"English is Easy" – lekcja z native speakerem

04-01-2017 

W poniedziałek 19 grudnia 2016 r. uczeń klasy IIct Sebastian Piekiełek, laureat Szkolnego Konkursu Znajomości Języka Angielskiego "English isEasy", wraz ze studentami Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Rzeszowskiego, uczestniczył w lekcji języka angielskiego. Lekcję poprowadził pan John Carlson – stypendysta Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta. Lekcja poświęcona była tzw. szybkim randkom – speed dating. Rozpoczęła się od utrwalenia wiadomości. Później grupa pracowała nad słownictwem opisującym osobowość. Następnie studenci wzięli udział w ćwiczeniu zatytułowanym „szybka randka”, w trakcie którego mogli zadawać pytania dotyczące osobowości potencjalnych partnerów. Lekcja zakończyła się ćwiczeniem doskonalącym wymowę.

A oto jak pan Carlson ocenił uczestnictwo w zajęciach Sebastiana: „Sebastian was clearly an intelligent young man who participated when asked and demonstrated interest. It was a pleasure to have him in my class.”

 


PRACA DLA ABSOLWENTÓW ZSM

02-01-2017 

meble.pl_logo.jpg

 

Firma Meble.pl prowadzi nabór na wolne stanowiska pracy
dla techników mechatroników.

 

 Zachęcamy

Absolwentów Zespołu Szkół Mechanicznych w Rzeszowie do złożenia CV.

 

Szczegółowe informacje:

a.jpgpobierz >>

ŻYCZYMY RADOSNYCH ŚWIĄT

29-12-2016 

 

Wykład "Cichociemni z Rzeszowa"

28-12-2016 

12 grudnia 2016 r. uczniowie klas 1 lt, 2 ft, 2 mt, 2 ct oraz 4 mtpod opieką pani Krystyny Potocznej oraz pani Agaty Pawlak wzięli udział w spotkaniu zorganizowanym przez Wypożyczalnię Główną WiMBP w Rzeszowie pt. „Cichociemni z Rzeszowa”. Wykład połączony z prezentacją multimedialną przygotował i przeprowadził dr Krzysztof Tochman, historyk z Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie.Dr Krzysztof Tochman w ciekawy sposób przedstawił sylwetki cichociemnych z naszego regionu, m.in. : Wacława  Kopisto ps. „Kra” mieszkającego i zmarłego w Rzeszowie, Aleksandra Tarnawskiego ps. „Upłaz”,  oraz Jana Józefa Smelę ps. „Wir” urodzonego w Pstrągowej, a mieszkającego w Rzeszowie.Cichociemni to specjalnie szkoleni żołnierze polskiej armii, którzy w czasie II wojny światowej zrzucani byli na spadochronach na terytorium okupowanej Polski. Ich zadaniem była organizacja ruchu oporu i walka z okupantem. Cichociemnymi zostawali wyłącznie ochotnicy. Po wykładzie obejrzeliśmy wystawę: „Cichociemni. Z ciemności ku wolności” , która także pozwoliła nam poznać bliżej postaci o których była mowa w wykładzie.

Prelekcja była dla nas ciekawą lekcją historii i jesteśmy pełni podziwu dla odwagi bohaterów naszego regionu, którzy poświęcili swoje życie dla ojczyzny.

 

Paulina Pietrucha 2 ft, Damian Wacław 2 ct

 


 

 

 

Więcej: Wykład "Cichociemni z Rzeszowa"

TAK! POMAGAM!

27-12-2016 

W dniach 9 i 10 grudnia włączyliśmy się w ogólnopolską akcję „Tak! Pomagam!”. Tradycyjnie dyżur pełniliśmy w „Hetmanie”. Cel jest prosty - zebrać jak najwięcej produktów. Nie inaczej było i tym razem. Nie ma chyba słów, by wyrazić satysfakcję, jaka towarzyszy nam przy każdej tego typu akcji. Dzięki życzliwości ludzi dobrej woli, którzy potrafili się podzielić z najuboższymi – udało się zebrać kilkanaście koszy trwałej żywności. Zostanie ona rozdzielona wśród osób najbardziej potrzebujących pomocy. Dziękujemy wszystkim, którzy angażują się w czynienie dobra, bo jak wiadomo, ono zawsze wraca. TAK! POMAGAM! Warto pomagać. Tym razem w akcji uczestniczyli następujący wolontariusze: Agnieszka Babiarz, Sylwia Panek, Gabriela Żyła, Joanna Gaweł kl. III ft, Martyna Burek kl. III mbt, Bartosz Pukała kl. IV mt i Klaudia Skrobacz, Małgorzata Nawój kl. IV ft.

 

Joanna Głowiś kl. III ft

 


Tydzień Filmu Niemieckiego

20-12-2016 

 

W dniu 13.12.2016 r. klasa 1lt razem z panią Agatą Pawlak wzięła udział w projekcji filmu „Das Tagebuch der Anne Frank” w ramach Tygodnia Filmu Niemieckiego, odbywającego się na Uniwersytecie Rzeszowskim.

Reżyser- Hans Steinbichler- ukazał w nim historię Anne Frank (Lea van Acken), trzynastoletniej dziewczynki żydowskiego pochodzenia, która musiała się ukrywać razem ze swoimi bliskimi oraz trzema innymi rodzinami przed nazistami. W kryjówce czuła się samotna i przez nikogo nie rozumiana, nawet przez swoją straszą siostrę Margot (Stella Kunkat). Na swoje trzynaste urodziny otrzymała w prezencie pamiętnik, w którym postanowiła pisać do swojej wymyślonej przyjaciółki Katie o swoim losie. Po upływie ponad dwóch lat Niemcy odnajdują kryjówkę Żydów i aresztują ich. Niestety historia kończy się tragicznie, gdyż nikomu, oprócz ojca Anny, nie udaje się przeżyć.

Film został nakręcony na podstawie dziennika dziewczynki, który po śmierci został opublikowany przez jej ojca.

Po projekcji filmu wysłuchaliśmy wykładu, który dokładniej przybliżył nam historię Anny i jej rodziny. Wykład był dwujęzyczny, dzięki czemu mogliśmy doskonalić niemiecki język użytkowy.

Film bardzo nam się podobał i byliśmy nim zafascynowani, a wykładu słuchaliśmy z uwagą i zaciekawieniem. Dzięki temu spotkaniu mieliśmy możliwość poszerzenia naszych horyzontów myślowych i kulturowych.

 

Aleksandra Kuryło 1 lt

 

 

CHARYTATYWNY KONCERT KOLĘD W ZSM

18-12-2016 


 

W  środę 21 grudnia 2016 r. zapraszamy na świąteczny koncert naszego szkolnego zespołu "Slow Motion".

 

Zapraszamy chętne klasy na wspólne kolędowanie w godzinach 10:30 i 12:20 (koncert trwa jedną godzinę lekcyjną). Prosimy o wsparcie symboliczną złotówką (lub większą kwotą), która zostanie przekazana na zakup świątecznych paczek dla potrzebującyh uczniów naszej szkoły.

 

Zapraszamy !!!

 

Szczegółowe informacje u opiekuna Samorządu Uczniowskiego p. Joanny Cichoń.

 

Samorząd Uczniowski

AKCJA "W MIKOŁAJKI PODARUJ KAWAŁEK SIEBIE"

16-12-2016 

W ZSM od 6 grudnia trwa akcja "W Mikołajki podaruj kawałek siebie". Już kilka uczennic naszej szkoły, między innymi Wiktoria Szylar z 1ft i Urszula Grobelna z 2ft, zdecydowało się ostrzyc swoje piękne, długie włosy, celem przeznaczenia ich na peruki dla dzieci po chemioterapii i poszkodowanych w wypadkach. Metamorfoz dokonały uczennice klas trzecich w pracowni ZSM.

 

Oto wypowiedź jednej z uczennic uczestniczących w akcji:

 

„Kiedy dowiedziałam się, że nasza szkoła została oficjalnym partnerem Fundacji "WeGirls" szybko podjęłam decyzję o oddaniu moich włosów. Od dawna przymierzałam się do zmiany fryzury, ale brakowało mi impulsu. Włosy są, moim zdaniem, ważnym atrybutem dziewczyny, ale ja chciałam pomóc, więc bez żalu zdecydowałam się oddać je małym pacjentom szpitala. Cieszę się ,że mogłam to zrobić dla jakiegoś potrzebującego dziecka ,do którego ta peruka trafi. Uważam, że dzieci walczące o życie to mali bohaterowie i zasługują na szacunek i pomoc. Ja pomogłam, tak jak umiałam i potrafiłam. Dla darczyńców takich jak ja, jest to również okazja do zmiany wizerunku. Z przyjemnością w przyszłości oddam kolejny kawałek siebie, bo przecież włosy szybko rosną :) Warto czynić dobro, nawet takim małym gestem - do czego wszystkich gorąco namawiam:)

 

Ula Grobelna 2ft

 

 

 

Więcej: AKCJA "W MIKOŁAJKI PODARUJ KAWAŁEK SIEBIE"

Tydzień Filmu Niemieckiego na Uniwersytecie Rzeszowskim

15-12-2016 

 

Dnia 14.12.2016r klasa 4bt pod opieką pani Doroty Kustry uczestniczyła w projekcji filmu „Hologram dla króla” w ramach Tygodnia Filmu Niemieckiego na Uniwersytecie Rzeszowskim.

To film w reżyserii Toma Tykwera, w którym Tom Hanks (Alan Clay) jako amerykański biznesmen udaje się do Arabii Saudyjskiej, aby sfinalizować ważny interes. Powodzenie umowy z Saudyjczykami to jego ostatnia szansa na powrót do pracy. W gorączkowych próbach opanowania sytuacji pomaga mu Yousef, jego kierowca, przewodnik i powiernik. Wkrótce pojawia się też piękna pani doktor, Zahra, która go zafascynuje .

Lekki i dowcipny, oparty na bestsellerowej książce Dave’a Eggersa, film Tykwera pokazuje w niekonwencjonalny sposób zderzenie przedstawiciela zachodniej kultury z egzotycznym i obcym światem Bliskiego Wschodu. Clay bez żalu porzuca dotychczasowe życie i poddaje się urokowi orientu.

Po projekcji filmu odbyła się prezentacja książki pani Ewy Fiuk Obrazo-światy, dźwięko-przestrzenie. Kino Toma Tykwera i spotkanie z jej autorką.

Ewa Fiuk jest filmoznawczynią i germanistką, autorką wielu prac na temat niemieckiego kina. W swojej pracy podejmuje próbą rozpoznania i opisu Tykwerowskiej idei kina, w tym charakterystycznego dla tego twórcy języka filmu.

Tom Tykwer to reżyser lub współreżyser takich filmów jak „ Biegnij Lola biegnij”, „Trzy”, „Wojownik”, „Pachnidło”, „Niebo”, czy „Atlas chmur”.

Warto było obejrzeć ten film, spotkać się ze współczesnym niemieckim kinem i jego twórcami.

 

Autor: Konrad Rusin kl.4bt

 

Wyjście do Banku NBP

15-12-2016 

 

W dniu 5 grudnia klasa 2ct wraz z panią Ewą Wojakowska i panią Joanną Cichoń odwiedziła Oddział NBP w Rzeszowie, mieszczący się przy ul. 3 maja.

Podczas wycieczki poznaliśmy krótką historię polskiego złotego oraz dawne i obecne rodzaje bankowości w Polsce i na świecie. Uczestniczyliśmy w krótkim szkoleniu, jak rozpoznawać fałszywe pieniądze, między innymi pod światłem ultrafioletowym. Mieliśmy też okazję sprawdzić autentyczność  innych dokumentów np: dowodu rejestracyjnego czy biletu MPK. Nasz kolega z klasy Dominik Grochmal wygrał brykiet z pieniędzmi o wartości 175 tysięcy - niestety, to tylko brykiet:( W banku oglądaliśmy również wystawę pamiątkowych monet wykonanych na cześć Józefa Piłsudskiego. Pod koniec wycieczki okazało się, że mamy również okazję wymienić sobie nasze "drobne" na kolekcjonerskie monety o różnych wzorach.

 

Mateusz Buda 2ct

 

Wojewódzkie rozgrywki w szachach drużynowych

13-12-2016 

7 grudnia 2016 roku w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Brzozowie odbyły się wojewódzkie rozgrywki w szachach drużynowych.

Po eliminacjach powiatowych i rejonowych w finale wystartowało 12 zespołów. Zespół Szkół Mechanicznych w Rzeszowie reprezentowała drużyna w składzie: Urszula Jakubowska z klasy I mt, Dawid Szewczyk, Damian Burek i Sebastian Miazga z klasy IV mt. Turniej był bardzo wyrównany, a liderzy tabeli zmieniali się prawie po każdej rundzie. Ostatecznie po 11 rundach drużyna naszej szkoły zajęła 3 miejsce na szczeblu wojewódzkim.

Opiekunem była pani Agnieszka Buć.

 

Szczegółowe wyniki: http://www.chessarbiter.com/turnieje/2016/tdr_6821/index.html?l=pl

 

Urszula Jakubowska 1 mt

 

 

 

 

Więcej: Wojewódzkie rozgrywki w szachach drużynowych

Akcja Amnesty International z okazji Dnia Praw Człowieka

13-12-2016 

Dnia 9 grudnia klasa 3dt pod opieką pani Ewy Wojakowskiej wybrała się do I LO, aby napisać listy w obronie osób, które zostały pozbawione wolności przez niesłuszne oskarżenia. Inicjatywa ta była częścią ogólnoświatowej akcji organizowanej przez Amnesty International z okazji obchodów Dnia Praw Człowieka. Napisaliśmy kilkanaście listów. Był to wyraz naszej solidarności z ludźmi prześladowanymi na całym świecie. Nas to nic nie kosztuje, a ludziom uwięzionym może pomóc.

 

Dominik Rusin 3dt

 

 

 

Wycieczka do Polskich Zakładów Lotniczych w Mielcu

12-12-2016 

 

Dnia 21 listopada 2016r. kl. II bt wraz z opiekunami p. Mariuszem Kisiel i p. Agnieszką Buć odwiedziła Polskie Zakłady Lotnicze w Mielcu.
W trakcie wycieczki zapoznano nas z liniami produkcyjnym najbardziej znanych wytworów PZL Mielec tzn.: śmigłowców S-70i Black Hawk oraz samolotu M28.
Oprowadzono nas po halach montażowych i produkcyjnych. Zaznajomiono nas z produkcja drobnych części oraz montażem maszyn bojowych Black Hawk i M28.
Ponadto przedstawiono nam historię zakładów lotniczych, min. produkcji legendarnego bombowca PZL-37 "Łoś" i myśliwca PZL 11 oraz różnych typów samolotów rolniczych. Wycieczka była okazją do zapoznania się z historią i współczesnością jednego z najstarszych  zakładów lotniczych w Polsce.

 

Biznes Klasa

09-12-2016 

Konkurs Biznes Klasa, zorganizowany przez Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie, miał za zadanie wyłonić tandem: pracodawca-szkoła zawodowa, który najlepiej współpracuje w przygotowywaniu uczniów do zawodu.

Laureatem została firma Pratt& Whitney Rzeszów, która współpracuje z Zespołem Szkół Mechanicznych oraz Centrum Kształcenia Praktycznego. Pratt& Whitney objął patronatem jedną z klas Zespołu Szkół Mechanicznych. Przekazuje sprzęt placówkom, organizuje praktyki zawodowe na swoich liniach produkcyjnych, szkoli nauczycieli oraz uczniów w nowoczesnych technologiach, współpracuje przy tworzeniu programów w zawodach technik mechanik i technik mechatronik.

"Przykłady dobrej współpracy pojawiają się tam, gdzie u obu stron - tak osób decyzyjnych w firmach, jak i dyrektorów szkół - pojawia się świadomość korzyści współpracy. Zyskują wszyscy: szkoła - oferując atrakcyjny program i perspektywę zatrudnienia, pracodawca - oczekujący potrzebnych mu kwalifikacji u absolwentów, wreszcie sami uczniowie, którzy kształcą się na specjalistów w swoim zawodzie" - mówił Tomasz Czop, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie. 

 

 

 

MIKOŁAJE Z MECHANIKA W AKCJI!!!

09-12-2016 

Jesteśmy „nowi” w wolontariacie i mimo, że wciąż poznajemy szkołę i nowych ludzi, zgłosiliśmy się do akcji "Mikołaj".

Trochę z ciekawości, ale też z chęci niesienia pomocy innym. Dlatego 6 grudnia, wraz z całą grupą, zebraliśmy się razem, aby odwiedzić starszych i chorych. Nie ukrywamy, przyznajemy się, na początku nie byliśmy pewni tego, czy zdołamy wykonać postawione przed nami zadanie. Przebrani i gotowi do wyjścia zabraliśmy ze sobą prezenty i ruszyliśmy w drogę. Ku naszemu zdziwieniu to wielkie wyzwanie zaczęło nam sprawiać wielką radość. Z coraz to większym uśmiechem na twarzy odwiedziliśmy kolejne, czekające na nas osoby chore, starsze i samotne. Niezapomniane są te momenty, gdy na twarzy tych ludzi pojawiał się uśmiech. Dzięki tej akcji ujrzeliśmy wszystko z innej perspektywy. Gotowi czekamy na kolejne takie akcje. Naprawdę warto podarować innym swój czas, swój uśmiech, swoją dłoń i niejednokrotnie łzę. Ta mikołajowa przygoda otworzyła na pewno nowy rozdział w naszym życiu i dała nam dużo do myślenia. Sprawiła, że chcemy być lepsi i zaczniemy wymagać od siebie więcej. Na pewno zaczęliśmy bardziej doceniać to, co mamy.

Jesteśmy dopiero w pierwszej klasie, dlatego przed nami wiele akcji, w których na pewno weźmiemy udział. Oto pełen skład niezwykłej ekipy świętego Mikołaja:

 

Aniołki: Gosia Korchowiec, Gabriela Zarzycka kl. I est, Paulina Perlak, Julia Młynarska, Patrycja Gacek kl. I ft, Ola Kuryło kl. I lt, Magdalena Szmyt, Paulina Pietrucha kl. II ft, Ola Zapalska, Agata Korszla kl. II mt, Martyna Burek kl. III mbt, Paulina Sanecka, Madzia Pelc, Gabriela Wojtaszek, Madzia Wnuk, Aneta Warzybok, Gabriela Żyła, Asia Głowiś, Gabrysia Mazur kl. III ft, Karolina Wojtan kl. IV mt, Paulina Siudak, Gosia Domaradzka, Weronika Teper, Klaudia Skrobacz, Ewelina Krupa kl. IV ft.

 

Mikołaje: Gracjan Rudzik kl. I est, Dominik Sobota kl. I lt, Marcin Makowski, Wojciech Maciąg, Piotr Gołojuch kl. I mt, Dawid Pleśniak kl. I bt, Mateusz Buda, Damian Wacław kl. II ct, Michał Marciniec kl. III mbt.

 

Dziękujemy pani Kindze i pani Iwonie, które pomogły mam odnaleźć się w wolontariacie i zawsze są chętne, aby nam pomóc :-).

Dziękujemy bardzo również pani Edycie Dragulskiej i pani Dorocie Łagowskiej za pomoc w „odnajdywaniu” ulic i mieszkań i za to, że czuwały nad naszym bezpieczeństwem.

 

Patrycja Gacek, Julia Młynarska kl. I ft i Marcin Makowski kl. I mt

 


WOLONTARIAT NA MIKOŁAJA W DOMOWYM HOSPICJUM

09-12-2016 

W poniedziałek 5 grudnia wybraliśmy się do Domowego Hospicjum dla dzieci. Ubrani w stroje Świętego Mikołaja, wraz z pielęgniarkami, udaliśmy się do domów chorych dzieci na całym Podkarpaciu. Te odwiedziny uświadomiły nam, jak ważną rolę odgrywa w życiu chorych dzieci dzień 6 grudnia. To było dla nas wielkie przeżycie, chociaż odwiedziliśmy dzieci chore, także na nieuleczalne choroby. Ten dzień był bardzo wyjątkowy także dla ich rodzin. Maluchy, choć tak bardzo chore, były szczęśliwe. Opowiadały nam o sobie, ciągnęły za brodę, śpiewały. Radość i miłość płynęła z tak bardzo prostych gestów jak uśmiech i przytulenie dziecka. Ten dzień był pełen refleksji! Można tyle ofiarować i to nie tylko w uroczystość Świętego Mikołaja! Zachęcamy bardzo do obdarowywania tego materialnego, jak i duchowego. Warto pomagać. Każdy z nas ma ten dar, trzeba tylko uwierzyć w siebie, tak jak w dzieciństwie wierzyliśmy w Mikołaja.

 

  Mateusz Skubisz i Dominik Kaczor  IV lt

 

ZAPRASZAMY WAS DO NASZEGO WOLONTARIATU !!!

 


Mikołajki w kinie

08-12-2016 

W dniu 14 grudnia 2016r. z okazji Mikołajek klasa 2 ct wraz z wychowawczynią panią Dorotą Łagowską udała się do Multikina na seans pod tytułem "Przełęcz ocalonych" ("HacksawRidge") w reżyserii Mela Gibsona. Film przedstawia schyłek drugiej wojny światowej, kiedy to Amerykańska Armia walczy z Japończykami na Pacyfiku. Do wojska zaciąga się DesmondDoss – główny bohater filmu. Desmond, ze względu na swoją głęboką wiarę i przekonania, odmawia noszenia broni, ale pragnie pomagać ojczyźnie jako sanitariusz. Jego postawa spotyka się z głębokim niezrozumieniem, nieufnością, a nawet agresją ze strony kolegów żołnierzy i dowódców. Czas pokazuje jednak, jak bardzo źle go osądzili. Podczas najcięższych starć, wielokrotnie ryzykując życiem, niepozorny, nieuzbrojony Desmond wydostaje z ognia walki kilkudziesięciu rannych żołnierzy… Byliśmy zdumieni i zachwyceni postawą tego bohatera , jednocześnie mając na uwadze, iż film był oparty na faktach .Oglądaliśmy ze skupieniem i podziwem. Zwieńczeniem naszego wyjścia był spacer ulicami Rzeszowa w malowniczej,zimowej scenerii. Podczas wędrówki rozmawialiśmy na temat postawy Dossa. Film wywołał w nas wiele pozytywnych emocji i skłonił do głębokiej refleksji . Ponieważ nasza wychowawczyni uczy języka angielskiego, dość szybko język dyskusji zmienił się z języka polskiego na język filmu - angielski. Takim sposobem „upiekliśmy dwie pieczenie na jednym ogniu” - mogliśmy doszlifować język angielski i podzielić się wrażeniami z seansu. Całe wyjście na długo zagości w naszej pamięci i będzie nam przypominało, co w życiu jest ważne, a jeśli kiedyś będziemy chcieli się poddać przywołamy postawę Dossa -jego waleczność i wierność ideałom.

 

Dominik Grochmal IIct

Tydzień Filmu Niemieckiego w Rzeszowie

08-12-2016 

 

Zapraszamy na Tydzień Filmu Niemieckiego w Rzeszowie

w dniach 12-18 grudnia 2016 r.

 

W ramach Tygodnia pokazane zostaną najnowsze, najgłośniejsze i wielokrotnie nagradzane produkcje filmowe z Niemiec. Towarzyszyć będą im spotkania z twórcami.

 

Można obejrzeć filmy:

12.12.2016 – "Toni Erdmann"

13.12.2016 – "Fritz Bauer kontra państwo"

14.12.2016 – "24 tygodnie"

15.12.2016 – "Fukushima moja miłość"

16.12.2016 – "4 królowie"

17.12.2016 – "Pewnego razu"

18.12.2016 – "Kim jest Oda Jaune?"

 

Projekcje odbędą się w auli głównej Uniwersytetu Rzeszowskiego, ul. Prof. Pigonia 1,

Kampus Rejtana o godz. 17:00.

 

Na wszystkie filmy wstęp wolny.

Serdecznie zapraszamy!

 

Nauczyciele języka niemieckiego

"Żywe Muzeum"

08-12-2016 

 

W dniu 30 listopada uczniowie naszej szkoły z klas: 2mt i 3bt pod opieką pani Marioli Ustrzyckiej i pani Ewy Wojakowskiej wzięli udział w IV edycji projektu edukacyjnego „Żywe Muzeum” zorganizowanego przez Regionalną Sekcję Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” i Rzeszowski Oddział Instytutu Pamięci Narodowej.
„Żywe Muzeum” to inicjatywa, której celem jest popularyzowanie najnowszej historii Polski, upowszechnianie historycznych miejsc związanych z lokalną społecznością oraz prezentowanie treści historycznych w nowoczesnej formie.

W tym roku głównym tematem przedsięwzięcia był wprowadzony 13 grudnia 1981 roku stan wojenny.

W tegorocznym cyklu wydarzenia wzięło udział 1509 uczniów z 39 szkół z województwa podkarpackiego.

IV edycja projektu edukacyjnego „Żywe Muzeum” została przygotowana w formie gry terenowej. Dla uczestników wyznaczono na terenie Rzeszowa punkty związane z historią i działalnością „Solidarności” i wydarzeniami z okresu stanu wojennego, były to m.in. dawny Dom Kolejarza, Zamek Lubomirskich, Kościół Farny, Kościół OO.. Bernardynów, Zakład Karny w Załężu. Start miał miejsce w budynku Instytutu Pamięci Narodowej przy ul. Słowackiego, gdzie otrzymaliśmy mapy i wytyczyliśmy szlak naszej wędrówki. W punktach docelowych mogliśmy spotkać wielu ciekawych ludzi, tzw. „świadków historii” i wysłuchać ich niezwykle cennych i wzruszających relacji, obejrzeć interesujące filmy i wystawy i zobaczyć wiele przedmiotów związanych z okresem stanu wojennego.

Uczestnictwo w tym wydarzeniu było dla nas bardzo ważną, życiową lekcją historii, która pozwoliła nam lepiej zrozumieć historię stanu wojennego i docenić bohaterów, działających dla dobra Ojczyzny w tym trudnym dla naszego narodu czasie.

 

Mateusz Dziedzic 2mt

 

 

 

 

Więcej: "Żywe Muzeum"

Lista uczniów ze 100% frekwencją

08-12-2016 

Lista uczniów ze 100% frekwencją
w za okres wrzesień – październik – listopad 2016

 

Absolutny Rekord ZSM – Gratulujemy!!!

 

1. Piotr Bednarz - kl. 2 lt 48. Siciak Arkadiusz - kl. 4fbt
2. Wiktoria Bielawa - kl. 2 lt 49. Jarosław Bialic - kl. 3 at
3. Szymon Siorek - kl. 2 lt 50. Mirosław Bialic - kl. 3 at
4. Krystian Drapała - kl. 2 lt 51. Kamil Ładoś - kl. 3 at
5. Jan Kotlarz - kl. 2 lt 52. Maciej Łukasik - kl. 3 a
6. Wojciech Bober - kl. 2 lt 53. Mateusz Murias - kl. 3 at
7. Kacper Sidor - kl. 2 lt 54. Michał Niemczak - kl. 3at
8. Wojciech Bryś – kl. 4 bt 55. Gabriela Gaweł - kl. 3ft 
9. Michał Szabatkiewicz – kl. 4 bt 56. Marianna Uryć - kl. 3ft
10. Michał Żak – kl. 4 bt 57. Grzegorz Ziobro – kl. 4mt
11. Szczepan Kaczor – kl. 4 bt 58. Bartłomiej Gil – kl. 4mt
12. Hubert Futoma - kl. 1lt 59. Dawid Łętek – kl. 4mt
13. Jakub Kempanowski - kl. 1lt  60. Adrian Welc – kl. 4mt
14. Albert Kluz - kl. 1lt 

61. Witold Król – kl. 1at

15. Adrian Kozik - kl. 1lt

62. Sebastian Kyc – kl. 1at

16. Seweryn Krauz - kl. 1lt 63. Konrad Pelc – kl. 1at
17. Patryk Lech - kl. 1lt 64. Szymon Skała – kl. 1at
18. Dariusz Matuszkiewicz - kl. 1lt

65. Krystian Sołtys – kl. 1at

19. Ernest Noga - kl. 1lt

66.Marcin Stats – kl. 1at

20. Filip Pieniążek - kl. 1lt 67. Arkadiusz Tabor – kl. 1at
21. Rafał Plizga - kl. 1lt 68. Rafał Woś – kl. 1at
22. Hubert Podgórski - kl. 1lt 69. Przemyslaw Wyskiel – kl. 1at
23. Kacper Reizer - kl. 1lt 70. Patryk Ozimek – kl. 1at
24. Patryk Szymański - kl. 1lt 71. Marcin Gielarowski - kl. 2mt
25. Damian Wójcik - kl. 1lt  72. Marcin Knutel - kl. 2mt
26. Bartosz Zimny - kl. 1lt 73. Sebastian Marszał - kl. 2mt
27. Krupa Ewelina - kl. 4 ft 74. Michał Panek - kl. 2mt
28. Teper Weronika - kl. 4 ft 75. Adrian Jabłoński - kl. 3bt
29. Arkadiusz Strzałba – kl. 2dt 76. Marek Chorzępa - kl. 1ct
30. Paweł Kielar kl. 1 est  77. Erwin Nowak – kl. 1ct
31. Dominik Pelc kl. 1 est

78. Kużniar Paweł – kl. 3et

32. Adrian Kaczmarzyk kl 1 mt

79. Hardyl Patryk - kl.3et.

33. Marcin Zegar - kl. 1 mt 80. Bartłomiej Witek - kl. 2bt

34. Rafał Fornal - kl. 2 at

81. Bobowski Damian – kl. 1dt
35. Kamil Kud - kl. 3ct 82. Czekaj Sławomir – kl. 1dt
36. Michał Pitera - kl. 3ct 83. Domino Jakub – kl. 1dt
37. Patryk Zembroń - kl. 3ct 84. Kocon Michał – kl. 1dt
38. Mateusz Szopiak - kl. 3ct 85. Porada Krystian – kl. 1dt
39. Mateusz Buda - kl. 2ct 86. Szurlej Kamil – kl. 1dt 
40. Michał Ruszała - kl. 2ct 87. Wąs Łukasz – kl. 1dt
41. Dawid Bembenek - kl. 2ct 88. Źrebiec Kamil – kl. 1dt
42. Bartosz Bochnak - kl. 2ct 89. Dawid Banaś – kl. 1bt
43. Mateusz Kunas - kl. 2ct 90. Michał Micał – kl. 1bt
44. Krzysztof Więckowicz - kl. 2ct 91. Kamil Koszałka – kl. 1bt
45. Wojciech Szwed - kl. 2ct 92. Wiktor Pruchnik – kl. 1bt
46. Paulina Pietrucha- kl. 2ft 93. Klaudia Mik - kl. 1ft
47. Monika Sala - kl. 2ft 94. Macek Michał - kl. 4fbt

Mikołajki klasy 4mt

08-12-2016 

Dnia 6.12.2016 r. klasa 4 mt wraz z wychowawczynią panią Mariolą Berrahal udała się w ramach Mikołajek do kina Helios na film pt. "Sully".

Wybór repertuaru nie był obojętny. Jako klasa o kierunku ściśle związanym z lotnictwem tj. awionika wybraliśmy się właśnie na ten film, ponieważ jest wśród nas wielu pasjonatów lotnictwa. Film ten ukazuje historię pilota Sullenberger’a, który 15 stycznia 2009 roku zwodował airbusa na rzece Hudson. Później to wydarzenie nazwano „cudem na rzece Hudson”, ponieważ manewr Sully’ego uratował życie wszystkim 155 osobom, które znajdowały się na pokładzie. Kapitan stał się bohaterem narodowym.

Następnie udaliśmy się do Biura Wystaw Artystycznych (BWA) w Rzeszowie na 4 edycję „Triennale Polskiego Malarstwa Współczesnego – Jesienne Konfrontacje – Rzeszów 2016”. Mieliśmy okazję zobaczyć wiele obrazów, np. „Trwanie” - Natalii Rybki, „Sen” - Radosława Jastrzębskiego i wiele wiele innych. Z podziwem stwierdziliśmy, że umysł i ręce artysty potrafią stworzyć „coś” właściwie z niczego, a mianowicie z przedmiotów, które w gruncie rzeczy powinny znaleźć się w kuble na śmieci, a stały się dziełem.

Myślę, że żaden z uczestników nie czuł się znudzony, ponieważ oferowana przez wystawę różnorodność form wyrazu artystycznego sprawiła, że każdy mógł znaleźć dzieło, które przykuło jego uwagę.

 

Mateusz Bar - klasa 4mt

 

"Festiwal HAIR Fair & Beauty Fair" Katowice 2016

08-12-2016 

 

 

Jak co roku, uczniowie naszej szkoły, a także absolwenci wraz z nauczycielami, uczestniczyli w największych targach fryzjersko- kosmetycznych "Festiwal HAIR Fair & Beauty Fair", które odbyły się 27 listopada w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

 

Co roku z tysiącami sympatyków Festiwalu- miłośnikami fryzjerstwa - spotykają się tam najważniejsze postacie z branży. Aktywni fryzjerzy, styliści, artyści światowego formatu, mistrzowie i uczniowie…

W tym roku uczestnicy targów mogli zobaczyć m.in. najnowsze trendy we fryzjerstwie, makijażu i stylizacji paznokci, nowoczesne i innowacyjne zabiegi pielęgnacyjne twarzy i ciała, a także przedłużanie rzęs. Podczas targów odbywało się wiele konkursów o zasięgu międzynarodowym z dziedzin :fryzjerstwa, make-up i kunsztu zdobienia paznokci, a także wybory Miss Śląska.

 

 

Wisienką na torcie okazały się pokazy światowego fryzjerstwa m.in. Mistrzów Świata (Seul 2016) MARTY ROBAK I BŁAŻEJA ADAMUS oraz Barber Garage. Imprezę poprowadził Krzysztof Ibisz a naszym aparatom nie umknęły też znani i lubiani m.in. Rafał Maślak, Natalia Siwiec, Wróblewski oraz duet Wierzbicki i Schmidt.

Targi to świetny sposób na poznanie osób, które dzielą naszą pasję oraz możliwość przetestowania nowych kosmetyków, które chcielibyśmy stosować. Ponad 500 stoisk branżowych dało nam ogromne możliwości na poszerzanie wiedzy. Był oczywiście także czas na zakupy. Uczniowie naszej szkoły wrócili zachwyceni, każdy znalazł coś dla siebie i na pewno sporo się nauczył. Wielu z nas zadeklarowało swój udział w przyszłorocznych targach.

 

Marysia Makarska - klasa2ft

 

 

Więcej: "Festiwal HAIR Fair & Beauty Fair" Katowice 2016

OGŁOSZENIE

05-12-2016 

 

Informujemy, że w dniach 7 – 14 grudnia 2016 r. biblioteka szkolna będzie nieczynna. W tym czasie można korzystać ze stanowisk komputerowych w czytelni.

AKCJA BOMBKA W MECHANIKU !!!

03-12-2016 

Szukamy sposobów,

żeby upiększyć naszą szkołę na święta !!!

Pomóż Nam !!!

 

W dniu 6 grudnia odbędzie się zbiórka ozdób choinkowych. Za każdą przyniesioną ozdobę otrzymacie bonus na godzinkę lekcyjną bez pytania i pisania niezapowiedzianych kartkówek.

Prosimy o "mikołajkowo-świąteczne" stroje, żeby nasze klasy i korytarze wyglądały wesoło i każdego wprowadzały w świąteczny nastrój.

Będziemy robić zdjęcia, które stworzą później mega świąteczny kolaż Mechanika.


SAMORZĄD UCZNIOWSKI

 


Port Lotniczy "Rzeszów - Jasionka" bez tajemnic

03-12-2016 

Dnia 24.11.2016 r. klasa 1 est wraz z wychowawczynią panią Lucyną Sulencką i  panem Grzegorzem Brzeskim, nauczycielem zawodu, udała się na wycieczkę do Portu Lotniczego Jasionka.
Mieliśmy okazję z bliska poznać pracę lotniskowych służb operacyjnych. Odwiedziliśmy miejsca, których zwykły pasażer samolotu nie jest w stanie zobaczyć. Dzięki rozmowom z pracownikami lotniska dowiedzieliśmy się wielu rzeczy na temat tego zawodu. Była to dla nas szansa, aby dokładnie przyjrzeć się całemu procesowi startu i lądowań statków powietrznych. Poznaliśmy również plusy i minusy pracy w porcie, a także zobaczyliśmy poszczególne elementy płyty lotniskowej.
Dziękujemy panu Grzegorzowi Brzeskiemu za możliwość przeniesienia zajęć z  infrastruktury portów lotniczych ze szkolnej  klasy na międzynarodowe lotnisko. Wycieczka była idealną okazją, aby poznać tajniki wybranego przez nas zawodu. Mamy nadzieję powtórzyć to bardzo ciekawe doświadczenie w najbliższym czasie.

 

Gabriela Zarzycka kl. 1 est

 


 

 

 

 

 

"PODZIEL SIĘ POSIŁKIEM" AKCJA DLA HOSPICJUM

03-12-2016 

25-26 listopada 2016 roku wolontariusze z naszej szkoły zaangażowali się w pomoc podopiecznym hospicjum i ich rodzinom. Przez kilka godzin zachęcaliśmy klientów sklepów „Biedronka” do wzięcia udziału w zbiórce żywności. Makarony, cukier, mąka, kasze, herbaty, olej czy słodycze –to rzeczy, które wypełniły nasze wózki po brzegi. Wszystko trafi do potrzebujących rodzin. NAJPIĘKNIEJSZY WIDOK TO TAKI, GDY CZŁOWIEK PRAGNIE POMÓC DRUGIEMU CZŁOWIEKOWI!

Akcja zakończyła się ogromnym sukcesem wolontariuszy. Koszyki zapełniły się żywnością. Skład tej mocnej i wytrwałej grupy stanowili: Paulina Perlak kl. 1 ft, Dawid Pleśniak kl. 1 bt, Paulina Pietrucha, Maria Makarska, Magdalena Szmyt kl. 2 ft, Damian Wacław kl. 2 ct, Michał Marciniec, Tomasz Kościółek kl. 3 mbt, Paulina Sanecka, Gabriela Wojtaszek kl. 3ft, Jakub Makuch kl. IV mt.

 

Autor: Paulina Pietrucha kl. 2 ft

 


Valid XHTML 1.0 Transitional Poprawny CSS!