POMAGAMY CHORYM- ŚWIATOWY DZIEŃ CHOREGO

16-02-2011 

 11.02.2011r. uczniowie z Zespołu Szkół Mechanicznych na czele z Panią Kingą włączyli się w obchody Światowego Dnia Chorego.  O godzinie 10: 30 przyszliśmy do klubu „Cztery jabłka”. Ustawialiśmy krzesła i stoły. Wraz z parafialnym Caritasem przygotowaliśmy poczęstunek dla chorych, którzy mogli do nas przyjść. Dosłownie po ostatnich przygotowaniach pierwsi goście wchodzili do pomieszczenia. Pomagaliśmy im zdjąć płaszcze i kurtki oraz zajmować miejsca  przy stole. My mężczyźni częstowaliśmy chorych ciepłymi posiłkami, gorącymi napojami oraz słodyczami. Dziewczyny z kolei przygotowały program artystyczny. Były piosenki religijne, ale i biesiadne. Nasi goście chętnie śpiewali. Były rozmowy i gawędy, które dawały wiele radości naszym gościom. A zwyczajne trzymanie za rękę dawało szczęście do łez. Starsi ludzie bardzo cieszyli się z naszej obecności. Ciągle nam dziękowali.
Proponowane nam przez Panią Kingę akcje, są zawsze niezwykłe i uczą nas przede wszystkim bezinteresowności.  W zamian za okazaną pomoc nie powinniśmy spodziewać się zapłaty materialnej. Jest inna, o wiele cenniejsza: szczęście na twarzy potrzebującego.


Uczniowie biorący udział w akcji: Katarzyna Fryzeł, Adrian Kicka, Rafał Czech z kl. I lmt; Ola Kiełb z kl. II ft; Karolina Szetala (muzyczna) i Ania Sądej (fotograf) z kl. II gt; Michał Ptasz
nik i Maciej Gąsiorowski z kl. II lt; Maria Cielec z kl. III ft oraz Monika Kiferling z kl. III gt.

 

AUTOR: MACIEJ GĄSIOROWSKI   

 KLASA: II LT

Ogłoszenie wyników konkursu na świątecznego bloga w j. angielskim

16-02-2011 

Najlepszy blog:  Mateusz Bała kl. I bt

wyróżnienie:  Przemysław Jamrogowicz kl. I bt

GRATULUJEMY!!!

Nagrody zostaną wręczone na najbliższej uroczystości szkolnej.

L.Sulencka

TURNIEJ PIŁKI SIATKOWEJ DZIEWCZĄ

16-02-2011 

 

W okresie ferii zimowych w dniu  21.01.2011 roku w naszej Szkole odbył się Turniej Piłki Siatkowej Dziewcząt drużyn 2 – osobowych.
W rywalizacji wzięło udział 5 drużyn.
Zwyciężył zespół z klasy 2 gt: Barbara Kądziołka i Aneta Rodzeń.
Drugie miejsce zajęły dziewczęta z klasy 2 ft: Sylwia Kalandyk i Katarzyna Rożek a trzecie miejsce zajęły dziewczęta z klasy 1 gt: Angelika Pisanczyn i Daria Podolec.
 
Rywalizacja przebiegała w duchu fair play. Turniej był bardzo udany. Zwycięzcy otrzymali drobne upominki.
 
Opiekę nad sprawnym przebiegiem turnieju sprawowały : mgr Alicja Bartyzel oraz mgr Anna Domagała.

TURNIEJ PIŁKI SIATKOWEJ CŁOPCÓW

16-02-2011 

W okresie ferii zimowych w dniu 20 – 21. 01. 2011 roku w naszej Szkole odbył się Turniej Piłki Siatkowej Chłopców. W rywalizacji wzięło udział 12 klas. Reprezentacje klas zostały podzielone na 4 grupy. Zwycięzcy grup awansowali do finałów. W finałach spotkały się klasy: I bt , II dt , IV et oraz IV dt.

 
I :       1 bt – 4 dt     1:2
II :      2 dt – 4 et    2:0
III:      1 bt – 4 et    0:2
IV:      4 dt – 2 dt   0:2
V:       1 bt – 2 dt   0:2
VI:       4 dt – 4 et   2:0
 
Rywalizacja przebiegała w duchu fair play.
 

I miejsce: 2 dt

 

II miejsce: 4 dt

 

III miejsce: 4 et

 

IV miejsce: 1 bt
 

Opiekę nad sprawnym przebiegiem turnieju sprawowały : mgr Aleksander Gajdek oraz mgr Sławomir Stawarz.


WYNIKI KONKURSU WIEDZY O KRAJACH ANGLOJĘZYCZNYCH (RPA) - Etap szkolny

15-02-2011 

I  MIEJSCE    Marcin Magryś IV lt.

II  MIEJSCE   Mateusz Pałys  IV lt.

Uczniowie reprezentowali ZSM w etapie międzyszkolnym w Liceum Plastycznym i zdobyli:

 

Mateusz Pałys III miejsce

 

Marcin Magryś VI miejsce

 

GRATULACJE !!!

Nagrody zostaną rozdane na najbliższej uroczystości szkolnej np. akademii.  

Organizatorzy:  M. Berrahal, L. Sulencka    

15-02-2011 

KONKURS WIEDZY TECHNICZNEJ

15-02-2011 

W dniu 11.02.2011r odbyły się w ZSM eliminacje szkolne do VIII edycji Konkursu Wiedzy Technicznej, odbywającego się pod hasłem „sapere aude” - odważ się być mądrym.
Głównym celem Konkursu jest pobudzanie i rozwijanie zainteresowania młodzieży zagadnieniami z dziedziny techniki, stanowiącymi podstawę rozwoju współczesnego społeczeństwa. Patronat nad konkursem objął Podkarpacki Kurator Oświaty.
 
 
Wyniki eliminacji
  
1.     Marcin Magryś      4lt 30 pkt
2.     Łukasz Salach       2mt 29 pkt
3.     Wojciech Płoszaj   2mt 29pkt
4.     Adam Marut          2lt 28pkt
5.     Hubert Wilk           2mt 27pkt
6.     Tomasz Rajzer      4lt 27pkt

 
 
W eliminacjach wzięło udział 15 uczniów ZSM. Organizatorem eliminacji i opiekunem uczniów w kolejnych etapach Konkursu jest mgr inż. Adam Dytko.
 
Wobec rezygnacji M.Magrysia z dalszego uczestnictwa w Konkursie, uczniowie: Łukasz Salach, Wojciech Płoszaj i Adam Marut będą reprezentować Zespół Szkół Mechanicznych w II etapie Konkursu, który odbędzie się 01.03.2010r.
Serdecznie gratulujemy !!!
 

Więcej: KONKURS WIEDZY TECHNICZNEJ

KONKURS WIEDZY O REPUBLICE POŁUDNIOWEJ AFRYKI

15-02-2011 

USTRZYKI DOLNE – GROMADZYŃ I LAWORTA 2011

14-02-2011 

   W dniach od 3 do 4 lutego 2011 roku ekipa narciarsko snowbordowa z Zespołu Szkół Mechanicznych uczestniczyła w wyjeździe turystyczno – sportowym zorganizowanym przez nauczycielki wychowania fizycznego Agnieszkę Buć i Annę Domagałę. Wzięło w nim udział 10 chłopców i 1 dziewczyna. Pierwszego dnia zajęcia sportowe odbywały się na stoku Laworta. Stok jest dość trudny, ale naszych uczniów to nie zraziło. Mieliśmy dwóch  adeptów snowboardu. Dali radę! Noc spędziliśmy w hotelu Orlik, w którym warunki były  prymitywne (była „jazda” – wiedzą tylko wtajemniczeni). Nikt nie narzekał, bo towarzystwo było doborowe. Drugiego dnia jeździliśmy na stoku Gromadzyń, gdzie sama górka i warunki  pogodowe (cały dzień świeciło słoneczko ) były zdecydowanie przyjaźniejsze. Do Rzeszowa wróciliśmy o godz. 15.00 - zmęczeni, ale zadowoleni. Wszystkich biorących udział serdecznie pozdrawiamy i życzymy udanych ślizgów jeszcze tej zimy
 
Opiekunowie i organizatorki:
Agnieszka Buć i Anna Domagała


Strzyżenie z UNIĄ - praktyki zawodowe branży fryzjerskiej w Gorlicach

12-02-2011 

NOWE ZDJĘCIA W GALERII

12-02-2011 

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć ze szkolenia branży fryzjerskiej, które odbyło się w Centrum Treningowym firmy MATRIX w Gorlicach w czasie ferii zimowych.

 

BEZPŁATNY KURS Z MATEMATYKI

10-02-2011 

W ramach projektu realizowane są bezpłatne kursy z matematyki. Wykorzystane techniki e-learningowe oparte są o międzynarodowe systemy i zawierają najnowsze osiągnięcia w tej dziedzinie.

 

Trzecia edycja kursu zostanie przeprowadzona tak, jak obecnie, na dwóch poziomach do wyboru i potrwa maksymalnie 48 tygodni, od marca do grudnia 2011. Czas realizacji będzie uzależniony od indywidualnych predyspozycji ucznia oraz wyznaczony koniecznością ukończenia 40 kapsuł modułowych w celu ukończenia całego kursu.

 

Rekrutacja do III tury kursów trwa do 25 lutego 2011 r. W bezpłatnych kursach weźmie udział 200 uczniów z trzech województw.

 

Kursy prowadzone są w trybie on-line na specjalnie zaprojektowanej do tego celu platformie e-learningowej HERMIN. Kurs został zaprojektowany tak, aby umożliwić uczniom indywidualny dobór tempa pracy. Kształcenie odbywa się pod opieką moderatorów dydaktyków posiadających doświadczenie w pracy na platformach e-learningowych oraz tradycyjnym nauczaniu matematyki. Podczas trwania kursu uczniowie mają bezpośredni kontakt z nauczycielem oraz wsparcie na forum w postaci pracy grupowej.

 

Obszerniejsze informacje na temat projektu dostępne na stronie www.hermin.edu.pl lub pod numerem  tel/fax (12) 633 33 67.

PONAD 300 NOWYCH MIEJSC PRACY

08-02-2011 

Firma Hamilton Sundstrand Poland na terenie rzeszowskiej wytwórni rozpoczęła budowę nowego zakładu.  

Jest /podobnie jak WSK-PZL Rzeszów/ częścią potężnej korporacji United Technologies Corporation ze Satnów Zjednoczonych.

W nowej fabryce uruchomiona zostanie produkcja silników pomocniczych dla rodziny samolotów Airbus A320, a także Embraerów i najnowszej wersji samolotów Boeing B787. Świadczy to o wielkim zaufaniu szefów amerykańskiego koncernu do możliwości i kwalifikacji rzeszowskich pracowników. Zakład zostanie zbudowany w ciągu 18 miesięcy. Będzie kosztował 100 milionów złotych. Pracę w nim znajdzie ponad 300 osób, w tym 70 inżynierów.

 

CZYTAJ WIĘCEJ W ARTYKULE NOWINY.24...>>>

UWAGA MATURZYŚCI !!!

07-02-2011 

Przypominamy, że bibliografię załącznikową do prezentacji z języka polskiego należy sporządzać według ściśle określonych zasad. Wszystkie informacje na ten temat (także przykładowe opisy bibliograficzne) znajdziecie na stronie internetowej szkoły w zakładce „Biblioteka” (najpierw klikamy w zakładkę „Szkoła”, znajdującą się po lewej stronie ekranu).
Informacji udzielają również nauczyciele poloniści i panie bibliotekarki.
Życzymy efektywnej pracy !!!

STUDNIÓWKA 2011

07-02-2011 

W dniu 29 stycznia maturzyści naszej szkoły wraz z osobami towarzyszącymi, a także dyrekcja, wychowawcy i przedstawiciele grona pedagogicznego zebrali się w klubie Odeon w Boguchwale, aby uczestniczyć w balu studniówkowym. Zanim rozpoczęła się zabawa, która trwała do białego rana przedstawiciele uczniów w imieniu całych zespołów klasowych złożyli podziękowania dyrekcji i swoim wychowawcom – pani Elżbiecie Piterze - klasa 4 ft, pani Agnieszce Buć - klasa 4 gt, pani Marii Darowskiej klasa - 4 at, panu Piotrowi Pustelnemu - klasa 4 et i  panu Adamowi Dytce - klasa 4 lt. Ciepłe słowa i piękne bukiety kwiatów otrzymali także wszyscy nauczyciele obecni na tegorocznym balu. Pan dyrektor, Mariusz Kapica uroczyście rozpoczął studniówkę krótkim przemówieniem, życząc wszystkim wspaniałej zabawy. Pozostało już tylko uczynić zadość staropolskiemu obyczajowi, więc padły słowa „Poloneza czas zacząć”. Zabawa trwała do białego rana, a  dobrą muzykę zapewnili wszystkim: zespół Rewers oraz DJ Mały. Teraz przed naszymi maturzystami czas wytężonej pracy i przygotowań do matury. Życzymy wytrwałości i sukcesów w maju !!!

Pierwsza część szkolenia fryzjerskiego za nami...

02-02-2011 

W okresie ferii zimowych grupa 20 uczennic z klas trzecich naszej szkoły uczestniczyła w ramach projektu: "Szkoła wysokich lotów - praktyki zawodowe młodzieży Zespołu Szkół Mechanicznych w Rzeszowie" w ramach Działania 9.2 Priorytet IX POKL w praktykach uczniowskich. Szkolenie branży fryzjerskiej odbyło się w Centrum Treningowym firmy MATRIX w Gorlicach. Wysoki poziom szkolenia, profesjonalna kadra edukatorów i trenerów fascynowały i motywowały beneficjentów do podnoszenia własnych umiejętności zawodowych na zaawansowanym szczeblu - ponadstandardowym. Po ukończeniu pierwszej części szkolenia można było zauważyć, iż uczennice zwiększyły zaufanie do własnych możliwości oraz zachęciały się do podejmowania kreatywnych wyzwań.

Więcej: Pierwsza część szkolenia fryzjerskiego za nami...

Konkurs j. angielskiego

02-02-2011 

 

Szkolny konkurs na Kartkę Walentynkową

 

w języku angielskim

                     (forma dowolna)

 

Termin oddania prac do 14 lutego 2011

 

 do nauczycieli języka angielskiego M. Berrahal

i L. Sulenckiej.

 

   Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody !!!

14-01-2011 

 

A. CIERPLIKOWSKI - WYNIKI KONKURSU

07-01-2011 

Konkurs „Mistrz grzebienia – Antoni Cierplikowski” odbył się 7 grudnia 2010r. Uczennice biorące w nim udział w I części pisemnej rozwiązywały test ze znajomości biografii Wielkiego mistrza. W II części praktycznej rysowały jedną wybrana fryzurę projektu Antoniego Cierplikowskiego.

 

Wyniki konkursu są następujące:

 

I miejsce:

 

Katarzyna Czerwińska kl III ft

Aneta Karwowska kl III gt  

 

  Więcej: A. CIERPLIKOWSKI - WYNIKI KONKURSU

V MISTRZOSTWA W KATEGORII UPIĘĆ AWANGARDOWYCH

06-01-2011 

WYNIKI KONKURSU J. NIEMIECKIEGO DEUTSCHFREUND

04-01-2011 

Dnia 17.11.2010 w auli szkolnej odbył się ogólnopolski konkurs języka niemieckiego  DEUTSCHFREUND organizowany przez firmę "JERSZ" - ŁOWCY TALENTÓW, w którym wzięło udział 12 uczniów naszej szkoły. W konkursie uczestniczyło 7745 uczniów z całej Polski.

Udział w tym konkursie dał uczniom niepowtarzalną szansę porównania swojej 
wiedzy i umiejętności z uczniami z innych szkół oraz województw.
Najlepszymi germanistami ZSM okazali się: 
 
Wójtów Karolina z kl.1gt (165 pkt)
Fornal Paweł z kl. 2dt ( 150 pkt)
Dudek Monika z kl. 2ft ( 136 pkt)
 
Serdecznie gratulujemy!
 
Konkurs przeprowadziły: mgr Bożena Kataniak -Stefańska i mgr Dorota Kustra

WYNIKI KONKURSU Z J. NIEMIECKIEGO

04-01-2011 

Dnia 16.12.2010 w auli szkolnej odbył się szkolny konkurs "Wiedzy o państwach niemieckojęzycznych (DACH)".

Test był przeprowadzony w języku polskim i zawierał 40 pytań sprawdzających wiedzę z geografii, historii, literatury, polityki i życia codziennego Niemiec, Austrii i Szwajcarii.
 
W konkursie wzięło udział 54 uczniów naszej szkoły ( 1-4 kl. technikum)
 
I miejsce: Facon Adrian z kl. 3mt
 
II miejsce ex aequo: Gut Jacek z kl. 4lt i Salach Łukasz z kl.2mt
 
III miejsce: Pałys Mateusz z kl. 4lt
 
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom! Nagrody zostaną wręczone w późniejszym terminie.
 
Konkurs przygotowały i przeprowadziły: mgr Bożena Kataniak -Stefańska i mgr Dorota Kustra

Uczniowie zbierali pieniądze, aby pomóc koleżance ze szkoły.

26-12-2010 


 

Świetna zabawa dla każdego!

 

Krzyki, skoki, tańce, ogromny aplauz publiczności, świetna zabawa. To wszystko wzbogaciło pierwszą edycję szkolnego karaoke, która odbyła się 17 grudnia 2010 roku w Zespole Szkół Mechanicznych przy ulicy Hetmańskiej 45a.

Impreza odbyła się tradycyjnie w szkolnej auli. Uczestniczyły w niej osoby, które występują na szkolnych akademiach oraz kilka debiutujących wokalistek. Również ochotnicy z publiczności, tj. uczniowie, uczennice oraz nasi pedagodzy próbowali swoich sił na scenie. W czasie ich występów do urny zbierane były głosy  widzów. Pomimo obaw organizatorów, aula była wypełniona widownią po brzegi, która świetnie bawiła się także przy piosenkach śpiewanych przez ich rówieśników.

Najlepszy występ Więcej: Uczniowie zbierali pieniądze, aby pomóc koleżance ze szkoły.

ŚWIĘTA

23-12-2010 

TRADYCJE ŚWIĄTECZNE

 

W Polsce wszystkie ważniejsze święta związane są z tradycją chrześcijańską. W naszym świętowaniu zachowały się też wcześniejsze niż chrześcijaństwo zwyczaje i obrzędy. Praktyki i elementy dawnych pogańskich świąt splotły się z elementami chrześcijańskimi, które nadały im nowy sens i wymiar.

ADWENT

Więcej: ŚWIĘTA

W MECHANIKU TEŻ SĄ GRZECZNE DZIECI !

22-12-2010 

Czy to prawda ?? Tak! I właśnie z tej okazji dnia 6 grudnia w poniedziałek, z roku na rok grubszy Mikołaj wraz z obstawą ślicznych Elfów przybył na Hetmańską 45a, żeby odwiedzić  najgrzeczniejsze klasy. I tak wędrował, przemierzał szkolne korytarze i pukał...., i to jak pukał :), a że ręka „prawie” Świętego Mikołaja jest ciężka, to jego wtargnięcia do klas bywały hałaśliwe , jednakże z uwagi na misję, którą pełnił, nauczyciele powinni mu to wybaczyć. Cukierków ubywało, na twarzach dzieci zakwitły banany, no i przede wszystkim zostało urwane trochę lekcji.

Do klas nieodwiedzonych: Nawracajcie się i bądźcie grzeczni, to Dziad z brodą przyjdzie i do Was.

Pietro

DYSKOTEKA

22-12-2010 

Kolejna odsłona Mechanik Party odbyła się 23 listopada. Młodzież dla której półmetek widocznie był za krótki licznie zgłosiła się w auli szkolnej, aby w Andrzejkowych klimatach bawić się z rówieśnikami. Dyskoteka opiewała w moc atrakcji jak wróżby pod wszelką postacią. Nad dobrą zabawą, ze strony muzycznej czuwał dobrze wszystkim znany DJ Mały.

Tych których jeszcze nie było na szkolnej dyskotece zachęcamy do stawienia się na następnej, która odbędzie się ...- hmmm... - jeszcze nie wiem kiedy :D

Jeśli ktokolwiek ma jakieś zastrzeżenia, uwagi bądź propozycje co do Naszych Dyskotek czy innych zdarzeń szkolnych proszę o kontakt z członkami Samorządu Szkolnego w trybie natychmiastowym, bądź bezpośrednio ze znaną i lubianą przez wszystkich p. Joanną Cichoń, która sprawuje piecze nad ekipą Samorządu.

 

                                                                                                       Samorząd Szkolny

Valid XHTML 1.0 Transitional Poprawny CSS!