Rajd szlakami II Korpusu Polskiego i Brygady Świętokrzyskiej

04-04-2017 

W tym roku mija 73 rocznica bitwy o Monte Cassino. Jak zawsze w tym czasie w maju organizowane są oficjalne uroczystości upamiętniające to wydarzenie. W tym roku chcielibyśmy zaproponować Państwu udział Waszej młodzieży jak również dorosłych w rajdzie szlakami II Korpusu Polskiego i Brygady Świętokrzyskiej. Nasz rajd będzie skupiał się wokół miejsc historycznych ściśle związanych z obchodami które proponujemy w porozumieniu z Urzędem do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych:

 

Tegoroczne uroczystości rocznicowe w Republice Włoskiej odbędą się wg następującego harmonogramu:

 • 17 maja br. (późnym popołudniem) - uroczystość w Piedimonte San Germano
 • 18 maja br. (od rana do południa) - uroczystość na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino z okazji 73. rocznicy bitwy o Monte Cassino
 • 19 maja br. (od rana do południa) - uroczystość na Polskim Cmentarzu Wojennym w Bolonii z okazji 72. rocznicy wyzwolenia Bolonii oraz (późnym popołudniem) uroczystość w Reggio Emilia z okazji 220. rocznicy powstania Mazurka Dąbrowskiego.

ale również pozwoli na odwiedzenie najpiękniejszych miejsc we Włoszech takich jak Rzym oraz Wenecja. Proponujemy Państwu do wyboru jeden z dwu programów, jak w załączniku i liczymy na Państwa obecność - zarówno młodzieży jak i dorosłych. Szczegóły w załączonym programie. Prosimy o zapoznanie się z programem i w razie dodatkowych pytań pozostajemy do Państwa dyspozycji.

 

Z pozdrowieniami i do zobaczenia na trasie rajdu...


Zaproszenie i program rajdu:

 

Ciekawa lekcja historii w Multikinie

03-04-2017 

24 marca klasa 2 bt pod opieką pani Agaty Pawlak udała się do Multikina w galerii handlowej Millenium Hall, aby uczestniczyć w ciekawych zajęciach, mających na celu przedstawienie historii polskich rodzin ratujących Żydów podczas okupacji niemieckiej. Film poprzedziła prelekcja pana Jakuba Pawłowskiego, reprezentującego Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej, który opowiedział nam o bohaterstwie Polaków z całego kraju i Podkarpacia, którzy ryzykowali własne życie, aby ocalić życie innych.

Po prelekcji rozpoczął się seans filmu pt. "Azyl", który opowiada o rodzinie państwa Antoniny i Jana Żabińskich, ratujących z obszaru warszawskiego getta swoich znajomych, ale również innych Żydów. Wydostawali ich z getta i ukrywali w podziemiach willi stołecznego zoo oraz w opustoszałych murach ogrodu zoologicznego, nawet w miejscach przeznaczonych dla zwierząt. Dzięki swojej odwadze i poświęceniu udało im się uratować około 500 istnień ludzkich. W filmie ukazano także niezwykłą postać Janusza Korczaka, który miał możliwość ucieczki z getta, wolał jednak towarzyszyć dzieciom w drodze do obozów zagłady.

Film zachęca do głębokiej refleksji i stawia dosadne pytanie: jak my zachowalibyśmy się w takiej sytuacji? Pokazuje do jakich odważnych i szlachetnych czynów byli zdolni Polacy.

Na pamiątkę naszego udziału w zajęciach otrzymaliśmy pamiątkowe foldery. Wyjście uważam za bardzo ciekawą i potrzebną lekcję historii.

 

Bartłomiej Witek 2 bt

 

 

 

REGULAMIN KONKURSU „INFORMATOR O ZAWODACH”

03-04-2017 Regulamin konkursu dla gimnazjalistów:

pobierz >>

Kongres Branżowy Fly&More

29-03-2017 

16 marca w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym G2A Arena w Jasionce odbył się kongres biznesowy firm branży lotniczej i około-lotniczej. Udaliśmy się tam 5 -osobową grupą z klasy 1 est. Kongres rozpoczął się o godzinie 12 i podzielony był na 6 paneli, z których każdy był poświęcony oddzielnemu tematowi z branży lotniczej lub około-lotniczej min: Jak skłonić pasażerów do zakupów na lotnisku, przyszłość lotniczego cargo, passenger experience- czyli jak skłonić pasażera do zakupów na lotnisku. Na poszczególne tematy wypowiadali się przedstawiciele firm z branży lotniczej, a także przedstawiciele hoteli Arłamów oraz Hilton Garden. W czasie 40- minutowej przerwy mogliśmy coś zjeść lub napić się, a także zapoznać się ze stoiskami firm biorących udział w kongresie oraz zapoznać się z ofertą edukacyjną Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania, która kształci na kierunkach: Aviation Management (Zarządzanie Lotnictwem) oraz startującym w tym roku kierunku General Aviation (Lotnictwo Ogólne).

 

Kongres ten był bardzo ciekawym doświadczeniem, na którym mogliśmy się dowiedzieć o rozbudowie infrastruktury lotniskowej, perspektywach rozwoju cargo w Polsce oraz o rozwoju turystyki biznesowej.

 

Jakub Tyzak 1 est

 

 

 

 

Więcej: Kongres Branżowy Fly&More

KONKURS WIEDZY PSYCHOLOGICZNEJ

29-03-2017 

UWAGA !!!

 

KONKURS WIEDZY PSYCHOLOGICZNEJ

pt. „BLIŻEJ SIEBIE”

 

Zapraszamy wszystkich uczniów do udziału w szkolnym konkursie. Zadaniem uczestników konkursu będzie rozwiązanie testu, wykazując się wiedzą dotyczącą następujących zagadnień:

 • KOMUNIKACJA INTERPERSONALNA,
 • STRES,
 • UZALEŻNIENIA OD INTERNETU
 • KONFLIKTY

Zgłoszenia do udziału w konkursie przyjmowane są do 12.04.2017 r. u pedagogów szkolnych. Uczestnikom konkursu będą udostępnione materiały zawierające tematykę konkursową.

 

Na zwycięzców czekają cenne nagrody. Konkurs odbędzie się 16.05.2017 r.

 

Szczegółowych informacji udzielają organizatorzy: Edyta Dragulska, Iwona Adamiec - Zielińska

 

Ogłoszenie o rekrutacji na staże zawodowe i praktyki dla uczniów

28-03-2017 

 

Ogłoszenie o rekrutacji na staże i praktyki zawodowe dla uczniów
Zespołu Szkół Mechanicznych
w ramach projektu
pn. Rzeszowskie szkoły zawodowe otwarte na rynek pracy
nr: WND-RPPK.09.04.00-18-0039/16

 

 

Gmina Miasto Rzeszów ogłasza rozpoczęcie rekrutacji na płatne staże zawodowe dla uczniów w ramach projektu „Rzeszowskie szkoły zawodowe otwarte na rynek pracy” realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020, Oś priorytetowa IX: Jakość edukacji i kompetencji w regionie, Działanie 9.4: Poprawa jakości kształcenia zawodowego.

 

Rekrutacja odbywa się w terminie od 29 marca 2017 r. do 21 kwietnia 2017 r.

 

Staże zawodowe są skierowane dla łącznie 57 uczniów kształcących się na kierunkach:

 • Technik mechanik
 • Technik mechatronik
 • Technik usług fryzjerskich
 • Technik lotniskowych służb operacyjnych

Szczegółowe wytyczne dotyczące udziału w projekcie określa Regulamin rekrutacji i udziału w praktykach i stażach zawodowych na feriach letnich w roku szkolnym 2016/2017, zamieszczony na szkolnej stronie internetowej http://www.zsm.resman.pl i tablicy ogłoszeń, gdzie dostępne są również wszystkie dokumenty rekrutacyjne: formularz rekrutacyjny oraz oświadczenia uczestnika.

Regulaminy i dokumentacja dostępne są również w Biurze projektu ul. Partyzantów 10a w Rzeszowie (budynek Gimnazjum nr 10).

 

Dokumenty rekrutacyjne należy złożyć osobiście w Zespole Szkół Mechanicznych, w sekretariacie szkoły.

 

Zapraszamy do udziału w formie wsparcia!

 

Więcej: Ogłoszenie o rekrutacji na staże zawodowe i praktyki dla uczniów

IV MECHANIKOWA DROGA KRZYŻOWA NA MAŁĄ RAWKĘ

27-03-2017 

20 marca 2017 roku grupa 45 uczniów z naszej szkoły pod opieką nauczycieli: p.Kingi Lizak, p.DorotyMichni, p.Iwony Adamiec- Zielińskiej, p.AgnieszkiUchman i księdza Adama Cyrana wybrała się na drogę krzyżową na Małą Rawkę w Bieszczadach. W tym roku odbyła się ona w trudnych warunkach. Szliśmy na szczyt w wysokim śniegu, atakowani gradem, a wkoło unosiła się gęsta mgła. W modlitwie i milczeniu rozważaliśmy mękę Pana Jezusa. Niesienie drobnego krzyża w takich warunkach było sporym wyzwaniem i uświadomiło nam, jak trudne musiało być dźwiganie krzyża przez Jezusa na Golgocie. Czas spędzony w Bieszczadach pomógł nam zrozumieć ile Jezus dla nas zrobił, a ile my poświęcamy Mu uwagi każdego dnia. Wśród ciężkich warunków atmosferycznych: wiatru, deszczu i śniegu każdy z nas miał okazję do swoich osobistych refleksji. Było to takie nasze: "Boże nie mam siły. Pomóż!" Kiedy przyszedł czas, aby przybić do krzyża kartkę z naszymi słabościami, po raz pierwszy chyba do nas tak wyraźnie dotarło, że "On wziął na siebie nasze grzechy". Dla jednych była to nauka, a dla innych być może nawet początek drogi nawrócenia. Wszyscy jesteśmy bardzo wdzięczni pani Kindze Lizak za kontynuację tak wspaniałego przedsięwzięcia oraz naszym nauczycielom za to, że są z nami w czasie takich wydarzeń jak droga krzyżowa.

 

Poniżej prezentujemy wspomnienia kilku uczestników tegorocznej wyprawy:

 

"To była moja pierwsza taka droga krzyżowa. Muszę przyznać, że jestem pod wielkim wrażeniem. Był to wspaniały czas do rozważań i refleksji nad swoim życiem. Znalazłem barykady jakie oddzielają mnie od Jezusa. Ta wędrówka uświadomiła mnie jak wiele Chrystus dla mnie uczynił i ile Go to kosztowało. Był to pożytecznie spędzony czas, z pewnością udam się na kolejna taką drogę krzyżową". Hubert kl. III at

 

 

"IV Mechanikowa Droga Krzyżowa nie należała do łatwych, ale dzięki swej trudności uświadomiła nam to, że pomimo iż upadamy i ciężko nam powstać, to warto jest walczyć. Całą drogę możemy odebrać jak walkę z grzechem, podłoże jest śliskie i zdradliwe, więc nie jest trudno o upadek. Natomiast każde powstanie jest jak spowiedź, jak powrót do Boga w radości serca". Michał kl. IV bt

 

 

Więcej: IV MECHANIKOWA DROGA KRZYŻOWA NA MAŁĄ RAWKĘ

Muzeum Techniki i Militariów w Rzeszowie

27-03-2017 

Od wielu lat interesujemy się historią rozwoju techniki i militariów. Nasza pasja zaowocowała stworzeniem znaczącej kolekcji pojazdów samochodowych, motocykli, sprzętu technicznego, artykułów gospodarstwa domowego oraz militariów.

Przedmiotem działalności Muzeum jest gromadzenie, inwentaryzowanie, katalogowanie, przechowywanie, renowacja i konserwacja zbiorów i zabytków oraz prowadzenie działalności edukacyjnej i wydawniczej a w szczególności udostępnianie do zwiedzania i organizowanie wystaw, imprez, uroczystości i rekonstrukcji historycznych.Wszystko co robimy, robimy w czynie społecznym, licząc na pomoc życzliwych ludzi i firm. Często dokładamy swoje prywatne oszczędności. Wstęp do naszego Muzeum jest dla wszystkich bezpłatny.

Muzeum posiada zbiory w postaci odrestaurowanych zabytkowych samochodów produkcji polskiej i francuskiej z lat 50-tych w tym m.in. samochody Warszawa, Syrena, Citroen oraz zabytkowe motocykle m.in. Sokół, Junak i Jawa. Ponadto muzeum posiada zbiory sprzętu gospodarstwa domowego i RTV z połowy XX wieku, takie jak: radioodbiorniki, gramofony, żelazka, pralki itp. Znaczącą część zbiorów stanowią militaria w tym pokaźne kolekcje sprzętu i wyposażenia wojskowego, policyjnego i strażackiego oraz ryngrafy, mundury, wojskowe monety pamiątkowe. Nie można pominąć równocześnie zbiorów związanych z lotnictwem. Reprezentowane jest ono m.in. przez samoloty Mig-21, Su 22, AN-2, Koliber czy też Iskra. Dla zwiedzających udostępniono także takie konstrukcje jak tramwaj, trolejbus czy policyjna armatka wodna.

Zbiory muzeum były gromadzone ok. 15 lat poprzez zakupy na giełdach samochodowych i giełdach staroci.

Muzeum nie prowadzi działalności gospodarczej, a wszelka pomoc i prace czynione są społecznie przez miłośników i sympatyków dawnej techniki. W grudniu 2011 roku zarejestrowano Fundację "Muzeum Techniki i Militariów", która przejęła w użytkowanie obiekty wystawiennicze przy ul. Kochanowskiego 19 i jest obecnie organizatorem wystaw i wydarzeń. Fundację Muzeum Techniki i Militariów reprezentuje m.in. Prezes Fundacji gen.bryg.rez. dr inż. Tomasz Bąk oraz sekretarz ppłk. w st. spocz. pilot mgr Józef Kubas.

 

 

 

Akcja rozwijania kompetencji czytelniczych

22-03-2017 

NIE TRZYMAJ KSIĄŻKI POD KLOSZEM!

WYMIEŃ SIĘ NIĄ!

 

KIEDY? 28 MARCA, DŁUGA PRZERWA
GDZIE? HOL PRZED AULĄ
O CO CHODZI? PRZYNIEŚ PRZECZYTANĄ KSIĄŻKĘ I WYMIEŃ SIĘ Z KIMŚ!

 

Celem akcji jest wspomaganie czytelnictwa i kształtowanie umiejętności nawiązywania relacji wśród społeczności szkolnej.

Jeśli masz książkę, którą dawno przeczytałeś, możesz wymienić ją na przyniesioną przez innych czytelników. Wymieniajmy się książkami, jakie sami chętnie zabralibyśmy do domu. Inni już to robią!

 

Marta Mucha

 

Wyniki eliminacji IX OgólnopolskiegoTurnieju Wiedzy Psychologicznej

22-03-2017 

Przez wiele miesięcy uczestnicy pilnie przygotowywali się do Turnieju, by wreszcie sprawdzić swoją wiedzę podczas eliminacji on-line, które odbyły się 6-7 marca. Wzięło w nich udział ponad 2000 uczniów z 220 szkół z całej Polski.

Uczniowie naszej szkoły również podjęli wyzwanie i przystąpili do testu eliminacyjnego. Rywalizacja była na wysokim poziomie. Do finału zakwalifikowało się 100 osób z najwyższymi wynikami w tym nasi uczniowie.

Finał odbędzie się 8 kwietnia w Warszawie. Będzie się on składać z dwóch części: pisemnego testu wiedzy psychologicznej oraz ustnego zadania problemowego. W drugiej części weźmie udział tylko 10 osób, które najlepiej wypadną w teście pisemnym.

 

Wyniki testu eliminacyjnego:

 • Agata Korszla 2mt - 92,5%
 • Krzysztof Gliwa 3at - 90,0%

Szczegółowe wyniki są dostępne na stronie:

http://charaktery.eu/turniej-psychologiczny/aktualnosci

 

Gratulujemy!!!

 

Opiekun: Edyta Dragulska

 

 

WYNIKI ETAPU SZKOLNEGO KONKURSU WIEDZY BIBLIJNEJ

20-03-2017 

 

14 marca 2017 r. odbył się etap szkolny Konkursu Wiedzy Biblijnej.

 

Do etapu diecezjalnego zakwalifikowali się:

 • MATEUSZ DZIEDZIC - klasa II mt
 • DARIUSZ ZDEB - klasa II mt
 • PAWEŁ CHMURA - klasa II mt

Gratulujemy i życzymy powodzenia na etapie diecezjalnym, który odbędzie się 25 kwietnia 2017 r.

Wizyta w Muzeum Historycznym w Sanoku

20-03-2017 

W dniu 6 marca grupa 34 uczniów naszej szkoły wyjechała na wycieczkę do Muzeum Historycznego w Sanoku celem poznania dorobku kulturowego zgromadzonego w tym muzeum. Przewodnik pan Jan Sokołowski oprowadził nas początkowo po galerii Mariana Kruczka, twórcy kompozycji z różnych materiałów komponujący z nich oryginalne reliefy i rzeźby. Następnie mogliśmy obejrzeć galerię malarstwa XX wieku im. Marii i Franciszka Prochasków, gdzie znajdują się dzieła autorstwa Prochask,i ale także takich artystów jak Tadeusz Makowski, Olga Boznańska, czy Józef Pankiewicz. Przedostatnim przystankiem w naszym zwiedzaniu były dzieła sztuki cerkiewnej. Muzeum zgromadziło ponad 1200 eksponatów ikon oraz przedmiotów liturgicznych. Ostatnim, a jednocześnie najciekawszym dla nas miejscem była galeria jednego z najciekawszych i najbardziej intrygujących artystów współczesnych, czyli Zdzisława Beksińskiego. Największa na świecie ekspozycja obejmuje około 600 prac jego autorstwa. Obejrzeliśmy fotografie, unikatowe obrazy malowane na szkle, rysunki, grafikę, rzeźby oraz bogatą twórczość malarską. Prace, które obejrzeliśmy świadczą o niezwykłym talencie i nieograniczonej wyobraźni Zdzisława Beksińskiego. Zwiedziliśmy także pracownię artysty, przeniesioną z jego mieszkania, w której znajduje się oryginalny testament, w którym autor przekazuje swój dorobek Muzeum w Sanoku. Mogliśmy dowiedzieć się również wielu ciekawych szczegółów na temat życia prywatnego oraz twórczości artysty ponieważ nasz przewodnik miał okazję osobiście poznać artystę.

Dziękujemy naszym opiekunkom pani Agacie Pawlak oraz pani Alicji Bartyzel za opiekę oraz możliwość poznania dorobku kulturowego regionu.

 

Paulina Pietrucha kl. 2 ft, Damian Wacław kl. 2 ct

 

 

 

 

Więcej: Wizyta w Muzeum Historycznym w Sanoku

Relacja z praktyki w Lizbonie

20-03-2017 

Drugi tydzień pobytu w Lizbonie mija w bardzo szybkim tempie. W hangarze Grupo 7 Air nabywamy nowych doświadczeń i umiejętności. Z mechanikami i awionikami komunikujemy się w języku angielskim, ale gdy zabraknie nam słowa przydaje się język migowy. Chętnie wymieniamy się z nimi doświadczeniami odnośnie budowy statków powietrznych oraz nabywamy od nich nowe umiejętności serwisowania i obsługi samolotów. Pracownicy Grupo7Air są bardzo mili, przyjaźni i otwarci na nas uczniów. Starają się nam pokazać jak najwięcej, wyjaśniają zasady działania podzespołów, ich proces naprawy oraz odpowiednie ich użytkowanie. Ciekawie i z pasją opowiadają nam o obyczajach i kulturze tutejszego regionu. Sami również chętnie słuchają o zwyczajach panujących w Polsce. Podczas pierwszego weekendu mieliśmy okazję pojechać autokarem do Sintry – zabytkowego miasta w Portugalii. Zwiedzaliśmy wówczas Quinta da Regaleira – jeden z najbardziej zaskakujących i enigmatycznych monumentów w Sintrze. Po kilkugodzinnym zwiedzaniu, autokarem udaliśmy się na najdalej oddalony punkt Europy Cabo da Roca. Wszyscy byliśmy zachwyceni świetnym widokiem na Ocean Atlantycki z tamtejszego wysokiego klifu i z wielkim trudem przy bardzo silnym wietrze udało nam się uwiecznić pobyt na kilku zdjęciach. Na koniec dnia udaliśmy się na plażę do Cascais – jednego z większych miast portowych w Europie, po czym wróciliśmy do apartamentu. W niedzielę mieliśmy okazję trochę dłużej pospać, bo dopiero o 14 pojechaliśmy miejscowym autobusem do jednej z najstarszych części Lizbony, w której znajduje się zamek św. Jerzego (Sao Jorge Castle). Na wzgórzu mieści się piękny XII wieczny zamek Maurów, który zwiedzaliśmy do godziny 16, po czym udaliśmy się do centrum miasta. Poznaliśmy wiele starych zabytkowych ulic, wiele zabytkowych budowli i pomników oraz zobaczyliśmy część nadbrzeżną, skąd rozciągał się cudowny wieczorny widok na ujście rzeki Tag. Około godziny 19, po wieczornej kolacji w centrum, wróciliśmy do mieszkania.

 

Szymon Saj III lt

 

Więcej: Relacja z praktyki w Lizbonie

Praktyki zawodowe i wymiana doświadczeń w branży fryzjerskiej Relacja z Berlina

20-03-2017 

erasmus plus logoOd tygodnia jesteśmy w Berlinie - pięknym, wielkim mieście.

Odbywamy tutaj czterotygodniową praktykę w salonach fryzjerskich. Mamy możliwość poznania nowych technik strzyżenia oraz samodzielnej pracy przy kliencie. Możemy spróbować własnych sił w naszym przyszłym zawodzie oraz zdobyć wiele nowych doświadczeń. Samodzielność nie objawia się tylko w pracy, lecz również przy poruszaniu się komunikacją miejską, która jest świetnie rozwinięta.

W wolnym czasie zwiedzamy miasto, robimy wiele zdjęć oraz zakupy w galeriach handlowych.

Minął tydzień, a przed nami jeszcze wiele atrakcji :)

 

Pozdrawiamy serdecznie  :)   
cdn...

 

Sylwia Panek 3ft

 

A

 

 

D

 

Więcej: Praktyki zawodowe i wymiana doświadczeń w branży fryzjerskiej Relacja z Berlina

Obchody 98. rocznicy śmierci płk. Leopolda Lisa - Kuli

18-03-2017 

7 marca 2017 r. odbyły się miejskie obchody 98. rocznicy śmierci płk. Leopolda Lisa-Kuli. W wydarzeniu tym miał zaszczyt uczestniczyć poczet sztandarowy naszej szkoły w składzie: Paulina Pietrucha z klasy 2 ft, Patrycja Gacek z klasy 1 ft, Gabriela Urban z klasy 2 mt oraz Gabriel Lech i Jakub Ptak z klasy 2 lt. Opiekę nad pocztem sprawowała pani Mariola Ustrzycka.

Uroczystość rozpoczęła Msza Święta w Kościele Farnym, której przewodniczył Ks. Biskup Jan Wątroba. W czasie jej trwania miało miejsce bardzo wzruszające przyrzeczenie “Orląt” Związku Strzeleckiego “Strzelec”, którego rotę odczytał szef Urzędu ds. Kombatantów I Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

Po zakończeniu Mszy Świętej uczestnicy uroczystości udali się na Plac Farny pod Pomnik Leopolda Lisa-Kuli, gdzie ponad 400 dziewcząt I chłopców z Jednostek Strzeleckich Zwiazku Strzeleckiego “Strzelec” złożyło uroczyste przyrzeczenie na historyczny sztandar Związku Strzeleckiego Leżajsk z roku 1927. Rotę przyrzeczenia odczytał bratanek naszego bohatera - Leopold Kula. Następnie, po okolicznościowych przemówieniach i nominacjach na wyższy stopień wojskowy żołnierzy AK, miał miejsce Apel Pamięci i zostala oddana salwa honorowa. Po niej przed pomnikiem naszego Wielkiego Rodaka zostały złożone wieńce i wiązanki kwiatów. Na zakończenie uroczystości odbył się pokaz musztry paradnej z bronią w wykonaniu Strzelców z Zespołu Szkół Technicznych w Rzeszowie oraz piękna defilada. Z dumą reprezentowaliśmy naszą szkołę w tej jakże ważnej uroczystości.

 

Paulina Pietrucha z klasy 2 ft

 


Więcej: Obchody 98. rocznicy śmierci płk. Leopolda Lisa - Kuli

Nagroda za wysokie wyniki w nauce lub 100% frekwencję

17-03-2017 

10 marca pod opieką pań: Marioli Berrahal i Lucyny Sulenckiej wybraliśmy się do kręgielni „Kula”, aby w nagrodę za wysokie wyniki w nauce lub stuprocentową frekwencję w pierwszym okresie, świętować wolny dla nas dzień od szkoły. Jednym gra szła jak z płatka, inni niestety musieli się trochę bardziej pomęczyć aby strącić choćby jednego kręgla. Jednak pomimo tego, wszyscy bawiliśmy się świetnie i uśmiechy z naszych twarzy niemalże nie schodziły. Po pewnym czasie każdy z nas już coraz pewniej trzymał w ręku kulę i wyniki były o wiele lepsze! Jednak jak wiadomo nawet i taki sport może zmęczyć człowieka, dlatego pyszna pizza pozwoliła nam uzupełnić utracone zasoby sił. Myślę, że tego typu wyjścia w pewnym sensie motywują nas do uzyskiwania pozytywnych ocen oraz utrzymywania wzorowej frekwencji. Jak widać, warto znajdować się w gronie najlepszych!

 

Karolina Wojtan, klasa 4 mt

 

 

 

 

 

Lekcje o Funduszach Europejskich

17-03-2017 

 

Już po raz trzeci w naszej szkole odbyła się akcja edukacyjna „Lekcje o Funduszach Europejskich. Przedsiębiorczość”, której organizatorem było Ministerstwo Rozwoju i Exacto Spółka z o.o.

Zajęcia zostały przeprowadzone przez panią Ewę Wojakowską w klasie 1lt (24 lutego) oraz 3dt (2 marca).

Podczas lekcji uczniowie pracowali nad komiksem, którego treść przybliżyła im działanie Platform Startowych dla nowych pomysłów na biznes. Ciekawym elementem był udział w konkursach, w których można było wygrać słuchawki, myszkę bezprzewodową, pendrive.

 

Oto nagrodzeni:

 • klasa 1lt – Patryk Lech, Ernest Noga, Rafał Kuźniar
 • klasa 3dt – Dominik Rusin, Paweł Filipek, Dominik Wiśniowski  

Więcej informacji o projekcie można znaleźć na stronie: https://www.polskawschodnia.gov.pl/lekcja

 

Oskar Mokwa z 1lt przygotował prezentację z lekcji, która odbyła się w jego klasie.

 

Prezentacja z lekcji:

Dar dla dzieci po chemioterapii

15-03-2017 

Praktyki zawodowe i wymiana doświadczeń w branży lotniczej - Lizbona 2017

15-03-2017 

5 marca o godzinie 13:15 oderwaliśmy się Bombardierem niemieckiej linii Lufthansa od płyty lotniska w Jasionce. Po krótkim locie dotarliśmy do Monachium, gdzie czekaliśmy około 5 godzin na docelowy lot do Lizbony. Po godzinie 20 Airbusem A320 odlecieliśmy w kierunki Portugalii. Po 3 godzinach lotu i dotarciu do stolicy od razu ujrzeliśmy piękne i zabytkowe walory miasta. Rozlokowaliśmy się w apartamencie w dzielnicy Areeiro i zmęczeni po długiej podróży poszliśmy spać. Następnego dnia po szybkim posiłku pojechaliśmy na małe lotnisko do miejscowości Cascais, gdzie zapoznaliśmy się z warunkami i regulaminem pracy oraz przystąpiliśmy do przydzielonych nam zadań w hangarze. Po przybyciu z praktyk zjedliśmy kolację i od razu ruszyliśmy zwiedzać miasto. Lokum, w którym mieszkamy jest świetne. Miła obsługa, dogodne warunki do spania, lokalizacja niedaleko centrum, na wprost budynku metro, z którego korzystamy, aby szybko dotrzeć w różne miejsca stolicy. Ludzie w mieście są bardzo mili i życzliwi. Zawsze, kiedy pytamy się o drogę lub lokalizację, starają się nam pomóc . Codziennie o godzinie 8 wyjeżdżamy do pracy i odbywamy zajęcia do godziny 17, następnie wracamy na obiadokolację. Po posiłku staramy się wykorzystać wolny czas, aby zwiedzać nowe miejsca w Lizbonie i poznawać tutejszą wspaniałą kulturę. Klimat gorący, bardzo wysokie temperatury, mamy możliwość opalania się lub wylegiwania pod palmą, czego chcieć więcej?

 

Szymon Saj - klasa 3lt

 

 

 

 

KONKURS "GENERAŁ WŁADYSŁAW ANDERS I JEGO ŻOŁNIERZE"

15-03-2017 

W związku ze zbliżającym się Dniem Patrona Szkoły serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie, którego celem jest przypomnienie postaci gen. Andersa i jego żołnierzy.

 

Prace należy złożyć do 25 kwietnia u p. M. Ustrzyckiej, p. Ewy Wojakowskiej lub p. A. Frydrycha.

 

Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie i zainteresowania tematem. Dodatkowych informacji udzielają nauczyciele historii. 

 

 

 

Uczestnicy przygotowują do wyboru:

 • pracę historyczną (pisemną),
 • prezentację multimedialną,
 • gazetkę tematyczną,
 • album,
 • wiersz lub opowiadanie,
 • rysunek, plakat, obraz,
 • rzeźbę.

 Tematyka prac powinna uwzględniać:

 • postać gen. Władysława Andersa, jego życie i działalność,
 • postaci jego żołnierzy,
 • szlak bojowy 2 Korpusu Polskiego,
 • poszczególne bitwy 2 Korpusu Polskiego np. bitwę o Monte Cassino.

Szkolne Wybory Książek

15-03-2017 

Szkolne Wybory Książek odbędą się 22 marca 2017r. (środa).

Nie bądź obojętny i zagłosuj na książki, które chciałbyś mieć w bibliotece.

Kartki do głosowania rozdawane będą w dniu wyborów.

LOTERIADA DLA DAMIANA

12-03-2017 

 

14 marca 2017 r. w auli szkolnej w godzinach 10:30 – 12:20 odbędzie się loteriada. Organizatorem akcji jest Samorząd Uczniowski.

 

Przygotowano ponad 200 fantów. Losy w cenie 2 zł (zwykłe) i 5 zł (vip – każdy los wygrywa). Warunkiem uczestnictwa w loteriadzie jest posiadanie co najmniej jednego losu. Losy sprzedawane będą od poniedziałku.

 

Impreza ma charakter charytatywny, cały dochód zostanie przeznaczony na wsparcie naszego kolegi Damiana. Zachęcamy do włączenia się do akcji.

 

Szczegółowe informacje u opiekuna Samorządu p. Joanny Cichoń

 

Samorząd Uczniowski

Szkolny konkurs recytatorski

12-03-2017 

8 marca odbył się finał szkolnego konkursu recytatorskiego, któremu w tym roku przyświecało hasło "W Ojczyźnie serce me zostało". Uczestnicy prezentowali wiersze o tematyce patriotycznej, zarówno te bardzo popularne („Rota”, „Hymn do miłości Ojczyzny”, „Bogurodzica”, „Pan Tadeusz” - Inwokacja, „Reduta Ordona”), jak i bardziej współczesne autorstwa Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Wisławy Szymborskiej , Czesława Miłosza.

W konkursowych zmaganiach reprezentowane były klasy: 1 ft, 2ft, 2 at, 2 bt, 3 at, 4 lt. Jury w składzie: p. Agnieszka Kapłon, p. Kinga Lizak, p. Agata Pawlak podjęło decyzję o nagrodzeniu następujących osób:

 • I miejsce Maciej Makuch 4 lt
 • II miejsce Maria Makarska 2 ft
 • III miejsce Jarosław Bialic 3 at

Wyróżnienie Katarzyna Jasińska 1 ft

 

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział i zapraszamy za rok. Nagrody i dyplomy zostaną wręczone podczas najbliższej uroczystości szkolnej.

 

 

 

 

Więcej: Szkolny konkurs recytatorski

100% FREKWENCJA

12-03-2017 

 

 Lista uczniów ZSM ze 100% frekwencją
w okresie grudzień 2016 oraz styczeń-luty 2017

 • Klasa 1at: Pelc Konrad, Skała Szymon, Sołtys Krystian, Surowiec Damian. 
 • Klasa 1bt: Bartłomiej Wójcik, Michał Micał
 • Klasa 1dt: Barański Kamil, Bobowski Damian, Bobowski Dominik, Domino Jakub, Dworak Damian, Jemioła Mateusz, Kocoń Michał, Rzeźnik Bartłomiej, Wąs Łukasz
 • Klasa 1est: Jakub Tyzak
 • Klasa 1lt: Futoma Hubert, Kozik Adrian, Kempanowski Jakub, Krauz Seweryn, Podgórki Hubert, Sobota Dominik, Zimny Bartosz, Matuszkiewicz Dariusz
 • Klasa 1mt: Karol Nycz, Marcin Zegar, Adrian Kaczmarzyk
 • Klasa 2bt: Witek Bartłomiej
 • Klasa 2ct: Buda Mateusz, Ruszała Michał, Bochnak Bartosz
 • Klasa 2dt: Wesół Józef
 • Klasa 2ft: Monika Sala, Paulina Pietrucha
 • Klasa 2lt: Bednarz Piotr, Siorek Szymon, Drapała Krystian, Kotlarz Jan, Bober Wojciech, Ptak Jakub 
 • Klasa 2mt: Michał Panek
 • Klasa 3ct: Fornal Dawid, Kocur Mateusz, Kud Kamil, Pitera Michał
 • Klasa 3et: Paweł Kuźniar
 • Klasa 4bt: Bryś Wojciech, Bartosz Bobowski
 • Klasa 4ft: Krupa Ewelina, Teper Weronika
 • Klasa 4mt: Dawid Łętek, Bartłomiej Gil

 

GRATULUJEMY WYTRWAŁOŚCI !!!

Ciekawa lekcja języka angielskiego

09-03-2017 

2 marca 2017 klasa IIct została zaszczycona wizytą gości z USA - stypendystów Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta – pana Johna Carlsona oraz pana Kevina Kareckasa. Pan Carlson mieszka w Rzeszowie już drugi rok, współpracuje z Uniwersytetem Rzeszowskim i rozpoczął tu kolejne studia. Pan Kareckas jest wykładowcą na uniwersytecie w Stanach Zjednoczonych oraz producentem muzycznym.

Podczas spotkania zostaliśmy zapoznani z geografią Stanów Zjednoczonych. Obejrzeliśmy zdjęcia przepięknych miejsc m.in. Wodospadu Niagara, Wielkich Jezior Północnoamerykańskich czy FingerLakes. Ponadto dowiedzieliśmy się ciekawych rzeczy na temat bieżących wydarzeń w USA, między innymi ostatnich wyborów prezydenckich oraz ich konsekwencji. Cała lekcja została przeprowadzona sprawnie i w miłej atmosferze. Mieliśmy też czas na zadawanie pytań. Pan Kareckas stwierdził, że dla niego Rzeszów jest jak amerykański sen. Pan Carlson podkreślał z kolei, że uwielbia polskie jedzenie, w szczególności pierogi oraz flaczki. Obaj panowie uczą się języka polskiego, mieliśmy okazję usłyszeć jak wymawiają kilka polskich słów. Zwieńczeniem wizyty było pamiątkowe zdjęcie. Ta lekcja angielskiego była dla nas bardzo pozytywnym doświadczeniem-okazją do poszerzenia wiedzy, poznania ciekawych ludzi i doskonalenia języka angielskiego.

Z tego co wiemy, nasi goście również byli zachwyceni spotkaniem i wyrazili zainteresowanie kolejną wizytą w naszej szkole.

 

Dominik Grochmal i Sebastian Piekiełek IIct

 

 

 

Szkolny konkurs wiedzy informatycznej

08-03-2017 

Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów do udziału

w szkolnym konkursie wiedzy informatycznej
pt. "Informatyka to nie tylko CS"

 

Warunkiem uczestnictwa jest zgłoszenie swego udziału nauczycielom informatyki
do dnia 15.03.2017 r.

 

Szczegółowe informacje udzielają nauczyciele organizatorzy: Adam Nazimek, Mariusz Kisiel, Bożena Piękoś – Kwolek.

 

Valid XHTML 1.0 Transitional Poprawny CSS!