Spotkanie z austriacką pisarką Karin Peschką w Bibliotece Austriackiej w Rzeszowie

01-04-2019 

26.03.2019 r. uczniowie klas 2 mst, 3 at, 4at oraz 4 lt pod opieką pani Agaty Pawlak wybrali się na spotkanie ze wspaniałą pisarką - Karin Peschka. Jest to austriacka artystka, która studiowała w Akademii Społecznej w Linzu. Za swój pierwszy debiut „Watschenmann” w 2014 r., otrzymała liczne nagrody i wyróżnienia. Jej ostania książka „Autolyse Wien” została nominowana do Österreichischer Buchpreises w 2017, a zawarte w niej opowiadanie „Wiener Kindl” otrzymało Nagrodę Publiczności w konkursie imienia Ingeborg Bachmann. W trakcie spotkania, które prowadziła pani Ewa Cwanek – Florek, pracownik Biblioteki Austriackiej w Rzeszowie, mieliśmy okazję nie tylko poznać bliżej samą autorkę, ale również wysłuchać w oryginale fragmentów książki czytanej przez samą pisarkę. Karin Peschka jest wyjątkową osobą, której warto poświęcić uwagę, a spotkanie było dla nas okazją doskonalenia naszych umiejętności językowych i zmotywowało nas do nauki języka niemieckiego.

 

Dominik Zdeb, Dominik Weber kl. 4at

 

 

 

 

Więcej: Spotkanie z austriacką pisarką Karin Peschką w Bibliotece Austriackiej w Rzeszowie

Pokaz Akademii Fryzjerskiej Nabrdalik

01-04-2019 

27 marca 2019 r. w auli szkolnej odbył się pokaz Akademii Fryzjerskiej Nabrdalik z Katowic. Uczestniczyli w nim wszyscy uczniowie klas fryzjerskich. Spotkanie prowadził pan Paweł Nabrdalik - wieloletni trener i stylista, który prezentował strzyżenia i przygotowane koloryzacje. Z panem Pawłem mieliśmy przyjemność współpracować w latach 2012 – 2013 podczas realizacji projektu unijnego „Szkoła wysokich lotów”. Wtedy nasi absolwenci poznawali nowoczesne techniki strzyżeń i koloryzacji włosów - materiał wideo dostępny na stronie: https://youtu.be/3FrcUxh8gOg.

 

Dzisiaj Akademia Nabrdalik (https://nabrdalikakademiafryzjerska.pl/) zaprasza nas do swojego projektu, dzięki któremu wprowadzi zarówno uczniów, jak i nauczycieli do świata współczesnego, ciągle zmieniającego się fryzjerstwa. Zgłoszeń do bezpłatnego, finansowanego ze środków unijnych projektu jest bardzo dużo. Cieszy nas , że młodzi pasjonaci fryzjerstwa na etapie nauki zawodu chcą zdobyć wiedzę i umiejętności, z jakich korzystają zawodowi fryzjerzy. Do zobaczenia na szkoleniu w czerwcu.

 

 

 

 

 

Daniel Prokopik

III miejsce w Turnieju Piłki Siatkowej Dziewcząt - Memoriał Agaty Mróz - Olszewskiej

01-04-2019 

26 marca 2019 r. w II LO odbył się Memoriał Agaty Mróz - Olszewskiej. Do zawodów przystąpiły cztery drużyny:

 • II LO
 • III LO
 • Zespół Szkół Mechanicznych
 • Zespół Szkół Nr 1

Nasz zespół po zaciętej walce zdobył III miejsce. Skład drużyny ZSM: Jarosz Patrycja 2mst, Grobelna Urszula 4ft, Stadnik Gabriela 4ft, Urban Gabriela 4 mt, Florek Dominika 2ft, Uliasz Karolina 2ft, Matuła Andżelika 2ft, Bzikot Klaudia 2ft, Rodzoń Patrycja 2ft, Szylar Wiktoria 3ft, Bobowska Andżelika 3ft, Dudziak Aleksandra 3ft, Gacek Patrycja 3ft, Stodolak Klaudia 1mst, Wołowiec Karolina 1 mst

 

Serdecznie dziękuję za zaangażowanie. Życzę dalszych sukcesów.

                                                                                                                                                  

Nauczyciel WF Alicja Bartyzel

 

 

 

 

 

 

Więcej: III miejsce w Turnieju Piłki Siatkowej Dziewcząt - Memoriał Agaty Mróz - Olszewskiej

Szkolny konkurs informatyczny "Bądź bezpieczny w sieci"

29-03-2019 

Szkolny konkurs informatyczny "Bądź bezpieczny w sieci"

odbędzie się w dniu 2 kwietnia 2019 r. (wtorek) o godz. 12:25 w auli szkoły.

 

Serdecznie zapraszamy !

Organizatorzy konkursu

 

Profilaktyka czerniaka

28-03-2019 

 

W związku z działaniami w zakresie profilaktyki czerniaka zapraszamy do zapoznania się z materiałami – ulotka, plakat, sześć krótkich filmów.

 

Link do materiałów >>

 

Organizatorem akcji jest Studenckie Koło Naukowe Onkoma przy Klinice Gastroenterologii Onkologicznej w Centrum Onkologii – Instytucie im. Marii Skłodowskiej – Curie w Warszawie we współpracy z Akademią Czerniaka – sekcją naukową Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej.

SZKOLNY KONKURS FRYZJERSKI

27-03-2019 

19 marca 2019 r. odbyła się już trzynasta edycja szkolnego konkursu fryzjerskiego. Tematem tegorocznej imprezy była "Mała czarna". W tym cieszącym się dużym zainteresowaniem wśród młodzieży konkursie, z roku na rok zaskakuje coraz większa pomysłowość, kreatywność i fantazja uczestników.

 

Oceny prac dokonało Jury w składzie:

Monika Mołdowa - absolwentka ZSM - stylistka sieci salonów Maniewski, wielokrotna uczestniczka i laureatka naszych konkursów fryzjerskich oraz nauczyciele ZSM: Marta Mucha, Bożena Hałucha oraz Daniel Prokopik.

 

Kryteria oceniania obejmowały: estetykę wykonania, efekt końcowy fryzury, pełny wizerunek – fryzura, makijaż i ubiór zgodne z tematem konkursu.

Wszyscy uczestnicy stworzyli wyjątkową i niepowtarzalną kompozycję fryzury, makijażu oraz ubioru. Komisja konkursowa stanęła przed nie lada wyzwaniem i po podsumowaniu punktów ogłosiła wyniki.

 

Podium w XIII MISTRZOSTWACH FRYZJERSTWA ZSM przedstawia się następująco:

 • Wioletta Leniart kl II ft - mistrz ZSM
 • Joanna Niemiec kl I ft - wicemistrz ZSM
 • Gabriela Kożyniak II ft – wyróżnienie

 

 

 

 

 

 

Więcej: SZKOLNY KONKURS FRYZJERSKI

Wyniki eliminacji XI OgólnopolskiegoTurnieju Wiedzy Psychologicznej

27-03-2019 

Przez kilka miesięcy uczestnicy pilnie przygotowywali się do Turnieju, by wreszcie sprawdzić swoją wiedzę podczas eliminacji on-line, które odbyły się 25-26 lutego. Wzięło w nich udział ponad 1000 uczniów z całej Polski. Rywalizacja była na wysokim poziomie, dużo uczestników ukończyło test z podobnymi wynikami. Do finału zakwalifikowało się 100 osób.

Czterech uczniów naszej szkoły również podjęło wyzwanie i przystąpiło do testu eliminacyjnego. Mimo dobrych wyników nasi reprezentanci nie zakwalifikowali się do ścisłego finału.

Dziękujemy za zaangażowanie i zachęcamy do wzięcia udziału w Turnieju w przyszłym roku.

Wyniki testu eliminacyjnego:

 • Michał Mościcki 2mst – 85,4%
 • Anna Gientka 2mst – 77,1%
 • Zuzanna Zdeb 2mst – 75,0%
 • Krystian Zapłociński 2mst – 75,0%

Szczegółowe wyniki są dostępne na stronie:

charaktery.eu/turniej-psychologiczny/aktualnosci

PODSUMOWANIE AKCJI "GÓRA GROSZA" 2018/2019

27-03-2019 

Na terenie naszej szkoły odbyła się zbiórka monet w ramach ogólnopolskiej akcji „Góra Grosza”. Celem kampanii, organizowanej przez Towarzystwo Nasz Dom, była niezmiennie zbiórka funduszy na pomoc dzieciom, które z różnych przyczyn nie mogą wychowywać się we własnej rodzinie. Młodzież naszej szkoły nie pozostała obojętna na krzywdę innych. Łącząc wspólnie siły pokazaliśmy, że ta pomoc jest realna i możliwa. Dzięki dobrej woli ofiarodawców udało się zebrać w sumie 44 kg nominałów od 1 gr do 5 gr czyli 441 zł 39 gr. Wszystkim, którzy wspomogli tę szczytną akcję serdecznie dziękujemy! Dziękujemy również chłopakom z kl. II dt, którzy podjęli się liczenia i ważenia tegorocznej „Góry Grosza”.

 

Szkolny Wolontariat

 


MISTRZOSTWO RZESZOWA W UNIHOKEJU CHŁOPCÓW

25-03-2019 

W rozgrywkach unihokeja chłopców wystartowało 9 szkół rzeszowskich. Reprezentacja Zespołu Szkół Mechanicznych była jednym z faworytów do zdobycia po raz trzeci z rzędu Mistrzostwa Rzeszowa w Licealiadzie. Po losowaniu znaleźliśmy się w grupie A razem z IX LO oraz Zespołem Szkół Agroprzedsiębiorczości. 15 marca odbyły się mecze grupowe :

 • ZESPÓŁ SZKÓŁ MECHANICZNYCH – ZS AGROP. 6 : 0
 • ZESPÓŁ SZKÓŁ MECHANICZNYCH – IX LO 5 : 0

Bez straty gola wychodzimy z I miejsca z grupy i awansujemy do finału, gdzie czekają na nas reprezentacje ZS Nr 2 oraz Zespół Szkół Ekonomicznych.

 

Mecze finałowe zostały rozegrane 22.03.2019 r. w hali sportowej IV LO w Rzeszowie.

Pierwszy mecz rozgrywamy z Zespołem Szkół Ekonomicznych i po zaciętym boju pokonujemy rywala 1:0. W drugim meczu naszym rywalem jest Zespół Szkół Nr 2 i jak na faworyta przystało wygrywamy 6:0. Po tym meczu stało się faktem, iż faworyt nie zawiódł i po raz trzeci z rzędu Zespół Szkół Mechanicznych wygrywa Mistrzostwo Rzeszowa. Ostatni mecz w finałach to walka o 2 miejsce, które po zaciętej walce zdobyła reprezentacja ZS Nr2, pokonując Ekonomik 1:0.

Warto zaznaczyć, iż drużyna ZSM zarówno w meczach grupowych, jak i w finałowych strzeliła 18 bramek, nie tracąc ani jednego gola.

 

Reprezentacja ZSM wystąpiła w składzie: Marcin Stats 3at, Michał Grzesik 4 mt, Sebastian Marszał 4 mt, Jakub Rzeszutek 4 bt, Mateusz Chyłek 4 bt, Dominik Sobota 3 lt, Jakub Bolko 1act , Jakub Drapała 2bt. Opiekunem zespołu jest  pan Tomasz Chrapek

 

GRATULACJE !!! GRATULACJE !!! GRATULACJE !!!

 


 

 

 

Więcej: MISTRZOSTWO RZESZOWA W UNIHOKEJU CHŁOPCÓW

AKCJA: GODZINA DLA ZIEMI

25-03-2019 

Zapraszamy społeczność naszej szkoły do udziału w akcji: "Godzina dla Ziemi" dnia 30 marca (sobota) o godz. 20:30, polegającej na zgaszeniu światła w naszych domach na jedną godzinę.

Celem akcji jest troska o naszą Planetę i promowanie idei ochrony środowiska naturalnego.

 

Koordynatorzy: E. Pitera, I. Szetela

 

WYNIKI ETAPU SZKOLNEGO KONKURSU WIEDZY BIBLIJNEJ

22-03-2019 

 

13 marca 2019 r. odbył się etap szkolny Konkursu Wiedzy Biblijnej.

 

Do etapu diecezjalnego zakwalifikowali się:

 • Gabriel Pytko - klasa I at
 • Michał Płotczyk - klasa II lt
 • Maksymilian Szpiech - klasa I bt

Gratulujemy i życzymy powodzenia na etapie diecezjalnym, który odbędzie się 25 kwietnia 2019 r.

SPOTKANIE Z MISJONARZEM

20-03-2019 

26 lutego uczniowie klas: 1 at, 2 lt, 2 dt, 2 at, 3 ft i 4 ft spotkali się z misjonarzem – ks. Rafałem Cyfką dyrektorem Biura Regionalnego Międzynarodowej Organizacji Katolickiej Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Od lat odwiedza on Bliski Wschód, na którym oprócz konfliktów zbrojnych trwa walka z chrześcijaństwem. Tematem spotkania było właśnie prześladowanie chrześcijan. Najbardziej do słuchających przemówił fakt, że od czasów Chrystusa 75 mln chrześcijan oddało życie za wiarę, z czego 45 mln w XX wieku! Ks. Rafał ciekawie opowiadał o swoich doświadczeniach i dzielił się swoją wiedzą.

 

Międzynarodowy konkurs lotniczy Learn&Fly

19-03-2019 

Rusza międzynarodowy konkurs lotniczy dla uczniów
szkół ponadpodstawowych!

 

Uczestnicy konkursu Learn&Fly, będą mieli za zadanie zbudować prosty latający model samolotu, a następnie wziąć udział w zawodach na najdłuższy lot. W pierwszym, krajowym etapie, do wygrania będą atrakcyjne nagrody i miejsce w zawodach na międzynarodowym szczeblu. W finale konkursu, polska reprezentacja będzie walczyć o główną nagrodę, z zespołami z Portugalii i  Hiszpanii. Pula nagród dla laureatów wynosi prawie 14 tysięcy złotych.

 

Rywalizacja rusza w kwietniu, ale już teraz organizatorzy zapraszają wszystkich zainteresowanych na spotkanie informacyjne, dotyczące zawodów, które odbędzie się 27 marca o godz. 10.00 w Pratt&Whitney Rzeszów przy ul. Hetmańskiej 120.

 

Zapisy na spotkanie są możliwe do 25 marca do godz. 12.00, przez formularz zgłoszeniowy, który znajdziecie na stronie www.dolina-wiedzy.pl/spotkanielearnfly/

 

Do rywalizacji będą mogły stanąć drużyny składające się od 2 do 4 uczniów szkół ponadpodstawowych oraz dodatkowo opiekuna. Ich zadaniem będzie zbudowanie prostego latającego modelu samolotu, który zaprezentuje swoje możliwości w finałowych zawodach na najdłuższy lot, odbywających się w maju. Drużyny podczas swoich prac będą korzystać z materiałów szkoleniowych przygotowywanych przez partnerów realizujących projekt Learn&Fly. Zwycięzcy polskiego etapu zostaną finalistami etapu międzynarodowego, który odbędzie się we wrześniu.

 

 

Więcej informacji:

Spotkanie ze świadkiem historii

19-03-2019 

14 marca 2019 r. w siedzibie IPN przy ulicy Szopena odbyło się spotkanie ze Stanisławem Wnorowskim. Matka pana Stanisława - Alicja Wnorowska- działała w strukturach wywiadowczych WiN i za tę działalność otrzymała wyrok śmierci. I właśnie w celi śmierci rzeszowskiego zamku, który wtedy pełnił funkcję więzienia, w 1947 roku przyszedł na świat jej syn. Pan Stanisław opowiedział o trudnych czasach dzieciństwach i o powrocie z więzienia matki, którą objęła amnestia. Była to niezwykle wzruszająca opowieść i piękna lekcja historii. Opiekę nad młodzieżą, która uczestniczyła w spotkaniu sprawowała p. Ewa Wojakowska. Spotkanie odbyło się w ramach Obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

 

 

 

 

Więcej: Spotkanie ze świadkiem historii

Spotkanie z gośćmi z USA

19-03-2019 

W dniu 15.03.2019 r. uczniowie klasy I ft i IV at uczestniczyli w spotkaniu z Państwem Caroline i Craigiem Rucin. Nasi Goście pochodzą ze Stanów Zjednoczonych, od kilkunastu lat mieszkają w Polsce. Przekazali nam wiele ważnych informacji na temat edukacji w USA. Dyskutowaliśmy na temat ciekawych miejsc w Ameryce, które chcielibyśmy odwiedzić. Poprzez krótki quiz mogliśmy sprawdzić naszą wiedzę o Stanach Zjednoczonych. Dzięki spotkaniu mogliśmy podszkolić swoje umiejętności języka angielskiego i dobrze się przy tym bawić. 

 

Kamil Szpakowski, Bartosz Piekarz klasa IV AT

 

 

 

 

 

Zawody w unihokeju dziewcząt

18-03-2019 

11 marca 2019 r. reprezentacja naszej szkoły w składzie: Zuzanna Jabłecka, Patrycja Gacek, Klaudia Miazga, Angelika Bobowska, Wiktoria Cisek, Anna Gałas, Weronika Michno, Karolina Wołowiec, Klaudia Stodolak, Karolina Zamorska brała udział w zawodach unihokeja, które zostały rozegrane w IV LO w Rzeszowie. Nasza drużyna rozegrała dwa mecze. Pierwszy z nich z IX LO zakończył się wygraną ZSM, niestety drugi z III LO ( mistrzyniami województwa) zakończył się niepowodzeniem.

Miejmy nadzieję, że za rok pokażemy na co nas stać.

 

Zuzanna Jabłecka KL 2 MST

 

Edukacja teatralna

18-03-2019 

 

Gustaw Herling – Grudziński - wybitny pisarz i publicysta emigracyjny, więzień sowieckich łagrów, oraz uczestnik bitwy pod Monte Cassino jest, zgodnie z uchwałą Sejmu RP, patronem 2019 roku.12 marca klasa 4 at wraz z paniami Agatą Pawlak i Agnieszką Kapłon udała się do Wojewódzkiego Domu Kultury, aby obejrzeć spektakl „Inny Świat”, który jest sceniczną adaptacją książki o tym samym tytule. Monodram Rafała Sadowskiego, aktora z Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, pozwolił nam na wzbogacenie wiadomości dotyczących tej lektury szkolnej, ale przede wszystkim skupiał się na emocjach człowieka cierpiącego w okrutnym świecie łagrów. Te emocje aktor ukazał w sposób bardzo sugestywny. Podczas spektaklu została wykorzystana bardzo skromna scenografia, która z jednej strony pozostawiała niedosyt, z drugiej mogła być odczytana w sposób symboliczny. Spektakl był dobrą okazją do przypomnienia sobie, jak ciężki los stał się udziałem naszych rodaków podczas II wojny światowej i bezpośrednio po niej.

 

Dominik Weber, Przemysław Fitoł   4 at

 

Edukacja teatralna

18-03-2019 

13 marca 2019 r. uczniowie z klas 4 at, 2 ft, 2 ct wraz z panią Agnieszką Kapłon udali się do teatru im. Wandy Siemaszkowej, aby obejrzeć spektakl „Sprawiedliwi. Historia rodziny Ulmów”. Widzowie tego przedstawienia stali się świadkami najważniejszych chwil w życiu Wiktorii i Józefa Ulmów: ich zaręczyn, radości z narodzin gromadki dzieci, strachu o życie z nastaniem okupacji hitlerowskiej, aż po heroiczną decyzję pomocy Żydom i okrutną śmierć z rąk oprawców. Spektakl ukazał jak ludzie potrafią się zmieniać podczas wojny, gdy wokoło jest tylko i wyłącznie strach. W tym czasie każdy bał się przeciwstawić okupantowi, gdyż płaciło się za to wysoką cenę.Ulmowie byli świadomi jakiego wyzwania się podejmują, wiedzieli, że mogą stracić wszystko z dnia na dzień. Mimo to przyjęli pod swój dach ośmioro żydowskich uciekinierów. Głowa rodziny – Józef pomógł również innym, budując dla nich ziemiankę w pobliskim lesie, jednocześnie zaopatrując ich w żywność. Cała rodzina, wraz z szóstką dzieci została rozstrzelana, wraz z Żydami, którzy byli przez nich ukrywani. Wiktoria i Józef zostali pośmiertnie odznaczeni medalem Sprawiedliwi wśród Narodów Świata, trwa także ich proces beatyfikacyjny. Scenografia Katarzyny Stochalskiej pomagała w odbiorze sztuki, dawała możliwość przeniesienia się w czasie. Gra świateł była bardzo sugestywna. Sama gra aktorska Małgorzaty Pruchnik-Chołka oraz Roberta Żurka, którzy odgrywali role Wiktorii i Józefa Ulmów, była bardzo szczera i robiła ogromne wrażenie. Spektakl pod tytułem „Sprawiedliwi. Historia rodziny Ulmów” w reżyserii Beniamina Bukowskiego jest z pewnością sztuką godną obejrzenia.

 

Dominik Weber 4 at

 

 

 

 

 

Szkolny konkurs informatyczny "Bądź bezpieczny w sieci"

15-03-2019 

Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów klas pierwszych i drugich do udziału

w szkolnym konkursie informatycznym "Bądź bezpieczny w sieci".

 

Celem konkursu jest propagowanie wiedzy dotyczącej bezpieczeństwa w sieci.

 

Warunkiem uczestnictwa jest zgłoszenie swego udziału nauczycielom informatyki
do dnia 22.03.2019 r.

 

Szczegółowe informacje udzielają nauczyciele organizatorzy: Adam Nazimek, Mariusz Kisiel, Bożena Piękoś – Kwolek i Stanisław Topolewicz.

 

Konkurs "Schulsystem in Deutschland"

14-03-2019 

Dnia 5.04.2019 r. (piątek) o godz.11:30-12:25 w auli szkolnej odbędzie się Szkolny konkurs o systemie szkolnictwa w Niemczech.

 

Cele konkursu to:
1. Rozbudzenie wśród uczniów zainteresowań językiem niemieckim.
2. Podniesienie poziomu umiejętności językowych.
3. Wzbogacenie wiedzy o systemie  szkolnictwa w Niemczech.

 

Konkurs zostanie przeprowadzony  w języku niemieckim w  formie testu do uzupełnienia informacji, przetłumaczenia lub połączenia słownictwa.

Organizatorzy: D.Kustra, A.Pawlak

 

Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w konkursie.

Zgłoszenia u nauczycieli języka niemieckiego

Wyniki konkursu "Świat Gustawa Herlinga – Grudzińskiego"

12-03-2019 

 

W dniu 7 marca 2019 r. odbył się szkolny konkurs wiedzy humanistycznej dotyczący życia i twórczości Gustawa Herlinga – Grudzińskiego. W konkursie wzięli udział uczniowie z klas 1lt, 1 bt, 1 act, 2 mst oraz 4 at. Uczestnicy wykazali się dużą wiedzą, ale zwycięzcy wyróżnili się bardzo dobrą znajomością zarówno biografii poety jak i jego utworów. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za uczestnictwo w konkursie i zachęcamy do udziału w kolejnych edycjach konkursu wiedzy humanistycznej.

 

Laureatami konkursu zostali:

 • I  miejsce - Krystian Zapłociński  klasa 2 mst
 • II miejsce - Michał Krużel klasa 1 bt
 • III miejsce - Dominik Weber klasa 4 at

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

 

Nagrody zostaną wręczone podczas najbliższej uroczystości szkolnej. 

Organizatorzy konkursu: Krystyna Potoczna, Agata Pawlak

Nowy Program Stypendialny Miasta Rzeszowa pn. Primus inter pares oraz Stypendium Dyrektora Szkoły

12-03-2019 


 

Nowy Program Stypendialny Miasta Rzeszowa pn. Primus inter pares zakłada następujące stypendia:

Szczegółowe informacje: Uchwała Rady Miasta Rzeszowa link do strony http://edziennik.rzeszow.uw.gov.pl/#/legalact/2019/1189/

 

Tylko Stypendium PRIMUS może się łączyć z innym z programu pn. Primus inter pares.

 

Wszyscy uczniowie nadal mogą korzystać ze STYPENDIUM DYREKTORA SZKOŁY, na podstawie art. 90g ustawy o systemie oświaty, którego kryteria nie zmieniają się !:

Stypendium może być przyznane uczniowi, który spełnia łącznie następujące kryteria:

 • w wyniku klasyfikacji semestralnej uzyskał średnią ocen, łącznie z religią, minimum 4,90 (średnią podajemy bez zaokrąglenia do dwóch miejsc po przecinku);
 • w wyniku klasyfikacji semestralnej uzyskał co najmniej bardzo dobrą ocenę z zachowania;
 • wykazuje się aktywnością i zaangażowaniem w życie szkoły lub społeczności lokalnej;
 • nie ma godzin nieusprawiedliwionych.

Nie będzie żadnych potrąceń z ww stypendium, jeśli uczeń otrzyma także stypendium z Programu Stypendialnego Miasta Rzeszowa pn. Primus inter pares.

 

Link do nowej uchwały:

Uchwała nr VI/109/2019 Rady Miasta Rzeszowa z dnia 29 stycznia 2019 r. w sprawie Programu Stypendialnego Miasta Rzeszowa pn. Primus inter pares 

DZ. URZ. WOJ. 2019.1189
Ogłoszony: 25.02.2019

http://edziennik.rzeszow.uw.gov.pl/#/legalact/2019/1189/

 

Link do strony z wykazem olimpiad i turniejów:

https://bip.men.gov.pl/pl/dzialalnosc/komunikaty

PODSUMOWANIE AKCJI "DAY OF UNPLUGGING"

12-03-2019 

Dnia 1 marca 2019 r. w naszej szkole zorganizowaliśmy "DZIEŃ WYŁĄCZENIA SIĘ OD TELEFONU KOMÓRKOWEGO". Ideą tego dnia było pozyskanie czasu, który można wykorzystać na spotkania z bliskimi, aktywny relaks, ulubioną książkę itp.

W akcję zaangażowało się łącznie 152 uczniów z klas: 1act, 1bt, 1ht, 1lt, 1mst, 2bt, 2ct, 2ft, 2mst, 3at, 3est, 3lt, 4bt, 4dt, 4mt.

 

 

 

 

 

 

Więcej: PODSUMOWANIE AKCJI "DAY OF UNPLUGGING"

Śladami płk. Leopolda Lisa-Kuli

11-03-2019 

Z okazji obchodów 100. rocznicy śmierci płk. Leopolda Lisa-Kuli mieliśmy przyjemność uczestniczyć w wędrówce po Rzeszowie śladami tego wybitnego Polaka. Najpierw pan Jacek Magdoń, pracownik rzeszowskiego oddziału IPN, przedstawił nam prezentację multimedialną dotyczącą historii życia młodego legionisty, urodzonego w Kosinie koło Łańcuta. Następnie wędrowaliśmy ulicami 3 Maja, Sokoła, ks. Jałowego. Zobaczyliśmy szkołę, do której uczęszczał Leopold Lis Kula i dotarliśmy nawet pod budynek, w którym mieszkał. Pan Jacek Magdoń wskazał nam również miejsca ważne dla historii miasta w latach 1939-1990. Mieliśmy okazję dowiedzieć się wielu ciekawostek historycznych oraz zobaczyć tablice pamiątkowe i pomnik Leopolda Lisa-Kuli. Spacer zakończyliśmy przy Dzwonie Niepodległości pod Urzędem Marszałkowskim. Opiekę nad nami sprawowały panie: Urszula Szpuga i Ewy Wojakowska.

 

Klaudia Chochrek 3ft

 

 

 

 

Więcej: Śladami płk. Leopolda Lisa-Kuli

KONKURS - CZYTAMY LITERATURĘ ANGLOJĘZYCZNĄ

11-03-2019 

III edycja konkursu na głośne czytanie literatury anglojęzycznej odbędzie się 8 kwietnia 2019 – poniedziałek o  godz. 12:25.

 

Do wyboru fragmenty literatury klasycznej lub współczesnej o objętości ok. 150-200 słów, proza albo wiersz. Oceniana będzie wymowa, płynność, interpretacja i zrozumienie tekstu.

 

Celem konkursu jest promowanie literatury brytyjskiej i amerykańskiej, przy jednoczesnym usprawnianiu kompetencji komunikacyjnych podczas publicznej prezentacji.

 

Zapraszamy wszystkich chętnych do zgłoszenia swojego udziału w konkursie do 1 kwietnia u p. Marioli Berrahal (sala 17) lub L. Sulenckiej (sala 11a), ewentualnie u swoich nauczycieli j. angielskiego.

Ogłoszenie o zawiązaniu partnerstwa w projekcie pt. "Kształcenie wysokich lotów"

07-03-2019 

 

Ogłoszenie o zawiązaniu partnerstwa w projekcie „Kształcenie wysokich lotów”
w odpowiedzi na konkursnr:RPPK.09.04.00-IP.01-18-025/19

 

Zespół Szkół Mechanicznych w Rzeszowie ogłasza zawiązanie formalnego partnerstwa z firmą LOTAMS sp. z o.o. w celu wspólnej realizacjiprojektu pt. „Kształcenie wysokich lotów” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020, Oś priorytetowa IX: Jakość edukacji i kompetencji w regionie, Działanie 9.4: Poprawa jakości kształcenia zawodowego.Wniosek o dofinansowanie projektu zostanie złożony w odpowiedzi na konkursnr: RPPK.09.04.00-IP.01-18-025/19 ogłoszony przez Wojewódzki Urząd praccy w Rzeszowie.

Valid XHTML 1.0 Transitional Poprawny CSS!