Szkolny konkurs „Mazurek Dąbrowskiego. Co wiemy o naszym hymnie narodowym”

31-05-2017 

Informujemy, że konkurs odbędzie się 6 czerwca w auli szkolnej w godz. 11:30 – 12:20. Wszystkich, którzy chcą jeszcze zgłosić swój udział zapraszamy do biblioteki szkolnej.

 

Spotkanie informacyjne dla uczestników staży wakacyjnych

30-05-2017 

rszonrp 1

 

Uczestników staży wakacyjnych w ramach projektu pt. "Rzeszowskie szkoły otwarte na rynek pracy" zapraszamy na spotkanie informacyjne z Koordynatorem projektu Urzędu Miasta Rzeszowa dnia 7 czerwca (środa) o godz. 10:30 w auli szkoły.

 

Obecność na spotkaniu  jest obowiązkowa !

Indywidualne konsultacje z doradcami zawodowymi

30-05-2017 

pupDoradcy zawodowi Powiatowego Urzędu Pracy w Rzeszowie zapraszają zainteresowanych uczniów i absolwentów na konsultacje do pokoju nr 19 naszej szkoły w dniach 5 i 6 czerwca w godzinach od 9:00 do 12:00.

 

Pomożemy rozwiać Twoje wątpliwość, udzielimy wskazówek jak przygotować swoje CV i wiele innych …

Wyniki egzaminów z kwalifikacji

26-05-2017 

 

Zapraszamy tegorocznych absolwentów po odbiór dyplomów potwierdzających kwalifikacje zawodowe do pokoju nr 2 (sekretariat szkoły), codziennie w godz. 8:00 – 14:00.

"JAK NIE CZYTAM, JAK CZYTAM"

25-05-2017 

Biblioteka szkolna zaprasza do udziału w ogólnopolskiej akcji „Jak nie czytam, jak czytam”, organizowanej przez czasopismo „Biblioteka w szkole”.

W dniu 1 czerwca o godzinie 10:00 podejmiemy próbę pobicia rekordu czytania w jednym momencie. W ubiegłym roku w Polsce w tej akcji uczestniczyło 432 608 uczniów. Dołączcie do nas! Weźcie udział w akcji ogólnopolskiego, masowego czytania, promującego czytelnictwo i biblioteki szkolne. Gorąco zachęcamy do udziału w akcji. Spotkamy się w tym dniu o godzinie 10:00 w dużej sali gimnastycznej i czytamy książkę przyniesioną przez siebie lub wypożyczoną w bibliotece szkolnej.

 

Serdecznie zapraszamy.

 

Bibliotekarze

 


Wyniki konkursu "BLIŻEJ SIEBIE"

25-05-2017 

W dniu 16.05.2017 r. odbył się konkurs wiedzy psychologicznej pt.: „BLIŻEJ SIEBIE”.

Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem, wzięło w nim udział 39 uczniów z klas: 1lt, 2at, 2ct, 2bt, 2mt, 2ft.

 

 

 

 

Laureaci konkursu:

  • I miejsce: Kacper Reizer kl. 1lt
  • II miejsce: Agata Korszla kl. 2mt
  • III miejsce: Dominik Sobota kl. 1lt i Seweryn Krauz kl. 1lt
  • Wyróżnienie: Piotr Tańcula kl. 1lt i Kamil Dziedzic kl. 2at

GRATULUJEMY!!!

 

Nagrody zostaną wręczone podczas uroczystego zakończenia roku szkolnego.
Konkurs przygotowały i przeprowadziły: p. Edyta Dragulska, p. Iwona Adamiec-Zielińska.

 

 

Więcej: Wyniki konkursu "BLIŻEJ SIEBIE"

Konkurs wiedzy o państwach niemieckojęzycznych

24-05-2017 

Dnia 2.06.2017 (piątek) o godz.12.25 w auli szkolnej odbędzie się konkurs wiedzy o państwach niemieckojęzycznych.

 

Cele  konkursu:
- Poszerzenie wiedzy związanej z krajami niemieckojęzycznymi,

- Rozbudzanie zainteresowania kulturą krajów niemieckiego obszaru językowego.

 

Zakres konkursu obejmuje wiadomości z geografii, tradycji, zwyczajów, przemysłu, motoryzacji, historii powojennej oraz kultury tj. muzyki i literatury krajów niemieckojęzycznych.

 

Konkurs jest organizowany w języku polskim.

Obowiązuje forma pytań zamkniętych i otwartych.

Zgłoszenia u nauczycieli języka niemieckiego.

 

Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie :)

„Moja szkoła, moja przyszłość” - TVP 3 Rzeszów w Mechaniku

18-05-2017 

W dniu 18 maja gościliśmy w naszej szkole ekipę TVP 3 Rzeszów, która realizowała dla Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Telewizji Polskiej S.A program pt. „Moja szkoła, moja przyszłość”.

 

Zespół Szkół Mechanicznych został wskazany przez Podkarpackiego Kuratora Oświaty, jako wzorcowa szkoła w województwie Podkarpackim, która kształci dla potrzeb przemysłu lotniczego w ścisłej z nim współpracy.

 

Ekipa telewizyjna pracowała w szkole przez pięć godzin. Mieliśmy okazję zobaczyć, jak powstaje telewizyjny reportaż, uczestniczyć w jego realizacji. Było ciekawie i wesoło.

Cieszy nas, że mogliśmy usłyszeć od pracodawców, którzy też uczestniczyli w nagraniu, wiele pochlebnych słów na temat naszej szkoły oraz nas uczniów. Byliśmy także zgodni w tym, że wybór Mechanika był strzałem w dziesiątkę.

 

Zapraszamy do obejrzenia fotograficznej relacji z dzisiejszego dnia.

O dacie projekcji reportażu na antenie TVP poinformujemy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

82. rocznica śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego

17-05-2017 

W dniu 15 maja 2017 r. w Rzeszowie obchodzono 82. rocznicę śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego. W wydarzeniu tym miał zaszczyt uczestniczyć poczet sztandarowy naszej szkoły w składzie: Paulina Pietrucha z klasy 2 ft, Gabriela Urban z klasy 2 mt oraz Paweł Dec z klasy 2bt. Opiekę nad pocztem sprawowała pani Mariola Ustrzycka.

Uroczystość rozpoczęła Msza Święta w Kościele Św. Krzyża przy ul. 3 Maja. Po Mszy Św. wraz z orkiestrą wojskową i oddziałami Związku Strzeleckiego „Strzelec” przeszliśmy w uroczystym pochodzie pod Pomnik płk. Leopolda Lisa-Kuli, gdzie nastąpiły okolicznościowe przemówienia oraz zostały złożone kwiaty. W ramach obchodów odbył się również VII Turniej – Przegląd Musztry pododdziałów Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego o Puchar Marszałka Województwa Podkarpackiego oraz Puchar Dowódcy 21. Brygady Strzelców Podhalańskich. Zaprezentowało się 12 jednostek strzeleckich z całego województwa.

 

Paweł Dec z klasy 2 bt

 

 

 

 

Więcej: 82. rocznica śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego

Dzień Patrona Szkoły - galeria zdjęć

17-05-2017 

 

Dzień Naszego Patrona gen. Władysława Andersa

16-05-2017 

12 maja 2017  to  ważny dzień dla naszej społeczności szkolnej - Dzień Naszego Patrona gen. Władysława Andersa. O godzinie 9 zebraliśmy się w auli szkolnej, gdzie po części oficjalnej, odśpiewaniu Hymnu Narodowego oraz wręczeniu nagród uczniom za udział w licznych konkursach szkolnych, odbył się Finał Konkursu Wiedzy o gen. W. Andersie. Przystąpiły do niego 4 najlepsze czteroosobowe drużyny po eliminacjach pisemnych z klas 2 bt, 3at, 2mt, 1lt,  oraz drużyna nauczycieli w składzie Joanna Cichoń, Alicja Bartyzel, Bogdan Czach i Jan Popis. Konkurs poprowadziła pani Lucyna Sulencka, a w Jury zasiedli specjaliści w dziedzinie Historii : pani Mariola Ustrzycka, pani Ewa Wojakowska i pan Andrzej Frydrych.
Trwała zacięta walka w kilku konkurencjach i do końca nie wiadomo było, kto wygra. W trakcie wykonywania zadań przez uczestników, pani Sulencka ciepło zachęcała publiczność do odpowiedzi na pytania, związane z życiem i walką gen. Andersa. Wielu uczniów bezbłędnie odpowiedziało na pytania, wygrywając drobne gadżety.

Ostatecznie I miejsce w konkursie zdobyła drużyna klasy 3at, a II miejsce brawurowo zdobyła drużyna nauczycieli, przede wszystkim dzięki ogromowi wiedzy pani Joanny Cichoń. Jednakże nauczyciele wspaniałomyślnie oddali swoje nagrody następnej zwycięskiej drużynie z klasy 2 bt.
Aula szkolna była wspaniale udekorowana, dzięki ciężkiej pracy pani Marty Muchy. W przygotowaniu i obsłudze konkursu pomagali również pani Mariola Berrahal, Anieszka Buć i Adam Nazimek przy merytorycznym wsparciu ze strony pani Marioli Ustrzyckiej. Hostessami były uczennice z klas 2 mt- Agata Korszla i Ola Zapalska.

W czasie konkursu miały również miejsce patriotyczne momenty jak np. wysłuchanie pieśni  Czerwone Maki na Monte Cassino, wiersza w wykonaniu Jakuba Tyzaka z kl. 1 est, czy pięknie wykonany przez ucznia 3bt Bartosza Klimczaka utwór "Przysięga". 
Konkurs bardzo sie podobał wszystkim wnosząc elementy edukacyjne.

Bardzo dziękujemy Wam za przybycie, również wielkie podziękowania dla pracowników obsługi Szkoły za pomoc techniczną.

Po konkursie o godz. 11 rozpoczął się Dzień Otwarty Szkoły pod przewodnictwem pani Joanny Cichoń. Licznie przybyli Gimnazjaliści mieli możliwość zapoznania się z hobby uczniów ZSM, zwiedzenia pracowni szkolnych, jak i CKP oraz  porozmawiania z nauczycielami o ofercie Szkoły. Brali również udział w konkursach zorganizowanych przez firmy partnerskie m.in. Pratt & Whitney AeroPower Rzeszów, Linetech czy Heli-One.

Dzień był pełen wrażeń pomimo niesprzyjającej pogody.

 

Relację przygotowała M.Berrahal

 

 

 

 

 

 

Więcej: Dzień Naszego Patrona gen. Władysława Andersa

Ogłoszenie o rekrutacji na kursy i szkolenia dla uczniów

15-05-2017 

 

Ogłoszenie o rekrutacji na kursy i szkolenia dla uczniów
w Zespole Szkół Mechanicznych w ramach

projektu pn. „Rzeszowskie szkoły zawodowe otwarte na rynek pracy”.

nr: WND-RPPK.09.04.00-18-0039/16

 

Gmina Miasto Rzeszów ogłasza rozpoczęcie rekrutacji na kursy i szkolenia dla uczniów do projektu „Rzeszowskie szkoły zawodowe otwarte na rynek pracy” realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020, Oś priorytetowa IX: Jakość edukacji i kompetencji w regionie, Działanie 9.4: Poprawa jakości kształcenia zawodowego.

 

Szkolenia i kursy skierowane są do uczniów ponadgimnazjalnych szkół kształcenia zawodowego objętych wsparciem w ramach projektu.

Rekrutacja odbywa się w terminie od 15 maja 2017 r. do 31 maja 2017 r.

 

Szczegółowe wytyczne dotyczące udziału w projekcie określa Regulamin rekrutacji i udziału w kursach i szkoleniach dla uczniów w roku szkolnym 2016/2017 dostępny na szkolnej stronie internetowej http://www.zsm.resman.pl i tablicy ogłoszeń, gdzie dostępne są również wszystkie dokumenty rekrutacyjne: formularz rekrutacyjny oraz oświadczenia uczestnika. Regulaminy i dokumentacja dostępne są również w Biurze projektu ul. Partyzantów 10a w Rzeszowie (budynek Gimnazjum nr 10).

 

Dokumenty rekrutacyjne należy złożyć osobiście w Zespole Szkół Mechanicznych, w sekretariacie szkoły.

 

Szczegółowy wykaz kursów i szkoleń dla uczniów objętych tym ogłoszeniem przedstawia poniższe zestawienie.

 

Zapraszamy do udziału w tej formie wsparcia!

 

Lp.

Forma wsparcia

Liczba osób

Liczba godzin

Kierunek kształcenia

1

Kurs spawania

15

150 godzin

Technik: mechanik, mechatronik

2

Kurs terminologii mechanicznej w języku angielskim

6

50 godzin

Technik: mechanik, mechatronik

3

Kurs nowoczesnych technik fryzjerskich

5

40 godzin

Technik usług fryzjerskich

 

Dokumenty rekrutacyjne do pobrania:

http://www.zsm.resman.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=2127&Itemid=409

 

Więcej: Ogłoszenie o rekrutacji na kursy i szkolenia dla uczniów

Etap okręgowy Olimpiady "Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1768-1863"

11-05-2017 

W etapie okręgowym Olimpiady "Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1768-1863" uczeń naszej szkoły Maciej Pecka z klasy III at zajął wysokie siódme miejsce. Gratulujemy i życzymy sukcesów w przyszłym roku. W etapie rejonowym Maciej zajął I miejsce, pokonując uczniów renomowanych liceów rzeszowskich.

 

Opiekunem był pan Andrzej Frydrych.

XXV Jubileuszowe Ogólnopolskie Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK

11-05-2017 

 

Uczniowie klasy III lt Szymon Saj, Jakub Rzepka, Paweł Wesół, Hubert Warzocha, Damian Wielgos zajęli wysokie IV miejsce w etapie rejonowym Ogólnopolskich Mistrzostw Pierwszej Pomocy PCK. Nasi reprezentanci pokonali siedem drużyn w sześciu bardzo trudnych konkurencjach. Nasza drużyna otrzymała również nagrodę specjalną w jednej z kategorii. Gratulujemy i życzymy sukcesów w przyszłym roku.

 

Opiekunem drużyny był pan Andrzej Frydrych.

Podwójny sukces naszych uczniów w zawodach "Sprawni jak żołnierze"

11-05-2017 

26 kwietnia 2017 roku w Zespole Szkół w Czudcu odbyły się rejonowe eliminacje zawodów sportowo-obronnych "Sprawni jak żołnierze", w których reprezentacja chłopców naszej szkoły w składzie: Mateusz Piwko, Konrad Szcząchor, Mateusz Mazur z klasy III lt zajęła 3 miejsce, pokonując drużyny z Rzeszowa, Leżajska, Kamienia, Głogowa Małopolskiego, Pustkowa-Osiedla. Zespoły naszych rywali składały się w większości z uczniów klas o profilu wojskowym.Mateusz Mazur w klasyfikacji indywidualnej zajął 1 miejsce, a Mateusz Piwko 6 miejsce.

Konkurs "Sprawni jak żołnierze" jest pięciobojem, na który składa się 5 konkurencji: sprawnościowy tor przeszkód, strzelanie z karabinka (KBKS), udzielanie pierwszej pomocy w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia człowieka, rzut granatem oraz bieg na orientację w lesie. Wymaga to zarówno umiejętności sprawnościowych, jak i wiedzy teoretyczno-praktycznej.

 

Gratulacje dla zawodników i ich opiekuna pana Andrzeja Frydrycha.

 

Więcej: Podwójny sukces naszych uczniów w zawodach "Sprawni jak żołnierze"

Ogólnopolski Młodzieżowy Turniej Motoryzacyjny

11-05-2017 

9 maja 2017 r. w Automobilklubie Rzeszowskim odbył się Młodzieżowy Turniej Motoryzacyjny dla szkół ponadgimnazjalnych. Uczniowie naszej szkoły: Mateusz Buda, Dominik Grochmal i Damian Róg z klasy II ct zajęli I miejsce drużynowo i będą reprezentować miasto i powiat rzeszowski w zawodach wojewódzkich.

 

W klasyfikacji indywidualnej I miejsce zajął Dominik Grochmal, a Damian Róg IV miejsce.

Trzymamy kciuki i życzymy powodzenia na zawodach wojewódzkich.

 

Opiekunem drużyny był pan Andrzej Frydrych.

 

8. edycja przeglądu filmowego "Echa Katynia"

10-05-2017 

27 kwietnia udaliśmy się do Instytutu Pamięci Narodowej przy ulicy Szopena 23, gdzie z okazji obchodów 77. rocznicy Zbrodni Katyńskiej odbywał się festiwal pt. "Echa Katynia". Udział w nim wzięły: klasy 3dt pod opieką pani Ewy Wojakowskiej oraz klasa 3 bt pod opieką pana Sławomira Łobody. Festiwal rozpoczął się od prelekcji Katarzyny Kyc o Zbrodni Katyńskiej, następnie obejrzeliśmy filmy: "The Officer'sWife" Piotra Uzarowicza i „Polska szuka bohaterów” Arkadiusza Gołębiewskiego. Obejrzane filmy ukazały rozmiar tragedii tamtych czasów. Cały seans filmowy to dla nas wszystkich ważna lekcja historii, która na długo zapadnie w pamięć, ponieważ tego, co się wtedy wydarzyło nie można zapomnieć. Dzięki temu spotkaniu nasza wiedza o tej tragicznej karcie polskiej historii wzbogaciła się o wiele nowych informacji.

 

Jakub Szczepański 3 dt

 

 

 

 

Więcej: 8. edycja przeglądu filmowego "Echa Katynia"

Konkurs "Jeden świat, wiele kultur"

09-05-2017 

Serdecznie zapraszam do udziału w konkursie na najciekawszą prezentację multimedialną dotyczącą kultury wybranego kraju.

Tematem prezentacji może być dowolny kraj, który waszym zdaniem jest wyjątkowo ciekawy. Praca powinna przedstawiać elementy historii, tradycji, świąt i ważnych wydarzeń oraz postaci związanych z daną kulturą.

Należy również ująć najważniejsze aspekty związane ze sztuką tego kraju.

 

Wszelkich informacji udziela organizator konkursu: Agata Pawlak

 

Serdecznie zapraszam !!!

 

Regulamin konkursu:

  • pracę należy złożyć u organizatorów w terminie nie dłuższym niż do 31.05.2017,
  • praca powinna składać się przynajmniej z 20 slajdów,
  • praca powinna koncentrować się na kulturze danego kraju, jego unikalności, czy też wyjątkowości lub na wszechstronnym przedstawieniu zjawisk kulturowych, należy również uzasadnić wybór takiego, a nie innego tematu prezentacji,
  • prezentacja jest sporządzona w programie Microsoft Power Point,
  • prace nie spełniające przedstawionych wymagań nie będą dopuszczone do konkursu.

Lekcja w Muzeum Etnograficznym

09-05-2017 

27 kwietnia 2017 r. klasa 1mt pod opieką pani Agnieszki Kapłon i pani Ewy Świder wybrała się do Muzeum Etnograficznego im. F. Kotuli w Rzeszowie, aby wysłuchać wykładu dotyczącego tradycji wielkanocnych naszych przodków. Podczas lekcji muzealnej p. Emilia Jakubiec- Lis przedstawiła obrzędy i tradycje poszczególnych dni Wielkiego Tygodnia na wsi w ubiegłym stuleciu. Prelekcja była wzbogacona zdjęciami, które wskazywały, że część zwyczajów naszych przodków jest w obecnych czasach kultywowana. Nie zostaliśmy oprowadzeni po całym muzeum, jednak sala, w której przebywaliśmy była wyposażona w różnego rodzaju rekwizyty, zdjęcia, przedmioty codziennego użytku tamtych czasów. Wystrój sali oddawał klimat i chociaż na chwilę pomógł przenieść się do staropolskiej wsi. Muzeum Etnograficzne jest kolejną instytucją kultury miasta Rzeszowa, którą w bieżącym roku poznaliśmy.

 

Dominik Koryś 1 mt

 


Szkolny konkurs „Mazurek Dąbrowskiego. Co wiemy o naszym hymnie narodowym”

09-05-2017 

Znalezione obrazy dla zapytania mazurek dąbrowskiego obrazyW 2017 roku obchodzimy 220. rocznicę powstania Mazurka Dąbrowskiego, naszej najważniejszej pieśni, która na początku znana była jako Pieśń Legionów Polskich we Włoszech, i która od roku 1927 jest naszym hymnem państwowym. Jeszcze Polska nie zginęła... śpiewamy  w różnych okolicznościach – podczas  ważnych uroczystości i świąt państwowych, ale też by wyrazić swą radość i dumę na przykład z sukcesów sportowych, czy artystycznych. Pieśń tę śpiewamy na stojąco, z szacunkiem, bo zawsze wyrażała miłość do Ojczyzny i tęsknotę za wolnością. W związku z tym ważnym jubileuszem serdecznie zapraszamy do udziału w szkolnym konkursie wiedzy o hymnie narodowym. Pytania będą dotyczyły genezy pieśni, treści poszczególnych strof, postaci Józefa Wybickiego, zmian zachodzących w tekście utworu oraz roli tego dzieła w historii naszego narodu. Szczegółowe informacje można uzyskać w bibliotece szkolnej i u p. Agnieszki Kapłon. Serdecznie zapraszamy!!! Sprawdź swoją wiedzę o Mazurku Dąbrowskiego!!!

 

PRACA DLA ABSOLWENTÓW ZSM

09-05-2017 

 

Firma TEKNIA prowadzi nabór na wolne stanowiska pracy
dla techników mechaników i mechatroników.

                                                        

 Zachęcamy

Absolwentów Zespołu Szkół Mechanicznych w Rzeszowie do złożenia CV.

 

Szczegółowe informacje:

 

pobierz >>

226. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

04-05-2017 

3 maja 2017 r. poczet sztandarowy naszej szkoły w składzie: Paulina Pietrucha z klasy 2 ft, Aleksandra Zapalska z klasy 2 mt i Paweł Dec z klasy 2 bt, pod opieką pani Marioli Ustrzyckiej, wziął udział w miejskich obchodach 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w Kościele Farnym, której przewodniczył Ksiądz Biskup Edward Białogłowski. Po wysłuchaniu Słowa Bożego i poruszającego kazania, razem z innymi pocztami sztandarowymi oraz żołnierzami z 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, udaliśmy się na Rzeszowski Rynek. Przed pomnikiem gen. Tadeusza Kościuszki wysłuchaliśmy Preambuły Konstytucji 3 Maja, a następnie wystąpień Wojewody Podkarpackiego pani Ewy Leniart oraz Marszałka Województwa Podkarpackiego pana Władysława Ortyla. Kolejnymi punktami uroczystości było odczytanie Apelu Pamięci, oddanie salwy honorowej i złożenie wieńców i wiązanek pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki. Atmosfera tego dnia była bardzo podniosła. W przemówieniach podkreślano ogromne znaczenie Konstytucji 3 Maja i radość Polaków z dokonania przez naszych przodków tak wielkiego dzieła. W tym dniu wszyscy czuliśmy się patriotami dumnymi z naszej narodowej historii.

 

Aleksandra Zapalska z klasy 2 mt

 

 

 

 

 

MATURA 2017

04-05-2017 

 

 

Drodzy Maturzyści !

 

Życzymy Wam lekkiego pióra, twórczego niepokoju, przytomności umysłu, optymizmu, siły, skupienia, prostych pytań i jasnych odpowiedzi oraz dumy z uzyskanych wyników.

 

Dyrekcja, Nauczyciele, Społeczność szkolna

 


 

 

 

Więcej: MATURA 2017

Uroczyste zakończenie roku szkolnego klas czwartych

28-04-2017 

Wyniki okręgowych eliminacji Olimpiady Innowacji Technicznych i Wynalazczości

28-04-2017 

 

Uprzejmie informujemy, że w wyniku eliminacji okręgowych Olimpiady Innowacji Technicznych i Wynalazczości odbytych w dniu 06.04.br. w Rzeszowie reprezentanci Zespołu Szkół Mechanicznych: Mateusz Buda, Kamil Kud i Michał Pitera zajęli zespołowo pierwsze miejsce, zaś w klasyfikacji indywidualnej najlepszym okazał się Michał Pitera. Mateusz Buda i Kamil Kud uzyskali status laureatów eliminacji okręgowych.

 

Michał Pitera – aktualny zwycięzca, reprezentować będzie nasz Okręg w eliminacjach ogólnopolskich.

 

Należy podkreślić bardzo dobre przygotowanie merytoryczne wykazywane od wielu lat przez naszych uczniów w bardzo specyficznej dziedzinie łączącej zagadnienia prawne z technicznymi pozostającymi poza programami nauczania. Każdorazowo wśród tradycyjnie już mocnej konkurencji w naszym okręgu wykazują się wysokimi wynikami.

Najważniejszym źródłem wieloletnich osiągnięć podopiecznych w trudnej i złożonej dziedzinie jest niezwykle zaangażowana i skuteczna praca nauczyciela Pana mgr inż. Adama Dytko.

Dzień z mechatroniką

28-04-2017 

20.03.2017 r. klasa 2 bt wraz z wychowawcą panem Mariuszem Kisielem udała się do Katedry Mechatroniki i Automatyki Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Najpierw wysłuchaliśmy krótkiego wykładu w Głównej Auli, podczas którego dowiedzieliśmy się wielu ważnych informacji dotyczących rekrutacji przyszłych studentów, przybliżono nam także wydziały Mechatroniki, Automatyki i Akustyki.

Następnie mogliśmy obejrzeć sprzęt, na którym pracują studenci. Najpierw zobaczyliśmy salę wyposażoną w robota humanoidalnego YaskawaMotoman, który posiada dwa ramiona, jedno do trzymania narzędzi, drugie zaś do podtrzymania systemu wizyjnego, wyposażonego w kamerę endoskopową i ksenonowe źródło światła. Znajdowały się tam również modele mechatroniczne, takie jak: „model dźwigu”, "helikopter", zestaw mechatroniczny umożliwiający badanie algorytmów sterowania silnikami DC w pracowni mechatroniki, mechatroniczny zestaw do testowania sterowników PLC i układów mikroprocesorowych.

Kolejną salą zwiedzaną przez nas była sala dydaktyki mechatroniki, wyposażona w modele wykonane przez studentów oraz automatyczny mieszalnik płynów/dozownik zbudowany z komponentów przemysłowych.

Kolejny etap wycieczki to pracownia wibroakustyki, w której dane było nam doświadczyć jak bardzo można wytłumić fale dźwiękowe. W tym teście połowa grupy przebywała wewnątrz komory semi-bezdechowej, natomiast druga część nasłuchiwała w pomieszczeniu obok okrzyków kolegów, znajdujących się w środku komory. 

Wyjście uważamy za bardzo ciekawe doświadczenie i interesującą formę przedstawienia naszego zawodu w nowym świetle.

 

Klasa 2 bt

 


 

 

 

Więcej: Dzień z mechatroniką

Valid XHTML 1.0 Transitional Poprawny CSS!