Sukces uczniów Zespołu Szkół Mechanicznych w ogólnopolskiej olimpiadzie!

03-06-2018 

 

Z dużą przyjemnością informujemy, że Mateusz Buda (klasa 3ct), Kamil Kud (klasa 4ct) i Michał Pitera (klasa 4ct) reprezentowali region rzeszowski w etapie ogólnopolskim Olimpiady Innowacji Technicznych i Wynalazczości.

 

W wyniku trzydniowych zmagań Mateusz Buda i Kamil Kud osiągnęli duży sukces, awansując do finału Olimpiady.

 

Status finalisty Olimpiady daje zwolnienie z części pisemnej egzaminu zawodowego z maksymalnym wynikiem i przyjęcie na studia bez procedury rekrutacyjnej.

 

Warto dodać, że uczniowie reprezentujący naszą szkołę w Olimpiadzie
kształcą się w zawodzie - technik mechanik.

 

Opiekunem uczniów był mgr inż. Adam Dytko.

 

Serdecznie gratulujemy !!!

 


 

Organizatorzy Olimpiady:

 

 

 

Wyniki konkursu "BLIŻEJ SIEBIE"

03-06-2018 

W dniu 12.05.2018r. odbył się szkolny konkurs wiedzy psychologicznej pt.: "BLIŻEJ SIEBIE".

 

Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem, wzięło w nim udział 42 uczniów z klas: 1mst, 2at, 2bt, 2ct, 2mt, 3lt.

 

 

Laureaci konkursu:

 • I miejsce: Klaudia Dańczuk - kl. 1mst
 • II miejsce: Konrad Pelc - kl. 2at i Michał Skowron - kl. 2mt
 • III miejsce: Marcin Makowski - kl. 2mt

GRATULUJEMY!!!

 

Nagrody zostaną wręczone podczas uroczystego zakończenia roku szkolnego.
Konkurs przygotowały i przeprowadziły: p. Edyta Dragulska, p. Iwona Adamiec-Zielińska.

 

 

 

Kończę szkołę ... i co dalej ?

29-05-2018 

6 czerwca 2018 r. o godz 8:50 w auli szkoły, odbędzie się prelekcja dla uczniów technikum usług fryzjerskich pn. "Kończę szkołę... i co dalej ?". Spotkanie zostało zorganizowane przy współpracy z portalem szukamfryzjera.pl

Uczniowie na spotkaniu dowiedzą się jak znaleźć pracę w renomowanych salonach i jak zgłębić sztukę fryzjerstwa ucząc się od najlepszych.

Wśród osób uczestniczących w prelekcji zostaną wybrane trzy, które odbędą całodzienny staż w Akademii Berendowicz-Kublin.

 

Do zobaczenia na spotkaniu !

 

szukamfryzjera

zięki naszej pla�ormie Państwa uczniowie będą mieli szansę nie tylko
znaleźć pracę w renomowanych salonach, ale także będą mogli
z
g
ł
ę
b
i
a
ć
s
z
t
u
k
ę
f
r
y
z
j
e
r
s
t
w
a
, ucząc się od najlepszych

Sukces drużyny ZSM w zawodach "Sprawni jak żołnierze"

28-05-2018 

W dniu 21 maja, w Czudcu, odbył się etap wojewódzki zawodów sportowo - obronnych "Sprawni jak żołnierze". Nasza drużyna w składzie: Konrad Szcząchor, Mateusz Mazur, Mateusz Piwko z klasy 4 lt zajęła II miejsce wśród najlepszych drużyn z Podkarpacia.

Zawody składały się z 5 konkurencji: marszu na orientację, strzelania z broni sportowej, rzutu granatem do celu, pierwszej pomocy przedmedycznej i toru przeszkód.

Najlepszym strzelcem w zawodach okazał się Mateusz Piwko, który otrzymał statuetkę Wyborowego Strzelca. 

 

Serdecznie gratulujemy sukcesu !!!

 

Opiekunem zespołu był pan Andrzej Frydrych.

 

SZKOLENIE KADRY KSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO ZSM

28-05-2018 

logo wiedza edukacja rozwoj

Długi weekend majowy 2018 r. pięciu nauczycieli przedmiotów zawodowych Zespołu Szkół Mechanicznych spędziło w Lizbonie. Uczestniczyli oni w projekcie "Mobilność edukacyjna inwestycją w sukces zawodowy".
Był to pracowity czas, spędzony na  obserwacji  portugalskiego systemu edukacji pod kątem zaplecza technicznego, metod pracy z uczniami oraz wymiany doświadczeń pomiędzy kadrami, uczącymi na tych samych kierunkach. Celem projektu było osiągnięcie wzrostu atrakcyjności i podniesienie jakości kształcenia zawodowego, poprzez nabycie nowych metod kształcenia, przy jednoczesnej wymianie naszych doświadczeń. Obserwowaliśmy i asystowaliśmy w pracy swoich portugalskich kolegów. Co ważne, nauczyciele komunikowali się tylko w językach  angielskim i portugalskim.
Kilka ciekawych  pomysłów  mamy w planie  realizować również na naszych zajęciach w Zespole Szkół Mechanicznych.

 

 

 

 

Informacja

24-05-2018 

 

Informujemy, że dyplomy potwierdzające kwalifikacje zawodowe wraz z suplementami wydawane będą w dniu 25 maja 2018 r. w godzinach od 8:00 do 14:00 w sekretariacie szkoły.

I miejsce w eliminacjach okręgowych Olimpiady Innowacji Technicznych i Wynalazczości

21-05-2018 

 

Szanowny Pan Dyrektor

mgr Mariusz Kapica

Zespół Szkół Mechanicznych

im. gen. Władysława Andersa

w Rzeszowie

 

dototyczy wyników okręgowych eliminacji

Olimpiady Innowacji Technicznych i Wynalazczości – Blok „B” - 2018

 

Uprzejmie informujemy, że w wyniku eliminacji okręgowych Olimpiady Innowacji Technicznych i Wynalazczości odbytych w dniu 25.04. br. w Rzeszowie reprezentanci Waszego Zespołu Szkół, a to: Mateusz Buda, Kamil Kud i Michał Pitera zajęli zespołowo pierwsze miejsce, zaś w klasyfikacji indywidualnej wszyscy, ex equo  okazali się najlepszymi !!!  Będą oni reprezentować będą nasz Okręg w eliminacjach ogólnopolskich, które odbędą się w dniach 25 do 27 maja br. w naszym województwie tj. w Regionalnym Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku.

 

Należy podkreślić bardzo dobre przygotowanie merytoryczne  wykazywane od wielu lat przez Waszych uczniów w bardzo specyficznej dziedzinie łączącej zagadnienia prawne z technicznymi pozostającymi poza programami nauczania. Każdorazowo wśród tradycyjnie już mocnej konkurencji w naszym okręgu wykazują się wyróżniającymi się wynikami.

 

Najważniejszym źródłem wieloletnich osiągnięć podopiecznych Państwa w trudnej i złożonej dziedzinie jest niezwykle zaangażowana          
i skuteczna praca nauczyciela Pana mgra inż. Adama Dytko.

 

W związku z powyższym prosimy o wydelegowanie laureatów oraz Pana A.Dytko na eliminacje Ogólnopolskie do Niska w terminie 25-27.05.br.
Prosimy o przyjęcie serdecznych podziękowań za wieloletnie i skuteczne działania kształtujące niezwykle pożyteczne zainteresowania Waszych podopiecznych poza programowymi przedsięwzięciami.

 

Podsumowanie wyników eliminacji okręgowych Olimpiady Innowacji Technicznych i Wynalazczości połączone z wręczeniem dyplomów i upominków przewidywane jest początkiem czerwca br. po ukończeniu eliminacji ogólnopolskich.

 

Łączę wyrazy uszanowania

W imieniu organizatorów

 

Dyrektor PWKTiR - Jerzy Kulpiński

Międzynarodowy Konkurs Kangur Matematyczny 2018

20-05-2018 

15 marca 2018 roku odbył się Międzynarodowy Konkurs Kangur Matematyczny.

W Rzeszowie zgłoszono 13157 uczniów. Z naszej szkoły w konkursie wzięło udział 10 uczniów:

 • kategoria "Junior" - 3 uczniów,
 • kategoria "Student" - 7 uczniów.

Wyróżnienie w katgorii "Student" otrzymał: RAFAŁ PLIZGA.

 

Gratulujemy!

 


KONKURS CZYTANIA LITERATURY NIEMIECKOJĘZYCZNEJ

20-05-2018 

Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie czytania literatury niemieckojęzycznej, który odbędzie się 6 czerwca 2018 r. o godz. 11:35.

 

Celem konkursu jest promowanie tej bogatej literatury i kształcenie umiejętności czytania w języku niemieckim. Zadanie każdego z uczestników będzie polegało na przeczytaniu 15 - 20 wersów dowolnego tekstu w języku niemieckim.

 

Komisja konkursowa będzie oceniać uczniów według następujących kryteriów:

 • poprawna wymowa i intonacja
 • płynność i tempo czytania
 • ogólne wrażenie artystyczne

Prosimy o zgłaszanie chęci udziału w konkursie u nauczycieli języka niemieckiego.

 

Zapraszamy. Nagrody czekają.

Rozpoczynamy kurs terminologii mechanicznej w języku angielskim

20-05-2018 

Rozpoczynamy kurs terminologii mechanicznej w języku angielskim w ramach projektu pn. "Rzeszowskie szkoły otwarte na rynek pracy" finansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego. Już w najbliższą środę 23 maja 2018r. o godz. 16:00 w  sali szkoleniowej przy Al. Powstańców Warszawy 26  w Rzeszowie uczniowie zdobywać będą dodatkowe kwalifikacje. Wykonawcą kursu jest firma EDU-IT z Rzeszowa. Życzymy owocnej nauki !

 

 

pobierz >>

KEMON Partnerem Pracowni fryzjerskiej

17-05-2018 

 

Firma Kemon stała się Partnerem Pracowni fryzjerskiej. Dzięki tej współpracy pracownia została doposażona w produkty techniczne, do stylizacji i pielęgnacji włosów.
Przez lata firma Kemon osiągając coraz wyższe standardy pracy,  a także coraz lepszą jakość oraz wydajności produktów, przyczyniła się do zachowania równowagi w rozwoju środowiska. Dzięki pracy wielu ludzi uzyskała certyfikaty świadczące o zachowaniu odpowiednich standardów pracy oraz jakości usług fryzjerskich. Certyfikaty te są przyznawane przez niezależne instytucje i uznane zgodnie z międzynarodowymi standardami.
Jest nam niezmiernie miło że przyszli adepci sztuki fryzjerskiej mogą zdobywać doświadczenie stosując profesjonalne kosmetyki wiodącej marki.
Dziękujemy również firmie Paul Ferro i Panu Prezesowi Pawłowi Żelazo za włączenie się w rozwój przyszłych talentów fryzjerstwa.

 

www.kemon.pl

 

Pozdrowienia z Lizbony

16-05-2018 

logo wiedza edukacja rozwoj

Pierwszy tydzień praktyk minął nam bardzo szybko na zapoznawaniu się z naszymi stanowiskami pracy oraz zwiedzaniu miasta. Pracując w firmie SevenairGroup dużo się uczymy, używając przy tym języka angielskiego i portugalskiego.Na lotnisko wyruszamy wcześnie rano, aby rozpocząć pracę o 9. Wieczorem idziemy do pobliskiej restauracji na pyszny obiad z deserem.

Weekend upłynął nam na wycieczkach - w sobotę zwiedziliśmy m.in. stary zamek Maurów w Sintrze, byliśmy na najdalej wysuniętym punkcie kontynentalnej Europy- Cabo da Roca oraz na nadmorskich klifach podziwialiśmy Boca do Inferno (Usta Piekieł). Była to piękna wycieczka choć męcząca i bardzo wietrzna.

Niedzielę rozpoczęliśmy leniwie śniadaniem o 9:30 następnie koło południa pojechaliśmy do centrum Lizbony do staregokościoła Dominikanów, który po pożarze w 1959 roku został tylko częściowo odbudowany. Następnie zwiedzaliśmy zamek św. Jerzego położony w jednej z najstarszych części Lizbony i górujący nad miastem. A niedzielę zakończyliśmy krótką lekcją j. angielskiego- bo przecież już za rok matura!

 

Agata Korszla 3mt

 

 

 

 

 

 

Więcej: Pozdrowienia z Lizbony

Ogłoszenie o rekrutacji na kursy i szkolenia dla nauczycieli

14-05-2018 

 

Ogłoszenie o rekrutacji na kursy i szkolenia dla nauczycieli

w Zespole Szkół Mechanicznych w ramach

projektu pn. „Rzeszowskie szkoły zawodowe otwarte na rynek pracy”.

nr: WND-RPPK.09.04.00-18-0039/16

 

 

Gmina Miasto Rzeszów ogłasza rozpoczęcie rekrutacji na kursy i szkolenia dla nauczycieli do projektu „Rzeszowskie szkoły zawodowe otwarte na rynek pracy” realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020, Oś priorytetowa IX: Jakość edukacji i kompetencji w regionie, Działanie 9.4: Poprawa jakości kształcenia zawodowego.

 

Szkolenia i kursy skierowane są do nauczycieli ponadgimnazjalnych szkół kształcenia zawodowego objętych wsparciem w ramach projektu.

 

Rekrutacja odbywa się w terminie od 14 maja 2018 r. do 27 maja 2018 r.

 

Szczegółowe wytyczne dotyczące udziału w projekcie określa Regulamin rekrutacji i udziału w kursach i szkoleniach dla nauczycieli dostępny na szkolnej stronie internetowej http://www.zsm.resman.pl i tablicy ogłoszeń, gdzie dostępne są również wszystkie dokumenty rekrutacyjne: formularz rekrutacyjny oraz oświadczenia uczestnika.

 

Pobierz dokumenty rekrutacyjne >>

 

Regulaminy i dokumentacja dostępne są również w Biurze projektu ul. Szopena 13 w Rzeszowie (budynek Gimnazjum nr 2).

 

Dokumenty rekrutacyjne należy złożyć osobiście w Zespole Szkół Mechanicznych, w sekretariacie szkoły.

 

Szczegółowy wykaz kursów i szkoleń dla nauczycieli objętych tym ogłoszeniem przedstawia poniższe zestawienie.

 

Zapraszamy do udziału w tej formie wsparcia!

 

Lp.

Forma wsparcia

Liczba uczestników/uczestniczek

1.1.

Kurs SolidEdge CAD/CAM

 4

1.2.

Kursy języka angielskiego według metodologii Lufthansa Technical Training

4

1.3

 

Kurs w zakresie programowania i druku 3D

4

Pratt & Whitney AeroPower u mechaników i mechaników lotniczych

11-05-2018 

Konkurs fryzjerski

11-05-2018 

W dniu 27 kwietnia uczennice klasy I ft Wioletta Leniart i Angelika Grobelna wzięły udział w międzyszkolnym konkursie fryzjerskim w Tarnobrzegu. Konkursowe zmagania w tym roku przebiegały pod hasłem „Baśniowy Świat Fryzur”. Nasze uczennice zaprezentowały duże umiejętności i wykazały się kreatywnością, tak bardzo potrzebną w tym zawodzie. Wśród 20 uczestników Angelika Grobelna zajęła II miejsce. Serdecznie gratulujemy !!! 

Obie uczennice, które tak udanie zaprezentowały się w Tarnobrzegu, wcześniej były uczestniczkami konkursu szkolnego, który odbył się 27 marca. Wioletta Lenart zdobyła wówczas trzy nagrody: I miejsce  spośród uczestniczek z klas I,  I miejsce w  całym konkursie i wyróżnienie dyrektora naszej szkoły.

 

 

 

 

Więcej: Konkurs fryzjerski

Udział w spotkaniu autorskim w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rzeszowie

11-05-2018 

W dniu 23 kwietnia 2018 r. grupa uczniów z klasy 1 at oraz 2 est pod opieką pani Agaty Pawlak wzięła udział w spotkaniu autorskim z panem Szymonem Hołownią, które odbyło się w Czytelni Głównej WiMBP w Rzeszowie. Na początku spotkania, które miało miejsce w dniu Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich przywitała nas pani Barbara Chmura, dyrektor WiMBP w Rzeszowie. Dalszą część spotkania poprowadził pan Adam Głaczyński, redaktor Polskiego Radia Rzeszów. Pan Szymon Hołownia to autor kilkunastu książek o tematyce społecznej i religijnej (m.in. „Tabletki z krzyżykiem”, „Ludzie na walizkach”, „Bóg. Życie i twórczość”, „Święci codziennego użytku”, „Święci pierwszego kontaktu”), Gość spotkania jest niezwykłą osobowością ponieważ oprócz swojej działalności pisarskiej jest również dziennikarzem prasowym i telewizyjnym, publicystą, ale także działaczem społecznym, . Pan Szymon opowiadał o swoich organizacjach na Czarnym Lądzie, które finansują np: wiejski szpital i ośrodek leczenia głodu w Ntamugendze w Demokratycznej Republice Konga, Dom Dziecka w Kasisi w Zambii. Poznaliśmy również plany na przyszłość dotyczące budowy kolejnego hospicjum. Z pewnością warto było poświęcić swój wolny czas, aby poznać tak ambitnego i pozytywnego, a zarazem wrażliwego na potrzeby innych człowieka.

 

Eryk Świerad klasa 1 at

 

WYNIKI SZKOLNEGO KONKURSU POETYCKIEGO NA NAJPIĘKNIEJSZY WIERSZ PT: "TO JEST MOJA MATKA, TA OJCZYZNA!”

11-05-2018 

W konkursie poetyckim wzięli udział uczniowie z klas od pierwszej do czwartej. Łącznie do organizatorów wpłynęło 16 wierszy, których poziom zaskoczył dojrzałością i stylem. Młodzież w znakomity sposób ujawniała swoje uczucia patriotyczne, dostrzegając tę wartość w różnych sytuacjach codziennych i wzniosłych. Komisja miała problem z wyłonieniem najlepszych prac, dlatego po długich obradach zdecydowano o przyznaniu następujących miejsc:

 

 • I MIEJSCE - Jarosław Bialic z klasy 4 at
 • II MIEJSCE - Krzysztof Gliwa z klasy 4at
 • III MIEJSCE - Mateusz Dziedzic z klasy 3mt

WYRÓŻNIENIA:

 • Damian Kotula z klasy 1bt
 • Kacper Wnęk z klasy 1at

Serdecznie dziękujemy za dostarczenie nam wrażeń estetycznych.

Organizatorzy

 

Więcej: WYNIKI SZKOLNEGO KONKURSU POETYCKIEGO NA NAJPIĘKNIEJSZY WIERSZ PT: "TO JEST MOJA MATKA, TA OJCZYZNA!”

Technik usług fryzjerskich

10-05-2018 

Paweł Żelazo

Pozdrowienia z Lizbony

10-05-2018 

logo wiedza edukacja rozwoj

Jesteśmy już w Lizbonie. Po zapoznaniu się z miejscem pracy w poniedziałek dostaliśmy wolne popołudnie, które mogliśmy  spędzić na plaży. Wtorek rozpoczął się pracą na lotnisku, gdzie po podzieleniu na grupy, pracowaliśmy pod okiem specjalistów m.in.  z dziedziny awioniki. Wieczorem podziwialiśmy zachód słońca słuchając koncertu Eurowizji, który w tym roku odbywa się właśnie w Lizbonie. C.d.n

 

 

 

 

Więcej: Pozdrowienia z Lizbony

Wyniki konkursu Młodego Patrioty

10-05-2018 

25 kwietnia 2018 r. w bibliotece szkolnej odbył się Konkurs Młodego Patrioty, w którym wzięło udział 23 uczniów głównie klas pierwszych. W konkursowych zmaganiach najlepsi okazali się:

 

I miejsce - Klaudia Dańczuk kl. 1 mst

II miejsce - Krystian Zapłociński kl. 1 mst

III miejsce - Jakub Duda kl. 1 mst

 

Wyróżnienia: Zuzanna Jabłecka kl. 1 mst i Dominik Kotula kl. 1 lt.

 

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy. Nagrody zostaną wręczone na zakończenie roku szkolnego.

 

Bibliotekarze

Wyniki konkursu z języka niemieckiego "Übung macht den Meister"

10-05-2018 

Najlepszą  znajomością języka niemieckiego w konkursie "Übung macht den Meister" okazali się:

 

I miejsce - Skowron Michał kl. 2 mt
II miejsce - Materna Michał kl. 3 bt
III miejsce - Szeliga Szymon kl. 1 at

 

Dziękujemy wszystkim uczniom za udział w konkursie i gratulujemy zwycięzcom, którzy w nagrodę otrzymują bilety do kina "Helios" i oceny celujące :)

 

Organizatorzy: D. Kustra, B. Kataniak-Stefańska , A. Pawlak

Dni Otwarte Funduszy Europejskich

09-05-2018 

dni otwarte

W ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich, które odbędą się 11 maja 2018 r. zaplanowaliśmy stoisko informacyjne na którym to zainteresowani będą mogli pozyskać informację na temat realizowanych przez nas projektów unijnych:

1.  „Rzeszowskie szkoły zawodowe otwarte na rynek pracy" -  w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020, Oś priorytetowa IX: Jakość edukacji i kompetencji w regionie, Działanie 9.4: Poprawa jakości kształcenia zawodowego.

2. ERASMUS + pn. "Praktyki zawodowe i wymiana doświadczeń w branży lotniczej i fryzjerskiej". Projekt nr 2015-1-PL01-KA-102-014787.

3. POWER pn. "Mobilność osób uczących się i kadry w ramach kształcenia zawodowego. Projekt nr 2017-1-PL01-KA102-036106.

Ponadto dostępne będą pracownie szkolne w których to zaprezentujemy doposażenie jak np. skaner i drukarka 3D, pracownia komputerowa, wyposażenie fryzjerskie i inne.

W pracowni fryzjerskiej będzie można skorzystać z zabiegów fryzjerskich z zastosowaniem doposażonego sprzętu !

Młodzież szkolna przygotowała materiały multimedialne na potrzeby realizowanych projektów unijnych (prezentacje z mobilności zagranicznych, kursów itp.).

 

Zapraszamy

MATURA 2018

04-05-2018 

04-05-2018 1-1

 

Drodzy Maturzyści !

 

Życzymy Wam lekkiego pióra, twórczego niepokoju, przytomności umysłu, optymizmu, siły, skupienia, prostych pytań i jasnych odpowiedzi oraz dumy z uzyskanych wyników.

 

Dyrekcja, Nauczyciele, Społeczność szkolna

 

04-05-2018 1-2

Uroczyste zakończenie roku szkolnego klas czwartych

30-04-2018 

 

"Wystartuj u nas" - 26 kwietnia 2018 r.

26-04-2018 

plakat 2018 galeria

 

 

 

 

Sukces drużyny ZSM w zawodach "Sprawni jak żołnierze"

26-04-2018 

W dniu 23 kwietnia w Czudcu odbył się etap rejonowy zawodów sportowo - obronnych "Sprawni jak żołnierze". Nasza drużyna w składzie: Konrad Szcząchor, Mateusz Mazur, Mateusz Piwko z klasy 4 lt zajęła I miejsce i zakwalifikowała się do zawodów wojewódzkich.

 

Opiekunem zespołu był pan Andrzej Frydrych.

 

Serdecznie gratulujemy!!!

 

 

 

Valid XHTML 1.0 Transitional Poprawny CSS!