Lekcja historii w Muzeum Historii Miasta Rzeszowa

22-10-2010 

 W dniu 12.10.2010 roku klasa III mt wraz z nauczycielami: panią Mariolą Ustrzycką oraz panią Agnieszką Kapłon  wzięła udział w  lekcji historii w Muzeum Historii Miasta Rzeszowa. Tam dowiedzieliśmy się o historii miasta i o jego początkach sięgających XIV wieku.  W muzeum przedstawione zostały odlewy najstarszych pieczęci z herbem miasta , broń i fragmenty uzbrojenia z tamtych czasów.
    Następnie udaliśmy się do Rzeszowskich Podziemi "przenosząc się w czasie” do początków  miasta i  czasów późniejszych. Słynne piwnice powstały na potrzeby rzeszowskich kupców, w celu magazynowania towarów. Pełniły one również funkcje sklepów. W momencie zagrożenia stanowiły doskonałe schronienie dla mieszkańców. Świadczą o tym odkryte w czasie odbudowy trasy podziemnej ludzkie szczątki.  Po przejściu historycznej trasy dotarliśmy na Plac Cichociemnych- żołnierzy Polskich  Sił  Zbrojnych  zrzucanych na spadochronach do okupowanej Polski, który jest również miejscem upamiętniającym 40 ofiar pochodzących z naszego miasta, które znalazły się w pierwszym transporcie więźniów do Auschwitz. 
   Następnie  udaliśmy się na Stary Cmentarz, gdzie zapaliliśmy znicze i uczciliśmy pamięć ofiar II wojny światowej To była nietypowa, ale ciekawa lekcja historii.
                                                                                                                 
  Łukasz Magda 3 mt

Szkolny Redaktor o DEN

20-10-2010 

 Siemaneczko wszystkim odwiedzającym stronę naszej Szkoły!!

Już po wszystkim  takie słowa można było usłyszeć z ust szkolnych „artystów” zaraz po tym, jak Pan wicedyrektor Ryszard Lisowski swoim krótkim, ale bardzo treściwym wystąpieniem zakończył akademię.

                Cieszy to, że w tak krótkim czasie (troszkę ponad tydzień) udało Nam się wszystko skleić. Początkowo nasze próby nie trzymały się kupy, Panowie i Panie ciężko pracowali nad przeróbką tekstów so piosenek disco polo, bo po uzgodnieniu z naszym Wodzem czyt. Panią Cichoń :D właśnie w tym kierunku poszliśmy. Niektóre rzeczy, jak to w życiu, wychodziły dopiero w ostatniej chwili.

Więcej: Szkolny Redaktor o DEN

SZKOLNA LIGA LEKKOATLETYCZNA

19-10-2010 

 W dniu 30.09.2010 roku odbył się III rzut Szkolnej Korespondencyjnej Ligi Lekkoatletycznej dla szkół ponadgimnazjalnych. Zawody zostały przeprowadzone na stadionie UR w Rzeszowie ul. Wyspiańskiego 22. W zawodach wzięły udział szkoły z miasta Rzeszowa, a także szkoły powiatu rzeszowskiego, leżajskiego i łańcuckiego. W zawodach startowały reprezentacje szkół ponadgimnazjalnych rocznik 1992 – 1994 rok. Więcej: SZKOLNA LIGA LEKKOATLETYCZNA

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

18-10-2010 

 

14 października obchodziliśmy  Dzień Edukacji Narodowej. Grono nauczycielskie i przedstawiciele uczniów rozpoczęli świętowanie od uczestnictwa we Mszy Świętej  odprawionej w Kościele Matki Bożej Saletyńskiej w intencji pani Elżbiety Szmigielskiej,  długoletniej nauczycielki języka polskiego w ZSM, zmarłej w czerwcu bieżącego roku.
Następnie wszyscy udali się do auli szkolnej i obejrzeli akademię przygotowaną przez Samorząd Szkolny pod czujnym okiem pani Joanny Cichoń. W pierwszej, oficjalnej części uroczystości pan dyrektor Ryszard Lisowski wręczył nagrody wyróżniającym się w pracy nauczycielom, a także przedstawicielom administracji i obsługi.
Nagrody Dyrektora Szkoły otrzymali nauczyciele : wicedyrektor Alicja Romaszuk, Bożena Piękoś - Kwolek, Marek Haber, Agnieszka Kapłon, Dorota Kustra, Agnieszka Uchman, Daniel Prokopik, Magdalena Wojtaszek – Hudzik, przedstawiciele administracji i obsługi: Małgorzata Bator, Grażyna Bober, Magdalena Stachowicz, Maria Molczyk.
Druga cześć akademii upłynęła  pod znakiem doskonałej zabawy przy skeczach i piosenkach dedykowanych nauczycielom. Mogliśmy zobaczyć w wersji kabaretowej przebieg lekcji wychowawczej, rozmowę nauczyciela z rodzicem, a także poznać „typy” uczniów ZSM. Program został bardzo dobrze przyjęty przez publiczność ,o czym świadczyły gromkie brawa i salwy śmiechu na widowni.   

Szkoda, że następny Dzień Nauczyciela dopiero za rok.

Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS

15-10-2010 

We środę 13 października uczniowie i uczennice klas 2 LT, 3 LT i 4 GT wraz z nauczycielami: panem A. Kulasą, panią M. Ustrzycką i panem T. Zygo, wzięli udział w 8. Objazdowym Festiwalu Filmowym WATCH DOCS Prawa Człowieka w Filmie, który odbył się w Wyższej Szkole Prawa i Administracji w Rzeszowie. Po przybyciu na miejsce czekała  nas projekcja  dwóch filmów:

1. „CZŁOWIEK, KTÓRY POKONAŁ PENTAGON”- film ten opowiadał o człowieku, który przez wiele lat miał dostęp do najbardziej strzeżonych informacji na temat wojny w Wietnamie. W pewnym momencie zdecydował się na ujawnienie ściśle tajnych dokumentów demaskujących publiczne kłamstwa i hipokryzję kolejnych prezydentów USA, którzy ukrywali przed społeczeństwem całą prawdę na temat wojny w Wietnamie.
2. „CHEMIA”- ten z kolei film opowiadał o pacjentach kliniki onkologicznej na warszawskim Ursynowie poddającym się chemioterapii. Film ten był bardzo poruszający. Pomimo straszliwych chorób pacjenci  nie poddawali się, wierzyli, że będzie lepiej.
Oba filmy z pewnością poruczyły niejedno serce i pokazały kruchość życia, którego na co dzień nie doceniamy. Bo obejrzeniu obu filmów mieliśmy możliwość wysłuchania wykładu na temat praw człowieka wygłoszonego  przez przedstawiciela Amnesty International. Z całą pewnością pokaz był bardzo interesujący i w przyszłym roku także będziemy chcieli wziąć w nim udział 


Autor: Wiktor Pomianek  kl. 3 LT
 

KONKURS ORTOGRAFICZNY 2010

14-10-2010 

W dniu 11 października odbyła się tegoroczna edycja  konkursu ortograficznego przeznaczonego dla uczniów klas pierwszych. Uczestnicy sprawdzani byli ze znajomości zasad pisowni polskiej i reguł ortograficznych. Komisja konkursowa składająca się z nauczycieli polonistów dokonała oceny prac uczestników i wyłoniła zwycięzców.

MISTRZEM ORTOGRAFII ZOSTAŁ MICHAŁ RADZISZEWSKI Z KLASY I LMT, WICEMISTRZAMI PATRYCJA FIJAŁKOWSKA Z KLASY I FT I JAKUB SOWA Z KLASY 1 LMT

Gratulujemy zwycięzcom, wszystkim uczestnikom dziękujemy. Nagrody i dyplomy zostaną wręczone podczas akademii z okazji 11 listopada.
Zapraszamy do udziału w następnych konkursach organizowanych przez nauczycieli Zespołu Przedmiotów Humanistycznych.

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

14-10-2010 

Z okazji Dnia Nauczyciela składamy serdeczne życzenia

 wielu sukcesów zawodowych,

spełnienia obranego celu oraz tego,

aby podejmowany trud był źródłem satysfakcji i społecznego uznania.


 

Uczniowie ZSM

Jubileusz Dnia Papieskiego

14-10-2010 

10 października na rzeszowskim rynku odbył się koncert z okazj dziesiątego, jubileuszowego Dnia Papieskiego, obchodzonego pod hasłem: "Odwaga świętości". W koncercie wystąpili: "Grupa z Quilismą" oraz Magda Anioł- popularna artystka wykonującego muzykę chrześcijańską. Mogliśmy usłyszeć w jej wykonaniu m.in. piosenkę "Lolek" oraz "Zaufaj Panu". Pomimo zimna w niedzielnych obchodach Dnia Papieskiego licznie wzięła udział  młodzież naszej Szkoły razem z p.Kingą.

 

AUTOR: ANETA SZCZEPANKIEWICZ
KLASA: II GT

Msza Święta

13-10-2010 

14 października o godz. 9.00 w Kościele MB Saletyńskiej odbędzie się Msza Św. za zmarłą nauczycielkę Elżbietę Szmigielską.

 

Zapraszamy wszystkich nauczycieli i uczniów.

 

JERYCHO

08-10-2010 

W dniach 30.09-07.10. w parafii M.B.Saletyńskiej odbyło się "Jerycho" czyli siedmiodniowe czuwanie. Wzięła w nim udział młodzież działająca w Kole Religijnym oraz m.in. klasy:IIft, IIgt, IIlt, IVft, IVgt. Ponadto kl.IVgt obejrzała wystawę "Wybierz życie".
 

OTRZĘSINY 2010

08-10-2010 

 W dniu 22.09.2010 r. w Zespole Szkół Mechanicznych im. Władysława Andersa w Rzeszowie odbyły się otrzęsiny klas pierwszych, które przygotowali:
kl. II lt oraz Samorząd Szkolny z panią Joanną Cichoń na czele. 

Więcej: OTRZĘSINY 2010

KONKURS WIEDZY O PRYMASIE TYSIĄCLECIA STEFANIE KARDYNALE WYSZYŃSKIM

06-10-2010 

6 października 2010r. obył się Konkurs Wiedzy o Prymasie Tysiąclecia Stefanie Kardynale Wyszyńskim organizowany przez Stowarzyszenie "Civitas Christiana". Idea konkursu to popularyzacja życia i dzieła Prymasa Wyszyńskiego, którego Jan Paweł II określił słowami: "Taki człowiek zdarza się raz na tysiąc lat".

Uczniowie klas maturalnych: Joanna Ząbek i Katarzyna Panek kl. IV gt oraz Krzysztof Nalepa i Patryk Szajna kl. IV kt będą reprezentować naszą Szkołę w finale wojewódzkim, który odbędzie się w Komańczy.

GRATULUJEMY :-)
 

OTRZĘSINY LIVE !

03-10-2010 


Witamy wszystkich na Otrzęsinach!
Prosto z auli szkolnej Zespołu Szkół Mechanicznych.

Komentatorem dzisiejszego spotkania będę "JA". Mam nadzieje, że we właściwy sposób oddam to co działo się tego dnia.

 

NO TO ZACZYNAMY!

     Więcej: OTRZĘSINY LIVE !

Taniec ludowy w innym wydaniu.

01-10-2010 

28-09-2010 

 

Zespół Szkół Mechanicznych w Rzeszowie

ogłasza nabór na bezpłatny

kurs frazeologii lotniczej w języku angielskim

obejmujący:

   

·        40 godzin wykładów

·        60 godzin warsztatów praktycznych

·       120 godzin nauki własnej w oparciu o interaktywne oprogramowanie

 

Kurs zostanie przeprowadzony metodą blended learning polegającą na połączeniu tradycyjnego nauczania języków z wykorzystaniem podręczników oraz technologii e-learningowej.

 

Projekt „Szkoła wysokich lotów – kurs szybowcowy dla młodzieży Zespołu Szkół Mechanicznych” jest realizowany w ramach Działania 9.2 Priorytetu IX Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

 

Więcej..>>>

NOWE MIEJSCA PRACY W DOLINIE LOTNICZEJ

26-09-2010 

Amerykańska Inwestycja na terenie WSK o wartości 114 mln zł. ma być zrealizowana do końca 2015 r. W tej firmie pracę znajdzie 400 osób.
Dzięki poszerzeniu strefy, w Rzeszowie może powstać ponad 2 tysiące nowych miejsc pracy.

 

Czytaj więcej w materiale:
Nowe inwestycje zagraniczne w Dolinie Lotniczej

Elektroniczna deklaracja maturzystów

25-09-2010 

deklarac_1.jpg

Zdający składa deklarację pisemną do dnia 30 września!!!

dotyczącą wyboru:

1. Przedmiotów zdawanych na egzaminie maturalnym z określeniem przedmiotów zdawanych jako obowiązkowe i dodatkowe.

2. Poziomu egzaminu.

3. Tematu z języka polskiegu w części ustnej wybranego z listy tematów.

4. Zgodę na przetwarzanie danych osobowych.

 

Więcej: Elektroniczna deklaracja maturzystów

Z wizytą w Domu Pomocy Społecznej

24-09-2010 

W piątek 17 września uczennice klasy 4 ft zaprezentowały swoje umiejętności z zakresu wykonywania upięć na różne okazje przed pensjonariuszami Domu Pomocy Społecznej dla Kombatantów w Rzeszowie. Ponieważ uczennice bardzo profesjonalnie  podeszły do zadania, zarówno pod względem pomysłowości, jak i staranności, efektem ich pracy były niepowtarzalne fryzury. Pokaz wzbudził wiele radości wśród pensjonariuszy, którzy obejrzeli go z wielkim zainteresowaniem.

 

Spotkanie zakończyło się wspólną rozmową (przy ciasteczkach i kawie), której tematem były między innymi porady fryzjerskie. Wyjście to było dla naszych uczennic nowym doświadczeniem i szansą prezentacji swych umiejętności przed publicznością, zaś dla pensjonariuszy okazało się miłym urozmaiceniem ich codziennej rzeczywistości. Opiekunką grupy i pomysłodawcą pokazu była pani Ewa Tomza.

OTRZĘSINY - GALERIA

22-09-2010 

 


 

Spotkanie na Politechnice Rzeszowskiej

19-09-2010 

10 września nie przeszedł bez echa dla tegorocznych maturzystów technikum mechanicznego. Politechnika Rzeszowska w porozumieniu z Uniwersytetem Rzeszowskim zorganizowała targi promujące rzeszowskie uczelnie, zachęcając młodzież do podjęcia studiów. Owo spotkanie zmobilizowało kilkuset uczniów - maturzystów z niemal wszystkich szkół średnich na terenie miasta Rzeszowa. Rektorzy obu renomowanych rzeszowskich uczelni przedstawili bardzo atrakcyjne kierunki studiów. Młodzież- miejmy nadzieje w przyszłości kwiat polskiej inteligencji z entuzjazmem przyjęła słowa rektorów nagradzając ich gromkimi brawami. Targi zwieńczył skromny poczęstunek, jaki był przewidziany dla uczestników. Miejmy nadzieję, że owo spotkanie pomoże w obraniu właściwej drogi, a dzięki nabytej wiedzy i umiejętnościom pozwoli nam się realizować zawodowo.

Autor: K.Siłka

SKŁAD RADY SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

15-09-2010 

  • Przewodniczący Szkoły - Piotr Pokrzywka - kl. 4 kt       

 

  • Zastępca Przewodniczącego - Katarzyna Kania - kl. 4 ft   

 

Członkowie..>>>

"Wędrówki z europlecakiem"

06-09-2010 

W dniu 4 września o godz. 6:30 grupa ośmiu osób z "podstawówki" szybowcowej udała się wraz z panem dyrektorem Zespołu Szkół Mechanicznych oraz z panem Piotrem Pustelnym do Krosna na lotnisko Aeroklubu Podkarpackiego, aby wziąć udział w reportażu nagrywanym dla TVP 1, w związku z projektem realizowanym przez naszą szkołę. Rzeszowski poranek przywitał nas piękną pogodą, lecz z mijającymi kilometrami było coraz mgliściej i zimniej. Na miejscu widoczność również nie była za duża, również niska temperatura dawała nam się we znaki, jednak wraz z upływem czasu naszym oczom ukazało się lekko zachmurzone niebo. W konsekwencji nic nie przeszkodziło nam w lataniu. Ekipa TVP miała być na miejscu około godz. 10, więc mieliśmy czas na przygotowanie kwadratu, jak  również sprzętu latającego. 
Po  przyjeździe reporterów kilkoro z nas udzieliło wywiadu, później prezentowaliśmy dzień z życia ucznia-pilota szybowcowej „podstawówki”. Każdy z nas wykonał po jednym locie, ponieważ tylko na tyle  pozwolił nam czas. 


Około godziny 19 byliśmy już z powrotem w Rzeszowie.

Był to naprawdę wyczerpujący dzień, lecz bardzo udany ze względu na to, że już wkrótce (17 września o godz. 11: 05) zobaczymy się na ekranie telewizora w programie "Wędrówki z europlecakiem".

 galeria..>>>

Autor: Wojciech Woźnica

SZKOŁA PRZYJAZNA UTALENTOWANYM UCZNIOM

06-09-2010 

 

UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2010/2011

01-09-2010 

 1 września 2010 r. msza św. w kościele MB Saletyńskiej rozpoczęła inaugurację kolejnego roku szkolnego w ZSM.

Po modlitwie nauczyciele i uczniowie udali się do szkoły, gdzie odbyła się druga cześć uroczystości. W auli szkolnej zgromadzili się uczniowie klas pierwszych, którzy zostali serdecznie powitani przez pana dyrektora Mariusza Kapicę. Uczniowie klas wyższych spotkali się w salach lekcyjnych ze swoimi wychowawcami.

Wszystkim nauczycielom i uczniom w rozpoczynającym się roku szkolnym  życzymy samych sukcesów !!!

 

Wychowawcami klas pierwszych zostali:
1lmt – mgr Dorota Kustra

1dt – mgr Urszula Szpuga
1bt -  mgr Barbara Brzęk

1ft – mgr Daniel Prokopik
1gt – mgr Mariola Ustrzycka
1fz – mgr Tomasz Chrapek


W roku szkolnym 2010/2011 pracę w ZSM rozpoczęli:
pan Bogdan Czach  - przedmioty zawodowe lotnicze
ksiądz Rafał Frąckowiak – religia

pani Lidia Przybyłowicz – język polski
pani Kinga Reguła – przedmioty zawodowe fryzjerskie 

 

ZAKOŃCZENIE SZKOLENIA SZYBOWCOWEGO GR II

25-08-2010 

 

Chciałoby się rzec: "to już jest koniec, nie ma już nic", lecz to dopiero koniec początku.

Pierwszy etap w szybowniczej i lotniczej przygody za nami. Po dwóch tygodniach zmagań z różnymi warunkami pogodowymi zakończyliśmy podstawowe szkolenie szybowcowe. Wiele się działo przez ten czas. Były wzloty i upadki...

Więcej...>>>

Valid XHTML 1.0 Transitional Poprawny CSS!