JERYCHO

08-10-2010 

W dniach 30.09-07.10. w parafii M.B.Saletyńskiej odbyło się "Jerycho" czyli siedmiodniowe czuwanie. Wzięła w nim udział młodzież działająca w Kole Religijnym oraz m.in. klasy:IIft, IIgt, IIlt, IVft, IVgt. Ponadto kl.IVgt obejrzała wystawę "Wybierz życie".
 

OTRZĘSINY 2010

08-10-2010 

 W dniu 22.09.2010 r. w Zespole Szkół Mechanicznych im. Władysława Andersa w Rzeszowie odbyły się otrzęsiny klas pierwszych, które przygotowali:
kl. II lt oraz Samorząd Szkolny z panią Joanną Cichoń na czele. 

Więcej: OTRZĘSINY 2010

KONKURS WIEDZY O PRYMASIE TYSIĄCLECIA STEFANIE KARDYNALE WYSZYŃSKIM

06-10-2010 

6 października 2010r. obył się Konkurs Wiedzy o Prymasie Tysiąclecia Stefanie Kardynale Wyszyńskim organizowany przez Stowarzyszenie "Civitas Christiana". Idea konkursu to popularyzacja życia i dzieła Prymasa Wyszyńskiego, którego Jan Paweł II określił słowami: "Taki człowiek zdarza się raz na tysiąc lat".

Uczniowie klas maturalnych: Joanna Ząbek i Katarzyna Panek kl. IV gt oraz Krzysztof Nalepa i Patryk Szajna kl. IV kt będą reprezentować naszą Szkołę w finale wojewódzkim, który odbędzie się w Komańczy.

GRATULUJEMY :-)
 

OTRZĘSINY LIVE !

03-10-2010 


Witamy wszystkich na Otrzęsinach!
Prosto z auli szkolnej Zespołu Szkół Mechanicznych.

Komentatorem dzisiejszego spotkania będę "JA". Mam nadzieje, że we właściwy sposób oddam to co działo się tego dnia.

 

NO TO ZACZYNAMY!

     Więcej: OTRZĘSINY LIVE !

Taniec ludowy w innym wydaniu.

01-10-2010 

28-09-2010 

 

Zespół Szkół Mechanicznych w Rzeszowie

ogłasza nabór na bezpłatny

kurs frazeologii lotniczej w języku angielskim

obejmujący:

   

·        40 godzin wykładów

·        60 godzin warsztatów praktycznych

·       120 godzin nauki własnej w oparciu o interaktywne oprogramowanie

 

Kurs zostanie przeprowadzony metodą blended learning polegającą na połączeniu tradycyjnego nauczania języków z wykorzystaniem podręczników oraz technologii e-learningowej.

 

Projekt „Szkoła wysokich lotów – kurs szybowcowy dla młodzieży Zespołu Szkół Mechanicznych” jest realizowany w ramach Działania 9.2 Priorytetu IX Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

 

Więcej..>>>

NOWE MIEJSCA PRACY W DOLINIE LOTNICZEJ

26-09-2010 

Amerykańska Inwestycja na terenie WSK o wartości 114 mln zł. ma być zrealizowana do końca 2015 r. W tej firmie pracę znajdzie 400 osób.
Dzięki poszerzeniu strefy, w Rzeszowie może powstać ponad 2 tysiące nowych miejsc pracy.

 

Czytaj więcej w materiale:
Nowe inwestycje zagraniczne w Dolinie Lotniczej

Elektroniczna deklaracja maturzystów

25-09-2010 

deklarac_1.jpg

Zdający składa deklarację pisemną do dnia 30 września!!!

dotyczącą wyboru:

1. Przedmiotów zdawanych na egzaminie maturalnym z określeniem przedmiotów zdawanych jako obowiązkowe i dodatkowe.

2. Poziomu egzaminu.

3. Tematu z języka polskiegu w części ustnej wybranego z listy tematów.

4. Zgodę na przetwarzanie danych osobowych.

 

Więcej: Elektroniczna deklaracja maturzystów

Z wizytą w Domu Pomocy Społecznej

24-09-2010 

W piątek 17 września uczennice klasy 4 ft zaprezentowały swoje umiejętności z zakresu wykonywania upięć na różne okazje przed pensjonariuszami Domu Pomocy Społecznej dla Kombatantów w Rzeszowie. Ponieważ uczennice bardzo profesjonalnie  podeszły do zadania, zarówno pod względem pomysłowości, jak i staranności, efektem ich pracy były niepowtarzalne fryzury. Pokaz wzbudził wiele radości wśród pensjonariuszy, którzy obejrzeli go z wielkim zainteresowaniem.

 

Spotkanie zakończyło się wspólną rozmową (przy ciasteczkach i kawie), której tematem były między innymi porady fryzjerskie. Wyjście to było dla naszych uczennic nowym doświadczeniem i szansą prezentacji swych umiejętności przed publicznością, zaś dla pensjonariuszy okazało się miłym urozmaiceniem ich codziennej rzeczywistości. Opiekunką grupy i pomysłodawcą pokazu była pani Ewa Tomza.

OTRZĘSINY - GALERIA

22-09-2010 

 


 

Spotkanie na Politechnice Rzeszowskiej

19-09-2010 

10 września nie przeszedł bez echa dla tegorocznych maturzystów technikum mechanicznego. Politechnika Rzeszowska w porozumieniu z Uniwersytetem Rzeszowskim zorganizowała targi promujące rzeszowskie uczelnie, zachęcając młodzież do podjęcia studiów. Owo spotkanie zmobilizowało kilkuset uczniów - maturzystów z niemal wszystkich szkół średnich na terenie miasta Rzeszowa. Rektorzy obu renomowanych rzeszowskich uczelni przedstawili bardzo atrakcyjne kierunki studiów. Młodzież- miejmy nadzieje w przyszłości kwiat polskiej inteligencji z entuzjazmem przyjęła słowa rektorów nagradzając ich gromkimi brawami. Targi zwieńczył skromny poczęstunek, jaki był przewidziany dla uczestników. Miejmy nadzieję, że owo spotkanie pomoże w obraniu właściwej drogi, a dzięki nabytej wiedzy i umiejętnościom pozwoli nam się realizować zawodowo.

Autor: K.Siłka

SKŁAD RADY SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

15-09-2010 

  • Przewodniczący Szkoły - Piotr Pokrzywka - kl. 4 kt       

 

  • Zastępca Przewodniczącego - Katarzyna Kania - kl. 4 ft   

 

Członkowie..>>>

"Wędrówki z europlecakiem"

06-09-2010 

W dniu 4 września o godz. 6:30 grupa ośmiu osób z "podstawówki" szybowcowej udała się wraz z panem dyrektorem Zespołu Szkół Mechanicznych oraz z panem Piotrem Pustelnym do Krosna na lotnisko Aeroklubu Podkarpackiego, aby wziąć udział w reportażu nagrywanym dla TVP 1, w związku z projektem realizowanym przez naszą szkołę. Rzeszowski poranek przywitał nas piękną pogodą, lecz z mijającymi kilometrami było coraz mgliściej i zimniej. Na miejscu widoczność również nie była za duża, również niska temperatura dawała nam się we znaki, jednak wraz z upływem czasu naszym oczom ukazało się lekko zachmurzone niebo. W konsekwencji nic nie przeszkodziło nam w lataniu. Ekipa TVP miała być na miejscu około godz. 10, więc mieliśmy czas na przygotowanie kwadratu, jak  również sprzętu latającego. 
Po  przyjeździe reporterów kilkoro z nas udzieliło wywiadu, później prezentowaliśmy dzień z życia ucznia-pilota szybowcowej „podstawówki”. Każdy z nas wykonał po jednym locie, ponieważ tylko na tyle  pozwolił nam czas. 


Około godziny 19 byliśmy już z powrotem w Rzeszowie.

Był to naprawdę wyczerpujący dzień, lecz bardzo udany ze względu na to, że już wkrótce (17 września o godz. 11: 05) zobaczymy się na ekranie telewizora w programie "Wędrówki z europlecakiem".

 galeria..>>>

Autor: Wojciech Woźnica

SZKOŁA PRZYJAZNA UTALENTOWANYM UCZNIOM

06-09-2010 

 

UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2010/2011

01-09-2010 

 1 września 2010 r. msza św. w kościele MB Saletyńskiej rozpoczęła inaugurację kolejnego roku szkolnego w ZSM.

Po modlitwie nauczyciele i uczniowie udali się do szkoły, gdzie odbyła się druga cześć uroczystości. W auli szkolnej zgromadzili się uczniowie klas pierwszych, którzy zostali serdecznie powitani przez pana dyrektora Mariusza Kapicę. Uczniowie klas wyższych spotkali się w salach lekcyjnych ze swoimi wychowawcami.

Wszystkim nauczycielom i uczniom w rozpoczynającym się roku szkolnym  życzymy samych sukcesów !!!

 

Wychowawcami klas pierwszych zostali:
1lmt – mgr Dorota Kustra

1dt – mgr Urszula Szpuga
1bt -  mgr Barbara Brzęk

1ft – mgr Daniel Prokopik
1gt – mgr Mariola Ustrzycka
1fz – mgr Tomasz Chrapek


W roku szkolnym 2010/2011 pracę w ZSM rozpoczęli:
pan Bogdan Czach  - przedmioty zawodowe lotnicze
ksiądz Rafał Frąckowiak – religia

pani Lidia Przybyłowicz – język polski
pani Kinga Reguła – przedmioty zawodowe fryzjerskie 

 

ZAKOŃCZENIE SZKOLENIA SZYBOWCOWEGO GR II

25-08-2010 

 

Chciałoby się rzec: "to już jest koniec, nie ma już nic", lecz to dopiero koniec początku.

Pierwszy etap w szybowniczej i lotniczej przygody za nami. Po dwóch tygodniach zmagań z różnymi warunkami pogodowymi zakończyliśmy podstawowe szkolenie szybowcowe. Wiele się działo przez ten czas. Były wzloty i upadki...

Więcej...>>>

WYCIECZKA DO BEZMIECHOWEJ

24-08-2010 


 

W poniedziałek 23 sierpnia mocny wiatr pokrzyżował  nasze plany na dalsze latanie. Padł pomysł, by nie marnując cennego czasu, pojechać do Bezmiechowej. Bez chwili wahania wsiedliśmy do czterech samochodów i ruszyliśmy w drogę.  

Z tego odkrytego i wyjątkowego wzniesienia widok przelatujących nad głowami szybowców zapierał dech w piersi. Zrobiliśmy kilka pamiątkowych zdjęć. By zobaczyć jeszcze więcej, weszliśmy na wieżę widokową na budynku Ośrodka Politechniki Rzeszowskiej i podziwialiśmy panoramę całych Bieszczadów. Po obiedzie część grupy została na miejscu, a część pojechała nad piękne Jezioro Solińskie. W godzinach wieczornych powróciliśmy do miejsca stałego zakwaterowania. Chociaż zmęczeni, ale zadowoleni, kolację spożyliśmy w radosnej atmosferze, snując plany na przyszły dzień, który miał przynieść  wiele niespodzianek.   

 

Uczeń pilot: Monika Chmiel

 

 

WIDOKI

18-08-2010 

PO PIERWSZYM TYGODNIU SZKOLENIA GR II W KROŚNIE

18-08-2010 

 

 

 

Pierwszy tydzień dla każdego z nas był pełen wrażeń.  Z każdym lotem doskonaliliśmy ciągle nową dla nas sztukę wznoszenia się ponad ziemią. Powoli przyzwyczajamy się do porannych treningów.

 

 

Przesądny piątek 13 okazał się bardzo pechowy. Podczas przerwy śniadaniowej rozpętała się burza, a po ponownym rozpoczęciu lotów wystąpił problem z liną i to uniemożliwiło dalsze ćwiczenie latania.

Tego dnia już nie mogliśmy się cieszyć chwilami wznoszenia nad krośnieńskim niebem

 

W ostatnią sobotę rozpoczęliśmy ćwiczenie postepowania w sytuacjach awaryjnych. Należało do nich m.in. przerwanie ciągu, awaria przyrządów, hamulców itp.

W sobotę podziwialiśmy również zawody spadochronowe, które odbywały się w naszym aeroklubie.

Po skokach największą z atrakcji były przeloty nad Krosnem zabytkowym dwupłatowcem z 1932 r. – CSS-13.

Wielu z nas ciągle bije rekordy długości dobiegu. Obecnie niezłomnym rekordzistą jest Adam Marut, który wylądował w odległościok.600 m od kwadratu.

 

Pierwszy tydzień lotów zaliczamy do udanych, ponieważ każdy z nas wykonał już połowę lotów szkoleniowych.

 

Mamy nadzieję, że kolejne dni przyniosą nam wiele satysfakcji.


Uczeń pilot Adam Marut

 

 

PIERWSZY DZIEŃ KURSU SZYBOWCOWEGO II GRUPY NA LOTNISKU W KROŚNIE

12-08-2010 

 

W dniu 9 sierpnia podstawowe szkolenie szybowcowe rozpoczęła 2 grupa szkoleniowa ZSM AVIATION TEAM.  Wyjechaliśmy z parkingu przy Lidlu o 8.30. Wszyscy się stawili punktualnie na miejscu.

 

                                                                                                                         więcej..>>>

LASZOWANIE

03-08-2010 

 

 
 
 
  W ostatnią sobotę (31 lipca), po trzech tygodniach zmagań z pogodą dobiegła końca
praktyczna część naszego kursu. Szczególnie w ostatnich dniach u większości uczestników
widać było ożywienie i aktywną pracę w kwadracie.
Po kolacji kierownictwo aeroklubu zorganizowało nam tradycyjne laszowanie po "podstawówce”.
Były zarówno (szczere) słowa podziękowania, jak i (dosłowne) lanie wody.
 
Ten egzamin również zdaliśmy pozytywnie ;)
 
 
 

 
 
 
 
Kolejnych dziesięciu uczniów ZSM może pochwalić się mianem ucznia-pilota
szybowcowego III klasy.
 
Są nimi: 
 
ŁUKASZ SALACH 
 
  KONRAD DUDA
 
WOJCIECH PŁOSZAJ
 
SZYMON KUNYSZ
 
  DAMIAN PIĄTEK
  DANIEL SZYBKO 
 
  MACIEJ KORYL
 
  HUBERT WILK 
 
 
TOMASZ SURMACZ
 
 
  PAWEŁ WILK
 
  
 Autor:  Uczeń pilot Łukasz Salach

 

KURS SZYBOWCOWY

29-07-2010 

Drugi tydzień kursu szybowcowego

29-07-2010 

 

Drugi tydzień naszego szybowania rozpoczął się dość obiecująco. Każdy z nas wykonał kilkanaście lotów. Mogliśmy dalej doskonalić swoje umiejętności. Kolejną atrakcją były loty za samolotem na korkociągi. Mieliśmy przyjemność polatania innym szybowcem – „Puchaczem”. Widok z 1km niejednemu zaparł dech w piersiach. Było to tak niesamowite przeżycie, że zapamiętamy je na długi czas. Ponadto lot trwał około 20 minut, co stanowiło swoisty rekord, ponieważ zwykle jesteśmy w przestworzach przez 4 minuty.

 Już następnego dnia czekały nas nowe wrażenia, instruktorzy sprawdzali jak zachowujemy się w sytuacjach awaryjnych. Każdego z nas starali się zaskoczyć nową "sytuacją podbramkową". Dzięki temu wykazujemy się większym refleksem.

Pod koniec tygodnia dała o sobie znać pogoda, której stan diametralnie się zmienił co uniemożliwiło nam dalsze loty.

Czekając na słońce umilaliśmy sobie czas nadrabiając zaległości kinowe.

 

Autorzy: 

„pilot traktorzysta” Łukasz Salach

„pilot radiotelegrafista” Wojciech Płoszaj

„pilot kucharz” Damian Piątek

„pilot gitarzysta” Konrad Duda

„pilot chronometrażysta” Daniel Szybko

” pilot PDT-ciarz” Hubert Wilk

 

„SPRAGNIENI ŚWIADECTWA” W DĘBOWCU

28-07-2010 

Jak co roku uczniowie naszej Szkoły uczestniczyli w Międzynarodowych Saletyńskich Spotkaniach Młodych w Dębowcu, które odbywały się w dniach 05.07 do 10.07.2010 r. Ponad 2500 młodych ludzi, nie tylko z Polski, przybyło, aby zbliżyć się do Jezusa i Jego oblicza. Niesamowita atmosfera zbliża młodzież, nawet tę najbardziej zbuntowaną, nie radzącą sobie z własnymi problemami.

Pierwszy dzień był dniem organizacyjnym. Pomimo zmęczenia podróżą, na twarzach było wiele łez szczęścia, że po raz kolejny można być w tym miejscu. W drugi dzień, najważniejszy, mieliśmy okazję się wyspowiadać, ale to nie była taka zwyczajna spowiedź. Wyobraźmy sobie, że mamy całą listę rzeczy, które nas „zabijają” od środka i czujemy, że jeśli zaraz nie powiemy o tym bliskiej, zaufanej osobie, wykończymy się. Dębowiec jest jednym z miejsc, gdzie mamy możliwość rozmawiania z księdzem, jak z własnym bratem, który przekazuje cenne rady i uwagi, przy czym może odpuszczać nam grzechów, co zbliża do Boga.

Więcej: „SPRAGNIENI ŚWIADECTWA” W DĘBOWCU

Z DNIA SZYBOWNIKA

25-07-2010 


 

Pełna gotowość na 4: 45 i oczekiwany dzień pełen wrażeń,

który rozpoczynamy od wyhangarowania szybowców, pobrania spadochronów i zasilaczy do radia. Wszyscy zaspani, ale gotowi do latania.

Jak mawiają starzy Indianie "Jak wcześnie wstaniesz to sobie polatasz" 

Po zakończeniu czynności przygotowujących szybowce do lotu ruszamy zwartą grupą na start. Kolumnę prowadzi rodzimej produkcji ciągnik Ursus C-360 w kolorze czerwonym, którego operatorem jest jeden z naszych instruktorów. Wcześniej na start wyruszył Mercedes 190D (rocznik 1989) z przyczepą produkcji WSK Krosno, aby rozłożyć znaki na starcie oraz tzw. "kwadrat". Po przybyciu reszty ekipy na start oczekujemy na wyciągarkę TUR-2B wraz z operatorem. Po przyciągnięciu samochodem liny na start pierwsi zasiadają za stery naszych pięknych szybowców „Puchatek KR-03A”.

Po zajęciu miejsca przez załogę i zaczepieniu liny szybowiec wzbija się w powietrze. Po wylądowaniu "grupa szybkiego reagowania" wyposażona w silne, umięśnione i piękne ciała rusza by zaciągnąć ważący 350 kg szybowiec na start.

Prędkość działania "grupy szybkiego reagowania" wzrasta odwrotnie proporcjonalnie do odległości dyrektora Romana Walczaka od "kwadratu".

Cały cykl powtarza się kilkadziesiąt razy dziennie z przerwami na śniadanie, obiad i kolację. Najbardziej pożądaną posadą i dla wielu nieosiągalną jest funkcja chronometrażysty. Jest to jedyny pracownik umysłowy w całym gronie. Zajmuje się całą "papierologią", która w lotnictwie jest niezbędna.

Po zakończeniu lotów transportujemy szybowce pod hangar (oczywiście pomaga nam w tym nasz czerwony mechaniczny przyjaciel) i zabieramy się za ich mycie. Do wykonania tego zadania otrzymujemy niezbędny, wysokiej jakości sprzęt tj. wiadra, szmaty, woda, proszek "Ajax" oraz uniwersalny i każdemu dobrze znany płyn do mycia naczyń "Ludwik". Po starannym umyciu całej powierzchni szybowców następuje umieszczenie naszych latających maszyn w hangarze.

Po dniu wyczerpującej pracy wszyscy chcą wziąć prysznic. Po orzeźwiającej kąpieli kładziemy się grzecznie do ciepłych łóżek.

Tak wygląda dzień z życia szybownika.

 

Autorzy:

Uczeń pilot: Wojciech Płoszaj

Uczeń pilot: Konrad Duda

Uczeń pilot: Daniel Szybko

Uczeń pilot: Damian Piątek

 

Valid XHTML 1.0 Transitional Poprawny CSS!