Konkurs o Józefie Piłsudskim

03-12-2017 

Wszystkich, którzy zgłosili swój udział w konkursie historycznym o Józefie Piłsudskim informujemy, że odbędzie się on 15 grudnia o godzinie 9.40 w auli szkolnej. Serdecznie zapraszamy!

 

"Słodkie Wróżby Andrzejkowe" w bibliotece

29-11-2017 

 

Kadra biblioteki wraz z klasą 2ft serdecznie zapraszają wszystkich uczniów i pracowników ZSM do udziału w czwartkowych (30 listopada) "Słodkich Wróżbach Andrzejkowych", które będą mieć miejsce w szkolnej bibliotece przez cały dzień.

KONFERENCJA W HOSPICJUM DZIECIĘCYM "NIE JESTEŚ SAM"

29-11-2017 

21 listopada uczennice naszej szkoły, wraz z panią Kingą Lizak, wzięły udział w konferencji "Wolontariat - społeczne zaangażowanie na rzecz dzieci", zorganizowanej przez Fundację Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci w ramach projektu pt. „Nie jesteś Sam”. Wysłuchaliśmy 10 prelekcji, a kilka z nich zrobiło na nas niesamowite wrażenie. Jedną z nich jest historia jednej z niepełnosprawnych wolontariuszek, która pełna energii i miłości, opowiadała o swoich przeżyciach związanych z wolontariatem. Bardzo wzruszyła nas historia matki i siostry podopiecznej tego hospicjum, które po śmierci dziewczynki zostały wolontariuszkami. Ta konferencja zachęciła nas do czynnego udziału w pomocy dzieciom z hospicjum.

 

Marcelina Pyć kl. II ft

 


"I TY MOŻESZ MIEĆ CZERWONĄ CZAPKĘ"

29-11-2017 

 

Uprzejmie informujemy, że rusza IX edycja Akcji Mikołajkowej pt.: "I TY MOŻESZ MIEĆ CZERWONĄ CZAPKĘ" organizowanej przez Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci i VI Liceum Ogólnokształcące.

Zbiórka pieniędzy do puszek na rzecz dzieci nieuleczalnie chorych i ich rodzin odbędzie się dnia 1 grudnia 2017r. (piątek) na 4 godz. lekcyjnej (10:30).

Zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału w akcji, co zaowocuje uśmiechem na twarzach małych pacjentów.

Nauczycieli uczących w tym czasie prosimy o umożliwienie wejścia do sali lekcyjnej wolontariuszom z VI Liceum Ogólnokształcącego.

 

„Iteatr” – nowa forma edukacji teatralnej

29-11-2017 

23 listopada klasa 3 bt obejrzała transmisję spektaklu „Wyzwolenie” z Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Sztuką w reżyserii Radosława Rychcika zadebiutowała w szkołach średnich nowa scena teatralna – scena internetowa. Uczniowie 3bt znaleźli się w gronie ponad 4 tys. młodych ludzi z 75 gimnazjów i szkół średnich naszego województwa, którzy skorzystali z możliwości oferowanych przez "iteatr". Spektakl poprzedziło krótkie wystąpienie dyrektora placówki, który prezentując wiele ciekawostek związanych z Teatrem im. Juliusza Słowackiego wyjaśnił w jak magicznym miejscu znajdują się widzowie, zarówno ci obecni w budynku teatru, jak i ci, którzy śledzą wydarzenia na scenie poprzez łącza internetowe. Zaprezentowana sztuka okazała się bardzo trudna w odbiorze, szczególnie, że reżyser odchodzi od tekstu Wyspiańskiego, uwspółcześnia go, czyniąc z dramatu młodopolskiego swoją oryginalną wizję. Czekamy na kolejne spektakle "iteatru" w nadziei na wspaniałe teatralne przeżycia.

 

 

Międzynarodowy Dzień Misia

23-11-2017 

Dzień 25 listopada jest Międzynarodowym Dniem Misia. Z okazji tego święta piątek - 24 listopada jest dniem wolnym od pytania dla osob, które będą mieć ze sobą w szkole pluszowego misia :)

 

Samorząd Uczniowski

 


Zajęcia w firmie AirRES w Jasionce

23-11-2017 

W dniu 16.11.2017 r. klasa 2EST - technik lotniskowych służb operacyjnych w ramach zajęć była w firmie AirRES w Jasionce opiekę  pełnili nauczyciele przedmiotów zawodowych - Grzegorz Brzeski, Marek Magniszewski, Danuta Rak. Celem wyjścia było zapoznanie Uczniów z funkcjonowaniem nowoczesnej firmy sektora lotniczego. Firma prowadzi działalność na najwyższym poziomie dzięki doświadczeniu, wysokiej kulturze technicznej. Nowoczesny budynek i wyposażenie w najwyższej jakości, materiały i narzędzia zachwyciły naszych Uczniów oraz pogłębiły ich wiedzę. Uczniowie dowiedzieli się również jaki kurs mogą zrobić w szkole lotniczej tej firmy. Dziękujemy firmie AirRes za ciekawy wykład oraz możliwość przeprowadzenia zajęć.

 

 

 

Honorowe oddawanie krwi w naszej szkole - dołącz do nas

23-11-2017 

 

Już 6 grudnia 2017r. w naszej szkole odbędzie się czwarte "mikołajkowe" oddawanie krwi. Honorowym dawcą może zostać każdy uczeń.

 

Zapisy prowadzi Samorząd Uczniowski.

 

Wszystkich zachęcamy do wzięcia udziału w tej akcji i zapraszamy do zapisywania się.

Każdy uczeń, który zgłosi się 6 grudnia do oddania krwi i wypełni odpowiedni kwestionariusz otrzyma zwolnienie z zajęć tego dnia.

 

Dodatkowo osoby, które oddadzą krew otrzymają komplet czekolad i wśród nich zostaną rozlosowane bilety do kina.

Sponsorami biletów są: Multikino Rzeszów z siedzibą w Millenium Hall oraz Helios Rzeszów – za co bardzo serdecznie dziękujemy.

 

Przypominamy, że krew może być pobierana nie częściej niż 6 razy w roku od mężczyzn i nie częściej niż 4 razy w roku od kobiet, przy czym przerwa pomiędzy kolejnymi donacjami nie może być krótsza niż 2 miesiące.  

 

Więcej informacji u organizatorów: pani J. Cichoń i pana P. Pustelny

 

"Oddając własną krew, dobrowolnie i bezinteresownie,

to jest gest o wysokiej wartości moralnej i obywatelskiej. To dar życia"

 

św. Jan Paweł II

TUŻ OBOK- AKCJA PIELUCHY

23-11-2017 

15 listopada 2017 r. grupa wolontariuszy z Mechanika z opiekunami panią Kingą Lizak oraz panią Iwoną Adamiec-Zielińską wybrała się do rzeszowskich Domów Pomocy Społecznej. Celem tego wyjścia było przekazanie pieluch, które zostały zebrane przez uczniów naszej szkoły w ramach akcji charytatywnej oraz udział w zajęciach z podopiecznymi. Nie sądziliśmy nawet, że nasze przybycie wywoła tyle uśmiechów na twarzach pensjonariuszy ośrodka. Pełni radości udaliśmy się do placówki przeznaczonej dla kombatantów i ich rodzin. Tam pomagaliśmy podopiecznym w spożywaniu posiłków, a kiedy skończyła się pora obiadowa, odwiedziliśmy chorych w pokojach. Poznaliśmy historie ich życia, które niejednokrotnie wyciskały łzy, ale i przyczyniały się do śmiechu i wzruszenia. Pacjenci tych ośrodków są zaprzyjaźnieni z personelem, jednak często doskwiera im samotność. Nasza wizyta sprawiła, że ten dzień stał się chociaż na chwilę weselszy i pełen wrażeń. My także uświadomiliśmy sobie, że tak niewiele potrzeba, aby dać szczęście innym. Wystarczy tylko osoba, która wysłucha oraz poświęci po prostu kilka chwil. To doświadczenie jeszcze bardziej otworzyło nam serca i pokazało, jak wielką moc mają pozornie małe rzeczy..

 

Dziękujemy klasom: 1 at, 1 bt, 1 ct, 1 dt, 1 ft, 1 lt, 1 mst, 2 bt, 2 ct, 2 dt, 2 est, 2 ft, 2 lt, 2 mt, 3 at, 3 bt, 3 ct, 3 dt, 3 ft, 3 lt, 3 mt, 4 at, 4 bt, 4 et, 4 ft, 4 lt, 4 mbt za przyłączenie się do tej akcji - WARTO POMAGAĆ! Chłopakom z kl. 1 dt dziękujemy potrójnie - zakupili trzy paczki pieluch - jesteście niesamowici!

 

Wioletta Leniart kl. 1 ft

Dominik Kotula kl. 1 lt

 


 

 

 

Więcej: TUŻ OBOK- AKCJA PIELUCHY

Licealiada rejonowa III miejsce

23-11-2017 

9 listopada 2017r w Leżajsku, odbyła się licealiada rejonowa w szachach drużynowych. Zespół Szkół Mechanicznych reprezentowała nowa drużyna szachowa w składzie Kamil Róg 1mst, Krystian Piersiak 1 at, Bartłomiej Zwierzykowski 1 bt oraz Urszula Jakubowska 2 mt.

Nasi uczniowie zajęli III miejsce. Opiekunem szachistów była pani Agnieszka Buć.

 

Serdecznie gratulujemy!!!

 


 

 

"Światełko Pamięci dla Łyczakowa"

23-11-2017 

 

IMPREZA ANDRZEJKOWA

17-11-2017 

belka

Konkurs w bibliotece

17-11-2017 

07 listopada 2017r. klasa 3ft pod opieką p. K. Potocznej i p. M. Muchy udała się do Wypożyczalni Głównej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ulicy Dąbrowskiego, aby wziąć udział w konkursie pt. "Fryzjerstwo i kosmetyka to moja pasja".

 

Relacja z przebiegu konkursu na stronie WiMBP w Rzeszowie:

Strona Biblioteki Wojewódzkiej w Rzeszowie

 


 

 

  

Więcej: Konkurs w bibliotece

W MIKOŁAJKI PODARUJ KAWAŁEK SIEBIE

16-11-2017 

Jako oficjalni Partnerzy Fundacji poszukujemy osób, które chętnie przekażą swoje długie włosy dla Fundacji WeGirls .

Jeśli chcesz pomagać innym,a masz długie włosy,zgłoś się do pracowni fryzjerskiej Zespołu Szkół Mechanicznych w Rzeszowie, celem skonsultowania zabiegu.

 

Druga edycja akcji - konsultacje i zbiórka włosów będą trwały w dniach 6-20 grudnia.

 

Fundacja Przyjaźni WeGirls działa prężnie już od kilku lat. Dzięki darczyńcom zbieramy włosy, a dzięki naszemu partnerowi – firmie Rokoko – dostarczamy peruki, uzyskiwane w toku całkowicie bezpłatnej  produkcji. Zaangażowanie firmy Rokoko, praca całego zespołu oraz woluntariuszy pozwala nam przekazywać darmowe peruki dzieciom, które ich potrzebują.Wiele dzieci, które już straciły nadzieję, odzyskało uśmiech i pewność siebie dzięki efektywnej zbiórce włosów i perukom dobranym na miarę.

 

Jeśli Twoje włosy mają minimalną długość w kucyku 25 cm i są zdrowe, masz szansę na przekazanie ich fundacji za pośrednictwem Technikum Usług Fryzjerskich w Zespole Szkół Mechanicznych w Rzeszowie.

 

Ten dar, to również szansa na zmianę wizerunku,którego dokona młodzież w pracowni fryzjerskiej ZSM. Wypełniając ankietę jako darczyńca, listownie otrzymasz oficjalne imienne podziękowanie od fundacji WeGirls.

 

Więcej informacji znajdziesz na stronie: www.wegirls.pl

 

JEŚLI CHCESZ POMÓC SKONTAKTUJ SIĘ Z SEKRETARIATEM
ZESPOŁU SZKÓŁ MECHANICZNYCH w RZESZOWIE
POD NUMEREM TELEFONU 17 748 22 50

 

 

Wyniki konkursu

16-11-2017 

Wyniki konkursu "Jaka dieta, takie zdrowie"

 

I miejsce: Duda Jakub - klasa 1 mst

II miejsce: Nowak Filip - klasa 1 at

III miejsce: Zapłociński Krystian - klasa 1 mst

 

Gratuluję: E. Pitera

WYPOMINKI SZKOLNE

16-11-2017 

9 listopada, jak co roku, delegacja naszej Szkoły z ks. Adamem Cyranem oraz ze Sztandarem uczestniczyła w wypominkach szkolnych. W modlitwie polecaliśmy zmarłych dyrektorów, nauczycieli pracowników administracyjnych i uczniów. "Każdy ze zmarłych wychowawców czy uczniów był kimś wyjątkowym. Każdemu należy się pamięć i modlitwa" – podkreślali uczniowie biorący udział w modlitwie. Niech ta pamięć nigdy nie zaginie!

 

Miejskie obchody Święta Niepodległości

14-11-2017 

11 listopada 2017 r. odbyły się w Rzeszowie miejskie obchody 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W wydarzeniu tym miał zaszczyt wziąć udział poczet sztandarowy reprezentujący naszą szkołę. W skład pocztu wchodzili: Paulina Pietrucha z klasy 3 ft, Aleksandra Zapalska z klasy 3 mt oraz Gabriel Lech z klasy 3lt . Opiekę sprawowała pani Mariola Ustrzycka. Uroczystość rozpoczęła Msza Święta w Kościele Farnym, której przewodniczył Ks. Biskup Edward Białogłowski. Po zakończeniu Mszy Świętej uczestnicy obchodów udali się na Plac Farny pod pomnik Leopolda Lisa-Kuli. Został tam złożony meldunek Dowódcy Garnizonu Rzeszowskiego, odśpiewano Hymn Państwowy i wysłuchano okolicznościowych przemówień. Następnie został odczytany Apel Pamięci i oddana Salwa Honorowa, po której przed pomnikiem naszego wielkiego rodaka zostały złożone wieńce i wiązanki kwiatów. Na zakończenie uroczystości odbyła się piękna defilada. Mimo niesprzyjających warunków pogodowych ,z dumą reprezentowaliśmy naszą szkołę w tej, jakże ważnej uroczystości.

 

Paulina Pietrucha 3 ft

 


 

 

  

Więcej: Miejskie obchody Święta Niepodległości

IV edycja Tygodnia Konstytucyjnego – wizyta w ZSM

14-11-2017 

7 listopada 2017 r. mieliśmy okazję gościć w naszej klasie panią adwokat Agnieszkę Kulkę. Spotkanie odbyło się w ramach Tygodnia Konstytucyjnego, który trwał w całej Polsce od 4 do 11 listopada. Nasz gość opowiedział nam o Konstytucji, która jest najważniejszym aktem prawnym w Polsce. Omawialiśmy kazusy, na których podstawie mogliśmy lepiej zrozumieć prawa i obowiązki nas jako obywateli państwa. Pani adwokat przedstawiła nam także podstawy spraw cywilnych, jak i karnych, odwołując się do naszych własnych doświadczeń. Dyskusja, która wywiązała się podczas lekcji pozwoliła nam lepiej zrozumieć podstawy konstytucji, nasze prawa i obowiązki. Oceniam, że to spotkanie było nam potrzebne, ponieważ jako Polacy mamy obowiązek poszerzać wiedzę na temat prawa polskiego zawartego w Konstytucji.

 

Paulina Sanecka 4ft

 

 

 

 

Więcej: IV edycja Tygodnia Konstytucyjnego – wizyta w ZSM

Edukacja teatralna

14-11-2017 

31 października klasy 2 mt i 3 bt wybrały się wraz z panią Agnieszką Kapłon i panem Mariuszem Kisielem do Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie na spektakl pod tytułem „Chory z urojenia”w reżyserii Waldemara Śmigasiewicza. Sztuka przedstawia losy Argana, zmagającego się z wymyślonymi chorobami, które całkowicie zdominowały życie tego hipochondryka i jego, skazanej na dziwactwa ojca, rodziny. „Chory z urojenia” to doskonała komedia mistrza gatunku – Moliera. Znajdziemy w niej wszystko, do czego przyzwyczaił nas klasyk – barwne postacie, arcyśmieszne sytuacje i nagłe zwroty akcji. Jego teksty są z jednej strony niezwykle żartobliwe, z drugiej zaś zawsze niosą jakieś ważne przesłanie.Przedstawienie krytykuje lekarzy oraz kwestionuje ich uczciwość wobec pacjentów, gani również tyranię rodziców wobec dzieci i narzucanie im partnerów życiowych. Ciekawa scenografia oraz dobra gra aktorów przyciąga uwagę widza.

Dodatkową niespodzianką dla młodej publiczności jest wprowadzenie słownictwa młodzieżowego oraz miłosne wyznanie jednego z bohaterów, które zaczyna się od słów „przez Twe oczy zielone oszalałem”. Spektakl nam się podobał i zachęcamy wszystkich do obejrzenia sztuki.

 

Dominik Koryś 2 mt

 

 

 

PKO Bieg Niepodległości – Rzeszowska dycha

13-11-2017 

11 listopada 2017 r. w 99. rocznicę odzyskania Niepodległości w Rzeszowie odbył się 5 PKO Bieg Niepodległości na dystansie 10 km.

W biegu wzięło udział około 1660 osób. Na starcie wszyscy uczestnicy stworzyli bardzo długą flagę Polski z własnych biało - czerwonych koszulek. Naszą szkołę reprezentował Michał Niemczak z klasy 4at, który ukończył bieg na 494 pozycji z czasem 47,26 minut oraz nauczyciele Pan Piotr Pustelny, Andrzej Kulasa i Krystian Herba.

 

 

 

 

Więcej: PKO Bieg Niepodległości – Rzeszowska dycha

KONKURS WIEDZY O KRAJACH NIEMIECKOJĘZYCZNYCH

13-11-2017 

W dniu 30.11.2017 (czwartek) w godz. 12:25-13:10 w auli szkolnej odbędzie się Szkolny Konkurs Wiedzy o Krajach Niemieckojęzycznych.

Wszystkich chętnych prosimy o zgłaszanie się do nauczycieli języka niemieckiego.

 

Organizatorzy

Wycieczka do Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie

13-11-2017 

24 października grupa uczniów z Mechanika wybrała się do Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Opiekunami byli nauczyciele p. B. Czach, p. M. Sobczak i p. A. Uchman. W muzeum wśród wielu zbiorów zobaczyliśmy mundury pilotów i stroje stewardess, stare urządzenia radionawigacyjne oraz modele samolotów. W hangarach oraz na zewnątrz budynku muzeum znajdowało się wiele interesujących samolotów, od szybowców, po samoloty pasażerskie, jak i wszelakie silniki lotnicze. Ci, którzy nie zdecydowali się na wyjazd mogli się poczuć jak na wycieczce, ponieważ była prowadzona transmisja na żywo na Facebook’owym profilu szkoły. Tydzień później dla uczestników odbył się konkurs z cennymi nagrodami: Szybowiec RC Pelikan oraz Symulator RC. Zwycięzcami zostali Krystian Drapała z klasy 3LT i Patryk Lech z klasy 2LT.

 

Serdecznie im gratulujemy i zapraszamy wszystkich za rok.

 

 

 

Więcej: Wycieczka do Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie

Konkurs na ulotkę informacyjną "Mój zawód"

12-11-2017 

Lekcja w bibliotece

12-11-2017 

31 października 2017 r. klasa 1 at wraz z opiekunami p. A. Kapłon i p. A. Pawlak wybrała się do Wypożyczalni Głównej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki przy ulicy Dąbrowskiego, aby uczestniczyć w lekcji poświęconej czytelnictwu i poznać miejsce, z którego będziemy mogli korzystać w trakcie naszej nauki w szkole, a także później.Na początku zostaliśmy oprowadzeni po bibliotece, przeszliśmy również szybkie szkolenie dotyczące wypożyczania oraz rezerwowania książek. Następnie każda z osób otrzymała zadanie – trzeba było odnaleźć podaną książkę na półce, co nie było prostą rzeczą, ze względu na bogaty księgozbiór. Zobaczyliśmy wszystkie nowoczesne rozwiązania (np. wrzutomat do zwracania książek bez konieczności wchodzenia do biblioteki, a także stanowisko do samodzielnego wypożyczania bez udziału bibliotekarza) i mieliśmy szansę wypróbowania ich działania w praktyce. Na koniec wszyscy chętni mieli możliwość wyrobienia sobie karty czytelnika i wypożyczenia wybranej książki z bogatego księgozbioru. Uważam, że wycieczka była bardzo ciekawa i przydatna. Polecam wszystkim to miejsce.

 

Sebastian Paśko 1 at

 

 

 

NA STARYM CMENTARZU W RZESZOWIE

12-11-2017 

7 listopada klasa 2 ft wybrała się wraz z panią Kingą Lizak na Stary Cmentarz w Rzeszowie, który znajduje się przy ulicy Targowej. To wiekowa nekropolia, kryjąca doczesne szczątki kilku pokoleń rzeszowian. Szacuje się, że spoczywa tam ok. 40 000 osób. Niektóre groby są bezimienne i zbiorowe. Nikt się o nie nie troszczy, bo rodziny osób tam spoczywających też już nie żyją. Pani katechetka zwracała szczególną uwagę na potrzebę pamięci o takich właśnie grobach. Co roku prowadzone są prace konserwatorskie, ale ich zakres jest ograniczony, ponieważ ten cmentarz jest utrzymywany finansowo z datków uzyskanych w czasie kwesty 1 i 2 listopada. Znajdują się tu skromne obeliski i okazałe nagrobne pomniki. Znajdziemy tu groby wielu osób znanych i zasłużonych dla miasta, mogiły powstańców z 1831 i 1863 r. oraz ofiar ostatniej wojny. Zapaliliśmy znicze i pomodliliśmy się przy symbolicznym grobie bł. ks. Jerzego Popiełuszki, dzieci nienarodzonych oraz przy tych bezimiennych mogiłach.

 

Marcelina Pyć kl. II ft

 


KWESTA NA CMENTARZACH

07-11-2017 

Tradycyjnie w Uroczystość Wszystkich Świętych oraz 31.X na cmentarzach diecezji rzeszowskiej wolontariusze naszej szkoły kwestowali na rzecz ubogich z Towarzystwa Pomocy św. Brata Alberta.

31 października i 1 listopada spotkaliśmy się na cmentarzach Podkarpacia, aby uczestniczyć w pięknym i bardzo potrzebnym przedsięwzięciu. Celem tej dobroczynnej akcji była zbiórka funduszy umożliwiających pomoc ubogim i bezdomnym. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że wzięliśmy udział w tej akcji - mogliśmy pomóc i naprawdę dobrze spędzić ten dzień. Swój czas w tych świątecznych dniach na pomoc innym poświęcili następujący wolontariusze z naszej szkoły: Katarzyna Ślemp kl. I ft, Anna Gientka, Mateusz Prokop, Krystian Ladziński, Jakub Miś kl. I mst, Klaudia Miazga, Paulina Płoch, Oliwia Jamuła, Martyna Wnęk, Julia Młynarska kl. II ft, Dawid Pleśniak kl. II bt, Gracjan Rudzik kl. II est, Gabriela Gaweł kl. IV ft i Arkadiusz Michalik kl. IV mbt.

 

Szkolny Wolontariat

 


Valid XHTML 1.0 Transitional Poprawny CSS!