KONKURS RECYTATORSKI

21-11-2016 

Konkurs Recytatorski Poezji Patriotycznej

„W Ojczyźnie serce me zostało”

 

Serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnej edycji Szkolnego Konkursu Recytatorskiego, tym razem pod hasłem „ W ojczyźnie serce me zostało”.

 

 

Regulamin:

 

 • uczestnicy przygotowują do recytacji dwa dowolne teksty poetyckie o tematyce patriotycznej;
 • każdy uczestnik prezentuje dwa utwory poetyckie( minimum 12 wersów każdy) ;
 • uczestników konkursu oceniać będzie powołane przez organizatorów jury według następujących kryteriów:
 1. dobór repertuaru (z uwzględnieniem wartości literackich tekstów oraz dostosowania ich do możliwości recytatora);
 2. interpretacja utworów;
 3. kultura słowa;
 4. ogólny wyraz artystyczny;
 •  laureaci konkursu otrzymają nagrody i dyplomy oraz oceny celujące lub bardzo dobre z języka polskiego, religii lub wiedzy o kulturze.

Konkurs odbędzie się na początku lutego 2017 roku. Udział należy zgłosić do 10 stycznia.

Dodatkowych informacji udzielają organizatorzy konkursu, nauczyciele : Agnieszka Kapłon, Kinga Lizak , Agata Pawlak

 

Serdecznie zapraszamy !!!

OGŁOSZENIE

17-11-2016 

 

Uwaga!

 

W dniu 18 listopada 2016 r. (piątek) nasza szkoła dołączy się do ustanowienia rekordu Polski w masowym śpiewaniu szanty. Prosimy nauczycieli i uczniów o pozostanie w salach o godzinie 11.15 i włączenie się w śpiewanie szanty (przez radiowęzeł). W związku z biciem rekordu przerwa zostanie wydłużona do 11.45.

Wyniki konkursu "WRITING IS EASY"

16-11-2016 

W dniu 15 listopada w auli szkolnej uczniowie klas maturalnych wzięli udział w konkursie z języka angielskiego WRITING IS EASY.

 

Zwycięzcami w konkursie zostali:
- I miejsce: Jakub Makuch z klasy 4mt
- II miejsce: Bartosz Cieszyński z klasy 4bt
- III miejsce: Jakub Podgórniak z klasy 4et
 

Gratulujemy i życzymy powodzenia na maturze!

Zwycięzcy otrzymają nagrody ufundowane przez wydawnictwo Pearson. Odpowiedzi do zadań konkursowych zamieszczone są na stronie internetowej szkoły.

KONKURS - CZYTAMY LITERATURĘ ANGLOJĘZYCZNĄ

16-11-2016 

28 listopada – poniedziałek godz. 11:35 po raz pierwszy w Mechaniku konkurs na głośne czytanie literatury anglojęzycznej.

 

Do wyboru fragmenty literatury klasycznej lub współczesnej o objętości ok. 150-200 słów, proza albo wiersz. Oceniana będzie wymowa, płynność, interpretacja i zrozumienie tekstu.

 

Celem konkursu jest promowanie literatury brytyjskiej i amerykańskiej, przy jednoczesnym usprawnianiu kompetencji komunikacyjnych podczas publicznej prezentacji.

 

Zapraszamy wszystkich chętnych do zgłoszenia swojego udziału w konkursie do 18 listopada u p. Marioli Berrahal (sala 17) lub L. Sulenckiej (sala 24), ewentualnie u swoich nauczycieli j. angielskiego.

Konkurs plastyczny "Młodzież o stanie wojennym"

16-11-2016 

 

Regulamin konkursu plastycznego: "Młodzież o stanie wojennym"
(35. rocznica stanu wojennego)

 

Adresaci: uczniowie szkoły ponadgimnazjalnej

 

Cel konkursu:

 • upowszechnienie znajomości historii najnowszej wśród młodzieży,
 • rozbudzanie zainteresowań historycznych,
 • poszerzanie wiedzy na temat sytuacji w Polsce w czasie trwania stanu wojennego,
 • uchwycenie ludzi, zjawisk, które na zawsze zostaną wzorem odwagi, patriotyzmu, pomocy potrzebującym,
 • przedstawienie prawdy o tamtym dramatycznym czasie,
 • rozwijanie zainteresowań, wrażliwości, kreatywności.

Forma: rysunek, plakat

 

Technika: dowolna

 

Treść pracy mają stanowić konteksty współczesne i historyczne, wynikające lub mające związek z wydarzeniami 13 grudnia 1981 roku.

 

Format: A4 lub A3

 

Kryteria oceny: zwięzłość, przejrzystość, prostota, tekst ograniczony do minimum

 

Zasady uczestnictwa:

 • wykonać rysunek lub plakat nigdzie dotychczas niepublikowany, w wersji papierowej w dowolnej technice plastycznej, treścią odpowiadający tematyce konkursu
 • każda praca musi być opisana imieniem i nazwiskiem autora, symbolem klasy

Termin: prace należy dostarczyć do 9 grudnia 2016 r. na do pani Barbary Brzęk lub pani Jolanty Nazarko.

Odpowiedzi do konkursu "WRITING IS EASY"

16-11-2016 

Odpowiedzi do konkursu z języka angielskiego pt. "WRITING IS EASY"

 

pobierz >>

Spotkanie autorskie w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rzeszowie

15-11-2016 

Dnia 8 listopada 2016r. grupa uczniów z klasy 2 ft pod opieką pani Agaty Pawlak wzięła udział w spotkaniu autorskim z Magdaleną Skubisz- pisarką, ale także wokalistką jazzową, które odbyło się w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rzeszowie.

Spotkanie rozpoczęła pani Barbara Chmura – dyrektor WiMBP w Rzeszowie, a poprowadziła je pani Anna Gorczyca – dziennikarka „Gazety Wyborczej”. Pani Magdalena Skubisz jest autorką trzech utworów opowiadających o przemyskich licealistach: „LO Story”, „Dżus&Dżin” i „Chałturnik” i to im właśnie poświęcona była większość spotkania. W jego trakcie pisarka opowiadała między innymi o swoich wspomnieniach z liceum, inspiracjach, a także o tym jak wygląda pisanie książki. Przedstawiła nam również swoje plany na przyszłość dotyczące kolejnych powieści. Pani Magda bardzo ciekawie opowiadała o swojej twórczości i bohaterach książek i z pewnością zachęciła wielu z nas do ich przeczytania. Ja także polecam książki autorstwa Magdy Skubisz, które można wypożyczyć  w naszej szkolnej bibliotece, a jedna z nich jest opatrzona dedykacją autorki.

 

Gabriela Stadnik kl. 2 ft

 

Więcej informacji oraz zdjęć ze spotkania można znaleźć na stronie www.wimbp.rzeszow.pl

 

 

 

KONKURS HISTORYCZNO – LITERACKI „Z POTOPEM PRZEZ POKOLENIA”

15-11-2016 


 

Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie dotyczącym najbardziej znanej i lubianej powieści historycznej Henryka Sienkiewicza „Potop”. Ten tekst towarzyszył naszym przodkom, dodawał otuchy w trudnych czasach rozbiorów, jednoczył wokół idei wolności i kształtował postawy patriotyczne. Ekranizacja „Potopu” autorstwa Jerzego Hoffmana biła rekordy popularności i po dziś dzień jest jednym z najbardziej lubianych przez polską widownię filmów. Mamy głęboką nadzieję, że barwne postacie Kmicica, Wołodyjowskiego, Zagłoby nie zostaną przez młode pokolenie zapomniane. Konkurs odbędzie się na początku stycznia 2017 roku. Udział prosimy zgłaszać do 10 grudnia 2016 roku.

Szczegółowych informacji udzielają nauczyciele organizatorzy: Agnieszka Kapłon, Mariola Ustrzycka i Ewa Wojakowska.

 

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!!!

Narodowe Święto Niepodległości

14-11-2016 

W dniu 11 listopada odbyły się miejskie obchody 98. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W wydarzeniu tym miał zaszczyt wziąć udział poczet sztandarowy reprezentujący naszą szkołę. W skład pocztu wchodzili: Paulina Pietrucha z klasy 2 ft, Gabriela Urban z klasy 2 mt oraz Jakub Ptak z klasy 2 lt. Opiekę nad pocztem sprawowała pani Mariola Ustrzycka. Uroczystość rozpoczęła Msza Święta w Kościele Farnym, której przewodniczył Ks. Biskup Jan Wątroba. Po zakończeniu Mszy Świętej uczestnicy obchodów Święta Niepodległości udali się na Plac Farny pod Pomnik Leopolda Lisa-Kuli. Został tam złożony meldunek Dowódcy Garnizonu Rzeszowskiego, odśpiewano Hymn Państwowy i wysłuchano okolicznościowych przemówień. Następnie został odczytany Apel Pamięci i oddana Salwa Honorowa, po której przed pomnikiem naszego wielkiego rodaka zostały złożone wieńce i wiązanki kwiatów. Na zakończenie uroczystości odbył się pokaz musztry paradnej z bronią w wykonaniu Strzelców z Zespołu Szkół Technicznych w Rzeszowie oraz piękna defilada. Z dumą reprezentowaliśmy naszą szkołę w tej, jakże ważnej uroczystości.

 

Gabriela Urban z klasy 2 mt

 

 

Więcej: Narodowe Święto Niepodległości

"Spełniamy marzenia"

10-11-2016 

Dnia 23 października pięcioro uczniów naszej szkoły zakończyło skokiem kilkudniowy kurs spadochronowy w Aeroklubie Rzeszowskim. Kurs był prowadzony po zajęciach praktycznych, które uczniowie mają w budynkach Aeroklubu Rzeszowskiego. Uczniowie zorganizowali sobie grupę osób, niezbędną do przeprowadzenia kursu oraz opłacili wszystkie koszty związane z odbyciem szkolenia. Osobą, która prowadziła kurs był pan Bogusław Marszałek, skoczek oraz bardzo dobry instruktor spadochronowy, który oddał już w życiu ponad 6200 skoków.


Podczas szkolenia w Jasionce chłopcy przyswajali teorię związaną ze skokami i zasady bezpieczeństwa oraz ćwiczyli przykłady zachowań na wypadek sytuacji awaryjnej. Niedzielne - pierwsze skoki próbowała popsuć nam pogoda, gęsta mgła ograniczała widoczność, co uziemiło nas na kilka godzin. Pomimo napotkanych przeciwności wszystko poszło zgodnie z planem: każdy z nas oddał swój pierwszy samodzielny skok i szczęśliwie wylądował. Skok wykonywany był z wysokości 1000 metrów z samolotu PZL 104 Wilga. Każdy z uczestników po wykonanym skoku otrzymał dyplom potwierdzający ukończenie szkolenia oraz oddanie pierwszego skoku.


W kursie udział wzięli: Wojciech Pieniążek i Paweł Romański z klasy 4lt oraz Norbert Prucnal, Grzegorz Łuksik i Jakub Makuch z klasy 4mt.

 

 

Oto krótkie opisy wrażeń dwóch uczniów.

 

Norbert Prucnal (4mt):

Byłem podekscytowany! Od początku dnia, nie mogłem się doczekać kiedy to wreszcie nastąpi. Kiedy już wsiadłem do samolotu poczułem chwilowy niepokój, ale szybko się go pozbyłem. Według mnie, najtrudniejszy jest moment wyjścia z samoloty i stanięcia na stopniu oraz przygotowania do wyskoku. Jeżeli wszystko pójdzie dobrze, strach zamienia się w ekscytację. To było coś pięknego. Polecam każdemu!

 

Jakub Makuch (4mt):
Przed skokiem byłem bardzo zdenerwowany, zadawałem dużo pytań i analizowałem możliwe scenariusze. Wszystko ustąpiło kiedy wszedłem do samolotu. Ze spokojem obserwowałem to co pode mną i starałem się rozpoznawać charakterystyczne miejsca, o których uczyliśmy się podczas kursu, które są związane z wykonaniem idealnego oraz bezpiecznego skoku. W końcu dostałem sygnał i skoczyłem. To wszystko. Nim się obejrzałem już byłem na ziemi. To było niesamowite. Myślę że warto spełniać swoje marzenia.

 

Jakub Makuch 4(mt)

 

 

Więcej: "Spełniamy marzenia"

WYNIKI SZKOLNEGO KONKURSU HISTORYCZNEGO

09-11-2016 

W dniu 7 listopada w auli szkolnej odbył się konkurs poświęcony Danucie Siedzikównie „Ince”, sanitariuszce AK, która została aresztowana i po bestialskim śledztwie rozstrzelana w 1946 roku. W konkursie wzięło udział 51 uczniów z klas: 1at,1lt,2bt, 2dt, 2ft, 3at, 3bt, 3lt, 3ct,3ft, 4ft, 4mt.

 

Zwycięzcami konkursowych zmagań zostali:

 • I miejsce: Jarosław Bialic - 3 at
 • II miejsce: Szymon Żmuda - 3 bt
 • II miejsce: Mirosław Bialic - 3 at
 • III miejsce: Piotr Szeniak - 3 bt

Serdecznie gratulujemy!!!

 

Dziękujemy wszystkim uczestnikom, którzy wykazali się dobrą znajomością historii Inki. Swoim udziałem daliście dowód waszej pamięci o tej wyjątkowej postaci.

Konkurs przeprowadziły panie: Agnieszka Kapłon, Elżbieta Pitera i Ewa Wojakowska.

 

 

 

 

Więcej: WYNIKI SZKOLNEGO KONKURSU HISTORYCZNEGO

Wyniki Konkursu Wiedzy Humanistycznej

09-11-2016 

 

„Henryk Sienkiewicz – jego życie i twórczość”

 

W dniu 4.11.2016 r. w naszej szkole odbył się konkurs „Henryk Sienkiewicz – jego życie i twórczość”. Wzięli w nim udział uczniowie, którzy reprezentowali klasy: 1est, 1 ft, 1 bt, 2 lt, 2ft, 2mt, 3 lt, 3 bt, 3 ft oraz 4 mt. Wszyscy uczestnicy wykazali się dużą wiedzą, ale zwycięzcy wyróżnili się dobrą znajomością zarówno biografii pisarza, jak i jego utworów.

 

WYNIKI KONKURSU:

 

I MIEJSCE: SZYMON SAJ - 3 LT

II MIEJSCE: DAMIAN WIELGOS - 3 LT

III MIEJSCE: PAULINA CZARNIECKA - 1 EST

 

Zwycięzcom gratulujemy, a wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach humanistycznych.

 

Organizatorzy: Grażyna Rosa, Krystyna Potoczna, Agata Pawlak, Jolanta Nazarko

Konkurs dla maturzystów!!!

08-11-2016 

 

Zapraszamy wszystkich uczniów klas czwartych do wzięcia udziału w konkursie z języka angielskiego WRITING IS EASY.

Aby przygotować się do konkursu należy przeczytać listy oraz zadaniaznajdujące się w sekcji PISANIE w Repetytorium Maturalnym wydawnictwa Pearson.

 

Konkurs odbędzie się w auli we wtorek 15 listopada o godz. 9:40.

Zgłoszenia przyjmują nauczyciele języka angielskiego.

 

Na zwycięzców czekają nagrody!!!

 

Przypominamy że wkrótce czeka Was matura próbna.

Konkurs z pewnością pomoże Wam przygotować się do egzaminu.

Szkolny konkurs pt. "HALLO TO JA - WYLOGUJ SIĘ DO ŻYCIA"

08-11-2016 

SUKCES SIATKARZY ZSM

08-11-2016 

W dniu 02.11.2016 r. zakończyły się rozgrywki w piłce siatkowej chłopców w ramach Licealiady.

Zgłoszonych zostało 17 reprezentacji szkół ponadgimnazjalnych miasta Rzeszowa.

Drużyny podzielono na 4 grupy eliminacyjne. W tej fazie rozgrywek nasi siatkarze pokonali 3 reprezentacje i awansowaliśmy do finału.

 • Wyniki: ZSM – ZST 2:1, ZSM - LO-JPII 2:0, ZSM - ZS Nr1 2:1.

W finale wygraliśmy 1 spotkanie, 2 zakończyły się naszą porażką, co dało nam w klasyfikacji końcowej 3 miejsce w Rzeszowie.

 • Wyniki: ZSM - II LO 0:2, ZSM - ZDZ 2:0, ZSM - IV LO 0:2.

Naszą szkołę reprezentowali: Hubert Trojnar kl.3at, Mateusz Janowski kl.3bt, Mateusz Mazur kl.3lt, Dominik Rejment kl.2dt, Jakub Rejment kl.2dt, Dawid Mitka kl.2mt, Dominik Sobota kl.1lt, Krzysztof Grzywacz kl.3dt.

 

Naszej reprezentacji gratulujemy uzyskanego wyniku i życzymy dalszych sukcesów w tej bardzo popularnej dyscyplinie sportu.

 

Ze sportowym pozdrowieniem - Sławomir Stawarz (opiekun drużyny).

 


 

Więcej: SUKCES SIATKARZY ZSM

OGŁOSZENIE

08-11-2016 

 

Nauczyciele wychowania fizycznego zapraszają na Szkolny Turniej Tenisa Stołowego, który odbędzie sie w poniedziałek 14.11.2016 r.

 

Informacje i zapisy u mgr Anny Domagały i mgr Agnieszki Buć.

 

Zwycięzcy będą reprezentować naszą szkołę podczas Licealiady.

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Rzeszowie

04-11-2016 

 

Wojewoda Podkarpacki, Marszałek Województwa Podkarpackiego, Prezydent Miasta Rzeszowa oraz Dowódca 21. Brygady Strzelców Podhalańskich zapraszają na Obchody Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada 2016 r.

 

Program uroczystości:

11 listopada 2016 r.

 

Kościół i Plac Farny:

 • godz. 11.00 - Msza Św. w Kościele Farnym,
 • godz. 12.30 - Uroczystości na Placu Farnym przed pomnikiem płk. Leopolda Lisa-Kuli,
 • złożenie meldunku Dowódcy Garnizonu Rzeszów,
 • hymn państwowy i podniesienie flagi państwowej,
 • wystąpienie Wojewody Podkarpackiego,
 • wystąpienie Marszałka Województwa Podkarpackiego,
 • Apel Pamięci i Salwa Honorowa,
 • składanie wieńców i wiązanek kwiatów,
 • pokaz musztry paradnej z bronią w wykonaniu strzelców z Zespołu Szkół Technicznych w Rzeszowie Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego,
 • defilada.

 

Imprezy towarzyszące:

7 listopada 2016 r.

 

Rynek w Rzeszowie:

 • godz. 11.00 - Otwarcie multimedialnej wystawa pt. „Drogi do Niepodległej – Józef Piłsudski”. Organizatorzy: Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku i Narodowy Bank Polski.

Filharmonia Podkarpacka im. Artura Malawskiego w Rzeszowie, ul. Chopina 30:

11 listopada 2016 r.

 

Muzeum Okręgowe w Rzeszowie, ul. 3 Maja 19:

13 listopada 2016 r.

 

Kościół pw. św. Judy Tadeusza w Rzeszowie, ul. Wita Stwosza 31:

 • godz. 11.00 - Koncert Chóru Lengyel-Magyar Dalárda z Nyíregyházy (Węgry).

 

Turniej Miast - Zagłosuj na Rzeszów

04-11-2016 


 

Wesprzyj miasto Rzeszów i pomóż nam wygrać
kampanię promocyjną w Zumi i Onet !

 

Użytkownicy mogą oddać głos na jedno z 335 miast powiatowych. O pozycji w plebiscycie decyduje proporcja liczby głosów do liczby mieszkańców. Zwycięskie miasto otrzyma tytuł "Najpopularniejszego miasta w Polsce". Dodatkowo każdy użytkownik może wyróżnić miasta w specjalnych kategoriach: Ekologia, Turystyka, Biznes i Bezpieczeństwo.

 

Jak zagłosować?

 

1. Wejdź na stronę http://turniejmiast.zumi.pl/rzeszow/miasto.html i kliknij "Zagłosuj"
2. W okienku podaj swój numer telefonu, na który dostaniesz bezpłatny kod weryfikacyjny
3. Wpisz kod z sms-a w widocznym oknie i zagłosuj
4. Udostępniaj informacje o Turnieju Miast w mediach społecznościowych, twórz wydarzenia i polub stronę na Facebooku

 

Nagrody

 

IV edycja plebiscytu wyłoni osiem zwycięskich miast. Łączna kwota nagród to 420 000 zł na przeprowadzenie kampanii reklamowej na Onet.pl i Zumi.pl (zwycięskie miasta otrzymają 99 proc. rabatu na swoją nagrodę).

 

Najpopularniejsze miasto w Polsce:
I miejsce – 200 tys. zł
II miejsce – 100 tys. zł
III miejsce – 50 tys. zł

 

Nagroda specjalna za największą liczbę zebranych głosów – 50 tys. zł

 

Wyróżnienia specjalne dla miast w kategoriach:
Ekologia – 5 tys. zł
Turystyka – 5 tys. zł
Biznes – 5 tys. zł
Bezpieczeństwo – 5 tys. zł

 

Głosować można >> tutaj

KWESTA NA CMENTARZACH W DNIU 1 LISTOPADA

04-11-2016 

Tradycyjnie w Uroczystość Wszystkich Świętych na cmentarzach diecezji rzeszowskiej wolontariusze naszej szkoły kwestowali na rzecz ubogich z Towarzystwa Pomocy św. Brata Alberta.

1 listopada spotkaliśmy się na cmentarzach Podkarpacia, aby uczestniczyć w pięknym i bardzo potrzebnym przedsięwzięciu. Celem tej dobroczynnej akcji była zbiórka funduszy umożliwiających pomoc ubogim i bezdomnym. Jestem bardzo zadowolony, że wziąłem udział w tej akcji - mogłem pomóc i naprawdę dobrze spędzić ten dzień. Swój czas w tym świątecznym dniu na pomoc innym poświęcili następujący wolontariusze z naszej szkoły: Izabela Rogóż kl. I ft, Gabriela Urban kl. II mt, Aneta Warzybok, Gabriela Wojtaszek, Paulina Sanecka, Gabriela Gaweł kl. III ft, Michał Marciniec, Arkadiusz Michalik kl. III mbt, R. Smolak kl. III ct, Jakub Makuch kl. IV mt i Małgorzata Nawój, Klaudia Skrobacz kl. IV ft.

 

WSZYSTKIM WOLONTARIUSZOM SERDECZNIE DZIĘKUJEMY!!!

 

Jakub Makuch kl. IV mt

VI Krajowa Konferencja Technicznych Szkół Lotniczych

02-11-2016 

 

W dniach 20 – 22 października 2016 r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 „Mechanik” w Krośnie odbyła się VI Krajowa Konferencja Technicznych Szkół Lotniczych. Organizatorem Konferencji było Stowarzyszenie Technicznych Szkół Lotniczych w Polsce, które reprezentuje szkoły ponadgimnazjalne prowadzące kształcenie w zawodach lotniczych.

Konferencje są organizowane co roku w jednej ze szkół ponadgimnazjalnych, która jako gospodarz, prezentuje swoją bazę dydaktyczną, możliwości szkoleniowe oraz umożliwia dyskusję dotyczącą wszelkich aspektów związanych z kształceniem młodzieży i dorosłychw zawodach lotniczych. W roku ubiegłym gospodarzem V Konferencji, była nasza szkoła.

W Konferencji uczestniczyli także przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, wyższych uczelni technicznych, instytucji publicznych i niepublicznych zajmujących się szkoleniem lotniczym, Urzędu Lotnictwa Cywilnego, lotniczych firm obsługowychi stowarzyszeń lotniczych.

Spotkania, dyskusje i uzgodnienia posłużyły wykreowaniu celów ogólnokrajowej polityki szkoleniowej w zawodach lotniczych.

Na Konferencji wybrano także władze Stowarzyszenia Technicznych Szkół Lotniczych na nową kadencję. Prezesem został ponownie Pan Włodzimierz Danielski. Funkcję wiceprezesa powierzono dyrektorowi naszej szkoły Panu Mariuszowi Kapicy. Członkiem Komisji Rewizyjnej ponownie został Pan Adam Dytko.

 

 

Więcej: VI Krajowa Konferencja Technicznych Szkół Lotniczych

KONKURS WIEDZY HUMANISTYCZNEJ

02-11-2016 

 

„Henryk Sienkiewicz – jego życie i twórczość”

 

Konkurs wiedzy humanistycznej „Henryk Sienkiewicz – jego życie i twórczość”odbędzie się

4 listopada o godzinie 13:15 w sali 37.


Organizatorzy: Grażyna Rosa, Krystyna Potoczna, Agata Pawlak, Jolanta Nazarko

 

SERDECZNIE ZAPRASZAMY !!!

Wycieczka do Markowej

02-11-2016 

W dniu 18 października 2016 r. klasa 2 mt pod opieką wychowawczyni, pani Marioli Ustrzyckiej i pana Tomasza Chrapka wybrała się do Markowej. Pierwszym punktem naszej wycieczki była wizyta na miejscowym cmentarzu , gdzie przy grobie Rodziny Ulmów modlitwą, minutą ciszy i zapalaniem znicza oddaliśmy cześć tej wyjątkowej Rodzinie, dla której miłość bliźniego była sprawą bardzo ważną. Następnie udaliśmy się pod Pomnik upamiętniający Rodzinę Ulmów i do Muzeum ich imienia. Muzeum to upamiętnia Polaków, którzy w czasie II wojny światowej, nie patrząc na swoje bezpieczeństwo przychodzili z pomocą ludności żydowskiej, która przez nazistowskie Niemcy skazana została na zagładę. Oprowadzający nas przewodnik opowiadał o sytuacji Żydów na Podkarpaciu, o polskich rodzinach, które im pomagały oraz o Patronie Muzeum, czyli o Rodzinie Ulmów. Po zwiedzeniu Muzeum obejrzeliśmy wystawę poświęconą Janowi Karskiemu, wybitnemu dyplomacie, kurierowi i emisariuszowi Polskiego Państwa Podziemnego, który zrobił bardzo dużo, aby przybliżyć politykom i obywatelom państw Europy Zachodniej i Stanów Zjednoczonych problem Holokaustu. Następnie odwiedziliśmy Skansen w Markowej, gdzie zobaczyliśmy stare zabudowania wiejskie, narzędzia używane przez naszych przodków oraz poznaliśmy historię wsi. Ostatnią atrakcją dnia było ognisko klasowe. Piekliśmy kiełbaski, graliśmy w piłkę i świetnie się bawiliśmy. Ten dzień był wyjątkową lekcją historii, a zarazem ciekawą formą integracji klasy. Dziękujemy osobom zaangażowanym w organizację naszej wycieczki i wyczekujemy na kolejny taki wyjazd.

 

Agata Korszla z klasy 2 mt

 

 

Więcej: Wycieczka do Markowej

Z wizytą w Pratt & Whitney

02-11-2016 

 

W dniu 26 października 2016r. klasa IIct wraz z wychowawczynią panią Dorotą Łagowską odwiedziła firmę lotniczą Pratt & Whitney Rzeszów. Tam zostaliśmy ciepło przyjęci przez dyrektora Andrzeja Czarneckiego. Najpierw obejrzeliśmy krótki filmna temat działalności firmy, następnie zaproszono nas na mały poczęstunek. Przed rozpoczęciem zwiedzania zostaliśmy wyposażeni w okulary ochronne. Obejrzeliśmy wydziały takie jak blacharnia, stanowiska produkcji części ruchomych (np. koła zębate) i mogliśmy się zapoznać z najnowszymi maszynami CNC. Później zobaczyliśmy najnowocześniejszą hamownię silników lotniczych, gdzie poddaje się testom wybrane urządzenia. Dowiedzieliśmy się również o nowej technologii budowy silnika lotniczego PW-1000, stworzonego przez korporację Pratt& Whitney, w której duży udział mieli polscy inżynierowie. Wycieczka była udana, wzbudziła w nas duże zainteresowanie oraz zachęciła do zdobywania dalszej wiedzy.

 

 

Opracowali: Mateusz Buda i Dominik Grochmal, IIct

Znajomość gramatyki jednak jest potrzebna

02-11-2016 

 

Nowiny, środa 26 października 2016 r.

WYNIKI KONKURSU MATEMATYCZNEGO

27-10-2016 

W dniu 24 października w naszej szkole odbył się pierwszy etap Konkursu Matematycznego.

Wzięło w nim udział pięćdziesięciu uczniów z dziewiętnastu klas I, II i III.

 

 

 

 

Do kolejnego etapu zakwalifikowali się:

 • na miejscu pierwszym: Hubert Futoma z kl. 1lt
 • na miejscu drugim: Dominik Mazur z kl. 1at
 • na miejscu trzecim ex aequo: Mateusz Dziedzic z kl. 2mt, Kramarz Krystian z kl. 3lt
 • na miejscu czwartym ex aequo: Pomianek Mateusz z kl. 1bt, Seweryn Krauz z kl.1lt, Krystian Krauz z kl. 3at

 

Gratulujemy!

Konkurs - „Jestem OK – nie palę”

27-10-2016 

Serdecznie zachęcam uczniów do przygotowania plakatów konkursowych pod hasłem „Jestem OK – nie palę” w terminie do 23.11.2016 r. na formacie A1.

Przed przygotowaniem pracy proszę zapoznać się z regulaminem. Każdy plakat powinien być opisany imieniem i nazwiskiem ucznia, nazwą szkoły oraz mieć dołączony załącznik nr 2 lub załącznik nr 3 (zgoda uczestnika niepełnoletniego lub pełnoletniego).

Prace proszę składać w sali nr 12.

 

Czytaj więcej: Konkurs na plakat pod hasłem „Jestem OK – nie palę”

Zapraszam
Marta Mucha

Valid XHTML 1.0 Transitional Poprawny CSS!