"I TY MOŻESZ MIEĆ CZERWONĄ CZAPKĘ"

03-12-2018 

 

Uprzejmie informujemy, że rusza X edycja Akcji Mikołajkowej pt.: "I TY MOŻESZ MIEĆ CZERWONĄ CZAPKĘ" organizowanej przez Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci i VI Liceum Ogólnokształcące.

Zbiórka pieniędzy do puszek na rzecz dzieci nieuleczalnie chorych i ich rodzin odbędzie się DNIA 4 GRUDNIA 2018 r. (WTOREK) NA 4 GODZINIE LEKCYJNEJ (10:30).

Zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału w akcji, co zaowocuje uśmiechem na twarzach małych pacjentów.

Nauczycieli uczących w tym czasie prosimy o umożliwienie wejścia do sali lekcyjnych wolontariuszom z VI Liceum Ogólnokształcącego.

 

Pedagodzy szkolni: Edyta Dragulska, Iwona Adamiec - Zielińska

Finał akcji #KOMÓRKOMANIA

03-12-2018 

W ramach drugiej już akcji #KOMÓRKOMANIA w dniu 29 listopada b.r. w Zespole Szkół Mechanicznych do bazy Fundacji DKMS zarejestrowało się 16 nowych potencjalnych Dawców krwiotwórczych komórek macierzystych.

 

Wszystkim zarejestrowanym dziękujemy za zainteresowanie, wolontariuszkom z klasy 4 ft za sprawne przeprowadzenie akcji!

 

 

 

 

 

 

Więcej: Finał akcji #KOMÓRKOMANIA

Wyznaczamy swoje drogi rozwoju

30-11-2018 

Podobny obraz

30 listopada 2018 r. w auli szkoły odbyło się spotkanie młodzieży z Panią Anetą Czarniecką i Panem Wojciechem Jaślarem- Doradcą Regionalnym Województwa Podkarpackiego, Zespół Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji. 

Postęp techniczny i idące za nim dynamiczne zmiany na polskim rynku pracy sprawiają, że zarówno pracownicy jak i pracodawcy powinni wykazywać się dużą elastycznością - gotowością do podejmowania wyzwań oraz umiejętnością dostosowania się do wymagań rynku. Dlatego też, aby uniknąć zawodowej stagnacji czy nawet wykluczenia z rynku, pracownicy zdobywają nowe kwalifikacje potwierdzone dyplomem czy certyfikatem. Pracodawcy natomiast, inwestując w rozwój swoich firm, stawiają na kompetentną kadrę.

 

Zgodnie z informacjami przedstawionymi przez prelegentów, "rozwiązania, które wprowadza Zintegrowany System Kwalifikacji (ZSK), to odpowiedź na zmiany zachodzące na rynku pracy i w gospodarce. Jak wskazują doświadczenia innych krajów europejskich, dzięki wprowadzeniu systemu opartego na ramie kwalifikacji wzrośnie liczba osób zainteresowanych formalnym uznawaniem kompetencji i podnoszeniem kwalifikacji, co wpłynie nie tylko na sytuację zawodową ludzi, lecz także na ich poczucie bezpieczeństwa na rynku pracy. 

W Polsce kwalifikacje nadawane są w systemach oświaty i szkolnictwa wyższego, ale także przez stowarzyszenia i organizacje branżowe, funkcjonujące na podstawie różnych przepisów. Niektóre z kwalifikacji nadawanych poza systemami oświaty i szkolnictwa wyższego odpowiadają wysokim standardom jakości, ale nie wszystkie.

Dla poszukujących pracy poza własnym krajem, jak i dla pracodawców zatrudniających obcokrajowców, możliwość bardziej obiektywnego porównania dyplomów wydawanych w różnych krajach jest sprawą kluczową. Polacy pracujący w innych krajach często są zatrudniani poniżej swojej wiedzy i umiejętności. Powodem jest to, że poza granicami naszego kraju nie bardzo wiadomo, jaki poziom Polskiej Ramy Kwalifikacji przypisano kwalifikacji. Możliwość sprawdzenia poziomu kwalifikacji powinna sprawić np. to, że Polak pracujący np. w Irlandii będzie zarabiał tyle samo co Irlandczyk z takimi samymi kompetencjami.

Prace nad nowym systemem prowadzone były pod kierunkiem Ministra Edukacji Narodowej, który nadzorował i koordynował cały obszar zmian w systemie kwalifikacji.
Prace nad Zintegrowanym Systemem Kwalifikacji w Polsce prowadzone były w stałej współpracy z partnerami społecznymi. Byli to przedstawiciele pracodawców, związków zawodowych, organizacji branżowych, organizacji pozarządowych, instytucji edukacyjnych i naukowo-badawczych, firm szkoleniowych. Ich opinie miały istotny wpływ na kształt wielu rozwiązań w ZSK. 

Zintegrowany system kwalifikacji dotyczy tych, którzy chcą się uczyć i rozwijać przez całe życie, a także pokoleń, które dopiero przygotowują się do wejścia na rynek pracy. W zintegrowanym systemie większego znaczenia nabierają konkretne efekty uczenia się, czyli to, co wiemy, jakie umiejętności i kompetencje posiadamy oraz jak potrafimy je wykorzystać w życiu zawodowym i społecznym".

 

Organizator spotkania: Daniel Prokopik

SalaA

 

 

we wont1

KONKURS WIEDZY O PRAWIE PRACY

29-11-2018 

 

patronat MEN

 
 
W bieżącym roku szkolnym, nasza szkoła przystąpiła do realizacji programu edukacyjnego pn. „Kultura bezpieczeństwa”, organizowanego przez Państwową Inspekcję Pracy. W związku z tym, mam przyjemność zaprosić uczniów naszej szkoły do konkursu wiedzy o prawie pracy i bhp pn. „Poznaj swoje prawa w pracy”, który odbędzie się  12 grudnia 2018r.
 
Konkurs jest formą popularyzacji bezpieczeństwa i znajomości prawa pracy.

Celem konkursu jest promocja proaktywnych postaw i osiągnięć uczniów szkół ponadgimnazjalnych w zakresie wiedzy o bhp i prawie pracy a także upowszechnianie idei kultury bezpieczeństwa oraz wagi dbałości o jakość stanowisk pracy i bezpieczeństwa pracy.

 

Wszystkich chętnych którzy chcą uczestniczyć w szkolnych eliminacjach konkursu wiedzy o prawie pracy proszę o dokonanie zgłoszenia w nieprzekraczalnym terminie do 7 grudnia 2018 r. u nauczyciela bhp Pana Daniela Prokopika. Wszyscy zgłoszeni otrzymają podręcznik oraz bazę pytań testowych. Test etapu szkolnego składa się z 25 pytań.

 

Dwóch zwycięzców eliminacji szkolnych, weźmie udział w etapie regionalnym organizowanym przez Okręgowy Inspektorat Pracy w Rzeszowie, który przeprowadzony zostanie do 10 marca 2019 r.

Jest o co powalczyć ponieważ główne nagrody przekraczają wartość 2000 zł.

 

Serdecznie zapraszam.

 

Konkurs BHP logo

Wyniki Konkursu Ortograficznego z języka angielskiego

29-11-2018 

 

Z przyjemnością informujemy, że w Konkursie Ortograficznym z Języka Angielskiego na podium uplasowały się następujące osoby:

 • I miejsce -  Michał Skowron 3 mt
 • II miejsce - Hubert Filip 3 mt
 • III miejsce - Jakub Duda 2 mst

Gratulujemy i zapraszamy po odbiór nagród ufundowanych przez wydawnictwo Pearson podczas najbliższej uroczystości szkolnej.

Prace pozostają do wglądu w sali 26.

Dziękujemy za współpracę i zapraszamy do kolejnej edycji konkursu.

 

M. Bardzik
S. Łoboda

Szachiści na Podkarpackim Finale Wojewódzkiej Licealiady

29-11-2018 

Przypominamy, że nasi Szachiści w tym roku osiągnęli wicemistrzostwo powiatu, wicemistrzostwo rejonu (Leżajsk) i uzyskali awans do Finału Wojewódzkiego w Mielcu.

Udział w zawodach brało 12 najlepszych drużyn z Województwa a nasi Reprezentanci Królewskiej Gry zajęli VI miejsce.

 

Skład reprezentacji:

 • Urszula Jakubowska
 • Michał Czubat
 • Krystian Piersiak
 • Marek Warzocha

Serdecznie gratulujemy

 


 

 

 

Więcej: Szachiści na Podkarpackim Finale Wojewódzkiej Licealiady

Sukces Macieja Majewskiego

29-11-2018 

W poniedziałek tj. 26.11. w naszej szkole odbył się konkurs prawniczy, w którym uczeń Maciej Majewski z klasy 1bt zajął II miejsce. Pomysłodawcą konkursu była Fundacja "Pasieka", która realizowała w szkole projekt - program psychoedukacyjny z zakresu narkomanii. Oprócz Maćka naszą szkołę reprezentowała Joanna Niemiec z 1ft i Maksymilian Rzepka z 1lt.

W konkursie uczestniczyły szkoły: Zespół Szkół Samochodowych, Zespół Szkół Energetycznych, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 3 im. S. Wyspiańskiego, Liceum Ogólnokształcące Mistrzostwa Sportowego Resovia.

Maciek jako nagrodę otrzymał dobrej klasy „ smartwatch”, pozostali uczestnicy – upominki elektroniczne. Do konkursu przygotowywała uczniów Pani Ewa Wojakowska.

 

Gratulujemy sukcesu!

 


 

Więcej: Sukces Macieja Majewskiego

KONKURS CZYTANIA LITERATURY NIEMIECKOJĘZYCZNEJ

27-11-2018 

Serdecznie zapraszamy do udziału w II edycji konkursu czytania literatury niemieckojęzycznej, który odbędzie się 11.12.2018 r. o godz. 8:50.

 

Celem konkursu jest promowanie tej bogatej literatury i kształcenie umiejętności czytania w języku niemieckim. Zadanie każdego z uczestników będzie polegało na przeczytaniu 15 -20 wersów dowolnego tekstu w języku niemieckim.

 

 

 

 

Komisja konkursowa będzie oceniać uczniów według następujących kryteriów:

 • poprawna wymowa i intonacja
 • płynność i tempo czytania
 • ogólne wrażenie artystyczne

Prosimy o zgłaszanie chęci udziału w konkursie u nauczycieli języka niemieckiego.

 

Serdecznie zapraszamy.

Moda lat 50. i 60.

27-11-2018 

Zajęcia w pracowni fryzjerskiej to nie tylko nauka technik pracy z włosami, ale też ciekawe i zabawne tworzenie Total Look.

Uczennice klasy 3 ft zainspirowane modą i charakterystycznymi elementami uczesania typowymi dla stylu Pin-Up Girl przejrzały szafy swych babć i przygotowały się do zajęć. Typowe dla tego stylu sukienki w grochy, apaszki, trampki i charakterystyczne rulony „rollsy” określały ten styl. Zabawna lekcja została uwieczniona na pozowanych zdjęciach.

 

 

 

 

GÓRA GROSZA 2018

27-11-2018 

 

Wolontariat Szkolny zaprasza do akcji GÓRA GROSZA. W dniach 3 - 7 grudnia 2018 r. na przerwach wolontariusze będą przechodzić z puszkami, z prośbą o wsparcie. Ponadto grosze można wrzucać do słoika w sali 33 i do pojemnika na parterze do 20 grudnia 2018. Celem akcji Góra Grosza jest zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną. Środki zostaną przeznaczone na tworzenie takich programów, które pozwolą maluchom wrócić do domu lub umożliwią umieszczenie w warunkach zbliżonych do domu rodzinnego. Zbieramy nominały od 1 gr do 5 gr.

Wierzymy, że i Ty przyłączysz się do akcji! Każda drobna moneta może pomóc Twojemu koledze lub koleżance.

 

Wolontariat Szkolny

„Łączy nas krew, która ratuje życie”

22-11-2018 

Naszą szkołę od dawna cechuje kilka ważnych wartości. Jedną z nich jest wrażliwość na potrzeby innych. Tradycją w ZSM stało się organizowanie zbiórek krwi.

W dniu 15.11.2018r. w akcji wzięło udział 56 osób. "Każda kropla jest na wagę złota" - krwi nie da się wyprodukować, więc każdy dawca wart jest więcej niż największa sztabka najdroższego kruszcu. Rekordzistą była 3 lt, z tej klasy krew oddało aż 10 osób.

Każdy z dawców otrzymał "doładowanie"' w postaci pudełeczka z energetycznymi czekoladami. "Łączy nas krew, która ratuje życie".

 


 

 


 

 

 

 

#KOMÓRKOMANIA - Dzień Dawcy Szpiku

22-11-2018 

 

Zapraszamy do wzięcia udziału w akcji #KOMÓRKOMANIA!

 

Akcja #KOMÓRKOMANIA to nie moda na lepszy model telefonu, to moda na uratowanie komuś życia za pomocą komórek. Nie tych, które nosi się w kieszeni – tych, które nosi się w swoim ciele.

Celem projektu jest przeprowadzenie akcji edukacyjno-informacyjnej na temat idei dawstwa szpiku kostnego oraz umożliwienie rejestracji jako potencjalny Dawca szpiku kostnego osobom, które podejmą świadomą decyzję o takiej rejestracji. Inicjatorem akcji rejestracji potencjalnych Dawców jest Fundacja DKMS.

Projekt jest kierowany do pełnoletnich uczniów Zespołu Szkół Mechanicznych, ich rodziców oraz pracowników szkoły.

Sprawdź czy możesz zostać dawcą https://www.dkms.pl/pl/faq

 

Zarejestruj się jako dawca szpiku w dniu 29.11.2018 (czwartek) w godzinach 9-11 w auli ZSM.

 

Zapraszamy!

 

Koordynacja akcji:

M. Bardzik, A. Uchman

Szkolny konkurs recytatorski poezji patriotycznej „Nasza Niepodległa”

21-11-2018 

Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie recytatorskim zorganizowanym z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Zadaniem uczestników jest zaprezentowanie recytacji dwóch wybranych przez siebie utworów o tematyce patriotycznej. Konkurs odbędzie się w drugiej połowie grudnia.

 

Serdecznie zapraszamy.

 

Zgłoszenia przyjmują panie: Kinga Lizak, Agnieszka Kapłon, Agata Pawlak.

 


Wybory do Samorządu Uczniowskiego

21-11-2018 

 

Jeśli jesteś kreatywny, nie lubisz nudy, masz mnóstwo pomysłów. Chcesz pomóc nam uatrakcyjniać szkolne życie w Mechaniku, zgłoś się i zostań członkiem Samorządu Uczniowskiego.

Przygotuj krótki filmik o sobie lub wymyśl inna formę autoprezentacji i przyjdź z tym do nas albo naszego opiekuna p. Joanny Cichoń do 20 grudnia 2018 r.

 

Samorząd Uczniowski

ADAM MICAŁ MISTRZEM POLSKI TOBIKART 2018

21-11-2018 

Adam Micał uczeń klasy 1 lt 

Zespołu Szkół Mechanicznych

 

MISTRZEM POLSKI TOBIKART 2018

 

w kartingu halowym w kategorii Junior i Senior !

 

 

 

 

BMW dla Adama Micała,

fascynująca walka o samochód we Wrocławiu

 

W niedzielę 11 listopada br zakończył się tegoroczny cykl Mistrzostw Polski Tobikart w kartingu halowym rozgrywany na Wrocławskim Racing Center. Oprócz tytułów MISTRZOWSKICH kierowcy walczyli o nagrodę główną dla najlepszego zawodnika imprezy – BMW 316 !

 

 

Samochodem odjechał z Wrocławia do Rzeszowa Adam Micał, który wygrał emocjonujący wyścig Last Man Standig.

 

Adam uzyskał w 3 rundach cyklu Mistrzostw Polski Tobikart 2018 rozgrywanych na torze WRC kilka tytułów i wyjechał z wieloma trofeami które zasiliły już i tak sporą dotychczasową kolekcję zawodnika.

Na tytuł MISTRZA POLSKI TOBIKART 2018 w kartingu halowym, który uzyskał Adam w dwóch kategoriach: Junior (60kg) i Senior (80kg) złożyły się:

 1.  Mistrz Dolnego Śląska w kartingu halowym 2018 – kategoria: Junior (obronił tytuł z 2017)
 2. Wice Mistrz Dolnego Śląska w kartingu halowym 2018 – kategoria: Senior

  https://polskikarting.pl/2018/07/04/mistrzostwa-polski-tobikart-nowy-cykl-halowy/


 3. Puchar ŚLĘZY – I miejsce w kategorii Junior
 4. Puchar ŚLĘŻY – I miejsce w kategorii Senior

  https://polskikarting.pl/2018/09/28/puchar-slezy-po-raz-pierwszy-mical-i-kolodziej-zwyciezcami/
 5. STAG Karting Masters – I miejsce w kategorii Junior
 6. STAG Karting Masters – I miejsce w kategorii Senior

Adam ściga się również w kartingu wyczynowym i jako jedyny licencjonowany kierowca z Podkarpacia uczestniczył w Mistrzostwach Świata ROK CUP 2017 – LONATO we Włoszech.

Jako debiutant na zawodach odniósł sukces gdyż włoski team zaproponował mu testy na F-4.

 

 

 

 

 

 

"Wybierz biało – czerwoną"

21-11-2018 

W dniu 9.11. 2018 r. w ramach obchodów 100-lecia niepodległości klasa 1 mst pod opieką pani Ewy Wojakowskiej wybrała się do Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Dąbrowskiego w Rzeszowie, aby uczestniczyć w konkursie „Wybierz biało – czerwoną”. Najpierw zwiedzaliśmy wystawę tematyczną związaną ze świętem niepodległości, potem zaś rozwiązywaliśmy krzyżówki i rebusy. Następnie losowaliśmy róże białe lub czerwone, do których dołączone były pytania. Prawidłowa odpowiedź była kluczem do   nagród, które były ukryte w różnych miejscach biblioteki. Wśród nagród można było wylosować bony do Empiku w wysokości 20 zł, różne gadżety z motywem Rzeszowa, napoje i słodycze. Na koniec zostaliśmy oprowadzeni po budynku biblioteki. Po zakończeniu wróciliśmy do szkoły, aby razem z innymi klasami odśpiewać hymn Polski o godzinie 11:11.

 

Bartosz Dryja 1 mst

 


 

Więcej: "Wybierz biało – czerwoną"

WYNIKI KONKURSU NA NAJŁADNIEJSZĄ DEKORACJĘ SALI Z OKAZJI 100-LECIA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

21-11-2018 

 

W dniu 13.11.2018 r. został rozstrzygnięty KONKURS NA NAJŁADNIEJSZĄ DEKORACJĘ SALI.

 

Jury oceniło:

 • liczbę elementów nawiązujących do 100 rocznicy odzyskania niepodległości,
 • pomysłowość,
 • estetykę wykonania.

W każdej kategorii przyznane zostały punkty od 1 do 10.

 

Sale, które otrzymały największą liczbę punktów to:

 • I miejsce  –  sala 37
 • II miejsce  –  sala 11
 • III miejsce  -  sala 22

Uczniowie dekorujący zwycięską salę (uczennice klasy 1 ft) w nagrodę otrzymują dzień bez pytania.
Gratulujemy zwycięzcom, a wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie dziękujemy za udział.

 

ORGANIZATORZY

Seminarium kontaktowe eTwinning

19-11-2018 

W dniach 8-10.11 w Hanowerze odbyło się seminarium kontaktowe eTwinning  dla nauczycieli szkół zawodowych pt. "Spain, Poland and Germany- uniting aspects".

W wydarzeniu współorganizowanym przez narodowe agencje Erasmus+ oraz Ministerstwo Edukacji Dolnej Saksonii wzięło udział 22 nauczycieli z Hiszpanii, Polski i Niemiec.

Zespół Szkół Mechanicznych reprezentowany był przez p. Magdalenę Bardzik- nauczycielkę j. angielskiego. Podczas seminarium rozpoczęto projekt współpracy ze szkołami z Hiszpanii i Niemiec w zakresie robotyki dla klas o profilu technik mechatronik. Jest to już drugi projekt eTwinning realizowany w ZSM- we wrześniu b.r. rozpoczęto projekt pt. Aeronautics- an amazing world! przeznaczony dla klas o profilu technik awionik.

 

 

 

 

 

 

Więcej: Seminarium kontaktowe eTwinning

W MIKOŁAJKI PODARUJ KAWAŁEK SIEBIE

19-11-2018 

Jako oficjalni Partnerzy Fundacji poszukujemy osób, które chętnie przekażą swoje długie włosy dla Fundacji WeGirls .

Jeśli chcesz pomagać innym,a masz długie włosy, zgłoś się do pracowni fryzjerskiej Zespołu Szkół Mechanicznych w Rzeszowie, celem skonsultowania zabiegu.

 

Trzecia edycja akcji - konsultacje i zbiórka włosów będą trwały w dniach 1-20 grudnia 2018 r.

 

Fundacja Przyjaźni WeGirls działa prężnie już od kilku lat. Dzięki darczyńcom zbieramy włosy, a dzięki naszemu partnerowi – firmie Rokoko – dostarczamy peruki, uzyskiwane w toku całkowicie bezpłatnej  produkcji. Zaangażowanie firmy Rokoko, praca całego zespołu oraz woluntariuszy pozwala nam przekazywać darmowe peruki dzieciom, które ich potrzebują.Wiele dzieci, które już straciły nadzieję, odzyskało uśmiech i pewność siebie dzięki efektywnej zbiórce włosów i perukom dobranym na miarę.

Jeśli Twoje włosy mają minimalną długość w kucyku 25 cm i są zdrowe, masz szansę na przekazanie ich fundacji za pośrednictwem Technikum Usług Fryzjerskich w Zespole Szkół Mechanicznych w Rzeszowie.

Ten dar, to również szansa na zmianę wizerunku,którego dokona młodzież w pracowni fryzjerskiej ZSM. Wypełniając ankietę jako darczyńca, listownie otrzymasz oficjalne imienne podziękowanie od fundacji WeGirls.

 

Więcej informacji znajdziesz na stronie: www.wegirls.pl

 

JEŚLI CHCESZ POMÓC SKONTAKTUJ SIĘ Z SEKRETARIATEM
ZESPOŁU SZKÓŁ MECHANICZNYCH w RZESZOWIE
POD NUMEREM TELEFONU 17 748 22 50

Udział pocztu sztandarowego szkoły w uroczystych obchodach Święta Niepodległości

19-11-2018 

W przeddzień obchodów Święta Niepodległości poczet sztandarowy szkoły w składzie: Patrycja Jarosz 2mst, Arkadiusz Cichoń 2mst, Patryk Kozek 1mst brał udział w "Nocy Pamięci". O godz. 19.30 na Rzeszowskim Rynku przy pomniku T. Kościuszki zostały złożone wieńce, wiązanki kwiatów, zapalono  znicze, wspólnie odśpiewano hymn, odbył się też Apel Pamięci i oddana została salwa honorowa. W wielu miejscach pamięci w Rzeszowie wystawione zostały posterunki honorowe, upamiętniające bohaterów, którzy walczyli o niepodległość.

11listopada odbyły się wojewódzkie uroczystości z okazji 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Brał w nim udział poczet sztandarowy szkoły w składzie: Dominika Giera 2ft, Paulina Polańska 2ft, Rafał Nadłonek 2mst.

Rozpoczęły się one Mszą Świętą w Kościele Farnym. Następnie uczestnicy przemaszerowali pod pomnik płk. Leopolda Lisa-Kuli, gdzie odśpiewano wspólnie hymn i podniesiono flagę państwową. Po wystąpieniach władz województwa, odbył się Apel Pamięci i salwa honorowa. Podczas uroczystości po raz pierwszy zabrzmiał Dzwon Niepodległości. Opiekę nad pocztem w tych wydarzeniach sprawowała pani Ewa Wojakowska.

 

 

 

 

Więcej: Udział pocztu sztandarowego szkoły w uroczystych obchodach Święta Niepodległości

Biało - Czerwony ZSM

19-11-2018 

W dniu 8 listopada w naszej szkole odbyła się akcja "Biało - Czerwony ZSM", w której udział wzięły klasy:

 • 1at, 1bt, 1act, 1ct, 1ft, 1 lt, 1 mst
 • 2at, 2ct, 2 dt, 2 ft, 2lt, 2mst
 • 3bt, 3ct, 3 ft, 3lt, 3mt
 • 4ct, 4 ft, 4 lt

W akcję włączyli się także nauczyciele i Dyrekcja szkoły.

Wszystkim serdecznie dziękujemy za liczny udział w przedsięwzięciu, zaangażowanie i pragniemy poinformować, że najpiękniejszą flagę utworzyła klasa 2 lt. Gratulujemy!

Akcja była okazją do włączenia się w obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości.

 


 

 

 

 

 

 

 

Więcej: Biało - Czerwony ZSM

Rozstrzygnięcie Szkolnego Konkursu Znajomości Języka Angielskiego "English is Easy!"

19-11-2018 

W dniu 07.11.2018 r. w naszej szkole odbył się Konkurs Znajomości Języka Angielskiego "English is Easy". W konkursie wzięło udział 24 uczniów z klas: Ict, Imst, Ift, IIat, IImst, IIImt, IIIft, IIIat, IVct.

 

Test składał się z pięciu zadań: uzupełnianie luk, słowotwórstwo, słownictwo - „wisielec,” test wyboru oraz parafraza zdań na poziomie średniozaawansowanym (B1/B2).

 

Laureatami konkursu zostali:

- Patryk Paśko z  klasy I mst – miejsce I

- Michał Skowron z klasy III mt – miejsce II 

- Sebastian Piekiełek z klasy IV ct i Maksymilian Pilch z klasy Ict – miejsce III

 

 

 

Wyróżnienia:

- Krzysztof Więckowicz z klasy IV ct

- Weronika Rajewska z klasy III ft

- Jakub Duda z klasy II mst

 

Pragniemy podziękować sponsorom nagród:

Szkole Języków Obcych Professional English School, która ufundowała nagrodę główną – roczny kurs języka angielskiego Wydawnictwu PEARSON oraz wszystkim uczestnikom konkursu za udział.

 

Dorota Łagowska i Dagmara Kotowicz - organizatorzy konkursu

"Śladami Niepodległości"

15-11-2018 

Film został nakręcony podczas zorganizowanej w dniach 4-5 października 2018 wycieczki "Śladami Niepodległości". Wycieczka była elementem szkolnych przygotowań do obchodów Jubileuszu 100-lecia Niepodległości Polski, zaś uczestniczyli w niej uczniowie klas: 1ft, 1ht, 1lt i 1mst oraz 3mt. Podczas jej trwania uczestnicy odwiedzili Muzeum Bitwy Gorlickiej w Gorlicach, Muzeum Ignacego Jana Paderewskiego w Kąśnej Dolnej, Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach, Sanktuarium Józefa Piłsudskiego w Kielcach i Muzeum Czynu Niepodległościowego w Krakowie. Opiekunami podczas wyjazdu byli: Wojciech Kubala, Alicja Bartyzel i Edyta Dragulska.

 

 

 

 

 

Informacja dla tegorocznych absolwentów klas w zawodzie technik mechanik lotniczy i technik awionik

13-11-2018 

Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie, w 2019 r rozpoczyna realizację projektu w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, działania 3.1. Kompetencje w szkolnictwie wyższym - pt. "Przygotowanie studentów specjalności inżynieria lotnicza i awionika do podjęcia pierwszej pracy w branży lotniczej".

 

Projekt adresowany jest do tegorocznych absolwentów klas w zawodzie technik mechanik lotniczy i technik awionik.

 

Informacje na temat projektu >> pobierz

 

Ciekawa lekcja historii

13-11-2018 

W dniu 5.11.2018 r. klasa 3 lt pod opieką pań Ewy Wojakowskiej i Joanny Cichoń wybrała się na spotkanie z panem Maciejem Rędziniakiem do rzeszowskiego Zamku Lubomirskich. Usłyszeliśmy o powstaniu i losach zamku, o jego właścicielach, funkcji i zmieniającym się wyglądzie na przestrzeni lat. Zwiedzaliśmy podziemną część, w której mieszczą się pomieszczenia socjalne i historyczne sądu, pełniące niegdyś rolę cel więziennych. W zamku w latach 1939-44 było więzienie niemieckie, zaś od 1944 roku, komunistyczne. Pomiędzy 1944 a 1956 rokiem komuniści wykonali tam ponad 400 wyroków śmierci. Rolę więzienia zamek pełnił do 1981 r.

Ze spotkania wynieśliśmy sporo informacji na temat historii miasta i regionu, a pan Maciej, który okazał się świetnym mówcą, został zaproszony na spotkanie do Zespołu Szkół Mechanicznych.

 

Oskar Mokwa - klasa 3 lt

 


 

 

 

 

ZNICZE ZEBRANE W ZSM ZAPŁONĘŁY NA CMENTARZU ŁYCZAKOWSKIM WE LWOWIE

13-11-2018 

"Oto 100 lat temu odradzała się po 123 latach niewoli niepodległa Rzeczypospolita. Odradzała się w radości i męce, w pokoju i w boju. Tu, we Lwowie, nie trzeba o tym nikomu przypominać, wystarczy rozejrzeć się po tych szeregach białych krzyży" - powiedział podczas uroczystości na Cmentarzu Obrońców Lwowa, we wschodniej części Cmentarza Łyczakowskiego, konsul generalny RP we Lwowie Rafał Wolski.

Szkolny Wolontariat dziękuję wszystkim nauczycielom i uczniom, którzy włączyli się w zbiórkę zniczy na polski cmentarz we Lwowie. Biało- czerwone znicze zostały przekazane do Telewizji Rzeszów, a potem zawiezione i zapalone 1 listopada na największych i najstarszych nekropoliach - Łyczakowie, Cmentarzu Orląt i Cmentarzu Janowskim.

 

Valid XHTML 1.0 Transitional Poprawny CSS!