Witamy na stronie Zespołu Szkół Mechanicznych

PKO Bieg Niepodległości – Rzeszowska dycha

13-11-2017 

11 listopada 2017 r. w 99. rocznicę odzyskania Niepodległości w Rzeszowie odbył się 5 PKO Bieg Niepodległości na dystansie 10 km.

W biegu wzięło udział około 1660 osób. Na starcie wszyscy uczestnicy stworzyli bardzo długą flagę Polski z własnych biało - czerwonych koszulek. Naszą szkołę reprezentował Michał Niemczak z klasy 4at, który ukończył bieg na 494 pozycji z czasem 47,26 minut oraz nauczyciele Pan Piotr Pustelny, Andrzej Kulasa i Krystian Herba.

 

 

 

 

Więcej: PKO Bieg Niepodległości – Rzeszowska dycha

KONKURS WIEDZY O KRAJACH NIEMIECKOJĘZYCZNYCH

13-11-2017 

W dniu 30.11.2017 (czwartek) w godz. 12:25-13:10 w auli szkolnej odbędzie się Szkolny Konkurs Wiedzy o Krajach Niemieckojęzycznych.

Wszystkich chętnych prosimy o zgłaszanie się do nauczycieli języka niemieckiego.

 

Organizatorzy

Wycieczka do Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie

13-11-2017 

24 października grupa uczniów z Mechanika wybrała się do Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Opiekunami byli nauczyciele p. B. Czach, p. M. Sobczak i p. A. Uchman. W muzeum wśród wielu zbiorów zobaczyliśmy mundury pilotów i stroje stewardess, stare urządzenia radionawigacyjne oraz modele samolotów. W hangarach oraz na zewnątrz budynku muzeum znajdowało się wiele interesujących samolotów, od szybowców, po samoloty pasażerskie, jak i wszelakie silniki lotnicze. Ci, którzy nie zdecydowali się na wyjazd mogli się poczuć jak na wycieczce, ponieważ była prowadzona transmisja na żywo na Facebook’owym profilu szkoły. Tydzień później dla uczestników odbył się konkurs z cennymi nagrodami: Szybowiec RC Pelikan oraz Symulator RC. Zwycięzcami zostali Krystian Drapała z klasy 3LT i Patryk Lech z klasy 2LT.

 

Serdecznie im gratulujemy i zapraszamy wszystkich za rok.

 

 

 

Więcej: Wycieczka do Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie

Konkurs na ulotkę informacyjną "Mój zawód"

12-11-2017 

Lekcja w bibliotece

12-11-2017 

31 października 2017 r. klasa 1 at wraz z opiekunami p. A. Kapłon i p. A. Pawlak wybrała się do Wypożyczalni Głównej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki przy ulicy Dąbrowskiego, aby uczestniczyć w lekcji poświęconej czytelnictwu i poznać miejsce, z którego będziemy mogli korzystać w trakcie naszej nauki w szkole, a także później.Na początku zostaliśmy oprowadzeni po bibliotece, przeszliśmy również szybkie szkolenie dotyczące wypożyczania oraz rezerwowania książek. Następnie każda z osób otrzymała zadanie – trzeba było odnaleźć podaną książkę na półce, co nie było prostą rzeczą, ze względu na bogaty księgozbiór. Zobaczyliśmy wszystkie nowoczesne rozwiązania (np. wrzutomat do zwracania książek bez konieczności wchodzenia do biblioteki, a także stanowisko do samodzielnego wypożyczania bez udziału bibliotekarza) i mieliśmy szansę wypróbowania ich działania w praktyce. Na koniec wszyscy chętni mieli możliwość wyrobienia sobie karty czytelnika i wypożyczenia wybranej książki z bogatego księgozbioru. Uważam, że wycieczka była bardzo ciekawa i przydatna. Polecam wszystkim to miejsce.

 

Sebastian Paśko 1 at

 

 

 

NA STARYM CMENTARZU W RZESZOWIE

12-11-2017 

7 listopada klasa 2 ft wybrała się wraz z panią Kingą Lizak na Stary Cmentarz w Rzeszowie, który znajduje się przy ulicy Targowej. To wiekowa nekropolia, kryjąca doczesne szczątki kilku pokoleń rzeszowian. Szacuje się, że spoczywa tam ok. 40 000 osób. Niektóre groby są bezimienne i zbiorowe. Nikt się o nie nie troszczy, bo rodziny osób tam spoczywających też już nie żyją. Pani katechetka zwracała szczególną uwagę na potrzebę pamięci o takich właśnie grobach. Co roku prowadzone są prace konserwatorskie, ale ich zakres jest ograniczony, ponieważ ten cmentarz jest utrzymywany finansowo z datków uzyskanych w czasie kwesty 1 i 2 listopada. Znajdują się tu skromne obeliski i okazałe nagrobne pomniki. Znajdziemy tu groby wielu osób znanych i zasłużonych dla miasta, mogiły powstańców z 1831 i 1863 r. oraz ofiar ostatniej wojny. Zapaliliśmy znicze i pomodliliśmy się przy symbolicznym grobie bł. ks. Jerzego Popiełuszki, dzieci nienarodzonych oraz przy tych bezimiennych mogiłach.

 

Marcelina Pyć kl. II ft

 


KWESTA NA CMENTARZACH

07-11-2017 

Tradycyjnie w Uroczystość Wszystkich Świętych oraz 31.X na cmentarzach diecezji rzeszowskiej wolontariusze naszej szkoły kwestowali na rzecz ubogich z Towarzystwa Pomocy św. Brata Alberta.

31 października i 1 listopada spotkaliśmy się na cmentarzach Podkarpacia, aby uczestniczyć w pięknym i bardzo potrzebnym przedsięwzięciu. Celem tej dobroczynnej akcji była zbiórka funduszy umożliwiających pomoc ubogim i bezdomnym. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że wzięliśmy udział w tej akcji - mogliśmy pomóc i naprawdę dobrze spędzić ten dzień. Swój czas w tych świątecznych dniach na pomoc innym poświęcili następujący wolontariusze z naszej szkoły: Katarzyna Ślemp kl. I ft, Anna Gientka, Mateusz Prokop, Krystian Ladziński, Jakub Miś kl. I mst, Klaudia Miazga, Paulina Płoch, Oliwia Jamuła, Martyna Wnęk, Julia Młynarska kl. II ft, Dawid Pleśniak kl. II bt, Gracjan Rudzik kl. II est, Gabriela Gaweł kl. IV ft i Arkadiusz Michalik kl. IV mbt.

 

Szkolny Wolontariat

 


Licealiada 2017 - piłka siatkowa

07-11-2017 

W miesiącu październiku odbyły się rozgrywki w piłce siatkowej chłopców, w których uczestniczyło 18 reprezentacji szkół średnich z Rzeszowa.

W fazie grupowej drużyna ZSM wygrała 2 mecze, pokonując ZS Samochodowych 2:0 oraz ZS Agroprzedsiębiorczości 2:0 i awansowała do finałów rozgrywek.

 

 

W tym etapie zawodów rozegraliśmy 5 spotkań, uzyskując następujące wyniki:

 • ZSM - ZS Nr1  2:0
 • ZSM - III LO   2:0
 • ZSM - ZS Tech. 2:1
 • ZSM - II LO  0:2
 • ZSM - IV LO 0:2

Ostatecznie nasza reprezentacja zajęła bardzo dobre 4 miejsce, ustepujac trzeciej drużynie tylko stosunkiem setów.
Naszą szkołę reprezentowali: Hubert Trojnar 4at, Dominik Sobota 2lt, Dominik Rejment 3dt, Jakub Rejment 3dt, Mateusz Janowski 4bt, Mateusz Mazur 4lt, Michał Mazur 2ct, Szymon Stasiak 2bt, Krystian Bartoń 1bt, Krzysztof Grzywacz 4dt, Krzysztof Bober 1bt.
W/w zawodnikom gratulujemy osiągniętego wyniku i dziękujemy za ambitną i sportową rywalizację.

 

Ze sportowym pozdrowieniem - Sławomir Stawarz (opiekun drużyny).


 

 

Targi Fryzjersko - Kosmetyczne "Festiwal Hair Fair & Beauty Fair"

06-11-2017 


Serdecznie zapraszamy do Katowic na Największe Święto Fryzjerów i Kosmetyczek w Polsce. Już po raz kolejny organizujemy wyjazd na Targi branżowe do MCK Katowice obok Spodka. Weź udział w tym wydarzeniu! Mamy wolne miejsca !!!

 

W programie targów:

 • pokazy fryzjerskie,
 • mobilne szkolenia i warsztaty na stoiskach,
 • edukacyjne sceny techniczne,
 • prezentacje nowości branżowych,
 • pasaż wystawienniczy 300 marek i zakupowy 500 stoisk,
 • porady edukatorów,
 • konkursy juniorów i seniorów branży fryzjerskiej i kosmetycznej,
 • występy szkół fryzjerskich z całej Polski.

Po raz pierwszy uczennice Technikum Usług Fryzjerskich Zespołu Szkół Mechanicznych zaprezentują się w Paradzie Szkół . Młodzież ZSM wystąpi z pokazem ZUMBY pod opieką p. Joanny Cichoń. Pokaz odbędzie się na scenie głównej MCK .

Znajdź się wśród 10 tysięcznej publiczności nakręconej pozytywnie na fryzjerstwo.

Wyjazd z Rzeszowa w dniu 25 listopada o godz. 6.00, powrót około godz. 22.00. Istnieje możliwość wyjazdu i powrotu na trasie Przeworsk - Rzeszów.

Cena 80 zł /os. obejmuje: przejazd,obiadokolację i ulgowy bilet wstępu na targi ( bilet normalny +15 zł ).

Wszelkich informacji udzielają nauczyciele pracowni fryzjerskiej.

 

Konkurs historyczny o Józefie Piłsudskim

06-11-2017 

Rok 2017 jest zgodnie z uchwałą Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej poświęcony Józefowi Piłsudskiemu. Uczczenie Marszałka ma związek z przypadającą w bieżącym roku 150. rocznicą urodzin niezłomnego bojownika o wolność i niezawisłość Polaków. Serdecznie zapraszamy uczniów ZSM do udziału w konkursie, którego celem jest przypomnienie zasług Józefa Piłsudskiego i włączenie się w ogólnopolskie obchody roku poświęconego Marszałkowi. Konkurs odbędzie się w grudniu (dokładna data zostanie podana w późniejszym terminie). Szczegółowych informacji udzielają nauczyciele organizatorzy: p. Mariola Ustrzycka, p. Ewa Wojakowska i p. Agnieszka Kapłon.

 

Zapraszamy do udziału !!!

 


KONKURS - CZYTAMY LITERATURĘ ANGLOJĘZYCZNĄ

05-11-2017 

II edycja konkursu na głośne czytanie literatury anglojęzycznej odbędzie się 1 grudnia 2017 – piątek o  godz. 11:35.

 

Do wyboru fragmenty literatury klasycznej lub współczesnej o objętości ok. 150-200 słów, proza albo wiersz. Oceniana będzie wymowa, płynność, interpretacja i zrozumienie tekstu.Celem konkursu jest promowanie literatury brytyjskiej i amerykańskiej, przy jednoczesnym usprawnianiu kompetencji komunikacyjnych podczas publicznej prezentacji.

 

Zapraszamy wszystkich chętnych do zgłoszenia swojego udziału w konkursie do 24 listopada u p. Marioli Berrahal (sala 17) lub L. Sulenckiej (sala 24), ewentualnie u swoich nauczycieli j. angielskiego.

PKO Bieg Niepodległości – Rzeszowska dycha

02-11-2017 

 

Już za 10 dni kolejny bieg rzeszowskimi ulicami. Tym razem jest to bieg na 10 km, który odbędzie się 11 listopada 2017 r.

 

Naszą szkołę będzie reprezentował Michał Niemczak z klasy 4at oraz nauczyciele p. Piotr Pustelny i p. Andrzej Kulasa.

 

Wszyscy, którzy są chętni wziąć udział mogą zapisać się do biegu na stronie: http://zapisy.sts-timing.pl/192/

 

Szczegóły znajdują się w Regulaminie >> regulamin

Trasa biegu >> plan trasy

Organizatorem biegu jest Stowarzyszenie Rzeszów Biega >> organizator

 

Każdy uczestnik otrzyma:  koszulkę, numer startowy, czip.

Na mecie każdy uczestnik biegu głównego otrzyma medal okolicznościowy.

 

Więcej informacji udzieli pan Piotr Pustelny.

"Wystartuj z nami"

02-11-2017 

Szanowni Państwo, 

 

Chciałabym bardzo serdecznie, w imieniu firmy Linetech, podziękować za współpracę przy organizacji "WYSTARTUJ Z NAMI". Dla mnie osobiście jest to bardzo ważna inicjatywna, dlatego też w swoim własnym imieniu chciałam docenić zaangażowanie wszystkich Państwa w realizację eventu. Mam nadzieję, że sam pomysł przetrwa i na stałe wpisze się w harmonogram wydarzeń na terenie Rzeszowa i nie tylko.

Z pierwszej ręki (od rekruterów Linetech) mam informację, że zarówno frekwencja jak i poziom kandydatów całkowicie spełniły nasze oczekiwania. Jednocześnie, impreza okazała się być równie wartościowa dla jednego z naszych kandydatów, który złożył do nas już 4 razy CV i nie został zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną. W dniu 24 pażdziernika postanowił wziąć sprawy w swoje ręce i wykorzystał przeznaczone dla niego 20 min. Pan zrobił na rekruterach takie wrażenie, że z miłą chęcią zaimplementujemy jego osobę w szeregi naszej firmy. Patrząc na powyższy przykład jestem przekonana, że taka inicjatywa jest szansą zarówno dla firm na pozyskanie najlepszych kandydatów jak i dla potencjalnych pracowników na to, aby to nie papier (CV) a ich własna osoba zrobiła to pierwsze pozytywne wrażenie na pracodawcy.

"WYSTARTUJ Z NAMI", jest genialnym (i tu ukłony w stronę Dyrektora Mariusza Kapicy) hasłem odzwierciedlającym charakter imprezy, pozwala ona bowiem tym młodym ludziom wystartować z najlepszego "lotniska" na świecie, zbudowanego ze współpracy i doświadczenia trzech filarów: biznesu, szkoły i potencjału urzędów. Pozostając w duchu nomenklatury branżowej, mam nadzieję, że dla tych, którzy dzięki wczorajszej rekrutacji zdobędą zatrudnienie, będzie to "spokojny i długi lot".

Podziękowania kieruję również do wszystkich pracowników instytucji zaangażowanych w organizację imprezy, w tym pracowników szkoły, Powiatowego Urzędu Pracy i Urzędu Marszałkowskiego. Jak zawsze można było liczyć na wsparcie, kreatywność i pełen profesjonalizm.

Jeszcze raz, bardzo dziękuję za zaangażowanie, w imieniu swoim jak i Zarządu firmy Linetech :)

  

Z poważaniem,

Daria Korcz

 

OGŁOSZENIE

02-11-2017 

W dniu 13 listopada br. w godz. 9:40 - 10:25 odbędzie się na auli szkolnej konkurs dla uczniów klas pierwszych pt.: "Jaka dieta, takie zdrowie?"

Chętnych serdecznie zapraszam.  

 

Organizator: E.Pitera

Zajęcia z native speakerem

02-11-2017 

W dniu 27 października klasa IV at uczestniczyła w zajęciach z języka angielskiego prowadzonych przez native speakera, panią Brianę Krewson, pochodzącą z Philadelphi w Stanach Zjednoczonych. Lekcja została zorganizowana przez panią Dorotę Łagowską. Zajęcia poświęcone były rozmowie na temat różnych aspektów życia w USA. Dotyczyły one sportu, ważnych osobistości, znanych marek i innych ciekawych rzeczy. Pani Briana odwiedziła nas w ramach programu Fulbright czyli narodowego programu wymiany studentów. Podczas lekcji język nie okazał się barierą, porozumiewaliśmy się bardzo dobrze oraz wykazaliśmy się wiedzą na temat Stanów Zjednoczonych co mile zaskoczyło naszego gościa. Było to bardzo ciekawe doświadczenie i możliwość sprawdzenia własnych umiejętności językowych. Lekcje tego typu to ciekawa inicjatywa w nauczaniu języka obcego.

 

Jarosław Bialic IVat

 

 

 

 

Więcej: Zajęcia z native speakerem

Sukces przyszłego BARBERA

27-10-2017 

23 października w Sędziszowie Małopolskim uczeń klasy III ft Damian Jakubowski zdobył drugie miejsce w Wojewódzkim Konkursie Fryzjerskim w kategorii kreowania wizerunku fryzury męskiej "BARBER".

Damian zachwycił jury swoim profesjonalizmem, różnorodnością zastosowanych technik pracy i niebywałą  precyzją wykonania  fryzury.
Uczestnicy mierzyli się z tematem "Oczy widzą, serce czuje, ręce tworzą", niewątpliwie nasz uczeń osiągnął wszystkie te cele. Damian tworzył fryzurę "plerezę" typową dla bikiniarzy - subkultury lat 50-tych. Oprócz strzyżenia ważna była charakterystyczna koloryzacja włosów modela oraz właściwe elementy ubioru, w tym przypadku typowe dla bikiniarzy. Swój kunszt pracy Damian ukazał poprzez  wykonanie tatuażu z włosów, który wycinał maszynką  bez typowego  szablonu. Niewątpliwie odwaga modela - Wojtka przyczyniła się do sukcesu ;)

ZSM reprezentowali także Gabriela Stadnik i Hubert Żelazo, którzy zebrali wysokie noty.

 

Gratulujemy serdecznie i życzymy dalszych sukcesów

 

 

Więcej: Sukces przyszłego BARBERA

Rozstrzygnięcie Szkolnego Konkursu Znajomości Języka Angielskiego „English is Easy!”

27-10-2017 

 

W dniu 20.10.2017 r. w naszej szkole odbył się Konkurs Znajomości Języka Angielskiego „English is Easy”. W konkursie wzięło udział 40 uczniów z klas: Imst, IIbt, IIest, IIft, IImt, IIIbt, IIIct, IIImt, IIIft, IVft, IVct, IVat, IVlt, IVmbt.

Test składał się z pięciu zadań: uzupełnianie luk, słowotwórstwo, słownictwo - „wisielec,” test wyboru oraz odbiór tekstu czytanego. Tego typu zadania wymagają znajomości kolokacji, czasowników złożonych (phrasal verbs), wyrażeń przyimkowych, idiomów oraz wielu innych kategorii leksykalnych na poziomie średniozaawansowanym (B1/B2).

 

Laureatami konkursu zostali:

 • Michał Skowron z  klasy IImt – miejsce I
 • Adrian Zych z klasy IV at – miejsce II  
 • Karol Kilański z klasy IV lt – miejsce III

Wyróżnienie:

 • Hubert Filip z klasy IImt – miejsce IV

Pragniemy podziękować sponsorom nagród:

 • Szkole Języków Obcych Professional English School, która ufundowała nagrodę główną – roczny kurs języka angielskiego o wartości 1980zł
 • Wydawnictwu PEARSON.

oraz wszystkim uczestnikom konkursu za udział.

 

Dorota Łagowska i Dagmara Kotowicz - organizatorzy konkursu

Turniej miedzyklasowy w piłce siatkowej chłopców klas I

23-10-2017 

W dniu 18.10.2017 r. odbyły sie zawody sportowe w piłce siatkowej chłopców, w których uczestniczyły 4 drużyny reprezentujące  klasy: 1at, 1bt, 1ct, 1dt.

 

 

 

 

W wyniku losowania rozegrano nastepujące mecze:

 • 1bt - 1ct  0:2  (21:25, 12:25)
 • 1dt - 1at  2:0  (25:21, 25:17)
 • 1bt - 1at  2:0  ( v.o.)
 • 1ct - 1dt  2:0  (25:14, 25:21)

Zwycięzcami zaowdów zostali:

 • I miejsce - kl. 1ct
 • II miejsce - kl. 1dt
 • III miejsce - kl. 1bt
 • IV miejsce - kl. 1at

Drużyny otrzymały pamiątkowe dyplomy i puchar za I miejsce.
Dziękujemy wszystkim zawodnikom za sportową rywalizację - Tomasz Chrapek, Sławomir Stawarz (organizatorzy turnieju).

 

 

 

 

 

 

Więcej: Turniej miedzyklasowy w piłce siatkowej chłopców klas I

Rozpoczynamy Kurs Spawania dla uczniów ZSM

23-10-2017 

 

Przy współpracy z firmą InterPetro Sp. z o.o. w ramach projektu „Kwalifikacje zawodowe szansą na sukces” 45 uczniów naszej szkoły rozpoczyna kurs spawania.

 

Szkolenie obejmuje metodę TIG 1.

Zajęcia dla grup w wariancie "czwartek – sobota" rozpoczynają się 26.10.2017 r. o godzinie 16:00 w siedzibie firmy InterPetro Sp. z o.o. mieszczącej się przy ul. Przemysłowej 13 w Rzeszowie.

Zajęcia dla grup w wariancie "poniedziałek - środa" rozpoczną się końcem listopada (szczegółowe informacje w połowie listopada).

Lista osób zakwalifikowanych znajduje się w gablocie szkoły (naprzeciw tablicy zastępstw).

Dodatkowych informacji udziela kierownik szkolenia praktycznego Pan Daniel Prokopik.

 

Kolejna rekrutacja na kurs spawania odbędzie się w styczniu 2018 r.

 

Harmonogram zajęć:

 

pobierz >>

Zwycięzcy konkursu historycznego

19-10-2017 

16 października odbył się w naszej szkole konkurs wiedzy historycznej o Tadeuszu Kościuszce. W konkursie wzięło udział 27 uczniów z klas pierwszych i drugich. Zwycięzcami zostali:

 • I miejsce: Jakub Duda - kl. 1mst
 • II miejsce: Konrad Pelc - kl. 2at
 • III miejsce: Szymon Szeliga - kl. 1at

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy.

Nagrody zostaną wręczone podczas uroczystej akademii z okazji 11 listopada.

 

POSZUKIWANI CHĘTNI WOLONTARIUSZE

18-10-2017 

 

Drodzy uczniowie!

W ramach współpracy z Rzeszowskim Towarzystwem Pomocy im. św. Brata Alberta i Caritas Diecezji Rzeszowskiej WOLONTARIAT SZKOLNY poszukuje chętnych do udziału w kweście na rzecz ubogich i bezdomnych, która odbędzie się na cmentarzach w dniu 1 listopada. Potrzebni są chętni do udziału w tej akcji w następujących miejscowościach: Rzeszów Pobitno, Bratkowice, Budy Głogowskie, Budziwój, Chmielnik, Czudec, Domatków, Górno, Jasionka, Kamień, Lubenia, Lutcza, Łukawiec, Malawa, Mogielnica, Nienadówka, Nockowa, Nowa Wieś, Przewrotne, Rudna Wielka, Rzeszów Słocina, Sokołów Małopolski., Strzyżów, Świlcza, Trzeboś, Trzebuska, Tyczyn, Trzciana, Wysoka Głogowska, Wysoka Strzyżowska, Zaborów.

 

Szczegółowe informacje i zapisy chętnych u pani Kingi Lizak i pedagoga szkolnego pani Iwony Adamiec-Zielińskiej do 20.10.2017 r. Serdecznie zapraszamy do współpracy!

TUŻ OBOK - AKCJA PIELUCHY

18-10-2017 

Po raz kolejny pomagamy. Tym razem podopiecznym Domów Samopomocy Społecznej i hospicjów.

Prosimy każdą klasę o kupienie w aptece opakowania Pieluch Super Seni 30 szt rozmiar M-L.

Termin składania pieluch: 27 października 2017 r. u Pani Kingi Lizak - sala 33 oraz u Pani Iwony Adamiec - Zielińskiej w gabinecie pedagoga.

 

DZIEŃ PAPIESKI - NA SZLAKU JANA PAWŁA II

18-10-2017 

6 października 2017 r. wyruszyliśmy na pielgrzymi szlak śladami Świętego Jana Pawła II, w ramach rzeszowskich obchodów XVII Dnia Papieskiego. Na trasie naszej wędrówki znalazło się wiele miejsc, między innymi: Krzyż Ofiar Komunizmu, Kościół św. Krzyża, Ratusz, Fara i Bazylika OO. Bernardynów. W każdym miejscu zbieraliśmy pieczątki na karcie pielgrzyma z wizerunkami świętych lub błogosławionych, związanych z naszym miastem. Przy każdej okazji mieliśmy możliwość modlitwy, między innymi w intencji ojczyzny, naszych rodzin oraz zapoznania się z wydarzeniami historycznymi naszego miasta. Hasło tegorocznego Dnia Papieskiego brzmiało „Idźmy naprzód z nadzieją!”

 

Wojciech Maciąg kl. II mt

 


Modelarnia Aeroklubu Rzeszowskiego

12-10-2017 

 

W imieniu Aeroklubu Rzeszowskiego pragniemy poinformować wszystkich zainteresowanych realizowanym projektem Modelarni Samolotowych dla dzieci i młodzieży. Powstają dwie modelarnie lotnicze, jedna na terenie miasta, druga na terenie lotniska w Jasionce.

Stworzenie modelarni wpisuje się w szerokie projekty rozwoju Aeroklubu Rzeszowskiego. Na obecnym etapie przygotowujemy odpowiednie pomieszczenia na terenie miasta Rzeszowa, w 2018 roku w nowej siedzibie Aeroklubu Rzeszowskiego w Jasionce. Skompletowany jest zespół instruktorski, w budowie jest witryna internetowa modelarni, billboardy reklamowe poinformują społeczność miasta, zaś pierwsze zajęcia chcemy rozpocząć już w listopadzie bieżącego roku.

Młodzi adepci modelarstwa będą mieli zajęcia w grupach 10-12 osobowych, początkowo raz w tygodniu, w miarę rozwoju planowane jest zwiększenie liczby grup oraz ilości zajęć. Sekcja Modelarska co roku organizować będzie, ogólnodostępne święta: balonowe oraz „latawca dla całego miasta”, mające szansę wpisać się na trwale w kalendarz ciekawych imprez związanych z naszym lotniskiem, miastem Rzeszowem i województwem Podkarpackim.

Planowane modelarnie będą zarówno atrakcyjną formą spędzania wolnego czasu dla dzieci i młodzieży, jak również formą ich lotniczej edukacji. Liczymy, że wielu młodych ludzi, wzorem swych licznych poprzedników, "zaraziwszy" się w ten sposób bakcylem lotnictwa zwiąże się w przyszłości z tą branżą. Bogate tradycje naszego regionu, funkcjonowanie Aeroklubu Rzeszowskiego, Portu Lotniczego Jasionka, wydziału lotnictwa na Politechnice Rzeszowskiej czy też Doliny Lotniczej stwarzają ku temu świetny klimat. Obecnie wielu adeptów kursów kształcenia lotniczego wykonuje zawód pilota w polskich i międzynarodowych liniach lotniczych.

 

Zapraszamy na nasza witrynę internetową: www.modelarnia.rzeszow.pl

Kadra jutra to dzisiejsza młodzież

10-10-2017 


 

Na początku września ruszyła III edycjaprogramu stażowego organizowanego przez LOTAMS – „Zostań mechanikiem wyższych lotów”. Jest to druga w tym roku inicjatywa (II edycja ruszyła w styczniu bieżącego roku), mająca na celu regularny napływ nowej kadry,która po rocznym przeszkoleniu jest zatrudniana na umowę o pracę, dołączając do zespołów obsługi bazowej (hangarowej).

 

Jest to edycja szczególna, bowiem dotychczasowa oferta stażowa związana z obsługą hangarową została poszerzona o staż w warsztatach oraz w dziale logistyki. Łącznie zatrudniliśmy 31 stażystów.

W tegorocznej, trzeciej edycji rekrutacji, wzięło udział kilkaset osób. Po wstępnej selekcji na podstawie wypełnionego formularza zgłoszeniowego wybraliśmy 40 osób do rozmów kwalifikacyjnych, a spośród nich wyłoniliśmy najlepszą 20, która dostała się na staż do produkcji.

Tak duża liczba chętnych, wzrastająca z każdą kolejną edycją programu stażowego „Zostań mechanikiem wyższych lotów”, świadczy o tym, że mechanik lotniczy jest prestiżowym i pożądanym zawodem z wielką przyszłością i niekończącymi się możliwościami rozwoju.

 

 

Producent samolotów, firma Boeing, prognozuje, że do 2038 roku na całym świecie wzrośnie potrzeba zatrudnienia aż 679 tysięcy inżynierów i techników lotniczych. Rozwój transportu lotniczego jest nieunikniony i dynamiczny. Pracownicy z tytułem mechanika lotniczego nie będą mieli żadnych problemów z wejściem i utrzymaniem się na rynku pracy – komentuje Prezes Zarządu – Mirosław Galus.

 

Więcej: Kadra jutra to dzisiejsza młodzież

Dzień Edukacji Narodowej w Zespole Szkół Mechanicznych

09-10-2017 

 

Samorząd Uczniowski Zespołu Szkół Mechanicznych ma zaszczyt zaprosić

chętnych rodziców na uroczystą akademię z okazji Dnia Edukacji Narodowej,

która odbędzie się 13 października o godzinie 9:40 w auli szkolnej.


Samorząd Uczniowski

Valid XHTML 1.0 Transitional Poprawny CSS!