Bezpłatne trzymiesięczne praktyki na stanowisku Młodszy Mechanik Napraw APU

01-12-2016 

 

Jeśli chcesz zdobyć swoje pierwsze doświadczenia w międzynarodowym

przedsiębiorstwie zapraszamy Cię do zapoznania się z naszą ofertą.

 

Młodszy Mechanik Napraw

 

Oferujemy:

 • Ciekawą pracę pełną wyzwań, pozwalającą na zastosowanie wiedzy teoretycznej w praktyce,
 • Program szkoleń adaptacyjnych w ramach P&W i zasad korporacji UTC,
 • Poznanie procesów i projektów na poziomie międzynarodowym,
 • Rozwój i doskonalenie umiejętności zawodowych,
 • Pracę w przyjaznej atmosferze i w dobrym zespole,
 • Uwaga: Praktyka jest bezpłatna.

Do zadań praktykanta należeć będą m.in.:

 • Uczestnictwo w naprawach (naprawy pod nadzorem),
 • Przygotowywanie do montażu i demontażu części,
 • Przygotowywanie prac standardowych,
 • Pomoc w logistyce napraw i przepływie części.

Jesteś idealnym kandydatem jeśli:

 • Masz wykształcenie średnie techniczne – wykształcenie wyższe będzie dodatkowym atutem,
 • Znajomość języka angielskiego na poziomie komunikatywnym - minimum A2/B1,
 • Znajomość rysunku technicznego,
 • Znajomość narzędzi pomiarowych,
 • Dobrze rozwinięte zdolności manualne,
 • Wiedza z zakresu budowy i zasad działania silników lotniczych oraz zainteresowanie branżą lotniczą,
 • Cechujesz się wysoką kulturą osobistą i pro aktywnością w podejmowaniu działań, chcesz się uczyć i poszerzać swoją wiedzę,
 • Nie wymagamy doświadczenia praktycznego, liczą się umiejętności kandydata.

Osoby zainteresowane ofertą praktyk, prosimy o przesłanie CV w języku polskim i angielskim na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. z tytułem maila: Młodszy Mechanik Napraw.

 

Pratt&Whitney AeroPower Rzeszów jest częścią korporacji United Technologies Company (UTC) zrzeszającej Firmy z branży lotniczej i przemysłowej. Spółki UTC zlokalizowane są na całym świecie. W Polsce funkcjonują spółki tj: PZL Mielec, WSK PZL- Rzeszów, Otis, Pratt&WhitneyKalisz i inne. Firma P&W AeroPower Rzeszów działa od 2009 r. W ostatnim czasie Firma zmieniła nazwę z Hamilton Sundstrand Poland Sp.z o.o. na aktualnie funkcjonującą. Obszary działalności Firmy to montaż nowych silników APU (Auxilary Power Unit), remonty i naprawa silników AP i komponentów oraz działalność badawczo-rozwojowa.

LEKCJA BIBLIOTECZNA W WOJEWÓDZKIEJ I MIEJSKIEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ

01-12-2016 

29 listopada odwiedziliśmy Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Rzeszowie przy ulicy Dąbrowskiego. Nauczyliśmy się korzystać z katalogów on-line oraz e-zbiorów. Poznaliśmy również najnowocześniejszy system zwracania książek do biblioteki. O dowolnej porze można skorzystać z okienka wrzuty i zwrócić przeczytane książki . Ze zbiorów można korzystać przez Internet. Oferta biblioteki to zarówno książki przydatne w nauce jak i te, które warto przeczytać dla przyjemności. Z pewnością będziemy tu przychodzić.                                                  

 

Uczniowie klasy 1ct

 


 

Więcej: LEKCJA BIBLIOTECZNA W WOJEWÓDZKIEJ I MIEJSKIEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ

"I TY MOŻESZ MIEĆ CZERWONĄ CZAPKĘ"

29-11-2016 

 

Uprzejmie informujemy, że rusza VIII edycja Akcji Mikołajkowej pt.: "I TY MOŻESZ MIEĆ CZERWONĄ CZAPKĘ" organizowanej przez Podkarpackie Hospicjum dla Dziecii i VI Liceum Ogólnokształcące.

 

Zbiórka pieniędzy do puszek na rzecz dzieci nieuleczalnie chorych i ich rodzin odbędzie się dnia 1 grudnia 2016r. (czwartek) na 4 godz. lekcyjnej (10:30).

 

Zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału w akcji, co zaowocuje uśmiechem na twarzach małych pacjentów.

Nauczycieli uczących w tym czasie prosimy o umożliwienie wejścia do sali lekcyjnej wolontariuszom z VI Liceum Ogólnokształcącego.

 

WYNIKI KONKURSU CZYTAMY LITERATURĘ ANGLOJĘZYCZNĄ

29-11-2016 

Konkurs, który odbył się 28 listopada, cieszył się zainteresowaniem uczniów z kl. 1 est, 2 ct, 3 at, 3 lt oraz 4 mt.

Uczestnicy wykazali się szerokim wachlarzem zainteresowań literaturą anglojęzyczną, od poezji, klasyki poprzez fantasy aż do literatury współczesnej. Zaprezentowali  również wysoki poziom interpretacji tekstu. 

 

Nalepsi okazali się:
- I miejsce: Jakub Tyzak z kl. 1 est
- II miejsce:  Karolina Wojtan z kl. 4 mt
- III miejsce:  Daniel Florek z kl. 3 at
 
 
Nagrody zostaną wręczone podczas najbliższej uroczystości szkolnej, serdecznie gratulujemy i zachęcamy do dalszego czytania !!!

KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA PROZY HENRYKA SIENKIEWICZA

29-11-2016 

 

Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów do udziału w Konkursie Pięknego Czytania prozy Henryka Sienkiewicza. Warunkiem uczestnictwa jest zgłoszenie swego udziału u organizatorów do 5 grudnia 2016 roku.

 

Szczegółowych informacji udzielają nauczyciele organizatorzy: Jolanta Nazarko, Barbara Brzęk i Agata Pawlak. Wstępny termin konkursu – grudzień 2016 roku.

 

Serdecznie zapraszamy!!!

 

REGULAMIN KONKURSU

 

Cele konkursu:

 • Popularyzacja książki i czytelnictwa wśród młodzieży, propagowanie idei pięknego czytania.
 • Rozwijanie aktywności czytelniczej uczniów.
 • Doskonalenie umiejętności posługiwania się żywym słowem, wyraźnego i wyrazistego czytania.
 • Sztuka interpretacji tekstu.
 • Rozbudzanie wrażliwości na piękno języka literackiego.

Zasady konkursu:

 1. Uczestnik konkursu czyta indywidualnie wybrany przez siebie fragment prozy Sienkiewicza (około 40 wersów).
 2. Uczestników oceniać będzie komisja konkursowa.
 3. Punktowana będzie interpretacja tekstu pod względem:
 • dykcji,
 • płynności,
 • interpunkcji,
 • wyrazistości,
 • ekspresji słowa i wyrazu artystycznego czytanego tekstu.

Udział w Objazdowym Festiwalu Filmowym Watch Docs

29-11-2016 

18 listopada klasa 2mt wzięła udział wraz z Panią Agatą Pawlak w Objazdowym Festiwalu Filmowym Watch Docs. Jest to festiwal corocznie organizowany przez Helsińską Fundację Praw Człowieka oraz Społeczny Instytut Filmowy. Festiwal odbywał się jak co roku w Wyższej Szkole Prawa i Administracji w Rzeszowie. Na początku wysłuchaliśmy wykładu pt. "Społeczne aspekty dyskryminacji" prowadzonego przez ks. dr Marka Storego. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy o dyskryminacji oraz kulturze Izraela i nie tylko. Następnie odbył się seans filmu "Przekaż wiośnie, by nie nadchodziła". Poruszający film o życiu afgańskich żołnierzy po tym jak Międzynarodowe Siły Wsparcia Bezpieczeństwa zakończyły działania bojowe, przekazując kontrolę nad krajem miejscowym żołnierzom. WATCH DOCS  to jedna z największych na świecie imprez filmowych poświęconych prawom człowieka. Każdego roku na festiwalu pokazywanych jest wiele filmów, a każdy z nich to inna dramatyczna historia.   Celem tego przedsięwzięcia jest dostarczanie wiedzy, pobudzenie wrażliwości oraz edukacja wielokulturowości.

Bardzo spodobała się nam ta lekcja kultury w plenerze i nie możemy się doczekać kolejnej.

 

Agata Korszla 2 mt

 


 

 

Sukces naszych szachistów

28-11-2016 

18 listopada 2016 roku w Zespole Szkół Licealnych w Leżajsku odbyły się rejonowe rozgrywki drużynowe w szachach, z udziałem ośmiu najlepszych zespołów, wyłonionych w eliminacjach powiatowych, obejmujących powiaty: łańcucki, leżajski i rzeszowski.

Pierwsze miejsce zdobyła drużyna Zespołu Szkół Mechanicznych w Rzeszowie w składzie: Urszula Jakubowska z klasy I mt, Dawid Szewczyk, Damian Burek i Sebastian Miazga z klasy IV mt, wyprzedzając drużynę z Zespołu Szkół w Sokołowie Małopolskim. Obydwa zespoły uzyskały awans do finału wojewódzkiego. Mamy nadzieję na dobry występ w kolejnych zawodach.

 

Serdecznie gratulujemy!!!         

 


 

 

 

Więcej: Sukces naszych szachistów

WYPOMINKI SZKOLNE

28-11-2016 

W dniu 21 listopada odbyła się Msza Święta w intencji zmarłych nauczycieli, uczniów i pracowników szkół Rzeszowa i okolic, połączona z wypominkami. W wydarzeniu tym wzięła udział delegacja naszej szkoły: Paulina Perlak, Wiktoria Patrońska z klasy 1 ft; Maria Makarska, Patrycja Szela z klasy 2 ft; Dawid Olbrycht, Dariusz Zdeb z klasy 2 mt. Nie zabrakło również naszego pocztu sztandarowego, w którego skład wchodzili: Gabriela Urban z klasy 2 mt, Paulina Pietrucha z klasy 2 ft oraz Jakub Ptak z klasy 2 lt. Opiekę nad uczniami sprawowała pani Kinga Lizak.                                                        

Msza Święta odbyła się w Kościele Chrystusa Króla, przewodniczył jej ks. biskup Edward Białogłowski.

Podczas nabożeństwa modliliśmy się za zmarłych nauczycieli, wychowawców, pracowników szkoły oraz uczniów. Jednym z elementów uroczystości była procesja, podczas której wspominaliśmy dusze zmarłych z naszej szkoły.

Jesteśmy dumni, że mogliśmy uczestniczyć w tym wydarzeniu i reprezentować naszą szkołę oraz uczcić pamięć tych, którzy odeszli.

 

Dariusz Zdeb kl. II mt

 


NA STARYM CMENTARZU W RZESZOWIE

28-11-2016 

„Ludzie nie znający swojej przeszłości to sieroty Boże, bezradnie błądzące w chaosie świata, nie wiedzące skąd przyszły i dokąd zmierzają”.

 

W dniu 24 listopada klasa 3 ft wybrała się w niezwykłą podróż śladami przeszłości miasta Rzeszowa. Pod opieką pani Kingi Lizak udaliśmy się na Stary Cmentarz, znajdujący się przy ulicy Targowej. Dzięki tej wycieczce uzupełniliśmy swoją wiedzę historyczną na temat najstarszej zachowanej nekropolii w mieście. Szacuje się, iż spoczywa tam ok. 40 000 osób. Na cmentarzu znajduje się też pomnik wzniesiony w 1886 roku na cześć powstańców styczniowych oraz grób ofiar II wojny światowej. Przystanęliśmy także przy symbolicznym grobie ks. Jerzego Popiełuszki i dzieci nienarodzonych. Na koniec wspólnie odmówiliśmy koronkę do Bożego Miłosierdzia i zapaliliśmy znicze.

 

Gabriela Wierzchałek kl. III ft

 


"JAK ZAPRZYJAŹNIĆ SIĘ Z RYNKIEM PRACY"

28-11-2016 

Uczniowie klas IV wzięli udział w spotkaniu informacyjnym pt.: "JAK ZAPRZYJAŹNIĆ SIĘ Z RYNKIEM PRACY".

Spotkanie prowadził doradca zawodowy z Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Rzeszowie Pan Janusz Cyzio. Młodzież zdobyła wiedzę przydatną w przygotowaniu się do wejścia na rynek pracy (m.in. źródła aktualnych informacji o rynku pracy, formy wsparcia oferowane przez instytucje działające na rynku pracy). Uczniowie uczestniczący w zajęciach wykazali się zdyscyplinowaniem i zainteresowaniem.

 

Serdecznie dziękujemy Panu Januszowi Cyzio za współpracę i zapraszamy ponownie.

 

W MIKOŁAJKI PODARUJ KAWAŁEK SIEBIE

24-11-2016 

Jako oficjalni Partnerzy Fundacji poszukujemy osób, które chętnie przekażą swoje długie włosy dla Fundacji WeGirls .

Jeśli chcesz pomagać innym,a masz długie włosy,zgłoś się do pracowni fryzjerskiej Zespołu Szkół Mechanicznych w Rzeszowie, celem skonsultowania zabiegu.

 

Pierwsza edycja akcji - konsultacje i zbiórka włosów będą trwały w dniach 6-20 grudnia.

 

Fundacja Przyjaźni WeGirls działa prężnie już od kilku lat. Dzięki darczyńcom zbieramy włosy, a dzięki naszemu partnerowi – firmie Rokoko – dostarczamy peruki, uzyskiwane w toku całkowicie bezpłatnej  produkcji. Zaangażowanie firmy Rokoko, praca całego zespołu oraz woluntariuszy pozwala nam przekazywać darmowe peruki dzieciom, które ich potrzebują.Wiele dzieci, które już straciły nadzieję, odzyskało uśmiech i pewność siebie dzięki efektywnej zbiórce włosów i perukom dobranym na miarę.

 

Jeśli Twoje włosy mają minimalną długość w kucyku 25 cm i są zdrowe, masz szansę na przekazanie ich fundacji za pośrednictwem Technikum Usług Fryzjerskich w Zespole Szkół Mechanicznych w Rzeszowie.

 

Ten dar, to również szansa na zmianę wizerunku,którego dokona młodzież w pracowni fryzjerskiej ZSM. Wypełniając ankietę jako darczyńca, listownie otrzymasz oficjalne imienne podziękowanie od fundacji WeGirls.

 

Więcej informacji znajdziesz na stronie: www.wegirls.pl

 

JEŚLI CHCESZ POMÓC SKONTAKTUJ SIĘ Z SEKRETARIATEM
ZESPOŁU SZKÓŁ MECHANICZNYCH w RZESZOWIE
POD NUMEREM TELEFONU 17 748 22 50

 

Warto być the Best!

21-11-2016 

14 listopada 2016 r. najlepsi uczniowie Mechanika po raz kolejny zostali zaproszeni do kręgielni Kula - Bowling & Club w ramach nagrody za osiągnięcia w II okresie roku szkolnego 2015/2016. Warunkiem było otrzymanie świadectwa z czerwonym paskiem lub 100% frekwencja. Opiekunami były jak zawsze pani Lucyna Sulencka i pani Mariola Berrahal. Jak zwykle bawiliśmy się świetnie.

Oprócz gry w kręgle, mogliśmy się poczęstować pyszną pizzą. Niektórzy z nas grali pierwszy raz, ale i tak radzili sobie świetnie. Serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców !

 

Agata Korszla kl. I mt

 


 

 

 

Więcej: Warto być the Best!

FINAŁ AKCJI „PIELUCHY”

21-11-2016 

17 listopada 2016 r. wraz z grupą wolontariuszy z Mechanika pod „dowództwem” pani Kingi Lizak i pani Iwony Adamiec-Zielińskiej wybraliśmy się do rzeszowskich Domów Pomocy Społecznej. Głównym celem naszego wyjścia było przekazanie placówkom pieluch, które wcześniej zostały zebrane w naszej szkole, w ramach odbywającej się niedawno akcji charytatywnej.

Jako pierwszy odwiedziliśmy Dom Pomocy Społecznej im. Józefy Jaklińskiej w Rzeszowie. Tam spędziliśmy czas na rozmowie z podopiecznymi oraz przyłączyliśmy się do krótkich ćwiczeń fizycznych, które są niezwykle ważne dla ich zdrowia. Nie sądziliśmy nawet, że nasze przybycie wywoła tyle uśmiechów na twarzach pensjonariuszy ośrodka. Pełni satysfakcji i radości zarówno tej widocznej na twarzach oraz tej niewidocznej - w sercu, udaliśmy się wkolejne miejsce, którym była placówka początkowo przeznaczona dla kombatantów i ich rodzin. Obecnie przyjmowani są tam ci, którzy potrzebują opieki, nie mają już sił, aby zadbać o siebie albo nie mają rodzin, które mogłyby się nimi zająć. Placówka stała się domem dla ludzi z ogromnym bagażem doświadczeń.

Podczas naszej wizyty poznaliśmy zasady funkcjonowania tego miejsca oraz dzieliliśmy się dobrym słowem z pacjentami, którzy zgodzili się na nasze odwiedziny. Poznaliśmy ich historie i niejednokrotnie przykre sytuacje, przez które znaleźli się w tym miejscu. Pacjenci tego ośrodka są bardzo zadowoleni z opieki jaką tutaj otrzymują, są zaprzyjaźnieni z personelem, jednakże często doskwiera im samotność. Nasza obecność z pewnością rozweseliła im dzień, a na zmęczonych i pomarszczonych twarzach ludzi świadomych swojego przemijania mogliśmy dostrzec wdzięczność za poświęcenie im kilku chwil. To doświadczenie uświadomiło nam, że małe gesty mają wielką siłę , która pomaga żyć.

Dziękujemy klasom: 1 at, 1 bt, 1 ct, 1 dt, 1 lt, 1 ft, 1 mt, 2 at, 2 bt, 2 ct, 2 dt, 2 ft, 2 lt, 2 mt, 3 at, 3 bt, 3 ft, 3 lt, 3 mbt, 4 dt, 4 et, 4 fbt, 4 ft, 4 mt za włączenie się do akcji naszego wolontariatu- WARTO POMAGAĆ!

 

Karolina Wojtan i Jakub Makuch 4mt

 

 

 

 

Więcej: FINAŁ AKCJI „PIELUCHY”

KONKURS RECYTATORSKI

21-11-2016 

Konkurs Recytatorski Poezji Patriotycznej

„W Ojczyźnie serce me zostało”

 

Serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnej edycji Szkolnego Konkursu Recytatorskiego, tym razem pod hasłem „ W ojczyźnie serce me zostało”.

 

 

Regulamin:

 

 • uczestnicy przygotowują do recytacji dwa dowolne teksty poetyckie o tematyce patriotycznej;
 • każdy uczestnik prezentuje dwa utwory poetyckie( minimum 12 wersów każdy) ;
 • uczestników konkursu oceniać będzie powołane przez organizatorów jury według następujących kryteriów:
 1. dobór repertuaru (z uwzględnieniem wartości literackich tekstów oraz dostosowania ich do możliwości recytatora);
 2. interpretacja utworów;
 3. kultura słowa;
 4. ogólny wyraz artystyczny;
 •  laureaci konkursu otrzymają nagrody i dyplomy oraz oceny celujące lub bardzo dobre z języka polskiego, religii lub wiedzy o kulturze.

Konkurs odbędzie się na początku lutego 2017 roku. Udział należy zgłosić do 10 stycznia.

Dodatkowych informacji udzielają organizatorzy konkursu, nauczyciele : Agnieszka Kapłon, Kinga Lizak , Agata Pawlak

 

Serdecznie zapraszamy !!!

OGŁOSZENIE

17-11-2016 

 

Uwaga!

 

W dniu 18 listopada 2016 r. (piątek) nasza szkoła dołączy się do ustanowienia rekordu Polski w masowym śpiewaniu szanty. Prosimy nauczycieli i uczniów o pozostanie w salach o godzinie 11.15 i włączenie się w śpiewanie szanty (przez radiowęzeł). W związku z biciem rekordu przerwa zostanie wydłużona do 11.45.

Wyniki konkursu "WRITING IS EASY"

16-11-2016 

W dniu 15 listopada w auli szkolnej uczniowie klas maturalnych wzięli udział w konkursie z języka angielskiego WRITING IS EASY.

 

Zwycięzcami w konkursie zostali:
- I miejsce: Jakub Makuch z klasy 4mt
- II miejsce: Bartosz Cieszyński z klasy 4bt
- III miejsce: Jakub Podgórniak z klasy 4et
 

Gratulujemy i życzymy powodzenia na maturze!

Zwycięzcy otrzymają nagrody ufundowane przez wydawnictwo Pearson. Odpowiedzi do zadań konkursowych zamieszczone są na stronie internetowej szkoły.

KONKURS - CZYTAMY LITERATURĘ ANGLOJĘZYCZNĄ

16-11-2016 

28 listopada – poniedziałek godz. 11:35 po raz pierwszy w Mechaniku konkurs na głośne czytanie literatury anglojęzycznej.

 

Do wyboru fragmenty literatury klasycznej lub współczesnej o objętości ok. 150-200 słów, proza albo wiersz. Oceniana będzie wymowa, płynność, interpretacja i zrozumienie tekstu.

 

Celem konkursu jest promowanie literatury brytyjskiej i amerykańskiej, przy jednoczesnym usprawnianiu kompetencji komunikacyjnych podczas publicznej prezentacji.

 

Zapraszamy wszystkich chętnych do zgłoszenia swojego udziału w konkursie do 18 listopada u p. Marioli Berrahal (sala 17) lub L. Sulenckiej (sala 24), ewentualnie u swoich nauczycieli j. angielskiego.

Konkurs plastyczny "Młodzież o stanie wojennym"

16-11-2016 

 

Regulamin konkursu plastycznego: "Młodzież o stanie wojennym"
(35. rocznica stanu wojennego)

 

Adresaci: uczniowie szkoły ponadgimnazjalnej

 

Cel konkursu:

 • upowszechnienie znajomości historii najnowszej wśród młodzieży,
 • rozbudzanie zainteresowań historycznych,
 • poszerzanie wiedzy na temat sytuacji w Polsce w czasie trwania stanu wojennego,
 • uchwycenie ludzi, zjawisk, które na zawsze zostaną wzorem odwagi, patriotyzmu, pomocy potrzebującym,
 • przedstawienie prawdy o tamtym dramatycznym czasie,
 • rozwijanie zainteresowań, wrażliwości, kreatywności.

Forma: rysunek, plakat

 

Technika: dowolna

 

Treść pracy mają stanowić konteksty współczesne i historyczne, wynikające lub mające związek z wydarzeniami 13 grudnia 1981 roku.

 

Format: A4 lub A3

 

Kryteria oceny: zwięzłość, przejrzystość, prostota, tekst ograniczony do minimum

 

Zasady uczestnictwa:

 • wykonać rysunek lub plakat nigdzie dotychczas niepublikowany, w wersji papierowej w dowolnej technice plastycznej, treścią odpowiadający tematyce konkursu
 • każda praca musi być opisana imieniem i nazwiskiem autora, symbolem klasy

Termin: prace należy dostarczyć do 9 grudnia 2016 r. na do pani Barbary Brzęk lub pani Jolanty Nazarko.

Odpowiedzi do konkursu "WRITING IS EASY"

16-11-2016 

Odpowiedzi do konkursu z języka angielskiego pt. "WRITING IS EASY"

 

pobierz >>

Spotkanie autorskie w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rzeszowie

15-11-2016 

Dnia 8 listopada 2016r. grupa uczniów z klasy 2 ft pod opieką pani Agaty Pawlak wzięła udział w spotkaniu autorskim z Magdaleną Skubisz- pisarką, ale także wokalistką jazzową, które odbyło się w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rzeszowie.

Spotkanie rozpoczęła pani Barbara Chmura – dyrektor WiMBP w Rzeszowie, a poprowadziła je pani Anna Gorczyca – dziennikarka „Gazety Wyborczej”. Pani Magdalena Skubisz jest autorką trzech utworów opowiadających o przemyskich licealistach: „LO Story”, „Dżus&Dżin” i „Chałturnik” i to im właśnie poświęcona była większość spotkania. W jego trakcie pisarka opowiadała między innymi o swoich wspomnieniach z liceum, inspiracjach, a także o tym jak wygląda pisanie książki. Przedstawiła nam również swoje plany na przyszłość dotyczące kolejnych powieści. Pani Magda bardzo ciekawie opowiadała o swojej twórczości i bohaterach książek i z pewnością zachęciła wielu z nas do ich przeczytania. Ja także polecam książki autorstwa Magdy Skubisz, które można wypożyczyć  w naszej szkolnej bibliotece, a jedna z nich jest opatrzona dedykacją autorki.

 

Gabriela Stadnik kl. 2 ft

 

Więcej informacji oraz zdjęć ze spotkania można znaleźć na stronie www.wimbp.rzeszow.pl

 

 

 

KONKURS HISTORYCZNO – LITERACKI „Z POTOPEM PRZEZ POKOLENIA”

15-11-2016 


 

Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie dotyczącym najbardziej znanej i lubianej powieści historycznej Henryka Sienkiewicza „Potop”. Ten tekst towarzyszył naszym przodkom, dodawał otuchy w trudnych czasach rozbiorów, jednoczył wokół idei wolności i kształtował postawy patriotyczne. Ekranizacja „Potopu” autorstwa Jerzego Hoffmana biła rekordy popularności i po dziś dzień jest jednym z najbardziej lubianych przez polską widownię filmów. Mamy głęboką nadzieję, że barwne postacie Kmicica, Wołodyjowskiego, Zagłoby nie zostaną przez młode pokolenie zapomniane. Konkurs odbędzie się na początku stycznia 2017 roku. Udział prosimy zgłaszać do 10 grudnia 2016 roku.

Szczegółowych informacji udzielają nauczyciele organizatorzy: Agnieszka Kapłon, Mariola Ustrzycka i Ewa Wojakowska.

 

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!!!

Narodowe Święto Niepodległości

14-11-2016 

W dniu 11 listopada odbyły się miejskie obchody 98. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W wydarzeniu tym miał zaszczyt wziąć udział poczet sztandarowy reprezentujący naszą szkołę. W skład pocztu wchodzili: Paulina Pietrucha z klasy 2 ft, Gabriela Urban z klasy 2 mt oraz Jakub Ptak z klasy 2 lt. Opiekę nad pocztem sprawowała pani Mariola Ustrzycka. Uroczystość rozpoczęła Msza Święta w Kościele Farnym, której przewodniczył Ks. Biskup Jan Wątroba. Po zakończeniu Mszy Świętej uczestnicy obchodów Święta Niepodległości udali się na Plac Farny pod Pomnik Leopolda Lisa-Kuli. Został tam złożony meldunek Dowódcy Garnizonu Rzeszowskiego, odśpiewano Hymn Państwowy i wysłuchano okolicznościowych przemówień. Następnie został odczytany Apel Pamięci i oddana Salwa Honorowa, po której przed pomnikiem naszego wielkiego rodaka zostały złożone wieńce i wiązanki kwiatów. Na zakończenie uroczystości odbył się pokaz musztry paradnej z bronią w wykonaniu Strzelców z Zespołu Szkół Technicznych w Rzeszowie oraz piękna defilada. Z dumą reprezentowaliśmy naszą szkołę w tej, jakże ważnej uroczystości.

 

Gabriela Urban z klasy 2 mt

 

 

Więcej: Narodowe Święto Niepodległości

"Spełniamy marzenia"

10-11-2016 

Dnia 23 października pięcioro uczniów naszej szkoły zakończyło skokiem kilkudniowy kurs spadochronowy w Aeroklubie Rzeszowskim. Kurs był prowadzony po zajęciach praktycznych, które uczniowie mają w budynkach Aeroklubu Rzeszowskiego. Uczniowie zorganizowali sobie grupę osób, niezbędną do przeprowadzenia kursu oraz opłacili wszystkie koszty związane z odbyciem szkolenia. Osobą, która prowadziła kurs był pan Bogusław Marszałek, skoczek oraz bardzo dobry instruktor spadochronowy, który oddał już w życiu ponad 6200 skoków.


Podczas szkolenia w Jasionce chłopcy przyswajali teorię związaną ze skokami i zasady bezpieczeństwa oraz ćwiczyli przykłady zachowań na wypadek sytuacji awaryjnej. Niedzielne - pierwsze skoki próbowała popsuć nam pogoda, gęsta mgła ograniczała widoczność, co uziemiło nas na kilka godzin. Pomimo napotkanych przeciwności wszystko poszło zgodnie z planem: każdy z nas oddał swój pierwszy samodzielny skok i szczęśliwie wylądował. Skok wykonywany był z wysokości 1000 metrów z samolotu PZL 104 Wilga. Każdy z uczestników po wykonanym skoku otrzymał dyplom potwierdzający ukończenie szkolenia oraz oddanie pierwszego skoku.


W kursie udział wzięli: Wojciech Pieniążek i Paweł Romański z klasy 4lt oraz Norbert Prucnal, Grzegorz Łuksik i Jakub Makuch z klasy 4mt.

 

 

Oto krótkie opisy wrażeń dwóch uczniów.

 

Norbert Prucnal (4mt):

Byłem podekscytowany! Od początku dnia, nie mogłem się doczekać kiedy to wreszcie nastąpi. Kiedy już wsiadłem do samolotu poczułem chwilowy niepokój, ale szybko się go pozbyłem. Według mnie, najtrudniejszy jest moment wyjścia z samoloty i stanięcia na stopniu oraz przygotowania do wyskoku. Jeżeli wszystko pójdzie dobrze, strach zamienia się w ekscytację. To było coś pięknego. Polecam każdemu!

 

Jakub Makuch (4mt):
Przed skokiem byłem bardzo zdenerwowany, zadawałem dużo pytań i analizowałem możliwe scenariusze. Wszystko ustąpiło kiedy wszedłem do samolotu. Ze spokojem obserwowałem to co pode mną i starałem się rozpoznawać charakterystyczne miejsca, o których uczyliśmy się podczas kursu, które są związane z wykonaniem idealnego oraz bezpiecznego skoku. W końcu dostałem sygnał i skoczyłem. To wszystko. Nim się obejrzałem już byłem na ziemi. To było niesamowite. Myślę że warto spełniać swoje marzenia.

 

Jakub Makuch 4(mt)

 

 

Więcej: "Spełniamy marzenia"

WYNIKI SZKOLNEGO KONKURSU HISTORYCZNEGO

09-11-2016 

W dniu 7 listopada w auli szkolnej odbył się konkurs poświęcony Danucie Siedzikównie „Ince”, sanitariuszce AK, która została aresztowana i po bestialskim śledztwie rozstrzelana w 1946 roku. W konkursie wzięło udział 51 uczniów z klas: 1at,1lt,2bt, 2dt, 2ft, 3at, 3bt, 3lt, 3ct,3ft, 4ft, 4mt.

 

Zwycięzcami konkursowych zmagań zostali:

 • I miejsce: Jarosław Bialic - 3 at
 • II miejsce: Szymon Żmuda - 3 bt
 • II miejsce: Mirosław Bialic - 3 at
 • III miejsce: Piotr Szeniak - 3 bt

Serdecznie gratulujemy!!!

 

Dziękujemy wszystkim uczestnikom, którzy wykazali się dobrą znajomością historii Inki. Swoim udziałem daliście dowód waszej pamięci o tej wyjątkowej postaci.

Konkurs przeprowadziły panie: Agnieszka Kapłon, Elżbieta Pitera i Ewa Wojakowska.

 

 

 

 

Więcej: WYNIKI SZKOLNEGO KONKURSU HISTORYCZNEGO

Wyniki Konkursu Wiedzy Humanistycznej

09-11-2016 

 

„Henryk Sienkiewicz – jego życie i twórczość”

 

W dniu 4.11.2016 r. w naszej szkole odbył się konkurs „Henryk Sienkiewicz – jego życie i twórczość”. Wzięli w nim udział uczniowie, którzy reprezentowali klasy: 1est, 1 ft, 1 bt, 2 lt, 2ft, 2mt, 3 lt, 3 bt, 3 ft oraz 4 mt. Wszyscy uczestnicy wykazali się dużą wiedzą, ale zwycięzcy wyróżnili się dobrą znajomością zarówno biografii pisarza, jak i jego utworów.

 

WYNIKI KONKURSU:

 

I MIEJSCE: SZYMON SAJ - 3 LT

II MIEJSCE: DAMIAN WIELGOS - 3 LT

III MIEJSCE: PAULINA CZARNIECKA - 1 EST

 

Zwycięzcom gratulujemy, a wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach humanistycznych.

 

Organizatorzy: Grażyna Rosa, Krystyna Potoczna, Agata Pawlak, Jolanta Nazarko

Konkurs dla maturzystów!!!

08-11-2016 

 

Zapraszamy wszystkich uczniów klas czwartych do wzięcia udziału w konkursie z języka angielskiego WRITING IS EASY.

Aby przygotować się do konkursu należy przeczytać listy oraz zadaniaznajdujące się w sekcji PISANIE w Repetytorium Maturalnym wydawnictwa Pearson.

 

Konkurs odbędzie się w auli we wtorek 15 listopada o godz. 9:40.

Zgłoszenia przyjmują nauczyciele języka angielskiego.

 

Na zwycięzców czekają nagrody!!!

 

Przypominamy że wkrótce czeka Was matura próbna.

Konkurs z pewnością pomoże Wam przygotować się do egzaminu.

Valid XHTML 1.0 Transitional Poprawny CSS!