Organizacja Szkolenia Personelu
Obsługi Technicznej MTO
Zespołu Szkół Mechanicznych
w Rzeszowie

 


Szukaj w serwisie:

Nasi partnerzy

pratt rzeszow

 hamilton

 

 linetech

 heli one

 

logo of jasionka

 AR

 OKL Rzeszow

 

 

kemon

PODSUMOWANIE AKCJI "DAY OF UNPLUGGING"

12-03-2019 

Dnia 1 marca 2019 r. w naszej szkole zorganizowaliśmy "DZIEŃ WYŁĄCZENIA SIĘ OD TELEFONU KOMÓRKOWEGO". Ideą tego dnia było pozyskanie czasu, który można wykorzystać na spotkania z bliskimi, aktywny relaks, ulubioną książkę itp.

W akcję zaangażowało się łącznie 152 uczniów z klas: 1act, 1bt, 1ht, 1lt, 1mst, 2bt, 2ct, 2ft, 2mst, 3at, 3est, 3lt, 4bt, 4dt, 4mt.

 

 

 

 

 

 

Więcej: PODSUMOWANIE AKCJI "DAY OF UNPLUGGING"

Śladami płk. Leopolda Lisa-Kuli

11-03-2019 

Z okazji obchodów 100. rocznicy śmierci płk. Leopolda Lisa-Kuli mieliśmy przyjemność uczestniczyć w wędrówce po Rzeszowie śladami tego wybitnego Polaka. Najpierw pan Jacek Magdoń, pracownik rzeszowskiego oddziału IPN, przedstawił nam prezentację multimedialną dotyczącą historii życia młodego legionisty, urodzonego w Kosinie koło Łańcuta. Następnie wędrowaliśmy ulicami 3 Maja, Sokoła, ks. Jałowego. Zobaczyliśmy szkołę, do której uczęszczał Leopold Lis Kula i dotarliśmy nawet pod budynek, w którym mieszkał. Pan Jacek Magdoń wskazał nam również miejsca ważne dla historii miasta w latach 1939-1990. Mieliśmy okazję dowiedzieć się wielu ciekawostek historycznych oraz zobaczyć tablice pamiątkowe i pomnik Leopolda Lisa-Kuli. Spacer zakończyliśmy przy Dzwonie Niepodległości pod Urzędem Marszałkowskim. Opiekę nad nami sprawowały panie: Urszula Szpuga i Ewy Wojakowska.

 

Klaudia Chochrek 3ft

 

 

 

 

Więcej: Śladami płk. Leopolda Lisa-Kuli

KONKURS - CZYTAMY LITERATURĘ ANGLOJĘZYCZNĄ

11-03-2019 

III edycja konkursu na głośne czytanie literatury anglojęzycznej odbędzie się 8 kwietnia 2019 – poniedziałek o  godz. 12:25.

 

Do wyboru fragmenty literatury klasycznej lub współczesnej o objętości ok. 150-200 słów, proza albo wiersz. Oceniana będzie wymowa, płynność, interpretacja i zrozumienie tekstu.

 

Celem konkursu jest promowanie literatury brytyjskiej i amerykańskiej, przy jednoczesnym usprawnianiu kompetencji komunikacyjnych podczas publicznej prezentacji.

 

Zapraszamy wszystkich chętnych do zgłoszenia swojego udziału w konkursie do 1 kwietnia u p. Marioli Berrahal (sala 17) lub L. Sulenckiej (sala 11a), ewentualnie u swoich nauczycieli j. angielskiego.

Ogłoszenie o zawiązaniu partnerstwa w projekcie pt. "Kształcenie wysokich lotów"

07-03-2019 

 

Ogłoszenie o zawiązaniu partnerstwa w projekcie „Kształcenie wysokich lotów”
w odpowiedzi na konkursnr:RPPK.09.04.00-IP.01-18-025/19

 

Zespół Szkół Mechanicznych w Rzeszowie ogłasza zawiązanie formalnego partnerstwa z firmą LOTAMS sp. z o.o. w celu wspólnej realizacjiprojektu pt. „Kształcenie wysokich lotów” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020, Oś priorytetowa IX: Jakość edukacji i kompetencji w regionie, Działanie 9.4: Poprawa jakości kształcenia zawodowego.Wniosek o dofinansowanie projektu zostanie złożony w odpowiedzi na konkursnr: RPPK.09.04.00-IP.01-18-025/19 ogłoszony przez Wojewódzki Urząd praccy w Rzeszowie.

Aktywny wypoczynek

07-03-2019 

Każdej zimy w naszej szkole dla chętnych uczniów są organizowane wyjazdy do Puław. Jest to świetny sposób na aktywne spędzenie czasu. Jeździmy na nartach i snowboardzie, korzystamy z uroków zimy i odpoczywamy w miłej atmosferze, panującej na stoku. Podczas wyjazdów mamy również zapewniony posiłek. Osoby, które nie umieją jeździć, mogą skorzystać z porad instruktorów i rozpocząć od podstaw swoją przygodę ze sportami zimowymi. Brak własnego sprzętu nie stanowi problemu, ponieważ na stoku jest możliwość jego wypożyczenia. Z pewnością każdy uczestnik wyjazdu znajdzie trasę odpowiednią dla siebie i będzie się świetnie bawić.

 

Klaudia Stodolak

 

 

 

 

 

Wyniki konkursu "Super Czytelnik Wypożyczalni Głównej"

07-03-2019 

Miło nam poinformować, że nauczycielka naszej szkoły Pani Magdalena Bardzik została „Super Czytelnikiem Wypożyczalni Głównej za rok 2018”. Serdecznie gratulujemy tego zaszczytnego tytułu i wyniku 174 wypożyczeń. Jednocześnie zachęcamy młodzież ZSM do podobnej postawy.

Pani Magdalena Bardzik postanowiła przekazać swoją nagrodę (kartę do Empiku o wartości 50 zł) uczniowi, który zdobędzie tytuł „Najlepszego Czytelnika Biblioteki Szkolnej roku 2018/2019”.

 

Więcej informacji >>

 

Bibliotekarze

 

 

 

ZAPROSZENIE NA VI MECHANIKOWĄ DROGĘ KRZYŻOWĄ W BIESZCZADY

06-03-2019 

4 kwietnia 2019 r. zostanie zorganizowany wyjazd na VI Mechanikową Drogę Krzyżową w Bieszczady.

W tym roku naszym celem będzie szczyt Smerek 1 222 m n.p.m. W przypadku złych warunków pogodowych udamy się w Beskid Niski.

 

Zgłoszenia i więcej informacji u pani Kingi Lizak.

 

"Wycieczka Śladami II wojny światowej na Podkarpaciu"

06-03-2019 

W dniu 5.03.2019 r. uczniowie klas 1ct, 1ht i 1mst wzięli udział w edukacyjnej wycieczce objazdowej, podczas której zwiedzili trzy miejscowości w województwie podkarpackim, związane z historią II wojny światowej.

Pierwszą z nich była niewielka wieś Blizna, w której w latach 1943 – 1944 testowano i prowadzono badania nad bronią rakietową V1 i V2. Wszyscy mieli okazję zobaczyć makiety tych rakiet wykonane w skali 1 do 1, zapoznać się z ciekawą ekspozycją muzealną oraz wsiąść do wnętrza samolotu AN-2 oraz transportera opancerzonego BRDM. Następnie wszyscy odwiedzili położoną kilka kilometrów dalej rekonstrukcję największego, niemieckiego obozu pracy na Podkarpaciu z czasów wojny, w Pustkowie. Tuż obok dawnego obozu, na tzw. Górze Śmierci znajdowało się również miejsce kremacji zwłok pomordowanych więźniów i masowe mogiły.

Następnie wszyscy przejechaliśmy do urokliwie usytuowanej pośród wzniesień Pogórza Dynowsko – Strzyżowskiego wsi Stępina, gdzie w latach 1940 – 1941 Niemcy wybudowali jedną z polowych kwater Adolfa Hitlera. Wszyscy przeszli wnętrzem najdłuższego bunkra kolejowego w Europie i wysłuchali ciekawej prelekcji przewodnika.

Opiekunami podczas wycieczki byli: Pan Wojciech Kubala, Pani Alicja Bartyzel i Pani Edyta Dragulska.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Więcej: "Wycieczka Śladami II wojny światowej na Podkarpaciu"

Relacja z Walencji

06-03-2019 

logo wiedza edukacja rozwoj

 

iBuenos dias!

Kolejny tydzień praktyk zawodowych w Walencji mija nam bardzo dobrze. Odwiedziliśmy lokalny stadion sportowy, Oceanarium i Muzeum Nauki. W ciągu tygodnia pracujemy w godzinach od 8 do 17:30. W trakcie pracy rozwijamy nasze umiejętności językowe, uczymy się hiszpańskiego oraz zdobywamy nowe umiejętności. Wykonujemy prace ślusarskie tj. wiercenie, gwintowanie, szlifowanie, spawanie oraz obsługujemy giętarki i tokarki CNC. Pogoda jest wspaniała więc wolny czas spędzamy nad morzem. Pozdrawiamy serdecznie uczniów ZSM

 

Grzegorz Daniel

 

¡Buenos días!

Siguiente semana de nuestras practicas profesionales en Valencia continua siendo una experiencia bonita. Estos días hemos visitado el estadio de Mestalla, Oceanográfico y el Museo de las Ciencias.

Nuestro horario en los dias laborales es de 8.00 a 17.30. Durante las practicas en las empresas estamos desarrollando nuestras competencias lingüísticas y profesionales. Durante el trabajo realizamos las tareas dentro de carpintería metálica como: taladrado, roscado, rectificado, soldadura, también manejamos las maquinas de doblada y torno CNC.

Hace un tiempo maravilloso, gracias a esto, nuestro tiempo libre podemos pasar en la playa.

Saludos de parte de los estudiantes de la escuela ZSM.

 


 

 

 

Więcej: Relacja z Walencji

Termin konkursu "Świat Gustawa Herlinga – Grudzińskiego"

05-03-2019 

 

Szkolny konkurs wiedzy humanistycznej dotyczący życia i twórczości Gustawa Herlinga – Grudzińskiego odbędzie się w czwartek 7 marca na 5 i 6 godzinie lekcyjnej w czytelni szkolnej.

 

Serdecznie zapraszamy! 

Organizatorzy: Bibliotekarze

SZKOLNY KONKURS POETYCKI NA WIERSZ PT: "ROZWAŻNY INTERNET"

05-03-2019 

SZKOLNY KONKURS POETYCKI NA WIERSZ PT: „ROZWAŻNY INTERNET”

 

Regulamin:

 

Cele konkursu:

 1. Zachęcanie do tworzenia prac poetyckich.
 2. Upowszechnianie piękna języka polskiego.
 3. Rozbudzanie zainteresowań twórczością poetycką.
 4. Popularyzacja tematyki związanej z bezpieczeństwem korzystania z portali internetowych oraz tworzeniem przyjaznej sieci online.
 5. Kształtowanie umiejętności selekcji potrzebnych informacji.
 6. Podkreślenie potencjału internetu do wykorzystania w edukacji, kontaktach z rówieśnikami oraz jako forma twórczej rozrywki.

Założenia programowo- organizacyjne:

 1. Do konkursu mogą przystąpić uczniowie klas I- IV ZSM.
 2. Każdy uczestnik może dostarczyć dwa wiersze swojego autorstwa.
 3. Każda praca powinna zawierać: imię i nazwisko, klasę, tytuł wiersza. Praca powinna być dostarczona w formie papierowej- wydrukowana.

Kryteria oceny:

 

Jury oceni:

 • bogactwo języka i środków poetyckich,
 • oryginalność wiersza i jego budowy,
 • wyjątkowość tekstu,
 • zasób emocji,
 • zgodność z tematem,
 • przekaz treści.

Nagrody:

Laureaci konkursu otrzymają nagrody i dyplomy, ocenę z języka polskiego i religii, a prace zostaną opublikowane na stronie internetowej szkoły.

 

Termin rozstrzygnięcia konkursu:

Uprzejmie prosimy o oddanie prac do 17 kwietnia 2019 r. do p. Jolanty Nazarko i p. Kingi Lizak.

 

Rekrutacja na płatne staże zawodowe dla uczniów

01-03-2019 

 

Ogłoszenie o rekrutacji na staże zawodowe dla uczniów
Zespołu Szkół Mechanicznych
w ramach projektu pn. Rzeszowskie szkoły
zawodowe otwarte na rynek pracy nr: WND-RPPK.09.04.00-18-0039/16

 

Gmina Miasto Rzeszów ogłasza rozpoczęcie rekrutacji na płatne staże zawodowe dla uczniów w ramach projektu „Rzeszowskie szkoły zawodowe otwarte na rynek pracy” realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020, Oś priorytetowa IX: Jakość edukacji i kompetencji w regionie, Działanie 9.4: Poprawa jakości kształcenia zawodowego.

 

Rekrutacja odbywa się w terminie od 1 marca 2019 r. do 10 marca 2019 r.

 

Staże zawodowe są skierowane dla łącznie 20 uczniów kształcących się na kierunkach:

 

Kierunek kształcenia

Liczba uczestników

Technik mechanik

5 osób

Technik mechatronik

5 osób

Technik usług fryzjerskich

10 osób

Razem

20 osób

 

Szczegółowe wytyczne dotyczące udziału w projekcie określa Regulamin rekrutacji i udziału w praktykach i stażach zawodowych na feriach letnich w roku szkolnym 2018/2019, zamieszczony na szkolnej stronie internetowej http://www.zsm.resman.pl i tablicy ogłoszeń, gdzie dostępne są również wszystkie dokumenty rekrutacyjne: formularz rekrutacyjny oraz oświadczenia uczestnika.

 

Pobierz dokumenty rekrutacyjne >>

 

Regulaminy i dokumentacja dostępne są również w Biurze projektu ul. Szopena 11 w Rzeszowie (budynek III Liceum Ogólnokształcące).

 

Pobierz regulamin rekrutacji i udziału w praktykach zawodowych i stażach zawodowych

 

Dokumenty rekrutacyjne należy złożyć osobiście w Zespole Szkół Mechanicznych, w sekretariacie szkoły.

 

Uczniowie składają wypełnione i podpisane przez siebie oraz w przypadku uczniów niepełnoletnich także przez rodziców lub opiekunów prawnych następujące załączniki:

 • Załącznik nr 2 – Formularz rekrutacyjny (obowiązkowy)
 • Załącznik nr 3 - Deklaracja uczestnictwa (obowiązkowy)
 • Załącznik nr 4 - Oświadczenie uczestnika (obowiązkowy)
 • Załącznik nr 5-  Oświadczenie o dochodach (obowiązkowy)
 • Załącznik nr 6 - Oświadczenie o niepełnosprawności (składają jeśli dotyczy)
 • Informację o numerze rachunku bankowego
 • Oświadczenie na potrzeby zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego

Zapraszamy do udziału w formie wsparcia!

 

Wyniki konkursu recytatorskiego "Nasza Niepodległa"

01-03-2019 

28 lutego odbyła się kolejna edycja szkolnego konkursu recytatorskiego. Tym razem świętowaliśmy 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczestnicy prezentowali piękne wiersze o tematyce patriotycznej. Mogliśmy usłyszeć utwory autorstwa Adama Mickiewicza, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Cypriana Kamila Norwida, Antoniego Słonimskiego, Zbigniewa Herberta. Warto podkreślić wyrównany i wysoki poziom, który reprezentowali tegoroczni uczestnicy z klas : 1at, 1 ft, 2mst, 2bt, 2at, 2ft, 3ft, 3mt i 4ft. Jury najwyżej oceniło recytację Joanny Niemiec z klasy 1 ft, która przedstawiła brawurową interpretację „Przesłania Pana Cogito” Zbigniewa Herbarta.

 

Wyniki konkursu:

 • I miejsce - Joanna Niemiec 1ft
 • II miejsce - Gabriel Pytko 1at
 • III miejsce - Wojciech Maciąg 3 mt

Wyróżnienia otrzymały: Patrycja Jarosz 2mst, Klaudia Mik 3ft

 

Wszystkim uczestnikom dziękujemy i zapraszamy za rok.

Konkurs przygotowały i przeprowadziły panie: Kinga Lizak, Agnieszka Kapłon, Agata Pawlak.

 

 

Więcej: Wyniki konkursu recytatorskiego "Nasza Niepodległa"

AKCJA „TŁUSTY CZWARTEK- PĄCZEK- POMOC”

01-03-2019 

28 lutego, w tłusty czwartek, odbyła się w naszej szkole akcja: "Tłusty Czwartek- Pączek- Pomoc". Akcję przeprowadziliśmy we współpracy z Cukiernią Bernard Żyradzki. Pączki rozeszły się niczym przysłowiowe świeże bułeczki! Zebrano kwotę 830, 52 zł i zostanie ona przekazana na konto taty naszego kolegi z kl. III, z przeznaczeniem na leczenie i rehabilitację.

Dziękujemy nauczycielom, uczniom i pracownikom szkoły za hojność. Całość akcji zorganizowała Zuzanna Jabłecka z kl. II mst, a w jej przeprowadzenie włączyli się: Patrycja Jarosz kl. II mst, Michał Dziuba kl. I at, Miłosz Czenczek kl. II bt oraz Dominik Kotula i Kamil Leniart z kl. II lt. DZIĘKUJEMY

 

Szkolny Wolontariat

 

DZIEŃ WYŁĄCZENIA SIĘ

26-02-2019 

 

 

Dnia 1 marca 2019 r. (piątek) obchodzony jest na całym świecie "DZIEŃ WYŁĄCZENIA SIĘ" od wszelkich urządzeń multimedialnych (telefon, komputer, tv, itp.). Ideą tego dnia jest pozyskanie czasu, który można wykorzystać na spotkania z bliskimi, aktywny relaks, ulubioną książkę.

 

W naszej szkole w tym dniu organizujemy "DZIEŃ WYŁĄCZENIA SIĘ OD TELEFONU KOMÓRKOWEGO", aby zobaczyć co jeszcze dzieje się wokół nas.

 

WARUNKI AKTYWNEGO UDZIAŁU W AKCJI:

 • Zostaw telefon u pedagoga na cały dzień nauki w szkole, zobacz czy będziesz mieć więcej czasu dla swoich kolegów i nauczycieli.
 • Zyskasz coś jeszcze: dzień bez pytania (w piątek 01.03.2019 r.).

Relacja z Walencji

26-02-2019 

logo wiedza edukacja rozwoj

 

Hola!

Od 10 lutego 2019 r. przebywamy na praktykach zawodowych w Hiszpanii w ramach projektu POWERVET. Po przylocie do Walencji przywitała nas Pani Aleksandra z firmy Esmovia, która jest odpowiedzialna za organizację pobytu. Zostaliśmy podzieleni na osiem 2-osobowych grup oraz przydzieleni do 8 firm specjalizujących się w branży mechanicznej. Pracujemy na frezarkach, tokarkach, piłach taśmowych, urządzeniach spawalniczych oraz uczestniczymy w kontroli jakości wykonanych części. Poza pracą mamy czas na zapoznanie się z kulturą Hiszpanii. Zwiedzamy miasto, korzystamy z kuchni regionalnej oraz cieszymy się piękną słoneczną pogodą.

 

Damian Dworak

 


 

 

 

Więcej: Relacja z Walencji

Krystian Herba znów zdobył Rondo 1 poprawiając ubiegłoroczny wynik

25-02-2019 

Pod koniec lutego ub. r. nauczyciel Zespołu Szkół Mechanicznych Krystian Herba "rozprawił" się po mistrzowsku z budynkiem Rondo 1 (wysokość 159 metrów) przy rondzie ONZ w Warszawie. Rzeszowianin wówczas w 18 minut i dwie sekundy pokonał 37 pięter i 842 schody. W tym roku postanowił pobić swój rekord i znów się udało!

W sobotę 23 lutego 2019 r. Krystian Herba poprawił swój rekord o ponad 2 minuty. Czas: 15:58.

 

Gratulujemy naszemu nauczycielowi i życzymy dalszych sukcesów !

 

 

 

Finisaż wystawy “Adventures in Wonderland”

25-02-2019 

Magie na włosach modelek stworzyły uczennice Zespołu Szkół Mechanicznych z Rzeszowa, które uczęszczają do II klasy technikum usług fryzjerskich. Były to: Angelika Grobelna, Katarzyna Ślemp, Wioletta Leniart, Martyna Jakubowska, Wiktoria Świątek.

 

“Jestem niesamowicie zadowolona z fryzjerek. Dziewczęta przyjechały kilka tygodni wcześniej na próbę do Strzyżowa, zobaczyły obrazy oraz modelki. Następnie naszkicowały projekty fryzur i gdy przyjechały na miejsce w dzień pokazu spokojnie, ze swoim harmonogramem pracowały. Nie dawałam im żadnych wytycznych co do wyglądu fryzur. Miały wolną rękę i wykorzystały to na 100%".

 

“Pracę z modelkami, fryzjerkami oraz kosmetyczkami uważam za ogromny sukces. Każda z dziewczyn super dogadywała się z pozostałą grupą. Wszystkie były pomocne i mocno zaangażowane. Myślę, że gdyby nie było mnie na miejscu z nimi to na pewno poradziłyby sobie również dobrze, bo momentami wydawało mi się, że im przeszkadzam. Organizacja z ich strony była na 100%”.

 

Kaczor Urszula - organizator wystawy

 


 

 

 

 

 

 

 

Więcej: Finisaż wystawy “Adventures in Wonderland”

SUKCES

25-02-2019 

 

W dniu 8 lutego 2019 r. w Krakowie odbył się II etap Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej organizowanej przez Akademię Górniczo – Hutniczą w Krakowie.

Uczeń naszej szkoły z klasy 3 mt Adrian Kaczmarzyk zajął VI miejsce w grupie elektronicznej i został zakwalifikowany do etapu finałowego, który odbędzie się w Częstochowie w dniach 10 – 11 kwietnia 2019 r. Sukces jest tym większy, że w grupie elektronicznej olimpiady brało udział 113 uczniów ze szkół technicznych z całej Polski, wyłonionych na podstawie eliminacji szkolnych. Zadanie polegało na udzieleniu odpowiedzi na 50 pytań testowych. Pytania były bardzo trudne, na poziomie akademickim. Uczeń, który zdobył I miejsce, odpowiedział prawidłowo tylko na 27 pytań z 50. Adrian udzielił prawidłowych odpowiedzi na 21 pytań, co pozwoliło mu zająć w tej olimpiadzie VI miejsce. Jest to duży sukces ucznia naszej szkoły.

 

Życzymy powodzenia w zawodach finałowych.

Eliminacje do finału VIII Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników

25-02-2019 

 

Eliminacje do finału VIII Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników rozpoczną się 6 marca (środa) o godzinie 12.00 w Sali nr 13 na stronie internetowej www.mobil.pl

 • Szkoła zgłasza 2 osobowe zespoły uczniowskie.
 • Każdy test trwa maksymalnie 30 min przy komputerze.
 • Najlepsze zespoły spotykają się podczas targów Poznań Motor Show 2019.

mistrzostwamechanikow.pl

 

Organizatorzy ujawnili dwa zadania z testu:

 • Mechanik nie powinien samodzielnie zmieniać klasy lepkości oleju silnikowego letniej na niższą, a zimowej na wyższą, wbrew zaleceniom producenta pojazdu (prawda/fałsz).
 • Wymień podstawową różnicę pomiędzy systemem BMW Vanos I i II generacji.

Informacji udzielają oraz zgłoszenia przyjmują: A. Uchman, A. Nazimek

 

mistrzostwamechanikow.pl

Praktyki w Lizbonie

10-02-2019 

 

Z żalem żegnamy się ze słoneczną Lizboną. Podczas pobytu tutaj zwiedziliśmy sporą część Portugalii, od Fatimy przez Cabo da Roca, aż do Boca do Inferno. Samą Lizbonę zwiedziliśmy pieszo, autobusami i sławnym tramwajem linii 28. Opuszczamy stolicę wiedząc, że nie odkryliśmy jej wszystkich sekretów, lecz mając nadzieję, że następnym razem oczaruje nas tak samo.

 

Seweryn Krauz

 

Nasze 4 tygodniowe praktyki w Lizbonie uważamy za udane, dostarczyły nam wiele ciekawych doświadczeń, poznaliśmy ludzi, którzy z chęcią wdrażali nas w branżę lotniczą. Podczas pracy w jednym z największych portugalskich aeroklubów, mieliśmy możliwość uczestniczyć w pracach serwisowych samolotu, a nawet usiąść za sterami kultowej i wszystkim nam znanej cessny 152. Bardzo dobrze będziemy wspominać ten wyjazd i mamy nadzieję, że kiedyś tu powrócimy.

 

Dominik Koryś

 

Praktyki w Lizbonie uważamy za zakończone sukcesem. Fryzjerstwo portugalskie jednak pozostawia wiele do życzenia. My nie powinnismy mieć kompleksów co do umiejetnosci i wiedzy fryzjerskiej. W salonach, w których odbywaliśmy praktyki mieliśmy klientów z Portugalii, Brazylii, Francji, Anglii i innych zakątków świata. Drodzy koledzy uczcie się języka i aplikujcie na Erasmus.

 

Kinga Sieniawska

 

Regardless how much we enjoyed our stay in Lisbon, it sadly had to end. It was something that we all will always remember and happily look back to the good time we had there. As a part of the group of students that performed the job training at ISEC I can say that we had an amazing and interesting experience there. It was fun to learn many new things in English and it definitely improved our language skills as well. Our supervisors were extremely intelligent, skilled and also very understanding and nice. They always tried to help us if we didn't understand something and explained everything clearly. The most interesting part of our training was visiting TAP Airlines, where we could talk to some well experienced employees, who happily shared their knowledge and passion with us.
To sum up, I think the whole experience at ISEC was something we'll never forget. We're so happy about the amount of things that we learned there and I'm pretty sure that if we ever had a chance to go there again, we definitely would.

 

Gabrysia Zarzycka

 


 

 

 

 

 

 

 

Więcej: Praktyki w Lizbonie

FINISAŻ wystawy "Adventures in Wonderland"

10-02-2019 

Zaproszamy na FINISAŻ wystawy "Adventures in Wonderland"

 

 

 

Zapraszam również na fb "Adventures in Wonderland" oraz na instagrama adventures_inwonderland

 

Wejście na wydarzenie jest bezpłatne dla każdego.

 

Uczennice ZSM, które będą czesały modelki to:

 

- Angelika Grobelny

- Katarzyna Ślemp

- Wioletta Leniart

- Martyna Jakubowska

- Wiktoria Świątek

Podpisanie porozumienia przez LOT Aircraft Maintenance Services (LOTAMS) a Zespołem Szkół Mechanicznych w Rzeszowie

03-02-2019 

  

 

W dniu 1 lutego 2019 r. podpisane zostało porozumienie przez LOT Aircraft Maintenance Services (LOTAMS) a Zespołem Szkół Mechanicznych w Rzeszowie w zakresie objęcia patronatem kierunku nauczania "Technik mechanik lotniczy" i "Technik awionik". Porozumienie podpisali Prezes Zarządu LOTAMS Pani Aleksandra Juda, Członek Zarządu LOTAMS ds. Technicznych Pan Łukasz Siwiński oraz Dyrektor ZSM Pan Mariusz Kapica.

 

Podpisanie porozumienia jest usankcjonowaniem współpracy LOTAMS ze Szkołą, która trwa od wielu lat, a czego najlepszym przykładem są pracujący w LOTAMS absolwenci Zespołu Szkół Mechanicznych. Jego celem jest przygotowanie jak najlepszych kadr do technicznej obsługi statków powietrznych. Nie można należycie przygotować mechanika lotniczego czy awionika do zawodu bez praktyki w rzeczywistych warunkach pracy. Jednak cele osiąga się wtedy, kiedy praktyki te zostaną wsparte specjalistycznymi szkoleniami dla uczniów i nauczycieli, wspólnym opracowaniem programów nauczania z przedmiotów zawodowych oraz praktyk, działaniami promocyjnymi.

Rzeszów staje się centrum obsługi bazowej w Polsce. Mamy świadomość, że współpracując planowo, kreatywnie i konsekwentnie z organizacjami obsługowymi, będziemy mogli spełnić oczekiwania pracodawcy, przygotowując jak najlepiej kadry do obsługi statków powietrznych, a chętnych nam nie brakuje. W chwili obecnej w zawodzie technik mechanik lotniczy i technik awionik kształcimy 203 uczniów.

 

Nawiązanie współpracy z ZSM w Rzeszowie jest wynikiem naszego planu strategicznego związanego z zakładanym rozwojem Spółki na kolejne kilkanaście lat. Decyzja ta wiąże się bezpośrednio z planami inwestycyjnymi spółki w rejonie podkarpackim. Do końca 2021 roku LOTAMS wybuduje bazę techniczną na lotnisku Rzeszów-Jasionka. W tej lokalizacji Spółka będzie realizowała zarówno obsługę bazową, jak i liniową, mając do dyspozycji hangary dedykowane obsłudze szerokokadłubowych samolotów takich jak Boeing 787. W związku z perspektywicznymi planami rozwoju drugiej bazy technicznej LOTAMS w Polsce, szacujemy, że do obsługi samolotów w rzeszowskim porcie konieczne będzie zatrudnienie nawet 1000 osób. Zakładamy, ze przyszłą kadrę techniczną będą w dużej mierze stanowili absolwenci okolicznych szkół i uczelni, którzy, dzięki ukończeniu kształcenia np. ZSM w Rzeszowie w profilu technik mechanik lotniczy lub technik awionik, będą dysponowali wiedzą i umiejętnościami, których wymagamy od naszych pracowników – dodaje Marcin Kwietniak – Dyrektor Biura Sprzedaży i Rozwoju Produktu w LOTAMS.

 

Komunikat Prasowy LOTAMS >> pobierz

 

 

 

 

 

 

Więcej: Podpisanie porozumienia przez LOT Aircraft Maintenance Services (LOTAMS) a Zespołem Szkół Mechanicznych w Rzeszowie

Pratt & Whitney w Mechaniku

03-02-2019 

W dniu 31.01.2019 r. odbyło się spotkanie z Panem Claude Picard'em - Dyrektorem Organizacji Pracy i Szkoleń Pratt & Whitney Canada. Pan Claude rozmawiał z Dyrekcją Szkoły o współpracy w obszarze edukacji w Polsce i w Kanadzie. Przeprowadził również lekcję dla uczniów klasy czwartej w zawodzie technik mechanik. Rozmawiał o kompetencjach, jakie powinni mieć uczniowie wkraczając na rynek pracy oraz prezentował uczniom silniki produkowane przez firmę.

 

 

 

 

 

 

Szkolny konkurs recytatorski poezji patriotycznej „Nasza Niepodległa”

03-02-2019 

Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie recytatorskim zorganizowanym z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Zadaniem uczestników jest zaprezentowanie recytacji dwóch wybranych przez siebie utworów o tematyce patriotycznej.

Konkurs odbędzie się 28 lutego 2019 roku w godzinach 9:40 – 11:15 w auli szkolnej.

 

Serdecznie zapraszamy.

 

Zgłoszenia przyjmują panie: Kinga Lizak, Agnieszka Kapłon, Agata Pawlak.

„Co każdy pracownik wiedzieć powinien”

03-02-2019 

 

PIP3

 

W dniu 1 lutego 2019 r. odbyło się spotkanie społeczności szkolnej i nauczycieli z pracownikami Okręgowego Inspektoratu Pracy w Rzeszowie na temat bezpieczeństwa w pracy, w ramach realizowanego programu „Kultura bezpieczeństwa” - organizowanego przez Państwową Inspekcję Pracy.

Celem programu jest kształtowanie świadomości zagrożeń zawodowych występujących w środowisku pracy, a także podniesienie wśród młodzieży szkolnej poziomu wiedzy z zakresu prawnej ochrony pracy w tym bezpieczeństwa i higieny pracy.
Z tematyką umów o prace i wypadków w pracy zapoznawał nas Pan Marek Gałaś oraz Pan Tadeusz Kłos. Uczniowie którzy wykazali się aktywnością otrzymali nagrody w postaci pamięci USB i podręczników: Prawo pracy – pierwsze kroki oraz Bezpieczeństwo użytkowania maszyn.
Dziękujemy pracownikom OIP w Rzeszowie za poświęcony nam czas i przekazanie informacji tak istotnych dla naszego zdrowia i życia.

 

20190201 110215

 

Więcej: „Co każdy pracownik wiedzieć powinien”

Valid XHTML 1.0 Transitional Poprawny CSS!