Ogłoszenie o rekrutacji na kursy i szkolenia dla nauczycieli

01-02-2017 

 

Ogłoszenie o rekrutacji na kursy i szkolenia dla nauczycieli

w Zespole Szkół Mechanicznych w ramach

projektu pn. „Rzeszowskie szkoły zawodowe otwarte na rynek pracy”.

nr: WND-RPPK.09.04.00-18-0039/16

 

Gmina Miasto Rzeszów ogłasza rozpoczęcie rekrutacji na kursy i szkolenia dla nauczycieli do projektu „Rzeszowskie szkoły zawodowe otwarte na rynek pracy” realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020, Oś priorytetowa IX: Jakość edukacji i kompetencji w regionie, Działanie 9.4: Poprawa jakości kształcenia zawodowego.

 

Kursy i szkolenia skierowane są do nauczycieli teoretycznych przedmiotów zawodowych oraz nauczycieli praktycznej nauki zawodu.

Rekrutacja odbywa się w terminie od 1 lutego 2017 r. do 14 lutego 2017 r.

 

Szczegółowe wytyczne dotyczące udziału w projekcie określa Regulamin rekrutacji i udziału w kursach i szkoleniach dla nauczycieli w roku szkolnym 2016/2017 dostępny na szkolnej stronie internetowej http://zsm.resman.pl/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=181&Itemid=406 i tablicy ogłoszeń, gdzie dostępne są również wszystkie dokumenty rekrutacyjne: formularz rekrutacyjny oraz oświadczenia uczestnika. Regulaminy i dokumentacja dostępne są również w Biurze projektu ul. Partyzantów 10a w Rzeszowie (budynek Gimnazjum nr 10).

 

Dokumenty rekrutacyjne należy złożyć osobiście w Zespole Szkół Mechanicznych w sekretariacie szkoły.

Szczegółowy wykaz kursów i szkoleń dla nauczycieli w danym Zespole Szkół przedstawia poniższe zestawienie.

 

pobierz >>

 

Zapraszamy do udziału w formie wsparcia!

PODARUJ KSIĄŻKĘ BIBLIOTECE SZKOLNEJ!

01-02-2017 

Biblioteka szkolna kontynuuje coroczną akcję zbiórki książek wśród uczniów oraz pracowników szkoły. Jeżeli masz w domu ciekawe książki (zwłaszcza z beletrystyki np. przygodowe, fantastykę, kryminały), które już przeczytałeś i nie są Ci potrzebne oraz nie są bardzo zniszczone możesz oddać je do biblioteki szkolnej ZSM i wzbogacić jej księgozbiór o ciekawe pozycje książkowe.

Liczymy na wasze wsparcie i dziękujemy za dotychczasową pomoc i przekazanie wielu ciekawych książek na rzecz naszej biblioteki.

Z góry dziękujemy

Bibliotekarze

WYNIKI KONKURSU

31-01-2017 

W grudniu 2016 r. zakończył się konkurs pt: "HALLO TO JA - WYLOGUJ SIĘ DO ŻYCIA".

Celem konkursu było zapoznanie się z informacjami na temat INFOHOLIZMU I FONOHOLIZMU oraz stworzenie plakatu obrazującego te zagadnienia.

 

Laureatką została Wiktoria Kędzior z klasy 2ft.

 

GRATULUJEMY!!!

 

Konkurs zorganizowały: p. Iwona Adamiec – Zielińska i p. Edyta Dragulska

 

WYNIKI KONKURSU

30-01-2017 

13 stycznia odbył się szkolny konkurs historyczno – literacki "Z Potopem przez pokolenia". Wzięło w nim udział czterdziestu uczniów. W konkursowych zmaganiach reprezentowane były klasy: 1mt, 2mt, 4mt, 2at, 2bt, 2ct, 3ct, 1lt, 3lt.

 

Najlepsi okazali się następujący uczniowie:

 • I miejsce ex aequo Rafał Smolak 3ct i Jakub Pelczar 3ct
 • II miejsce Piotr Machniak 2at
 • III miejsce ex aequo Aleksandra Zapalska 2mt i Dawid Łętek 4mt

GRATYLUJEMY!!!

 

Konkurs przeprowadziły panie: Agnieszka Kapłon, Mariola Ustrzycka i Ewa Wojakowska. 

 

Serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach humanistycznych.

 

Znalezione obrazy dla zapytania Potop film photo

KONKURS PLASTYCZNY

30-01-2017 

KONKURS PLASTYCZNY NA PLAKAT PROMUJĄCY

KSIĄŻKI I CZYTANIE

 

Biblioteka szkolna zaprasza do udziału w konkursie na najciekawszy plakat promujący książki i czytanie.

 

Cele konkursu:

- rozbudzanie i kształtowanie wyobraźni uczniów poprzez tworzenie prac  plastycznych,

- promocja czytelnictwa wśród młodzieży,

- kształcenie umiejętności tworzenia plakatu,

- rozwijanie zainteresowań, umiejętności plastycznych i kreatywności.

 

Technika wykonania:

Prace należy wykonać w postaci jednostronnego plakatu w formacie A3, A4 lub wymiarach pośrednich dowolną techniką plastyczną np. rysunek, malarstwo, kolaż, techniki mieszane.

 

Prace należy złożyć w terminie do 28 lutego 2017 r. do biblioteki szkolnej.

Nagrodami w konkursie będą oceny z wiedzy o kulturze lub z języka polskiego.

 

Serdecznie zapraszamy

Bibliotekarze

EDUKACJA TEATRALNA

30-01-2017 

W piątek, 13 stycznia bieżącego roku, uczniowie klas I dt , I ct i II dt pod opieką pana Sławomira Świetlika oraz pań: Agnieszki Uchman i Edyty Dragulskiej, wybrali się do Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie na spektakl pt.: „S@motni w tłumie”. Sztukę tę zaprezentowali aktorzy Narodowego Teatru Edukacji im. A. Mickiewicza z Wrocławia.

Reżyser zwrócił tutaj uwagę na problemy współczesnego rozwoju cywilizacyjnego.   Lawinowy rozwój techniki i coraz szybsze tempo życia zmuszają wielu młodych ludzi do ucieczki w wirtualny świat.   Zachowując anonimowość, nie ponosimy ryzyka spotkania twarzą w twarz z drugim człowiekiem, przez co tracimy umiejętność nawiązywania bezpośrednich kontaktów. Normą stało się zawieranie znajomości przez Internet oraz komunikowanie się przy pomocy portali społecznościowych. Taki właśnie obraz współczesnego świata ukazuje nam spektakl. Losy Kaśki, Sylwii, Krzyśka, Lukasa czy Platona to odzwierciedlenie postaw ludzi żyjących w ramach jednej społeczności, a jednak daleko od siebie. Różnią ich środowiska, z których pochodzą oraz bagaż doświadczeń życiowych. Łączy ich natomiast samotność wynikająca z wielu różnych czynników, a to miedzy innymi: pochodzenie społeczne, brak otwartego dialogu, konflikty pokoleniowe, środki odurzające… W przebiegu spektaklu widać, jak zaskakująco splatają się ze sobą te, z pozoru odrębne, życiorysy. Nadzieją dla nich, a może przede wszystkim dla odbiorców sztuki, mogą być wartości ponadczasowe, a to: miłość, przyjaźń, odpowiedzialność, życie bez uzależnień…

Warto obejrzeć tę sztukę… i być może coś u siebie zmienić, poprawić,… zrezygnować z wirtualnej ułudy. Jeszcze raz gorąco polecam ten spektakl.

 

Jakub Rejment, klasa 2 dt

 

 

Więcej: EDUKACJA TEATRALNA

EDUKACJA TEATRALNA

30-01-2017 

W poniedziałek, 9 stycznia bieżącego roku, uczniowie klas III at i III dt pod opieką pana Sławomira Świetlika oraz pań: Doroty Michni i Krystyny Potoczny, wybrali się do Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie na adaptację teatralną powieści Witolda Gombrowicza pt. ,,Ferdydurke”. Sztukę tę zaprezentowali aktorzy Narodowego Teatru Edukacji im. A. Mickiewicza z Wrocławia.

O czym był ten spektakl? Krótko mówiąc jest to historia dorosłego człowieka, który został zmuszony do odwiedzenia trzech sfer, dosłownie trzech obszarów zakłamania: szkoły, gdzie młodzież karmiona jest sztywnymi schematami, snobistycznego domu inżynierostwa Młodziaków, w którym panuje pseudonowoczesność i wydumana naturalność oraz tradycyjnego dworu ziemiańskiego pogrążonego w staroszlacheckim odrętwieniu. Co zobaczył nasz bohater? Czego się dowiedział bądź nauczył? Otóż zrozumiał, że w każdym zetknięciu z innym człowiekiem otrzyma ,,gębę”, która jak maska na zawsze przylgnie mu do twarzy. Kontakty międzyludzkie spowodują jego ”upupienie”, traktowany będzie jak dziecko - poniżej swojej intelektualnej wartości. Co gorsza, wejdzie w tę narzuconą sobie rolę i nie będzie umiał się z niej wyzwolić. Do jakiego zatem dochodzimy wniosku? Otóż, nasze życie naznaczone jest maskami, gębami i formami…. Czy tego chcemy, czy nie…

Należy podkreślić, że spektakl wzbudził duże zainteresowanie młodych widzów, choć początkowe trudności z rzutnikiem, który wspomagał scenografię, nie wróżyły dobrego przyjęcia. Jednakże gra aktorów i zabawne dialogi zniwelowały początkowy niesmak. Po spektaklu miało też miejsce krótkie spotkanie z aktorami, którego tematem oczywiście była interpretacja utworu.

Uważam, że wyjście na tego typu wydarzenia kulturalne powinno zawsze mieć miejsce, gdyż tylko ,,żywy” kontakt ze sztuką wzbogaca osobowość młodego człowieka.

 

Jarosław Bialic kl. III at

 


 

 

 

Więcej: EDUKACJA TEATRALNA

Szkolny Konkurs Ortograficzny

15-01-2017 

 

Zapraszamy do udziału w Konkursie Ortograficznym z Języka Angielskiego!

Konkurs odbędzie się 1 lutego 2016 (środa) o godz. 9.40-10.30 w auli szkolnej.

Jak zwykle w formie dyktanda.

Termin zgłoszeń to 30 stycznia, zgłoszenia do nauczycieli języka angielskiego lub bezpośrednio do organizatorów konkursu.

 

Serdecznie zapraszamy

Magdalena Bardzik
Sławomir Łoboda

WYNIKI KONKURSU PIĘKNEGO CZYTANIA PROZY H. SIENKIEWICZA

11-01-2017 

 

W dniu 4 stycznia 2017 r. odbył się konkurs pięknego czytania prozy Henryka Sienkiewicza. Wzięło w nim udział 11 osób z klas 1est, 1ft, 2at, 2mt i 2ft. Uczestnicy prezentowali fragmenty „Trylogii”, „Krzyżaków”, „Latarnika”, „W pustyni i w puszczy” i „Listów z podróży do Ameryki”.

 • I miejsce: Mateusz Dziedzic z klasy 2mt
 • II miejsce: Paweł Chmura z klasy 2mt
 • III miejsce: Agata Korszla z klasy 2mt i Kamil Szpakowski z klasy 2at

Dziękujemy wszystkim uczestnikom i gratulujemy zwycięzcom.

 

Komisja przyznała również specjalną nagrodę w konkursie plastycznym "Młodzież o stanie wojennym"(35. rocznica stanu wojennego) Rafałowi Smolakowi z klasy 3ct.

Nowości książkowe w bibliotece szkolnej

11-01-2017 


 1. Elita - K. Cass
 2. Rywalki - K. Cass
 3. Jedyna - K. Cass
 4. Papierowa dziewczyna - G. Musso
 5. Lato koloru wiśni - C. Bartsch
 6. Zima koloru turkusu - C. Bartsch
 7. Jutro - G. Musso
 8. Kolekcjoner - T. Polakowa
 9. Akcja Wisła - M. Koprowski
 10. Bohaterskie akcje Żołnierzy Wyklętych - J. Wieliczka-Szarkowa
 11. Cichociemni. Elita polskiej dywersji - K. Śledziński
 12. Ocalona z obozu śmierci - L. Gruszczyńska – Jeleńska
 13. Opowiadania kołymskie - W. Szałamow
 14. Rodzina Ulmów - M. Szpytma, J. Szarek
 15. Inka. Zachowałam się jak trzeba - P. Szubarczyk
 16. Przeżyłam Oświęcim - K. Żywulska
 17. Egzekucja w dobrej wierze - A. Marinina
 18. Życie na pełnej petardzie czyli wiara, polędwica i miłość - ks.J. Kaczkowski
 19. Grunt pod nogami - ks. J. Kaczkowski

Zapraszamy do biblioteki
Bibliotekarze

Sukces Macieja Pecki

05-01-2017 

15 grudnia 2016 roku odbył się etap rejonowy Olimpiady "Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1768 – 1863. Za wolność Waszą i naszą". Miło nam poinformować, że uczeń naszej szkoły Maciej Pecka z klasy 3 at zajął I miejsce i jako jedyny z naszego regionu zakwalifikował się do etapu wojewódzkiego. Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów w konkursowych zmaganiach. Opiekę nad uczniem sprawował  pan Andrzej Frydrych.

 

Znalezione obrazy dla zapytania powstańcy styczniowi

OGŁOSZENIE

05-01-2017 

Konkurs Historyczno – Literacki "Z Potopem przez pokolenia" odbędzie się 13 stycznia (piątek) w godzinach 9.40 – 10.25 w auli szkolnej.

 

Serdecznie zapraszamy !!!

 Znalezione obrazy dla zapytania Potop film photo

"English is Easy" – lekcja z native speakerem

04-01-2017 

W poniedziałek 19 grudnia 2016 r. uczeń klasy IIct Sebastian Piekiełek, laureat Szkolnego Konkursu Znajomości Języka Angielskiego "English isEasy", wraz ze studentami Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Rzeszowskiego, uczestniczył w lekcji języka angielskiego. Lekcję poprowadził pan John Carlson – stypendysta Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta. Lekcja poświęcona była tzw. szybkim randkom – speed dating. Rozpoczęła się od utrwalenia wiadomości. Później grupa pracowała nad słownictwem opisującym osobowość. Następnie studenci wzięli udział w ćwiczeniu zatytułowanym „szybka randka”, w trakcie którego mogli zadawać pytania dotyczące osobowości potencjalnych partnerów. Lekcja zakończyła się ćwiczeniem doskonalącym wymowę.

A oto jak pan Carlson ocenił uczestnictwo w zajęciach Sebastiana: „Sebastian was clearly an intelligent young man who participated when asked and demonstrated interest. It was a pleasure to have him in my class.”

 


PRACA DLA ABSOLWENTÓW ZSM

02-01-2017 

meble.pl_logo.jpg

 

Firma Meble.pl prowadzi nabór na wolne stanowiska pracy
dla techników mechatroników.

 

 Zachęcamy

Absolwentów Zespołu Szkół Mechanicznych w Rzeszowie do złożenia CV.

 

Szczegółowe informacje:

a.jpgpobierz >>

ŻYCZYMY RADOSNYCH ŚWIĄT

29-12-2016 

 

Wykład "Cichociemni z Rzeszowa"

28-12-2016 

12 grudnia 2016 r. uczniowie klas 1 lt, 2 ft, 2 mt, 2 ct oraz 4 mtpod opieką pani Krystyny Potocznej oraz pani Agaty Pawlak wzięli udział w spotkaniu zorganizowanym przez Wypożyczalnię Główną WiMBP w Rzeszowie pt. „Cichociemni z Rzeszowa”. Wykład połączony z prezentacją multimedialną przygotował i przeprowadził dr Krzysztof Tochman, historyk z Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie.Dr Krzysztof Tochman w ciekawy sposób przedstawił sylwetki cichociemnych z naszego regionu, m.in. : Wacława  Kopisto ps. „Kra” mieszkającego i zmarłego w Rzeszowie, Aleksandra Tarnawskiego ps. „Upłaz”,  oraz Jana Józefa Smelę ps. „Wir” urodzonego w Pstrągowej, a mieszkającego w Rzeszowie.Cichociemni to specjalnie szkoleni żołnierze polskiej armii, którzy w czasie II wojny światowej zrzucani byli na spadochronach na terytorium okupowanej Polski. Ich zadaniem była organizacja ruchu oporu i walka z okupantem. Cichociemnymi zostawali wyłącznie ochotnicy. Po wykładzie obejrzeliśmy wystawę: „Cichociemni. Z ciemności ku wolności” , która także pozwoliła nam poznać bliżej postaci o których była mowa w wykładzie.

Prelekcja była dla nas ciekawą lekcją historii i jesteśmy pełni podziwu dla odwagi bohaterów naszego regionu, którzy poświęcili swoje życie dla ojczyzny.

 

Paulina Pietrucha 2 ft, Damian Wacław 2 ct

 


 

 

 

Więcej: Wykład "Cichociemni z Rzeszowa"

TAK! POMAGAM!

27-12-2016 

W dniach 9 i 10 grudnia włączyliśmy się w ogólnopolską akcję „Tak! Pomagam!”. Tradycyjnie dyżur pełniliśmy w „Hetmanie”. Cel jest prosty - zebrać jak najwięcej produktów. Nie inaczej było i tym razem. Nie ma chyba słów, by wyrazić satysfakcję, jaka towarzyszy nam przy każdej tego typu akcji. Dzięki życzliwości ludzi dobrej woli, którzy potrafili się podzielić z najuboższymi – udało się zebrać kilkanaście koszy trwałej żywności. Zostanie ona rozdzielona wśród osób najbardziej potrzebujących pomocy. Dziękujemy wszystkim, którzy angażują się w czynienie dobra, bo jak wiadomo, ono zawsze wraca. TAK! POMAGAM! Warto pomagać. Tym razem w akcji uczestniczyli następujący wolontariusze: Agnieszka Babiarz, Sylwia Panek, Gabriela Żyła, Joanna Gaweł kl. III ft, Martyna Burek kl. III mbt, Bartosz Pukała kl. IV mt i Klaudia Skrobacz, Małgorzata Nawój kl. IV ft.

 

Joanna Głowiś kl. III ft

 


Tydzień Filmu Niemieckiego

20-12-2016 

 

W dniu 13.12.2016 r. klasa 1lt razem z panią Agatą Pawlak wzięła udział w projekcji filmu „Das Tagebuch der Anne Frank” w ramach Tygodnia Filmu Niemieckiego, odbywającego się na Uniwersytecie Rzeszowskim.

Reżyser- Hans Steinbichler- ukazał w nim historię Anne Frank (Lea van Acken), trzynastoletniej dziewczynki żydowskiego pochodzenia, która musiała się ukrywać razem ze swoimi bliskimi oraz trzema innymi rodzinami przed nazistami. W kryjówce czuła się samotna i przez nikogo nie rozumiana, nawet przez swoją straszą siostrę Margot (Stella Kunkat). Na swoje trzynaste urodziny otrzymała w prezencie pamiętnik, w którym postanowiła pisać do swojej wymyślonej przyjaciółki Katie o swoim losie. Po upływie ponad dwóch lat Niemcy odnajdują kryjówkę Żydów i aresztują ich. Niestety historia kończy się tragicznie, gdyż nikomu, oprócz ojca Anny, nie udaje się przeżyć.

Film został nakręcony na podstawie dziennika dziewczynki, który po śmierci został opublikowany przez jej ojca.

Po projekcji filmu wysłuchaliśmy wykładu, który dokładniej przybliżył nam historię Anny i jej rodziny. Wykład był dwujęzyczny, dzięki czemu mogliśmy doskonalić niemiecki język użytkowy.

Film bardzo nam się podobał i byliśmy nim zafascynowani, a wykładu słuchaliśmy z uwagą i zaciekawieniem. Dzięki temu spotkaniu mieliśmy możliwość poszerzenia naszych horyzontów myślowych i kulturowych.

 

Aleksandra Kuryło 1 lt

 

 

CHARYTATYWNY KONCERT KOLĘD W ZSM

18-12-2016 


 

W  środę 21 grudnia 2016 r. zapraszamy na świąteczny koncert naszego szkolnego zespołu "Slow Motion".

 

Zapraszamy chętne klasy na wspólne kolędowanie w godzinach 10:30 i 12:20 (koncert trwa jedną godzinę lekcyjną). Prosimy o wsparcie symboliczną złotówką (lub większą kwotą), która zostanie przekazana na zakup świątecznych paczek dla potrzebującyh uczniów naszej szkoły.

 

Zapraszamy !!!

 

Szczegółowe informacje u opiekuna Samorządu Uczniowskiego p. Joanny Cichoń.

 

Samorząd Uczniowski

AKCJA "W MIKOŁAJKI PODARUJ KAWAŁEK SIEBIE"

16-12-2016 

W ZSM od 6 grudnia trwa akcja "W Mikołajki podaruj kawałek siebie". Już kilka uczennic naszej szkoły, między innymi Wiktoria Szylar z 1ft i Urszula Grobelna z 2ft, zdecydowało się ostrzyc swoje piękne, długie włosy, celem przeznaczenia ich na peruki dla dzieci po chemioterapii i poszkodowanych w wypadkach. Metamorfoz dokonały uczennice klas trzecich w pracowni ZSM.

 

Oto wypowiedź jednej z uczennic uczestniczących w akcji:

 

„Kiedy dowiedziałam się, że nasza szkoła została oficjalnym partnerem Fundacji "WeGirls" szybko podjęłam decyzję o oddaniu moich włosów. Od dawna przymierzałam się do zmiany fryzury, ale brakowało mi impulsu. Włosy są, moim zdaniem, ważnym atrybutem dziewczyny, ale ja chciałam pomóc, więc bez żalu zdecydowałam się oddać je małym pacjentom szpitala. Cieszę się ,że mogłam to zrobić dla jakiegoś potrzebującego dziecka ,do którego ta peruka trafi. Uważam, że dzieci walczące o życie to mali bohaterowie i zasługują na szacunek i pomoc. Ja pomogłam, tak jak umiałam i potrafiłam. Dla darczyńców takich jak ja, jest to również okazja do zmiany wizerunku. Z przyjemnością w przyszłości oddam kolejny kawałek siebie, bo przecież włosy szybko rosną :) Warto czynić dobro, nawet takim małym gestem - do czego wszystkich gorąco namawiam:)

 

Ula Grobelna 2ft

 

 

 

Więcej: AKCJA "W MIKOŁAJKI PODARUJ KAWAŁEK SIEBIE"

Tydzień Filmu Niemieckiego na Uniwersytecie Rzeszowskim

15-12-2016 

 

Dnia 14.12.2016r klasa 4bt pod opieką pani Doroty Kustry uczestniczyła w projekcji filmu „Hologram dla króla” w ramach Tygodnia Filmu Niemieckiego na Uniwersytecie Rzeszowskim.

To film w reżyserii Toma Tykwera, w którym Tom Hanks (Alan Clay) jako amerykański biznesmen udaje się do Arabii Saudyjskiej, aby sfinalizować ważny interes. Powodzenie umowy z Saudyjczykami to jego ostatnia szansa na powrót do pracy. W gorączkowych próbach opanowania sytuacji pomaga mu Yousef, jego kierowca, przewodnik i powiernik. Wkrótce pojawia się też piękna pani doktor, Zahra, która go zafascynuje .

Lekki i dowcipny, oparty na bestsellerowej książce Dave’a Eggersa, film Tykwera pokazuje w niekonwencjonalny sposób zderzenie przedstawiciela zachodniej kultury z egzotycznym i obcym światem Bliskiego Wschodu. Clay bez żalu porzuca dotychczasowe życie i poddaje się urokowi orientu.

Po projekcji filmu odbyła się prezentacja książki pani Ewy Fiuk Obrazo-światy, dźwięko-przestrzenie. Kino Toma Tykwera i spotkanie z jej autorką.

Ewa Fiuk jest filmoznawczynią i germanistką, autorką wielu prac na temat niemieckiego kina. W swojej pracy podejmuje próbą rozpoznania i opisu Tykwerowskiej idei kina, w tym charakterystycznego dla tego twórcy języka filmu.

Tom Tykwer to reżyser lub współreżyser takich filmów jak „ Biegnij Lola biegnij”, „Trzy”, „Wojownik”, „Pachnidło”, „Niebo”, czy „Atlas chmur”.

Warto było obejrzeć ten film, spotkać się ze współczesnym niemieckim kinem i jego twórcami.

 

Autor: Konrad Rusin kl.4bt

 

Wyjście do Banku NBP

15-12-2016 

 

W dniu 5 grudnia klasa 2ct wraz z panią Ewą Wojakowska i panią Joanną Cichoń odwiedziła Oddział NBP w Rzeszowie, mieszczący się przy ul. 3 maja.

Podczas wycieczki poznaliśmy krótką historię polskiego złotego oraz dawne i obecne rodzaje bankowości w Polsce i na świecie. Uczestniczyliśmy w krótkim szkoleniu, jak rozpoznawać fałszywe pieniądze, między innymi pod światłem ultrafioletowym. Mieliśmy też okazję sprawdzić autentyczność  innych dokumentów np: dowodu rejestracyjnego czy biletu MPK. Nasz kolega z klasy Dominik Grochmal wygrał brykiet z pieniędzmi o wartości 175 tysięcy - niestety, to tylko brykiet:( W banku oglądaliśmy również wystawę pamiątkowych monet wykonanych na cześć Józefa Piłsudskiego. Pod koniec wycieczki okazało się, że mamy również okazję wymienić sobie nasze "drobne" na kolekcjonerskie monety o różnych wzorach.

 

Mateusz Buda 2ct

 

Wojewódzkie rozgrywki w szachach drużynowych

13-12-2016 

7 grudnia 2016 roku w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Brzozowie odbyły się wojewódzkie rozgrywki w szachach drużynowych.

Po eliminacjach powiatowych i rejonowych w finale wystartowało 12 zespołów. Zespół Szkół Mechanicznych w Rzeszowie reprezentowała drużyna w składzie: Urszula Jakubowska z klasy I mt, Dawid Szewczyk, Damian Burek i Sebastian Miazga z klasy IV mt. Turniej był bardzo wyrównany, a liderzy tabeli zmieniali się prawie po każdej rundzie. Ostatecznie po 11 rundach drużyna naszej szkoły zajęła 3 miejsce na szczeblu wojewódzkim.

Opiekunem była pani Agnieszka Buć.

 

Szczegółowe wyniki: http://www.chessarbiter.com/turnieje/2016/tdr_6821/index.html?l=pl

 

Urszula Jakubowska 1 mt

 

 

 

 

Więcej: Wojewódzkie rozgrywki w szachach drużynowych

Akcja Amnesty International z okazji Dnia Praw Człowieka

13-12-2016 

Dnia 9 grudnia klasa 3dt pod opieką pani Ewy Wojakowskiej wybrała się do I LO, aby napisać listy w obronie osób, które zostały pozbawione wolności przez niesłuszne oskarżenia. Inicjatywa ta była częścią ogólnoświatowej akcji organizowanej przez Amnesty International z okazji obchodów Dnia Praw Człowieka. Napisaliśmy kilkanaście listów. Był to wyraz naszej solidarności z ludźmi prześladowanymi na całym świecie. Nas to nic nie kosztuje, a ludziom uwięzionym może pomóc.

 

Dominik Rusin 3dt

 

 

 

Wycieczka do Polskich Zakładów Lotniczych w Mielcu

12-12-2016 

 

Dnia 21 listopada 2016r. kl. II bt wraz z opiekunami p. Mariuszem Kisiel i p. Agnieszką Buć odwiedziła Polskie Zakłady Lotnicze w Mielcu.
W trakcie wycieczki zapoznano nas z liniami produkcyjnym najbardziej znanych wytworów PZL Mielec tzn.: śmigłowców S-70i Black Hawk oraz samolotu M28.
Oprowadzono nas po halach montażowych i produkcyjnych. Zaznajomiono nas z produkcja drobnych części oraz montażem maszyn bojowych Black Hawk i M28.
Ponadto przedstawiono nam historię zakładów lotniczych, min. produkcji legendarnego bombowca PZL-37 "Łoś" i myśliwca PZL 11 oraz różnych typów samolotów rolniczych. Wycieczka była okazją do zapoznania się z historią i współczesnością jednego z najstarszych  zakładów lotniczych w Polsce.

 

Biznes Klasa

09-12-2016 

Konkurs Biznes Klasa, zorganizowany przez Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie, miał za zadanie wyłonić tandem: pracodawca-szkoła zawodowa, który najlepiej współpracuje w przygotowywaniu uczniów do zawodu.

Laureatem została firma Pratt& Whitney Rzeszów, która współpracuje z Zespołem Szkół Mechanicznych oraz Centrum Kształcenia Praktycznego. Pratt& Whitney objął patronatem jedną z klas Zespołu Szkół Mechanicznych. Przekazuje sprzęt placówkom, organizuje praktyki zawodowe na swoich liniach produkcyjnych, szkoli nauczycieli oraz uczniów w nowoczesnych technologiach, współpracuje przy tworzeniu programów w zawodach technik mechanik i technik mechatronik.

"Przykłady dobrej współpracy pojawiają się tam, gdzie u obu stron - tak osób decyzyjnych w firmach, jak i dyrektorów szkół - pojawia się świadomość korzyści współpracy. Zyskują wszyscy: szkoła - oferując atrakcyjny program i perspektywę zatrudnienia, pracodawca - oczekujący potrzebnych mu kwalifikacji u absolwentów, wreszcie sami uczniowie, którzy kształcą się na specjalistów w swoim zawodzie" - mówił Tomasz Czop, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie. 

 

 

 

Valid XHTML 1.0 Transitional Poprawny CSS!