Informacja

24-04-2020 

 

Decyzją Ministra Edukacji z dnia 24.04.2020 r. szkoły, żłobki, przedszkola zostaną zamknięte do 24 maja 2020 r.

Zakończenie roku szkolnego klas czwartych

24-04-2020 

Moi Drodzy,

nikt z nas, nawet w najczarniejszych snach, nie przypuszczał, że Wasze pożegnanie po czterech latach nauki będzie wyglądało w taki sposób. Runął w jednej chwili cały dotychczasowy nasz świat i w sposób zupełnie naturalny, zwłaszcza, że jesteście w okresie przygotowywania się do egzaminu maturalnego, przychodzi nam na myśl „Dżuma” Alberta Camusa. Dżuma jako choroba, która zaatakowała Oran to znaczenie realistyczne i organizuje całość wydarzeń w powieści. Lecz jako choroba dżuma oznacza także zarazę, żywioł, który w każdej chwili i nie wiadomo skąd może spaść na społeczność ludzką. To symbol zagrożenia człowieka siłami, na które nie ma się wpływu. Camus pokazuje jednak w swym utworze, iż zło można pokonać, przezwyciężyć. W "Dżumie" ci, którzy stanęli do walki - wygrali. Choć nie było łatwo - nie ulegli okrutnej dżumie, zbierającej każdego dnia obfite żniwo. Doktor Rieux powiedział: „Ja nie mam powołania ani na bohatera, ani na świętego. Chciałbym po prostu być człowiekiem”, bo bycie człowiekiem według doktora to przeciwstawianie się wszelkiemu złu świata, co w powieści Camusa symbolizuje epidemia. Walka z dżumą to nie bohaterstwo, ale jedyny logiczny sposób zachowania. Wierność włas­nym ideałom broni człowieka przed chaosem świata. Ten bohater Dżumy pokazuje potrzebę uczciwości wobec samego siebie, nawet w sytuacjach beznadziejnych. I myślę, że to przesłanie powinno być dla Was drogowskazem w dalszym życiu.

 

Moi Drodzy,

mam nadzieję, że spotkamy się jednak na egzaminie maturalnym i jeżeli tak będzie, to już teraz życzę wam przysłowiowego „połamania piór”. Dziękuję za lata wspólnej pracy, wasz wkład w rozwój szkoły, sukcesy w konkursach, olimpiadach. Bądźcie też, szczególnie teraz, mądrzy i rozważni w codziennym życiu i pamiętajcie, raz jeszcze odwołam się do „Dżumy”, że: „Trzeba tylko iść naprzód, w ciemnościach, trochę na oślep i próbować czynić dobrze. Jeśli zaś chodzi o resztę trwać i zdać się na Boga”.

 

Serdecznie pozdrawiam Was,

życzę zdrowia, cierpliwości i wszystkiego dobrego. Mimo trudnego czasu nie rezygnujcie z wyznaczonych celów.

 

Mariusz Kapica

Dyrektor

 

Informacja

09-04-2020 

 

W dniu 10 kwietnia 2020 r. pracownicy szkoły przebywają na urlopach.

Wiosenna przerwa świąteczna w szkołach od 9 do 14 kwietnia 2020 r.

07-04-2020 

 

Informujemy, że od 9 do 14 kwietnia br. w szkołach będzie trwać wiosenna przerwa świąteczna. W czwartek, 9 kwietnia i piątek, 10 kwietnia br. szkoły nie będą prowadzić zajęć dydaktyczno - wychowawczych z uczniami w formie kształcenia na odległość ani zajęć opiekuńczych (świetlicowych) dla uczniów.

 

Podstawy prawne:

 1. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz.U. z 2017 r. poz. 1603 z późn. zm.) - § 3 ust.1 pkt 3. 
 2. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 marca 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. poz. 410 z późn. zm.).
 3. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. poz. 493 z późn. zm.).

Departament Informacji i Promocji
Ministerstwo Edukacji Narodowej 

Informacja

07-04-2020 

 

W związku z ogłoszeniem w dniu 13.03.2020 r. przez Premiera Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce, informujemy, że od dnia 16.03.2020 r. do odwołania Zespół Szkół Mechanicznych nie prowadzi obsługi polegającej na bezpośrednim kontakcie z klientem.

 

Zachęcamy do kontaktu telefonicznego oraz e-mailowego. Nauczycieli, rodziców, uczniów prosimy także o kontakt za pośrednictwem dziennika elektronicznego oraz Office 365.

 

Jedynie w sytuacjach wyjątkowo ważnych, po wcześniejszym telefonicznym ustaleniu terminu bezpośrednio z sekretariatem, będzie możliwy osobisty kontakt w szkole.

 

Poniżej numery telefonów komórek organizacyjnych Zespołu Szkół Mechanicznych: 

 • Sekretariat: 17 748 22 50
  e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
 • Kadry: 17 748 22 55
  e-mail:  Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
 • Księgowość: 17 748 22 51
  e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
 • Płace / Fundusz socjalny: 17 748 22 48
  e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
 • Archiwum: 17 748 22 55
  e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
 • Kierownik gospodarczy: 17 748 22 44
  e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Informacja

07-04-2020 

 

Od dnia 26 marca 2020 r. aż do odwołania, Internat będzie dostępny dla uczniów i rodziców w godzinach od 9:00 do 11:00.

Udział Damiana w Międzynarodowym Konkursie Street Photography Awards 2020

07-04-2020 

Uczeń klasy II act wziął udział w Międzynarodowym Konkursie Street Photography Awards 2020. To już szósta edycja konkursu, którego głównym celem jest odkrywanie najbardziej twórczych, utalentowanych i kreatywnych fotografów z całego świata.

,,Dzisiejsza fotografia uliczna znacznie się różni od swojego protoplasty, lecz jest kilka elementów wspólnych, które łączą prace największych tuzów: zamiłowanie do niespodziewanych i niepozowanych chwil w życiu oraz umiejętności znalezienia wizualnego porządku w chaosie świata oraz niezrównanej kreatywnej wizji.’’

Damian Hoszko zawsze kreatywnie uwiecznia wyjątkowe chwile życia. Fotografia jest jego pasją. Uczeń ma już swoje sukcesy w tej dziedzinie. Wierzymy, że i tym razem zostanie doceniony.

Prace wszystkich laureatów konkursu zostaną wystawione w listopadzie w Galerie Joseph podczas Paris Photo. Zostanie zorganizowane przyjęcie powitalne dla artystów, zaproszonych mediów, fotoedytorów i specjalistów z branży podczas wieczoru poświęconego podziwianiu sztuki i nawiązywaniu kontaktów w trakcie największych międzynarodowych targów sztuki fotograficznej.

Mamy nadzieję, że talent Damiana zostanie zauważony.                                              

 

Życzymy sukcesu.

Grono Pedagogiczne ZSM

 

UDZIAŁ DAMIANA HOSZKO W IV OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE FOTOGRAFICZNYM

07-04-2020 

Uczeń klasy II act wziął udział w IV Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym pt. ,,Między niebem, a ziemią. Fotografia inna niż wszystkie’’ organizowanym pod patronatem Burmistrza Strzyżowa Waldemara Góry. Celem konkursu jest propagowanie wartości artystycznych oraz piękna rzeczywistości. Praca konkursowa powinna oddziaływać na uczucia, wywoływać emocje, wzbudzać do refleksji oraz popularyzować sztukę fotografii. Wzbudzanie pozytywnych emocji w tym szczególnym dla nas czasie jest bardzo istotne. Wierzymy, że Damianowi udało się utrwalić piękno rzeczywistości i wzbudzić pozytywne refleksje na temat naszej egzystencji. Mamy nadzieję, że wykonane zdjęcie pt. "Podniebny drift" zostanie zauważone.

 

Życzymy sukcesu w konkursie

Grono Pedagogiczne ZSM

 

Wyniki egzaminów z kwalifikacji

23-03-2020 

 

Uczniowie, którzy nie zdali egzaminu zawodowego z kwalifikacji proszeni są o składanie deklaracji w terminie do 31.03.2020 r. tylko i wyłącznie w wersji elektronicznej na adres e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Pobyt w Lizbonie - 2020

13-03-2020 

 

W dniach 1 – 12 marca 2020 r. 14 uczniów klas trzecich naszej szkoły w zawodzie technik awionik, technik mechanik lotniczy oraz technik usług fryzjerskich (pod opieką Pani Alicji Kot) uczestniczyło w projekcie unijnym pod nazwą „Mobilność edukacyjna szansą na sukces ”, który realizowany był w stolicy Portugali - Lizbonie.
Pomimo, iż było to dla nas tylko 12 dni, gdyż musieliśmy wracać do Polski z powodu początku epidemii koronawirusa, to czas ten pozwolił nam znacząco rozwinąć nasze umiejętności zawodowe, spotkać wspaniałych ludzi (nie tylko z branży lotniczej), a także poznać kulturę oraz lokalne zwyczaje mieszkańców zachodniej części Półwyspu Iberyjskiego.
Dwanaście dni to naprawdę niewiele … ale przez ten czas udało się nam się już zaaklimatyzować w nowym miejscu, a także co ważne pokonać pierwszą niepewność i stres wynikający z nowej rzeczywistości. Ale nie samą pracą żyje człowiek …. Podczas naszego pobytu udało nam się także zwiedzić piękne miejsca jak Sanktuarium Maryjne w Fatimie czy wielki stadion Sportigu Lizbona. Posmakowaliśmy lokalnych przysmaków i potraw, np. Bacalhau (dorsz) przygotowanego na kilka sposobów, czy Caldo Verde – zupa z dodatkami warzywnymi.

Wyjazd ten, jak i wynikający z niego szeroki wachlarz korzyści – od poszerzenia umiejętności zawodowych, poprzez pokonanie bariery językowej, a kończąc na poznaniu nowej kultury, na pewno na długo zostanie nam w pamięci i mamy nadzieję, że w przyszłości będziemy mieli okazję jeszcze współpracować z Erasmusem+ w kolejnych projektach organizowanych w naszej szkole.

 

Krystian Zapłociński klasa III mst

 

 

 

 

 

 

Więcej: Pobyt w Lizbonie - 2020

Zawieszenie zajęć dydaktyczno - wychowawczych

11-03-2020 

 

Od dnia 12.03.2020 r. do 25.03.2020 r. w Zespole Szkół Mechanicznych w Rzeszowie zawieszone zostają zajęcia dydaktyczno - wychowawcze. Administracja pracuje w godz. od 7:00 - 15:00.

 

Więcej informacji >>

UDZIAŁ APOLONII W X OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE LITERACKIM

11-03-2020 

Mimo trudnej sytuacji na świecie nasi uczniowie są aktywni. Pozostając w domach angażują się w konkursy, próbują swoich sił w różnych aspektach życia artystycznego. Uczennica klasy 1 as wzięła udział w X Ogólnopolskim Konkursie Literackim. W ramach konkursu należało zredagować literacki sms w formie poezji lub prozy na 160 znaków pod hasłem Skąd przychodzimy? Kim jesteśmy? Dokąd zmierzamy? Z pewnością nie było to łatwe zadanie. Patronat honorowy nad konkursem przyjęli: Minister Edukacji Narodowej, Wojewoda Śląski, Śląski Kurator Oświaty, Starosta Lubliniecki. Głównym celem tego przedsięwzięcia było wzbudzenie refleksji nad sobą i otaczającym światem, odkrycie wrażliwości, zachęcenie do formułowania sądów, opinii, ocen w literackiej, artystycznej formie. Mamy nadzieję, że Apolonia Wróbel swoim utworem skłoniła do refleksji związanych z życiem i jego wartościami. Doceniamy wysiłek oraz zaangażowanie Apolonii i życzymy sukcesu.

 

Grono Pedagogiczne ZSM

 

Konkursowy utwór publikujemy poniżej.

 

"Zagadkę życia odgadnę

znaleźć to, co kochamy,

czemu cali się oddamy.

Zmierzać do spełnienia marzeń,

mimo złych wydarzeń.

Zmierzać codziennie,

niech szczęście towarzyszy niezmiennie’"

 

Udział Kamili w XIX Ogólnopolskim Konkursie Fotografii Dzieci i Młodzieży "Człowiek, Świat, Przyroda"

11-03-2020 

Uczennica klasy 1 fss wzięła udział w XIX Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym. Kamila Drozd doceniając piękno otaczającego nas świata, miejsc, w których żyjemy, delikatność przyrody oraz kruchość ziemskiej egzystencji, wykonała fotografie, które jeszcze w marcu zostały zgłoszone do konkursu. Wykonane przez uczennicę zdjęcia utrwalają niezwykłe chwile i skłaniają do głębszych refleksji. Doceniamy talent Kamili i życzymy sukcesu.

 

Grono Pedagogiczne ZSM

 

 

 

 

 

 

Więcej: Udział Kamili w XIX Ogólnopolskim Konkursie Fotografii Dzieci i Młodzieży "Człowiek, Świat, Przyroda"

INFORMACJE O PROJEKCIE

11-03-2020 

 

INFORMACJE O PROJEKCIE

 

Nazwa Programu Operacyjnego: Regionalny Program Operacyjny Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020

 

Numer i nazwa Osi priorytetowej: IX Jakość edukacji i kompetencji w regionie

 

Numer i nazwa Działania: 9.4 Poprawa jakości kształcenia zawodowego

 

Instytucja, w której wniosek został złożony: Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie

 

Tytuł projektu: Kształcenie wysokich lotów.

 

Okres realizacji projektu: od: 01.09.2019 do: 30.09.2022

 

CEL PROJEKTU

 

Głównym celem projektu jest dostosowanie form, metod i warunków kształcenia i szkolenia zawodowego do zmieniających się oczekiwań na rynku pracy, wzmocnienie przewagi kompetencyjnej oraz kluczowych kwalifikacji zawodowych obecnych oraz przyszłych pracowników sektora lotniczego oraz branży usług lotniczych z terenów województwa podkarpackiego poprzez organizację staży dla uczniów i nauczycieli w firmie LOT AMS Sp. z o.o. Efektywne dopasowywanie zakresu kształcenia i szkolenia do potrzeb rynku pracy, ułatwianie przechodzenia z etapu kształcenia do etapu zatrudnienia oraz wzmacnianie systemów kształcenia i szkolenia zawodowego i ich jakości, w tym poprzez mechanizmy prognozowania umiejętności, dostępności programów nauczania oraz tworzenia i rozwoju systemów uczenia się poprzez praktyczną naukę zawodu realizowaną w ścisłej współpracy z pracodawcami.

 

ZADANIA PROJEKTU

 1. Zorganizowanie praktyk/staży u pracodawców dla uczniów/uczennic uczących się w zawodzie technik mechanik lotniczy
 2. Zorganizowanie praktyk/staży u pracodawców dla nauczycieli przedmiotów zawodowych uczących w zawodzie technik mechanik lotniczy.
 3. Wyposażenie pracowni szkolnych (technik mechanik lotniczy)
 4. Kursy podnoszące kwalifikacje zawodowe dla uczniów/nauczycieli uczących się w zawodzie technik mechanik lotniczy.

Ogłoszenie o wynikach rekrutacji na szkolenia specjalistyczne dla uczniów klas I, II, III i IV w zawiedzie technik mechanik lotniczy

10-03-2020 

 

Ogłoszenie o wynikach rekrutacji na szkolenia
specjalistyczne dla uczniów
klas I, II, III i IV w zawiedzie technik mechanik lotniczy

w ramach projektu „Kształcenie wysokich lotów”

realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego
Województwa Podkarpackiego
na lata 2014-2020,
Oś priorytetowa IX: Jakość edukacji i kompetencji w regionie,

Działanie 9.4: Poprawa jakości kształcenia zawodowego.
Nr: RPPK.09.04.00-18-0025/19

 

Semestr letni 2020 r.

 

Komisja Rekrutacyjna ogłasza, że zgodnie z Regulaminem rekrutacji na szkolenia specjalistyczne w projekcie pt. „Kształcenie wysokich lotów” realizowanym w ramach Działania 9.4 – Semestr letni 2020, dot. szkoleń specjalistycznych zostali zakwalifikowani następujący uczniowie Zespołu Szkół Mechanicznych w Rzeszowie:

 

Lista zakwalifikowanych uczniów >>

 

Zakwalifikowani uczniowie otrzymają wiadomość e-mail z potwierdzeniem powyższego.

W przypadku rezygnacji ze szkolenia/szkoleń prosimy o pilną informację.

Osoby z listy rezerwowej będą powiadamiane o możliwości uczestnictwa w szkoleniu w momencie rezygnacji uczestnika zakwalifikowanego w pierwszej kolejności.

Informacji o projekcie udziela Opiekun projektu z ramienia Zespołu Szkół Mechanicznych w Rzeszowie, Pan Andrzej Kulasa- Kierownik kształcenia praktycznego.

 

Gratulujemy!

 

Komisja Rekrutacyjna

adres e-mail Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

O Wyróżnieniu Damiana słów kilka

09-03-2020 

Pisaliśmy już o sukcesie naszego ucznia z klasy II act. Damian Hoszko, zdobył wyróżnienie w XI Edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego PORTRET 2019.

W ramach nagrody Damian uczestniczył w Kursie Fotografii Studyjnej Moda/Portret/Postprodukcja w Warszawie i otrzymał certyfikat. Taka nagroda była prawdziwą przygodą dla naszego ucznia. Zdobył on dodatkową wiedzę, rozwinął umiejętności i utwierdził się w przekonaniu, że fotografowanie jest jego pasją, którą chce rozwijać. Możliwość obserwowania pracy fachowców w dobrze urządzonym studio stawia dodatkowe wyzwania. Ta komfortowa przestrzeń daje wiele możliwości. Patrząc na wykonane przez Damiana zdjęcia, jesteśmy pewni, że ma talent i z pewnością jeszcze o nim usłyszymy.

Odsyłamy do pozostałych zdjęć Damiana wykonanych podczas kursu:

Damianowi gratulujemy sukcesu i życzymy rozwoju własnego stylu w realizacji portfolio.

 

Grono Pedagogiczne ZSM

 

 

 

 

Więcej: O Wyróżnieniu Damiana słów kilka

VIII Salon Edukacji Zawodowej i Technicznej dla uczniów szkół podstawowych

05-03-2020 

 

27 lutego 2020 r. uczniowie klas VIII szkół podstawowych z woj. podkarpackiego odwiedzili VIII Rzeszowski Salon Edukacji Zawodowej i Technicznej. Tegoroczne targi odbyły się ponownie w budynku Politechniki Rzeszowskiej. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z ofertą edukacyjną rzeszowskich szkół ponadgimnazjalnych oraz odwiedzić Centrum Kształcenia Praktycznego przy ulicy Hetmańskiej.  Były też spotkania z doradcami i informacje o rynku pracy.

Bardzo dziękujemy wszystkim uczniom klas VIII szkół podstawowych, którzy odwiedzili nasze stoisko i zapraszamy na Dzień Otwarty ZSM.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Więcej: VIII Salon Edukacji Zawodowej i Technicznej dla uczniów szkół podstawowych

"SZKOŁA ROKU 2020"

04-03-2020 

 

Uprzejmie informuję, że Zespół Szkół Mechanicznych (Technikum nr 7) został zgłoszony do ogólnopolskiego plebiscytu "SZKOŁA ROKU 2020".

 

W każdym wojewódzkim mieście głosowanie potrwa do 22 marca 2020 roku. To użytkownicy portalu, uczniowie, nauczyciele, rodzice wybiorą szkołę ponadpodstawową, która ich zdaniem jest szkołą roku czyli taką, która spełnia wszystkie ich potrzeby.

 

Serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału w głosowaniu i przekazaniu tej informacji wszystkim zainteresowanym.

 

Plebiscyt dostępny jest pod adresem - Szkoła Roku 2020.

 

Pamiętj głosować możesz co 12 godzin!

Ciekawa lekcja języka angielskiego

04-03-2020 

W dniu 26.02.2020 roku 6 klas naszej szkoły: 1hms, 1lg, 2ht, 2mst,1hmg oraz 3mst miało okazję uczestniczyć w lekcjach poprowadzonych w języku angielskim przez małżeństwo z USA, które od kilku lat mieszka w Polsce. Udało się nam dzięki temu, zdobyć istotną wiedzę na temat tradycji i kultury Ameryki.

Celem zajęć było skłonienie Nas - uczniów - do aktywnego uczestnictwa w dyskusji i poszerzenie zakresu słownictwa.

Cała lekcja została przeprowadzona w miłej atmosferze, a sam temat na tyle ciekawy, że każdy z nas, chętnie wziął udział w prowadzonej wymianie zdań. Co więcej, poprzez pracę w mniejszych grupkach mogliśmy się wypowiadać w pełni swobodny i pozbawiony jakiegokolwiek napięcia sposób.

Spotkanie to uważamy za bardzo owocne, zarówno pod względem nabytych umiejętności językowych , jak i zdobytej wiedzy na różne tematy, związane z kulturą amerykańską. Ponadto mamy nadzieje, że w przyszłości, nasi nauczyciele panie: Mariola Berrahal, Dorota Łagowska i Lucyna Sulencka, które były inicjatorami zajęć, zorganizują nam równie fascynujące i pobudzające ciekawość wydarzenia.

 

Krystian Zapłociński - klasa 3 mst

 

 

 

Rozpoczęcie rekrutacji na szkolenia specjalistyczne dla uczniów klas I, II, III i IV w zawodzie technik mechanik lotniczy

02-03-2020 

 

Ogłoszenie o rekrutacji na szkolenia
specjalistyczne dla uczniów
klas I, II, III i IV w zawiedzie technik mechanik lotniczy

w ramach projektu „Kształcenie wysokich lotów”

realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego
Województwa Podkarpackiego
na lata 2014-2020,
Oś priorytetowa IX: Jakość edukacji i kompetencji w regionie,

Działanie 9.4: Poprawa jakości kształcenia zawodowego.
Nr: RPPK.09.04.00-18-0025/19

 

Semestr letni 2020 r.

 

Firma LOT Aircraft Maintenance Services Sp. z o.o. w Partnerstwie z Zespołem Szkół Mechanicznych w Rzeszowie ogłasza rozpoczęcie rekrutacji na szkolenia specjalistyczne dla uczniów klas I, II, III i IV w zawodzie technik mechanik lotniczy.

 

Rekrutacja dotyczy następującego pakietu szkoleń:

 • PART-145
 • PART -147
 • Język angielski - techniczny
 • Przepisy Prawa Lotniczego
 • Human Factor
 • ATA 20
 • Szkolenie kompozytowe/Warsztat

Udział w rekrutacji jest równoznaczny ze zobowiązaniem ukończenia wszystkich 7 modułów szkoleniowych (do czasu zakończenia projektu). Szkolenia odbywać się będą w czasie wolnym od zajęć lekcyjnych.

 

Planowane terminy szkoleń w podziale na kwartały >>

 

Kandydaci składają skan wypełnionego i podpisanego formularza rekrutacyjnego oraz wypełnionych i podpisanych załączników, na adres mailowy: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. oraz dostarczają oryginał formularza wraz załącznikami do sekretariatu szkolnego w terminach wskazanych poniżej. Brak dostarczenia wersji papierowej formularza (lub dostarczenie niekompletnej wersji dokumentów) skutkuje odrzuceniem zgłoszenia bez rozpatrzenia. Zarówno w postaci skanu jak i oryginału należy złożyć podpisane przez siebie (a w przypadku uczniów niepełnoletnich także przez opiekunów prawnych) następujące dokumenty:

O zakwalifikowaniu się na szkolenie decyduje kolejność zgłoszeń (data wpływu wersji elektronicznej + potwierdzenie wpłynięcia wersji papierowej).

 

Dokumenty rekrutacyjne należy składać na adres e-mail Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , w terminie do 5.03.2020 r. (wersja papierowa najpóźniej do 09.03.2020r.).

 

Szczegółowe wytyczne określa Regulamin rekrutacji i udziału w projekcie pt. "Kształcenie wysokich lotów". Regulamin i dokumenty rekrutacyjne dostępne są na szkolnej stronie internetowej Zespołu Szkół Mechanicznych w Rzeszowie oraz w sekretariacie szkolnym.

 

Informacji o projekcie udziela Opiekun projektu z ramienia Zespołu Szkół Mechanicznych w Rzeszowie, Pan Andrzej Kulasa- Kierownik kształcenia praktycznego.

 

Zapraszamy do udziału w projekcie!

Wyjście do Teatru im. Wandy Siemaszkowej i Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa

02-03-2020 

27 lutego 2020 r. klasa 1 lg udała się do teatru im. Wandy Siemaszkowej, aby obejrzeć spektakl „Chory z urojenia” w reżyserii Waldemara Śmigasiewicza. Wyjście zorganizowała pani Agata Pawlak, zachęcając nas w ten sposób do zapoznania się z nieznanym nam wcześniej dziełem Moliera. Sztuka przedstawia losy Argana, człowieka który zmaga się z wymyślonymi chorobami. Całkowicie zdominowały one życie tego hipochondryka i jego rodziny. „Chory z urojenia” to świetna komedia w której znajdziemy wszystko, do czego przyzwyczaił nas klasyk – barwne postacie, zabawne sytuacje i nagłe zwroty akcji. Jego teksty są z jednej strony niezwykle żartobliwe, z drugiej zaś zawsze niosą ważne przesłanie. Scenografia przedstawienia była osobliwa, nawiązywała do głównego problemu poruszanego w utworze francuskiego komediopisarza. Dobrze dobrana muzyka, oświetlenie oraz świetna gra aktorska osób odgrywających role głównych bohaterów, sprawiły że nie nudziliśmy się ani przez chwilę. Sztuka wywarła na nas bardzo pozytywne wrażenie, świetnie się bawiliśmy podczas spektaklu. Wszystkim, którzy jeszcze nie mieli okazji obejrzeć „Chorego z urojenia”, serdecznie polecamy tę sztukę. Nie będziecie żałować.

 

Po spektaklu przeszliśmy do Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa, mieszczącej się przy ulicy 3 Maja, gdzie obejrzeliśmy wystawę fotografii Katarzyny Kukiełki zatytułowanej „ W blasku jazzu”. Wystawa jest efektem wieloletniej pasji autorki do fotografii i muzyki i jest   „ dialogiem dwóch sztuk , korelacją między obrazem i dźwiękiem”. Prace zaprezentowane w galerii to dokument wielu festiwali jazzowych i koncertów oraz zaprezentowanie sylwetek wielu artystów tego gatunku muzyki.

 

Ten ciekawie spędzony dzień poza murami szkoły był dla nas niecodziennym spotkaniem ze sztuką. Mamy nadzieję, że w przyszłości będziemy jeszcze mogli to powtórzyć.

 

Damian Hanejko kl 1lg

 

DZIEŃ WYŁĄCZENIA SIĘ

02-03-2020 

 

 

Dnia 6 marca 2020 r. (piątek) obchodzony jest na całym świecie "DZIEŃ WYŁĄCZENIA SIĘ" od wszelkich urządzeń multimedialnych (telefon, komputer, tv, itp.). Ideą tego dnia jest pozyskanie czasu, który można wykorzystać na spotkania z bliskimi, aktywny relaks, ulubioną książkę.

 

W naszej szkole w tym dniu organizujemy "DZIEŃ WYŁĄCZENIA SIĘ OD TELEFONU KOMÓRKOWEGO", aby zobaczyć co jeszcze dzieje się wokół nas.

 

WARUNKI AKTYWNEGO UDZIAŁU W AKCJI:

 • Zostaw telefon u pedagoga na cały dzień nauki w szkole, zobacz czy będziesz mieć więcej czasu dla swoich kolegów i nauczycieli.
 • Zyskasz coś jeszcze: dzień bez pytania (w piątek 06.03.2020 r.).

VI Rzeszowski Konkurs Matematyczny "Maths in English - Maths with a difference"

27-02-2020 

W dniu 24 lutego odbył się szkolny etap VI Rzeszowskiego Konkursu Matematycznego "Maths in English- Maths with a difference". Uczniowie zmierzyli się z szesnastoma zadaniami matematycznymi w języku angielskim. Do kolejnego etapu zakwalifikowali się:

 • Micał Michał
 • Faber Krzysztof
 • Pomianek Mateusz
 • Makowski Marcin
 • Kleczyński Daniel

Serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów w dalszym etapie.

 


 

 

Mechanik lotniczy - zawód pilnie poszukiwany na Podkarpaciu

24-02-2020 

Giganci z branży lotniczej w najbliższym czasie będą potrzebowali wielu mechaników lotniczych. Zarówno absolwentów techników, jak i inżynierów po uczelniach technicznych. Już teraz przyszłych fachowców upatrują w podkarpackich szkołach, obejmując klasy patronatami.

 

W Jasionce powstaje jedna z największych i najnowocześniejszych baz obsługi technicznej samolotów. Inwestycja jest warta pół miliarda zł. Już za dwa lata serwisowane w niej będą samoloty wąsko- i szerokokadłubowe z całego świata.

 

Więcej informacji >>

 

Żródło: nowiny24.pl

 

 

 

VIII Salon Edukacji Zawodowej i Technicznej dla uczniów szkół podstawowych

24-02-2020 

 

Serdecznie zapraszamy uczniów klas 8 szkół podstawowych do udziału w VIII Salonie Edukacji Zawodowej i Technicznej, który odbędzie się w dniu 27.02.2020 r. I tura od godz.9:00 - 11:30, II tura od godz.11:30 - 13:30 w budynku V Politechniki Rzeszowskiej al. Powstańców Warszawy 12.

 

To doskonała okazja do zapoznania się z ofertą edukacyjną rzeszowskich szkół branżowych i podjęcia decyzji o wyborze dalszej ścieżki kształcenia.

 

Podczas Salonu czeka na Was wiele atrakcji, do zobaczenia!

 

Szczegóły na stronie www.kezit.pl

 

 

Więcej: VIII Salon Edukacji Zawodowej i Technicznej dla uczniów szkół podstawowych

AKCJA "TŁUSTY CZWARTEK - PĄCZEK - POMOC"

24-02-2020 

20 lutego, w tłusty czwartek, odbyła się w naszej szkole akcja: "Tłusty Czwartek- Pączek- Pomoc". Akcję przeprowadziliśmy między innymi we współpracy z Cukiernią Bernard Żyradzki. Pan Żyradzki podarował nam 100 sztuk. Pączki rozeszły się niczym przysłowiowe świeże bułeczki!

Dziękujemy nauczycielom, uczniom i pracownikom szkoły za hojność. W przeprowadzenie akcji włączyli się: Daniel Pięta, Krystian Augustyn kl. I ls, Wiktor Rafa, Jakub Gryboś kl. I hmg, Gabriela Dworak, Ola Groń, Anna Gałas kl. II ft, Klaudia Kozubal kl. II mst, Gosia Korchowiec i Gabriela Zarzycka kl. IV est. DZIĘKUJEMY

 

Szkolny Wolontariat

 

Valid XHTML 1.0 Transitional Poprawny CSS!