Organizacja Szkolenia Personelu
Obsługi Technicznej MTO
Zespołu Szkół Mechanicznych
w Rzeszowie

 


Szukaj w serwisie:

Nasi partnerzy

pratt rzeszow

 hamilton

 

 linetech

 heli one

 

logo of jasionka

 AR

 OKL Rzeszow

 

 

kemon

Jakub Flaga z klasy 2 dt wicemistrzem Europy w Freestyle Slalomie

11-10-2018 

Szanowni Państwo, miło nam poinformować, że Jakub Flaga z klasy 2 dt został 29 września 2018 roku wicemistrzem Europy w Freestyle Slalomie. Zawody odbyły się w Barcelonie. Nasza Polska Kadra Narodowa, składająca się z 15 zawodników, brała udział we wszystkich konkurencjach. Warto też wspomnieć o tym, że nasz kolega  może się pochwalić innymi osiągnięciami w Free Jumpie, a to:

 • drugie  miejsce na mistrzostwach Europy,
 • czterokrotne  mistrzostwo Polski,
 • trzecie  miejsce w zawodach w Berlinie,
 • czwarte miejsce na mistrzostwach świata w Holandii,
 • pierwsze  miejsce na zawodach w Czechach ,
 • pierwsze miejsce na zawodach w Kętrzynie.

Jaku Flaga jeździ na rolkach od  szóstego roku życia. Zawodowo zaczął się tym zajmować przed czterema laty. Inspiracją był y dla niego osiągnięcia Daniela Żukowskiego „Bombla”, z którym wygrał w tym roku w Kętrzynie. Nasz kolega chciałby pobić rekord świata (przeskoczenie wysokości 158 cm) i zdobyć mistrzostwo.  Trzymamy kciuki i serdecznie gratulujemy osiągnięć.

 

Hubert Płodzień

 


 

 


 

 

 

 

Wycieczka klasy 4ct do Muzeum Okręgowego

11-10-2018 

Dnia 5.10.2018 r. klasa 4ct pod opieką pani Ewy Wojakowskiej odwiedziła Muzeum Okręgowe w Rzeszowie, w ramach akcji "Polska, zobacz więcej – weekend za pół ceny". Zwiedzaliśmy wystawę "Żołnierz polski 1914-1945" ze zbiorów pana Jana Partyki. Interesująca dla nas była rekonstrukcja okopu z czasów I wojny światowej, dzięki któremu mogliśmy zobaczyć na czym polegał trud walki żołnierza w tamtych czasach. Wystawa obejmowała cztery sale, które wyznaczały kolejne etapy walk o Niepodległą. W każdej sali obejrzeliśmy odznaczenia, odznaki pamiątkowe i emblematy, imienne pamiątki żołnierzy walczących o niepodległość, związanych z naszym regionem. Myślę, że to była ciekawa lekcja historii.

 

Mateusz Buda 4ct

 


 

 

 

 

 

Więcej: Wycieczka klasy 4ct do Muzeum Okręgowego

XXI edycja Olimpiady Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej "EUROELEKTRA"

10-10-2018 

 

W roku szkolnym 2018/2019 Stowarzyszenie Elektryków Polskich organizuje XXI edycję Olimpiady Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej "EUROELEKTRA"

 

Zawody rozgrywane są w trzech etapach w trzech grupach tematycznych:

 1. Elektrycznej
 2. Elektronicznej
 3. Teleinformatycznej

Zawody I stopnia odbędą się 7 listopada 2018 roku (środa) o godz. 9:00 w auli szkolnej.

Chętnych uczniów prosimy o zgłaszanie się do mgr inż. Zdzisława Kłeczka lub innego nauczyciela przedmiotów zawodowych.

 

CHĘTNYCH SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

TUŻ OBOK - AKCJA PIELUCHY

10-10-2018 

Po raz kolejny pomagamy. Tym razem podopiecznym Domów Samopomocy Społecznej i hospicjów.

Prosimy każdą klasę o kupienie w aptece opakowania Pieluch Super Seni 30 szt rozmiar M-L.

 

Termin składania pieluch: 26 października 2018 r. u Pani Kingi Lizak - sala 33 oraz u Pani Iwony Adamiec - Zielińskiej w gabinecie pedagoga.

 

POSZUKIWANI CHĘTNI WOLONTARIUSZE

10-10-2018 

 

Drodzy uczniowie!

 

W ramach współpracy z Rzeszowskim Towarzystwem Pomocy im. św. Brata Alberta i Caritas Diecezji Rzeszowskiej WOLONTARIAT SZKOLNY poszukuje chętnych do udziału w kweście na rzecz ubogich i bezdomnych, która odbędzie się na cmentarzach w dniu 1 listopada.

Potrzebni są chętni do udziału w tej akcji w następujących miejscowościach: Rzeszów Pobitno, Bratkowice, Budy Głogowskie, Budziwój, Chmielnik, Czudec, Domatków, Górno, Jasionka, Kamień, Lubenia, Lutcza, Łukawiec, Malawa, Mogielnica, Nienadówka, Nockowa, Nowa Wieś, Przewrotne, Rudna Wielka, Rzeszów Słocina, Sokołów Małopolski., Strzyżów, Świlcza, Trzeboś, Trzebuska, Tyczyn, Trzciana, Wysoka Głogowska, Wysoka Strzyżowska, Zaborów.

 

Szczegółowe informacje i zapisy chętnych u pani Kingi Lizak i pedagoga szkolnego pani Iwony Adamiec-Zielińskiej do 20.10.2018 r. Serdecznie zapraszamy do współpracy!

Wycieczka "Śladami Niepodległości"

10-10-2018 

W dniach 4-5 października b.r. uczniowie Mechanika uczestniczyli w szczególnej wycieczce edukacyjnej. W ramach przygotowań do Jubileuszu 100-lecia Niepodległości Polski wybrali się w specyficzną podróż, szlakiem pól bitewnych I wojny światowej w Małopolsce, muzeów upamiętniających „Ojców polskiej Niepodległości” oraz czyny zbrojnego Polaków z lat 1914-1918. Nasza trasa prowadziła przez pola bitwy gorlickiej, najznaczniejszej z bitew 1915 roku. Przemierzyliśmy również szlak bojowy I Kompanii Kadrowej, która wymaszerowała z Krakowa i dotarła do Kielc w ciągu sierpniowych dni 1914 roku. Odwiedziliśmy również muzea poświęcone Józefowi Piłsudskiemu, Ignacemu Janowi Paderewskiemu i Wincentemu Witosowi. Finalnym punktem naszej wycieczki była wizyta w Muzeum Czynu Niepodległościowego w Krakowie, gdzie o losach Legionów Polskich opowiedział nam aktualny Komendant, Pan Krystian Waksmundzki. Wycieczka była elementem szkolnych przygotowań do uroczystych obchodów 100-lecia Niepodległości Polski. Uczestniczyli w niej uczniowie klas 1ft, 1ht, 1lt, 1mst i 3mt pod opieką Pana Wojciecha Kubali, Pani Alicji Bartyzel i Pani Edyty Dragulskiej.

 

 

 

 

 

 

 

 

Konkurs Wiedzy Humanistycznej "Zbigniew Herbert – życie i twórczość"

09-10-2018 

 

Informujemy że Szkolny Konkurs Wiedzy Humanistycznej dotyczącej życia i twórczości Zbigniewa Herberta odbędzie się 11.10.2018 r. o godz. 11:35 w czytelni szkolnej.

 

Organizatorzy: Krystyna Potoczna, Agata Pawlak

 

SERDECZNIE ZAPRASZAMY !!!

Aktywny weekend ZSM

09-10-2018 

W sobotę 6 października 2018 roku odbył się bieg młodzieżowy zorganizowany przez PKO Bank Polski oraz bieg na piątkę o Puchar Pratt&Whitney.

 

Z dystansem 600 m zmierzyli się: Mateusz Micał, Cezary Kusiński, Bartosz Jabłoński, Jakub Pyczuła, Jakub Cielecki, Jakub Kozdrański, Paweł Trznadel, Sebastian Surowiec oraz Patryk Giepert.

Ostatecznie Jakub Kozdrański z klasy 1 lt zajął III miejsce, a Paweł Trznadel z klasy 4 ct miejsce V.

W "Biegu na Piątkę" o Puchar Pratt&Whitney, naszą szkołę reprezentował Dominik Kotula z klasy 2lt, zajmując XII miejsce w kat. M.15  z czasem 00:22:20. oraz nauczyciele pan Piotr Pustelny i Andrzej Kulasa.

 

Gratulujemy formy naszym zawodnikom.

 

Opiekunem była pani Agnieszka Buć.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ogłoszenie

08-10-2018 

W dniu 10.10.2018 r. (środa) w auli szkolnej o godzinie 11:35 odbędzie się spotkanie przewodniczących klas z pedagogiem szkolnym i katechetką w sprawie organizacji akcji charytatywnych na terenie szkoły.

 

WOLONTARIAT SZKOLNY

XI Turniej Wiedzy Psychologicznej

08-10-2018 

Już po raz jedenasty  magazyn "Charaktery" zaprasza uczniów szkół średnich do wspólnego zgłębiania tajników psychologii. Tegoroczna edycja Turnieju rozpoczyna się 1 października.

Od uczestników będzie wymagana m.in. znajomość wybranych artykułów publikowanych w „Charakterach” – oraz książki "Ja i inni". Uczniowie najpierw sprawdzą swoją wiedzę podczas eliminacji online. 100 osób z najlepszymi wynikami przejdzie do finału, który odbędzie się 30 marca 2019 roku w Warszawie. Na zwycięzców czekają wspaniałe nagrody: nagrody rzeczowe, stypendia oraz – dzięki porozumieniu z Uniwersytetem Jagiellońskim – 3 indeksy na stacjonarne studia magisterskie na kierunku psychologia w Instytucie Psychologii na Wydziale Filozoficznym UJ. Jest o co walczyć!

 

Uczniowie zainteresowani udziałem w Turnieju proszeni są o zgłoszenie się do pedagoga: Edyty Dragulskiej

Adam Micał zwycięzcą pierwszej edycji Kartingowego Pucharu Ślęży

03-10-2018 

Adam Micał z klasy 1lt walczy, z dużymi szansami, o samochód BMW w kartingu halowym w pierwszej edycji Kartingowego Pucharu Ślęży.

 

Kibicujemy Adamowi!

 

Więcej informacji:

https://polskikarting.pl/2018/09/28/puchar-slezy-po-raz-pierwszy-mical-i-kolodziej-zwyciezcami/

 

 

 

 

Wojciech Kubala - nauczyciel historii i podróżnik

03-10-2018 


 

Wojciech Kubala - nauczyciel historii w Zespole Szkół Mechanicznych, który w 2012 r. przejechał Kaukaz i Syberię, rok później Armenię, Gruzję i Górski Karabat. W 2015 r. był w Mongolii i na Syberii Wschodniej. 29 czerwca wyruszył w podróż z Wojtkiem Kolkiem przez Rosję, Kazachstan, Kirgistan, Tadżykistan i Uzbekistan. Wszystkie te trasy pokonał oplem, który ma już 19 lat.

 

Zapraszamy do zapoznania się z ciekawym artykułem, który został opublikowany w Gazecie Wyborczej:

 

pobierz >>

NAUCZYCIEL NA MEDAL

02-10-2018 

 

 

 

Nominuj nauczycieli Zespołu Szkół Mechanicznych w Rzeszowie
do prestiżowego tytułu "NAUCZYCIEL NA MEDAL"

 

Głosowanie będzie trwać do środy 17 października, do godz. 20. Nauczyciel, który otrzyma najwięcej głosów zdobędzie medal i awans do wojewódzkiego finału plebiscytu.

 

 

Bogdan Czach

 

Żeby zagłosować, wyślij SMS o treści NNM.547 na numer 72355

 

 

 

Mariusz Kisiel

 

Żeby zagłosować, wyślij SMS o treści NNM.576 na numer 72355

 

 

Chcesz docenić pedagogów, którzy zjednują sobie uczniów cierpliwością, uprzejmością i serdecznością. Nauczycieli z pasją, którzy swoją pracą wychodzą poza ustalone w etacie ramy.
 
Zagłosuj na nauczycieli Zespołu Szkół Mechaniczny w Rzeszowie  już dziś, każdy głos się liczy !

ZBIÓRKA BIAŁYCH I CZERWONYCH ZNICZY NA CMENTARZ ŁYCZAKOWSKI WE LWOWIE

02-10-2018 

Do 19 października trwa w naszej szkole zbiórka zniczy, które na Wszystkich Świętych zapłoną na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie.

Akcja "Światełko pamięci" jest wspólnym przedsięwzięciem konsulatu RP we Lwowie, Polskiego Radia Lwów oraz Telewizji Rzeszów. Na Ukrainie nie ma zwyczaju zapalania świec na grobach 1 listopada, dlatego na Łyczakowie, gdzie spoczywa kilkadziesiąt tysięcy zmarłych, jeszcze kilka lat temu tylko na nielicznych polskich grobach paliły się świece. Dzięki akcji Polacy ze Lwowa mogą zapalić znicze na wszystkich polskich grobach, także tych zapomnianych i bezimiennych.

 

Włącz się do akcji. Przynieś znicze w kolorach białym i czerwonym i zostaw je w oznaczonym miejscu na parterze lub w sali 33 u p. Kingi Lizak.

 


Akcja "Sprzątanie Świata"

02-10-2018 

W dniu 28 września 2018 r. klasy: 2 ft oraz 1 mst wraz z opiekunami p. E. Piterą oraz p. M. Wojtaszek – Hudzik uczestniczyły w akcji "Sprzątanie Świata" na rzeszowskich bulwarach.

Celem akcji była dbałość o wizerunek miasta, a także promowanie działań na rzecz ochrony środowiska - poczynając od uprzątania śmieci do stosowania selektywnej zbiórki odpadów.

 

Projekty Unijne w Zespole Szkół Mechanicznych

01-10-2018 

 

26 września w auli szkolnej odbyło się spotkanie informacyjne na temat projektów unijnych w Zespole Szkół Mechanicznych. Uczniowie klas trzecich oraz zainteresowani przyszłym uczestnictwem w projektach uczniowie  klas pierwszych i drugich mieli możliwość zapoznania się z ciekawymi prezentacjami uczniów, którzy w ubiegłym roku szkolnym odbywali praktyki zagraniczne w Berlinie, Walencji i Lizbonie.

Koordynatorzy projektów pan A. Kulasa oraz pan D. Prokopik przedstawili tegoroczne zasady rekrutacji i  odpowiadali na pytania uczniów.

 

 

 

 

Więcej: Projekty Unijne w Zespole Szkół Mechanicznych

Konkurs recytatorski "Nasza Niepodległa"

01-10-2018 


 

11 listopada obchodzić będziemy 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Z tej okazji w naszej szkole odbędzie się konkurs recytatorski poezji patriotycznej "Nasza Niepodległa".

Zadaniem uczestników będzie przygotowanie recytacji dwóch wybranych przez siebie utworów tematycznie związanych z obchodzonym świętem. Konkurs planowany jest na koniec listopada. Zgłoszenia przyjmują nauczyciele organizatorzy: pani Agnieszka Kapłon, p. Kinga Lizak, pani Agata Pawlak.

 

Serdecznie zachęcamy do udziału w konkursie i podjęcia wysiłku mającego na celu upamiętnienie tak ważnego wydarzenia w naszej historii.

Konkurs historyczny "Józef Piłsudski – ojciec naszej niepodległości"

01-10-2018 

Zachęcamy uczniów klas pierwszych do udziału w konkursie poświęconym życiu i działalności Marszałka Józefa Piłsudskiego.

 

Zgłoszenia przyjmują nauczyciele: pani Ewa Wojakowska i pani Agnieszka Kapłon do dnia 10 X 2018 r. Wszystkich szczegółowych informacji udzielają organizatorzy.

 

Zapraszamy !

 


AKCJA „KROMKA CHLEBA DLA SĄSIADA”

01-10-2018 

 

W dniach 21 i 22 września, w piątek i sobotę, włączyliśmy się w ogólnopolską akcję "Tak! Pomagam!". Tradycyjnie dyżur pełniliśmy w „Biedronce” przy ulicy Hetmańskiej. Cel jest prosty - zebrać jak najwięcej produktów. Nie inaczej było i tym razem. Nie ma chyba słów, by wyrazić naszą radość i zaangażowanie, które towarzyszą nam przy każdej tego typu akcji.

Dzięki życzliwości ludzi dobrej woli, którzy potrafili się podzielić z najuboższymi – udało się zebrać satysfakcjonującą ilość trwałej żywności. Zostanie ona rozdzielona wśród osób najbardziej potrzebujących pomocy.

Dziękujemy wszystkim, którzy angażują się w czynienie dobra, bo jak wiadomo, ono zawsze wraca. TAK! POMAGAM! Warto pomagać. W akcji tym razem wzięli udział: Andżelika, Klaudia, Kinga, Gabriela z kl. II ft, Jakub z kl. II at, Iza i Kinga z kl. III ft, Dawid z kl. III bt i Ola z kl. IV mt.

 

Aleksandra Zapalska

OLIMPIADA TEOLOGII KATOLICKIEJ 2019

01-10-2018 

Serdecznie zapraszamy do udziału w tegorocznej edycji Olimpiady Teologii Katolickiej, która w tym toku odbywa się pod hasłem "Święty Jacek – wzór ewangelizacji".

 

Temat nawiązuje do osoby świętego Jacka Odrowąża, pochodzącego z Kamienia Śląskiego, jedynego świętego Polaka przedstawionego na kolumnadzie Berniniego na placu św. Piotra na Watykanie. Głosił Ewangelię wszystkim, wszędzie i na wszelkie sposoby.

 

Etap szkolny odbędzie się 15.11.2018 r.

 

Materiały znajdują się na: www.otk.pl w zakładce Literatura- Etap Szkolny Doc – Pdf

 

Zgłoszenia do 5 listopada 2018 r. przyjmują katecheci: Kinga Lizak, Krzysztof Mazur, ks. Adam Cyran ks. Jakub Pawłowski.

 

Karta jakości mobilności w obszarze kształcenia i szkolenia zawodowego

26-09-2018 

Sz. P.
Mariusz Kapica
Dyrektor
Zespół Szkół Mechanicznych w Rzeszowie
Numer PIC: 948987958

 

Wniosek numer: 2018-1-PL01-KA109-051746

 

Szanowni Państwo,

Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji - Narodowa Agencja Programu Erasmus+ informuje, że została zakończona ocena wniosków o akredytację dla instytucji/konsorcjów, złożonych w programie Erasmus+ w sektorze kształcenia i szkoleń zawodowych w roku 2018.

 

Informujemy, iż Państwa instytucja uzyskała Kartę jakości mobilności w obszarze kształcenia i szkolenia zawodowego.

 

Przyznanie Karty jakości mobilności potwierdza operacyjną zdolność instytucji i wysokie standardy, jakie ona uzyskała w zarządzaniu projektami mobilności w obszarze kształcenia i szkolenia zawodowego. Instytucje, które posiadają Kartę mogą aplikować w uproszczonej procedurze w kolejnych konkursach wniosków w ramach Akcji 1. – Mobilność osób uczących się i kadry w obszarze kształcenia i szkolenia zawodowego. Ma ono również na celu wspieranie wysiłków w zwiększaniu umiędzynarodowienia w obszarze kształcenia i szkoleń zawodowych poprzez program Erasmus+.

Pragniemy dodać, że jesteśmy jedną z pięciu szkół w Polsce, która w wyniku Konkursu wniosków, runda selekcyjna 2018, uzyskała Kartę jakości mobilności w obszarze kształcenia i szkolenia zawodowego.

 

Link do wyników konkursu:
http://erasmusplus.org.pl/wp-content/uploads/2018/09/KA109_2018_komunikat_www.pdf

Baza serwisowa Polskiej Grupy Lotniczej w Jasionce

26-09-2018 

 

W Jasionce powstanie baza serwisowa dla Polskiej Grupy Lotniczej. Zatrudnią 300 osób.

 

Baza serwisowa PGL w Jasionce ma być największą w Europie Środkowo - Wschodniej bazą dla samolotów pasażerskich, która będzie w stanie przyjmować najnowocześniejsze samoloty szerokokadłubowe typu Boeing 767 Dreamliner, Boeing 777 oraz Airbus A350

 

Więcej informacji na stronie: Rzeszów News

Bajkowe otrzęsiny Mechanika

24-09-2018 

 

27 września 2018 r. o godz. 9:00 w auli szkolnej odbędą się otrzęsiny klas pierwszych. W tym roku motywem przewodnim będą.....BAJKI !!!! Będą Smerfy i Muminki, Pokemony i Puchatek. Pierwszoklasistów i wychowawców klas prosimy o zabranie ze sobą wygodnego obuwia i dużej dawki humoru.

Konkurs dotyczący życia i twórczości Zbigniewa Herberta

24-09-2018 

 

„Zbigniew Herbert – jego życie i twórczość”

 

Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie wiedzy humanistycznej dotyczącej życia i twórczości pisarza. Swój udział należy zgłosić w terminie do 5.10.2018 r. w bibliotece szkolnej lub do nauczycieli języka polskiego.

 

 Cele konkursu:

 • Popularyzacja wiedzy o życiu i twórczości Zbigniewa Herberta.
 • Budzenie zainteresowania osobowością pisarza, jego imponującym dorobkiem   i rolą w kulturze narodowej.
 • Wyzwalanie poznawczej aktywności młodzieży.
 • Budzenie i rozwijanie przeżyć estetycznych, intelektualnych i duchowych doznawanych dzięki obcowaniu z książką

Wymagania konkursowe:

 • Uczestnicy zobowiązani są do poznania życiorysu pisarza oraz ogólnej orientacji w jego twórczości.

Termin konkursu: 11 październik 2018 r.

 

Organizatorzy: Bibliotekarze

Konkurs plastyczny "NIEPODLEGŁOŚĆ W OCZACH MŁODYCH”

24-09-2018 

 

Zachęcamy uczniów naszej szkoły do udziału w konkursie plastycznym. Konkurs polega na przygotowaniu plakatu nawiązującego tematyką do jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Prace indywidualne mogą być wykonane techniką dowolną w formacie A3 lub większym. Termin oddania prac to 10.10.2018 r.

 

Informacji udzielają nauczyciele: Andrzej Frydrych, Wojciech Kubala, Ewa Wojakowska

Zwolnieni z Teorii

24-09-2018 

 

Na trasie promocyjnej Olimpiady Zwolnieni z Teorii znalazła się nasza szkoła. W dniu 18.09.2018 r. odwiedzili nas Ambasadorzy, doświadczeni laureaci olimpiady aby zachęcić uczniów do rozwijania kompetencji przyszłości i wzięcia udziału w olimpiadzie. Podczas spotkań informacyjnych w klasach drugich, trzecich i czwartych zaproszeni goście inspirowali młodzież do realizacji własnych projektów społecznych. Podczas prezentacji Ambasadorzy wielokrotnie podkreślali, że uczestnicy olimpiady po przez projekty przyczyniają się do poprawy życia lokalnych społeczności, a także zdobywają praktyczne kompetencje na przykład wchodzą w rolę lidera zespołu, uczą się prowadzenia negocjacji, pozyskiwania partnerów do projektu, rozwijania kompetencji cyfrowych.

Zdobyte doświadczenie potwierdzone międzynarodowym certyfikatem sygnowanym przez Project Management Institute R.E.P pomoże zabłysnąć na rynku pracy w każdej ścieżce kariery. Dodatkowo, jeśli Twój projekt zyska uznanie, odbierzesz “Złotego Wilka” z rąk przedstawicieli najwyższych władz państwowych i szefów wielkich firm podczas dorocznego Wielkiego Finału Zwolnionych z Teorii.

Wystąpienie Ambasadorów olimpiady wzbudziło szczery podziw i zainteresowanie.

 

Więcej informacji:

https://zwolnienizteorii.pl/

 

 

Więcej: Zwolnieni z Teorii

Valid XHTML 1.0 Transitional Poprawny CSS!