OLIMPIADA TEOLOGII KATOLICKIEJ 2019

01-10-2018 

Serdecznie zapraszamy do udziału w tegorocznej edycji Olimpiady Teologii Katolickiej, która w tym toku odbywa się pod hasłem "Święty Jacek – wzór ewangelizacji".

 

Temat nawiązuje do osoby świętego Jacka Odrowąża, pochodzącego z Kamienia Śląskiego, jedynego świętego Polaka przedstawionego na kolumnadzie Berniniego na placu św. Piotra na Watykanie. Głosił Ewangelię wszystkim, wszędzie i na wszelkie sposoby.

 

Etap szkolny odbędzie się 15.11.2018 r.

 

Materiały znajdują się na: www.otk.pl w zakładce Literatura- Etap Szkolny Doc – Pdf

 

Zgłoszenia do 5 listopada 2018 r. przyjmują katecheci: Kinga Lizak, Krzysztof Mazur, ks. Adam Cyran ks. Jakub Pawłowski.

 

Karta jakości mobilności w obszarze kształcenia i szkolenia zawodowego

26-09-2018 

Sz. P.
Mariusz Kapica
Dyrektor
Zespół Szkół Mechanicznych w Rzeszowie
Numer PIC: 948987958

 

Wniosek numer: 2018-1-PL01-KA109-051746

 

Szanowni Państwo,

Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji - Narodowa Agencja Programu Erasmus+ informuje, że została zakończona ocena wniosków o akredytację dla instytucji/konsorcjów, złożonych w programie Erasmus+ w sektorze kształcenia i szkoleń zawodowych w roku 2018.

 

Informujemy, iż Państwa instytucja uzyskała Kartę jakości mobilności w obszarze kształcenia i szkolenia zawodowego.

 

Przyznanie Karty jakości mobilności potwierdza operacyjną zdolność instytucji i wysokie standardy, jakie ona uzyskała w zarządzaniu projektami mobilności w obszarze kształcenia i szkolenia zawodowego. Instytucje, które posiadają Kartę mogą aplikować w uproszczonej procedurze w kolejnych konkursach wniosków w ramach Akcji 1. – Mobilność osób uczących się i kadry w obszarze kształcenia i szkolenia zawodowego. Ma ono również na celu wspieranie wysiłków w zwiększaniu umiędzynarodowienia w obszarze kształcenia i szkoleń zawodowych poprzez program Erasmus+.

Pragniemy dodać, że jesteśmy jedną z pięciu szkół w Polsce, która w wyniku Konkursu wniosków, runda selekcyjna 2018, uzyskała Kartę jakości mobilności w obszarze kształcenia i szkolenia zawodowego.

 

Link do wyników konkursu:
http://erasmusplus.org.pl/wp-content/uploads/2018/09/KA109_2018_komunikat_www.pdf

Baza serwisowa Polskiej Grupy Lotniczej w Jasionce

26-09-2018 

 

W Jasionce powstanie baza serwisowa dla Polskiej Grupy Lotniczej. Zatrudnią 300 osób.

 

Baza serwisowa PGL w Jasionce ma być największą w Europie Środkowo - Wschodniej bazą dla samolotów pasażerskich, która będzie w stanie przyjmować najnowocześniejsze samoloty szerokokadłubowe typu Boeing 767 Dreamliner, Boeing 777 oraz Airbus A350

 

Więcej informacji na stronie: Rzeszów News

Bajkowe otrzęsiny Mechanika

24-09-2018 

 

27 września 2018 r. o godz. 9:00 w auli szkolnej odbędą się otrzęsiny klas pierwszych. W tym roku motywem przewodnim będą.....BAJKI !!!! Będą Smerfy i Muminki, Pokemony i Puchatek. Pierwszoklasistów i wychowawców klas prosimy o zabranie ze sobą wygodnego obuwia i dużej dawki humoru.

Konkurs dotyczący życia i twórczości Zbigniewa Herberta

24-09-2018 

 

„Zbigniew Herbert – jego życie i twórczość”

 

Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie wiedzy humanistycznej dotyczącej życia i twórczości pisarza. Swój udział należy zgłosić w terminie do 5.10.2018 r. w bibliotece szkolnej lub do nauczycieli języka polskiego.

 

 Cele konkursu:

 • Popularyzacja wiedzy o życiu i twórczości Zbigniewa Herberta.
 • Budzenie zainteresowania osobowością pisarza, jego imponującym dorobkiem   i rolą w kulturze narodowej.
 • Wyzwalanie poznawczej aktywności młodzieży.
 • Budzenie i rozwijanie przeżyć estetycznych, intelektualnych i duchowych doznawanych dzięki obcowaniu z książką

Wymagania konkursowe:

 • Uczestnicy zobowiązani są do poznania życiorysu pisarza oraz ogólnej orientacji w jego twórczości.

Termin konkursu: 11 październik 2018 r.

 

Organizatorzy: Bibliotekarze

Konkurs plastyczny "NIEPODLEGŁOŚĆ W OCZACH MŁODYCH”

24-09-2018 

 

Zachęcamy uczniów naszej szkoły do udziału w konkursie plastycznym. Konkurs polega na przygotowaniu plakatu nawiązującego tematyką do jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Prace indywidualne mogą być wykonane techniką dowolną w formacie A3 lub większym. Termin oddania prac to 10.10.2018 r.

 

Informacji udzielają nauczyciele: Andrzej Frydrych, Wojciech Kubala, Ewa Wojakowska

Zwolnieni z Teorii

24-09-2018 

 

Na trasie promocyjnej Olimpiady Zwolnieni z Teorii znalazła się nasza szkoła. W dniu 18.09.2018 r. odwiedzili nas Ambasadorzy, doświadczeni laureaci olimpiady aby zachęcić uczniów do rozwijania kompetencji przyszłości i wzięcia udziału w olimpiadzie. Podczas spotkań informacyjnych w klasach drugich, trzecich i czwartych zaproszeni goście inspirowali młodzież do realizacji własnych projektów społecznych. Podczas prezentacji Ambasadorzy wielokrotnie podkreślali, że uczestnicy olimpiady po przez projekty przyczyniają się do poprawy życia lokalnych społeczności, a także zdobywają praktyczne kompetencje na przykład wchodzą w rolę lidera zespołu, uczą się prowadzenia negocjacji, pozyskiwania partnerów do projektu, rozwijania kompetencji cyfrowych.

Zdobyte doświadczenie potwierdzone międzynarodowym certyfikatem sygnowanym przez Project Management Institute R.E.P pomoże zabłysnąć na rynku pracy w każdej ścieżce kariery. Dodatkowo, jeśli Twój projekt zyska uznanie, odbierzesz “Złotego Wilka” z rąk przedstawicieli najwyższych władz państwowych i szefów wielkich firm podczas dorocznego Wielkiego Finału Zwolnionych z Teorii.

Wystąpienie Ambasadorów olimpiady wzbudziło szczery podziw i zainteresowanie.

 

Więcej informacji:

https://zwolnienizteorii.pl/

 

 

Więcej: Zwolnieni z Teorii

Konkurs Naukowy E(x)plory 2019

20-09-2018 

 

 

Informujemy, że nabór projektów do VIII Edycji Konkursu Naukowego E(x)plory będzie w tym roku trwać od 1 października 2018 do 31 stycznia 2019 !

 

Główną ideą E(x)plory jest wspieranie zdolnych, młodych naukowców w realizacji innowacyjnych projektów naukowych, a także docieranie do szerokiego grona odbiorców, promowanie kultury naukowej i wzbudzanie naukowej ciekawości świata. Przełamujemy stereotyp, że nauka jest nudna, popularyzujemy innowacyjne badania, rozwijamy potencjał i pomysły młodych ludzi, tworzących nowoczesne technologie.

 

E(x)plory to niezwykły konkurs naukowy dla młodzieży w wieku 13-20 lat, do którego można zgłaszać pomysły z różnych dziedzin naukowych. Udział w konkursie jest bezpłatny. Formularz zgłoszeniowy na stronie www.explory.pl zostanie uruchomiony 1 października i będzie aktywny do 31 stycznia 2019 roku.

 

E(x)plory to możliwość zdobycia nagród finansowych dla laureatów – nawet 10 000 zł, nagród rzeczowych dla nauczycieli i bonów edukacyjnych dla szkół. Najlepsi młodzi naukowcy będą reprezentowali Polskę na najbardziej prestiżowych zagranicznych konkursach naukowych dla młodzieży, między innymi w USA i Rumunii.

 

Wszelkie potrzebne szczegóły dotyczące konkursu, nagród i procedury zgłoszeniowej znaleźć można na naszej stronie www.explory.pl w zakładce "Konkurs".

 

Główne założenia w przystępnej formie prezentowane są w krótkiej animacji dostępnej na portalu YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=PS768pGY38o&feature=youtu.be

Bycie Polakiem to stan umysłu

20-09-2018 

W dniu 12 września klasa 3 est wraz z wychowawczynią wybrała się do kina na film pt. "Dywizjon 303 - historia prawdziwa". Film oparty jest na faktach historycznych. Opowiada o polskich pilotach walczących w bitwie o Anglię, którzy początkowo byli wyśmiewani, niedoceniani przez Anglików. To jednak zmieniło się kiedy zobaczyli umiejętności Polaków, wówczas dostrzegli w nich ogromny potencjał, z jakim się nigdy wcześniej nie spotkali. Mimo że nie każdy z pilotów był rodowitym Polakiem, to wszyscy stali się bohaterami narodu polskiego, z którym się utożsamiali. Według nas, każdy powinien brać przykład z tych bohaterów, reprezentować i wspierać swój kraj nawet w najtrudniejszych chwilach. Uważamy, że warto obejrzeć ten film i jest on godny polecenia.

 

Małgorzata Korchowiec, Gabriela Zarzycka kl. 3 est

 


Europejski Tydzień Zrównoważonej Mobilności

19-09-2018 

W ramach Kampanii Europejski Tydzień Zrównoważonej Mobilności nauczyciel wychowania fizycznego w Zespole Szkół Mechanicznych, a także znany rzeszowski sportowiec, Krystian Herba udowodnił w dniu 18 września, na pokazach dla uczniów szkoły, że rower może być przyjacielem człowieka !

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4. Bieg na Piątkę o Puchar Pratt&Whitney

19-09-2018 

 

Zachęcamy do wzięcia udziału w Biegu na Piątkę o Puchar Pratt&Whitney, który odbędzie się w Rzeszowie 6.10.2018 r.

 

Naszą szkołę będą reprezentować nauczyciele p. Piotr Pustelny oraz p. Andrzej Kulasa.

 

 • Wszyscy, którzy są chętni wziąć udział mogą zapisać się do biegu na stronie:

https://timekeeper.pl/bieg/?bieg_id=441

 • Szczegóły znajdują się w Regulaminie:

https://timekeeper.pl/upload/1526290356.pdf

 • Trasa:

http://runrzeszow.pl/mapa-4-bieg-na-piatke-o-puchar-prattwhitney-6-10-2018

 • Organizatorem biegu jest Stowarzyszenie Rzeszów Biega 

http://runrzeszow.pl

 

Każdy uczestnik otrzyma: koszulkę, numer startowy, czip, baton.

 

 

Na mecie każdy uczestnik biegu głównego otrzyma medal okolicznościowy.

 

 

Więcej informacji udzieli pan Piotr Pustelny.

Ciekawa lekcja historii w kinie Zorza

19-09-2018 

 

W dniu 07.09.2018 r. klasa IV at wraz z panią Agatą Pawlak udała się do kina Zorza na film pt. "Historia Ireny Sendlerowej" w reżyserii Andrzeja Wolfa. Projekcja związana była z odsłonięciem muralu Ireny Sendler przy ulicy Kopernika. Wszystkie te wydarzenia mają związek z faktem, że rok 2018 został ustanowiony rokiem tej wybitnej Polki.

Film   przedstawia życie Ireny Sendler, działaczki Rady Pomocy Żydom „Żegota”, która pomogła uratować około 2500 żydowskich dzieci. Podczas II wojny światowej wielokrotnie musiała narażać własne życie by je wspierać i uratować od śmierci. Razem z innymi działaczkami wiele razy przedostawała się do getta w Warszawie jako pielęgniarka i przynosiła jedzenie, leki, wodę oraz wyprowadzała dzieci na stronę aryjską. W filmie zostały wykorzystane fragmenty rozmów z panią Ireną, co pozwoliło oddać przeżyte przez nią tragiczne wydarzenia.

Po seansie miało miejsce spotkanie z jego reżyserem, który opowiedział nam nie tylko o tym w jaki sposób powstawał film, ale także o samej bohaterce, z którą miał przyjemność wielokrotnie rozmawiać.

Uważam, że ta poruszająca historia i wspomnienia pani Ireny Sendler powinny zostać przedstawione w każdej szkole, aby przybliżyć młodemu pokoleniu tamte trudne czasy.

 

Przemysław Fitoł kl. IV at

 


Zbiórka starych telefonów komórkowych

19-09-2018 

W tym roku kontynuujemy zbiórkę starych telefonów komórkowych. Interesuje nas nawet najstarszy model telefonu. Dobrze, jeśli jest sprawny i ma baterię, ale to nie jest konieczne. Jeśli to możliwe usuńcie dane osobiste: adresy, smsy, notatki.

 

Telefony można przekazywać do pań: Kingi Lizak (s. 33) i Magdaleny Bardzik (s.26).

Wszystkie zebrane telefony zostaną przekazane Fundacji  SALVATTI.pl.

 

Sprawne aparaty znajdą kupców na rynku wtórnym, a z tych, które nie nadają się do użycia odzyskiwane są cenne surowce. Fundusze uzyskane w ten sposób zostaną przeznaczone na wsparcie finansowe dla dzieci w Afryce, Ameryce Południowej i na Ukrainie.

 

Dziękujemy!

 

Zbiórka artykułów dla zwierząt

19-09-2018 

Rekrutacja do udziału w projekcie

18-09-2018 

 

Zespół Szkół Mechanicznych w Rzeszowie

ogłasza rekrutację do udziału w projekcie pn.

„Mobilność edukacyjna szansą na sukces”

realizowanym w ramach programu Erasmus+ obejmującym:

 • 4-tygodniowe praktyki zawodowe w Walencji w terminie: 06.05 – 31.05.2019 r.
 • zajęcia przygotowujące do wyjazdu w czasie wolnym od zajęć lekcyjnych.

Uczestnikami projektu mogą być uczniowie klas trzecich zawodach: technik mechanik, technik mechatronik.

 

Liczba uczestników: Walencja – 9 osób

 

O zakwalifikowaniu do udziału w projekcie decydują wyniki w nauce oraz ocena z zachowania.

Formularze rekrutacyjne należy składać do 28.09.2018 r. w pokoju nr 19 w godzinach pracy doradcy zawodowego lub w sekretariacie szkoły w godzinach 10:00 - 13:00.

 

Pliki do pobrania:

Dodatkowych informacji udziela: mgr Daniel Prokopik, mgr inż. Joanna Cichon

Rekrutacja do udziału w projekcie

18-09-2018 

 

Zespół Szkół Mechanicznych w Rzeszowie

ogłasza rekrutację do udziału w projekcie pn.

„Mobilność edukacyjna szansą na sukces”

realizowanym w ramach programu Erasmus+ obejmującym:

 • 4-tygodniowe praktyki zawodowe w Lizbonie w terminie:14.01.– 08.02.2019 r.
 • zajęcia przygotowujące do wyjazdu w czasie wolnym od zajęć lekcyjnych.

Uczestnikami projektu mogą być uczniowie klas trzecich zawodach: technik mechanik lotniczy, technik awionik, technik lotniskowych służb operacyjnych, technik usług fryzjerskich.

 

Liczba uczestników: 14 (7 osób w zawodzie technik usług fryzjerskich + 7 osób w zawodach: technik mechanik lotniczy, technik awionik, technik lotniskowych służb operacyjnych).

 

O zakwalifikowaniu do udziału w projekcie decydują wyniki w nauce oraz ocena z zachowania.

Formularze rekrutacyjne należy składać do 28.09.2018 r.w pokoju nr 19 w godzinach pracy doradcy zawodowego lub w sekretariacie szkoły w godzinach 10:00 - 13:00.

 

Pliki do pobrania:

Dodatkowych informacji udziela: mgr Daniel Prokopik, mgr inż. Joanna Cichon

Rekrutacja do udziału w projekcie

18-09-2018 

logo wiedza edukacja rozwoj

 

Zespół Szkół Mechanicznych w Rzeszowie

ogłasza rekrutację do udziału w projekcie

"Mobilność edukacyjna inwestycją w sukces zawodowy" obejmującym:

 • 4-tygodniowe praktyki zawodowe w Walencji

Termin: 11.02. – 08.03. 2019 r.

 • zajęcia przygotowujące do wyjazdu w czasie wolnym od zajęć lekcyjnych.

Uczestnikami projektu mogą być uczniowie klas trzecich zawodach: technik mechanik, technik mechatronik.

Liczba uczestników: Walencja – 16 osób

O zakwalifikowaniu do udziału w projekcie decydują wyniki w nauce oraz zachowanie.

Formularze rekrutacyjne należy składać do 28.09.2018 r.w sekretariacie szkoły w godzinach: 10:00 - 13:00


Pliki do pobrania:

Dodatkowych informacji udziela: mgr inż. Andrzej Kulasa, mgr inż. Joanna Cichon

Ogłoszenie o konkursie

17-09-2018 

 

Zapraszamy uczniów do udziału w konkursie fotograficznym pt.: "POMNIK PRZYRODY W OBIEKTYWIE". Termin składania prac konkursowych: 10.10.2018 r.

 

Wszelkich informacji udzielają koordynatorzy konkursu: E. Pitera i I. Szetela

WOLONTARIAT ZAPRASZA

17-09-2018 

 

Myślisz o wolontariacie? Lubisz pomagać innym? Masz głowę pełną pomysłów i chcesz się nimi podzielić? Dołącz do naszego szkolnego wolontariatu, który podąża za słowami: "Tam gdzie jest człowiek potrzebujący musi znaleźć się człowiek, który otoczy potrzebującego wsparciem".

 

Chętni mogą zgłaszać się do p. Kingi Lizak sala 33 i p. Iwony Adamiec- Zielińskiej - gabinet pedagoga. ZAPRASZAMY

AKCJA "ZBIERAMY NAKRĘTKI”

17-09-2018 

 

W bieżącym roku szkolnym kontynuujemy akcję "Zbieramy nakrętki". W czerwcu oddaliśmy kilkanaście 120 litrowych worków nakrętek na rehabilitację Weroniki. W akcję włączyli się także nasi absolwenci.

 

Nakręć się na pomaganie. Przyłącz się to tej akcji także i Ty!!!

O co chodzi?

O zbieranie różnego typu plastikowych nakrętek, zakrętek, korków, wieczek i pokrywek.

Nie wyrzucaj nakrętek, przyłącz się do akcji i zbieraj razem z nami!

Akcja będzie trwała przez cały rok szkolny.

 

Nakrętki można w każdej chwili dostarczyć do p. Kingi Lizak sala nr 33, oraz do p. Iwony Adamiec - Zielińskiej do gabinetu pedagoga. Specjalne kosze na nakrętki stoją także na korytarzach.

 

Szkolny Wolontariat

Kiermasz używanych podręczników

06-09-2018 

 

W dniu 13 września 2018 r. (czwartek) na długiej przerwie w auli szkolnej odbędzie się kiermasz podręczników używanych.

Zainteresowani uczniowie mogą przynosić stare podręczniki, aby je sprzedać młodszym koleżankom i kolegom.

 

Serdecznie zapraszamy!

 

Ogłoszenie o konkursie

06-09-2018 

KONKURS WIEDZY O WIELKIEJ BRYTANII I STANACH ZJEDNOCZONYCH odbędzie się w dniu 22 października (poniedziałek) o godz. 12:25  w auli szkolnej.

 

Prosimy zgłaszać się do swoich nauczycieli j. angielskiego lub do mgr  Marioli Berrahal i mgr Lucyny Sulenckiej.

Konkurs zostanie przeprowadzony w j. angielskim. Sprawdzana będzie wiedza z dziedziny: historii, geografii, literatury, kultury, muzyki i zwyczajów.

 

Zapraszamy !

 


Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019

05-09-2018 

3 września 2018 r. spotkaliśmy się w Zespole Szkół Mechanicznych w Rzeszowie, aby oficjalnie zainaugurować nowy rok szkolny 2018/2019.

 

W uroczystości uczestniczyli również:

 

Przedstawiciele zakładu patronackiego Pratt & Whitney Rzeszów

 • Z-ca Dyrektora Personalnego Pani Karolina Tucharz
 • Dyrektor Zakładu Silników Lotniczych Pan Mariusz Baprawski

Przedstawiciele Pratt & Whitney AeroPower

 • Dyrektor Operacyjny Pan Piotr Owsicki
 • Kierownik ds. Personalnyc, HR Manager Pan Paweł Folcik

Przedstawiciel LineTech

 • Specjalista ds. HR Pani Agnieszka Kot

Przewodniczący Rady Rodziców Pan Piotr Kuna

 

 

 

 

 

 

Więcej: Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019

Podziękowania

27-08-2018 

W imieniu Fundacji WeGirls dziękujemy za Wasz dar.

 

W roku szkolnym 2017/18 kolejnych czternastu darczyńców przekazało swoje włosy na peruki  dla dzieci, które w wyniku choroby lub nieszczęśliwego wypadku utraciły ten atrybut urody. 

 

DARCZYŃCY 2017/18, którzy za pośrednictwem pracowni fryzjerskiej Zespołu Szkół Mechanicznych oddali włosy, jednocześnie zyskując nowe fryzury:

 1.  Sandra Stadnik
 2. Anna Bomba
 3. Karolina Słysz
 4. Dominika Gancarz
 5. Aleksandra Patrońska
 6. Julia Młynarska (Przemyśl)
 7. Maria Mik
 8. Dagmara Mik
 9. Nikola Dudzińska
 10. Julia Młynarska (Rzeszów)
 11. Zuzanna Kłonicka
 12. Julia Hałucha
 13. Julia Rejment
 14. Oliwia Lewandowska

Serdecznie zapraszamy wszystkich Darczyńców lub ich przedstawicieli na oficjalne wręczenie PODZIĘKOWAŃ.

 

Dyplomy zostaną wręczone  w auli szkolnej  3 września  podczas akademii z okazji rozpoczęcia roku szkolnego.

Informacja dla absolwentów Zespołu Szkół Mechanicznych

13-08-2018 


 

Uwaga Absolwenci Zespołu Szkół Mechanicznych w zawodach: technik mechanik lotniczy i technik awionik!

 

Nabór kandydatów na żołnierzy zawodowych do Szkoły Podoficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie w 2018 r.

 

Więcej informacji:

pobierz >>

Wyniki matur 2018

04-07-2018 

Gratulujemy absolwentom i nauczycielom sukcesu na egzaminie maturalnym!

 

 

W dwóch rzeszowskich szkołach maturę 2018 zdali wszyscy. Nie ma zaskoczenia: to świetne II LO oraz Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II st. Gratulujemy!

 

Matura 2018 w Rzeszowie. Gdzie zdali wszyscy, a gdzie oblała połowa?

 

W szkole muzycznej maturę 2018 zdawało tylko 10 osób, za to w II LO aż 355. W obu przypadkach szkoły mogą się poszczycić stuprocentową zdawalnością. To spory sukces, zwłaszcza gdy do egzaminu przygotowuje się po 10 klas w roczniku. To dwa jedyne takie przypadki w Rzeszowie.

 

Gdzie maturę 2018 zdało ponad 90 proc. absolwentów?

 

Wysoką ponad 98-procentową zdawalność ma IV LO. Na 362 osoby zdające oblało pięć. W I LO było w tym roku 217 zdających, z czego sześciu oblało, co daje szkole 97-procentową zdawalność. Siedem osób oblało maturę w III LO. Tam do egzaminu podeszło w tym roku 225 osób, co daje szkole nieco poniżej 97 proc. zdawalności. 15 osób oblało maturę w VI LO na 313 zdających, to oznacza ponad 95 proc. zdawalności.

 

Najwyższy odsetek zdanych matur wśród techników ma Zespół Szkół Mechanicznych. Ze 157 osób oblało egzamin tylko sześć osób, co daje 96-procentową zdawalność.

 


 

Artykuł zaczerpnięty ze strony:

http://rzeszow.wyborcza.pl

 

Valid XHTML 1.0 Transitional Poprawny CSS!