Witamy na stronie Zespołu Szkół Mechanicznych

Konkurs teatralny

07-12-2017 

W grudniu 2017 r. obchodziliśmy 150. rocznicę urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego. W związku z tym wydarzeniem w styczniu 2018 r. przeprowadzony zostanie szkolny konkurs zatytułowany Magia teatru, który będzie dotyczył współczesnej sztuki pt. Marszałek w reżyserii Krzysztofa Langa. Uczestnicy konkursu będą musieli wykazać się znajomością treści spektaklu i problematyki związanej z prezentowanymi wydarzeniami. Zainteresowani uczniowie proszeni są o zgłaszanie się do pani Agnieszki Kapłon. Szczegółowe informacje uzyskacie również w bibliotece szkolnej.

 

Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych!

 

Organizatorzy: Agnieszka Kapłon i Grażyna Rosa

 

Konkurs Ortograficzny z Języka Angielskiego

06-12-2017 

 

Zapraszamy do udziału w Konkursie Ortograficznym z Języka Angielskiego!
Konkurs w formie dyktanda, odbędzie się 20 grudnia 2017 r. (środa)
o godz. 9:40 - 10:30 w auli szkolnej.
 
Zgłoszenia prosimy kierować  do nauczycieli języka angielskiego lub bezpośrednio do organizatorów konkursu do dnia 19.12.2017 r.
 
 
Organizatorzy:
Magdalena Bardzik
Sławomir Łoboda

Wizyta w Zamku Lubomirskich w Rzeszowie

06-12-2017 

30 listopada klasa 4dt pod opieką pań Urszuli Szpugi i Ewy Wojakowskiej udała się do Izby Pamięci w Zamku Lubomirskich w Rzeszowie. Celem wyjścia było poznanie historii tego zabytku. Dowiedzieliśmy się, że znajdowało się tam najpierw więzienie niemieckie, a potem komunistyczne. Wykonywane były nawet wyroki śmierci. Szczególnie zainteresowała nas historia pułkownika Łukasza Cieplińskiego, który wraz ze swoimi żołnierzami dokonał próby odbicia z rąk komunistycznego reżimu więzionych na zamku żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego. Były to bardzo dobrze zorganizowane dwie godziny i ciekawa lekcja lokalnego patriotyzmu.

 

Kamil Plizga 4dt

XVII TARGI FRYZJERSTWA HAIR FAIR & BEAUTY FAIR

04-12-2017 

 Ubiegły weekend spędziliśmy w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, gdzie po raz kolejny odbył się Festiwal Fryzjerstwa. Grupa 64 osób związanych z fryzjerstwem: uczniowie, absolwenci i nauczyciele, poddała się szaleństwu zakupów i obserwacji branżowych pokazów, szkoleń, konkursów i stoisk . Udział w Targach to nie tylko możliwość poszerzania wiedzy i bycia na bieżąco, ale także okazja wzięcia udziału w fryzjersko-kosmetycznym wydarzeniu na skalę ogólnopolską .

Po raz pierwszy jako reprezentacja ZSM wzięliśmy udział w Paradzie Szkół . Występ na scenie głównej MCK daje wiele korzyści, ale przede wszystkim uczy przyszłych fryzjerów otwartości i odwagi , bo przecież fryzjer jest ciągle obserwowany przy pracy, niczym aktor na scenie. Nasza grupa znalazła się wśród 13 zespołów szkolnych z całej Polski, uczestniczących w paradzie. Reprezentacja ZSM pod okiem pań Joanny Cichoń i Agnieszki Buć przygotowała pokaz ZUMBY "Dancing Hair". Targi poprowadził Conrado Moreno.

 

 

 

 

 

 

 

 

Więcej: XVII TARGI FRYZJERSTWA HAIR FAIR & BEAUTY FAIR

"Słodkie Wróżby Andrzejkowe" w bibliotece

04-12-2017 

30 listopada w bibliotece ZSM miała miejsce zabawa pod hasłem "Słodkie Wróżby Andrzejkowe", przybliżająca czytelnikom tradycje i zwyczaje tego święta. Uczennice klasy 2ft i Panie bibliotekarki przygotowały ciasteczka z wróżbami, kram z marzeniami, przysłowia i sentencje.

 

 

 

 

Więcej: "Słodkie Wróżby Andrzejkowe" w bibliotece

II miejsce w I Jubileuszowym Turnieju w piłce nożnej chłopców

04-12-2017 

W dniu 28.11.2017 r. reprezentacja Zespołu Szkół Mechanicznych uczestniczyła w I Jubileuszowym Turnieju w piłce nożnej chłopców. Turniej zorganizowała Szkoła Mistrzostwa Sportowego z okazji 40-lecia V Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie.

W rozgrywkach w systemie każdy z każdym wzięło udział sześć szkół. Nasz szkoła zajęła bardzo wysoki II miejsce, ustępując tylko V LO. 

Opiekun drużyny był Marek Haber.

 

 

Reprezentacja Zespołu Szkół Mechanicznych:

Groszek Dawid 2bt, Trznadel Paweł 3ct, Wyskiel Sławomir 3at, Skoczylas Marcin 2dt, Uram Marcin 2dt, Bieniasz Szymon 3ct, Ryś Karol 2at, Oczoś Szymon 1dt, Dziewa Adrian 1bt, Omiatacz Kacper 1bt, Kurcz Jakub 1dt.

 

Edukacja teatralna

03-12-2017 

1 grudnia klasy 2 mt i 3 bt pod opieką pań Agnieszki Kapłon i Agaty Pawlak wybrały się do teatru im. Wandy Siemaszkowej na spektakl "Szklana menażeria". Okazało się, że i tym razem publiczność się nie zawiodła, licząc na wspaniałe teatralne przeżycia. W trwającym ok. półtorej godziny spektaklu było wszystko, co decyduje o udanym teatralnym przedsięwzięciu.

Wartka akcja, mądra fabuła dotycząca relacji samotnej matki z dorosłymi dziećmi, świetna gra aktorska, nowatorskie rozwiązania dotyczące scenografii, a nawet nietypowe miejsca dla publiczności, która musi pokonać trzy rzędy schodów, by w końcu zająć miejsce na scenie kameralnej, specjalnie przygotowanej na potrzeby spektaklu. Wszystko to czyni sztukę wyreżyserowaną przez Jana Nowarę ciekawym, intrygującym przeżyciem dla widzów niezależnie od wieku. Czekamy na kolejne tak udane premiery w Siemaszkowej. Na pewno się na nie wybierzemy!!!

 

Znalezione obrazy dla zapytania Szklana menażeria Siemaszkowa photo

Konkurs o Józefie Piłsudskim

03-12-2017 

Wszystkich, którzy zgłosili swój udział w konkursie historycznym o Józefie Piłsudskim informujemy, że odbędzie się on 15 grudnia o godzinie 9.40 w auli szkolnej. Serdecznie zapraszamy!

 

"Słodkie Wróżby Andrzejkowe" w bibliotece

29-11-2017 

 

Kadra biblioteki wraz z klasą 2ft serdecznie zapraszają wszystkich uczniów i pracowników ZSM do udziału w czwartkowych (30 listopada) "Słodkich Wróżbach Andrzejkowych", które będą mieć miejsce w szkolnej bibliotece przez cały dzień.

KONFERENCJA W HOSPICJUM DZIECIĘCYM "NIE JESTEŚ SAM"

29-11-2017 

21 listopada uczennice naszej szkoły, wraz z panią Kingą Lizak, wzięły udział w konferencji "Wolontariat - społeczne zaangażowanie na rzecz dzieci", zorganizowanej przez Fundację Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci w ramach projektu pt. „Nie jesteś Sam”. Wysłuchaliśmy 10 prelekcji, a kilka z nich zrobiło na nas niesamowite wrażenie. Jedną z nich jest historia jednej z niepełnosprawnych wolontariuszek, która pełna energii i miłości, opowiadała o swoich przeżyciach związanych z wolontariatem. Bardzo wzruszyła nas historia matki i siostry podopiecznej tego hospicjum, które po śmierci dziewczynki zostały wolontariuszkami. Ta konferencja zachęciła nas do czynnego udziału w pomocy dzieciom z hospicjum.

 

Marcelina Pyć kl. II ft

 


"I TY MOŻESZ MIEĆ CZERWONĄ CZAPKĘ"

29-11-2017 

 

Uprzejmie informujemy, że rusza IX edycja Akcji Mikołajkowej pt.: "I TY MOŻESZ MIEĆ CZERWONĄ CZAPKĘ" organizowanej przez Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci i VI Liceum Ogólnokształcące.

Zbiórka pieniędzy do puszek na rzecz dzieci nieuleczalnie chorych i ich rodzin odbędzie się dnia 1 grudnia 2017r. (piątek) na 4 godz. lekcyjnej (10:30).

Zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału w akcji, co zaowocuje uśmiechem na twarzach małych pacjentów.

Nauczycieli uczących w tym czasie prosimy o umożliwienie wejścia do sali lekcyjnej wolontariuszom z VI Liceum Ogólnokształcącego.

 

„Iteatr” – nowa forma edukacji teatralnej

29-11-2017 

23 listopada klasa 3 bt obejrzała transmisję spektaklu „Wyzwolenie” z Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Sztuką w reżyserii Radosława Rychcika zadebiutowała w szkołach średnich nowa scena teatralna – scena internetowa. Uczniowie 3bt znaleźli się w gronie ponad 4 tys. młodych ludzi z 75 gimnazjów i szkół średnich naszego województwa, którzy skorzystali z możliwości oferowanych przez "iteatr". Spektakl poprzedziło krótkie wystąpienie dyrektora placówki, który prezentując wiele ciekawostek związanych z Teatrem im. Juliusza Słowackiego wyjaśnił w jak magicznym miejscu znajdują się widzowie, zarówno ci obecni w budynku teatru, jak i ci, którzy śledzą wydarzenia na scenie poprzez łącza internetowe. Zaprezentowana sztuka okazała się bardzo trudna w odbiorze, szczególnie, że reżyser odchodzi od tekstu Wyspiańskiego, uwspółcześnia go, czyniąc z dramatu młodopolskiego swoją oryginalną wizję. Czekamy na kolejne spektakle "iteatru" w nadziei na wspaniałe teatralne przeżycia.

 

 

Międzynarodowy Dzień Misia

23-11-2017 

Dzień 25 listopada jest Międzynarodowym Dniem Misia. Z okazji tego święta piątek - 24 listopada jest dniem wolnym od pytania dla osob, które będą mieć ze sobą w szkole pluszowego misia :)

 

Samorząd Uczniowski

 


Zajęcia w firmie AirRES w Jasionce

23-11-2017 

W dniu 16.11.2017 r. klasa 2EST - technik lotniskowych służb operacyjnych w ramach zajęć była w firmie AirRES w Jasionce opiekę  pełnili nauczyciele przedmiotów zawodowych - Grzegorz Brzeski, Marek Magniszewski, Danuta Rak. Celem wyjścia było zapoznanie Uczniów z funkcjonowaniem nowoczesnej firmy sektora lotniczego. Firma prowadzi działalność na najwyższym poziomie dzięki doświadczeniu, wysokiej kulturze technicznej. Nowoczesny budynek i wyposażenie w najwyższej jakości, materiały i narzędzia zachwyciły naszych Uczniów oraz pogłębiły ich wiedzę. Uczniowie dowiedzieli się również jaki kurs mogą zrobić w szkole lotniczej tej firmy. Dziękujemy firmie AirRes za ciekawy wykład oraz możliwość przeprowadzenia zajęć.

 

 

 

Honorowe oddawanie krwi w naszej szkole - dołącz do nas

23-11-2017 

 

Już 6 grudnia 2017r. w naszej szkole odbędzie się czwarte "mikołajkowe" oddawanie krwi. Honorowym dawcą może zostać każdy uczeń.

 

Zapisy prowadzi Samorząd Uczniowski.

 

Wszystkich zachęcamy do wzięcia udziału w tej akcji i zapraszamy do zapisywania się.

Każdy uczeń, który zgłosi się 6 grudnia do oddania krwi i wypełni odpowiedni kwestionariusz otrzyma zwolnienie z zajęć tego dnia.

 

Dodatkowo osoby, które oddadzą krew otrzymają komplet czekolad i wśród nich zostaną rozlosowane bilety do kina.

Sponsorami biletów są: Multikino Rzeszów z siedzibą w Millenium Hall oraz Helios Rzeszów – za co bardzo serdecznie dziękujemy.

 

Przypominamy, że krew może być pobierana nie częściej niż 6 razy w roku od mężczyzn i nie częściej niż 4 razy w roku od kobiet, przy czym przerwa pomiędzy kolejnymi donacjami nie może być krótsza niż 2 miesiące.  

 

Więcej informacji u organizatorów: pani J. Cichoń i pana P. Pustelny

 

"Oddając własną krew, dobrowolnie i bezinteresownie,

to jest gest o wysokiej wartości moralnej i obywatelskiej. To dar życia"

 

św. Jan Paweł II

TUŻ OBOK- AKCJA PIELUCHY

23-11-2017 

15 listopada 2017 r. grupa wolontariuszy z Mechanika z opiekunami panią Kingą Lizak oraz panią Iwoną Adamiec-Zielińską wybrała się do rzeszowskich Domów Pomocy Społecznej. Celem tego wyjścia było przekazanie pieluch, które zostały zebrane przez uczniów naszej szkoły w ramach akcji charytatywnej oraz udział w zajęciach z podopiecznymi. Nie sądziliśmy nawet, że nasze przybycie wywoła tyle uśmiechów na twarzach pensjonariuszy ośrodka. Pełni radości udaliśmy się do placówki przeznaczonej dla kombatantów i ich rodzin. Tam pomagaliśmy podopiecznym w spożywaniu posiłków, a kiedy skończyła się pora obiadowa, odwiedziliśmy chorych w pokojach. Poznaliśmy historie ich życia, które niejednokrotnie wyciskały łzy, ale i przyczyniały się do śmiechu i wzruszenia. Pacjenci tych ośrodków są zaprzyjaźnieni z personelem, jednak często doskwiera im samotność. Nasza wizyta sprawiła, że ten dzień stał się chociaż na chwilę weselszy i pełen wrażeń. My także uświadomiliśmy sobie, że tak niewiele potrzeba, aby dać szczęście innym. Wystarczy tylko osoba, która wysłucha oraz poświęci po prostu kilka chwil. To doświadczenie jeszcze bardziej otworzyło nam serca i pokazało, jak wielką moc mają pozornie małe rzeczy..

 

Dziękujemy klasom: 1 at, 1 bt, 1 ct, 1 dt, 1 ft, 1 lt, 1 mst, 2 bt, 2 ct, 2 dt, 2 est, 2 ft, 2 lt, 2 mt, 3 at, 3 bt, 3 ct, 3 dt, 3 ft, 3 lt, 3 mt, 4 at, 4 bt, 4 et, 4 ft, 4 lt, 4 mbt za przyłączenie się do tej akcji - WARTO POMAGAĆ! Chłopakom z kl. 1 dt dziękujemy potrójnie - zakupili trzy paczki pieluch - jesteście niesamowici!

 

Wioletta Leniart kl. 1 ft

Dominik Kotula kl. 1 lt

 


 

 

 

Więcej: TUŻ OBOK- AKCJA PIELUCHY

Licealiada rejonowa III miejsce

23-11-2017 

9 listopada 2017r w Leżajsku, odbyła się licealiada rejonowa w szachach drużynowych. Zespół Szkół Mechanicznych reprezentowała nowa drużyna szachowa w składzie Kamil Róg 1mst, Krystian Piersiak 1 at, Bartłomiej Zwierzykowski 1 bt oraz Urszula Jakubowska 2 mt.

Nasi uczniowie zajęli III miejsce. Opiekunem szachistów była pani Agnieszka Buć.

 

Serdecznie gratulujemy!!!

 


 

 

"Światełko Pamięci dla Łyczakowa"

23-11-2017 

 

IMPREZA ANDRZEJKOWA

17-11-2017 

belka

Konkurs w bibliotece

17-11-2017 

07 listopada 2017r. klasa 3ft pod opieką p. K. Potocznej i p. M. Muchy udała się do Wypożyczalni Głównej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ulicy Dąbrowskiego, aby wziąć udział w konkursie pt. "Fryzjerstwo i kosmetyka to moja pasja".

 

Relacja z przebiegu konkursu na stronie WiMBP w Rzeszowie:

Strona Biblioteki Wojewódzkiej w Rzeszowie

 


 

 

  

Więcej: Konkurs w bibliotece

W MIKOŁAJKI PODARUJ KAWAŁEK SIEBIE

16-11-2017 

Jako oficjalni Partnerzy Fundacji poszukujemy osób, które chętnie przekażą swoje długie włosy dla Fundacji WeGirls .

Jeśli chcesz pomagać innym,a masz długie włosy,zgłoś się do pracowni fryzjerskiej Zespołu Szkół Mechanicznych w Rzeszowie, celem skonsultowania zabiegu.

 

Druga edycja akcji - konsultacje i zbiórka włosów będą trwały w dniach 6-20 grudnia.

 

Fundacja Przyjaźni WeGirls działa prężnie już od kilku lat. Dzięki darczyńcom zbieramy włosy, a dzięki naszemu partnerowi – firmie Rokoko – dostarczamy peruki, uzyskiwane w toku całkowicie bezpłatnej  produkcji. Zaangażowanie firmy Rokoko, praca całego zespołu oraz woluntariuszy pozwala nam przekazywać darmowe peruki dzieciom, które ich potrzebują.Wiele dzieci, które już straciły nadzieję, odzyskało uśmiech i pewność siebie dzięki efektywnej zbiórce włosów i perukom dobranym na miarę.

 

Jeśli Twoje włosy mają minimalną długość w kucyku 25 cm i są zdrowe, masz szansę na przekazanie ich fundacji za pośrednictwem Technikum Usług Fryzjerskich w Zespole Szkół Mechanicznych w Rzeszowie.

 

Ten dar, to również szansa na zmianę wizerunku,którego dokona młodzież w pracowni fryzjerskiej ZSM. Wypełniając ankietę jako darczyńca, listownie otrzymasz oficjalne imienne podziękowanie od fundacji WeGirls.

 

Więcej informacji znajdziesz na stronie: www.wegirls.pl

 

JEŚLI CHCESZ POMÓC SKONTAKTUJ SIĘ Z SEKRETARIATEM
ZESPOŁU SZKÓŁ MECHANICZNYCH w RZESZOWIE
POD NUMEREM TELEFONU 17 748 22 50

 

 

Wyniki konkursu

16-11-2017 

Wyniki konkursu "Jaka dieta, takie zdrowie"

 

I miejsce: Duda Jakub - klasa 1 mst

II miejsce: Nowak Filip - klasa 1 at

III miejsce: Zapłociński Krystian - klasa 1 mst

 

Gratuluję: E. Pitera

WYPOMINKI SZKOLNE

16-11-2017 

9 listopada, jak co roku, delegacja naszej Szkoły z ks. Adamem Cyranem oraz ze Sztandarem uczestniczyła w wypominkach szkolnych. W modlitwie polecaliśmy zmarłych dyrektorów, nauczycieli pracowników administracyjnych i uczniów. "Każdy ze zmarłych wychowawców czy uczniów był kimś wyjątkowym. Każdemu należy się pamięć i modlitwa" – podkreślali uczniowie biorący udział w modlitwie. Niech ta pamięć nigdy nie zaginie!

 

Miejskie obchody Święta Niepodległości

14-11-2017 

11 listopada 2017 r. odbyły się w Rzeszowie miejskie obchody 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W wydarzeniu tym miał zaszczyt wziąć udział poczet sztandarowy reprezentujący naszą szkołę. W skład pocztu wchodzili: Paulina Pietrucha z klasy 3 ft, Aleksandra Zapalska z klasy 3 mt oraz Gabriel Lech z klasy 3lt . Opiekę sprawowała pani Mariola Ustrzycka. Uroczystość rozpoczęła Msza Święta w Kościele Farnym, której przewodniczył Ks. Biskup Edward Białogłowski. Po zakończeniu Mszy Świętej uczestnicy obchodów udali się na Plac Farny pod pomnik Leopolda Lisa-Kuli. Został tam złożony meldunek Dowódcy Garnizonu Rzeszowskiego, odśpiewano Hymn Państwowy i wysłuchano okolicznościowych przemówień. Następnie został odczytany Apel Pamięci i oddana Salwa Honorowa, po której przed pomnikiem naszego wielkiego rodaka zostały złożone wieńce i wiązanki kwiatów. Na zakończenie uroczystości odbyła się piękna defilada. Mimo niesprzyjających warunków pogodowych ,z dumą reprezentowaliśmy naszą szkołę w tej, jakże ważnej uroczystości.

 

Paulina Pietrucha 3 ft

 


 

 

  

Więcej: Miejskie obchody Święta Niepodległości

IV edycja Tygodnia Konstytucyjnego – wizyta w ZSM

14-11-2017 

7 listopada 2017 r. mieliśmy okazję gościć w naszej klasie panią adwokat Agnieszkę Kulkę. Spotkanie odbyło się w ramach Tygodnia Konstytucyjnego, który trwał w całej Polsce od 4 do 11 listopada. Nasz gość opowiedział nam o Konstytucji, która jest najważniejszym aktem prawnym w Polsce. Omawialiśmy kazusy, na których podstawie mogliśmy lepiej zrozumieć prawa i obowiązki nas jako obywateli państwa. Pani adwokat przedstawiła nam także podstawy spraw cywilnych, jak i karnych, odwołując się do naszych własnych doświadczeń. Dyskusja, która wywiązała się podczas lekcji pozwoliła nam lepiej zrozumieć podstawy konstytucji, nasze prawa i obowiązki. Oceniam, że to spotkanie było nam potrzebne, ponieważ jako Polacy mamy obowiązek poszerzać wiedzę na temat prawa polskiego zawartego w Konstytucji.

 

Paulina Sanecka 4ft

 

 

 

 

Więcej: IV edycja Tygodnia Konstytucyjnego – wizyta w ZSM

Edukacja teatralna

14-11-2017 

31 października klasy 2 mt i 3 bt wybrały się wraz z panią Agnieszką Kapłon i panem Mariuszem Kisielem do Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie na spektakl pod tytułem „Chory z urojenia”w reżyserii Waldemara Śmigasiewicza. Sztuka przedstawia losy Argana, zmagającego się z wymyślonymi chorobami, które całkowicie zdominowały życie tego hipochondryka i jego, skazanej na dziwactwa ojca, rodziny. „Chory z urojenia” to doskonała komedia mistrza gatunku – Moliera. Znajdziemy w niej wszystko, do czego przyzwyczaił nas klasyk – barwne postacie, arcyśmieszne sytuacje i nagłe zwroty akcji. Jego teksty są z jednej strony niezwykle żartobliwe, z drugiej zaś zawsze niosą jakieś ważne przesłanie.Przedstawienie krytykuje lekarzy oraz kwestionuje ich uczciwość wobec pacjentów, gani również tyranię rodziców wobec dzieci i narzucanie im partnerów życiowych. Ciekawa scenografia oraz dobra gra aktorów przyciąga uwagę widza.

Dodatkową niespodzianką dla młodej publiczności jest wprowadzenie słownictwa młodzieżowego oraz miłosne wyznanie jednego z bohaterów, które zaczyna się od słów „przez Twe oczy zielone oszalałem”. Spektakl nam się podobał i zachęcamy wszystkich do obejrzenia sztuki.

 

Dominik Koryś 2 mt

 

 

 

Valid XHTML 1.0 Transitional Poprawny CSS!