Wyniki konkursu "Marszałek Józef Piłsudski"

29-10-2018 

W dniu 23 października odbył się konkurs historyczny, którego tematem były życie i działalność Marszałka Józefa Piłsudskiego. W konkursowych zmaganiach wzięło udział 48 osób. Najlepsi okazali się uczniowie:

 • Kacper Walkowicz 1 ht – I miejsce
 • Bartłomiej Birkowski 1 bt – II miejsce
 • Michał Krużel 1 bt – III miejsce

Konkurs był okazją do włączenia się w obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom! Wszystkim uczestnikom dziękujemy za liczny udział.

 

Ciekawa lekcja o sztuce w Bibliotece Austriackiej

29-10-2018 

W dniu 22.10.2018 r. klasa 2 ft pod opieką pani Agaty Pawlak wzięła udział w zajęciach na temat secesji wiedeńskiej, które odbyły się w Bibliotece Austriackiej w Rzeszowie, w związku z corocznym jesiennym festiwalem literackim „Austria czyta”. Pani Ewa Cwanek – Florek, pracownik biblioteki, przybliżyła nam życie i twórczość najważniejszych austriackich artystów, takich jak Gustav Klimt, Joseph Maria Olbrich czy Otto Wagner, którzy założyli stowarzyszenie Secesji Wiedeńskiej (Wiener Sezession). Poznaliśmy również architekturę i najważniejsze zabytki Wiednia, reprezentujące ten nurt.

Warsztaty były bardzo ciekawe i wzbogaciły naszą wiedzę na temat kultury i sztuki Wiednia, który bywa nazywany stolicą secesji, a podsumowaniem zajęć był konkurs z nagrodami.

 

Karolina Szeliga kl. 2ft

 

 

Więcej: Ciekawa lekcja o sztuce w Bibliotece Austriackiej

SZLAKIEM JANA PAWŁA II

29-10-2018 

14 października 2018 r. grupa uczniów ZSM wyruszyła na pielgrzymi szlak śladami św. Jana Pawła II, w ramach rzeszowskich obchodów XVIII Dnia Papieskiego. Na trasie naszej wędrówki znalazło się wiele miejsc, między innymi: Krzyż Ofiar Komunizmu, Kościół św. Krzyża, Ratusz, Fara, Bazylika Ojców Bernardynów, Katedra i Park Papieski. W każdym miejscu zbieraliśmy na karcie pielgrzyma pieczątki z wizerunkami świętych lub błogosławionych, związanych z naszym miastem. Mieliśmy możliwość modlitwy, między innymi w intencji Ojczyzny, naszych rodzin oraz zapoznania się z wydarzeniami z historii Rzeszowa. Hasło tegorocznego Dnia Papieskiego brzmiało "Promieniowanie ojcostwa".

 

Mateusz kl. II at

 


"English is Easy"

29-10-2018 

Serdecznie zapraszamy do udziału w piątej edycji szkolnego konkursu języka angielskiego "English is Easy". Konkurs odbędzie się 7 listopada o godzinie 13:15 w auli szkolnej.

Chęć wzięcia udziału w konkursie należy zgłosić do 30 października. Nagroda główna to roczny kurs języka angielskiego w Szkole Języków Obcych "Professional English School" o wartości 1980zł.

 

Szczegółowych informacji udzielają nauczyciele organizatorzy: Dorota Łagowska i Dagmara Kotowicz.

BEAUTY z ZSM

22-10-2018 

13 października w podkarpackiej G2Arena odbyły się Targi Beauty dla branży fryzjersko-kosmetycznej.

Zespół Szkół Mechanicznych wystawił swoje stoisko, które cieszyło się dużym zainteresowaniem. Nasze uczennice w teamie :Klaudia Chochrek i Ola, Andżelika Grobelna i Iza oraz Wioletta Leniart i Martyna   zaprezentowały swoje umiejętności z dziedzin BEAUTY(fryzura, makijaż oraz stylizacja wizerunku), tworząc awangardowe dzieła na swoich modelkach.

 

 

 

 

 

 

 

 

Wycieczka do Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie

22-10-2018 

Dnia 09.10. 2018 r. uczniowie naszego technikum wraz z opiekunami udali się na jednodniową wycieczkę do Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie Nasz autokar wyjechał spod szkoły o godzinie 7:05.

Do Krakowa dojechaliśmy około godziny 9:40. Po przybyciu na miejsce podzieliliśmy się na dwie grupy, które mogły w różny sposób zobaczyć skarby jakie oferowało nam muzeum. Mieliśmy okazje zobaczyć m in. takie samoloty jak MiG-29GT– samolot Radziecki z 1982 roku, brytyjskiego SupermarineSpitfire LF Mk.XVIE, czy Blériot XI. Nie zabrakło również polskich akcentów, np. TS-11 Iskra bis B „Czerwona 1” lub PZL-106AR Kruk.

Oprócz modeli samolotów odwiedziliśmy również wielkie hale, a tam zobaczyliśmy wiele wystaw poświęconych czasom II wojny światowej. W mojej opinii w miejscu tym naprawdę można było poczuć klimat tamtego czasu.

Na koniec wycieczki uczniowie mieli okazję trochę poeksperymentować z dostępnymi w muzeum eksponatami – zobaczyć w praktyce działanie prawa Bernoulliego, wsiąść do prawdziwego kokpitu samolotu, a nawet skorzystać z profesjonalnego symulatora. Ponadto czwórka szczęśliwców miała okazję sprawdzić swoją wytrzymałość na zmienne warunki podczas „zabawy” w żyroskopie. Lotnictwo jest naszą pasją, więc wycieczka ta była dobrą okazją do poszerzenia naszej wiedzy. Mamy nadzieje, że pan Bogdan Czach i pan Maksymilian Sobczak znów nas tam zabiorą.

 

Wyniki konkursu plastycznego "NIEPODLEGŁOŚĆ W OCZACH MŁODYCH”

17-10-2018 

 

W konkursie plastycznym udział wzięli przedstawiciele następujących klas: 1at,1bt,1act, 1ft, 1mst, 2at, 2lt, 3at, 4ft. Uczniowie mieli za zadanie przygotowanie plakatu nawiązującego tematyką do jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 

Oto wyniki:

 • 1 miejsce – Mikołaj Blicharz 1act
 • 2 miejsce – Szymon Sondej 3at i Bartosz Zawada 3at /praca zbiorowa/
 • 3 miejsce – Kamil Leniart 2lt

Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy za udział, laureaci otrzymają nagrody i pamiątkowe dyplomy podczas najbliższej akademii.

Organizatorzy konkursu: Andrzej Frydrych, Wojciech Kubala, Ewa Wojakowska

Wyniki Konkursu Wiedzy Humanistycznej "Zbigniew Herbert – życie i twórczość"

17-10-2018 

 

W dniu 11.10.2018 r. odbył się szkolny konkurs wiedzy humanistycznej dotyczący życia i twórczości poety i jego najważniejszych dzieł. Uczestnicy wykazali się dużą wiedzą, ale zwycięzcy wyróżnili się znakomitą znajomością zarówno biografii poety jak i jego utworów. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za uczestnictwo w konkursie i zachęcamy do udziału w kolejnych edycjach konkursu wiedzy humanistycznej.

 

Laureatami konkursu zostali:

 • I miejsce: Krystian Zapłociński - klasa 2 mst
 • II miejsce: Klaudia Dańczuk - klasa 2 mst
 • III miejsce: Anna Gientka - klasa 2 mst

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

 

Nagrody zostaną wręczone podczas najbliższej uroczystości szkolnej. 

Organizatorzy konkursu: Krystyna Potoczna, Agata Pawlak

Licealiada - szachy drużynowe

17-10-2018 

W zawodach szachowych, które odbyły się w ramach Licealiada wzięło udział 12 rzeszowskich szkół ponadgimnazjalnych.

Nasi uczniowie zdobyli 11 punktów dużych i 19 małych,co pozwoliło im zająć II miejsce w klasyfikacji końcowej i awans do kolejnej rundy.

 

Drużyna Zespołu Szkół Mechanicznych wystąpiła w składzie: Krystian Piersiak 2at, Urszula Jakubowska 3mt, Michał Czubat 1 act oraz Marek Warzocha 1bt.

 

Serdecznie gratulujemy !!!

 

 

 

 

Więcej: Licealiada - szachy drużynowe

Bezpłatny pakiet Office dla wszystkich uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły

15-10-2018 

 

Uzyskanie dostępu do usługi Microsoft Office 365

 

Niezależnie od roli w systemie (uczeń/nauczyciel) sposób uzyskania dostępu do usługi Microsoft Office 365 jest taki sam. W tym celu należy:

 • otworzyć stronę https://edu.erzeszow.pl
 • kliknąć na opcję Dla nauczycieli i ucznia – załóż konto Office 365
 • wpisać swój login oraz hasło z systemu dziennika elektronicznego VULCAN, zapoznać się i zaakceptować warunki regulaminu, a następnie kliknąć Zaloguj

UWAGA – w przypadku uzyskania dostępu do usługi Microsoft Office 365 dla ucznia konieczne jest WCZEŚNIEJSZE uzyskanie zgody na utworzenie konta przez rodzica/opiekuna dziecka

 

Logowanie

 

Niezależnie od roli w systemie (uczeń/nauczyciel) sposób logowana do poczty oraz usługi Microsoft Office 365 jest taki sam. W tym celu należy:

 • otworzyć stronę https://edu.erzeszow.pl
 • kliknąć w opcję Zaloguj się do Office 365
 • po automatycznym przeniesieniu na stronę usługi Office 365 należy wprowadzić adres e-mail uzyskany na stronie https://edu.erzeszow.pl
 • podać hasło, które zostało przypisane do użytkownika podczas jego zakładania
 • Po zalogowaniu ukaże się krótki samouczek, a następnie lista wszystkich dostępnych aplikacji

Szczegółowe informacje dotyczące instalacji i obługi pakietu Office 365 są dostępne w instrukcji zakładania konta na stronie: edu.erzeszow.pl

 

Dzień Edukacji Narodowej

12-10-2018 

W dniu 12 października 2018 r. odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej połączona z podpisaniem Porozumienia dotyczącego działań w ramach klasy patronackiej między LINETECH S.A. a Zespołem Szkół Mechanicznych im. gen Władysława Andersa.

 

Ze strony LINETECH S.A. umowę podpisali Pan Piotr Kaczor, Prezesa Zarządu LINETECH Aircraft Maintenance oraz Pani Anna Kordus, członek Zarządu LINETECH Aircraft Maintenance, a ze strony Zespołu Szkół Mechanicznych dyrektor Pan Mariusz Kapica.

Listy gratulacyjne, dotyczące Dnia Edukacji Narodowej oraz podpisania Porozumienia, na ręce dyrektora szkoły przesłali Podkarpacki Kurator Oświaty Pani Małgorzata Rauch oraz Prezydent Miasta Rzeszowa Pan Tadeusz Ferenc.

Pan Mariusz Kapica wręczył wyróżnionym nauczycielom oraz pracownikom administracji i obsługi nagrody dyrektora.

Uroczystość zakończyły występy uczniów, którzy przygotowali program ukazujący szkołę widzianą z ich perspektywy.

 

 

 

 

 

 

Więcej: Dzień Edukacji Narodowej

Maraton ZUMBY

12-10-2018 

W dniu 13 października 2018 r. (sobota) odbędzie się w naszej szkole maraton ZUMBY w godzinach 16:00 - 19:00. Wstęp na ZUMBĘ to paczka pieluch lub 20zł.

 

Serdecznie zapraszamy !

 


Wystartuj z nami

12-10-2018 

wyst 10-2018 6

Jakub Flaga z klasy 2 dt wicemistrzem Europy w Freestyle Slalomie

11-10-2018 

Szanowni Państwo, miło nam poinformować, że Jakub Flaga z klasy 2 dt został 29 września 2018 roku wicemistrzem Europy w Freestyle Slalomie. Zawody odbyły się w Barcelonie. Nasza Polska Kadra Narodowa, składająca się z 15 zawodników, brała udział we wszystkich konkurencjach. Warto też wspomnieć o tym, że nasz kolega  może się pochwalić innymi osiągnięciami w Free Jumpie, a to:

 • drugie  miejsce na mistrzostwach Europy,
 • czterokrotne  mistrzostwo Polski,
 • trzecie  miejsce w zawodach w Berlinie,
 • czwarte miejsce na mistrzostwach świata w Holandii,
 • pierwsze  miejsce na zawodach w Czechach ,
 • pierwsze miejsce na zawodach w Kętrzynie.

Jaku Flaga jeździ na rolkach od  szóstego roku życia. Zawodowo zaczął się tym zajmować przed czterema laty. Inspiracją był y dla niego osiągnięcia Daniela Żukowskiego „Bombla”, z którym wygrał w tym roku w Kętrzynie. Nasz kolega chciałby pobić rekord świata (przeskoczenie wysokości 158 cm) i zdobyć mistrzostwo.  Trzymamy kciuki i serdecznie gratulujemy osiągnięć.

 

Hubert Płodzień

 


 

 


 

 

 

 

Wycieczka klasy 4ct do Muzeum Okręgowego

11-10-2018 

Dnia 5.10.2018 r. klasa 4ct pod opieką pani Ewy Wojakowskiej odwiedziła Muzeum Okręgowe w Rzeszowie, w ramach akcji "Polska, zobacz więcej – weekend za pół ceny". Zwiedzaliśmy wystawę "Żołnierz polski 1914-1945" ze zbiorów pana Jana Partyki. Interesująca dla nas była rekonstrukcja okopu z czasów I wojny światowej, dzięki któremu mogliśmy zobaczyć na czym polegał trud walki żołnierza w tamtych czasach. Wystawa obejmowała cztery sale, które wyznaczały kolejne etapy walk o Niepodległą. W każdej sali obejrzeliśmy odznaczenia, odznaki pamiątkowe i emblematy, imienne pamiątki żołnierzy walczących o niepodległość, związanych z naszym regionem. Myślę, że to była ciekawa lekcja historii.

 

Mateusz Buda 4ct

 


 

 

 

 

 

Więcej: Wycieczka klasy 4ct do Muzeum Okręgowego

XXI edycja Olimpiady Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej "EUROELEKTRA"

10-10-2018 

 

W roku szkolnym 2018/2019 Stowarzyszenie Elektryków Polskich organizuje XXI edycję Olimpiady Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej "EUROELEKTRA"

 

Zawody rozgrywane są w trzech etapach w trzech grupach tematycznych:

 1. Elektrycznej
 2. Elektronicznej
 3. Teleinformatycznej

Zawody I stopnia odbędą się 7 listopada 2018 roku (środa) o godz. 9:00 w auli szkolnej.

Chętnych uczniów prosimy o zgłaszanie się do mgr inż. Zdzisława Kłeczka lub innego nauczyciela przedmiotów zawodowych.

 

CHĘTNYCH SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

TUŻ OBOK - AKCJA PIELUCHY

10-10-2018 

Po raz kolejny pomagamy. Tym razem podopiecznym Domów Samopomocy Społecznej i hospicjów.

Prosimy każdą klasę o kupienie w aptece opakowania Pieluch Super Seni 30 szt rozmiar M-L.

 

Termin składania pieluch: 26 października 2018 r. u Pani Kingi Lizak - sala 33 oraz u Pani Iwony Adamiec - Zielińskiej w gabinecie pedagoga.

 

POSZUKIWANI CHĘTNI WOLONTARIUSZE

10-10-2018 

 

Drodzy uczniowie!

 

W ramach współpracy z Rzeszowskim Towarzystwem Pomocy im. św. Brata Alberta i Caritas Diecezji Rzeszowskiej WOLONTARIAT SZKOLNY poszukuje chętnych do udziału w kweście na rzecz ubogich i bezdomnych, która odbędzie się na cmentarzach w dniu 1 listopada.

Potrzebni są chętni do udziału w tej akcji w następujących miejscowościach: Rzeszów Pobitno, Bratkowice, Budy Głogowskie, Budziwój, Chmielnik, Czudec, Domatków, Górno, Jasionka, Kamień, Lubenia, Lutcza, Łukawiec, Malawa, Mogielnica, Nienadówka, Nockowa, Nowa Wieś, Przewrotne, Rudna Wielka, Rzeszów Słocina, Sokołów Małopolski., Strzyżów, Świlcza, Trzeboś, Trzebuska, Tyczyn, Trzciana, Wysoka Głogowska, Wysoka Strzyżowska, Zaborów.

 

Szczegółowe informacje i zapisy chętnych u pani Kingi Lizak i pedagoga szkolnego pani Iwony Adamiec-Zielińskiej do 20.10.2018 r. Serdecznie zapraszamy do współpracy!

Wycieczka "Śladami Niepodległości"

10-10-2018 

W dniach 4-5 października b.r. uczniowie Mechanika uczestniczyli w szczególnej wycieczce edukacyjnej. W ramach przygotowań do Jubileuszu 100-lecia Niepodległości Polski wybrali się w specyficzną podróż, szlakiem pól bitewnych I wojny światowej w Małopolsce, muzeów upamiętniających „Ojców polskiej Niepodległości” oraz czyny zbrojnego Polaków z lat 1914-1918. Nasza trasa prowadziła przez pola bitwy gorlickiej, najznaczniejszej z bitew 1915 roku. Przemierzyliśmy również szlak bojowy I Kompanii Kadrowej, która wymaszerowała z Krakowa i dotarła do Kielc w ciągu sierpniowych dni 1914 roku. Odwiedziliśmy również muzea poświęcone Józefowi Piłsudskiemu, Ignacemu Janowi Paderewskiemu i Wincentemu Witosowi. Finalnym punktem naszej wycieczki była wizyta w Muzeum Czynu Niepodległościowego w Krakowie, gdzie o losach Legionów Polskich opowiedział nam aktualny Komendant, Pan Krystian Waksmundzki. Wycieczka była elementem szkolnych przygotowań do uroczystych obchodów 100-lecia Niepodległości Polski. Uczestniczyli w niej uczniowie klas 1ft, 1ht, 1lt, 1mst i 3mt pod opieką Pana Wojciecha Kubali, Pani Alicji Bartyzel i Pani Edyty Dragulskiej.

 

 

 

 

 

 

 

 

Konkurs Wiedzy Humanistycznej "Zbigniew Herbert – życie i twórczość"

09-10-2018 

 

Informujemy że Szkolny Konkurs Wiedzy Humanistycznej dotyczącej życia i twórczości Zbigniewa Herberta odbędzie się 11.10.2018 r. o godz. 11:35 w czytelni szkolnej.

 

Organizatorzy: Krystyna Potoczna, Agata Pawlak

 

SERDECZNIE ZAPRASZAMY !!!

Aktywny weekend ZSM

09-10-2018 

W sobotę 6 października 2018 roku odbył się bieg młodzieżowy zorganizowany przez PKO Bank Polski oraz bieg na piątkę o Puchar Pratt&Whitney.

 

Z dystansem 600 m zmierzyli się: Mateusz Micał, Cezary Kusiński, Bartosz Jabłoński, Jakub Pyczuła, Jakub Cielecki, Jakub Kozdrański, Paweł Trznadel, Sebastian Surowiec oraz Patryk Giepert.

Ostatecznie Jakub Kozdrański z klasy 1 lt zajął III miejsce, a Paweł Trznadel z klasy 4 ct miejsce V.

W "Biegu na Piątkę" o Puchar Pratt&Whitney, naszą szkołę reprezentował Dominik Kotula z klasy 2lt, zajmując XII miejsce w kat. M.15  z czasem 00:22:20. oraz nauczyciele pan Piotr Pustelny i Andrzej Kulasa.

 

Gratulujemy formy naszym zawodnikom.

 

Opiekunem była pani Agnieszka Buć.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ogłoszenie

08-10-2018 

W dniu 10.10.2018 r. (środa) w auli szkolnej o godzinie 11:35 odbędzie się spotkanie przewodniczących klas z pedagogiem szkolnym i katechetką w sprawie organizacji akcji charytatywnych na terenie szkoły.

 

WOLONTARIAT SZKOLNY

XI Turniej Wiedzy Psychologicznej

08-10-2018 

Już po raz jedenasty  magazyn "Charaktery" zaprasza uczniów szkół średnich do wspólnego zgłębiania tajników psychologii. Tegoroczna edycja Turnieju rozpoczyna się 1 października.

Od uczestników będzie wymagana m.in. znajomość wybranych artykułów publikowanych w „Charakterach” – oraz książki "Ja i inni". Uczniowie najpierw sprawdzą swoją wiedzę podczas eliminacji online. 100 osób z najlepszymi wynikami przejdzie do finału, który odbędzie się 30 marca 2019 roku w Warszawie. Na zwycięzców czekają wspaniałe nagrody: nagrody rzeczowe, stypendia oraz – dzięki porozumieniu z Uniwersytetem Jagiellońskim – 3 indeksy na stacjonarne studia magisterskie na kierunku psychologia w Instytucie Psychologii na Wydziale Filozoficznym UJ. Jest o co walczyć!

 

Uczniowie zainteresowani udziałem w Turnieju proszeni są o zgłoszenie się do pedagoga: Edyty Dragulskiej

Adam Micał zwycięzcą pierwszej edycji Kartingowego Pucharu Ślęży

03-10-2018 

Adam Micał z klasy 1lt walczy, z dużymi szansami, o samochód BMW w kartingu halowym w pierwszej edycji Kartingowego Pucharu Ślęży.

 

Kibicujemy Adamowi!

 

Więcej informacji:

https://polskikarting.pl/2018/09/28/puchar-slezy-po-raz-pierwszy-mical-i-kolodziej-zwyciezcami/

 

 

 

 

Wojciech Kubala - nauczyciel historii i podróżnik

03-10-2018 


 

Wojciech Kubala - nauczyciel historii w Zespole Szkół Mechanicznych, który w 2012 r. przejechał Kaukaz i Syberię, rok później Armenię, Gruzję i Górski Karabat. W 2015 r. był w Mongolii i na Syberii Wschodniej. 29 czerwca wyruszył w podróż z Wojtkiem Kolkiem przez Rosję, Kazachstan, Kirgistan, Tadżykistan i Uzbekistan. Wszystkie te trasy pokonał oplem, który ma już 19 lat.

 

Zapraszamy do zapoznania się z ciekawym artykułem, który został opublikowany w Gazecie Wyborczej:

 

pobierz >>

NAUCZYCIEL NA MEDAL

02-10-2018 

 

 

 

Nominuj nauczycieli Zespołu Szkół Mechanicznych w Rzeszowie
do prestiżowego tytułu "NAUCZYCIEL NA MEDAL"

 

Głosowanie będzie trwać do środy 17 października, do godz. 20. Nauczyciel, który otrzyma najwięcej głosów zdobędzie medal i awans do wojewódzkiego finału plebiscytu.

 

 

Bogdan Czach

 

Żeby zagłosować, wyślij SMS o treści NNM.547 na numer 72355

 

 

 

Mariusz Kisiel

 

Żeby zagłosować, wyślij SMS o treści NNM.576 na numer 72355

 

 

Chcesz docenić pedagogów, którzy zjednują sobie uczniów cierpliwością, uprzejmością i serdecznością. Nauczycieli z pasją, którzy swoją pracą wychodzą poza ustalone w etacie ramy.
 
Zagłosuj na nauczycieli Zespołu Szkół Mechaniczny w Rzeszowie  już dziś, każdy głos się liczy !

Valid XHTML 1.0 Transitional Poprawny CSS!