że osoby niezdecydowane zachęci to i przekona do podjęcia kształcenia w naszej szkole, bo warto... .

 

Foto Pawła

Ruszyła rekrutacja do „Letniej Bazy Adeptów Techniki”

07-03-2018 

 

Z początkiem marca ruszyła rekrutacja do kolejnej wakacyjnej edycji programu praktyk – „Letnia Baza Adeptów Techniki”. Jest to druga odsłona projektu skierowanego do młodych ludzi, którzy pragną zdobyć doświadczenie jeszcze w trakcie edukacji lub tuż po jej zakończeniu.

 

Tegoroczna, zróżnicowana i maksymalnie rozbudowana „Letnia Baza Adeptów Techniki” obfituje w dwanaście działów, do których chętni mogą dołączyć na miesiąc lub dwa w lipcu i sierpniu. Zainteresowani będą mogli wybierać spośród poniżej wymienionych sekcji: Dział Współpracy z Klientami, Sekcja Napraw Strukturalnych, Sekcja Dokumentacji Technicznej, Dział Zarządzania Materiałowego, Sekcja Magazynów Lotniczych, Sekcja Narzędzi i Wyposażenia Obsługowego, Sekcja Transportu, Sekcja Estetyki , Sekcja Obsługi Podzespołów – Koła lotnicze, Sekcja Obsługi Podzespołów – Zespoły hamulcowe, Zespół Marketingu i Relacji Publicznych oraz Dział Obsługi Korporacyjnej.

Spółce LOTAMS zależy na tym, aby dać szansę młodym, zdolnym uczniom, którzy chcą spędzić wakacje inaczej – „Letnia Baza Adeptów Techniki” powstała właśnie dla nich. Rozbudowana oferta praktyk umożliwia niczym nieograniczone możliwości wyboru odpowiedniej sekcji i sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie.

 

Zgłoszenia poprzez formularz na stronie internetowej http://lotams.com/pl/kariera/praktyki przyjmowane będą do końca kwietnia.

 

LOT Aircraft Maintenance Services Sp. z o.o. jest dostawcą usług związanych z techniczną obsługą samolotów cywilnych, a także wojskowych. Działa nieprzerwanie od lat 30. XX w., czyli od otwarcia lotniska Warszawa-Okęcie. Spółka realizuje usługi w pełnym zakresie przeglądów bazowych i liniowych (wykonuje kilkadziesiąt tysięcy przeglądów rocznie). Posiada 4 hangary, w tym 10 slotów. Obsługuje 4 z 10 największych na świecie linii lotniczych. Eksport stanowi 1/3 sprzedaży. Specjalizuje się również w usługach związanych z estetyką samolotów (m.in. malowanie i oklejanie kadłubów oraz skrzydeł, estetyka wnętrza, wymiana oraz serwis foteli lotniczych) oraz obsługą warsztatową komponentów lotniczych. Szeroki wachlarz oferowanych usług zapewnia kompleksową obsługę, zgodną z oczekiwaniami klientów. Spółka zatrudnia 800 pracowników, z czego większość stanowi Obszar Produkcji. 5 kwietnia 2012 roku Spółka uzyskała certyfikat EMBRAER AUTHORIZED SERVICE CENTER. Aktualnie LOTAMS jest jedynym Autoryzowanym Centrum Obsługowym dla samolotów firmy Embraer na terenie Centralnej oraz Wschodniej Europy.

 

 

Rekrutacja do udziału w projekcie

06-03-2018 

logo wiedza edukacja rozwoj

 

Zespół Szkół Mechanicznych w Rzeszowie

ogłasza rekrutację uzupełniającą do udziału w projekcie:

„Mobilność edukacyjna inwestycją w sukces zawodowy” obejmującym:

 

 • tygodniowe praktyki typu job shadowing dla nauczycieli przedmiotów zawodowych w Lizbonie

Termin: 29.04. –05. 05. 2018 r.

 • zajęcia przygotowujące do wyjazdu.

 Uczestnikami projektu mogą być nauczyciele przedmiotów zawodowych z branży mechanicznej, fryzjerskiej i lotniczej.

 

Liczba uczestników: Lizbona – 5 osób

 

O zakwalifikowaniu do udziału w projekcie decydują staż pracy, stopień awansu, znajomość języka angielkiego, pełnione funkcje.

Formularze rekrutacyjne należy składać do 12.03.2018 r. w sekretariacie szkoły w godzinach: 10:00 - 13:00

 

Pliki do pobrania:

Dodatkowych informacji udziela mgr inż. Andrzej Kulasa, mgr inż. Joanna Cichoń

Valid XHTML 1.0 Transitional Poprawny CSS!