ZAKOŃCZENIE SZKOLENIA SZYBOWCOWEGO GR II

25-08-2010 

 

Chciałoby się rzec: "to już jest koniec, nie ma już nic", lecz to dopiero koniec początku.

Pierwszy etap w szybowniczej i lotniczej przygody za nami. Po dwóch tygodniach zmagań z różnymi warunkami pogodowymi zakończyliśmy podstawowe szkolenie szybowcowe. Wiele się działo przez ten czas. Były wzloty i upadki...

Więcej...>>>

WYCIECZKA DO BEZMIECHOWEJ

24-08-2010 


 

W poniedziałek 23 sierpnia mocny wiatr pokrzyżował  nasze plany na dalsze latanie. Padł pomysł, by nie marnując cennego czasu, pojechać do Bezmiechowej. Bez chwili wahania wsiedliśmy do czterech samochodów i ruszyliśmy w drogę.  

Z tego odkrytego i wyjątkowego wzniesienia widok przelatujących nad głowami szybowców zapierał dech w piersi. Zrobiliśmy kilka pamiątkowych zdjęć. By zobaczyć jeszcze więcej, weszliśmy na wieżę widokową na budynku Ośrodka Politechniki Rzeszowskiej i podziwialiśmy panoramę całych Bieszczadów. Po obiedzie część grupy została na miejscu, a część pojechała nad piękne Jezioro Solińskie. W godzinach wieczornych powróciliśmy do miejsca stałego zakwaterowania. Chociaż zmęczeni, ale zadowoleni, kolację spożyliśmy w radosnej atmosferze, snując plany na przyszły dzień, który miał przynieść  wiele niespodzianek.   

 

Uczeń pilot: Monika Chmiel

 

 

WIDOKI

18-08-2010 

PO PIERWSZYM TYGODNIU SZKOLENIA GR II W KROŚNIE

18-08-2010 

 

 

 

Pierwszy tydzień dla każdego z nas był pełen wrażeń.  Z każdym lotem doskonaliliśmy ciągle nową dla nas sztukę wznoszenia się ponad ziemią. Powoli przyzwyczajamy się do porannych treningów.

 

 

Przesądny piątek 13 okazał się bardzo pechowy. Podczas przerwy śniadaniowej rozpętała się burza, a po ponownym rozpoczęciu lotów wystąpił problem z liną i to uniemożliwiło dalsze ćwiczenie latania.

Tego dnia już nie mogliśmy się cieszyć chwilami wznoszenia nad krośnieńskim niebem

 

W ostatnią sobotę rozpoczęliśmy ćwiczenie postepowania w sytuacjach awaryjnych. Należało do nich m.in. przerwanie ciągu, awaria przyrządów, hamulców itp.

W sobotę podziwialiśmy również zawody spadochronowe, które odbywały się w naszym aeroklubie.

Po skokach największą z atrakcji były przeloty nad Krosnem zabytkowym dwupłatowcem z 1932 r. – CSS-13.

Wielu z nas ciągle bije rekordy długości dobiegu. Obecnie niezłomnym rekordzistą jest Adam Marut, który wylądował w odległościok.600 m od kwadratu.

 

Pierwszy tydzień lotów zaliczamy do udanych, ponieważ każdy z nas wykonał już połowę lotów szkoleniowych.

 

Mamy nadzieję, że kolejne dni przyniosą nam wiele satysfakcji.


Uczeń pilot Adam Marut

 

 

PIERWSZY DZIEŃ KURSU SZYBOWCOWEGO II GRUPY NA LOTNISKU W KROŚNIE

12-08-2010 

 

W dniu 9 sierpnia podstawowe szkolenie szybowcowe rozpoczęła 2 grupa szkoleniowa ZSM AVIATION TEAM.  Wyjechaliśmy z parkingu przy Lidlu o 8.30. Wszyscy się stawili punktualnie na miejscu.

 

                                                                                                                         więcej..>>>

LASZOWANIE

03-08-2010 

 

 
 
 
  W ostatnią sobotę (31 lipca), po trzech tygodniach zmagań z pogodą dobiegła końca
praktyczna część naszego kursu. Szczególnie w ostatnich dniach u większości uczestników
widać było ożywienie i aktywną pracę w kwadracie.
Po kolacji kierownictwo aeroklubu zorganizowało nam tradycyjne laszowanie po "podstawówce”.
Były zarówno (szczere) słowa podziękowania, jak i (dosłowne) lanie wody.
 
Ten egzamin również zdaliśmy pozytywnie ;)
 
 
 

 
 
 
 
Kolejnych dziesięciu uczniów ZSM może pochwalić się mianem ucznia-pilota
szybowcowego III klasy.
 
Są nimi: 
 
ŁUKASZ SALACH 
 
  KONRAD DUDA
 
WOJCIECH PŁOSZAJ
 
SZYMON KUNYSZ
 
  DAMIAN PIĄTEK
  DANIEL SZYBKO 
 
  MACIEJ KORYL
 
  HUBERT WILK 
 
 
TOMASZ SURMACZ
 
 
  PAWEŁ WILK
 
  
 Autor:  Uczeń pilot Łukasz Salach

 

KURS SZYBOWCOWY

29-07-2010 

Drugi tydzień kursu szybowcowego

29-07-2010 

 

Drugi tydzień naszego szybowania rozpoczął się dość obiecująco. Każdy z nas wykonał kilkanaście lotów. Mogliśmy dalej doskonalić swoje umiejętności. Kolejną atrakcją były loty za samolotem na korkociągi. Mieliśmy przyjemność polatania innym szybowcem – „Puchaczem”. Widok z 1km niejednemu zaparł dech w piersiach. Było to tak niesamowite przeżycie, że zapamiętamy je na długi czas. Ponadto lot trwał około 20 minut, co stanowiło swoisty rekord, ponieważ zwykle jesteśmy w przestworzach przez 4 minuty.

 Już następnego dnia czekały nas nowe wrażenia, instruktorzy sprawdzali jak zachowujemy się w sytuacjach awaryjnych. Każdego z nas starali się zaskoczyć nową "sytuacją podbramkową". Dzięki temu wykazujemy się większym refleksem.

Pod koniec tygodnia dała o sobie znać pogoda, której stan diametralnie się zmienił co uniemożliwiło nam dalsze loty.

Czekając na słońce umilaliśmy sobie czas nadrabiając zaległości kinowe.

 

Autorzy: 

„pilot traktorzysta” Łukasz Salach

„pilot radiotelegrafista” Wojciech Płoszaj

„pilot kucharz” Damian Piątek

„pilot gitarzysta” Konrad Duda

„pilot chronometrażysta” Daniel Szybko

” pilot PDT-ciarz” Hubert Wilk

 

„SPRAGNIENI ŚWIADECTWA” W DĘBOWCU

28-07-2010 

Jak co roku uczniowie naszej Szkoły uczestniczyli w Międzynarodowych Saletyńskich Spotkaniach Młodych w Dębowcu, które odbywały się w dniach 05.07 do 10.07.2010 r. Ponad 2500 młodych ludzi, nie tylko z Polski, przybyło, aby zbliżyć się do Jezusa i Jego oblicza. Niesamowita atmosfera zbliża młodzież, nawet tę najbardziej zbuntowaną, nie radzącą sobie z własnymi problemami.

Pierwszy dzień był dniem organizacyjnym. Pomimo zmęczenia podróżą, na twarzach było wiele łez szczęścia, że po raz kolejny można być w tym miejscu. W drugi dzień, najważniejszy, mieliśmy okazję się wyspowiadać, ale to nie była taka zwyczajna spowiedź. Wyobraźmy sobie, że mamy całą listę rzeczy, które nas „zabijają” od środka i czujemy, że jeśli zaraz nie powiemy o tym bliskiej, zaufanej osobie, wykończymy się. Dębowiec jest jednym z miejsc, gdzie mamy możliwość rozmawiania z księdzem, jak z własnym bratem, który przekazuje cenne rady i uwagi, przy czym może odpuszczać nam grzechów, co zbliża do Boga.

Więcej: „SPRAGNIENI ŚWIADECTWA” W DĘBOWCU

Z DNIA SZYBOWNIKA

25-07-2010 


 

Pełna gotowość na 4: 45 i oczekiwany dzień pełen wrażeń,

który rozpoczynamy od wyhangarowania szybowców, pobrania spadochronów i zasilaczy do radia. Wszyscy zaspani, ale gotowi do latania.

Jak mawiają starzy Indianie "Jak wcześnie wstaniesz to sobie polatasz" 

Po zakończeniu czynności przygotowujących szybowce do lotu ruszamy zwartą grupą na start. Kolumnę prowadzi rodzimej produkcji ciągnik Ursus C-360 w kolorze czerwonym, którego operatorem jest jeden z naszych instruktorów. Wcześniej na start wyruszył Mercedes 190D (rocznik 1989) z przyczepą produkcji WSK Krosno, aby rozłożyć znaki na starcie oraz tzw. "kwadrat". Po przybyciu reszty ekipy na start oczekujemy na wyciągarkę TUR-2B wraz z operatorem. Po przyciągnięciu samochodem liny na start pierwsi zasiadają za stery naszych pięknych szybowców „Puchatek KR-03A”.

Po zajęciu miejsca przez załogę i zaczepieniu liny szybowiec wzbija się w powietrze. Po wylądowaniu "grupa szybkiego reagowania" wyposażona w silne, umięśnione i piękne ciała rusza by zaciągnąć ważący 350 kg szybowiec na start.

Prędkość działania "grupy szybkiego reagowania" wzrasta odwrotnie proporcjonalnie do odległości dyrektora Romana Walczaka od "kwadratu".

Cały cykl powtarza się kilkadziesiąt razy dziennie z przerwami na śniadanie, obiad i kolację. Najbardziej pożądaną posadą i dla wielu nieosiągalną jest funkcja chronometrażysty. Jest to jedyny pracownik umysłowy w całym gronie. Zajmuje się całą "papierologią", która w lotnictwie jest niezbędna.

Po zakończeniu lotów transportujemy szybowce pod hangar (oczywiście pomaga nam w tym nasz czerwony mechaniczny przyjaciel) i zabieramy się za ich mycie. Do wykonania tego zadania otrzymujemy niezbędny, wysokiej jakości sprzęt tj. wiadra, szmaty, woda, proszek "Ajax" oraz uniwersalny i każdemu dobrze znany płyn do mycia naczyń "Ludwik". Po starannym umyciu całej powierzchni szybowców następuje umieszczenie naszych latających maszyn w hangarze.

Po dniu wyczerpującej pracy wszyscy chcą wziąć prysznic. Po orzeźwiającej kąpieli kładziemy się grzecznie do ciepłych łóżek.

Tak wygląda dzień z życia szybownika.

 

Autorzy:

Uczeń pilot: Wojciech Płoszaj

Uczeń pilot: Konrad Duda

Uczeń pilot: Daniel Szybko

Uczeń pilot: Damian Piątek

 

PIERWSZY LOT

14-07-2010 

 

 

Kurs praktyczny rozpoczęty!!!

 
 
Dzień rozpoczął się od zapoznania sę z szybowcem, ogólnymi zasadami bezpieczeństwa i teorią lotu.
Każdy z nas przećwiczył zakładanie spadochronu i zapinanie pasów.
Po krótkim odpoczynku nadszedł czas na ostatnie przypomnienie wiadomości i udaliśmy się na "kwadrat" (miejsce startu szybowców), gdzie zostaliśmy przeszkoleni w przygotowaniu szybowca do startu.
  
I w końcu nadszedł czas na loty.

ZAJĘCIA NA LOTNISKU W KROŚNIE

12-07-2010 

 

 
 
W dniu 2 lipca 2010 r. w ramach teoretycznego szkolenia szybowcowego odbył się wyjazd na lotnisko w Krośnie.
 
Około godziny 7 zebraliśmy się pod szkołą w grupie 23 osób, aby następnie udać się autokarem na lotnisko.
Po przyjeździe zostaliśmy zapoznani z budynkiem aeroklubu, pokojami, gdzie podczas kursu praktycznego będziemy mieszkali, oraz hangarem. Podczas wycieczki odbyła się również część zajęć teoretycznych z wizualizacją na szybowcu "Puchatek". Każdy mógł zasiąść za sterami i zapoznać się ze specyfikacją tego szybowca oraz z układami sterowania.
 

UWAGA !!! - ABSOLWENCI TECHNIKUM ELEKTRONICZNEGO

02-07-2010 

 

Na podstawie §146 ust. 3 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 kwietnia 2007 roku w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych (Dz. U. nr 83, poz. 562 ze zmianami),
 
UNIEWAŻNIONY ZOSTAŁ
 
etap praktyczny egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe
 
dla zawodu technik elektronik.
 
Ponowny termin przeprowadzenia etapu praktycznego egzaminu
w zawodzie technik elektronik planowany jest na dzień
 
20 sierpnia 2010r. o godz. 9:00.
 
           

Matura 2010

02-07-2010 

 

Zdawalność egzaminu maturalnego w technikach, w roku szkolnym 2009/2010
 
 

 
 
Zdawalność w technikach
 
 
Województwo podkarpackie
 
 
65,8%
 
Rzeszów
 
 
62,0%
 
Zespół Szkół Mechanicznych
 
 
78,8%

30-06-2010 

PRACA DLA ABSOLWENTÓW ZSM

30-06-2010 

UWAGA !!!

 
Firma GARDA prowadzi nabór na wolne stanowiska pracy
 
                                                                                                                               
 
Zachęcamy
Absolwentów Zespołu Szkół Mechanicznych w Rzeszowie o specjalności
 
„operator obrabiarek sterowanych numerycznie” (CNC)
 
do złożenie CV
 
 
Osoby zainteresowane prosimy o kontakt:
Dział Kadr - Pan Mariusz Dolecki
Tel. 693 561 038, 693 561 050 lub 17-863 18 08

Zakończenie roku szkolnego 2009/2010

25-06-2010 


25 czerwca 2010 r. mszą św. w kościele MB Saletyńskiej rozpoczęliśmy uroczyste zakończenie roku szkolnego. Następnie młodzież wraz z dyrekcją i nauczycielami udała się do szkoły. Zgromadzeni w auli uczniowie wysłuchali krótkiego przemówienia dyrektora szkoły, Mariusza Kapicy. Pan dyrektor wymieniał zasługi utalentowanych uczniów, zwracając szczególną uwagę na sukces uczniów klasy 3lt w Olimpiadzie Wiedzy o Wynalazczości oraz liczną grupę osób, które otrzymały świadectwa z wyróżnieniem. Po zakończonych uroczystościach uczniowie udali się do sal lekcyjnych, gdzie nastąpiło wręczenie świadectw i pożegnanie z koleżankami, kolegami i wychowawcami na całe dwa miesiące.

 

TRZECH WSPANIAŁYCH

20-06-2010 

OLIMPIADA WIEDZY O WYNALAZCZOŚCI

16-06-2010 

 

 

Marcin Magryś najlepszy w Polsce !!!

 

 

 
 
POLSKI ZWIĄZEK STOWARZYSZEŃ
WYNALAZCÓW i RACJONALIZATORÓW
/PZSWiR/
 
 
 
 
 Ogromny sukces osiągnęli uczniowie Zespołu Szkół Mechanicznych podczas OGÓLNOPOLSKIEGO FINAŁU  XXXVI EDYCJI OLIMPIADY WIEDZY O WYNALAZCZOŚCI.
 
Uczeń klasy 3lt Marcin Magryś bezapelacyjnie wygrał tegoroczną edycję Olimpiady nie dając szans konkurentom z całej Polski!!!
 
Jednocześnie drużyna Zespołu Szkół Meczhanicznych w składzie Marcin Magryś, Tomasz Rajzer i Marcin Kuźniar reprezentujaca Okręg Rzeszów  okazała się najlepsza w klasyfikacji drużynowej pokonując 24 zespoły ze wszystkich regionów Polski.
 
Laureaci zdobyli  bardzo cenne nagrody oraz indeksy dowolnej uczelni technicznej w kraju.
 

Opiekunem zwycięskiego zespołu był mgr inż. Adam Dytko.

 

Zobacz wyniki i zdjęcia...>>>

   

             

Laureaci konkursów z języka angielskiego

11-06-2010 

Zapraszamy do odebrania nagród podczas uroczystego zakończenia roku szkolnego 2009/2010.
Dotyczy laureatów następujących konkursów:
  
 

Konkurs Ortograficzny z języka angielskiego:

  • Michał Jadach klasa 3 lt - miejsce I
  • Daniel Słupek klasa 3 lt - miejsce II
  • Hubert Wilk klasa 1 mt- miejsce III
  • Łukasz Salach klasa 1 mt- wyróżnienie

 Konkurs leksykalno-gramatyczny z języka angielskiego:

  •  Karol Ciura klasa 2 mt

 
organizatorzy:
M. Bardzik
S. Łoboda

Skrypty z PPCzm

Do pobrania skrypty z przedmiotu Proces Projektowania Części Maszyn dla uczniów Technikum mechanicznego.

 

Więcej: Skrypty z PPCzm

Projekt edukacyjny "Żywe Muzeum"

07-06-2010 

W dniach od 19 do 21 naja 2010 r. uczniowie naszej szkoły z klas: 1mt, 2ft, 2mt, 3ft, 3gt i 3lt brali udział w projekcie edukacyjnym „Żywe Muzeum”. Organizatorami tego projektu byli: NSZZ „Solidarność” Region Rzeszowski, Instytut Pamięci Narodowej i Międzyzakładowa Komisja Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”, a honorowy patronat nad tym przedsięwzięciem przejął Podkarpacki Kurator Oświaty. Więcej: Projekt edukacyjny "Żywe Muzeum"

Zdobywcy pierwszych trzech lokat na Olimpiadzie Wiedzy o Wynalazczości

26-05-2010 

KURS SZYBOWCOWY - PODSTAWOWY I DOSKONALĄCY

23-05-2010 

 

 Zespół Szkół Mechanicznych w Rzeszowie informuje, że w okresie od czerwca do września 2010r będzie realizowany projekt pt.

"Bliżej nieba" - Szkolenie i zawody dzieci i młodzieży w zakresie sportu szybowcowego. 

 

 

Projekt jest współfinansowany przez: 

 

 

* GMINĘ MIASTO RZESZÓW

 

* PODKARPACKIEGO KURATORA OŚWIATY

 

 * AEROKLUB ZIEMI JAROSŁAWSKIEJ

 

 

 

 

  

 

 

Więcej: KURS SZYBOWCOWY - PODSTAWOWY I DOSKONALĄCY

FASCYNUJĄCA OFERTA EDUKACYJNA UNIWERSYTETU RZESZOWSKIEGO

20-05-2010 

SZKOLNY KONKURS CHEMICZNY

18-05-2010 

20 kwietnia 2010 r. w naszej szkole odbył się SZKOLNY KONKURS CHEMICZNY pt: „ Związki nieorganiczne”. Konkurs był skierowany do uczniów I i II klas .
Tematyka konkursu obejmowała związki nieorganiczne tj.: wodorki, tlenki, kwasy, zasady i sole.
Laureaci:
I miejsce – HUBERT WILK  KL. 1MT
II miejsce –PAWEŁ FORNAL  KL. 1DT
III miejsce – MATEUSZ SMALARZ  KL. 1DT i  DANIEL SZYBKO  KL. 1MT
Osoba wyróżniona:
•ŁUKASZ SALACH  KL. 1MT

 

Valid XHTML 1.0 Transitional Poprawny CSS!