Udział Damiana w największym konkursie fotograficznym świata

02-10-2019 

Uczeń naszej szkoły wziął udział w konkursie fotograficznym Wiki Lubi Zabytki organizowanym przez Stowarzyszenie Wikimedia Polska. Konkurs jest częścią światowej inicjatywy Wiki Loves Monuments. Pomysł na konkurs narodził się w roku 2010 w Holandii. Rok później w rywalizacji o nagrody uczestniczyło 5,5 tys. fotografów z 18 państw europejskich. Wiki Loves Monuments 2011 trafił do Księgi Rekordów Guinnessa w kategorii „Największy Konkurs Fotograficzny”.

W tym roku Damian Hoszko, uczeń klasy II, podjął inicjatywę i wziął udział w polskiej edycji konkursu. Głównym celem konkursu jest sfotografowanie wszystkich obiektów posiadających status zabytku nieruchomego i wpisanych do wykazów zabytków prowadzonych przez Wojewódzkich Konserwatorów Zabytków. Jesteśmy pewni, że zdjęcia Damiana wzbogacą zasoby multimedialne Wikipedii. Damianowi życzymy sukcesu.

 

Grono Pedagogiczne ZSM

 


 

 

 

Więcej: Udział Damiana w największym konkursie fotograficznym świata

Udział Damiana w konkursie fotograficznym O!ZNAKI PRACY 2019

02-10-2019 

Uczeń naszej szkoły wziął udział w konkursie pn. "O!ZNAKI PRACY 2019" organizowanym przez Centralny Instytut Ochrony Pracy - Państwowy Instytut Badawczy. Głównym celem konkursu było inspirowanie dyskusji na temat współczesnych wyzwań związanych z pracą. Czym jest praca we współczesnym świecie i jak to wyglądało kiedyś? Tradycja czy nowoczesność? Wirtualna rzeczywistość czy autentyczne relacje? Te i wiele innych pytań egzystencjalnych budzi w nas fotografia wykonana przez Damiana. Z pewnością widzimy w niej talent artystyczny.

Damianowi życzymy wygranej w konkursie.

 

Grono Pedagogiczne ZSM

 

Akcja „BohaterON” – Uczniowie naszej szkoły pamiętają

02-10-2019 

Uczniowie Zespołu Szkół Mechanicznych dołączyli do akcji BohaterON – włącz historię!

Ta ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz historii Polski XX wieku zyskała poparcie wśród naszych uczniów.

W ramach akcji wykonywali oni kartki, pisali listy, poznawali historię uczestników powstania. Słowa "przelewane na papier"’ niosły w sobie wiele szacunku i wdzięczności. Swoją postawą młodzi ludzie dali świadectwo wrażliwości społecznej, wzmocnili więzi międzypokoleniowe oraz poczucie tożsamości.

"Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek". Dziękujemy wszystkim zaangażowanym za uczestnictwo w projekcie.

 

Nauczyciele Poloniści

 

SzachMaks

02-10-2019 

 

Internetowy konkurs Szachowy – zapisy do 8 października 2019 r.

 

Regulamin oraz przykładowe zadania:

Koordynator konkursu szachowego pani Agnieszka Buć

Licealiada - piłka ręczna

02-10-2019 

27 września 2019 r. na hali Podpromie odbyły się kwalifikacje w piłce ręcznej chłopców w ramach Licealiady. Szkolny zespół pod opieką pani Agnieszki Buć rozegrał trzy mecze.

Pierwszy mecz z V LO wymagał najwięcej wysiłku, zakończył się wynikiem 8:5 dla drużyny ze Szkoły Sportowej. Kolejne mecze to dwie wygrane: ZSM- LO-JPII 10:5 oraz ZSM-ZSTech 17:5. Nasza reprezentacja zajęła II miejsce w grupie.

Drużyna w składzie Bartoń Krystian 3bt, Kopiec Michał 1hmg, Kosiorowski Paweł 1 ls, Ladzinski Krystian 3 mst, Nadłonek Rafał 3mst, Parek Krzysztof 1fs, Posłuszny Marek 2ct, Róg Kamil 3 mst, Rycko Rafał 4at oraz Zięba Bartłomiej 3 ct.

 

 

 

Licealiada Szachy drużynowe

02-10-2019 

W zawodach szachowych, które odbyły się 30 września w ramach Licealiada wzięło udział 12 rzeszowskich szkół ponadgimnazjalnych. Nasi uczniowie zdobyli 11 punktów dużych i 18,5 małych, co pozwoliło im zająć III miejsce w klasyfikacji końcowej.

             

Drużyna Zespołu Szkół Mechanicznych wystąpiła w składzie: Urszula Jakubowska 4mt, Krystian Piersiak 3 at, Marek Warzocha 2bt, Bartłomiej Zwierzykowski 3 bt oraz Michał Czubat 2 act i Dominik Jopek 1 ag.

 

Gratulujemy !

 


 

 

ZBIÓRKA BIAŁO- CZERWONYCH ZNICZY NA CMENTARZ ŁYCZAKOWSKI WE LWOWIE

01-10-2019 

Do 18 października trwa w naszej szkole zbiórka zniczy, które na Wszystkich Świętych zapłoną na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie. Akcja "Światełko pamięci" jest wspólnym przedsięwzięciem konsulatu RP we Lwowie, Polskiego Radia Lwów oraz Telewizji Rzeszów. Na Ukrainie nie ma zwyczaju zapalania świec na grobach 1 listopada, dlatego na Łyczakowie, gdzie spoczywa kilkadziesiąt tysięcy zmarłych, jeszcze kilka lat temu tylko na nielicznych polskich grobach paliły się świece. Dzięki akcji Polacy ze Lwowa mogą zapalić znicze na wszystkich polskich grobach, także tych zapomnianych i bezimiennych.

 

Włącz się do akcji. Przynieś biało - czerwone znicze i zostaw je w oznaczonym miejscu na parterze, w sali 33 u p. Kingi Lizak i u p. Ilony Szeteli.

 

Podziękowanie

30-09-2019 

Skrzydlatorium 2019

30-09-2019 

AKCJA "KROMKA CHLEBA DLA SĄSIADA"

25-09-2019 

 

20 i 21 września 2019 roku wolontariusze z Mechanika wzięli udział w ogólnopolskiej akcji pod hasłem "Kromka chleba dla sąsiada". Akcja ta miała na celu zbiórkę żywności dla osób potrzebujących i starszych, miała także na celu uwrażliwienie społeczeństwa na potrzeby i los ubogich.

W akcję zaangażowali się: Julia Dudek, Monika Piwko, Karolina Kosmacz, Rafał Jaskuła z kl. I fsg i Wioletta Leniart, Aleksandra Skubisz z kl. III ft.

 

Szkolny Wolontariat

XII TURNIEJ WIEDZY PSYCHOLOGICZNEJ

25-09-2019 

 

Rusza XII edycja Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Psychologicznej organizowanego przez magazyn „Charaktery”. Na zwycięzców czekają indeksy na psychologię, stypendia i nagrody rzeczowe.

 

Magazyn "Charaktery" zaprasza uczniów szkół średnich do wspólnego zgłębiania tajników psychologii.

Od uczestników będzie wymagana m.in. znajomość wybranych artykułów publikowanych w „Charakterach” – oraz lektura turniejowa: "Złość. Jak nie zmienić jej we wściekłość". Uczniowie najpierw sprawdzą swoją wiedzę podczas eliminacji online. Sto osób z najlepszymi wynikami przejdzie do finału, który odbędzie się 4 kwietnia 2020 roku w Warszawie. Na zwycięzców czekają wspaniałe nagrody: indeksy na stacjonarne studia magisterskie na kierunku psychologia w Instytucie Psychologii na Wydziale Filozoficznym UJ, a także stypendia i nagrody rzeczowe.

 

Uczniowie zainteresowani udziałem w Turnieju proszeni są o zgłoszenie się do pedagoga: Edyty Dragulskiej.

Poczet sztandarowy ZSM na obchodach 80. rocznicy sowieckiej napaści na Polskę

23-09-2019 

17 września 2019 roku poczet sztandarowy w składzie: Marek Ciebiera z kl. 2ct, Mateusz Majta z kl. 2ct i Arkadiusz Cichoń z kl. 3mst pod opieką pani Ewy Wojakowskiej reprezentował naszą szkołę podczas miejskich uroczystości. Obchody rozpoczęła Msza Św. w kościele Św. Krzyża. Po niej uczestnicy uroczystości przeszli pod Krzyż Ofiar Komunizmu na placu Śreniawitów, gdzie odśpiewano hymn państwowy, „Rotę” i odmówiono modlitwę w intencji poległych w obronie ojczyzny. Uroczystość zakończono złożeniem wieńców i kwiatów.

 

 

 

 

 

 

 

Szkolny konkurs wiedzy o zasadach dobrego wychowania

23-09-2019 

W październiku odbędzie się w naszej szkole konkurs wiedzy o zasadach dobrego wychowania.

Zadaniem uczestników będzie rozwiązanie testu wyboru składającego się z pytań na temat zasad savoir vivre’u. Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy do udziału. Szczegółowe informacje można uzyskać w bibliotece szkolnej. Dokładny termin konkursu zostanie podany w późniejszym terminie.

 

ZOSTAŃ MISTRZEM SAVOIR VIVRE’U

 


Rekrutacja do udziału w projekcie

19-09-2019 

 

Zespół Szkół Mechanicznych w Rzeszowie

ogłasza rekrutację do udziału w projekcie pn.

„Mobilność edukacyjna szansą na sukces”
realizowanym w ramach programu Erasmus+ obejmującym:

 • 4-tygodniowe praktyki zawodowe w Lizbonie w terminie:
  02.03.2020 r. – 27.03.2020 r.
 • zajęcia przygotowujące do wyjazdu w czasie wolnym od zajęć lekcyjnych.

Uczestnikami projektu mogą być uczniowie klas trzecich zawodach: technik mechanik lotniczy, technik awionik, technik lotniskowych służb operacyjnych, technik usług fryzjerskich.

 

Liczba uczestników: 14 (7 osób w zawodzie technik usług fryzjerskich + 7 osób w zawodach: technik mechanik lotniczy, technik awionik, technik lotniskowych służb operacyjnych)

 

O zakwalifikowaniu do udziału w projekcie decydują wyniki w nauce oraz ocena z zachowania.

 

Formularze rekrutacyjne należy składać do 27.09.2019 r. w sekretariacie szkoły w godzinach: 10 – 13 lub w pokoju nr 19.

 

Pliki do pobrania:

Dodatkowych informacji udziela: mgr Daniel Prokopik, mgr inż. Joanna Cichoń

Rekrutacja do udziału w projekcie

19-09-2019 

 

Zespół Szkół Mechanicznych w Rzeszowie

ogłasza rekrutację do udziału w projekcie pn.

„Mobilność edukacyjna szansą na sukces”
realizowanym w ramach programu Erasmus+ obejmującym:

 • 4-tygodniowe praktyki zawodowe w Walencji w terminie:
  04.05.2020 r. – 29.05.2020 r.
 • zajęcia przygotowujące do wyjazdu w czasie wolnym od zajęć lekcyjnych.

Uczestnikami projektu mogą być uczniowie klas trzecich zawodach: technik mechanik, technik mechatronik

 

Liczba uczestników: 16

 

O zakwalifikowaniu do udziału w projekcie decydują wyniki w nauce oraz ocena z zachowania.

 

Formularze rekrutacyjne należy składać do 28.09.2018 r. w sekretariacie szkoły w godzinach: 10 – 13 lub w pokoju nr 19.

 

Pliki do pobrania:

Dodatkowych informacji udziela: mgr Daniel Prokopik, mgr inż. Joanna Cichoń

Rekrutacja do udziału w projekcie

19-09-2019 

 

Zespół Szkół Mechanicznych w Rzeszowie

ogłasza rekrutację do udziału w projekcie:

„Mobilność edukacyjna szansą na sukces” obejmującym:

 • 4-tygodniowe praktyki zawodowe w Walencji - termin:
  27.01.2020 r. – 21.02.2020 r.
 • zajęcia przygotowujące do wyjazdu w czasie wolnym od zajęć lekcyjnych.

Uczestnikami projektu mogą być uczennice/uczniowie klas trzecich kształcący w zawodach: technik mechanik, technik mechatronik.

 

Liczba uczestników: 20 osób

 

O zakwalifikowaniu do udziału w projekcie decydują wyniki w nauce oraz zachowanie.

 

Formularze rekrutacyjne należy składać do 27.09.2019 r. w sekretariacie szkoły w godzinach: 10 – 13 lub w pokoju nr 19.

 

Pliki do pobrania:

Dodatkowych informacji udziela: mgr inż. Andrzej Kulasa, mgr inż. Joanna Cichoń

Bezpłatny pakiet Office dla wszystkich uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły

16-09-2019 

 

Uzyskanie dostępu do usługi Microsoft Office 365

 

Niezależnie od roli w systemie (uczeń/nauczyciel) sposób uzyskania dostępu do usługi Microsoft Office 365 jest taki sam. W tym celu należy:

 • otworzyć stronę https://edu.erzeszow.pl
 • kliknąć na opcję Dla nauczycieli i ucznia – załóż konto Office 365
 • wpisać swój login oraz hasło z systemu dziennika elektronicznego VULCAN, zapoznać się i zaakceptować warunki regulaminu, a następnie kliknąć Zaloguj

UWAGA – w przypadku uzyskania dostępu do usługi Microsoft Office 365 dla ucznia konieczne jest WCZEŚNIEJSZE uzyskanie zgody na utworzenie konta przez rodzica/opiekuna dziecka

 

Logowanie

 

Niezależnie od roli w systemie (uczeń/nauczyciel) sposób logowana do poczty oraz usługi Microsoft Office 365 jest taki sam. W tym celu należy:

 • otworzyć stronę https://edu.erzeszow.pl
 • kliknąć w opcję Zaloguj się do Office 365
 • po automatycznym przeniesieniu na stronę usługi Office 365 należy wprowadzić adres e-mail uzyskany na stronie https://edu.erzeszow.pl
 • podać hasło, które zostało przypisane do użytkownika podczas jego zakładania
 • Po zalogowaniu ukaże się krótki samouczek, a następnie lista wszystkich dostępnych aplikacji

Szczegółowe informacje dotyczące instalacji i obługi pakietu Office 365 są dostępne w instrukcji zakładania konta na stronie: edu.erzeszow.pl

 

Krystian Herba po raz szósty ustanowił Rekord Guinnessa

12-09-2019 

11.09.2019 r. Krystian Herba nauczyciel Zespołu Szkół Mechanicznych w Rzeszowie po raz szósty ustanowił Rekord Guinnessa w ilości schodów pokonanych na rowerze w najwyższym budynku w Berlinie.

Rzeszowski sportowiec pokonał na rowerze łącznie 215 pięter, 3581 schodów hotelu Park Inn by Radisson Berlin w czasie 2h:4min:9sekund. Aby pobić rekord Krystian musiał zdobyć budynek sześciokrotnie zjeżdżając w międzyczasie windą, ani raz nie mógł się podeprzeć.

 

 

 

 

 

 

Więcej: Krystian Herba po raz szósty ustanowił Rekord Guinnessa

Nabór do szkolnego zespołu muzycznego „Eskadra”

12-09-2019 

 

20 września 2019 r. o godz. 15:00 w auli szkolnej odbędą się przesłuchania muzyków i wokalistów chętnych do występów w szkolnym zespole muzycznym "ESKADRA".

 

Jeżeli śpiewasz lub grasz na jakimś instrumencie muzycznym zapisz się na przesłuchanie u pana Adama Nazimka lub pana Maksymiliana Sobczaka. Przyjdź z instrumentem muzycznym lub podkładem na telefonie z mini jackiem. Na czas przeglądu zapewniamy nagłośnienie: wzmacniacz gitary elektrycznej, basowej, mikrofon podłączony do wzmacniacza i wejście z mini jacka stereo oraz instrumenty: keyboard i perkusję.

 

Serdecznie zapraszamy!

AKCJA "ZBIERAMY NAKRĘTKI”

12-09-2019 

 

W bieżącym roku szkolnym kontynuujemy akcję "Zbieramy nakrętki". W czerwcu oddaliśmy kilkanaście 120 litrowych worków nakrętek na rehabilitację Weroniki. W akcję włączyli się także nasi absolwenci.

 

Nakręć się na pomaganie. Przyłącz się to tej akcji także i Ty!!!

 

O co chodzi?

O zbieranie różnego typu plastikowych nakrętek, zakrętek, korków, wieczek i pokrywek.

Nie wyrzucaj nakrętek, przyłącz się do akcji i zbieraj razem z nami!

Akcja będzie trwała przez cały rok szkolny.

 

Nakrętki można w każdej chwili dostarczyć do p. Kingi Lizak sala nr 33, oraz do p. Iwony Adamiec - Zielińskiej do gabinetu pedagoga. Specjalne kosze na nakrętki stoją także na korytarzach.

 

Szkolny Wolontariat

WOLONTARIAT ZAPRASZA

12-09-2019 

 

Myślisz o wolontariacie? Lubisz pomagać innym? Masz głowę pełną pomysłów i chcesz się nimi podzielić? Dołącz do naszego szkolnego wolontariatu, który podąża za słowami: "Tam gdzie jest człowiek potrzebujący musi znaleźć się człowiek, który otoczy potrzebującego wsparciem".

 

Chętni mogą zgłaszać się do p. Kingi Lizak sala 33 i p. Iwony Adamiec- Zielińskiej - gabinet pedagoga.

 

ZAPRASZAMY

RAJD MECHANIKA - JESIEŃ 2019

09-09-2019 


 

Termin rajdu: 10.10.2019 r. (czwartek) – 12.10.2019 r. (sobota)

Trasa rajdu to Bieszczadzki Park Narodowy:

 • I dzień - Pomnik Przyrody Nieożywionej „Kamień leski”
 • II dzień - Muczne - Bukowe Berdo - Rożki - Pszczeliny
 • III dzień - Bereżki - Przełęcz Przysłup - Caryńskie - Nasiczne

Nocleg i wyżywienie "Schronisko nad Roztoką" Tarnawa Niżna (prosimy zapoznać się z warunkami panującymi w schronisku przed zapisem na rajd).

 

Więcej informacji udzielają A.Uchman, D.Michnia.

 

Kiermasz używanych podręczników

05-09-2019 

 

W dniu 10 września 2019 r. (wtorek) na długich przerwach o godz.10:25 i 16:25 w auli szkolnej odbędzie się kiermasz podręczników używanych. Zainteresowani uczniowie mogą przynieść swoje podręczniki, by je sprzedać młodszym kolegom.

 

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

 

Bibliotekarze

Bezpłatne przejazdy dla uczniów

05-09-2019 

 

Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie przypomina, że uprawnienia do bezpłatnych przejazdów dla uczniów do 21 roku życia zapisywane były do dnia 30 września 2019 r.

W związku z powyższym zapraszamy z kompletem dokumentów zgodnie z obowiązującą Uchwałą Nr IX/173/2019 z dnia 26 marca 2019 r. Rady Miasta Rzeszowa celem przedłużenia w/w uprawnienia na kolejny rok szkolny (tj. do dnia 30.09.2020 r.)

 

Dokumenty wymagane do zapisania uprawnienia na RKM :

ważna legitymacja szkolna (tj. do dnia 30.09.2020) oraz:

 1. kopia pierwszej strony zeznania podatkowego wraz z wpisanym adresem zamieszkania, opatrzonego prezentatą urzędu skarbowego, w którym zostało złożone zeznanie, lub
 2. zaświadczenie z urzędu skarbowego potwierdzające fakt rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych wraz z informacją o adresie zamieszkania wskazanym w złożonym do urzędu PIT, lub
 3. Urzędowe Potwierdzenie Odbioru wraz z pierwszą stroną zeznania podatkowego wraz z wpisanym adresem zamieszkania opatrzonego identyfikatorem dokumentu z UPO – w przypadku składania PIT drogą elektroniczną;

- za poprzedni rok kalendarzowy, potwierdzające adres zamieszkania na terenie miasta Rzeszowa przez rodzica ucznia, opiekuna prawnego ucznia lub pełnoletniego ucznia.

 

Z wyżej wymienionymi dokumentami należy się zgłosić do jednego z POP-ów:

Godziny pracy Punktów Obsługi Podróżnego

 • Lisa Kuli 20

od poniedziałku do piątku 10:00 – 19:30

pierwsza i ostatnia sobota miesiąca 10:00 – 14:30

niedziele nieczynne

 • Grottgera 22, Targowa 1

od poniedziałku do piątku 8:00 – 17:30

pierwsza i ostatnia sobota miesiąca 10:00 – 14:30

niedziele nieczynne

 • Galeria Nowy Świat ul. Krakowska 20,
 • C.H. Plaza Rzeszów ul. Rejtana 65

od poniedziałku do soboty 10:00 – 17:30

niedziele nieczynne

 • Dworzec Lokalny ul. Towarnickiego 7

od poniedziałku do piątku 8:00 – 15:30

soboty i niedziele nieczynne

 • Trembeckiego 3

od poniedziałku do piątku 7:30 – 14:45

soboty i niedziele nieczynne

Inauguracja roku szkolnego 2019/2020

03-09-2019 

Uczniowie Zespołu Szkół Mechanicznych rozpoczęli rok szkolny uroczystą jego inauguracją.

W części oficjalnej uczestniczyli zaproszeni goście z firm patronackich Pratt & Whitney AeroPower oraz LOT AMS Aircraft Maintenance Services, dyrekcja, nauczyciele oraz uczniowie klas pierwszych.

 

 

 

 

 

 

Więcej: Inauguracja roku szkolnego 2019/2020

Centralne Pokazy Lotnicze

26-08-2019 

Valid XHTML 1.0 Transitional Poprawny CSS!