Organizacja Szkolenia Personelu
Obsługi Technicznej MTO
Zespołu Szkół Mechanicznych
w Rzeszowie

 


Szukaj w serwisie:

Nasi partnerzy

pratt rzeszow

 hamilton

 

 linetech

 heli one

 

logo of jasionka

 AR

 OKL Rzeszow

 

 

kemon

"Śladami Niepodległości"

15-11-2018 

Film został nakręcony podczas zorganizowanej w dniach 4-5 października 2018 wycieczki "Śladami Niepodległości". Wycieczka była elementem szkolnych przygotowań do obchodów Jubileuszu 100-lecia Niepodległości Polski, zaś uczestniczyli w niej uczniowie klas: 1ft, 1ht, 1lt i 1mst oraz 3mt. Podczas jej trwania uczestnicy odwiedzili Muzeum Bitwy Gorlickiej w Gorlicach, Muzeum Ignacego Jana Paderewskiego w Kąśnej Dolnej, Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach, Sanktuarium Józefa Piłsudskiego w Kielcach i Muzeum Czynu Niepodległościowego w Krakowie. Opiekunami podczas wyjazdu byli: Wojciech Kubala, Alicja Bartyzel i Edyta Dragulska.

 

 

 

 

 

Informacja dla tegorocznych absolwentów klas w zawodzie technik mechanik lotniczy i technik awionik

13-11-2018 

Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie, w 2019 r rozpoczyna realizację projektu w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, działania 3.1. Kompetencje w szkolnictwie wyższym - pt. "Przygotowanie studentów specjalności inżynieria lotnicza i awionika do podjęcia pierwszej pracy w branży lotniczej".

 

Projekt adresowany jest do tegorocznych absolwentów klas w zawodzie technik mechanik lotniczy i technik awionik.

 

Informacje na temat projektu >> pobierz

 

Ciekawa lekcja historii

13-11-2018 

W dniu 5.11.2018 r. klasa 3 lt pod opieką pań Ewy Wojakowskiej i Joanny Cichoń wybrała się na spotkanie z panem Maciejem Rędziniakiem do rzeszowskiego Zamku Lubomirskich. Usłyszeliśmy o powstaniu i losach zamku, o jego właścicielach, funkcji i zmieniającym się wyglądzie na przestrzeni lat. Zwiedzaliśmy podziemną część, w której mieszczą się pomieszczenia socjalne i historyczne sądu, pełniące niegdyś rolę cel więziennych. W zamku w latach 1939-44 było więzienie niemieckie, zaś od 1944 roku, komunistyczne. Pomiędzy 1944 a 1956 rokiem komuniści wykonali tam ponad 400 wyroków śmierci. Rolę więzienia zamek pełnił do 1981 r.

Ze spotkania wynieśliśmy sporo informacji na temat historii miasta i regionu, a pan Maciej, który okazał się świetnym mówcą, został zaproszony na spotkanie do Zespołu Szkół Mechanicznych.

 

Oskar Mokwa - klasa 3 lt

 


 

 

 

 

ZNICZE ZEBRANE W ZSM ZAPŁONĘŁY NA CMENTARZU ŁYCZAKOWSKIM WE LWOWIE

13-11-2018 

"Oto 100 lat temu odradzała się po 123 latach niewoli niepodległa Rzeczypospolita. Odradzała się w radości i męce, w pokoju i w boju. Tu, we Lwowie, nie trzeba o tym nikomu przypominać, wystarczy rozejrzeć się po tych szeregach białych krzyży" - powiedział podczas uroczystości na Cmentarzu Obrońców Lwowa, we wschodniej części Cmentarza Łyczakowskiego, konsul generalny RP we Lwowie Rafał Wolski.

Szkolny Wolontariat dziękuję wszystkim nauczycielom i uczniom, którzy włączyli się w zbiórkę zniczy na polski cmentarz we Lwowie. Biało- czerwone znicze zostały przekazane do Telewizji Rzeszów, a potem zawiezione i zapalone 1 listopada na największych i najstarszych nekropoliach - Łyczakowie, Cmentarzu Orląt i Cmentarzu Janowskim.

 

Zbiórka krwi

12-11-2018 

Już w najbliższy czwartek w godzinach od 8:00 do 10:00 w naszej szkole odbędzie się piąta akcja zbiórki krwi. W tym roku akcja jest zorganizowana z okazji 100 - lecia ODZYSKANIE NIEPODLEGŁOŚCI.

Honorowym dawcą może zostać każdy pełnoletni uczeń. Zapisy prowadzi Samorząd Uczniowski. Wszystkich zachęcamy do wzięcia udziału w tej akcji i zapraszamy do zapisywania się.

Osoby, które oddadzą krew otrzymają komplet czekolad. Przypominamy, że krew może być pobierana nie częściej niż 6 razy w roku od mężczyzn i nie częściej niż 4 razy w roku od kobiet, przy czym przerwa pomiędzy kolejnymi donacjami nie może być krótsza niż 2 miesiące.

Więcej informacji u organizatorów: pani J. Cichoń i pana P. Pustelny

 

"Oddając własną krew, dobrowolnie i bezinteresownie,

to jest gest o wysokiej wartości moralnej i obywatelskiej. To dar życia"

św. Jan Paweł II

 

Szkolne obchody 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości

10-11-2018 

 

9 listopada cała społeczność ZSM włączyła się w ogólnopolskie obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. W tym dniu rozpoczęliśmy świętowanie od wspólnego odśpiewania hymnu państwowego o godzinie 11. 11. Tym samym włączyliśmy się do akcji „Rekord dla Niepodległej” i byliśmy częścią prawie 5 milionowej wspólnoty uczniów i nauczycieli ze szkół w Polsce i za granicą, która zgłosiła swój udział w tym pięknym wydarzeniu. Po odśpiewaniu „Mazurka Dąbrowskiego”  zebrani w auli szkolnej obejrzeli wzruszający montaż słowno – muzyczny, którego celem było wyrażenie wdzięczności tym wszystkim, dzięki którym sto lat temu Polska mogła powrócić na mapę świata. Wybrzmiały słowa między innymi „Reduty Ordona”, a także wersy „Dziadów” cz. III. Można była usłyszeć tradycyjne pieśni legionowe, ale również piękną współczesną piosenkę „Uwierz Polsko”. Po zakończeniu części oficjalnej uczniowie brali udział w konkursie wiedzy o Polsce. Pytania dotyczyły bardzo wielu dziedzin: literatury, sportu, filmu, muzyki, kuchni, poprawności językowej. Najlepsi w konkursowych zmaganiach okazali się przedstawiciele klas: 1 bt i 3 at. To był piękny i wzruszający dzień dla całej społeczności Zespołu Szkół Mechanicznych.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Siatkówka dziewcząt

07-11-2018 

Jak co roku szkolna drużyna ZSM wzięła udział w rozgrywkach siatkówki dziewcząt Szkół Ponadgimnazjalnych miasta Rzeszowa. Zgłoszonych zostało 17 reprezentacji. 19.10.2018 r. odbyły się eliminacje. W naszej grupie znalazły się szkoły: ZSKU, ALO oraz ZS Nr 1. Tego dnia nasza drużyna zaprezentowała się bardzo dobrze, była zdeterminowana, na boisku pokazała charakter. Po zaciętej walce dziewczyny awansowały do finałów, które odbywały się w V LO. Kolejne mecze rozegrały się między drużynami z II LO, IV LO, I LO oraz V LO. Mechanik ponownie znalazł się wśród zwycięzców grup i zajął 5 miejsce.

 

Skład: Urszula Grobelna, Gabriela Stadnik, Gabriela Urban, Klaudia Bzikot, Andżelika Matuła, Dominika Florek, Klaudia Tarczyluk, Wiktoria Szylar, Klaudia Stodolak, Karolina Wołowiec, Patrycja Jarosz.

 

Opiekun: mgr Alicja Bartyzel

 

 

 

 

Więcej: Siatkówka dziewcząt

Konkurs Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych

07-11-2018 

Dnia  22  października 2018 r. odbył się w naszej szkole Konkurs Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych.

Uczestnicy konkursu zmagali się z pytaniami dotyczącymi geografii, historii i kultury Wielkiej Brytanii i Stanów ZjednoczonychNajwiększą wiedzą o tych krajach wykazali się:

 • I miejsce - Krystian Zapłocinski z kl. 2mst
 • II miejsce - Agata Korszla z kl. 4mt
 • III miejsce - Krzysztof Faber z kl.3at

Uczniowie otrzymają nagrody na najbliższej uroczystości szkolnej.

 

Gratulujemy!

 


KWESTA NA CMENTARZACH

07-11-2018 

 

Tradycyjnie w Uroczystość Wszystkich Świętych na cmentarzach diecezji rzeszowskiej wolontariusze naszej szkoły kwestowali na rzecz ubogich z Towarzystwa Pomocy św. Brata Alberta. 1 listopada spotkaliśmy się na cmentarzach Podkarpacia, aby uczestniczyć w pięknym i bardzo potrzebnym przedsięwzięciu. Celem tej dobroczynnej akcji była zbiórka funduszy umożliwiających pomoc ubogim i bezdomnym. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że wzięliśmy udział w tej akcji - mogliśmy pomóc i naprawdę dobrze spędzić ten dzień. Swój czas w tych świątecznych dniach na pomoc innym poświęcili następujący wolontariusze z naszej szkoły: Julia, Ania, Ola, Gabrysia kl. I ft, Mateusz kl. I ct, Krystian, Mateusz kl. II mst, Iza i Kinga kl. III ft.

 

Szkolny Wolontariat

Szkolny Konkurs Ortograficzny

05-11-2018 

 

Zapraszamy do udziału w Konkursie Ortograficznym z Języka Angielskiego!
Konkurs, w formie dyktanda, odbędzie się 13 listopada (wtorek) o godz. 11:35 w auli szkolnej.
Zgłoszenia prosimy kierować  do nauczycieli języka angielskiego lub bezpośrednio do organizatorów konkursu do dnia 12.11.2018 r.

 

Organizatorzy:
Magdalena Bardzik
Sławomir Łoboda

KONKURSNA NAJŁADNIEJSZĄ DEKORACJĘ SALI Z OKAZJI 100-LECIA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

04-11-2018 

 

W związku ze zbliżającym się dniem 11 listopada serdecznie zapraszamy wszystkie klasy do udziału w KONKURSIE NA NAJŁADNIEJSZĄ DEKORACJĘ SALI.

 

Jury oceni:

 • liczbę elementów nawiązujących do 100 rocznicy odzyskania niepodległości,
 • pomysłowość,
 • estetykę wykonania.

W każdej kategorii przyznane zostaną punkty od 1 do 10. Zwycięzcy zostaną wyłonieni na podstawie sumy uzyskanych punktów. Uczniowie dekorujący zwycięską salę w nagrodę otrzymają dzień bez pytania.

Akcja "Biało – Czerwony ZSM"

04-11-2018 

W dniu 8 listopada (czwartek) planujemy w naszej szkole przeprowadzenie akcji pod nazwą "Biało – czerwony ZSM". Wydarzenie polega na tym, że uczniowie poszczególnych klas ubierają się w tym dniu w odzież (koszule, koszulki, itp.) w dwóch kolorach białym i czerwonym, w taki sposób, aby siedząc w sali lekcyjnej, tworzyli polską flagę. Ważne jest, aby zachować proporcje bieli i czerwieni. Komisja konkursowa, złożona z uczniów i nauczycieli, odwiedzi sale lekcyjne i zrobi zdjęcia zespołom klasowym, a także oceni flagi utworzone przez poszczególne klasy. Te klasy, które w całości wezmą udział w akcji zostaną nagrodzone dniem bez pytania. Podczas długiej przerwy planujemy wspólne zdjęcie w auli szkolnej. Zapraszamy do udziału w akcji nauczycieli i wychowawców.Bądźmy razem biało-czerwoni!

 

Bohaterowie walczący o naszą niepodległość

04-11-2018 

Z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości wysłuchaliśmy dwóch wykładów pana Zenona Fajgera z IPN-u w Rzeszowie o Polakach, którzy zapisali się na kartach historii Polski jako bohaterowie walczący o naszą niepodległość. Podczas pierwszego wykładu prowadzący przedstawił biografie Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego oraz Ignacego Paderewskiego. Drugi wykład był o Wincentym Witosie, Wojciechu Korfantym oraz Ignacym Daszyńskim. Biografie tych bohaterów skłaniają do refleksji i budzą podziw. Dziękujemy.

 

Dominik Młynarczyk, Michał Kozicki 3ct

 


IV edycja "Wystartuj z nami"

31-10-2018 

 

Prezentacje i stoiska 18 firm z Rzeszowa i regionu. Rozmowy kwalifikacyjne uczestników z Pracodawcami. Warsztaty w czterech blokach tematycznych. Konkursy. Rozmowy dotyczące praktyk i staży dla uczniów szkół zawodowych. Kilkaset osób. To w pigułce Podkarpackie Wystartuj z nami, którego czwarta edycja odbyła się 30 października 2018 r. w Zespole Szkół Mechanicznych.

 Dziękujemy za udział w evencie i zapraszamy na V edycję Wystartuj z nami, która odbędzie się 24 kwietnia 2019 r. oczywiście w Zespole Szkół Mechanicznych.

 

 

 

 

 

 

Więcej: IV edycja "Wystartuj z nami"

Wyniki konkursu "Marszałek Józef Piłsudski"

29-10-2018 

W dniu 23 października odbył się konkurs historyczny, którego tematem były życie i działalność Marszałka Józefa Piłsudskiego. W konkursowych zmaganiach wzięło udział 48 osób. Najlepsi okazali się uczniowie:

 • Kacper Walkowicz 1 ht – I miejsce
 • Bartłomiej Birkowski 1 bt – II miejsce
 • Michał Krużel 1 bt – III miejsce

Konkurs był okazją do włączenia się w obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom! Wszystkim uczestnikom dziękujemy za liczny udział.

 

Ciekawa lekcja o sztuce w Bibliotece Austriackiej

29-10-2018 

W dniu 22.10.2018 r. klasa 2 ft pod opieką pani Agaty Pawlak wzięła udział w zajęciach na temat secesji wiedeńskiej, które odbyły się w Bibliotece Austriackiej w Rzeszowie, w związku z corocznym jesiennym festiwalem literackim „Austria czyta”. Pani Ewa Cwanek – Florek, pracownik biblioteki, przybliżyła nam życie i twórczość najważniejszych austriackich artystów, takich jak Gustav Klimt, Joseph Maria Olbrich czy Otto Wagner, którzy założyli stowarzyszenie Secesji Wiedeńskiej (Wiener Sezession). Poznaliśmy również architekturę i najważniejsze zabytki Wiednia, reprezentujące ten nurt.

Warsztaty były bardzo ciekawe i wzbogaciły naszą wiedzę na temat kultury i sztuki Wiednia, który bywa nazywany stolicą secesji, a podsumowaniem zajęć był konkurs z nagrodami.

 

Karolina Szeliga kl. 2ft

 

 

Więcej: Ciekawa lekcja o sztuce w Bibliotece Austriackiej

SZLAKIEM JANA PAWŁA II

29-10-2018 

14 października 2018 r. grupa uczniów ZSM wyruszyła na pielgrzymi szlak śladami św. Jana Pawła II, w ramach rzeszowskich obchodów XVIII Dnia Papieskiego. Na trasie naszej wędrówki znalazło się wiele miejsc, między innymi: Krzyż Ofiar Komunizmu, Kościół św. Krzyża, Ratusz, Fara, Bazylika Ojców Bernardynów, Katedra i Park Papieski. W każdym miejscu zbieraliśmy na karcie pielgrzyma pieczątki z wizerunkami świętych lub błogosławionych, związanych z naszym miastem. Mieliśmy możliwość modlitwy, między innymi w intencji Ojczyzny, naszych rodzin oraz zapoznania się z wydarzeniami z historii Rzeszowa. Hasło tegorocznego Dnia Papieskiego brzmiało "Promieniowanie ojcostwa".

 

Mateusz kl. II at

 


"English is Easy"

29-10-2018 

Serdecznie zapraszamy do udziału w piątej edycji szkolnego konkursu języka angielskiego "English is Easy". Konkurs odbędzie się 7 listopada o godzinie 13:15 w auli szkolnej.

Chęć wzięcia udziału w konkursie należy zgłosić do 30 października. Nagroda główna to roczny kurs języka angielskiego w Szkole Języków Obcych "Professional English School" o wartości 1980zł.

 

Szczegółowych informacji udzielają nauczyciele organizatorzy: Dorota Łagowska i Dagmara Kotowicz.

BEAUTY z ZSM

22-10-2018 

13 października w podkarpackiej G2Arena odbyły się Targi Beauty dla branży fryzjersko-kosmetycznej.

Zespół Szkół Mechanicznych wystawił swoje stoisko, które cieszyło się dużym zainteresowaniem. Nasze uczennice w teamie :Klaudia Chochrek i Ola, Andżelika Grobelna i Iza oraz Wioletta Leniart i Martyna   zaprezentowały swoje umiejętności z dziedzin BEAUTY(fryzura, makijaż oraz stylizacja wizerunku), tworząc awangardowe dzieła na swoich modelkach.

 

 

 

 

 

 

 

 

Wycieczka do Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie

22-10-2018 

Dnia 09.10. 2018 r. uczniowie naszego technikum wraz z opiekunami udali się na jednodniową wycieczkę do Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie Nasz autokar wyjechał spod szkoły o godzinie 7:05.

Do Krakowa dojechaliśmy około godziny 9:40. Po przybyciu na miejsce podzieliliśmy się na dwie grupy, które mogły w różny sposób zobaczyć skarby jakie oferowało nam muzeum. Mieliśmy okazje zobaczyć m in. takie samoloty jak MiG-29GT– samolot Radziecki z 1982 roku, brytyjskiego SupermarineSpitfire LF Mk.XVIE, czy Blériot XI. Nie zabrakło również polskich akcentów, np. TS-11 Iskra bis B „Czerwona 1” lub PZL-106AR Kruk.

Oprócz modeli samolotów odwiedziliśmy również wielkie hale, a tam zobaczyliśmy wiele wystaw poświęconych czasom II wojny światowej. W mojej opinii w miejscu tym naprawdę można było poczuć klimat tamtego czasu.

Na koniec wycieczki uczniowie mieli okazję trochę poeksperymentować z dostępnymi w muzeum eksponatami – zobaczyć w praktyce działanie prawa Bernoulliego, wsiąść do prawdziwego kokpitu samolotu, a nawet skorzystać z profesjonalnego symulatora. Ponadto czwórka szczęśliwców miała okazję sprawdzić swoją wytrzymałość na zmienne warunki podczas „zabawy” w żyroskopie. Lotnictwo jest naszą pasją, więc wycieczka ta była dobrą okazją do poszerzenia naszej wiedzy. Mamy nadzieje, że pan Bogdan Czach i pan Maksymilian Sobczak znów nas tam zabiorą.

 

Wyniki konkursu plastycznego "NIEPODLEGŁOŚĆ W OCZACH MŁODYCH”

17-10-2018 

 

W konkursie plastycznym udział wzięli przedstawiciele następujących klas: 1at,1bt,1act, 1ft, 1mst, 2at, 2lt, 3at, 4ft. Uczniowie mieli za zadanie przygotowanie plakatu nawiązującego tematyką do jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 

Oto wyniki:

 • 1 miejsce – Mikołaj Blicharz 1act
 • 2 miejsce – Szymon Sondej 3at i Bartosz Zawada 3at /praca zbiorowa/
 • 3 miejsce – Kamil Leniart 2lt

Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy za udział, laureaci otrzymają nagrody i pamiątkowe dyplomy podczas najbliższej akademii.

Organizatorzy konkursu: Andrzej Frydrych, Wojciech Kubala, Ewa Wojakowska

Wyniki Konkursu Wiedzy Humanistycznej "Zbigniew Herbert – życie i twórczość"

17-10-2018 

 

W dniu 11.10.2018 r. odbył się szkolny konkurs wiedzy humanistycznej dotyczący życia i twórczości poety i jego najważniejszych dzieł. Uczestnicy wykazali się dużą wiedzą, ale zwycięzcy wyróżnili się znakomitą znajomością zarówno biografii poety jak i jego utworów. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za uczestnictwo w konkursie i zachęcamy do udziału w kolejnych edycjach konkursu wiedzy humanistycznej.

 

Laureatami konkursu zostali:

 • I miejsce: Krystian Zapłociński - klasa 2 mst
 • II miejsce: Klaudia Dańczuk - klasa 2 mst
 • III miejsce: Anna Gientka - klasa 2 mst

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

 

Nagrody zostaną wręczone podczas najbliższej uroczystości szkolnej. 

Organizatorzy konkursu: Krystyna Potoczna, Agata Pawlak

Licealiada - szachy drużynowe

17-10-2018 

W zawodach szachowych, które odbyły się w ramach Licealiada wzięło udział 12 rzeszowskich szkół ponadgimnazjalnych.

Nasi uczniowie zdobyli 11 punktów dużych i 19 małych,co pozwoliło im zająć II miejsce w klasyfikacji końcowej i awans do kolejnej rundy.

 

Drużyna Zespołu Szkół Mechanicznych wystąpiła w składzie: Krystian Piersiak 2at, Urszula Jakubowska 3mt, Michał Czubat 1 act oraz Marek Warzocha 1bt.

 

Serdecznie gratulujemy !!!

 

 

 

 

Więcej: Licealiada - szachy drużynowe

Dzień Edukacji Narodowej

12-10-2018 

W dniu 12 października 2018 r. odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej połączona z podpisaniem Porozumienia dotyczącego działań w ramach klasy patronackiej między LINETECH S.A. a Zespołem Szkół Mechanicznych im. gen Władysława Andersa.

 

Ze strony LINETECH S.A. umowę podpisali Pan Piotr Kaczor, Prezesa Zarządu LINETECH Aircraft Maintenance oraz Pani Anna Kordus, członek Zarządu LINETECH Aircraft Maintenance, a ze strony Zespołu Szkół Mechanicznych dyrektor Pan Mariusz Kapica.

Listy gratulacyjne, dotyczące Dnia Edukacji Narodowej oraz podpisania Porozumienia, na ręce dyrektora szkoły przesłali Podkarpacki Kurator Oświaty Pani Małgorzata Rauch oraz Prezydent Miasta Rzeszowa Pan Tadeusz Ferenc.

Pan Mariusz Kapica wręczył wyróżnionym nauczycielom oraz pracownikom administracji i obsługi nagrody dyrektora.

Uroczystość zakończyły występy uczniów, którzy przygotowali program ukazujący szkołę widzianą z ich perspektywy.

 

 

 

 

 

 

Więcej: Dzień Edukacji Narodowej

Maraton ZUMBY

12-10-2018 

W dniu 13 października 2018 r. (sobota) odbędzie się w naszej szkole maraton ZUMBY w godzinach 16:00 - 19:00. Wstęp na ZUMBĘ to paczka pieluch lub 20zł.

 

Serdecznie zapraszamy !

 


Wystartuj z nami

12-10-2018 

wyst 10-2018 6

Valid XHTML 1.0 Transitional Poprawny CSS!