Szkolny konkurs pt. "HALLO TO JA - WYLOGUJ SIĘ DO ŻYCIA"

08-11-2016 

SUKCES SIATKARZY ZSM

08-11-2016 

W dniu 02.11.2016 r. zakończyły się rozgrywki w piłce siatkowej chłopców w ramach Licealiady.

Zgłoszonych zostało 17 reprezentacji szkół ponadgimnazjalnych miasta Rzeszowa.

Drużyny podzielono na 4 grupy eliminacyjne. W tej fazie rozgrywek nasi siatkarze pokonali 3 reprezentacje i awansowaliśmy do finału.

 • Wyniki: ZSM – ZST 2:1, ZSM - LO-JPII 2:0, ZSM - ZS Nr1 2:1.

W finale wygraliśmy 1 spotkanie, 2 zakończyły się naszą porażką, co dało nam w klasyfikacji końcowej 3 miejsce w Rzeszowie.

 • Wyniki: ZSM - II LO 0:2, ZSM - ZDZ 2:0, ZSM - IV LO 0:2.

Naszą szkołę reprezentowali: Hubert Trojnar kl.3at, Mateusz Janowski kl.3bt, Mateusz Mazur kl.3lt, Dominik Rejment kl.2dt, Jakub Rejment kl.2dt, Dawid Mitka kl.2mt, Dominik Sobota kl.1lt, Krzysztof Grzywacz kl.3dt.

 

Naszej reprezentacji gratulujemy uzyskanego wyniku i życzymy dalszych sukcesów w tej bardzo popularnej dyscyplinie sportu.

 

Ze sportowym pozdrowieniem - Sławomir Stawarz (opiekun drużyny).

 


 

Więcej: SUKCES SIATKARZY ZSM

OGŁOSZENIE

08-11-2016 

 

Nauczyciele wychowania fizycznego zapraszają na Szkolny Turniej Tenisa Stołowego, który odbędzie sie w poniedziałek 14.11.2016 r.

 

Informacje i zapisy u mgr Anny Domagały i mgr Agnieszki Buć.

 

Zwycięzcy będą reprezentować naszą szkołę podczas Licealiady.

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Rzeszowie

04-11-2016 

 

Wojewoda Podkarpacki, Marszałek Województwa Podkarpackiego, Prezydent Miasta Rzeszowa oraz Dowódca 21. Brygady Strzelców Podhalańskich zapraszają na Obchody Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada 2016 r.

 

Program uroczystości:

11 listopada 2016 r.

 

Kościół i Plac Farny:

 • godz. 11.00 - Msza Św. w Kościele Farnym,
 • godz. 12.30 - Uroczystości na Placu Farnym przed pomnikiem płk. Leopolda Lisa-Kuli,
 • złożenie meldunku Dowódcy Garnizonu Rzeszów,
 • hymn państwowy i podniesienie flagi państwowej,
 • wystąpienie Wojewody Podkarpackiego,
 • wystąpienie Marszałka Województwa Podkarpackiego,
 • Apel Pamięci i Salwa Honorowa,
 • składanie wieńców i wiązanek kwiatów,
 • pokaz musztry paradnej z bronią w wykonaniu strzelców z Zespołu Szkół Technicznych w Rzeszowie Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego,
 • defilada.

 

Imprezy towarzyszące:

7 listopada 2016 r.

 

Rynek w Rzeszowie:

 • godz. 11.00 - Otwarcie multimedialnej wystawa pt. „Drogi do Niepodległej – Józef Piłsudski”. Organizatorzy: Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku i Narodowy Bank Polski.

Filharmonia Podkarpacka im. Artura Malawskiego w Rzeszowie, ul. Chopina 30:

11 listopada 2016 r.

 

Muzeum Okręgowe w Rzeszowie, ul. 3 Maja 19:

13 listopada 2016 r.

 

Kościół pw. św. Judy Tadeusza w Rzeszowie, ul. Wita Stwosza 31:

 • godz. 11.00 - Koncert Chóru Lengyel-Magyar Dalárda z Nyíregyházy (Węgry).

 

Turniej Miast - Zagłosuj na Rzeszów

04-11-2016 


 

Wesprzyj miasto Rzeszów i pomóż nam wygrać
kampanię promocyjną w Zumi i Onet !

 

Użytkownicy mogą oddać głos na jedno z 335 miast powiatowych. O pozycji w plebiscycie decyduje proporcja liczby głosów do liczby mieszkańców. Zwycięskie miasto otrzyma tytuł "Najpopularniejszego miasta w Polsce". Dodatkowo każdy użytkownik może wyróżnić miasta w specjalnych kategoriach: Ekologia, Turystyka, Biznes i Bezpieczeństwo.

 

Jak zagłosować?

 

1. Wejdź na stronę http://turniejmiast.zumi.pl/rzeszow/miasto.html i kliknij "Zagłosuj"
2. W okienku podaj swój numer telefonu, na który dostaniesz bezpłatny kod weryfikacyjny
3. Wpisz kod z sms-a w widocznym oknie i zagłosuj
4. Udostępniaj informacje o Turnieju Miast w mediach społecznościowych, twórz wydarzenia i polub stronę na Facebooku

 

Nagrody

 

IV edycja plebiscytu wyłoni osiem zwycięskich miast. Łączna kwota nagród to 420 000 zł na przeprowadzenie kampanii reklamowej na Onet.pl i Zumi.pl (zwycięskie miasta otrzymają 99 proc. rabatu na swoją nagrodę).

 

Najpopularniejsze miasto w Polsce:
I miejsce – 200 tys. zł
II miejsce – 100 tys. zł
III miejsce – 50 tys. zł

 

Nagroda specjalna za największą liczbę zebranych głosów – 50 tys. zł

 

Wyróżnienia specjalne dla miast w kategoriach:
Ekologia – 5 tys. zł
Turystyka – 5 tys. zł
Biznes – 5 tys. zł
Bezpieczeństwo – 5 tys. zł

 

Głosować można >> tutaj

KWESTA NA CMENTARZACH W DNIU 1 LISTOPADA

04-11-2016 

Tradycyjnie w Uroczystość Wszystkich Świętych na cmentarzach diecezji rzeszowskiej wolontariusze naszej szkoły kwestowali na rzecz ubogich z Towarzystwa Pomocy św. Brata Alberta.

1 listopada spotkaliśmy się na cmentarzach Podkarpacia, aby uczestniczyć w pięknym i bardzo potrzebnym przedsięwzięciu. Celem tej dobroczynnej akcji była zbiórka funduszy umożliwiających pomoc ubogim i bezdomnym. Jestem bardzo zadowolony, że wziąłem udział w tej akcji - mogłem pomóc i naprawdę dobrze spędzić ten dzień. Swój czas w tym świątecznym dniu na pomoc innym poświęcili następujący wolontariusze z naszej szkoły: Izabela Rogóż kl. I ft, Gabriela Urban kl. II mt, Aneta Warzybok, Gabriela Wojtaszek, Paulina Sanecka, Gabriela Gaweł kl. III ft, Michał Marciniec, Arkadiusz Michalik kl. III mbt, R. Smolak kl. III ct, Jakub Makuch kl. IV mt i Małgorzata Nawój, Klaudia Skrobacz kl. IV ft.

 

WSZYSTKIM WOLONTARIUSZOM SERDECZNIE DZIĘKUJEMY!!!

 

Jakub Makuch kl. IV mt

VI Krajowa Konferencja Technicznych Szkół Lotniczych

02-11-2016 

 

W dniach 20 – 22 października 2016 r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 „Mechanik” w Krośnie odbyła się VI Krajowa Konferencja Technicznych Szkół Lotniczych. Organizatorem Konferencji było Stowarzyszenie Technicznych Szkół Lotniczych w Polsce, które reprezentuje szkoły ponadgimnazjalne prowadzące kształcenie w zawodach lotniczych.

Konferencje są organizowane co roku w jednej ze szkół ponadgimnazjalnych, która jako gospodarz, prezentuje swoją bazę dydaktyczną, możliwości szkoleniowe oraz umożliwia dyskusję dotyczącą wszelkich aspektów związanych z kształceniem młodzieży i dorosłychw zawodach lotniczych. W roku ubiegłym gospodarzem V Konferencji, była nasza szkoła.

W Konferencji uczestniczyli także przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, wyższych uczelni technicznych, instytucji publicznych i niepublicznych zajmujących się szkoleniem lotniczym, Urzędu Lotnictwa Cywilnego, lotniczych firm obsługowychi stowarzyszeń lotniczych.

Spotkania, dyskusje i uzgodnienia posłużyły wykreowaniu celów ogólnokrajowej polityki szkoleniowej w zawodach lotniczych.

Na Konferencji wybrano także władze Stowarzyszenia Technicznych Szkół Lotniczych na nową kadencję. Prezesem został ponownie Pan Włodzimierz Danielski. Funkcję wiceprezesa powierzono dyrektorowi naszej szkoły Panu Mariuszowi Kapicy. Członkiem Komisji Rewizyjnej ponownie został Pan Adam Dytko.

 

 

Więcej: VI Krajowa Konferencja Technicznych Szkół Lotniczych

KONKURS WIEDZY HUMANISTYCZNEJ

02-11-2016 

 

„Henryk Sienkiewicz – jego życie i twórczość”

 

Konkurs wiedzy humanistycznej „Henryk Sienkiewicz – jego życie i twórczość”odbędzie się

4 listopada o godzinie 13:15 w sali 37.


Organizatorzy: Grażyna Rosa, Krystyna Potoczna, Agata Pawlak, Jolanta Nazarko

 

SERDECZNIE ZAPRASZAMY !!!

Wycieczka do Markowej

02-11-2016 

W dniu 18 października 2016 r. klasa 2 mt pod opieką wychowawczyni, pani Marioli Ustrzyckiej i pana Tomasza Chrapka wybrała się do Markowej. Pierwszym punktem naszej wycieczki była wizyta na miejscowym cmentarzu , gdzie przy grobie Rodziny Ulmów modlitwą, minutą ciszy i zapalaniem znicza oddaliśmy cześć tej wyjątkowej Rodzinie, dla której miłość bliźniego była sprawą bardzo ważną. Następnie udaliśmy się pod Pomnik upamiętniający Rodzinę Ulmów i do Muzeum ich imienia. Muzeum to upamiętnia Polaków, którzy w czasie II wojny światowej, nie patrząc na swoje bezpieczeństwo przychodzili z pomocą ludności żydowskiej, która przez nazistowskie Niemcy skazana została na zagładę. Oprowadzający nas przewodnik opowiadał o sytuacji Żydów na Podkarpaciu, o polskich rodzinach, które im pomagały oraz o Patronie Muzeum, czyli o Rodzinie Ulmów. Po zwiedzeniu Muzeum obejrzeliśmy wystawę poświęconą Janowi Karskiemu, wybitnemu dyplomacie, kurierowi i emisariuszowi Polskiego Państwa Podziemnego, który zrobił bardzo dużo, aby przybliżyć politykom i obywatelom państw Europy Zachodniej i Stanów Zjednoczonych problem Holokaustu. Następnie odwiedziliśmy Skansen w Markowej, gdzie zobaczyliśmy stare zabudowania wiejskie, narzędzia używane przez naszych przodków oraz poznaliśmy historię wsi. Ostatnią atrakcją dnia było ognisko klasowe. Piekliśmy kiełbaski, graliśmy w piłkę i świetnie się bawiliśmy. Ten dzień był wyjątkową lekcją historii, a zarazem ciekawą formą integracji klasy. Dziękujemy osobom zaangażowanym w organizację naszej wycieczki i wyczekujemy na kolejny taki wyjazd.

 

Agata Korszla z klasy 2 mt

 

 

Więcej: Wycieczka do Markowej

Z wizytą w Pratt & Whitney

02-11-2016 

 

W dniu 26 października 2016r. klasa IIct wraz z wychowawczynią panią Dorotą Łagowską odwiedziła firmę lotniczą Pratt & Whitney Rzeszów. Tam zostaliśmy ciepło przyjęci przez dyrektora Andrzeja Czarneckiego. Najpierw obejrzeliśmy krótki filmna temat działalności firmy, następnie zaproszono nas na mały poczęstunek. Przed rozpoczęciem zwiedzania zostaliśmy wyposażeni w okulary ochronne. Obejrzeliśmy wydziały takie jak blacharnia, stanowiska produkcji części ruchomych (np. koła zębate) i mogliśmy się zapoznać z najnowszymi maszynami CNC. Później zobaczyliśmy najnowocześniejszą hamownię silników lotniczych, gdzie poddaje się testom wybrane urządzenia. Dowiedzieliśmy się również o nowej technologii budowy silnika lotniczego PW-1000, stworzonego przez korporację Pratt& Whitney, w której duży udział mieli polscy inżynierowie. Wycieczka była udana, wzbudziła w nas duże zainteresowanie oraz zachęciła do zdobywania dalszej wiedzy.

 

 

Opracowali: Mateusz Buda i Dominik Grochmal, IIct

Znajomość gramatyki jednak jest potrzebna

02-11-2016 

 

Nowiny, środa 26 października 2016 r.

WYNIKI KONKURSU MATEMATYCZNEGO

27-10-2016 

W dniu 24 października w naszej szkole odbył się pierwszy etap Konkursu Matematycznego.

Wzięło w nim udział pięćdziesięciu uczniów z dziewiętnastu klas I, II i III.

 

 

 

 

Do kolejnego etapu zakwalifikowali się:

 • na miejscu pierwszym: Hubert Futoma z kl. 1lt
 • na miejscu drugim: Dominik Mazur z kl. 1at
 • na miejscu trzecim ex aequo: Mateusz Dziedzic z kl. 2mt, Kramarz Krystian z kl. 3lt
 • na miejscu czwartym ex aequo: Pomianek Mateusz z kl. 1bt, Seweryn Krauz z kl.1lt, Krystian Krauz z kl. 3at

 

Gratulujemy!

Konkurs - „Jestem OK – nie palę”

27-10-2016 

Serdecznie zachęcam uczniów do przygotowania plakatów konkursowych pod hasłem „Jestem OK – nie palę” w terminie do 23.11.2016 r. na formacie A1.

Przed przygotowaniem pracy proszę zapoznać się z regulaminem. Każdy plakat powinien być opisany imieniem i nazwiskiem ucznia, nazwą szkoły oraz mieć dołączony załącznik nr 2 lub załącznik nr 3 (zgoda uczestnika niepełnoletniego lub pełnoletniego).

Prace proszę składać w sali nr 12.

 

Czytaj więcej: Konkurs na plakat pod hasłem „Jestem OK – nie palę”

Zapraszam
Marta Mucha

OGŁOSZENIE

27-10-2016 

Konkurs Historyczny „Zachowałam się jak trzeba” o Danucie Siedzikównie „Ince” odbędzie się 7 listopada o godzinie 10.30 w auli szkolnej.

 

Serdecznie zapraszamy!!!

 


WYJAZD INTEGRACYJNY WOLONTARIATU W BESKID NISKI

27-10-2016 

W dniu 18 października 2016 roku udaliśmy się wraz z paniami: Kingą Lizak, Iwoną Adamiec - Zielińską oraz Joanną Cichoń na tradycyjną, coroczną wycieczkę integracyjną.

Mimo wczesnej pory wyjazdu i dość długiej podróży nie było wśród nas ani jednej zaspanej twarzy. Wszyscy byli pełni sił i energii, przygotowani na to, co przyniesie nam dzień.

Pierwszym przystankiem naszej wycieczki okazała się mała wioska - Bartne, gdzie dzięki uprzejmości tamtejszego duchownego mieliśmy okazję zwiedzić dwie cerkwie. Słuchaliśmy z uwagą historii tych miejsc, ludzi oraz informacji o ich zwyczajach i wyznaniu. Urzekło nas piękno tamtych okolic, jakby czas na chwilę zatrzymał się w miejscu. Następnie udaliśmy się do Magurskiego Parku Narodowego jesiennym szlakiem na Kornuty. Na samym początku wędrówki mieliśmy okazję bliżej się poznać, aby dalej maszerować w przyjaznej i ciepłej atmosferze, a nasi nowi koledzy mogli poczuć się jak w rodzinie. Mimo zmęczenia, które dało się odczuć po dość długiej wędrówce, każdy z nas znalazł siłę, aby odnaleźć w sobie "małe dziecko" i z wielką pasją brać udział w konkursach i zabawach organizowanych przez nasze opiekunki. Pogoda niestety nam nie dopisała, ale nikt nie odczuwał zimna, bo rozpalało nas wewnętrze ciepło. Widok gór, lasów i pól zapierał dech w piersiach, a cisza i spokój pozwalały zapomnieć o zgiełku codzienności. W końcu udaliśmy się do Dębowca, gdzie rozpaliliśmy ognisko. Spotkała nas jeszcze jedna miła niespodzianka, każdy z uczestników usłyszał   słowa kierowane specjalnie do niego, które, mamy nadzieję, zmienią nasze patrzenie na świat.

Wspomnienia z tak cudownego wyjazdu zostaną w naszej pamięci na bardzo długo, a naszym Paniom opiekunkom składamy piękne podziękowania!

 

Paulina Sanecka kl. III ft
Marcin Makowski kl. I mt

 


 

 

 

Więcej: WYJAZD INTEGRACYJNY WOLONTARIATU W BESKID NISKI

KONKURS WIEDZY HUMANISTYCZNEJ

26-10-2016 

 

„Henryk Sienkiewicz – jego życie i twórczość”

 

Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie wiedzy humanistycznej dotyczącej życia i twórczości pisarza. Swój udział należy zgłosić w terminie do 2.11.2016 r. w bibliotece szkolnej lub do nauczycieli języka polskiego.

 

Cele konkursu:

 • Popularyzacja wiedzy o życiu i twórczości Henryka Sienkiewicza.
 • Budzenie zainteresowania osobowością pisarza, jego imponującym dorobkiem   i rolą w kulturze narodowej.
 • Wyzwalanie poznawczej aktywności młodzieży.
 • Budzenie i rozwijanie przeżyć estetycznych, intelektualnych i duchowych doznawanych dzięki obcowaniu z książką

Wymagania konkursowe:

 • Uczestnicy zobowiązani są do poznania życiorysu pisarza oraz ogólnej orientacji w jego twórczości.

Termin konkursu: 4 listopada2016 r.

 

Organizatorzy: Grażyna Rosa, Krystyna Potoczna, Agata Pawlak, Jolanta Nazarko

 

SERDECZNIE ZAPRASZAMY !!!

Kurs Spadochronowy

26-10-2016 

W dniach od 6 do 9 października 2016 roku odbył się Kurs Spadochronowy organizowany przez Aeroklub Mielecki im. Braci Działowskich, całkowicie finansowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej.

W szkoleniu wzięło udział 28 osób, w tym pięcioro uczniów naszej szkoły: Aleksandra Kuryło – 1lt, Jakub Górak, Damian Wolski – 2 mt, Rafał Smolak – 3ct oraz Mateusz Bednarz – 4 lt. W ramach kursu odbyły się zajęcia teoretyczne przygotowujące nas do wykonania skoku, a następnie praktyczne, w których symulowaliśmy skok. Po trzydniowym przeszkoleniu nadszedł czas prawdziwego skakania.

Emocji i stresu nie brakowało, jednak po wylądowaniu ze spadochronem wszyscy chcieli więcej. To była niezapomniana przygoda, dostarczyła nam wielu wrażeń, których nie zapomnimy do końca życia.

 

Ola Kuryło klasa 1 lt

 

 

Więcej: Kurs Spadochronowy

"Światełko pamięci" - zbiórka zniczy na lwowskie cmentarze

24-10-2016 

Akcja "Światełko pamięci" jest wspólnym przedsięwzięciem Konsulatu RP we Lwowie, Polskiego Radia Lwów oraz TVP Rzeszów.

Dzięki akcji Polacy ze Lwowa mogą zapalić znicze na wszystkich polskich grobach, także tych zapomnianych i bezimiennych. I w naszej szkole rozpoczęła się zbiórka zniczy, które w Dniu Wszystkich Świętych zapłoną na cmentarzach: Łyczakowskim, Orląt Lwowskich i Janowskim we Lwowie. W tym roku szkolnym włączymy się w tę akcję pilotażowo.

Znicze w kolorach białych i czerwonych można przynosić do pani Kingi Lizak sala 33 i pedagoga szkolnego pani Iwony Adamiec-Zielińskiej do 26.10.2016 r.

 

Serdecznie prosimy o wsparcie Akcji !!!

 


POSZUKIWANI CHĘTNI WOLONTARIUSZE

24-10-2016 

 

Drodzy uczniowie!

 

W ramach współpracy z Rzeszowskim Towarzystwem Pomocy im. św. Brata Alberta i Caritas Diecezji Rzeszowskiej WOLONTARIAT SZKOLNY poszukuje chętnych do udziału w kweście na rzecz ubogich i bezdomnych, która odbędzie się na cmentarzach w dniu 1 listopada. Potrzebni są chętni do udziału w tej akcji w następujących miejscowościach: Rzeszów Pobitno, Bratkowice, Budy Głogowskie, Budziwój, Chmielnik, Czudec, Domatków, Górno, Jasionka, Kamień, Lubenia, Lutcza, Łukawiec, Malawa, Mogielnica, Nienadówka, Nockowa, Nowa Wieś, Przewrotne, Rudna Wielka, Rzeszów Słocina, Sokołów Małopolski., Strzyżów, Świlcza, Trzeboś, Trzebuska, Tyczyn, Trzciana, Wysoka Głogowska, Wysoka Strzyżowska, Zaborów.

 

Szczegółowe informacje i zapisy chętnych u pani Kingi Lizak i pedagoga szkolnego pani Iwony Adamiec-Zielińskiej do 25.10.2016r. Serdecznie zapraszamy do współpracy!

Wyniki konkursu

20-10-2016 

Wyniki konkursu na najlepszy cytat dotyczący czytania

 

Waszymi głosami – 175 głosów - I miejsce zajął cytat:

 

 

II miejsce - 156 głosów:

 

 

III miejsce - 97 głosów:

 

 

Dziękujemy nauczycielom j. angielskiego za pomoc w przeprowadzeniu głosowania.

 

Lucyna Sulencka i Mariola Berrahal

KONKURS - CZYTELNIK ROKU ZSM

20-10-2016 

Biblioteka szkolna kontynuuje w bieżącym roku szkolnym konkurs „CZYTELNIK ROKU SZKOLNEGO 2016/2017". Celem konkursu jest wyłonienie i nagrodzenie najlepszych czytelników w naszej szkole. Ocenie podlegać będzie ilość oraz znajomość treści przeczytanych książek.

Wszelkich informacji udzielają bibliotekarze.

 

Serdecznie zapraszamy!

 

 

Regulamin konkursu:

Organizatorem konkursu na Najlepszego Czytelnika Roku jest biblioteka szkolna ZSM w Rzeszowie.


Cele  konkursu:

 • promocja czytelnictwa,
 • utrwalanie nawyku obcowania z książką,
 • podnoszenie kultury czytelniczej uczniów.

Zasady  konkursu:

 • konkurs przeznaczony jest dla wszystkich uczniów Zespołu Szkół Mechanicznych w Rzeszowie,
 • konkurs trwa od 1.09.2016 do 20.05.2017 r.
 • ocenie konkursowej podlega aktywność  i kultura czytelnicza uczniów, której wyrazem jest:

- liczba wypożyczonych książek,

- znajomość treści przeczytanych książek.

 • Sprawdzenie znajomości treści książki może być udokumentowana w następujący sposób:

- w formie ustnej bibliotekarzowi (w terminie do 26.05.2017 r.),

- w formie pisemnej – notatki, opisu treści (przekazanej do biblioteki w terminie do 26.05.2017 r.),

- w formie ustnej - prezentacja ciekawej książki na godzinie wychowawczej   (wychowawca najpóźniej 26.05.2017 r. przekazuje bibliotekarzom informację na temat uczniów oraz ilości omówionych przez nich książek).

 • Zwycięzcę konkursu wyłania jury, w skład którego wchodzą nauczyciele bibliotekarze.

Uczniowie Mechanika w Muzeum Lotnictwa w Krakowie

20-10-2016 

6 października grupa uczniów Mechanika wybrała się na wycieczkę do Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Opiekunami byli nauczyciele: p. Bogdan Czach, p. Maksymilian Sobczak i p. Wojciech Boroń.

W muzeum wśród wielu zbiorów zobaczyliśmy mundury pilotów i stroje stewardess, stare urządzenia radio-nawigacyjne oraz modele samolotów. Ciekawym eksponatem był także strój Mirosława Hermaszewskiego, pierwszego Polaka w kosmosie. Mieliśmy możliwość polatać w symulatorze lotów i doświadczyć zjawisk aerodynamicznych. W hangarach oraz na zewnątrz budynku muzeum znajdowało się wiele interesujących samolotów, od szybowców, po samoloty pasażerskie. Następnego dnia odbył się mały konkurs dla uczestników wycieczki, do wygrania były modele samolotów oraz książki o tematyce lotniczej. Gratulujemy zwycięzcom! Za rok na pewno tam wrócimy.

 

 

 

 

Więcej: Uczniowie Mechanika w Muzeum Lotnictwa w Krakowie

LEKCJA BIBLIOTECZNA W WOJEWÓDZKIEJ I MIEJSKIEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ

20-10-2016 

12 października 2016 r. klasa IIct pod opieką wychowawczyni pani Doroty Łagowskiej oraz pani Krystyny Potocznej uczestniczyła w lekcji bibliotecznej w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ulicy Dąbrowskiego.

Podczas wizyty dowiedzieliśmy się jak funkcjonuje system elektronicznego wypożyczania i zamawiania książek, filmów, map, audiobooków i czasopism. Bibliotekarz pokazał nam jak zalogować się na stronie biblioteki i jak z niej korzystać. Następnie zdobytą wiedzę wykorzystaliśmy w praktyce. Odwiedziliśmy również magazyn książek w celu poznania zbiorów biblioteki. Zapoznaliśmy się też ze sposobem uporządkowania książek. Podczas oglądania zbiorów zrobiliśmy kilka pamiątkowych zdjęć. Następnie wybraliśmy jedną książkę w celu zarejestrowania jej. Pan bibliotekarz opowiedział nam również o systemie zabezpieczeń chroniącym książki przed kradzieżą, który osobiście przetestowaliśmy.

Na koniec oddaliśmy książki w bardzo ciekawy sposób. Książki można obecnie oddać bez udziału bibliotekarza i bez potrzeby wchodzenia do budynku korzystając ze specjalnej wrzutni usytuowanej obok wejścia do biblioteki. Na zakończenie podziękowaliśmy za lekcję, pożegnaliśmy się i wróciliśmy do szkoły.

 

Dawid Bembenek, Mateusz Wojewódka -  klasa IIct

 


 

Więcej: LEKCJA BIBLIOTECZNA W WOJEWÓDZKIEJ I MIEJSKIEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ

Regionalne Centrum Kształcenia Zawodowego w Zakresie Nowych Technologii

17-10-2016 

Uczniowie klasy 1 ct o specjalności technik mechanik odwiedzili Regionalne Centrum Kształcenia Zawodowego w Zakresie Nowych Technologii, w którym w następnych latach nauki będą odbywać praktyki zawodowe.

 

W ramach bazy służącej kształceniu praktycznemu uczniów, Centrum Kształcenia Zawodowego dysponuje 11 laboratoriami - pracowniami kształcenia praktycznego, które wyposażone są, m.in. w nowoczesny sprzęt, maszyny oraz specjalistyczne oprogramowanie. Prowadzone tu zajęcia mają na celu upowszechnianie nowoczesnych rozwiązań technologicznych.

 

Pracownie, które zwiedziła młodzież to:

 

Nowoczesnych technik wytwarzania – jest to ta duża hala, w której znajduje się 6 maszyn CNC.

 • 2 tokarki w układzie X i Z oraz dodatkowo narzędzia napędzane. Tokarka jest programowalną obrabiarką przeznaczoną do wysokowydajnej obróbki tokarskiej przedmiotów mocowanych w kłach lub w samym uchwycie. Sterowanie FANUC Oi-TD
 • 1 tokarka w układzie X i Z oraz dodatkowo narzędzia napędzane. Tokarka jest programowalną obrabiarką przeznaczoną do wysokowydajnej obróbki tokarskiej przedmiotów mocowanych w kłach lub w samym uchwycie. Sterowanie SINUMERIK 840D SL.
 • 3 Centra obróbkowe pionowe R1000 (FREZARKI) są obrabiarkami o wysokiej klasie dokładności pracy, pracujące na sterowaniach SINUMERIK 840D SL, SINUMERIK 828D oraz HEIDENHAIN TNC 640

 

Komputerowego wspomagania pamiarów i kontroli jakości – jest to pracownia, w której uczniowie uczą się pomiarów długości i kąta. Pracownia jest wyposażona w narzędzia pomiarowe takie jak: mikrometry, przyrządy do pomiarów wewnętrznych, suwmiarki głębokościomierze, wysokościomierze, czujniki, przyrządy do kalibracji, płytki wzorcowe czyli narządzia pomiarowe firmy MITUTOYO. Pracownia jest również wyposażona w maszynę współrzędnościową pomiarową 3D oraz projektor profilowy.

 

 

Pracownia nowoczesnych obrabiarek konwencjonalnych – jest to nowo wybudowana pracownia wyposażona nowe maszyny konwencjonalne. Są to tokarki, frezarki oraz szlifierki do płaszczyzn.

 

 

Pracownia demontażu oraz montażu - w tej pracowni uczniowie uczą się sztuki demontażu i montażu maszyn i urządzeń.

 

MSZA PRYMICYJNA KS. ADAMA CYRANA MS

17-10-2016 

7 września 2016 roku w bazylice Matki Bożej Saletyńskiej w Dębowcu diakon Adam Cyran MS złożył wieczystą profesję zakonną, a 9 października w parafii M.S. Saletyńskiej odbyła się Msza Świętą prymicyjna.

 

Życzymy Tobie Księże prymicjancie Adamie, byś przez całe swoje życie, podążał z ufnością i nadzieją za Panem, abyś słowa Pięknej Pani z La Salette głosił wszystkim, do których zostaniesz posłany. Wszystko, co robisz, czyń z młodzieńczą pasją. Ciesz się światem i spotykanymi ludźmi, a Twoje serce niech przepełnia miłość, którą podzielisz się z potrzebującymi. Pielęgnuj w sobie uśmiech, nie zatrać nigdy poczucia humoru. Staraj się słuchać bardziej Boga niż ludzi, a On pokaże Tobie Prawdę i obdarzy swoim błogosławieństwem!

 

Dyrekcja, Nauczyciele, Uczniowie i Pracownicy Zespołu Szkół Mechanicznych

 

Biegi młodzieżowe

17-10-2016 

W sobotę 8 października 2016 roku odbyły się Biegi Młodzieżowe zorganizowane przez PKO Bank Polski.

Na dystansie 800 m Piotr Chmaj z klasy 4 et zajął bardzo dobre V miejsce, a Sławomir Reguła z klasy 3 mbt miejsce XII.

Piotr Chmaj wystartował także w Biegu na Piątkę o Puchar Pratt&Whitney, zajmując kolejno III miejsce w kat. M.15 i XIII miejsce w klasyfikacji OPEN  z czasem 00:16:59.

Opiekunem była pani Agnieszka Buć.

 

Gratulujemy osiągniętych wyników!!!

 


 

 

Więcej: Biegi młodzieżowe

Valid XHTML 1.0 Transitional Poprawny CSS!